De toestand in Europa. SPORT VAN LOON KERKNIEUWS. föij. fiijn&ri, BOEKBESPREKING. Vervolg Prov. Nieuws. Uw woning opgefris'cht GROOTESTR. 282. sprokene van den'heer. Colet door ons nog steeds ontkend wordt, 0111 reden ,1c"school wel terdege aan Dekkers, (de voorzitter) door hem was toege zegd en zelfs de huurprijs was vast gesteld; hieruit vloeit van zelf voort dat niet wij, wat dit pand betreft schuld hebben, maar de heer Colet, want-die had ons naar B. en W. moe ien verwijzen, wat ook door den voor zitter dien avond hem is gezegd. Ondanks dit alles moesten wij later loch vernemen, dal ons de school door B. en W. werd geweigerd. gn>[iiu worden wij beschuldigd van leugen en onwaarheid, want eenieder die een gezond verstand in zich draagt zal het moeten erkennen, ook al staat hij buiten deze geschiedenis, «lat hel een groote ongerijmdheid zou zijn om dan dergelijke advertentie's te plaat sen in Kerkhode's en circulaire's. Tenslotte het laatste punt wat wc nog even willen aanvoeren bewijst ten eerste, een groote ondankbaarheid van den inzender(s) tegenover den heer Jansen, want, wij vragen ons af, is dit de vrucht nu op hetgeen de heer Jan sen «tien avond als middel in Gods Hand ons heeft geschonken met zijn referaat. Dit kan toch immers niet? En het schijnt dat de geachte in zenders) zijn ooren dien avond alleen heeft toegespitst op al wat naar cri- tiek ruikt, ware dit zoo niet dan zou hij er zich ook wel voor gewacht heb ben 0111 ook den heer Jansen in het verslag leugenachtig te maken, want de heer Jansen heeft de heeren burge meester Smit en Colet geen dank ge bracht voor de correcte manier waar op zij de waarheid aan het licht had den gebracht waarop in dit verslag ge zinspeeld wordt, maar, voor hun aan wezigheid en het compliment dat hij mocht ontvangen wat betreft zijn rede, c|i,e Jiun volle instemming had. Verder is het onjuist dat wij een vermaning kregen van den heer Jan sen over de manier van handelen bij de voorbereiding van dezen avond, en er dus van zelf uil voortvloeit dat er geen sprake is geweest over het om laag halen der partij, waarvoor deze avond was belegd. Nog even zij vermeld dat het ons niet te doen is 0111 personen, maar om de zaak zuiver te stellen. Hiermede achten wij de zaak duide lijk genoeg toegelicht te hebben en zullen daar in het vervolg niet meer o]) terug komen. U Mijnheer de Redacteur nogmaals dantëeftd voor de verleende plaats ruimte in Uw veel gelezen blad I)e Commissie non Aetie der C.N.A. Naar aanleiding van bovenstaand in gezonden stuk en de opmerkingen die wij over het verslag van een der leden van het Comité van Actie hoorden, deelt onze correspondent ons mede, dat 't ver slag juist is, wat wij ook niet anders hadden verwacht, daar hij er niet de man naar is onjuiste gegevens te ver strekken. Van een woordelijk of volledig verslag is hier echter geen sprake. Wat dé voorlaatste alinea betreft om trent de woorden van den heer Jansen tot het comité, deelt hij mede dat de heer Jansen dit niet in z'n rede heeft gezegd, maar dit heeft laten doorvloeien in zijn gebed. Omdat het gebed een teere zaak is, heeft hij gemeend dit beter op deze wijze te kunnen weergeven. Overi gens is het verslag zoo zacht mogelijk gesteld, vooral ten opzichte van den voorzitter; dat blijkt mede uit boven staand ingezonden stuk. RED. PASTOORSBENOEMING. Tot pastoor van St. Jacob te 's-Bosch is benoemd, de Zeereerw. heer F. J. Noyons. 