Berlijn-Praag-Bratislawa. Binnenlandsch Nieuws. NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING, FEUILLETON ORUNEN. DUSSEN. DE BEDRIEGLIJKE GELIJKENIS. Tsjecho-Slowakije vraagt weer om de belangstelling. Na September was het eeriigszins in het groote vergeetboek geraakt, waarin alle problemen in on zen modernen tijd zoo snel terecht ko men, maar opnieuw vraagt het om onze interesse. Elders in ons blad kan men de bijzonderheden over het verloop van den toestand lezen. Het voornaam ste in dit opzicht is wel de houding van de Duitsche pers. Inderdaad zijn er woelingen in genoemd land, maar zoo gezouten als de Duitsche pers die naar voren brengt is toch wel wat bar. Met groote vette koppen verdedigt zij het recht van de Slowaken en veroordeelt zij de handelingen van Praag. Bratis- lawa kan geen kwaad doen bij de Duit- schers. Hoe kan het ook anders. Volle- lig speelt de regeering van de Slowa ken in de kaart van het Duitsche Rijk. In Slowakije toch leven nog vele Duit- schers, die ook onder de beroemde min derheden te rekenen vallen en de eisch van Bratislawa om een autonome re geering wordt natuurlijk door Duitsch- land met vreugde gehoord en aange moedigd, want hierdoor wordt de kracht van de natie opnieuw aanmer kelijk verminderd. Het is hier duidelijk de „Drang nach Osten", die zich in de Duitsche politiek openbaart. In dit ver band is het voor Duitschland van be lang de kracht van Tsjecho-Slowakije te versnipperen. Verdeel en heersch, luidt het spreekwoord en de Duitsche diplomaten houden zich hier op ge richt. Praag was in den eersten tijd na München bereid om voor den econo- mischen en politieken druk van Berlijn te zwichten, maar sedert kort toont zij teekenen van herstel. De onderhandelingen tusschen Praag en Berlijn, die onlangs zijn gevoerd ten gunste van de nationaal-socialistische Duitschers in Tsjechië zijn afgebroken, mislukt neemt men aan, en hierin weer spiegelt zich de nieuwe moed van de Praagsche regeering. Onmiskenbaar is, dat Berlijn de be weging die door de Slowaken tegen Praag op touw is gezet ondersteunt. Is het de bedoeling van Duitschland om zoodoende Praag williger te maken en duidelijk te laten merken, dat, ook al is het een zelfstandige staat de Duit schers de baas zijn? En in dit verband niet alleen tot verwezenlijking van de Duitsche eischen in de Tsjechische bin- nenlandsche aangelegenheden, maar ook ter versteviging van den Duitschen Drang nach Osten? Opnieuw teekent zich duidelijk de strijd af tusschen Berlijn en Praag. Berlijn streeft naar de algeheele ver brokkeling van den Tsjechischen Staat, tot verbreking van den weerstand die Tsjecho-Slowakije den Duitschen Ex pansiegeest in den weg ligt. Duitsch- lands doortocht naar het Oosten en Zuid-Oosten moet vrij blijven en wan neer men dit voorop stelt is de Duit sche politiek heel duidelijk. Voorts doen er in verschillende krin gen reeds geruchten de ronde, als zou Hitier streven naar een verdeeling van het Tsjecho-Slowaaksche Rijk in drie deelen, federatief samengebonden, wel ke zich verplichten tot een innige sa menwerking met het Duitsche Rijk. Berlijn zou zoodoende drie vliegen in één klap vangen. Aan de eischen der minderheden zou worden tegemoet ge komen, zonder dat de staat uiterlijk uit elkaar zou worden gerukt. Wat er ook van waar zij, het heeft er alles van weg, dat Hitier op het oogenblik streeft naar een definitieve oplossing van het minderhedenvraag stuk en in dit verband is het wel inte ressant, dat Praag de laatste dagen veel minder streng optreedt tegen de Slowa ken dan vorige week. De politiek in Centraal-Europa be vindt zich weer in een nieuwe Crisis, welker oplossing klaarblijkelijk ligt in de handen van Berlijn. Men leze hieromtrent de latere be richten, die het handelend optreden van Duitschland reeds openbaren. De muziek van de Palestijnsche wacht speelt de Paushymne. Dan heeft de plechtige kroning plaats: een korte treffende ceremonie. Het koor van de Sixtijnsche kapel zingt: „Een gouden kroon wordt op zijn hoofd geplaatst". De deken der kardinaal-diakens, kar dinaal Coccia Dominioni, verricht dan de symbolische handeling en plaatst de Tiaar op het hoofd van den Paus. 