OOK uw adres „DE VOCHT's WONINGINRICHTING" Bel ons even op en wij zijn tot Uw dienst. Grootestraat 270 Telephoon 283. LAATSTE BERICHTEN In VLOERBEDEKKING, GORDIJNSTOFFEN hebben wij steeds het NIEUWSTE VOORRADIG. En ZEER VOORDEELIG! I VOOR 50 JAREN, J VOOR 25 JAREN, RECHTZAKEN Ir t* ttttttttttI" RAAMSDONK. WASPIK. HERPT. Gemeenteraad. DE VRIJWILLIGE BURGERWACHT. Een uitgebreide taak. Hom* VIjHHAMf jdoh fTTTrrrrTTTTTTf Wij lezen in de Echo van het Zuiden van 30 Maart 1889: Uitslag der aanbesteding voor het bouwen van een huis en schoenfa briek voor den heer A. van Schijn- del alhier. A. Michaels Loon op Zand f 7170 G. van Huiten alhier f 6998 G. van Dijck f 6690 van Olmen f 6398 A. Treffers f 6300 Wij lezen in de Écho van het Zuiden van 22 Maart. De heer Alb. Kemperman Jr. al hier, thans onderwijzer aan de Openbare Lagere School te Elshout is met ingang van 1 Mei benoemd •tot le onderwijzer met verplichte hoofdacte aan een Openbare Lagere Schoof te Nijverdal. 29 Maart. Met den bouw van de Rijksvak school in de Mr. van Coothstraat schiet men thans flink op, het ge- heele gebouw is thans zoo goed als onder de kap. Naar wij vernemen zal door de ijverige bemoeiingen van Ds. Dier- kens Ned. Herv. Predikant te Be- soyen, spoedig tot oprichting eener vereeniging tot stichting van een school voor Chr. Nat. Onderwijs worden overgegaan. HANK Woensdagavond j.L had 't zeven jarig zoontje van A. Nieuwenhuizen alhier het ongeluk tijdens 't spelen van een hek te vallen. Het brak bij dien val een arm. Dr. van Vuuren uit Dussen heeft heelkun digen bijstand verleend. Een zekere P. alhier reed een dezer avond op zijn rijwiel over den Buitendijk, terwij het achter licht van dat rijwiel niet brandde. Hij werd door ter plaatse zijnde rijksveldwacht, gelast af te stappen. Hij gaf hieraan geen gehoor en ging er met versneld tempo van door. Hij werd door de politie mannen op hun rijwiel achtervolgd die hem spoedig inhaalden. Hij kreeg toen inplaats van een twee bekeuringen, waarvan de laatste wel het zwaarste zal wegen. RAAMSDONKSVEER. Op het kruispunt Hoofdstraat Prins Bernhardstraat geraakte een tweetal personenauto's met elkaar in botsing, doordat de wagen die kwam vanuit de Hoofdstraat de bocht te groot nam en dus op het voor hem verboden weggedeelte terecht kwam Door deze manoeuvre werd een andere juist passeerende wagen geraakt, waarvan het spatbord flink werd ingedeukt. Tegen den onop- lettenden chauffeur werd proces verbaal opgemaakt. De heer G. J. Stroosnijder, marechaussee van de brigade R veer der Koninklijke Marechaussee, is bevorderd tot Wachtmeester-titulair. De heer P. Verdaasdonk, af komstig uit Breda, is thans werk zaam als volontair bij de gemeente, politie alhier. In den morgendienst die Zondag a.s. te Raamsdonk(dorp) wordt gehouden zal de bevestiging plaats vinden van de nieuwe lid maten der Ned Herv. Kerk. Deze bevestiging zal geschieden door Ds. W. Oost. Onl half tien in de Dorpskerk en om half drie in de Veersche kerk door ds. W. Oost van R'veer. Predikbeurten Zondag 20 Maart 1939: Ned. Herv. Kerk v.m. half tien Ds. R. de Bruin, Zaterdag en Zondag 1.1. had in de school der Eerw. Zusters de ten- oanstelling plaats van de goederen vervaardigd door de leerlingen dier school. De tentoonstelling had een druk bezoek en het was ook werkelijk de moeite waard te zien welke pracht stukken door de toch nog jeugdige leerlingen waren vervaardigd. Donderdagavond had in het Pa tronaat de tweede vergadering plaats om te komen tot oprichting van een comité van Actie voor de Nieuwe Ge meenschap. Na een uiteenzetting van een en ander door den voorzitter werd over gegaan tot het opnemen der namen van hen die door de besturen der ver schillende organisaties werden opge geven. Hel bleek dat niet alle bestu ren op tijd waren met hun werk, doch dit komt wel in orde. Na afloop der vergadering hieven de benoemde personen hijeen om uit te maken welke personen het alge meen comité en welke het Actie comité zouden vormen. De varkensverzekering St. Cu- nera hield hare jaarvergadering in ca fé Verleen. Het batig saldo was 263.32l/2. