INGEZONDEN STUKKEN. drunen. NIEUWKUIJK. WASPIK. DE VRIJWILLIGE BURGERWACHT. De Wettelijke Regeling. aangebracht. Hel bijzondere hiervan is, dat deze rollen steeds rond blijven, terwijl het hinderlijke en tijdrooven- de verwisselen van vilt niet meer noo- dig is. Dit product, dat ook voor be staande machines geleverd wordt, wordt eveneens in de fabrieken der firma Verhuist vervaardigd. Belanghebbenden mag zeker worden aangeraden eens kennis te maken met dit nieuwe Nederlandsche product. V.v.d.S. 50—JARIG BESTAAN DER N.V. RAMING, BREDA. Op 19 Maart zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer J. G. Raming de ma" nufacturenzaak opende, welke thans tot een der grootste bedrijven van West Brabant gerekend mag worden. Begonnen in hel pand Lange Brug straat 8, werden later aan de andere zijde der straat de panden no. 11, 13 en 15 aangekocht, waarop weldra een modern winkelpand verrees. In den loop der jaren werden hier aan nog de panden 17, 19 en 21 toege voegd. Zoo is door energie en taaie volharding de eertijds bescheiden zaak mei slechts enkele verkoopsters, uitgegroeid tot een bedrijf met een op pervlakte van 2000 M2 en een perso neel van 180 personen. De herdenking zal Zaterdag 18 Maart plaats vinden. Door het personeel zal aan de directie een bronzen plaquette worden aangeboden met de beeltenis van den in 1933 overleden stichter, dhr. J. C. Raming, terwijl op Zondag 19 Maart door de directie aan «et ge- heele personeel een gezellig diner wordt aangeboden. Scène uit de oer komische film »Wat leven we toch gelukkig (Musis Sacrum). Ziekenkas R.K.W.V. Maandag a.s. zal de Ziekenkas van de R.K. Werkliedenvereeniging haar half— jaarlijksche vergadering houden in de bovenzaal van den Gildenbond. Op de agenda staat o.m. vermeld verkiezing van twee bestuursleden, wegens periodieke aftreding. IN- EN UITVOER VAN SCHOENEN. De invoer van schoenen, laarzen en pantoffels, geheel of voor het groot ste deel van leder vervaardigd, be droeg dit jaar in de maand Februari 33096 paar ter waarde van 119.000, tegenover 25999 paar ter waarde van ƒ95.000 in de gelijkluidende maand van het vorig jaar. De uitvoer van schoenen, laarzen en pantoffels, geheel of voor het grootste deel van leder vervaardigd, bedroeg in de afgeloopen maand 17902 paar ter waarde van ƒ30.000, tegen over 10000 paar ter waarde van ƒ37000 in dezelfde maand van 1938. MUSIS SACRUM. MERILY WE LIVE. Dwaasheid, dwaasheid en dwaas heid zijn de drie factoren waaruit deze film beslaat. Toch doel het goed deze dwaasheid te aanschouwen, want de draden van charme, platinablond haar. romantiek en liefde loopen er doorheen en wel zoo, dat alles te sa men er toe geleid heeft, dat een uit stekende vermakelijke rolprent is ont staan. Constance Bennel en Brian Aherne treden, op den voorgrond, maar zoo dal ook het uitmuntende spel van de andere sterren goed tot zijn recht komt. Het verhaal speelt in 'l huishouden van een stelletje rijke nietsnutten. Men weet hier zijn leven niet beter door te brengen, dan zich af en toe eens te ontfermen over een landlooper. Voor al de moeder heeft een groote naasten liefde al wordt deze natuurlijk her haaldelijk beloond met leege buffetla den en een leege huishoudkast. Een op vacantie zijnde romanschrij ver wordt ook voor „misdeelde" aan gezien en in huis gehaald en doordat deze de vergissing laat voortbestaan treden er tal van dwaze situaties naar voren. Er ontstaat een comedie van verwarringen, een zee van charmante waanzin totdat eindelijk de régisseur Norman Mc. Leod den knoop door hakt. waaruit dan een happy end komt lollen. LUXOR BIOSCOOP. De man die terugkwam. In Lnxor draait deze week, naast 'n bijzonder verzorgd bijprogramma de film »De man die terugkwam» een dramatische rolprent, die onder regie van Dupont tot stand is ge bracht. Het spel van Alfred Marshall domineert hier een weinig te veel, waardoor het spel van de andere sterren eenigszins in de verdrukking komt. De man die terugkwam is Alfred Marshall, die na een lange gevan genisstraf wegens moord op zijn medeminnaar terugkomt om zijn dochter te beschermen tegen haar ontaarde moeder, die door chantage voor haar dochter geld los tracht te krijgen, dit, om haar tooneel- loopbaan te kunnen voortzetten. De vader weet dit echter te voor komen, waarvoor hij echter zijn leven moet opofferen. Het geluk van zijn kind is nu echter verze kerd en dat was zijn doel, een doel, dat door het uitmuntende spel van Marshall in het geneele verloop van deze prent sterk tot uiting komt. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: 1 overall, 1 handschoen 1 rijwiel- tasch met inhoud, 1 beitel, 1 porte- monaie met inhoud. Zie verder vervolg Provinciaal Nieuws). Het nieuwe raadhuis De fundeering voor het nieuwe raadhuis is ongeveer klaar. Hoewel verwacht werd, dat men op deze plaats, waarvoor enkele jaren het huis van Swarts werd afgebroken oude fundamenten of andere dingen zou vinden is men alleen gestooten op een oude put. Oudheidkundige vondsten zijn dus niet gedaand. Veiling-vergadering Woensdagavond werd in het Veilinggebouw de aldeelin^sver- gadering gehouden, Deze vergade ring stond onder leiding van den heer M. van Haider, terwijl verder nog aanwezig waren de heeren Gijsman uit Waspik en van Wijk uit Genderen, resp, voorzitter en secretaris van het veilingbestuur. De agendapunten van de algemeene jaarvergadering werden behandeld, waarna directeur Boelen het jaar verslag toelichtte. By de rondvraag werden door verschillende aanwezigen inlich tingen gevraagd, waarna de uitbe taling plaats had van steungelden voor de tuinbouwproducten, die daarvoor in het afgeloopen seizoen voor in aanmerking waren ge komen. Eerste H.Communieen plechtige eindcommunie De eerste H. Communie der kin deren zal plaats hebben op Passie- Zondag en de plechtige eind com munie op Palm Zondag. Burgerlijke Stand Geboren: Adriana Vughls Mom- mersteeg. Overleden Johanna Bergmans, weduwe van C. v. d. Aa, 83 jaar; Hendrika Vermeer, weduwe van Peter Pulles, 80 jaar. Boerenleenbank Op Zondag 19 Maart a s. houdt de Boerenleenbank van den N.C.B, afdeeling Drunen en Elshout om half twee hare algemeene jaarver, gadering in de zaal der meisjes congregatie, alhier. ELSHOUT Plechtige eind communie Op Passie-Zondag zullen de kin deren, die aan 't einde zijn van hun school en katechismuslessen hun plechtige eindcommunie doen. Wildschade onder Giersbergen te Drunen De minister eischt afdoende maatregelen, Onlangs maakten we melding van het feit dat vanwege den N C.B. afd. Drunen en Élshout een adres was gezonden naar de betreffende instantie, waarin medewerking werd verzocht om afdoende maatregelen te treffen ter beperking van de zeer ernstige schade hoofdzakelijk door konijnen aan gewassen e a. toege bracht. Het gemeentebestuur heelt dien aangaande van het Ministerie van Economische Zaken een schrijven ontvangen, waarin de Minister aan dringt ten spoedigste afdoende maatregelen te treffen, totdat de schade tot het kleinst mogelijke minimum zal zijn beperkt. Mocht zulks niet of in onvol doende mate geschieden, zoo ver nemen wij dat vanwege het Depar tement, alsdan rechtstreeks zal wor den ingegrepen en die maatregelen zullen worden genomen, die in dit geval worden noodig geacht. Intusschen vernemen wij nog dat het gemeentebestuur besloten heeft in deze onmiddellijk voorzieningen te treffen, die moeten leiden tot belangrijke beperking van den wild stand in het betreffende gebied. Voorloopig zal aan een zevental jachtactehouders vergunning wor den gegeven aldaar te jagen. Prov. Crt. De onderlinge paardenverzekering hield Dinsdagavond haar algemeene jaarvergadering. Da vereeniging telt thans 80 leden. Er werden dit jaar Zes gestorven paarden voor de Vereeniging opgeruimd. In verband hiermede moest, om het kas te kort aan te vullen, voor dit jaar bij de leden '/a pCt. boven de vastgestelde premie geheven worden. De totale uitgaven bedroegen 11173.69. De inkomsten 1938 85'/2. Nadeelig saldo f234.83 '/a. Het totale bezit op 1 Maart 1939 f 17.44 Het bestuurslid Mart. van Engelen werd met algemeene stem men herkozen. Men besloot het uit- keeringsbedrag vast te