y Plaatselijke Berichten. Woensdag 15 Maart 1939 No. 21 Tweede Blad De Enho x/an h»t Guidon ir 4 tus-' 4^ eve gen van ïrde der- OVERNAME INTERNATIONALE LEDERZAAK. De lieer Gerard Verwiel, directeur der N.V. G. v. Loon's Import Maat schappij, alhier, heeft zoo juist overge nomen de te Brussel gevestigde en de hier in de lederbranche welbekende Europeesche Centrale der fa. McNeely Price Co. Philadelphia. Dit Ameri- kaansch Concern is voor de Euro peesche markten van groote beteeke- nis voor de voorziening van zwart en gekleurd chroomgeitenleder, en be zit daarenboven exclusieve verkoop rechten van meerdere groote lederfa- brieken met internationale vermaard heid. Deze nieuwe zaak zal onder den zelfden naam McNeely Price Co. door hem worden voortgezet en uit gebouwd en biedt voor den interna tionalen lederhandel vele mogelijkhe den tot expansie van den im- en ex- porthandel. De in onze gemeente zooveel jaren gevestigde en alom bekende leder- import G. van Loon's Import Mij. blijft hier geheel -intact; zelfs de mogelijkheid van uitbreiding, is door bovenstaande transactie niet uitgeslo ten. De eenige schaduwzijde, die er zit aan dit heugelijke bericht van gewel dige expansie dezer Waalwij ksche fir ma is, dat de heer Gerard Verwiel daardoor vermoedelijk in de toekomst genoodzaakt zal zijn zich metterwoon in Brussel te vestigen, wat voor onze plaats in velerlei opzicht een zeer groot verlies zou beteekencn. NIEUWE OVERLEDERFABRIEK. Naar wij tot ons genoegen kunnen melden heeft de firma Vermeer en Bee- rens, die in samenv/erking met den heer W. Trindler Jr. eene nieuwe overleder- fabriek gaan stichten, besloten deze te vestigen in onze gemeente, n.l. aan de Haven. Zijn wij goed ingelicht dan is voor deze moderne fabriek een aanvraag bij de gemeente ingediend voor een terrein van 16 x 100 M. langs de Haven, Wes- terhavenkade, juist voorbij de fabriek der fa. Gebrs. Teulings, met uitbrei dingsmogelijkheid naar 't Westen (Zo merdijk). Het zou in de bedoeling van 't Ge meentebestuur liggen den gemeente raad voor te stellen over te gaan tot aankoop van het weiland van de Le vensverzekering - Mij. ,,Noord-Bra- bandgelegen naast de terreinen der gemeente langs de haven. De ge meente is dan in 't bezit van alle lan derijen tusschen haven en Zomerdijk over de geheele lengte tot aan het Zui- derafwaterings-kanaal. Wanneer dit dan geheel is opgespoten, beschikt zij over een complex schitterend gelegen industrie-terreinen langs de Haven, die niet zullen nalaten de aandacht van handel en industrie te trekken. Wij verheugen ons begrijpelijkerwij ze over de beslissing der firma Vermeer Beerens en niet minder over de acti viteit in deze door ons gemeentebestuur getoond. A.S. GEMEENTERAADS VERKIEZING. Naar wij met zekerheid vernemen zal de heer Jacq Spijkerman zich bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing niet meer voor een candidatuur beschik baar stellen. Een besluit, dat zeer ze ker vele kiezers met ons ten zeerste zullen betreuren. DE CANDIDAATSTELLING DER R. K. STAATSPARTIJ STATENKIESKRING HEUSDEN. Zooals blijkt uit de in dit nummer voorkomende officieele candidatenlijst en wij Zaterdagavond publiceerden, is door het Bestuur van den Rijkskies kring Den Bosch, de officieele candi datenlijst vastgesteld, zooals de uitslag der stemming over de groslijst der can- didaten in de afdeelingen op Zondag 26 Februari heeft uitgewezen en welke uitslag 't Statenkieskringbestuur Heus- den meende te moeten