Buitenlandsch Nieuws. ROODE STER Hij is er wèg van! Ruwe en Roode Handen door koude, door schoonmaak oi ander werk, Zaterdag 25 Maart 1939 No. 24 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Het goud van Mr. Kalaghan HACHA IN BERLIJN. Lezing van den oud-president. Waar wij in ons vorig nummer aan de „Daily Telegraph" een fantastisch verhaal ontleenden over de ontvangst van president Hacha bij Hitier, geven wij eerlijkheidshalve hier weer wat de oud-president van Tsjecho-Slowakije daaromtrent zelf zegt: Het is onjuist, dat de Duitsche ge zant, zooals beweerd werd, te Praag den middag van den 14den Maart de Tsjechische regeering een uitnoo- diging heeft overgebracht naar Berlijn te komen. De Praagsche regeering heeft veeleer zelf te Berlijn gevraagd of staatspresident Hacha en de minis ter van buitenlandsche zaken, Tsjval- kowsky, naar Berlijn konden komen om te onderhandelen over de toekom stige verhouding van het Duitsche rijk tot Bohemen en Moravië. Te Berlijn is beide heeren geenszins een gereedgemaakt document voorge legd. Ook heeft de Führer volstrekt onderhandelingen gevoerd, die, zooals indertijd reeds uit het officieele com muniqué was op te maken, lang duur den en op volkomen vriendschappe lijke wijze verliepen. De tekst van het bekende document is pas na deze onderhandelingen over eengekomen, opgeschreven en door beide zijden onderteekend. Juist is, dat hij (Hacha) voor de onderteekening van het document een ruggespraak met de regeering te Praag noodig heeft geacht, doch slechts om dat hij zonder voorafgaande overeen stemming met de regeering niet heeft willen besluiten het document te on derteekenen. De regeering te Praag heeft des nachts vergaderd en op grond van deze telefonische ruggespraak het op treden van den president gebillijkt. De opwinding en zijn ouderdom zullen het volkomen begrijpelijk doen zijn, dat hij na den langen tocht en de onderhandelingen moe is geweest, zoo dat hij onder geneeskundige controle een verfrisschingsmiddel heeft inge nomen. Dit is echter pas gebeurd na de on derteekening der documenten. De staatspresident schetste levendig en helder de indrukken, die hij bij zijn samenzijn met den Führer heelt gekregen en hij gaf herhaaldelijk uit drukking aan zijn vreugde, dat het hem gelukt is het vertrouwen van den Führer te verwerven. President Hacha wees met zeer groote verontwaardiging de beschrij ving van zekere buitenlandsche bla den van de hand, in het bijzonder het artikel van den diplomatieken cor respondent van de Daily Telegraph, waarin gezegd werd, dat Hacha slechts onder bedreigingen had kun nen worden gedwongen de overeen komsten te onderteekenen, die, zooals dezelfde bladen hadden gemeld, reeds bij aankomst van Hacha klaar op tafel hadden gelegen. DEENSCHE REALITEITS- POLITIEK. De Deensche premier Stauning heeft verklaard, dat de Dqensche nazi-lei- der Fritz Clausen zich uitlatingen heeft veroorloofd, die beschouwd moe ten worden als een beroep op Duitsch- land om met Denemarken op dezelfde wijze te handelen als met Tsjecho- Slowakije is geschied. „Indien er een Deensch onderdaan was, die op dezelfde wijze zou spre ken", aldus de premier, „zou hij als een verrader beschouwd worden. De nemarken wenscht zich niet met de aangelegenheden van andere landen te bemoeien en wij verwachten ook, dat niemand zich in de onze zal mengen. Wij hebben de Duitsche minderheid in Denemarken steeds op grootmoedige wijze behandeld." ITALIë ROEPT OUDE