stellen op 80 pCt. van de geschatte waarde. Op 13 Maart 1.1 hield het Wit Gele Kruis zijn jaarvergadering in het Patronaat. Door den Voorzitter werd geme moreerd wat erin 1938 na opgedane ondervinding veranderd was ten opzichte van het gebruik maken van het Consultatiebureau en het ophalen van de contributie. Door den Secretaris Penning meester werd verslag uitgebracht over den financieelen toestand en een overzicht gegeven van de werk zaamheden gedurende 't afgeloopen jaar. De heeren G. Akkermans en A. Anneniaat werden bij acclamatie als Bestuurslid herkozen. Van de rondvraag werd geen ge- brnik gemaakt. De vergadering was slecht bezocht daar van de 378 leden er slechts een veertigtal tegenwoordig waren wat geen blijk van belangstelling is voor deze schoone en nuttige ver eeniging. Donderdag werd hier de Voor- jaarsmarkt gehouden. Er stonden drie koeien aan de lijn, er waren een paar manden met biggen en er stond ook nog een suikerkraampje. Van de vier markten die er inder tijd gehouden werden schafte men er wegens de geringe belangstel ing reeds twee af. Zou men de overige twee ook maar niet moeten af schaffen daar er blijken genoeg zijn dat een markt hier toch geen levensvatbaarheid heeft. Op Zondag 19 Maart e.k. zal door het Mannenkoor der Vereeni ging «Volksvlijt en Volksvermaak" met medewerking van de Tooneel- club «Entre Nous» de tweede groote Winteruilvoering gegeven worden. Afgaande op hetgeen wat in het verleden gepresteerd werd kan men weer een genotvollen verwachten. Opgevoerd zal worden »De Univer seele Erfgenaam.» De opvoering te 7 uur. Naar wij vernemen bestaan er alhier plannen om een cursus van E.JL B.O. voor Heeren op te richten. Het initiatief hiervan gaat uit van nen ZeerEerw. Kapelaan Brands. Reeds verschillende heeren hebben zich bereid verklaart dezen cursus te volgen. Predikbeurten Zondag 19 Maart: Ned. Herv. Kerk voorm. half tien Ds. R. de Bruin. De ouderavond van deChr School alhier is vastgesteld op op Donderdag 23 Maart a.s Aanvang 7 uur. O ii De Burgemeesters aan het hoofd. In ons vorig artikel hebben wij een en ander uiteengezet over de Burgerwacht in 't algemeen. Thans willen wij de nieuwe wettelijke re geling op de weerkorpsen en burger- wachten onder het oog zien. Tot dusverre hebben deze burger wachten het zonder wettelijke rege ling moeten stellen. Er bestond geen enkelewettetijke bepaling welke het instituut der Burgerwachten als zoodanig erkende. Op 1 Februari j.l. is echter de wet op de weerkorpsen in werking getreden en in deze wet wordt ook de Burgerwacht erkend. De eischen waaraan een Burger wacht moet voldoen zijn thans meer algemeen en met wettelijke sanctie aangegeven en voorts zijn dei echten en plichten scherper omlijnd. Vo ral in verband met de ver wikkelingen van de laatste maanden in eenige onzer Burgerwachten is het vangroot belang den invloed van de nieuwe wet op de Burger wachten na te gaan. De Burgerwachten worden op het oogenblik geacht te zijn erkend of toegelaten gedurende de eerste zes maanden na den dag van inwerking treding der wet op de weerkorpsen, maar zij zijn er aan gehouden vóór l Mei 1939 in te dienen de statuten en het huishoudelijk- en corps- reglement. Tevens moet hierbij worden verzocht erkend en toege laten te worden. De richtlijnen voor de Statuten, die in de nieuwe wetzijn vastgelegd houden voor sommige burgerwach ten eenige wijzigingen in. In de nieuwe wet is echter de gedachte gehandhaafd, dat de Bur gerwacht een instelling is, welke uit vrijen wil der burgers is ontstaan. In overleg met de minister van Binnenlandsche Zaken heeft nu de Nederlandsche Bond van Burger wachten mod els tatu tens am engesteld welke tot grondslag moeten dienen. In deze modelstatuten is bepaald, dat de commandant van de Burger wacht, of diens plaatsvervanger geen Bestuurslid mogen zijn. Zooals be kend was in verschillende Burger wachten o.a. te Amsterdam de commandant tevens voorzitter van de Burgerwacht Dit samengaan van deze twee functies was vaak' niet bevorderlijk voor den goeden gangvan zaken en het mag worden aan ge