je n vin ue? zier 10 cent per week. HEUSDEN. KAATSHEUVEL, SPRANG—CAPELLE. WASPIK, N1EUWKUIJK. HAAMSDONK. WOUDRICHLM HANK. Zondagavond ontstond op de polder «Steenen muur« inden Bies- bosch onder de gemeente Dussen een grooten brand. Een groote vee stal welke ongeveer 100 st. hoornvee en 20 paarden bevatten, ging geheel in vlauamea op. Het vee kon worden gered. De brandweer van Werkendam, die «poedig ter plaatse was,slaagde erin een belendende woning voor't vuur te vrijwaren. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Ver zekering dekt de schade. Het Wit Gele Kruis, afd. Hank, hield haar eerste jaarvergadering. Uit 't verslag van de penningmees- teresse bleek dat er een batig saldo was van f743 en een ledenver meerdering van 18. Besloten werd nogmaals te trach ten gemeente-subsidie te /erkrijgen. De Jonge Werkman, aid. Hank, is geheel gereorganiseerd. Het be stuur is thans samengesteld uit de heeren v. d. Bosch, Meijers en v. Ht-es. Een droevig sterfgeval Vooreenigen tijd deelden wij mede dat alle voorbereidingen werden ge troffen voor de gouden bruiloft van het echtpaar van Leeuwen. Deze werden droevig gestoord door het plotseling overlijden van hun oud sten zoon W.Hem,op veertig-jarigen leeftijd te Drunen,eenige dagen voor het feest. Inplaats van gouden bruiloft kwam de begrafenis. En nu ruim een week later is de 80 jarige vader van Leeuwen, toen hij op een stoel bij de kachel zat, plotseling onwel geworden en over leden Wel een droeve samenloop van omstandigheden in een paar weken tijd in deze familie. Zaterdag j.l. hield de Knapen vereeniging een bijeenkomst in de Chr. Bewaarschool. De voorzitter, de heer W v.d. Steenhoven,opende deze bijeenkomst en hield hierna een inleiding Vervolgens werden nog eenige samenspraken en 3 loo- neelstukjes zeer verdienstelijk uit gevoerd De opkomst was goed. Begrafenisvereeniging „St. Jan." In de vergadering die de Begrafenis vereeniging St. Jan, Donderdagavond in café Jan van Dun hield, bleek, dat de toestand der vereeniging zeer goed is. Het ledental bedraagt ruim duizend ge zinnen. De contributie wordt zeer re gelmatig betaald. Tegen een enkelen wanbetaler zal opgetreden worden. Na een tweede aanmaning zullen deze ge royeerd worden. Besloten werd tot aan, koop van een baarkleed uitsluitend ten gebruike op de kist in de lijkkoets. Te vens zullen een tweetal eenvoudige rouwkamers worden aangeschaft om deze gratis disponibel te stellen bij eventueele sterfgevallen. De kosten voor een H. Mis tot intentie van een overleden lid in de parochiekerk zijn verhoogd van 1.60 tot 2.50. Op 23 Maart a.s. zal een algemeene leden vergadering gehouden worden, waarop de verslagen van secretaris en adminis trateur worden uitgebracht en bestuurs verkiezing, volgens den rooster, zal ge schieden. Middenstandstentoonstelling. Het initiatief voor eenige maanden door het bestuur van de R. K. Midden- standsvereeniging alhier genomen, om dezen zomer een middenstandstentoon stelling te organiseeren, zal werkelijk heid worden. Er is in alle stilte, doch intens aan de voorbereiding gewerkt, en het resultaat is, dat thans definitief vast staat, dat de tentoonstelling er zal komen. Als data zijn vastgesteld 17, 18 en 19 Juni a.s. De toezeggingen tot he den reeds definitief gedaan, zijn van dien aard, dat er voldoende medewer king is, die natuurlijk nog uit kan en moet groeien. Twee groote tentoonstel lingstenten zijn reeds gehuurd van de bekende firma Booken uit Helmond. Onder voorzitterschap van den heer L. Schrauwers, voorzitter van den R.K. Middenstandsbond, wordt de voorbe reidenden arbeid door het dagelijksch bestuur der tentoonstellingscommissie verricht.Dit dagelijksch bestuur bestaat behalve uit den voorzitter, uit de hee ren Chavenu, vice-voorzitter, W. Moo. lenschot, penningmeester en M. Snoe ren, secretaris. LOONSCHENDIJK. Ouder-avond Chr. School. bijv.: ,,Als ze uitverkloren zijn, zullen ze Vrijdagavond de jaarlijkse ouderavond gehouden van de Christelijke School aan de Loonschendijk. Het hoofd der school, de heer M. de Kruis, opende, liet zingen Ps. 75 1, ging voor in gebed en las enkele ver zen uit Matth. 