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Chr. van Herpt, G. Mayen en A. van Lieshout. Aan de leden werd een bedrag van 140 te rugbetaald, dat door hen was bijeen gebracht, toen in 1936 de varkenspest de kas der vereeniging had uitgeput. Besloten werd de contributie voor dit jaar vast te stellen op 15 cent per varken en 25 cent per zeug per maand. EETHEN. Geldleening 30.000. Aanschaffing brancards, gas maskers en zuurstofapparaat. Geen toetreding Midden standsborgstellingsfonds. Vrijdagochend kwam de raad der gemeente Eethen in openbare verga dering bijeen. Afwezig waren de heeren G. v. d. Beek en J. A. v. d. Schans. De edeachlb. heer burgemeester A. I). v. d. Schans opende de vergade ring met gebed. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken was een bericht van de heeren J. Brander- horst, A. Vos, G. H. Stravers en M. v. Mil, dat zij hun benoeming tot lid van liet Burgerlijk Armbestuur aannemen. Verder een verzoek van de heer A. H. de Ruijter uit Meeuwen, om ver goeding voor de reiskosten ten be hoeve voor zijn zoontje. De kosten bedragen 75 ct. per week. B. en W. stellen voor om 50 ct. per week vergoeding te verleenen. Z.h.st. wordt dit aangenomen. Een gelijkluidend verzoek is inge komen van den heer Branderhorst uit Babiloniënbroek en ook hierbij wordt hetzelfde besluit genomen. Verder verzoeken Ged. Staten toe te treden tot het Middenstandsborgstel- lingsfonds. B. en W. zijn echter van meening, dat, ondanks het groole nut van ge noemd fonds er in deze gemeente geen behoefte aan bestaat, want ook de plaatselijke Boerenleenbanken kun nen voor er diet zorgen. Zij advisee- ren daarom dit verzoek voor kennis geving aan te nemen. Aldus wordt be sloten. Ook is er een verzoek binnengeko- menvan den heer A. W. Akkermans uit Meeuwen, hetwelk een aanvrage inhoudt om zijn woning te kunnen verbeteren met behulp van gemeente- subsidie. De voorzitter deelt hierbij mede, dat er een regeling bestaat, waardoor bet mogelijk is om bij de verbetering van arbeiderswoningen, welke dan na die verbetering aan de eischen door het woningtoezicht gesteld, moeten vol doen, een bijdrage te verkrijgen van het Rijk en de gemeente. Volgens deze regeling betaalt de gemeente 1/9 ge deelte van de kosten. Met deze werk zaamheden zal een bedrag gemoeid zijn van ƒ410.zoodat de gemeente dan plm. 45.zal moeten bijdragen. B. en W. stellen nu voor deze bij drage te verleenen, wanneer ook het Rijk zijn gedeelte bijdraagt. Z.h.st. wordt dit voorstel goedge keurd. Een verzoek van Ged. Staten tot herziening van het ambtenaren-regle ment, in verband met de dienstplicht gaat eveneens onder den hamer door. Het verslag van de commissie tot we ring van schoolverzuim wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is voorts nog een schrij ven van het ministerie van Binnen- landsche Zaken, waarin wordt aange drongen om maatregelen te treffen in verband niet de plaatselijke luchtbe scherming. Naar aanleiding hiervan vragen B. en W. den raad een crediet aan van 300.om de hoognoodige dingen te kunnen aanschaffen. Hetgeen aangeschaft moet worden is nog niet juist bekend, maar de voor zitter had zich allereerst enkele bran cards, wat gasmaskers en een zuur stofapparaat gedacht. Dat zuurstof apparaat zou hij dan bij het Groene Kruis in bewaring willen geven, opdat ook deze nuttige instelling er van zou kunnen profiteeren. De heer Donker wil weten, wat of een brancard kost, maar de voorzit ter kan hein dit niet precies mededee- len. Dezelfde spreker zag gaarne voor ieder plaats in de gemeente een bran card toegewezen, waarop de voorzit ter antwoordt dat het mettertijd ook zoover dien te komen. Z.h.st. wordt dit voorstel aangeno men. Voorts is er nog een bericht van Ged. Staten waarin er op aangedrongen wordt om hel reglement ter bezoldi ging van den gemeente-veldwachter op enkele punten te wijzigen, punten die echter van weinig belang zijn. Aldus wordt besloten. Geldleening. B. en W. stellen thans den raad der gemeente voor om een geldleening aan te gaan van 30.000 gulden. Meerdere malen is reeds besloten om een tijdelijke kasgeldleening aan te