desavoueeren, zooals wij uitvoerig mededeelden. Wij willen daarover alleen nog maar zeggen dat wij ons verheugen over de ze beslissing, die we dan ook niet an ders verwacht hadden en even vaststel len dat hier geen sprake was onzerzijds van .voorbarige" geruchten of berich ten, zooals een onzer gewestelijke dag bladen, die van deze toch wel belang rijke aangelegenheid totaal geen notitie namen, na ruim een week meende te moeten suggereeren. De waarnemende voorzitter van den Kieskring Heusden, zendt ons onder staand communiqué als zijn meening over de stemming over de groslijst in de afdeelingen van den Kieskring. We hebben natuurlijk tegen plaatsing geen enkel bezwaar: De fung. voorzitter van S. K. H. meent goed te doen aan het volgende middels de pers bekendheid te geven: 1. In flagranten strijd met de desbe treffende reglementsbepalingen welke de bestuursleden der afdeelingen en ook aan de candidaten voldoende be kend waren uit een hun toegezonden speciale circulaire van de R.K. Staats partij, Kring 's-Hertogenbosch, is er, zij het dan ook op anonyme wijze meer speciaal in het Westelijk deel van den Statenkring, een langdurige en felle propaganda gevoerd door een in gezonden stuk, meerdere groote adver tenties, strooibiljetten, groote raam biljetten en dergelijke, ten gunste van enkele candidaten. 2. Verwacht had mogen worden, dat de betreffende candidaten hierte gen geprotesteerd zouden hebben en aan bet Statenkringbestuur medege deeld, dat zulks tegen hun wil en bui len hun voorkennis was geschied, wat echter niet gebeurd is. 3. Op grond van het onder 1 en 2 vermelde, besloot het Statenkringbe stuur, waar het een en ander zeer af keurenswaardig vond, in te grijpen, waar het toch niet toe mocht staan, dat de reglementen aldus met voeten werden getreden. 4. Dit besluit, kwam niet tot uit voering, aangezien de reglementen het Statenkringbestuur te dezen niet de noodige bevoegdheid verleenen, waar op het bestuur van den Rijkskring zelf deze aangelegenheid ter hand nam, aan welk bestuur inmiddels de volledige desbetreffende bescheiden en bewijs stukken ter inzage en ter beoordeeling waren gezonden. 5. Hoewel het Statenkringbestuur erop rekende, dat op krachtige wijze zou worden ingegrepen, heeft het Kringbestuur K.H. dat het gebeurde wel zeer laakte en scherp afkeurde, gemeend, dat de feiten voor zoover deze toen waren komen vast te staan, een ingrijpenden maatregel nog niet wettigden. 6. Het Kringbestuur (dus het be stuur van de R.K. Staatspartij, Kring 's-Hertogenbosch) betreurt, dat de can didaten, voor wie zoo langdurig zulk een onreglementaire propaganda is gevoerd, niet tijdig hebben kennis ge geven, dat zulk een propaganda tegen hun wil en buiten hun voorkennis ge schiedde. Uit bovenstaande blijkt o.i. dat de maatregelen die het bestuur van den Statenkieskring Heusden voornemens was te nemen, op geen enkele bepaling van 't reglement berustten hoe betreu renswaardig men dan de actie voor be paalde candidaten met het oog op hel reglement ook kan vinden. Men had de bedrijvers dezer foutieve actie moe ten opsporen en straffen, maar niet de candidaten. Men trachte toch geen straffen uit te deelen, daar waar geen straffen bedreigd zijn. De slot-tirade waarin wordt betoogd dat het Kringbestuur van den Kring den Bosch, betreurt, dat de candidaten niet tijdig hebben kennis gegeven, dat zulk een propaganda tegen hun wil en buiten hun voorkennis ge schiedde, is o.i. toch al heel zwak. Nergens is bepaald, dat