LICH TINGEN OP. Italië heeft de laatste dagen zijn voorbereidings-campagne versneld door het -onder de wapenen roepen van meer reservisten en specialisten. Volgens gewoonlijk goedingelichte kringen zijn de reservisten van de lichtingen 1901, 1902 en 1903, moge lijk ook van de lichting 1904, opnieuw opgeroepen. Zij moesten zich vóór Donderdag te middernacht aan hun kazernes melden. Ongeveer 300.000 man zijn reeds onder de wapenen. HAVAS-CORRESPONDENT MOET HET LAND VERLATEN. De autoriteiten hebben den perma nenten correspondent van het Havas- bureau verzocht, Hongarije binnen 24 uur te verlaten. Een reden werd niet opgegeven, doch uit een mededeeling van het Hongaarsche telegraafagent- schap kan worden opgemaakt, dat het besluit is genomen naar aanleiding van de berichten van den correspondent over de in Hongarije gedecreteerde mo bilisatiemaatregelen. TURKIJE NIET IN HET AFWEERBLOK? Naar vernomen wordt, moet de Brit- sche regeering te Ankara stappen heb ben ondernomen om de Turksche re geering te bewegen, toe te treden tot een anti-agressiepact ten gunste van Roemenië en andere eventueel „door Duitschland aangevallen staten". Naar het D.N.B. verder uit betrouwbare bron verneemt heeft de Turksche regeering echter niet het voornemen, verplichtin gen aan te gaan buiten die van het Bal kanpact. Dit pact verplicht de aangesloten staten tot wederzijdsche militaire hulp, wanneer binnen de grenzen van den Balkan een aanval door een ander Bal- kanland plaats vindt. De Turksche re geering wenscht haar verplichtingen jegens Roemenië tot de in het Balkan pact neergelegde bepalingen te beper- ken. KROATEN KOMEN MET HUN EISCHEN. Het Joegoslavische agentschap Ava- la deelt mede, dat de Kroatenleider dr. Matsjek een verklaring aan de pers heeft afgelegd over de Kroatische kwestie. De eischen van de Kroaten. zoo verklaarde hij o.a., zijn niet alleen aanvaardbaar voor de Serviërs en den Joegoslavischen staat, maar ook voor de Westersche democratieën. De Kro aten verlangen oprecht, de huidige grenzen te handhaven, doch eischen ab solute vrijheid. Deze zaak moet op kor ten termijn opgelost worden. BELGIË STAAT VOOR EEN GROOT TEKORT. De toestand, waarin zich de Belgi sche staatsfinanciën bevinden, blijkt uitermate ernstig te zijn. Er blijkt op dit oogenblik reeds een tekort van eenige milliarden francs te zijn. De heer A. E. Janssen, die in het tweede kabinet-Spaak korten tijd mi nister van financiën was, doch wegens meeningsverschil met zijn collega's ont slag nam, heeft 'n tipje van den sluier opgelicht, hoe met het geldis omge sprongen. Het Albertkanaal verbruikte totnog toe 2.200 millioen in plaats van de voor ziene 873 millioen: het kanaal van Nimy naar Antoing moest 120 millioen kosten; het kost reeds 170 millioen en zal uiteindelijk 500 millioen verbruiken; de Technische Faculteit van Hene gouwen zou 60 millioen gekost hebben: zij kost reeds 122 millioen: de bouw der normaalscholen van Ar- denne en Laken werd op 8.700.000 frs. geraamd; de rekening bedroeg francs 33.500.000; de Noord-Zuid-verbinding zal een milliard kosten, terwijl de raming 400 millioen bedroeg; het bekken van de Vesder eischte reeds 150 millioen op inplaats van 85; de Landbouwschool van Gent kostte 19 millioen in plaats van 9.5 millioen; het museum van Natuurlijke Weten schappen kost 120 millioen inplaats van 60 en het zal er niet bij blijven. DE RIJKDOM VAN TSJECHO- SLOWAKIJE. De rijkdom van de Tsjecho-Slo- waaksche republiek