20 WEKEN THUIS MET RHEUMATIEK. Vrouw dacht, dat haar man nooit meer zou kunnen werken. Toen haar man 20 weken thuis was geweest met rheumatische pijn in zijn rug. begon deze vrouw te vreezen, dat hij nooit meer zou kunnen werken. Ten einde raad probeerde hij Kruschen en de verandering was ,,als een won der Lees haar brief: ,,Mijn man heeft rheumatiek en leed vreeselijke pijnen in zijn rug. Eenigen tijd geleden was hij 20 weken thuis. Ik dacht werkelijk, dat hij nooit meer zou kunnen werken. We probeerden alles, wat we maar be denken 'konden en niets hielp. Toen nam hij Kruschen en sindsdien weten we, dat Kruschen zijn gewicht in goud waard is. De verandering die het te weeg bracht is als een wonder.' Mevr. B. Twee bestanddeelen in Kruschen zijn de meest werkzame oplossings middelen van urinezuur, die de weten schap kent. Het urinezuur en andere schadelijke afvalstoffen worden door Kruschen Salts langs de natuurlijke kanalen uit het lichaam verwijderd, waardoor de pijnen spoedig zullen af nemen om tenslotte geheel te verdwij nen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en erken de drogisten. GOUDEN DIENSTJUBILEUM WILLEM KUIJSTEN. Zooals vroeger in ons blad aange kondigd, heelt hedenochtend de hul diging plaats van den heer W. Kuijsten, die den dag herdenkt waar op hij vóór 50 jaren in dienst trad van de Timtur-schoenfabriek der fir ma Timmermans-van Turenhout al hier. Hel is begrijpelijk dat dit zeldzame jubileum naar waarde is herdacht, zeker op deze fabriek waar men reeds zoo tal van 25-, 35- en 40-jarige jubi larissen telt, nog waarde hecht aan de oude getrouwen en deze waardee ring op talrijke wijze tot uiting weet te brengen. Na de huldiging der jubilarissen van gisteren, volgde dus heden de huldi ging van den gouden jubilaris W. Kuijsten een der veteranen, die de ge weldige expansie dezer zaak vrijwel van meet af heeft meegemaakt en men begrijpt dat hieraan een meer bijzonder cachet is gegeven. Omgeven door z'n familie, z'11 mede chefs e.a., werd hij in tegenwoordig heid van mevr. Tim merman s-Ver- schure in de meest hartelijke bewoor dingen door den heer Raming gehul digd. Hij wees op de groote activiteit, den voorbeeldigen trouw, de gehecht heid aan dit bedrijf van den jubilaris, welk bedrijf hij heden 50 jaren onaf gebroken met groote toewijding heeft gediend. Hij bood een herinnerings album, waarin de lotgevallen van den jubilaris in de Timtur-fabriek vanaf den beginne waren beschreven en in beeld gebracht als een bewijs van hul de en dank aan, benevens een cadeu onder couvert. Wethouder Eibers, hij ontstentenis van den burgemeester, kwam mede- deelen dat het H.M. de Koningin be haagd had de verdiensten van W. Kuijsten te erkennen door hem toe te kennen de eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver (bij bevordering) en hechtte hem de versierselen op de borst. Z'n mede-chefs der beneden-afdee- ling en degenen die 25 jaar en langer in dit bedrijf werkzaam zijn boden hem een prachtige staande schemer lamp aan, terwijl de gezamenlijke reizigers een fraai rook-garniluur of freerden. Langen tijd bleef men onder 't opha len van vele oude herinneringen ge zellig bijeen en zoo werd het een waar dige huldiging en een onvergetelijke dag voor den jubilaris en z'11 familie. Wij ook bieden onze beste wenschen aan den geachten jubilaris, die 50 jaren z'n beste krachten gaf aan de Timtur- fabriek en dien ook wij persoonlijk van nabij hebben medegemaakt vanaf den tijd, dat bij als jongmaatje dit eerste machinale bedrijf der firma Timmer mans-van Turenhout binnentrad. Van harte geluk met dit jubileum, de prachtige huldiging en de verdien de koninklijke onderscheiding. Vanavond wordt het feest ten huize van den jubilaris voortgezet, waar 't wel niet aan pret en humor zal ont breken. De botsing in de Grootestraat Toestand van het slachtoffer. Naar wij bij het ter perse gaan van dit blad vernemen is de toe stand van den heer