een candi- daat daarvan kennis moet geven of protesteeren. Welke candidaat zal dit dan in z'n hoofd krijgen; juist als hij er niets mee te maken heeft, blijft hij er geheel, maar dan ook geheel buiten. Inlusschen verheugen wij ons over deze verstandige beslissing van het Kringbestuur. Wil men een reglementswijziging best, men beginne er thans rustig aan. Maar geen besluiten of straffen die niet op de reglementen steunen. GESLAAGD. De heer A. Treffers Pzn. alhier slaag de voor 't candidaats-examen electro- techniek aan de Ingenieurschule te Midweida (D.). R.K. UNIVERSITEIT. Aan de R. K. Universiteit te Nijme gen werd 1.1. Zaterdag het candidaats- examen in de rechten afgelegd door den heer J. W. Taminiau uit Tilburg. JUBILEA BIJ TIMTUR. De Timtur-schoenfabriek te Waal wijk heeft 18 Maart een groot aantal jubilarissen onder zijn dak en wel het zeldzaamste daarbij is, dat een der ju- bileerende heeren reeds bij de firma Timmermans van Turenhout werkzaam was in de tijd, dat de schoenen nog grootendeels met de hand vervaardigd werden. Zoo herdenkt de heer Willem Kuysten den dag, dat hij vóór 50 jaren bij genoemde firma in diénst trad. Voorwaar een zeer bijzonder jubileum, wanneer men bedenkt dat deze jubila ris nog steeds een werkzaam aandeel in de fabriek heeft. De heer A. de Ruyter, eveneens een lid der oude garde, herdenkt zijn 35-ja- rig jubileum. Vol goeden moed gaat hij weer aan den arbeid in de hoop ook eens zijn gouden herdenkingsfeest te kunnen vieren. Drie zilveren jubilarissen, die op een zeer fraaien staat van dienst kunnen te rugzien, sluiten de rij. Het zijn de hee ren P. Hamers, J. Hooymaijers en J. Verhoofstadt, voor wie vanzelfspre kend deze dag niet onopgemerkt voor bij zal gaan. Reeds meerdere malen zijn bij de Timtur-schoenfabriek belangrijke ju bilea der werknemers gevierd en het is een verheugend verschijnsel te noemen dat ook van buiten af groote belang stelling en waardeering werd getoond. Zoo heeft het reeds in het jaar 1937 aan H. M. de Koningin behaagd de heeren W. Kuysten, Frans v. d. Gouw en H. van Herwijnen de eere-medaille verbonden aan de orde van Oranje- Nassau toe te kennen, als blijk van waardeering voor het feit, dat zij reeds meer dan 40 jaren bij de firma Timtur in dienst waren. GELUIDSFILM DER SOCIALE VERZEKERING. Zaterdagavond werd voor een zeer matig bezette zaal in den Gildenbond de bekende film over onze Sociale Verze keringswetten vertoond. Iedere werk gever en iedere werknemer heeft tegen woordig veel met de sociale verzekering te maken en daarom hadden wij een grooter opkomst verwacht. Elders waar deze film vertoond werd, trok hij volle zalen en Waalwijks belangstelling voor onze sociale wetgeving steekt hierbij wel heel ongunstig af. Deze film leerde ons op aanschouwe lijke wijze de Ongevallenwet, de Land en tuinbouwongevallenwet, Ziektewet en Invaliditeitswet kennen en ongetwij feld hebben de aanwezigen Zaterdag avond hun kennis op dit gebied aan merkelijk uitgebreid. Na de film ontwikkelde zich onder leiding van den heVr F. Hamelynck, referendaris bij den Raad van Arbeid te 's-Hertogenbosch een levendige ge- dachtenwisseling en door beantwoor ding van enkele gestelde vragen lichtte de heer Hamelynck het getoonde nog nader toe. ONTWIKKELINGS-AVOND R. K. W. V. Het Arbeidersgezin. Maandagavond hield de R.K.W.V. haar ontwikkelingsavond in den Gil denbond. De belangstelling was matig. Na de opening van den voorzitter der R.K.W.V. dhr. Fr. Passier, kreeg de