GEMENGD NIEUWS SPORT RECHTZAKEN DE VRIJWILLIGE BURGERWACHT. de R.K.W.V. besloten, de viering van het feest tot na de Vasten uit te stellen. UITSLAG AANBESTEDING. Uitslag aanbesteding van de verbou wing van een dubbel woonhuis voor den heer Adr. v. d. Broek te Waalwijk. Architect A. van Huiten Jr. P. de Graauw, Waspik massa 4408, perc. a. 1500, perc. b. 2908. L. Fitters, Waspik 4396, perc. a. 1484, b. 2912 Th. de Graauw, Waspik 4396 perc. a. 1484, b. 2912 A. Hereijgers, Drunen 4374 perc. a. 1460, b. 2914 W. v. d. Hammen, Waalwijk 4360 perc. a. 1460, b. 2900 H. Kramer, Waalwijk 4354 perc. a. 1450, b. 2904 M. Wijnands, Waalwijk 4160 perc. a. 1355, b. 2805 J. Hoogendoorn, Waalwijk 4049 M. Klijngeld, Waalwijk 4019 M. M. v. d. Waal, Andel 3290 Gunning volgens bestek. De uitslag der aanbesteding der schuurtjes alhier achter de gemeente woningen Westzijde Mr. v. Cooth- straat, Waalwijk, is als volgt: Spruijbroek 425.— Wijnands 415. Van Hilst 499.- J. v. d. Meijs 547.- H. Boot 412.- L. Kooien 665.- L. v. Campen 460.— v. d. Hammen 448. H. Maas 656.- v. Hulten-Krol 622. H. Vermeer 523. Mahieu 484.— Treffers 432.— Klijngeld 581.— Gegund aan den laagsten inschrijver H. Boot. STILLE OMGANG. Onder geleide van eenige Eerw. heeren Geestelijken vertrokken Zater dagavond 11 Maart, des avonds half tien, per extra trein van het station Waalwijk ruim 225 deelnemers uit Waalwijk, Kaatsheuvel en Loonop- zand naar Amsterdam om aldaar den „Stille Omgang" te houden. Bij dezen hadden zich aangesloten verschillende deelnemers uit Raamsdonksveer, Geerlruidenberg, Made, Dusscn, Heus- den en Drunen, zoodat in totaal het Genootschap van den „Stillen Om gang" voor Waalwijk en Omstreken ruim 400 deelnemers telde. Na aankomst te Amsterdam C.S. om plm. half twaalf begaf men zich naar de kerk van den H. Antonius aan de Tichelstraat waar eerst een plechtig Lof met een korte toespraak werd gehouden. Daarna werd de gezongen H. Mis met uitstelling gecelebreerd, waaronder alle deelnemers ter H. Tafel naderden. Na het Evangelie be klom de Rector der kerk, de WelEerw. Pater Engelbertus van de Orde der Capucijnen den kansel en schilderde in een boQiende predikatie het doel en het wezen van den „Stille Om gang". Onder deze H. Mis lazen aan de zij-altaren eenige priesters stille H.H. Missen. Na de gezongen H. Mis begaven de deelnemers zich naar het Spui om den „Stille Omgang" te doen, die om ongeveer half vijf was volbracht. Daarna hadden de bedevaartgangers gelegenhei 1 om zich te ontnuchteren, ieder naar zijn keuze. Om 7.36 des morgens werd weder om de terugreis per extra-trein vanaf het Centraal-Station aanvaard, waar na allen op Zondagmorgen vóór tien uur weer in hun respectievelijke woonplaatsen terugkeerden. Het geheel had een vlot en goed verloop en alle deelnemers, behoudens een enkele uitzondering, waren vol komen tevreden over de regeling. De algemeene intentie luidde dit jaar: „Voor Sociale Rechtvaardigheid en Liefde. A.s. Zondag heeft wederom de „Stille Omgang" te Amsterdam plaats. AFDEELINGS-VERGADERING. De gewone voorjaars-vergadering van de Afdeeling Noord-Brabant en Limburg van den Ned. Bond van Jon- gelingsvereenigingen op Geref. Grond slag zal dit jaar worden gehouden op Tweeden Paasdag, in de groote zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging al hier. Als spreker in de namiddagverga dering hoopt o.a. op te treden Prof. Dr. K. Dijk, hoogleeraar