en haar bodem blijkt wel uit de volgende globale op somming, waarover Goering, als uit voerder van het vierjarenplan thans de beschikking krijgt. Tsjecho-Slowakije omvatte: Aan Industrie: Alcohol: 900 distil leerderijen, waar 12.000 arbeiders werkten met een jaarlijksche productie van 000.000 h.l. zuiveren alcohol; Che micaliën: 700 ondernemingen met in totaal 62.000 arbeiders, die een jaar- lij ksche productie hadden van onge veer 150.000 wagons chemische voort brengselen; Hout: een jaarlijksche productie van ongeveer 12 millioen kubieken meter voor bewerking en 8 millioen kubieken meter voor brand stof; bij een voorraad van 4.$00.000 h.a. bosch, waarvan 75 pet. pijnboo- men; Kolen: 41.000 mijnwerkers bren gen jaarlijksch 8 a 10 millioen ton steenkool en ongeveer 2 millioen ton cokes boven den grond; Lucifers: 6000 arbeiders in 21 fabrieken produ- ceeren jaarlijks 80 120 millioen doozen lucifers; Papier: 60 papier-, 40 karton-, 70 cellulose- en houtpulp fabrieken produceeren jaarlijks 35.000 tot 50.000 wagons. Aan Landbouw: Tarwe: 10 millioen kwintalen; rogge, 31]^ millioen kw.; gerst, 12 millioen kw.; haver 13j/2 millioen kw.; inais, 3.100.000 kw.; aardappelen, 64 millioen kw.; suiker bieten, 62 millioen kw.; beetwortelen, 28 millioen kw.; koolraap, 4y2 mil lioen kw.; groenten, 90 millioen kw.; wijn, 650.000 h.l. Veestapel 4.500.000 runderen 1.000.000 schapen 1.250.000 geiten 6, 10 en 1 3 ct. Vóór de start stak zijn vriend 'n pijpje Roode Ster op. Twee trekjes en hij was er ,;wèg" van, zoo heerlijk smaakt hem deze milde en geurige rooktabak! NIEMEIJER'S per '4^ hall ons 2.100.000 varkens; 610.000 paarden; 16 millioen kippen; 2 millioen gan zen. Mineralen: goud; zilver; grafiet; ko per; kaoline; 500.000 ton, waarvan 200.000 voor export; pyriet: 75.000 ton; steenzout: 65.000 ton per jaar. Lederindustrie: de Bata-fabrieken te Zlin zijn de grootste schoenfabrie ken van Europa; er werken 32.000 ar beiders en de jaarlijksche productie beloopt 20 a 30 miliocn paren schoe nen. In 250 leerlooierijen arbeiden 13.000 arbeiders met een wekelijksche productie-capaciteit van 150.000 hui den. In de zeemleerindustrie worden per week 20.000 bewerkte huiden af geleverd; jaarlijks produceert de handschoenenindustrie 12 millioen pa ren. Luchtvaart: de vliegtuigenfabriek Avia (Miles Bendy en Co.) te Praag fabriceert 200 tot 500 vliegtuigen per moet men vooral 's avonds inwrijven met Purol, dan zijn ze reeds den volgenden morgen weer gaaf en zacht. Purol in doozen van 30,60 en 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. door M. BURGHOUTS. 4) „Ik zal niet trachten u de emotie te beschrijven waarin mijn moeder ver keerde, want dat zou mij toch niet ge lukken, maar het slot van het liedje was, dat de brief de mededeling in hield van mijn vader, dat de gehele expeditie gevangen was genomen door de negers. De negers die men van de Goudkust had meegenomen bleken later niet betrouwbaar te zijn en toen de expeditie overvallen werd hadden zij geheuld met den vijand, waardoor zij hun vrijheid gekocht hadden. Het was een zware strijd geworden, een strijd op leven en dood, waarin de ne gers ongeveer een honderd strijders hadden verloren. Op den duur echter moesten de blanken tegen de grote overmacht zwichten en gevankelijk werden /ij toen weggevoerd naar het kamp der negers. Zij hadden echter kans gezien het goud te verstoppen en met behulp van een platte grond van de streek gaf vader de plaats