LAATSTE BERICHTEN WELKE DAME KIEST MIJ? T.l. IS NIEUWS UIT LANGSTRAAT EN OMGEVING. Schoonmaak SPRANG—CAPELLE. DUSSEN. trouillediensten, daar de orde in de stad nog steeds door de gewone Cechische politie gehandhaafd wordt, die even wel versterking heeft gekregen van de Cechische gendarmes. Van ernstige in cidenten is te Praag tot nu toe niets bekend. De Duitsche soldaten zijn overal in de stad bij burgers ingekwar tierd, alsook in gebouwen, die als voor- loopige kazernes dienst doen. Van de huizen wapperen slechts en kele Hakenkruis-vlaggen. Duizenden vluchtelingen zijn in den loop van den nacht en in den vroegen morgen uit Brno en Moravisch Ostrau en andere steden naar Praag gekomen, zoodat de hotels overvol zijn. Het grootste hotel van Praag, hotel „Alcron", is ten be hoeve van den Duitschen generalen staf ontruimd. Naar United Press meldt, werden de soldaten door duizenden, die zich op de trottoirs hadden opgesteld, met Pfui- geroep ontvangen. Dit is de eerste maal dat Hitler's soldaten openlijk met af keurende uitroepen ontvangen worden. Merkwaardig was het, hoe de door de straten rijdende Duitsche pantserauto's door Cechische politieagenten geëscor teerd werden. De Tsjechische regeering is inmid dels afgetreden en generaal Gayda, de leider der Fascisten is ..Führer' van het Tsjechische volk geworden. Botsingen in Praag. De correspondent van het „Algemeen Handelsblad" meldt uit Praag, dat zoo wel de Duitsche militairen als de Praagsche politie blijk gegeven hebben van groote zelfbeheersching. Toch is het hier en daar te Praag tot botsingen gekomen, waarbij vooral Duitsche studenten het moesten ontgel den. De politie moest rake klappen uit deden. De regeering is, voorzien van Engel- sche passen, met een extra K.L.M.- vliegtuig nog tijdig naar Londen ge vlucht. HET WAPEN VAN DEN PAUS. Z. H. Paus Pius XII heeft zijn pon tificale wapen gekozen: een witte duif met een olijftak op een blauwen achter grond. IN HET MEMELGEBIED Neuman, de leider der Duitsche be volking in het Memelgebied, heeft de leden van den Landdag bijeengeroepen en hun medegedeeld, dat hij, met het oog op den nieuwen toestand in Mid den-Europa, zich gerechtigd voelde „eventueel de noodige stappen te ne men", zender den Landdag te»raad- p'egen. Men is van meening, dat deze waarschuwing ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Met razend tempo spelen de gebeur tenissen zich in Midden-Europa af. Eerst Moravië en Bohemen onder rijksprotectoraat van Duitschland, thans komt ook Slowakije onder protectoraat van 't Derde Rijk. Het meest markante onderscheid zal zijn, dat Slovakije op de nieuwe kaart niet binnen de grenzen van het Groot- Duitsche Rijk zal zijn opgenomen zoo als Bohemen en Moravië. Verder zal, in plaats van een Rijksprotector, zooals voor Bohemen en Moravië werd aan gesteld, een soort autonome Slovaak- sche regeering, evenwel geheel afhan kelijk van Berlijn, het bewind voeren. Een tol-unie, een munt-unie en een Duitsche militaire voogdij zullen echter aan Slovakije het karakter geven van een Duitsch mandaatgebied. Met andere woorden: Duitschland staat daarmede voor de deur van Kar- paten-Oekraïne, waar op het oogenblik Hongaren, Cechen en Roethenen nog oin de macht strijden en daarmede ook op den drempel van de Oekraïne, het land der zwarte aarde. Maar wat zal hier gebeuren? Het is door de Hongaren bezet; met goedvin den der Duitsche regeering? Dat zal weldra blijken, maar al vindt Duitsch land 't goed, 't zal voor dit land toch geen struikelblok zijn voor den verde ren drang naar 't Oosten. Langzamerhand worden de critieken in Engeland en Frankrijk ernstiger. Men realiseert zich de feiten; men over weegt wat het beteekent met Hitier te onderhandelen, die nog pas plechtig verklaarde alleen voor Duitschland op te komen en alleen Duitschers onder z'n regime te willen en geen enkele Tsjech! En nu? Men