aan de Theolo gische School te Kampen en voorzitter van den Bond. VOORIAARSKEURING DEKSTIEREN. Maandag werd in onze gemeente de voorjaarskeuring gehouden van dek stieren, die de volgende uitslag had: Aanvoer 25 stuks. Goedgekeurd 9, te weten van: W. G. Zijlmans te Waspik, A. van Velthoven te Waalwijk, N. Mimpen te Drunen, Adr. van Delft te Drunen, Andries van Delft te Drunen, A. W. Klerx te Waalwijk, A. Snijders te Waalwijk, A. van Pelt, Sprang-Capel- le, C. van Tilburg te Sprang-Capelle. De keuringscommissie bestond uit de heeren J. P. van Oers uit Wouw, M. G. Baks uit Alphen en A. Klerkxs uit Gilze. AUTO-BOTSING. Zondagavond reed een auto in flinke vaart richting Haven, toen de chauffeur aan de Marxt bemerkte dat hij te ver gereden was en de Stationsstraat had moeten inrijden. Hij wierp plotseling zijn stuur om, maar kwam niet meer in de Stationsstraat, maar op de Markt, tegen den verkeerspaal, die uit den grond geworpen werd en tegen den Patate-frite-wagen terecht kwam. Alles liep nogal gunstig af. POLITIEZAKEN. De Inspecteur van Politie ontmoette Zondagavond zekere M. uit Sprang, die zonder licht reed en dronken 't rij wiel bestuurde. Hij moest afstappen, doch weigerde z'n naam op te geven en ook om mee naar 't politie-bureau te gaan. Toen de inspecteur dreigde hem de manchetten aan te doen en mee te nemen, koos hij de wijste partij en wan delde zwaar redeneerend en gesticu- leerd mede naar het bureau, waar hem de noodige zaken wel beteekend zullen zijn. Waarh i w ing. Onder verwijzing naar «le in Januari 1939 geplaatste waarschu wing legen den Belgischen Zaad- handel Sogea geelt de commissaris van politie te Groningen in over weging dezelfde voorzichtigheid te bedachten ten aanzien van andere Belgische ondei nemingen, die hier te lande pei advertentie in de bla den vertegenwoordigers zoeken voor den verkoop van zaden, zooals de Agrano te Gent-Brugge, Peter Be- noitlaan 103, de Belgische Oogst te Dries, Melle en de Selekla te Gent, St. Joriskaai 7. Werkloozen-zorg. In het Bisd.m 's Hertogenbosch heeft de Diocesane Werkliedenbond een echt eigentijds en sociaal werk ondernomen. Zij heeft in nauwe samen werking met het Departement van Sociale Zaken ter hand genomen de ont spanning en ontwikkeling van al degenen die door de werkloosheid genoodzaakt zijn te gaan stempelen. Het is voor menscben «Iie hun dag gevuld weten met loonenden arbeid, misschien iets waaraan zij achteloos voorbijgaan, maar op den Keper beschouwd is nietsdoen, den hetien dag niets-doen en dat ge dwongen, een verschrikkelijk ding. Het is niet hetzelfde als zich in volle vacanlievreugde uitstrekken in zomer-zon het is niet hetzelfde als het tevreden rust genieten van den man op pensioen het is niet eens hetzellde als de luiheid van den bon-vivant. Het is de verschrik king van een mensch met een ge heel andere geestesgesteldheid, van den man die werken wil om zich zelf, vrouw en kinderen, in eer en fatsoen en welstand door het leven te tulpen. En zoo iemand loopt maar rond met de tergende zorg om al zijn nijpende nood en zijn klein steun bedrag. Zulke menschen, die, psycholo gisch zoo begrijpelijk, niet zooveel weerstand meer kunnen opbrengen legen kwade invloeden tegen kan keren en opstandigheids-gedachten, worden dagelijksopgecommandeeld naar de stempel-lokalen, waar het -.preekwoord van «één rolle appel in de mand« zoo ontzaglijk veel kans