13. Naar aanleiding van het gelezen Schriftgedeelte sprak de heer de Kruis een kort openingswoord. De discipelen bestraften de moeders, die tot Jezus kwamen om een zegen voor hun kinderen. Maar de Heere Je zus was verontwaardigd over zulk op treden en zei: „Laat de kinderkens tot Mij komen en verhindert ze niet!" Evenals de discipelen kunnen ook de opvoeders een verhindering zijn voor onze kinderen om tot de Heiland te komen. Deze verhindering kan op ver schillende wijze gebeuren. Niet zeggen bijv.: „Als de uitverkoren zijn, zullen ze toch wel komen". Neen, we moeten een gids zijn voor de kinderen, zelf op de weg naar Jezus voorgaan. Als datgene wat we zeggen en le ren in strijd is met onze wandel, dan zijn we een verhindering voor de kin deren. Elkaar hier op te wijzen en zodoen de elkaar op te scherpen in de liefde voor de Christelijke School is het doel van een ouderavond. De heer P. J. de Rooij hield hierna een onderwerp: „De tijd rondom het V olkspetitionnement" In 't kort werd even negegaan de ge schiedenis van de scholen vanaf de Re formatie tot de schoolwet van 1857. In de tijd na de Hervorming waren er bij na uitsluitend openbare scholen met de Bijbel, dus Christelijk onderwijs. Lang zamerhand is het karakter van deze scholen gewijzigd, tot de openbare school eindelijk geheel godsdienstloos geworden is, op enkele uitzonderingen na-. Het liberale beginsel werkte ook door in de school. Ondanks de strijd van Groen van Prinsterer c.s. was het zeer moeilijk een bijzondere school te stichten en in stand te houden, want dat kon alleen door of fervaardigheid van Christelijk Neder land. Na de.wet van 1857 wordt de Ver eniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs opgericht, om zodoen de beter de zaak van het Christelijk Onderwijs te kunnen bevorderen. In 1877 kwam het liberale ministerie Kappeyne van de Capelle aa$ het be wind; deze had gezegd dat de minder heid maar onderdrukt moest worden. De nieuwe schoolwet bracht ontzettend grote moeilijkheden voor de vrije school. De „minderheid" kwam in 't geweer. Den koning werd het Volkspetitionne ment aangeboden, getekend door ruim 300.000 personen en vergezeld van meer dan 400 adhaësiebetuigingen van diverse kerkeraden. Gesmeekt werd den Koning de wet niet te ondertekenen, wat echter toch gebeurde. Toch was het niet enkel verlies, want de zaak des Heeren, het werk voor Gods Koninkrijk kan niet mislukken. De lauwheid verdween, de Unie „Een school met de Bijbel" werd opgericht, duizenden guldens werden geofferd. Tenslotte is toch de gelijkstelling ge komen, bij de nieuwe wet van 1920 door Minister de Visser. Zaak is het thans het duurgekochte recht te handhaven en te verdiepen. Zo bezien is de worsteling, ook nu, nog niet uit. Na het bezichtigen van het werk der leerlingen (vooral 't handwerken, waar veel zorg aan besteed was), sprak de heer J. van Beek over „Verlegenheid". Verlegenheid is een opvoedings- vraagstuk, waar we niet kalm aan voorbij mogen gaan. Juist omdat het een vraagstuk is, heeft dit verschijnsel bij de opvoeding al onze aandacht en al onze ernst ook hard