gaan ter dekking van de kosten van verschillende werken aan den houw van het nieuwe gemeentehuis. In verhand met den internationalen toestand is het echter te voorzien, dat de rente-standaard zal stijgen en daar om zijn B. en W. van meening beter te doen niet een leening op langen ter mijn aan te gaan. Ongeveer bij een tiental banken zijn condities aangevraagd en allen kwa men op hetzelfde neer. De rente be draagt 3}/2%, terwijl de leening loopt over 5 jaar. Bij vervroegde aflossing moet 1% boete betaald worden. B. en \V. stellen voor deze geldlee ning aan te gaan bij Stahl en Co, met ingang van 15 Mei. Verder deelt de voorzitter nog me de, dat hiermede niet het geheele be drag zal zijn gefinancierd, maar de rest zal worden gezocht in den ge^ meentelijken kapitaaldienst. Z.h.st. wordt aldus besloten. Rondvraag. Bij de rondvraag deelt de lieer Don ker mede, dat er in Genderen een vrouw woont met niet minder dan negen kinderen, die naast haar inko men, hetgeen ongeveer 2.50 bedraagt slechts 6.steun geniet. Gezien de absolute onmogelijkheid om met een dergelijk bedrag ook maar eenigszins behoorlijk te leven, verzoekt spreker B. en W. er zorg voor te dragen, dat in dezen onmogelijken toestand veran dering komt, door haar een hooger steunbedrag te doen uitkeeren of dooi de particulieren liefdadigheid in te schakelen. De voorzitter deelt mede, dat reeds van verschillende zijden pogingen zijn gedaan om hierin verbetering te bren gen; de zaak wordt echter eenigszins anders voorgesteld, dan zij in werke lijk is. De burgemeester stelt voor om dit punt verder in besloten vergadering te behandelen. Verder wil de heer Donker weten, wanneer de officieele opening van het nieuwe gemeentehuis zal plaats heb ben. De voorzitter zegt, dat dit nog niet juist is vastgesteld. Met 1 Mei zou het echter klaar hebben moeten zijn. De opening is thans toch in den loop der maand Mei tegemoet te zien. Hierna gaat de vergadering in be sloten zitting over. in In den loop der jaren heeft zich de taak van den Burgerwacht aan merkelijk uitgebreid. Was aanvanke lijk haar voornaamste werk de overheid ter zijde staan, wanneer zij onverhoopt in botsing zou komen met ïevolutionn'aire elementen, allengs is de gedachte aan een revolutie in ons kleine landje ge ringer geworden, mede doordat een der groote politieke partijen een meer gematigde richting insloeg. Niettemin is de Burgerwacht op haar post gebleven, om alle on voorziene omstandigheden 't hoofd te kunnen bieden. Het ligt echter voor de hand, dat het karakter van de organisatie zich hiermede ook heeft gewijzigd, welke wijziging gelukkig geschiedde zonder het hoofdmotief te schaden. De Burgerwacht is tegenwoordig ook ingericht om in tijden van groote rampen die een gemeente zouden kunnen treffen hulp te verleenen en hiermede heeft zij natuurlijk veel aan populariteit gewonnen. Twee afdeelingen. Zooals men weet is de burger wacht eigenlijk in twee groote afdeelingen te onderscheiden n.l. de gewapende- en de economische dienst. Het doel van de eerste afdeeling is duidelijk. De naam spreekt reeds voor zichzelf. De economische dienst dient om moeilijkheden te kunnen ondervangen die zich op economisch gebied zouden kunnen voordoen en de groote moeilijkheid, waarop een goed georganiseerde burgerwacht bedacht moet zijn is wel, te zorgen, dat in tijden van onrust en groote rampen de voedsel voorziening steeds zoo normaal mogelijk blijft. Indien er dan in een gemeente een goed georgani seerde burgerwacht aanwezig is, bestaat er een kern die de gemeen telijke overheid hierin ter zijde kan staan, zoowel wal de te treffen maatregelen belieft als de uitvoering hiervan. Bij de voedselvoorziening beperkt zich de taak van den economischen dienst echter niet. Ook de openbare bedrijven moeten doorgang vinden en zoo zal dan de burgerwacht ook haar diensten verleenen aan de gasfabrieken, postkantoren, sta tions, abattoirs, electriciteitsvoor ziening, gemeentereiniging, brand weer, geneeskundige dienst enz. Men ziet dus, dat ook de econo mische afdeeling van de burger, wacht zeer voornaam is. Nu de minister van