krijgt hittere werkelijkheid te worden. Daarom is het nut van de werk- loozenzorg van de Bossche Dioce sane Werkliedenbond, een dubbel n ut. Ten eerste een breken van de lediggang, een algehiel verzetten van de drukkende last; een stuk geestelijke hei b. wapening, doordat men zichzelf voelt omhoog komen en paraat worden langs de ladder van ontwikkeling. En ten tweede is dank zij den Minister van Sociale Zaken de slechte invloed van het stempellokaal ver dwenen, doordat de werkloozen d»e aan dit werk meedoen, daarvan zijn vrijgesteld. Het is heelemaal geen wonderen leg lijk pleit het voor de geestes- gesteldhiid van zoo tallooze w rk- zoekers, dat in de groote arbeids- centra in ons Bisdom en daarnaast nog in tal van andere plaatsen, dit werk is begonnen en overal in om vang toeneemt. Het zal voor een buitenstaander geen langere redenering noodig hebben om te begrijpen hoe groot stuk sociaal werk hiermede wordt verricht. Daarom is er ook geen lange overreding noodig omdat begrip in een daad om te zetten wanneer, teneinde dit goede werk te steunen in de Goede We -k aan alle i woners van ons Bisdom een zakje wordi thuisbezorgd, dat een gill van U allen als inhoud verwacht en in dankbaarheid zal worden aanvaard, om deze gemeenschaps-taak W erk loozenzorg, blijvend mogelijk te maken. Veiling Drunen. Veiling op Ma.nd.ig 13 Maart'39 Spinazie lt 16, Witlof 10-22. Wortelen 2 4'/2. Knolraap 1 3 Prij 16—20, Boode Kool 3- 8, Witte Kool 3 5, Sjalot te 14 16, Juin 2 5 alles per Kg. Knolsel erij 14 16. Sla 5 - 5'/a alles per stuk. Keelen 1 2 per hos Fraude bij zieken en verplegingsfonds in Oss? Spoedjischenda ledenvergadering van .Onderlinge Hulp". Het bestuur van de B K Werk- liedenvereeniging »St. .hueph« heell al'e leden van het zieken en ver plegingsfonds «Onderlinge Hulp«in vergadering bijeen geroepen op Woensdagavond a s. om half 8 in •ie zaal van hel B K. Bondsgehouvv op den Heuvel. Naar wij van be voegde zijden vernemen is deze vergadering he egd in verhand mei een geconstateerd kastekort van t 5 000 l;10 000 door de control - commissie. Hel grootste gedeelte van het tekort zou inmiddels reeds ge dekt zijn. De gemeentepolitie heeft de zaak in onuerzoek en in verband hier mede is een gedeelte der admini stratie in beslag genomen Op de vergadering zal den leden de gang van zaken worden bekend gemaakt, zoodat ieder lid wordt vei wacht. Hoewel het politieonderzoek nog in vollen gang is, m g veilig worden aai genomen, dat liet londs zal blijven weiken als in het verleden, zoodat de leden daaromtrent voor alsnog geen zorgen behoeven te maken. Brand in hotel Da Oude Doelen te 's-Ciravenhcge. Gistermorgen omstieeks 8 uur is brand uitgebroken in een der lo geerkameis van hotel De Oude Doelen op hel Tornooiveld te's Gra- venhage. De brand liet zieti aan vankelijk ernstig aanzien, vooral ook dot r een groote rookontw ikke ling, welke orienteering onmogelijk maakte. De brandweer was spoedig met twee motoispuiten ter p ualse en om kwart voor negen had men den brand, welke geloculiseerd hleel tot drie kamers op de eerste etage, onder de knie. Onder zand bedolven en gedood Gister moest te B bed en, nabij Velp de dertigjarige chaulfeur Hunne kink, atkomstig uit 's Hertogen hoscb, die zieti sedert kort aldaar gevestigd had, en gisteren voor hel eerst zijn vracht wagenhedrijf in werking stelde, met zijn vrachtauto zand Halen van den Valkenberg. Te