realiseert zich de uitbreiding van 't Duitsche rijk met de geweldige hulpbronnen van een land als Tsjecho- Slowakije op elk gebied, niet 't minst met z'n kanonnenfabrieken en voedsel- cultuur. Met angst wacht men nu weer af wat Italië zal eischen, van Frankrijk, eischen die nu niet gematigder zullen worden. Integendeel. Het ziet er weer duister uit door deze nieuwe en ongekende ac tie van Duitschland. WOLOSJIN VRAAGT ANNEXA TIE DOOR ROEMENIË. De leden der regeering van het on afhankelijke Karpatho-Oekraïne, onder leiding van den premier mgr. Wolosjin, zijn bij Sighet over de Roemeensche giens gekomen. De ministers en gede legeerden der bevolking hebben de Roemeensche regeering gevraagd ge heel Karpatho-Oekraïne te annexeeren. Terwijl Wolosjin op weg naar het paleis van den aartsbisschop was heeft een onderofficier van het oude Oe- kraïnsche leger getracht een aanval op hem te doen. De man kon echter zijn voornemen niet uitvoeren en werd ge arresteerd. WAAROM GAF DR. HACHA TSJECHO-SLOWAKIJE OVER? De diplomatieke redacteur van de „Times" meent te weten, dat er tus- schen Hitler en Dr. Hacha geen be spreking over voorwaarden plaats vond. Aan dr. Hacha werden voorwaarden gesteld, die het karakter van een ulti matum droegen. Indien hij die niet aan vaardde zou Praag onmiddellijk en meedoogenloos gebombardeerd wor den. Kort daarop drong dr. Hacha er bij de Cechen op aan geen verzet te bieden. BERAN EN SIROVY NAAR ENGELAND GEVLUCHT. Te Croydon geland. Onder de geheimzinnige Cechische passagiers van het vliegtuig uit Praag, dat Dinsdagavond laat te Croydon ar riveerde en wier namen zoo geheim mo gelijk gehouden worden, aangezien hun gezinnen nog te Praag vertoeven, be- vinden zich o.m., naar men thans mede deelt, ook generaal Sirovy, de voorma lige Cecho-Slovaaksche minister van Oorlog, en de oudpremier Beran, die er van beschuldigd waren een anti-Duit- sche politiek gevoerd te hebben. HET DEBAT IN HET ENGEL- SCHE LAGERHUIS. Bij het verdere debat in het Lager huis heeft, naar Reuter meldt. Wedg wood van de onafhankelijke arbeiders partij verklaard, dat de volgende crisis wellicht Zwitserland zou betreffen. Moeten wij aanzien, zoo zei hij, dat dit groote tehuis der vrijheid wegge vaagd wordt, zooals wij het van Tsje- cho-SIowakije hebben gezien. Gesteld, dat de volgende etappe Nederland is, dan zouden al zijn koloniën door een annexatie van Nëderland ter beschik king van Duitschland staan. Schenkt de regeering in het geheel geen aandacht aan het gevaar, dat zij zich in de ko mende maanden voor een soortgelijk probleem in Nederland ziet gesteld? Zal het Denemarken zijn, waarmede wij al tijd zoo nauw verbonden zijn geweest, en waar de propaganda op het oogen blik voortgaat? De conservatief Bower wees erop, dat midden in Roemenië van oudsher een groote eensgezinde Duitsche min derheid woont. Wij kunnen het, zeide hij, thans niet zonder de Sowjetunie stellen. Ik begrijp niet waarom er niet al veel eerder besprekingen van den generalen staf met Rusland zijn ge voerd. Namens de arbeidersoppositie ver klaarde Hugh Dalton 't met Eden eens te zijn, dat Engeland contact moet zoe ken met alle gelijkgezinde naties, ook met de Sowjet-unie en de Vereenigde Staten. IN MADRID IS HET KALM. De atmosfeer te Madrid is rustig en de hoofdstad leeft, na de onderdrukking der communistische beweging, in een soort behaaglijkheid, welke door de dagelijksche luchtraids van Franco's vliegtuigen niet wordt gestoord. De Nationale Verdedigingsraad heeft het werk kunnen hervatten, waarvoor De monomentale voorgevel van het kasteel Bergh staat nog overeind, daar achter is echter alles volkomen door het vuur vei woest. worden gesproken. Om 5 uur zal een kindervoorstelling gegeven worden. Waar uit onze gemeente meerdere jeugdige werkloozen aan een der werk kampen van genoemde Centrale deel namen, verwachten wij voor deze