aan waar het goud ver borgen lag. Vader schreef er nog bij dat hij deze brief geschreven had in hel kamp van de negers en hem in een fles had gedaan met de hoop, dat een Europeaan hem zou vinden Nu jongens, je begrijpt dat deze me dedeling van den Japanner heel ge wichtig was hè, enfin het slot van het liedje bleek te zijn, dat de Japanner naar Australië was gekomen om een rijke vriend van Mr. Kalaghan op te sporen en om zodoende samen een po ging te doen om het goud van Mr. Ka laghan te vinden en direct koppelde hij daaraan de vraag vast of ik mis schien met hem mee wilde gaan. Ik kan nu moeilijk over alles gaan uitweiden, want anders zou mijn ver haal te lang worden", zei Oom Koos, „maar na enige besprekingen waren wij besloten om de schat te gaan op zoeken. Zie zo, en hier vliegen we dus op weg naar de schat". Met volle aandacht hadden Wim en Annie en niet minder Janus naar het lange verhaal van Oom Koos geluis terd en zij waren er natuurlijk hele maal van onder de indruk. Vooral Wim kon een en ander nog maar niet goed begrijpen en de vragen stormden dan ook los, maar Oom Koos maakte er gauw een eind aan met de woorden „Nou heb ik jullie alles verteld en nu moet je niets meer vragen, of denken jullie soms dat een oude man als ik niet moe wordt van al dat praten". „U een oude man Oom, u bent nog veel jonger dan Vader" /ei Annie. „Zeg Oom, ik zak-echt niets meer vragen als u mij dit ene ding nog maar verteld, want daar ben ik toch zo nieuwsgierig naar". „Och, waar is nu die Japanner en wat hebt u met hem afgesproken; gaat hij ook mee zoeken en wat bent u van plan om met het geld te doen als u dat gevonden hebt en waar ligt al dat goud". „Nou nou, ik zou zo zeggen, dat dat toch nu juist niet precies één vraag is, het zijn er een heel stelletje; ik zal je nog één ding vertellen en dan moe ten jullie je geduld maar bewaren tot over een paar dagen, want dan hoor je vanzelf van alles. Ik wil je dit nog vertellen. De Japanner gaat wel dege lijk mee en in Addis Abeba zullen wij hem oppikken. Daar wacht hij ons. Hij is reeds geruime tijd daarheen gereisd om de nodige maatregelen te nemen, want vandaar uit trekken wij de bin nenlanden in. Mr. Konyono heeft daar een expeditie gevormd van uiterst be trouwbaar personeel, de verdere be nodigdheden gekocht en verschillende dingen die wij in Europa besteld heb ben zijn daar reeds aangekomen. Wanneer we nu vanavond in Addis Abeba aankomen, kunnen jullie ken nis maken met hem". En hierbij bleef het. Oom Koos sprak geen woord meer over de ver dere maatregelen en liet Wim en An nie aan hun eigen gedachten over. Aan Wim was het te zien dat hij nog heel veel vragen op zijn lippen had. Plotseling ging hij naar zijn moeder en vroeg: „Zeg moeder, waar zou nu de jonge Duitse monteur gebleven zijn die de brief naar Japan heeft gebracht?" „Ga maar eens naar de cockpit en vraag het aan Herr Beekman". Natuurlijk keek Wim enigszins vreemd op, maar niettemin deed hij wat zijn moeder hem had aangeraden. „Zo Wim, ben je daar weer, en ben je nu bevredigd nu Oom Koos alles verteld heeft" zei Herr Beekman". „Ja Herr Bekman, alleen zou ik nu nog graag weten waar die Duitse mon teur is gebleven, die de brief gevon den heeft". „Zo, heeft Oom Koos je dat niel verteld?" „Nee, Herr Beekman". „Nu, dan zal ik het je vertellen. Die Duitse monteur, die destijds die brief vond in de fles en die daarmede naar Japan is gegaan, dat ben ik." (Wordt vervolgd). BIJNA EEN MEINEED. Twee