dien einde had hij zijn auto achterwaai ts legen den beig gereden. Toen eenige oo^enhlikken later ook an iere persoi.en daar kwamen om zand te halen, zagen zij lot hun grooten schrik, dat een gedeelte van van de berg was in geslort waar door meer dan vijllig kubieke meter zand op den auto terecht was ge komen. Het vermoeden dal de chauffeur onder het zand bedolven w;s, bleek juist te zijn. Toen men de auto had uitgegraven vond men hel lijk van ff. De man, die een ingedrukte borstkas had, moet op slag zijn gedood. Hij was gehuwd. Belgisch postvliegtuig verongelukt. De uil drie leden beslaande bemanning gedood. Vanochtend te kwart voor vijf is het Belgische vliegtuig, daf den nachtpostdienst tusschen Londen en Biussel verzekert, hij het vliegveld Haren verongelukt. De drie leden van den bemanning werden uit hel toestel geslingerd en zijn om het leven gekomen. Men veronderstelt,dal het ongeluk te wijten is aan de slechte weers omstandigheden, welke heerschlen op het oogenhlik dat de piloot wilde dalen. Hel toestel is verbrand, de post geheel vernield. ARBEIDER TE RAVENSTEIJN VERDWENEN. In de Maas verdronken De 30-jarige arbeider W. V., wonen de te Balenburg in de gemeente Rave- steyn, en werkzaam op een bagger molen, liggende in de oude Maas bij Neerloon, verliet Dinsdagavond na 't beëindigen van de werkzaamheden den molen om zich naar huis te bege ven. Woensdagmorgen keerde de man niet weer op den molen terug en toen zijn baas Vrijdag nog steeds niets van hem had gehoord, werd een van zijn Een erfenis van 1918. Iedere wolk, hoe donker ook heeft een zilveren randje. Een blik naar den hemel, wanneer er tenminste wolken aanwezig zijn, kan U van deze waar heid overtuigen, maar ook in figuurlij ken zin komt dit oude spreekwoord herhaaldelijk uit. Vaak ziet men het gebeuren, dat er een ernstig ongeluk plaats grijpt, dat echter nog erger ge weest zou zijn, wanneer niet dit of dat zoo was gegaan. Het zilveren randje. Iemand verliest zijn portemonnaie, met nog twee gulden er in. Erg, ja en jam mer, maar wanneer hij zijn beurs een half uur vroeger had verloren, zou er een bedrag van 10 gulden mee gemoeid zijn geweest. Het zilveren randje. 1918 is voor ons lieve vaderland een jaar geweest van zorgen en verdriet. Een revolutie dreigde te ontketenen, maar onze regeering met Ruijs aan het hoofd stond sterk in den strengen wind en wist de revolutiepoging in de kiem te smoren. De donkere wolk, maar dan komt het zilveren randje. De Vrijwil lige Burgerwacht ontstond. Een groep menschen, gehecht aan ons tegenwoor dig staatsbestuur vereenigde zich en vormde een eenheid om voor het ge val het weer noodig mocht zijn in de bres te kunnen springen voor de re geering. De Vrijwillige Burgerwacht is ge groeid en heeft gebloeid, maar evenals iedere vereeniging maakte zij glorievolle en kommervolle tijden door. Vooral de laatste jaren echter is de activiteit die van de Vrijwillige Burgerwacht uit gaat aanmerkelijk grooter geworden. Zij vraagt steeds meer de aandacht en de belangstelling van het publiek en... terecht, want het is inderdaad een or ganisatie die deze belangstelling ten volle verdient. In ons land zijn nu op het oogenblik zoo ongeveer 750 burgerwachten, die ongeveer 93.000 Burgerwachters tel len, leden waarvan men kan verwach ten, dat zij sterk staan in hun vader- landsche principes. Het zijn alleszins betrouwbare vrij willige