nodig. Opvoeden is zeer moeilijk, omdat het kind een ge schenk des Heeren is. Bij die opvoeding hoort ook zeer zeker het vraagstuk verlegenheid. Een van de eerste kentekenen bij het jonge kind is wel de z.g.n. eenkennig heid. Het kind went zich moeilijk aan een andere wereld dan waarin het zelf leeft. Het weigeren van 'n hand is bij voorbeeld een der symptonen hiervan. Hoe hier genezing te brengen? In ieder geval niet met strenge dwang, hardheid of, zoals soms gebeurt, met lichamelijke straf. Alleen de liefde zal hier de vrees (een belangrijke oorzaak van „eenkennigheid" en verlegenheid) kunnen overwinnen. Ernstig waarschuwt spr. tegen het uitlachen als middel tegen verlegenheid. Er is waarschijnlijk niets dat zulke die pe wonden slaat als dit. Behalve vrees, is ook het niet-begre- pen-worden een belangrijke oorzaak der verlegenheid. Met enkele voorbeel den wordt dit duidelijk gemaakt. Verslapping van karakter is heel vaak het gevolg. Gewezen wordt op de plicht het kind en vooral het verlegen kind, met liefde te omringen, zodat er een sfeer van vertrouwen heerst. Ieder moet er voor waken dat het kind uit verlegenheid niet komt met z'n vragen en moeilijk heden. Als laatste hield het hoofd der school een causerie over: „Vele jaren school meester en nog een sukkel". Twee vragen stelt spr. eerst, n.l.: Wat is een schoolmeester? en Wat is sukkelen? Vroeger kreeg men als ant woord op de eerste vraag niet zulke aangename antwoorden; een factotum, want hij was doodgraver, koster, klok kenluider enz.; een kale meneer met een groen jasje; iemand, die het wel beter wist dan z'n leerlingen, maar wiens kennis tenslotte toch onder nul was; 't was iemand aan wiens gezicht men al kon zien dat 't een schoolmeester was. En een christelijk schoolmeester, gold in de tijd als de slechtste in zijn soort. Tegenwoordig is het oordeel wel an ders: goede betrekking, veel vacantie, geen achturige werkdag zelfs, iemand die niet over werkelijk werken kan meepraten, iemand die eigenlijk geen slag uitvoert! De schoolmeester, die zichzelf en zijn werk respecteert, ziet het als een mooie taak. En de Christelijke schoolmeester zegt: „Ik onderwijs en voed op bij de gratie Gods. Ik arbeid onder het zaad des Verbonds. Door de Almachtige zelf ben ik met Goddelijk gezag bekleed. Zo ben ik geroepen om in de klas ko ning, profeet en priester te zijn". En ondanks dit mooie, toch een suk kelaar. Sukkelen is telkens inzinken en opknappen; is iedere keer weer strui kelen, omdat hem de kracht ontbreekt. Een schoolmeester-sukkelaar is zich elke dag bewust van zijn geringe kracht. Telkens vergist hij zich in zijn leerlingen, en wat, heel erg, vergissen de kinderen zich soms in de meester. Een schoolmeester is zoo'n sukkelaar dat hij geregeld weer geduld moet le ren. Gods geduld is zo groot met ons, daaiom moeten wij geduld met anderen hebben; zo niet dan is ons ongeduld zonde en ongeloof. Het vertellen van Gods liefde is de glorie van het onderwijzersbestaan. 't Is sukkelaarswerk als de schoolmeester de Bijbel gebruikt als een verhaaltjesboek en zich niet concentreert (ook het oude Testament) om den Middelaar. Spre ken over Christus is alleen mogelijk, wanneer we Hem, door het geloof, voor ons eigen leven hebben leren ken nen. Dat dit vaak niet gebeurt, bewijst weer dat we echte sukkelaars zijn. Een grote troost is het dat de Heere ons ziet sukkelen en dat Hij ons toch ge bruiken wil als wegwijzers naar Hem. Nadat er nogmaals thee rondge diend was, dankte het hoofd der school allen voor de drukke opkomst, liet zin gen Ps. 17 3 en eindigde met dank gebed. Allen hebben genoten van wat ze