Zeereerw. heer S. J. Morel, Aal moezenier van den Diocesanen Bond 't woord, die behandelde het onderwerp: ,,Het Arbeidersgezin". Spreker begint dan met de verkla ring, dat het onderwerp, hoewel alles behalve nieuw, toch nog steeds in het centrum der belangstelling staat. Het gezin is de kiemcel van de sa menleving en heeft derhalve een zeer groote invloed op de maatschappij. Wanneer wij even nadenken, komen wij tot de conclusie, dat de mensch een sociaal wezen is, bij iederen mensch be staat een soort drang naar samenwer king en uit dezen drang komt de maat schappij tot stand. We onderscheiden verschillende maatschappijtjes, maar de belangrijkste hiervan is, die de leden de meeste dienstbaarheid bewijst. Dit is 't gezin, want hierin komt de vor ming van het individu tot stand. Als wij 't gezin gaan aantasten, tas ten wij de maatschappij aan in haar kiemcel, want de maatschappij is ont staan door de samenwerking van de gezinnen. In den tegenwoordigen tijd leven wij in een gezinscrisis. De grondslagen voor een gezond gezinsleven worden door velen bevochten. De ware grond slagen vinden wij terug in de natuur wet, die door Christus in onze ziel is gelegd. De menschen denken systemen uit. Gezinssystemen, werk van den duivel. Paus Pius XI constateerde dit zelfde feit en waarschuwde er tegen. Het is heelemaal geen wonder, dat deze ver keerde gezinssystemen ook in onze Ka tholieke gezinnen worden toegepast. Wij leven immers tusschen het heiden dom en zonder erg gaan wij in die sleur mee. Maar wij moeten hiertegen stel ling nemen. Het communisme verwerpt het gezinsleven en waarheen zal het na- tionaal-socialisme ons voeren. Het ge zin is volgens hen een a-sociale instel ling. Het huwelijk is uit den booze. Spreker behandelt dan de vraag, hoe 't komt, dat we, na zoolang gezond hierover gedacht te hebben, ons plot seling in een gezinscrisis geplaatst zien. De voornaamste reden ziet spreker in het stellen van de rede boven de na tuur, terwijl hij ook de arbeid in de fa brieken als oorzaak hiervan aanmerkt. Vooral in het arbeidersgezin heeft dit veel invloed gehad. Wij kunnen deze oorzaak niet wegnemen, maar toch moeten wij tegen de gevolgen hiervan stelling nemen. Ook het moderne ver keer heeft een gedeelte hiervan op zijn geweten, Men neeit teveel gelegenheid om ver van huis te gaan. moecen wij dan onze kinderen dit reizen veroieden^ Wij kunnen dat natuurnjK niet altijd. Dan heert de werxioosneid een zeer groot gedeelte van de verwijdering tus- scnen de leden van het gezin op zijn deoet. ieder begrijpt dit. Wat moeten wij nu tegen deze ge zinscrisis doen/ bpreker komt dan tot de gevolgtrekking, dat de arbeidersbe weging, wil zij gezond en sterk bijven, het gezin, waarop de organisatie toch gebouwd is, gezond moet maken en in verband hiermede wijst hij op de Ka tholieke Arbeiders Vrouwen, een jon ge organisatie, die in deze ook veel goeds kan doen. in de K.A.V. worden goede katho lieke arbeidersvrouwen gevormd. Die zitten verder den geheelen dag in haar gezin en kunnen haar invloed ten goede uitoeienen. (Jok de werkgevers hebben echter een taak in dit opzicht. Nooit mogen zij het arbeidersgezin door een ot ander schade berokKenen. Daarom geen kin derarbeid, geen arbeid voor gehuwde vrouwen, geen te lage loonen, enz. Ook staat en gemeente hebben hier een taak te verrichten en in dit ver band wijst spreker op de actieve ge zinspolitiek. Ook de Kerk moet hier invloed ten goede uitoefenen. Eiken dag opnieuw moet