corpsen, bruikbare instituten, waarop de plaatselijke overheden kun nen rekenen voor het geval er zich buitengewone omstandigheden moch ten voordoen en deze buitengewone omstandigheden zijn lang niet denk beeldig. Een blik op het buitenland zegt ons hierin al voldoende. Met dat al moeten we ons gelukkig prijzen, dat wij in zoo'n rustig landje leven, maar daardoor mogen we toch de mogelijkheid niet over het hoofd zien, dat ook in ons land iets zou kun nen gebeuren, waardoor de hulp van de Burgerwacht voor de Overheid on ontbeerlijk zou worden. Dan.staat er naast de plaatselijke overheid een groep personen, die weten wat zij te doen heb ben, die weten hoe zij de opgewonden gemoederen tot rust moeten brengen, en die ook weten hoe zij de eigendommen en de belangen van de burgers te be schermen hebben. Dan zou de Vrijwil lige Burgerwacht wel eens onontbeer lijk kunnen zijn. Gelukkig ontkent men tegenwoordig in nagenoeg geen enke len kring meer het bestaansrecht van de Burgerwacht, uitgezonderd natuurlijk in diverse extremistische centra, die niets liever zouden hebben dan dat deze blok aan hun been zoo spoedig mo gelijk verdween. Voor de burgerwacht bestond tot voor kort geen enkele wettelijke bepa ling, welke het instituut van de Burger wacht erkende, maar de op 1 Februari in werking getreden wet op de weer korpsen heeft hierin verandering ge bracht. Daarover een volgende keer. mede-arbeiders er op uit gestuurd om te hooren of V. misschien ziek was, of dat hij om een andere reden niet weer op het werk was verschenen. Maandagmorgen werd de fiets van V. gevonden. Deze lag tegen een dijk niet ver van den molen. De omgeving van den baggermolen is gedurende den geheelen dag afgedregd, doch men heeft niets gevonden. Men gelooft, dat V. Dinsdagavond bij ongeluk in het water van de Oude Maas is geraakt en dal het lijk met den stroom is mee gevoerd. Toen echter bleek, dat de man sinds Dinsdag ook niet in zijn woning was geweest, hetgeen zijn echtgenoote niet zoo vreemd vond, omdat het wel va ker gebeurde, dat hij eenige dagen en nachten op den molen verbleef, werd de politie van de vermissing in kennis gesteld. Het huwelijksdrama te Kerkrade' In hooger beroep levenslange gevangenisstraf geëischt. Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch behandelde in hooger beroep di strafzaak tegen VV. J G, mijn werker te Kerkrade, 28 jaar die door de rechtbank te Maastricht was veroordeeld tot 15 jaren gevangenis straf wegens doodslag op zijn vrouw en brandstichting in den nacht van 27 op 28 Sept. jl. te Kerkrade. Hij zou toen zijn vrouw gewurgd hebben op hun beider slaapkamer en ver volgens haar lichaam en dekens met petroleum besprenkeld hebben en daar vuur aangebracht hebben, om het te doen voorkomen, dat zijn vrouw door brand gestorven was, welke brand door hel omvallen van <le petroleumlamp tijdens hun slaap zou hebben plaats gehad. Na het getuigenverhoor eischte de advocaat-generaal Mr. Massiuk, die de ten laste legg'ng van doodslag liet vallen bij gebrek aan bewijs, wegens poging tot doodslag en brand stichtir g levenslange gevangenisstraf. Verdediger Mr van Breukelen pleitte primair vrijspraak, secundair een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. Vonnis op 27 Maart a.s. Levenslang. Voor de rechtbank te Alkmaar stond terecht een zekere B. uit Koe wacht, verdacht van moornopdrië eigen kinderen en poging tot moord op