't Is de kroon waarmee Paus Pius IX gekroond werd, een geschenk van ko ningin Isabella van Spanje. Dan spreidt Z.H. zijn handen uit. De 400.000 koppen tellende menigte knielt neer en de Paus zegent hen. De Roomsch Katholieke kerk heeft haar nieuwe Paus. DE NIEUWE STAATSSECRETARIS VAN Z.H. PAUS PIUS XII. Kardinaal Maglione benoemd. Z.H. de Paus heeft Z. Em. Kardinaal Maglione benoemd tot staatssecretaris. Z. Em. werd op 2 Nov. 1877 geboren in Casorio. Na het Capranica-college te Rome gevolgd te hebben haalde hij het doctoraat in de theologie en philoso- phie. Ook behaalde hij nog het docto raat examen in de juridische weten schappen. Na een jaar als secretaris van de apostolische Delegatie te Costaria te hebben gediend, kwam hij in 1909 aan het staats-secretariaat. Hij was werk zaam voor de gevangenenzorg van Paus Benedictus en voerde daardoor de onderhandelingen met de Zwitser- sclie regeering; na den oorlog leidden die tot officieele diplomatieke betrek kingen en in 1920 werd Mgr. Maglione de eerste nuntius van de weer opge richte nuntiatuur te Bern. Van daar uit volgde hij tevens het werk van den jongen Volkenbond. Als Romeinsch prelaat placht Mgr. Maglione al zijn beschikbaren lijd te wijden aan de zielzorg in de volks wijk van Testaccio en de verwaarloos de Campagna. In 1926 werd hij, als opvolger van Mgr. Cerrelti, nuntius te Parijs, waar hij vruchtbaar werk verrichtte, maar boosaardige bestrijding vond bij de Action Frangaise, die hem er van be schuldigde te Bern diensten aan Duitschland te hebben bewezen. In 1935 ontving Mgr. Maglione, die een der begaafdste diplomaten van de curie is, den kardinaalshoed. H. M. de Koningin terug. Naar wij vernemen is H. M. de Koningin Dinsdagavond uit Spiesz naar Nederland vertrokken. H. M. is Woensdagochtend te 's-Graven- hage aangekomen. Stille Omgang te Amsterdam. Begunstigd door een prajhtigen winternacht is Zondag het eerste gedeelte van den Stillen Omgang te Amsterdam gehouden. Gelijk andere jaren waren ook ditmaal tienduizenden uil alle wind. streken naar de heilige stede geko men om cieel te nemen aan deze nog immer groeiende devotie De intentie voor dit j tar was «be vordering van sociale rechtvaardig heid en sociale litTde«. Met regelmatigen tred schteden jong en oud, arm en l ijk, wei kgevers. werknemers en werkloozen naast elkaar voort als een levende getui genis van de gemeenschap der Heiligen. Voor of na den omgang gemaakt te hebben woonden de beoevaart gangers in de hun toegewezen kerken de H. Mis bij, onder welke zij com municeerden. Na deze herdenking van het H. Sacrament van Mirakel begaven de pelgiims zich naai hun woonsteden terug. Natriumverlichting van Rijkswegen. De minister van waterstaat heeft medegedeeld, dat door en op kosten van het Kijk van een natriumver lichting zullen worden voorzien de Rijkswegen nos. 27 en 63, Breda - Tilburg, lang 19 Km.,gedeelte Drie sprong—'Beteringen, lang 1 Km.; de Rijkswegen nos. 64 en 65,'s-Herto- genbosch - Vught Tilburg, lang 19 Km., voor zoover althans met de leveranciers van den eleclrischen stroom en de beheerders van even tueel bestaande gemeentelijke ver licht«ngcn overeenstemming kan worden verkregen. Rheumatische pijnen Mijnhardijes maken U geheet pijnvrij. Doos 30 en 50 ct Vrije toegang op alle stations De kans bestaat, aldus de Tel dat met ingang van 15 Mei a.s datum van ingang der nieu we zomer- dienstregeling, de kaartjescontiöle vour ingaande reizigers op alle NeJerlandsche stations vervalt. De directie dei Nedei landsche Spoorwegen zal deze