boeren hadden ruzie met el kaar. Harmsen had geld geleend aan Jakobsen en wilde dat geld nu terug hebben. Maar Jakobsen beweerde, dat hij het al lang teruggegeven had. Ze kibbelden erg en tenslotte kwam de zaak voor de rechtbank. „U hebt dus niets van Jakobsen ge kregen?" vroeg de rechter aan Harm sen, nadat deze gezegd had, waarom ze ruzie hadden gekregen. „Niets", antwoordde Harmsen. „Kunt u daarop zweren?" vroeg de rechter. Harmsen was bereid erop te zweren, maar de rechter onderbrak hem nog een keer en zei„Denk eerst nog eens goed na, voor u zweert. Denk eraan, dat u de waarheid zegt, anders zweert u een meineed! Ik zal dus nog één keer vragen: „Hebt u werkelijk niets van Jakobsen gekregen? En in eens werd Harmsen bleek van schrik en riep angstig: „O, wat ontzettend, daar had ik bijna een meineed gezwo ren. Ja, jawel, ik heb iets van hem gekregen een oorvijg!" Toen klonk er een bulderend ge lach op uit de rechtzaal en dat is 'n deze strenge zaal wel iets bijzonders. VIER VINGERS. „We hebben maar vier vingers!" Ja, nu lachen jullie natuurlijk, want als je de vingers van beide handen telt, zie je toch, dat het er samen tien zijn en dat ieder er vijf heeft. Maar die vier vingers zijn ook maar een grapje. Als je gewoon naar je hand kijkt en je telt dan je vingers, zijn het er vijf, maar als je je hand op een bepaalde manier voor je gezicht houdt zie je, dat je maar vier vingers hebt! Hoe kan dat nu? Probeer het maar eens, dan zul je zien, dat het waar is! Je moet je linker- of je rechterhand zó tegen het puntje van je neus leg gen, dat het onderste kootje van je middelvinger er precies tegenaan komt. En dan moet je eens recht voor je uit kijken. Zie je nu wel, dat het waar is, dat één van je vingers spoor loos verdwenen schijnt te zijn? WETENSWAARDIGHEDEN. In een park in Sydney zullen de vo gels dit voorjaar bijzonder zachte nes ten kunnen bouwen. Een katoenplan ter heeft opdracht gegeven om elke dag een zak met wol in het park te zetten, zodat de vogels met die wol hun nesten kunnen maken. De meest merkwaardige van de gei sers op IJsland is de Smidur. Wan neer je een stukje zeep in de opening van deze geiser gooit schiet er een dampstraat omhoog van tientallen me ters hoog. Op hun weg van West-Indië naar New-York zetten 2000 vogels zich neer op het schip Santa Rosa. Het waren bijna allemaal zwaluwen. De dieren kozen de schoonheidssalon en de ka juit van den kapitein tot hun verblijf plaats uit. Na een uur stegen ze weer op en vlogen verder. KRUISWOORDRAADSEL. Dit kruiswoordraadsel is niet als de gewone kruiswoordraadsels. Je zult zien, dat elk cijfer er twee maal in voorkomt. Bij hetzelfde cijfer moet hetzelfde woord komen te staan. Let maar eens op. Horizontaal en verticaal iets waar we van de winter al veel van hebben kunnen genieten een graanschuur, is een soort nagerecht, twee klinkers, draai je om een schroef, is het tegenovergestelde van rijke, is een stad aan de Zuidkust van Arabië. is de naam voor een echt potige vrouw uit Haarlem, 't middengedeelte van een circus. 10a. (5 letters) lijzig spreken. 10b. (3 letters) een ander woord voor: mak. een ander woord voor regel of regelmaat. een radiovereniging in ons land. een ander woord voor: toespraak. 14. een grote rivier in Duitschland. 15. een ander woord voor: zeer. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 11. 12. 13. ZELDZAAM ZACHT EN LICHT IN DE PIJP!

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5