zij ons de juiste grondslagen in prenten en tot slot kan ook de jeugd beweging veel in de goede richting doen. bpreker komt dan tot de overtui ging, dat wij ons altijd voor oogen moe ten stellen, dat een echt gezinsgeluk het mooiste is wat er bestaat. Altijd moe ten wij op de bres springen om dit ge luk te beschermen. Dit geluk is het fun dament waarop de Nieuwe Gemeen schap gebouwd moet worden. De heer beters maakt dan gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen en hierbij laat hij het licht val len op het groote belang van de vak organisatie inzake de gezinscrisis, waarbij de Zeereerw. heer Morel zich volledig aansluit. Twee jubilarissen. Na de rede van den Zeereerw. heer Morel werden in de Bestuursvergade ring 2 jubilarissen der R.K.W.V. ge huldigd. De heeren Fr. Passier en Fr. Smolders herdachten namelijk den dag, waarop zij voor 25 jaar tot bestuurslid van de R.K.W.V. werden benoemd. Dit feit ging natuurlijk niet onopgemerkt voor bij. De heer van Gorkum, vice-voorzit- ter van de R.K.W.V. dankte hen voor het vele werk dat zij voor de vereeni- ging hadden verricht en bood hen een smaakvol rookgarnituur met inscriptie aan. Jubilarissen, van harte proficiat met dit zilveren feest. Ontwikkelingsavond. In de Maandagavond gehouden bijeen komst van de k.K.W.V., deed de voor zitter dhr. Fr. Passier, mededeeling, dat de volgende ontwikkelingsavond niet op 10 April zal plaats hebben, doch op 17 April. Als spreker zal dan optreden de heer Fred, van Brussel. T.z.t. komen wij hierop nader terug. ANTOON BAIJENS. f Te voormalig Baardwijk overleed j.l. Zaterdag, na een kortstondige ziekte, op bijna 73-jarigen leeftijd de heer An- toon Baijens. Met den heer Baijens is een alge meen geacht ingezetene heengegaan die zich in tal van functies, vooral voor oiganisaties en instellingen op land bouwgebied, zeer verdienstelijk heeft gemaakt. De overledene was lid van het R.K. Armbestuur van Baardwijk, Voorzitter van het Waterschap ,,De Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk", Lid van den Raad van Toezicht van de Boeren leenbank, Bestuurslid van de Stoom- zuivelfabriek te Drunen, schatter der Paardenverzekering en bestuurslid van het Gilde St. Ambrosius. Bij de plechtige uitvaart en begrafenis welke gisteren plaats hadden was de belangstelling buitengewoon groot. Al le genoemde vereenigingen en instellin gen waren met een deputatie vertegen woordigd om hun medewerker de laat ste eer te bewijzen. In den langen lijk stoet merkten we o.m. ook op de edel- achtb. heer Burgemeester Moonen. De lijkbaar werd gedragen en geës corteerd door de leden van het St. Am- brosius-gilde die de voorgeschreven rouw-versierselen droegen en werd voorafgegaan door de omfloerste vaan dels van dit gilde. In de St. Clemenskerk werd de plechtige Requiem-mis opgedragen door den Zeereerw. heer pastoor van Erp. Op het kerkhof brachten de vaan drigs van St. Ambrosius bij de groeve den vaandelgroet aan hun ontslapen bestuurslid. Hij ruste in vrede. VERSLAG VAN DE R.K. HUISHOUD EN INDUSTRIE. SCHOOL VOOR WAALWIJK EN OMSTREKEN TE WAALWIJK. Over de maanden September, October, November, December 1938. Het Bestuur van de R.K. Vereni ging voor Nijverheidsonderwijs aan Meisjes en Vrouwen, gevestigd te Waalwijk, is samengesteld als volgt: De Heren: Pastoor H. F. Heeze- mans, Voorzitter. J. van Dooren-de Greeff, Vice-Voor- zitter. Drs. G. J. de Vries, Secretaris-Pen ningmeester. J. van Iersel, G. van Loon, Leden. De Dames: Mevr. Timmersmans- Mastboom. F. Verwiel. De benoeming van twee gedelegeer den door de Gemeente zal binnen kor ten tijd geschieden. Personeel. Op 31 December 1938 waren aan de school verbonden: Weleerw. Heer A. van Lierop. Godsdienstleer. P. C. M. van Slobbe, Directrice. Voedingsleer, Warenkennis. A. M. A. A. Diepen, Gezondheids leer, Warenkennis. P. B. A. M. van Gooi, Algemeen vormend onderwijs. A. M. J. Kamp, Knippen-Naaien. A. M. B. A. van Turnhout, Knippen- Naaien-Patroontekenen-Verstellen. Onderwijs. Niettegenstande nog geen eigen schoolgebouw beschikbaar was, werd in September met het onderwijs begon nen. Hiervoor werden zeer geschikte lo kalen gevonden in het K.J.C. gebouw, waarvan de hele inrichting zeer gunstig is voor de theoretische- en naaldvak ken. Voor de praktische vakken, zoals koken, wassen, strijken en huishoud kunde zijn geen praktijklokalen aan wezig, noch in te richten. Daaiom zal, tot het nieuwe gebouw klaar is, onderwijs gegeven worden in: Godsdienst, Patroontekenen, Knippen en Naaien, Breien en haken, Verstel len, stoppen en mazen. Algemeen vor mend onderwijs, Gezondheidsleer-voe dingsleer en warenkennis. Leerlingen. Dagopleiding. Het aantal leerlingen, dat zich voor deze opleiding aanmeldde, was kleiner dan berekend was. Hierdoor was het niet mogelijk met twee parallelklassen te beginnen, wat een tegenvaller was. Dit staat waarschijnlijk in verband met de omstandigheid, dat nog geen les kan worden gegeven in de huishoud- vakken, omdat in het tijdelijk schoolge bouw geen praktijklokalen beschikbaar zijn. Deze opleiding werd begonnen met 21 leerlingen, waarvan 3 meisjes tus sentijds vertrokken, 2 wegens het gaan werken in fabrieken. Tussentijds werden 3 leerlingen aan genomen. De leeftijd van deze meisjes is van 12 tot en met 16 jaar. De voorontwikkeling is zeer ver schillend: enkelen hebben slechts 5 klassen L.O. gehad, sommigen 6 klas sen, de meesten echter 7 en 1 leerling 8 leerjaren. Het schoolgeld voor deze leerlingen is afhankelijk van het gezinsinkomen en van het aantal kinderen in het gezin beneden 16 jaar. Losse cursussen. Het aantal deelneemsters aan deze cursussen, vooral van de avondcursus sen is bevredigend te noemen. Het onderwijs omvat hier: Patroon- tekenen-knippen-naaien-verstellen. Deze cursussen werden bezocht door 105 leerlingen. Tussentijds zijn enkele leerlingen vertrokken, de meeste plaatsen weer ingenomen door nieuwe cursisten, die zich later opgaven. De leeftijd van de cursisten is zeer uiteenlopend, n.l.: 7 van 14 jaar, 11 van 15 jaar, 10 van 16 jaar, 9 van 17 jaar, 12 van 18 jaar, 10 van 19 jaar, 6 van 20 jaar, 40 ouder dan 20 jaar. Het aantal leerlingen van opleiding en losse cursussen is: 126. Hiervan zijn afkomstig uit Waal wijk 97 leerlingen. Uit andere gemeenten 29 leerlingen, n.l. 3 uit Drunen, 1 uit Heumen. 2 uit Kaatsheuvel, 2 uit Raamsdonk en 21 uit Sprang-Capelle. Van de 126 leerlingen zijn 95 Ka tholiek, 31 Protestant. Gedrag en vlijt waren in elk opzicht bevredigend, de leerlingen gaven ook door trouw schoolbezoek blijk, dat zij grote belangstelling hadden voor ons praktisch huishoudonderwijs. ST. JOZEFFEEST R. K. W. V. De gebruikelijke viering van het St. Jozeffeest zal dit jaar niet, zooals aan vankelijk was bepaald op Zondag 19 Maart plaats hebben. Door ziekte van den heer Jac. Didden, die met zijn jon gens een tooneelstukje had ingestu deerd heeft het plaatselijk bestuur van f t .-.jat

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5