zijn vrouw en vierde kind. Hij zou gepoogd hebben hen allen in 't kanaal Ie rijden, wat slechts ge- deel lel ijk luk Ie. Hij mebje waarmee hij een ver houding had en waarvoor hij de daad zou gepleegd hebben, legde zeer verklarende bezwaren af. Na een zeer bewogen zitting, eischte de officier van J ustitie levens lange gevangenisstraf. HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. VOETBAL. K. N. V. B. De uitslagen van Zondag j.l. AFDEELING IV. Eerste klasse. LONGAEindhoven (Eindhoven kampioen). BWJuliana BleijerheidePSV MVVNO AD Roermond—NAC Tweede klasse B. Hero—VVV ESV—Tegelen Derde klasse D. PAZO—ZBVV ZaltbommelVlfjmen OisterwfjkHeusden 5—2 1—0 5—0 4—1 4—1 Eerste klasse. Eindhoven kampioen. De beslissing is gevallen. Eindhoven is kampioen. Eindhoven heeft Zondag van LONGA gewonnen, terwijl NAC verloren heeft van Roermond. De kampioenen hebben thans een voorsprong van 5 pun ten op NAC en de Bredasche jongens kun nen dezen voorsprong niet meer inhalen. Het pleit is dus in deze klasse beslecht. De bovenste en de onderste is bekend, zoodat de spanning nu verdwenen is. Er resten thans nog enkele wedstrijden, waarvan niet veel meer afhangt. Tot voor Zondag bestond nog de mogelijk heid, dat er tusschen MVV en PSV eenig gedrang zou ontstaan om de derde plaats. Maar dank zij de schitterende overwin ning van MVV op NOAD en het gelijk spel van PSV tegen Bleijerheide, is ook deze mogelijkheid thans verdwenen. In den middenmoot kunnen nog eenige ver anderingen optreden, aangezien er thans verschillende clubs staan met ongeveer hetzelfde puntenaantal. Daartusschen zal dus nog een weinig strijd worden gestre den. Wanneer we nu eens naar den standenlijst kijken valt ons direct de schitterende vooruitgang op van de Roer- mondsche ploeg. Stond zfj tot voor kort nog op de onderste plaats op één na, thans heeft zij reeds beslag weten te leg gen op de zevende plaais en wanneer Roermond haar spelpeil van de laatste weken kan handhaven is het te voorzien, dat haar positie nog beter zal worden. Het Bossche BW heeft Zondag voor de zooveelste maal een nederlaag te slikken gekregen. Ditmaal was het Juliana die den klap toebracht. Ook BW brengt er in deze competitie weinig van terecht. De stand is nu als volgt: Eindhoven NAC MVV PSV LONGA Willem II Roermond Juliana BW NOAD Bleijerheide 19 13 18 9 18 9 6 6 4 2 2 4 6 7 4 19 7 18 7 18 8 17 7 29 24 24 20 18 18 18 18 19 8 18 8 16 8 16 8 14 8 13 13 8 40—13 29—17 40—34 34—30 37—28 38—36 24—34 33—35 32—36 31—41 21—55 Tweede klasse B. E-S.V. wint weer. Voor de zooveelste maal heeft WSC Zondag niet behoeven te voetballen, zoo dat er slechts twee wedstrijden overbe- ven in deze klasse. Allereerst dan vraagt de wedstrijd ESV—Tegelen de aandacht. ESV, dat in het begin van het seizoen niets klaar maakte ontplooit den laatsten tijd een schitterend spel, zoo zelfs, dat het een van de sterkste teams is gewor den van haar afdeeling. Wanneer de competitie nu nog moest beginnen, zou de uitslag er voorwaar heel wat anders uitzien. De laatste weken is het een en al overwinning wat ESV in de wacht sleept. Zondag heeft Tegelen het moeten ontgelden. Met niet minder dan een 71 nederlaag werden de Limburgers naar huis gestuurd. Het degradatiegevaar voor ESV is hiermede zoo goed als yan de baan en de strfjd blijft dan voornamenlijk j n 1- -2 2- —3 0- -0 11 7—1

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6