P. W. A. Mus- kens, een zoon van wethouder Muskens uit Drunen die bij de botsing tusschen de auto en zijn motorrijwiel in de Grootestraat al hier Donderdagavond zoo ernstig werd gewond, (men leze dit elders in ons blad) nog steeds hetzelfde ZI) DIE ZICH MET INGANG VAN 1 APRIL A.S. OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE NOG TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS GRA TIS. CHAMBERLAIN BRANDMERKT HITLER'S DAAD. Te Birmingham heeft Chamberlain zijn verontwaardiging uitgesproken over de gebeurtenissen in Tsjecho Slowakije. De verzekeringen, welke Hitier ten aanzien van Tsjecho-Slo- wakije heeft gegeven, is hij niet nage komen; voor het jongste optreden is geen enkele rechtvaardiging te vin den. Chamberlain vroeg zich af, wal thans nog van Duitsche beloften ver trouwd kon worden en tevens, of de jongste coup het einde was van een vorige periode of het begin van een nieuwe. Chamberlain zeide, dat er geen groo- ter fout gemaakt zou kunnen worden, dan te veronderstellen, dat Engeland niet tol het uiterste van zijn kracht weerstand zou bieden aan iedere uit- laging, indien deze gedaan werd en hij verklaarde zeker te zijn, in dit op zicht den steun en het vertrouwen te hebben van het rijk, het impirium en allen die den vrede liefhebben, maar nog meer de vrijheid. Hitier, zoo ging hij verder, heeft hij mij tweede bezoek met die pen ernst verzekerd dat de Su- detenkwestie de laatste territoriale ambitie was in Europa en dat hij geen volkeren van andere nationaliteit in het Duitsche Rijk wenschte tc an- nexeeren en Hitier heeft deze woorden zelf bevestigd in zijn rede in hel Sportpaleis te Berlijn toen hij zeide: „Ik heb den heer Chamberlain de ver zekering gegeven dat als dit probleem opgolost zou zijn, Duitschland geen andere territoriale begeerten in Euro pa meer bezit" en later in dezelfde rede: „Wij willen geen Tsjechen in ons Rijk". Vervolg ms staat in de overeen komst van Miinchen zelve, die de handteekening draagt van Hitier, deze clausule: „De definitieve vaststelling der grenzen zal uitgevoerd worden door een internationale commissie", de definitieve vaststelling! Ten slotte verklaarden wij in de verkla ring, die hij en ik tezamen ondertee kenden in München, dat iedere andere kwestie, die onze beide landen zou kunnen betreffen, behandeld zou wor den door de methode van overleg. HITLER BELEEDIGD DOOR DE WOORDEN VAN DUFF COOPER Welingelichte kringen te Berlijn voorspellen, dat Duitschland een krachtige diplomatieke actie te Lon den zal ondernemen in verband met de gisteren door Duff Cooper in het Lagerhuis gehouden redevoering. Duff Cooper heeft, sprekend over het Britsch-Duhsche vlootverdrag ge zegd, het uiterst twijfelachtig te vin den, of er eenig voordeel in was, met Duitschland een verdrag van welken aard ook le hebben. „Nu deze driewerf meineedige ver rader en woordbreker (thrice-perju- red traitor and breeaker of oaths) aan het hoofd van hel Duitsche rijk staat" zeide hij, „acht ik iedere overeenkomst welke hij onderteekent, niet eens hel papier waard, waarop zij geschreven is". BRITSCHE AMBASSADEUR TE BERLIJN NAAR LONDEN GEROEPEN. Een der eerste gevolgen van de Duitsche actie ten opzichte van Tsjecho-Slowakije is geweest, dat de Britsche ambassadeur te Berlijn sir Nevile Henderson, van de Engelsche regeering instructie heeft gekregen on middellijk van zijn post terug te kee- ren 0111 aan Londen rapport uit te brengen. Roosevelt wijzigt de Neutraliteitswet. Wegens de gebeurtenissen in Europa. „Cecho-Slovakije's vrijheid tijdelijk vernietigd". President Roosevelt heeft Vrijdag op een persconferentie verklaard, dat de gebeurtenissen in Europa de nood zakelijkheid hebben aangetoond