nomen, dat de kracht van de Bur gerwacht door dit laatste aanm r- kelijk is vergroot' Voortaan zullen de commandant en zijn plaatsvervanger door den Burgemeester worden benoemd en ontslagen, terwijl zij tevens verant woording verschuldigd zijn aan dezen en aan den Inspecteur der Burger wachten. Zij behoeven voorts geen lid van de Burgerwachtvereenigtng te zijn. Verder wordt in de nieuwe wet uitdrukkelijk bepaald, dat het plaat selijk karakter van de Burgerwacht behouden moet blijven. Dit plaatselijk karakter komttrou- wens al wel duidelijk uit in de be voegdheid van den burgemeester in deze Verder geeft het Kon. Besluit ten uitvoering van de wet op weer- corpsen uitdrukkelijk aan, dat in belangrijke punten de Burgemeester moet worden betrokken. Unifor- meering, bewapening, bezetting der rangen, oefeningen, marschen. enz. dit alles behoort tot de competentie van den Burgemeester, die den Commandant de noodige instructies moet verschaffen. Men diene er dus vooral op te leiten, dat de Burgerwacht buiten elk militair verband staat en een zuivere gemeentelyk burgerlijke in stelling is. Niettemin kunnen de Burgerwachten in bepaalde omstan digheden als politie-reserve worden gebruikt, maar nimmer mogen zij als militair apparaat worden gebe zigd. Geachte Redacteur, Gaarne zagen wij onderstaande in Uw veel gelezen blad opgenomen, bij voorbaat onze hartelijken dank voor de plaatsruimte. Met stille verwondering hebben wij het zoogenaamd verslag van de 1.1. ge houden vergadering op Zaterdag 11 Maart 1939 in de bovenzaal van den heer A. van Dijk le Vrijhoeve-Capelle, gelezen in Uw blad van j.l. Woensdag. (Bedoeld zij de vergadering der Chrisi Nat. Actie Prof. Visscher). Wij weten niet wie de bericht- ever(s) is of zijn, maar voelen ons toch gedrongen om er hen op attent ie maken dat er vele dingen in dit verslag onjuist zijn en tevens dit ver slag niet volledig is. Ten eerste is het ons opgevallen, dat bij het bijzondere welkomswoord van den voorzitter alleen genoemd wordt Ds. A. Vroegindeweij, terwijl toch ook een bijzonder welkomswoord werd gesproken tot den referent Jan sen en burgemeester Smit. Heeft dit soms een bedoeling? Ten tweede is het ons opgevallen dat, terwijl er door den voorzitter ge legenheid was gegeven tot gedachten- wisseling over het gesprokene van den heer Jansen, wel melding wordt ge maakt van het betoog van burgemees ter Smit, maar niet wordt vermeld wat door den voorzitter in verband hiermede werd opgemerkt n.l. dit, dal dergelijke punten thuis hoorden in de Rondvraag, temeer omdat al hetgeen wat door burgemeester Smit naar„vo ren werd gebracht, 'l minste verband niet had met het betoog van den spr. van dezen avond, maar onjuiste critiek inhield tegenover ondergeteekenden. Volledigheidshalve nog even mel ding gemaakt, dat er ook nog bespre king is geweest op het onderwerp zel ve, waarvan ook niets wordt vermeld in dit verslag. Verder is er ook nog sprake in het verslag over die groote leugens, waar van ondergeteekenden beschuldigd worden. In verband hiermede werden wij er nog aan herinnerd dat er nog een wel van tien geboden bestaat, waarlijk, werd daar maar meer rekening mee gehouden, maar helaas, de inhoud van dit verslag leert ons juist het tegen overgestelde, want wat wij hierin la zen deed ons pijn, en niet wat de val- sche beschuldigingen betreft aan ons gericht, maar om de zaak zelve. Want de inzcnder(s) geeft(geven) hierin te kennen, ten eerste dat de voorzitter van het Comité van Actie tenslotte inzag, dat hij moest erken nen dat het publiek door de circulaire van hel Comité verkeerd was inge licht. Dit is niets dan laster, want in- plaats van te erkennen heeft hij ont kend, wat tol gevolg had, dat burge meester Smit met arrestatie dreigde. Ook zij nog vermeld, dat het ge- De eerste lessen voor een nieuw corps Stewardessen en Stewards, die momenteel in opleiding zijn op het vliegveld »Schiphol«, en de eerste lessen ontvangen in de geheimen van het vliegwezen. De rondgang over de uitgestrekte terreinen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 10