ge hoord en gezien hebben en keerden naar huis terug met het vaste voorne men, om, bij leven en welzijn, het vol gend jaar weer terug te komen. (Ongecorrigeerd) SPRANG. Ds. Labrie van Goedereede heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. De Ned. Herv. Knapenvereeni- ging op Geref. Grondslag Samuël" houdt a.s. Vrijdagavond half acht haar 25ste feestelijke jaarvergadering in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. De Afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders hield j.l. Maandag avond onder leiding van haar voorzit ter, den heer C. Braspenning, haar jaar- lijksche feestvergadering. De zaal was getyeel gevuld met leden der afdeeling en hunne vrouwen en afgevaardigden van verschillende vereenigingen enz. Na opening der bijeenkomst met het lezen van Psalm 103 (onberijmd) en gebed, heette de voorzitter allen harte lijk welkom, in 't bijzonder de heer De Mensch, plaatselijk vrijgestelde van den Bond te Vlaardingen, die namens het Hoofdbestuur in 't midden was, de af gevaardigden van verschillende orga nisaties, de uit C.N.V.-leden bestaande reciteervereeniging „Onder Ons", met aan het hoofd den heer C. Versteeg, enz. Spr. wijst er dan op dat de afdeeling weer een jaar bestaan heeft, een jaar waarin nog vele leden gebukt gingen onder allerlei moeilijkheden, werkloos heid enz. Spr. wijst op de groote uit- keeringen in het afgeloopen jaar aan werklooze leden uit de Werkloozenkas van bijna 7000.— en wijst op den zegen der Chr. Vakbeweging, die zoo wel geestelijk als stoffelijk het arbeids volk te hulp wil komen. De tijd is nog vol van sociale vragen die om oplossing roepen; ontwricht is deze tijd door de macht der zonde. Spr. wijst er dan op dat de Chr. vakbeweging de Chr. so ciale beginselen uit wil dragen, daarom moet het arbeidsvolk de gelederen mee versterken om te strijden voor recht en gerechtigheid. Ons belang is ons be ginsel. Op alle levensterrein moet ge kozen worden voor Christus, moet ge leefd worden naar zijn geopenbaarden wil. Als uw belijdenis beleefd wordt, dan zult gij ook mede strijden, den strijd voor sociale gerechtigheid en in stemmen met de woorden: Toenadering eischt Gods orde in dezer tijden nood. Spr. roept tenslotte aller medewer king in tot het welslagen dezer feest vergadering. Het feestprogramma bestaande uit een 4-tal samenspraken en enkele mu zieknummers door de mondaccordeon- club werd hierna keurig afgewerkt, ter wijl intusschen versnaperingen werden rondgediend. De heer De Mensch feliciteerde de afdeeling namens het Hoofdbestuur met het 21-jarig bestaan. Spr. wekt op tot trouw vergaderingbezoek en zegt dat er ook hier nog een terrein braak ligt; ge tracht moet worden ook de meisjes in de organisatie te krijgen, zij toch vor men in deze streek een bijna onmisbare schakel in 't bedrijfsleven. De Chr. vak beweging wil ook voor hen recht zoe ken en handhaven. Spr. stelt dan de vraag of de vakbe weging nog noodig is? Zien wij van haar wel vruchten? Hij wijst dan op de historie. Vroeger was de arbeidende stand een onmondigen stand, men had geen enkele zeggenschap en nu wordt wel terdege met haar rekening gehou den. Vroeger beschermde geen enkele wet den arbeider, vandaag hebben wij een sociale wetgeving die werkt in het belang van de arbeiders. De arbeiden de stand is geworden een vrije stand, die niet meer aan zijn lot wordt overge laten. Eendracht maakt macht, zegt een bekend spreekwoord. Daar is gekomen de C.A.O., dat beteekent een bestaan voor den arbeider en de bedrijfsvrede voor den patroon. Spr. wekt op om de schouders te zet ten onder het werk der Chr. Vakbewe ging, opdat