bij het Congres een voorstel tot wijziging van de Neutraliteitswet in te dienen. Daladier in de Fransche Kamer. Daladier heeft in de kamer een rede gehouden waarin hij o.m. zeide: „Wij zullen noch voor bedreigingen noch voor listen zwichten en geen onzer rechten noch een duimbreed gronds prijsgeven. Ik ben mij van de draagwijdte dezer verklaring, die een herhaling vormt van wat ik twee maanden geleden reeds in Tunis zeide, ten volle bewust nu dit geschiedt onmiddellijk na de be zetting van Cecho Slovakije. Wij hebben in het belang van den vrede alle offers gebracht, die mogelijk waren, maar dat men in degeheele wereld goed beseffen, dat, wat er ook gebeure, Frankrijk onder alle omstandigheden paraat zal weten te zijn«. Hitier aan Mussolini. Hitler heeft aan Mussolini een brief geschreven ter bevestiging van den onwankelbaren trouw aan de as politiek en de verzekering van zijn steun aan de wenschen en eischen van Italië in de Middelland- sche Zee. Mussolini zal 26 dezer een rede houden, om deze eischen testellen. Bata vliegt naar Belgrado. De Tsjecho-Slowaaksche schoenen- fabrikanl Bata, die bij de bezelling van Tsjecho-Slowakije door de Duitschers, per particulier vliegtuig met zijn gezin in de Roemeensche hoofdstad Boekarest was aangeko men is gisteren naar Belgrado doorgevlogen. De Wereld-toestand. Een der bladen komt tot de vol gende conclusie: Duitschland wil den weg hebben naar de voorraadschuren van de Oekraïne en de petroleum bronnen van Roemenië. We tiebben uit het gebeurde slechts dit geleerd: welke waarde mag men toekenen aan een eens gegeven woord «Duitschlaud koestert in Europa geen wenschen meeila of ruimer uitgedrukt: welke waaide mag men toekennen aan: gesloten verdragen en overeenkomsten. De laatste berichten brengen hel nieuws dat de Roemenen Roelhenië zijn binnen getrokken en dat volgens geruchten ttians het Memelgebieü aan de beurt is om geannexeerd te worden. Verzoeningspolitiek in Engeland zal gewijzigd moeten worden Het nationaal socialistische Duits land heelt zich vroeger herhaaldelijk de veroordeeling van de Bntsctie pers op den hals gehaald, maar uooit m zoo sterke maten als nu. Gloeiende verontwaardiging walging koude woede, dat zijn de woorden, die de loon van de hoofdartikelen an de ochtendbladen k unnen be- ch rij ven. Het is niet zoo vreemd als men zou denkdatdeconservalieve bladen daarbij bet hardst van leer trekken want hun verontwaardiging word nog versterkt door de biltere er kenning dat zij bediogen zijn ge worden, zich 0111 den tuin hebben laten leiden. Eiken keer dat Duits land door zijn optreden de lmksche elementen 111 Engeland in opstand bracht, zijn het deze conservatie bladen geweest, die de ondankdare taak op zich namen Duitschland's handelingen goed te praten, Steeds hebben zij hun best gedaan een grootmoedig houding aan te nemen en de zaak niet alleen van den Engelschen, maar ook van den Duitschen kant te zien, keer op keer hebben zij er op gewezen, dat Duits, land in Versailles groot onrecht was aangedaan en dat Hitier niets anders deed dan dit onrecht her stellen. Tot op het laatst hebben zij vast gehouden aan de overtuiging, dat '11 grootmoedig begrip van Duitsch land's grieven de beste garantie bood dat Duitschland eenmaal in zijn rechten heisteld' weer een goed lid van de Europeesche gemeenschap zou worden en tot op het laatsi hebben zij getracht te gelooven, dat Duitschland dit vertrouwen niet zou beschamen. Dat was het wezen van de z. g. verzoeningspolitiek, en nu, omdat de jongste gebeurtenissen dit groot moedig vertrouwen in Duitschland goede bedoelingen als volstrek onge grond hebben bewezen, geven zij biltere desillusie en n.achtelooze