mogelijkheid ondeizoeken onmiddellijk naailoop ZIJ DIE ZICH MET INGANG VAN 1 APRIL A.S. OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE NOG TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS GRA TIS. van de proefneming te Utrecht Deze duurt nog tot na de Jaarbeurs 4 23 Maart), zoodat de directie op de hoogte is hoe het systeem lunctionneei t bij groote drukte. DE P.T.T. VERLAAGT HAAR TARIEVEN. Binnenlandsche briefkaarten 3 cent. In 1937 is, door invoering van het stuiversport weder het vooroorlogsche tarief bereikt voor een binnenland- schen brief. Sedertdien is het staats bedrijf der P.T.T. er op bedacht ge bleven de terugkeer ook van andere postale tarieven tot dit tariefpeil te bevorderen. De algemeene bedrijfstoe- stand maakt het mogelijk hiertoe thans over te gaan in verband waar mede tot wijziging van de navolgende tarieven is besloten, zulks met ingang van 1 April 1939. 1. Het tarief voor een briefkaart in het binnenlandsch verkeer wordt gebracht van 4 op 3 cent, welk tarief tevens van toepassing wordt in het grensverkeer met België en Duitsch land en in het verkeer met de over- zeesche gewesten per landmail c.q. zeepost. 2. Het nieuwsbladtarief bij abon nement in het binnenlandsch verkeer en in dat met de overzeesche gewes ten bij verzending per zeepost, wordt: voor een gewicht van niet meer dan 55 gram Va cent; van 55 tot en met 85 gram 3U cent; van 85 tot en met 115 gram 1 cent; van 115 tot en met 150 gram VU cent; van 150 tot en met 180 gram VU cent; van 180 tot en met 210 gram 13U cent; van 210 tot en met 250 gram 2 cent; en verder voor elke 50 gram of restend gedeelte daarvan Va cent meer. 3. Het aanteekenrecht wordt ver laagd van 15 tot 10 cent, alsook het vaste recht voor postpakketten met aangegeven waarde. 4. Het busrecht wordt verlaagd van 3.75 tot 2.50 per kalender kwartaal voor de grootste kantoren en van 2 tot 1.50 voor de overige hoofdkantoren. 5. Het recht van afhalen van cou ranten en tijdschriften op de grootste kantoren wordt verlaagd van 2.50 tot 2 per kalenderkwartaal. Telegramtarief met Engeland. In overleg met den Engelschen P,T.T.-dienst wordt voorts het tele gramtarief in het verkeer met Enge land met ingang van 1 April a.s. ver laagd van 1 VU cent tot 10 cent per woord, waarmede ook hier tot het ta- riefspeil van 1914 is teruggekeerd; in overeenstemming hiermede, wordt het tarief voor pers- en brieftelegrammen van 6 tot 5 cent per woord terugge bracht. Tenslotte kan worden medegedeeld, dat de mogelijkheid van verlaging der interlocale telefoontarieven in onder zoek is. r Sluiting Tuinbouwcursus. Vrijdag had in de zaal der Meisjes congregatie de sluiting plSats van den 1 uinbouwcursus, welke in het algeloopen seizoen gegeven was onder leiding van de heeren B. Kamp uit Drunen en v. Esch uit Vnght De heer Kamp riep «ie aanwezigen in zijn openingswoord een hartelijk welkom toe en richtte zich daaibij in het bijzonder tot den Ir. H. Slits, R ij kstu in hou wconsu lent voor Noord- Brabant. Rij het gehouden examen bleek, dat er aan zestien van de 17 cursisten een einddiploma kon worden uiigereikt. Ir. Slits sprak zeer sympathieke woorden en prees het in Drunen metdezen cursus behaalde succes. Zoo'n succes aldus de spreker kan alleen vei kregen worden door een uitstekende leiding en door grootere ijver van de cursisten. Een harte- lijk dankwoord aan het adres der leiders achtte spreker zeer op zijn plaats, terw ijl hij de cursisten op het hart drukte om de opgedane kennis ook in de practijk te brengen. Namens de leidsrs sprak de heer Kamp. De oudste cursist dankte de leiders in welgekozen woorden en bood hen een klein stoffelijk blijk van waar deering aan. Uitbreiding bij v. Gorcum-v. d. Lee. De firma v. Gorcum en v, d. Lee is voornemens haar schoenfabriek flink uit te breiden. Naar wij vernemen ligt het in dc bedoeling de productie op te