wij krijgen een Chr. vak beweging die weet wat zij wil. Laat on onze taak verstaan en strijden voor Ko ning Jezus, ook 't terrein van den ar beid. De voorzitter dankt den heer De mensch voor zijn goede woorden. De afgevaardigden van den Chr. Besturenbond, Chr. Volksbond, Patri monium, Afd. N.C.B. Sprang en Capel le brachten hunne hartelijke gelukwen- schen over. Te ruim 12 uur bracht de voorzitter dank aan alle aanwezigen voor de be toonde medewerking, in 't bijzonder aan de reciteer- en mondaccordeonvereeni- ging „Onder Ons". Spr. dankte de af gevaardigden voor de goede wenschen en wees op den vriendschapsband die tusschen de vereenigingen bestaat. De voorzitter eindigde met de opwekking: Blijf als Chr. vakgenooten de Chr. vak beweging steunen! Na het zingen van het Lutherlied en dankgebed, ging men voldaan huis waarts en kan de afdeeling op een ge slaagde feestvergadering terugzien. CAPELLE. In de bovenzaal van het café van den heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje te Vrijhoeve-Capelle, werd j.l. Zater dagavond half acht een propaganda- vergadering gehouden van „Chr. Na tionale Actie" (Prof. Visscher De voorzitter van - het comité van Actie opende deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en heette de aan wezigen hartelijk welkom, in het hij zonder o.a. Ds. A. Vroeg in de Weij, predikant der Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk, wien hij dank bracht voor den steun, welke deze had geboden voor de actie van C. N. A., waarna spr. het woord gaf aan den heer F. Janssen uit Zeist, die in een keurige rede het doel en streven van „Chr. Nationale Actie" uiteenzette, daarbij nader toelichtende de reden, waarom er weer splitsing had moeten komen. Deze inleiding werd door de aanwezigen met belangstelling ge volgd. Van de gelegenheid tot gedachten- wisseling werd gebruik gemaakt door burgemeester A. Smit, die zeide niet gekomen te zijn uit belangstelling, daar deze belangstelling verbeurd was door het onware optreden van 't Comité van Actie. Spr. bracht den heer Janssen hulde voor de waardige en hoogstaande wijze, waarop hij te genstanders bestreed en stelde dit op treden van den spreker ten voorbeeld aan het Comité van Actie der C. N. A dat daarvan nog veel kan leeren. Ver volgens zei spr., dat het hem verbaas de, dat hij in dit gezelschap erop moest wijzen, dat er nog een Wet der Tien Geboden bestaat, waarin alle valsche getuigenis spreken verboden wordt. In de rondgebrachte circulaire der C.N.A. kwamen n.l. 3 grove onwaar heden voor en spr. stelde er prijs op te verklaren, dat het gymnastieklo kaal te Capelle niet was aangevraagd bij B. en W., noch ten Raad huize, dat derhalve dit lokaal niet aanvankelijk was toegezegd en dat Burgemeester en Wethouders, omdat niets gevraagd was, ook niet „later" hebben kunnen weigeren. Het frappeerde spr. ten slot te, dat men ,zich niet had ontzien deze waarheden te laten drukken en verspreiden. Naar aanleiding van het gesprokene door den burgemeester, gaf de voor zitter een uiteenzetting, waaruit viel af te leiden, dat de kwestie betreffende de localiteit een ander verloop had ge had, doch naar aanleiding van deze opmerking door den voorzitter, vroeg de heer E. Colet, hoofd der school in de Kom, het woord, die verklaarde, dat de burgemeester een juiste toelich ting had gegeven betreffende de z.g. geweigerde localiteit. De voorzitter van het Comité van Actie zag ten slotte wel in, dat hij niet anders kon doen dan te erkennen, dat het publiek door de circulaire van het Comité verkeerd was voorgelicht. Ten slotte verkreeg de spreker, de heer Janssen, het