film- vertooning, die ons een duidelijk beeld van het kampleven zal geven en ons dus beter met het doel der Centrale op de hoogte zal brengen, veel belangstel- ling. De leiding berust bij den voorzitter der plaatselijke commissie, den heer C. B. Timmermans. De Ned. Herv. Jongelingsvereeni- ging op Geref. Grondslag „Timotheus" alhier en de Ned. Herv. Meisjesver- eeniging op Geref. Grondslag „Persis alhier, houden a.s. Donderdagavond om half 8, in de zaal van den Chr. Volks bond haar gezamenlijke jaarvergade ring onder leiding van den Weleerw. heer Ds. Vroegindewey. Naast de jaarverslagen bevat de Het kasteel Beigo te 's-Heerenberg, eigendom van de tamilie Heek, Enschede, is door een ernstige brand nagenoeg geheel verwoest. Hierdoor is een millioenenbezit verloren gegaan. Overzicht van de totaal verbrande zalen, gelegen achter de voergevel, die overeind is blijven staan, alsmede de torens. uit hij werd geconstitueerd: het verkrijgen van een eervollen vrede; een vrede, dien elkeen wenscht en die alle ge sprekken beheerscht. De rechtsche oorlogsbodems gaan voort, tezamen met de verkennings vliegtuigen, de Middellandsche Zee kusten te blokkeeren. Gisteren nader den zij de kust dichter dan gewoonlijk. 1APANSCHE TROEPEN NAAR RUSSISCH GRENSGEBIED. Vermoedelijk in verband met vissche- rij-kwestie. Volgens ontvangen berichten, wel ke over het algemeen betrouwbaar wor den geacht, is in de afgeloopen week een groote Japansche troepenmacht, die onlangs uit Japan in Mandsjoekwo en Korea was aangekomen, naar de grens streken der Sowjet-Unie verplaatst. Een der berichten spreekt over veer tig duizend man. Vernomen wordt voorts, dat de Ko- reaansche haven Rasjin plotseling voor alle scheepvaart is gesloten, behalve voor Japansche militaire transporten. Naar verluidt zijn verder verschei dene divisies Japansche troepen, ter sterkte van ongeveer 50.000 man, in de afgeloopen week op het eiland Sjam- hali aan de Japansch-Russische grens aan land gezet. SPRANG. Predikbeurten Zondag 19 Maart: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur lees- dienst; n.m. 2 uur Ds. Vroegindewey. (Biduur voor het gewas). Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur leesdienst. Vanwege de plaatselijke commis sie Sprang-Capelle van de Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op ini tiatief véfn den Raad van Ned. Kerken voor Practisch Christendom, zal a.s. Maandagavond half 8, in de zaal van den Chr. Volksbond alhier, eene bijeen komst worden gehouden, waarin o.a. een film zal worden vertoond van het Kampwerk voor jeugdige werkloozen, hetwelk door genoemde Centrale wordt in stand gehouden. Als spreker zal daarbij optreden den heer J. Schipper van Utrecht, secretaris van het C.N.V. en van genoemde Centrale, terwijl door den Weleerw. heer Ds. van Lummel, Geref. predikant, een slotwoord zal agenda een 4-tal onderwerpen en ver schillende gedichten, zangnummers enz. VRIJHOEVE-CAPELLE. Naar wij vernemen is door de Chr. Nat. Actie in Sprang-Capelle een kiesvereeniging opgericht met aanvan kelijk 15 leden. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. E. J. Dijk. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart leesdienst. ik wacht op u wanneer u het nieuwste hoedje wenscht te dragen, een model dat u volkomen staat, in een groote collectie bevind ik mij nu, er naar verlangend dat u mij past. Eerst daarna al o£ niet uw ja-woord. Een klein berichtje en wij zijn bij U. VRIJHOEVE-CAPELLE. Verslag le jaarvergadering van de Jonge Land- en Tuinbouwers „Vooruitgang zij ons doel", gevestigd te Sprang-Capelle en omstreken. Dinsdag 14 Maart hield bovenver melde vereeniging haar le jaarfeest bij den heer A. v. Dijk te Vrijhoeve-Ca- pelle. De voorz. Th. Rijken opende de ze vergadering om ruim 7 uur en heette alle leden hartelijk welkom en in 't bij zonder de donateurs J. v. Beek en A. Verhoeven. Vervolgens kreeg de secr. gelegenheid de notulen van de vorige vergadering te lezen, dewelke gelezen zijnde onveranderd vastgesteld en goedgekeurd werden. Hierna werd door de penn. M. van Campen Wz. verslag uitgebracht over de financieele toestand der vereen., waaruit we me- moreeren dat de vereeniging er goed voor staat en dit eerste jaar afsluit met een batig saldo van ruim 71.