voeren. Een goed leeken voor onze schoen industrie. De uitbreiding staat onder architectuur van den heer H. v. d. Velden Jr. uit den Bosch. Werkloosheid. Bij het agentschap der arbeids bemiddeling stonden deze week in geschreven 137 werkzoekenden, waarvan 19 als gedeeltelijk werkloos. Naar we vernemen heeft Ds. Hooykaas, Hervormd predikant alhier, 't beroep naar Benschop aangtnomen. In de plaats van den heer C. Schalken is tot bode-zaaier van den N.C B aid. Dussen, benoemd den heer G. Koekkoek. De heer Schalken heeft deze functie ruim 15 jaar vervuld. In Hotel Heessels hield de afd. Dussen van de Noord-Br. Mij. van Landbouw een algemeene leden- vergadeiing, waai op de heer G Maas een onderhoudende lezing hield over »De overname der crisismaatregelen door de landbouwoiganisaties«. Het bouwen van een groote vlasschuur voor rekening van den heer L. Raaros alhier, isopgedragen aan den aannemer J. van Tilburg, alhier. Op de te Almkerk gehouden voorjaarsslierenkeuring werden de exemplaren der heeren Kockken, G. Verhoeven, v. Krimpen en Boen- der, allen alhier, goedgekeurd. van „De Echo van het Zuiden". 29) Meer vastberaden, meer gehard, vulde Halfont aan. Is dat het niet? Bij hem vergeleken ben ik nog maar een broekje. U hebt anders niet veel van een broekje, lachte ze. Maar er is een ver schil. Harland zei niets, maar de opmer king had grooten invloed op een plan, dat sinds eenigen tijd in zijn brein ge- grijpt was. De twee mannen waren werkelijk vrienden geworden op deze verlaten plaats. Deze uitgestootene had nog een kant aan zijn karakter, waarmee maar zeer weinig menschen kennis hadden ge maakt; dat hij in staat was een op rechte vriendschap te voelen en die voelde hij voor zijn gast. Toen op ze keren dag Halfont van betalen sprak eigenaardig genoeg had hij een ze keren schroom moeten overwinnen, voor hij hier over durfde beginnen, had Harland bruusk geantwoord: Spreek me daar niet van, Hal font. Ik denk er niet over voor jou een rekening te schrijven. Wij zijn vrienden en ik ben blij geweest, dat er hier eens iemand kwam. Dat vind ik erg aardig van je, dat je dat zoo zegt, maar die hotelhouderij is nu eenmaal jou broodwinning en zaken zijn zaken. schen óns. Ik ben nog wel in staat een vriend van mij te logeeren te hebben, zonder hem een rekening te presentee ren. Je blijft hier, zoolang als je wilt. Hoe langer je blijft, hoe liever het mij is. Ik ben alleen maar bang, dat we hier geen van allen meer heel lang zullen zijn. O, ah.... dat, hè? zei Halfont, die wel begreep, wat Harland met deze laatste woorden bedoelde. De ander knikte bevestigend. Ik heb een span muildieren, vertelde hij, die als de weerlicht kunnen loopen. Zooals je ook wel gemerkt zal hebben, heb ik ze de laatste dagen 's ochtends vroeg even getraind. Als het zoover is, dan zullen ze ons met een reuzensnel heid naar Emvati brengen. Ik wacht nog maar op nader bericht, maar dat kan elk oogenblik komen. Die nieuwe jongen heeft dan ze ker het eerste bericht gebracht? vroeg Halfont. Sinds de ruzie met Ndabamatoba was er bijna geen inlander in de buurt van het hotel geweest, maar juist twee dagen geleden had zich een flinke ke rel voor stalwerk aangeboden en zon der veel vragen had Harland hem in zijn dienst genomen. Zoo is het, bevestigde Harland nu, en om je de waarheid te zeggen, heb ik het gevoel, dat we den boel maar eens moesten gaan klaarmaken, dat we op het eerste sein er vandoor kunnen. Zij liepen om het huis heen, naai den stal, waar Halfont de muilezels, juist zooals hun eigenaar gezegd had, in puike conditie vond. Het waren krachtige dieren, en Halfont kon zich „weerlicht" te loopen. Ze maakten al les klaar om direct te kunnen inspan nen, toen de staljongen een kreet slaakte en stil bleef staan luisteren. Harland volgde zijn voorbeeld. Het is een ruiter, zei hij, mis schien meer dan een. Och, Halfont, wil