woord, die den bur gemeester en den heer Colet dank bracht voor de correcte manier, waar op zij de waarheid aan het licht had den gebracht, daarbij de hoop uitspre kende, dat het Comité zich in het ver volg niet meer aan dergelijke hande lingen zou schuldig maken, hetgeen niet anders is dan een omlaaghalen der Partij, waarvoor deze vergadering was belegd en niet anders kan worden genoemd als een aanklacht tegen het bestaan derzelve. Met dankgebed werd de openbare vergadering door den spreker geslo ten. Tot penningmeester der Chr. schoolvereeniging a. d. Loonschendijk is benoemd de heer W. Smits. Zaterdag 11 Maart hield de Chr. Gem. Zangver. „O.K.K." haar 8e jaarfeest in de Oude school. Afwisse lend werden zangnummers en samen spraken voor het talrijke publiek ten gehoore gebracht. Door dit jaarfeest heeft deze kleine vereeniging weer eens getoond wat er met voortdurende oefening onder goede leiding bereikt kan worden. De uitvoering der onder scheidene nummers was in één woord af en oogstte dan ook telkens een wel verdiend applaus. Ongetwijfeld mag O.K.K. terugzien op een schitterend ge slaagde avond. Woensdagavond om half acht zal in de Ned. Herv. Kerk een bidstond voor het gewas worden gehouden. Voorganger daarbij is de plaatselijke^1 predikant Ds. R. de Bruin. Naar wij vernemen zal op 24 Maart e.k. de ophooging van het lage gedeelte van het gemeenteterrein aan besteed worden. Dit zal reeds een heel ander aanzien geven en is alweer een stap verder in de goede richting om te komen tot afwerking van 't geheel. Wanneer de gemeente nu nog eens overgaat tot het rioleeren van het ge deelte treksloot dat nog steeds open ligt en dikwijls bedenkelijke geuren ver spreid, zou dit veel bijdragen tot ver fraaiing der Gemeente-kom. Op Donderdag 17 Maart zal hier de Voorjaarsmarkt gehouden worden. •Staanplaatsen voor kramers worden berekend tegen 0.15 per M2. Vrije staanplaatsen voor vee. Zaterdag j 1 had alhier de aan besteding plaats van het bouwen eener slagerij voor rekening van den heer J. van der Wiel, alhier, onder architectuur van den heer Van Stokkum uit Vlijmen. Laagste in schrijvers waren Kramer en Van Drunen uit Heusden voor de som van f3'z99, aan wien het werk is opgedragen. RAAMSDONKSVEER. Naar we uit goede bron verne men, is het thans definitief dat de Centrale Werkplaats voor jeugd- werkloozen, in deze gemeente wordt opgericht. Ze zal worden gevestigd in het g« bouw van de Joannes-Stichting aan de Keizersdijk, waar het R.K. Sportterrein is gevestigd. Het verbouwen van een wo ning voor rekening van H. T. Dank, aan de Lange Smidsteeg, is gegund aan den aannemer L. C. Spuijbioek, alhier Aan de dienstplichtigen N. van Dongen en J. M van Seeters, der lichting 1938 en J. C. Heijblom, W. .1 Joore en H. Kanters, der lichting 1939, is voor een jaar vrijstelling verleend wegens kostwinnerschap. De gemeente Woudrichem is voor nemens de vesiinggrachlen in werk- verscbalfing te doen uitbaggeren, waarvoor de Ned Heide-Maatschap- pij een plan en begrooting heeft opgemaakt. De kosten worden ge raamd op f135 000 voor arbeids loonen en f28 000 voor bijkomende kosten. Waalwijksche en Langstraatsche Courant is het eenige blad dat U de belichten, verslagen van ge meenteraad en andere belang rijke vergaderingen uitvoerig en volledig geeft van Waalwijk.de Langstraat en omgeving. In dit blad vindt men vraag en aanbod van personeel uil de industrie, veikoopirgen van notarissen, ingezonden stukken enz. Abonneert U thans op dit blad, de in Maart verschijnende nummers ontvangt men gratis. Abonnementsprijs

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3