-waar na door het lid Leo Stein verslag werd uitgebracht namens de commissie tot nazien der boeken, dat deze in een goede orde waren bevonden. Hierna werd door de secr. H. Maijers Azn. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedie gaaf, zacht en blank do^r Pu'ol. verslag uitgebracht over het eerste ver- eenigingsjaar, waaruit we memoreeren, dat de vereen, werd opgericht met 24 leden en is uitgegroeid tot 43 leden, dat er dit jaar een J-tal excursies zijn ge houden, gewassenproefvelden van de J. B. te Kaatsheuvel, een 2-daagsche excursie naar de Wieringermeer en Friesland, en een excursie naar de Beetwortelfabriek te Dinteloord; dat de vereeniging dit jaar in 10 vergaderin gen is bijeeengekomen en een 6-tal le zingen zijn gehouden. iNadat de voorz. beide functionaris sen had dank gebracht voor hun ver slagen, werd besproken het zaaien van de erwten op het zand-proef-veld, waarna de statuten werden gelezen en een artikel werd gewijzigd. Bij de stem ming stelde het lid Leo Stein voor om de zittende bestuursleden bij acclamatie te herkiezen, dat met applaus werd goedgevonden, zoodat het bestuur nog als volgt is samengesteld: Th. Rijken, le voorz., H. Maijers, secr., Joh. Oer- lemans, 2e voorz., M. v. Campen Wz., penningm. en A. Zwart, alg. sec. Hier na volgde de pauze, waarin werd ge- tracteerd op koffie en thee met wor stenbroodjes, die de leden en genoo- digden zich goed lieten smaken. Na de pauze werd door de leden P. Huijsman en G. Konings voorgedragen de voor drachten „De Klepperman van Reittel- burg", „Wat een gekriebel" en „Ko- bus van Knollendam" en nog enkele andere nummers. Bij de rondvraag wer den nog enkele interne aangelegenhe den behandelt, waarna de vereeniging nog werd toegesproken door den heer J. v. Beek. Vervolgens werd deze ge zellige en goedgeslaagde vergadering gesloten door den voorz. Th. Rijken. Woensdagmiddag brandde door onbekende oorzaak af het woonhuis gelegen aan de Hoogezandschel en be woond door de fam. A. v. d. Schans. Begunstigd door den noordenwind was het huis direct een vurzee en viel aan redden niet meer te denken en brandde het huis met inboedel tot den grond toe af, daar de wind hier gunstig was werd nog erger voorkomen. Bij het boomenrooien had de heer C. Schalken Bzn. het ongeluk, door het uitglijden der bijl, in zijn voet te slaan, waardoor hij een gapende wonde bekwam. De in allerijl ont boden geneesheer heeft de wonde gehecht. Dezer dagen werd 'n minder, jarige jongen des avonds bij de familie B. de Rooy vermist. Alle nasporingen in de omgeving bleven vruchteloos. Den volgenden morgen werd de plaatselijke politie gewaarschuwd, doch deze had reeds bericht uit Utrecht ontvangen dat aldaar een jongen onder ongewone omstandig heden werd aangetroflen. Het bleek de vermiste jongen van de familie de Rooy te zijn. Door de Utrechtsche politie werd hij wederom op transport naar zijn ouderlijke woning gesteld. Hij bleek zich per rijwiel naar Utrecht te hebben begeven, A.s. Zaterdagavond te zeven uur wordt in hotel Heessels een algemeene vergadering gehouden der oude damvereeniging. Pogingen zullen worden aangewend deze ver eeniging, zij het dan meteen andere bestemming te doen voortbestaan. Getracht zal worden een reisveree- niging op te richten. HANK. Door den rijksveldwachter is te gen een zekeren B. alhier, proces verbaal opgemaakt, wegens over treding der Vuurwapenwet. Een geweer is in beslag genomen. duet ie «■■■■■■■■niaenHBnaHaam

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6