jij eens kijken wat het te beteeke- nen heeft? Ik moet dit nog even klaar maken. Wie het ook is, hij rijdt als de duivel. Halfont deed wat hem gevraagd werd. In de verte zag hij snel een rui ter naderen. Hij kwam in wilden galop recht op het hotel aan en had na kor ten tijd Halfont bereikt. Hij liet zich van zijn paard vallen zonder de teu gels los te laten. Het arme dier stond met hangenden kop te hijgen en scheen op het punt in elkaar te zak ken. De man was een ruw type; een eigenaar van een kleine boerderij of een veehouder, classificeerde Halfont hem. Hij zag er beangst en opgewon den uit. Meneer Harland, begon hij, nog voor hij weer op adem gekomen was. Het is begonnen. Overal is opstand en het is zaak om hier direct weg te ko men, als uw leven u lief is. Een van Ndabamatoba's impi's (kaffer-regi ment) komt hier recht op aan. Halfont nam geen tijd om den man uit den droom te helpen omtrent zijn identiteit. Hoe ver is die impi hier nog van daan? vroeg hij. Ik zag ze net over den weg bij Mundhloza trekken. Zc zullen nu wel gauw hier zijn. héél gauw ook. Hoe ver is dat hier vandaan, waar u ze het laatst zag? vroeg Hal der. Neemt u mij niet kwalijk, maar wat mankeert u, mijnheer Harland? Ach. natuurlijk, deze man hield hem ook alweer voor Harland. Het was dan ook geen wonder, dat hij er zich over verbaasde, dat deze infor meerde, hoever de weg bij Mundhloza hier vandaan was. Als u niet gauw gaat, zullen ze hier zij.n en u den weg naar het kamp bij Emvati afsnijden, want daar zult u toch zeker heen willen. Maar geef mij in 's hemelsnaam wat te drinken voor wij verder gaan. Ik moet nog naar de menschen bij Oleen Spring, een boerderij 15 K.M. verder om die te waarschuwen. Halfonl hoorde zijn gastheer bezig met het tuig van de muildieren en den staljongen met het rijtuigje klaarma ken. Hij wilde hen niet storen en zei tegen den boodschapper: Kom maar mee naar binnen. De man liet zijn teugels op den grond val len en ging met Halfont naar binnen. Hier, zei Halfont, bedient u zich. Och, het kan me niet veel sche len, als ik maar wat te drinken krijg. Hij schonk zich een glas in, maar werd gestoord door iets, dat hem nog veel meer deed schrikken dan de troep kaffers. Iets gooide het glas in zijn hand aan gruizelementen en de heide mannen zagen een leeg spuitwaler- fleschje door de open deur zijn weg naar buiten vervolgen. Op hetzelfde zelfde oogenblik kwam een fijne vrou wenstem, maar met een schorren klank erin van de andere zijde van de deur, die naar de keuken leidde. Je zult je zelf even bedienen! Ik en toen volgde een stroom van woor den, waarvan een van de hoorders een voudig niet gelooven kon, dat zij uit den mond kwamen, die ze uitte. Halfont werd bleek en met twee stappen was hij in de keuken. Daar stond in den onderen hoek, met oogen als een in den hoek gedreven dier en hadden als klauwen, Malina te wan kelen. Malina stomdronken, half krankzinnig! HOOFDSTUK XVIII. Umzuti's impi. Halfont bleef als betooverd staan. Het verschrikkelijke van wat hij daar zag, had hem het gevaar, waarin ze verkeerden, volkomen doen vergeten. Hij was niet erg kieskeuring, maar dit maakte hem onpasselijk. Hij kon geen woorden vinden en bleef maar staan kijken. Zij daarentegen vond een hee- leboel woorden! Eindelijk kwam Harland binnen. Zijn gezicht scheen uit steen gehou wen en het was doodsbleek. Hij was wel aan deze dingen gewend, ofschoon ze niet vaak voorkwamen. Maar op dit oogenblik van gevaar hadden ze hier te doen met een dronken furie, die snel handelen onmogelijk maakte, waarvan juist alles afhing! Toen ze haar man in het oog kreeg, barstte de deerniswekkende vrouw in een nieu wen vloed van scheldwoorden uit. In een onderdeel van een seconde had Harland zijn plan de campagne ge maakt. (Wordt vervolgd). doet je qoedl

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2