Economische Zaken de »Wet medewerking verdediging voorbereiding 1939 en Distributie wet 1939 heelt ingediend waai bij de uitvoering bij de burgemeesters komt te berusten, vindt deze ambts drager in de burgerwacht dezen dienst in de kern »voor het gebruik gereed« en kan hij een en ander dus gemakkelijk verder doen uit breiden. Het karakter van de Burgerwacht brengt voorts nog mede, dat onder deden voor hun taak als reserve politie zooveel mogelijk in hun eigen wijken optreden [vervalt natuurlijk voor kleinere gemeenten) dus daar waar de burgerwachters wonen. Naast deze specifieke wijk- bescherming moet de burgemeester echter ook beschikken over een algemeene reserve. Het plaatselijk karakter van de Burgerwacht is thans wel duidelijk. In geen enkel opzicht heeft de Burgerwacht overeenkomst met een militaire organisatie en er dient ook voor gewaakt te worden, dat deze mooie instelling ooit zou ont aarden in een dergelijke instituut. Hiervoor is echter dank zij de nieuwe wettelijke regeling maar heel weinig gevaar. Resumeerend zien wij, dat de Burgerwacht een op een vrijwillige overeenkomst steunende organisatie is met 'n zuiver gemeentelijk cachet, waarin de gemeentelijke overheid een alleszins betrouwbaar apparaat vindt, dat haar in tijden waarin dit noodig is met loyalen steun ter zijde zal staan. Daarom is het verheugend, dat de Burgerwacht tegenwoordig meer populariteit geniet dan eenige jaren geleden. Door de uitbreiding van haar taak is de Burgerwacht naar buiten opgelreden terwijl verder door de uniformeering haar een sterk propagandamiddel in de hand werd gegeven. ABONNEERT U OP DIT BLAD. SPORTBETREKKINGEN DUITSCHLAND—NEDERLAND HERVAT. Uit den Haag: De regeeringspersdienst meldt: De bevoegde officieele instanties van Nederland en Duitschland zijn in ge- dachtenwisseling getreden over de sportbetrekkingen tusschen de beide landen. De besprekingen, welke in een geest van wederzijdsche waardeering wer den gevoerd, hebben tot de bevredigen de conclusie geleid, dat aan een voort zetting van het internationaal sportver- keer tusschen Nederland en Duitsch land geen belemmering in den weg staat. DUITSCHE FINANCIERINGSPLAN. Uitgifte van belasting-bonseen belasting van 30 pet. op de toe neming van inkomsten. Voor vertegenwoordigers van de pers heeft de staatssecretaris in het Rijksministerie van financiën, gister middag mededeeling gedaan van de zoojuist verschenen „wet op de finan ciering van de nationaal-politieke ta ken van het Rijk", dat aangeduid kan worden als „nieuw financieringsplan". Om het tekort aan belasting-in komsten van het Bijk te vereffenen, dat door het gebruik van de belas tingbons ontstaat, zal, zoolang de begrootingstoestand van het Bijk dat noodig maakt, een belasting op de toeneming van inkomsten w< rden geheven en wel, voor de ie»'ste maal, voor het kalenderjaar 1939 De basis hiervoor zal zijn de ver meerdering van het inkomen van het vorige jaar in vergelijking nut het daaraan voorafgaande jaar. Het bedraagt 30 °/0 van liet ge deelte waarop de belasting valt. Principieel geen leeningen meer. In zijn toelichting verklaarde Hein- hardt, dat de bedoeling van het nieu we plan is de buitengewone behoeften van het Rijk principieel niet meer te dekken door het uitgeven van rente dragende leeningen, maar door het uitgeven van niet-rente gevende be lastingbons. Evenals de Rijksleenin- gen vormen deze belastingbons een opgenomen voorschot op in de toe komst te innen belastingen. De bons zullen bij de betaling van Rijksbelas tingen door het Rijk aanvaard worden. DE DOODSTRAF GEëlSCHT TEGEN WEIDMAN EN MILLION. De procureur-generaal heeft gis teren in de z g. zaak-Weidmann tegen Weidmann en Million de doodstraf geëischt. DE P*JN ZAKT mei.>ri Vrijgesproken. Een 33-jarige typograaf uit Capelle, die terecht had gestaan, als verdacht van diefstal, en voor wie de officier v. Justitie vrijspraak had gevraagd, we gens gebrek aan bewijs, werd Donder dag door de Bredasche rechtbank vrij gesproken. vo II" t »tuk 5 ct. 12 ituk» 50 ct. Bij Apofhtker» en Drogi»ten.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 11