woede eindelijk hun \oorspraak op en geven zij hun diepgetroffen ge voel in de felste bewoordingen lucht. Zij zijn in de positie van den be- drogen minnaar gekomen en ge dragen zich daarnaar. „Een monsterlijke schandaad, op zijn zachtst gezegd Waarom was Nederland niet vertegenwoordigd bij de pauskroning Het Tweede Kamerlid mr.dr Deckers heeft aan den minister van algemeene zaken, voorzitter van den raad van ministers de volgende vraag gesteld: Welke overwegingen hebben de regeering er toe geleid Nederland niet vertegenwoordigd le doen zijn bij de kroning van Paus Pius Xll op 12 Maart 1939 te Rome. Onbewaakte overwegen. Vracblauto door trein gegrepen. Twee dooden. Gistermiddag om half zes is te gemeente Beilen, op den or.be- waakten overweg Aan de spoorlijn Meppel—Groningen '11 ledige vracht auto, welke in de buurt zand had gelost, gegrepen door een trein, welke op weg was naar Groningen. De auto werd geheel vernield en de beide personen, die in de cabine zalen, werden op slag gedood. De trein, waai mee arbeiders van de ontginning der Haagsche vuilaf voermaatschappij naar huis terug keerden, zette na eenige vertraging dp reis voort. W.S.C.—L.O.N.G.A. Onderstaande eerste elftal-spelers van LONGA zullen deel uitmaken van de com binatie, welke heden (Zaterdag)-middag tegen WSC zal spelen. Pelikaan, rechtshalf, ex-internatio naal. momenteel wederom in topvorm. llrocken, rechtsbuiten. Baekx, linksbuiten. Bakker, spil. Buitelaar, doelverdediger. Derhalve een zeer sterke combinatie, waartegen WSC de handen meer dan vol zal hebben. Bij Holkema Si Warendorf N.V. Amsterdam verscheen De Boever- Doris Het Leven van onze Voor ouders (Deide druk),geheel opnieuw bewerkt en voortgezet door Dr. F. H. Fischer, privaat-docent in de cultuur-geschiedenis aan de Gem. Universiteit te Amsterdam (4e deel). Dit deel behandelt de z g. >>Tijd der ontbinding« o n. Hollands wel vaart, de monarchie of republiek, een overzicht der achttiende eeuw, het koninkrijk der Nederlanden, de Nedei landsche romantuk, cultuur voor hoofd en hart, de kentering, de kunst, de beweging van tachtig, de roep naar den stijl, het socialis me en 't begin der twintigste eeuw. Het is een boekwerk van 500 pa gina's met een schat van wetens waardigheden uit dien tijd, verlucht met een schitterende collectie foto's op verschillend terrein, betreffende de hier besproken onderwerpen Een overvloed aan wetenswaar digheden worden in dit standaard werk geboden. Prijs 1 6,-, geb. f 7,50. De Ned. Slagershond geeft een aardig receplenboekje uit voor Vleeschgerechten ten dienste der huisvrouw ten aanzien van deken nis van verschillende soorten vleesch, de aanwendings mogelijkheid en onderscheidene bereidingswijzen. Hel geeft voorls voorlichting be treffende hoedanigheden van vlee-ch en vleeschgerechten als voedings- en genotmiddel. Het is een interessant practisch hoekje, smaakvol uitgegeven door de N.V. C. Misset te Doetinchem, en iedere huisvrouw kan zich dat aanschaffen door 15 cer.ts in post. zegels le zenden aan de -Slagers- vakschool Van Wijckstraat Utrecht, of het te vragen aan zijn slager. Bij Van Holkema en Warendorf N.V. le Amsterdam verscheen »Ge. zondheidsleer« een populaire uit eenzetting door Dr. A. Vedlen, pri vaat docent aan de Universiteit en Huisarts bacterioloog te Amsterdam. Dit werkje beoogt slechts een populaire uiteenzetting der hygiëne, als onderdeel der geneeskunde, welk onderdeel zich in groote be langslelling der leekenwereld mag verheugen. Prijs f 1,25. door behangwerk van Vlug, netjes en voordeelig. Lel echter op het juiste adres: li Lel op den hartvorm. 12 stuks 50 ct. 2 st. 10 ct.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 11