GEMENGD NIEUWS c R S Binnenlandsch Nieuws. FEUILLET"" NIEUWS UIT LANGSTRAAT EN OMGEVING. l DE BEDRIEGLIJKE GELIJKENIS. SPRANGGAPELLE. h d s| V C r< g' zi b a; w st ic k> te T T ei w P! D st B af ee di le hi vc ac B Tl jaar. De Mij. Aero, eveneens te Praag, fabriceert jaarlijks 700 tot 1000 machi nes. Vliegtuigmotoren werden vervaar digd bij Waltar en Skoda. Aan fabrieken bezit Tsjecho-Slo- wakije naast de reeds genoemde Bata- fabriekcn de Skodafabrieken le Pilsen. na Krupp de grootste wapenfabriek van Centraal Europa. Hier werken 42.000 arbeiders; de jaarlijksche pro ductie omvat: 340.000 ton gietijzer, 300.000 ton staal en 385.000 ton plaat ijzer. Bürgerbrau te Pilsen is de grootste brouwerij ter wereld. Jaarlijks worden er 4 a 5 millioen h.l. bier geprodu ceerd. I)e N.V. Boheemsche glasfabrieken, waar 15.000 arbeiders werkzaam zijn, produceeren jaarlijks 00.000 ton spie gelglas. De N.V. Kosmanory heeft 12.000 tex- tiel-arbeiders in haar dienst, die met 200.000 spoelen werken. Lauren en Klement te Mlada Poles- iaw, produceeren jaarlijks ongeveer 20.000 automobielen. De N.V. Mechanische Constructies, met 11.000 arbeiders brengen jaarlijks plm. 250.000 ton aan afgewerkte pro duction voort. De hoogovens van Withowicz, waar 35.000 arbeiders werken, produceeren jaarlijks 750.000 ton staal, 000.000 ton plaatijzer en 2000 ton gietijzer per dag. PRINS BERNHARD OP DE JAARBEURS. Z. K. Hoogheid heeft Woensdag de Jaarbeurs bezocht. De Prins, die er gebruind en uitste kend uitzag, werd verwelkomd door de heeren dr. F. H. Fentener van Vlissin- gen en W. Graadt van Roggen, resp. voorzitter en secretaris-generaal van den raad van beheer van de Konink lijke Nederlandsche Jaarbeurs. Na een kort verblijf in de administra tiegebouwen maakte de prins een lang- durigen rondgang over de verschillen de afdeelingen. DE MARECHAUSSEE GEHULDIGD. Ter gelegenheid van de opening van 'n nieuwe Maréchaussée-kazerne te As sen heeft mr. W. J. Hofdijk, rechter commissaris bij de rechtbank te Assen, lof gebracht aan het Wapen der Ko ninklijke Maréchaussée. Spr. huldigde de trouwe plichtsbetrachting der ma réchaussée, de groote toewijding aan haar ambt, haar opsporingsbekwaam heid en gedegen wetskennis en haar prestige bij de bevolking. Zonder iets ten nadeele van andere politiecorpsen te willen zeggen meende hij te mogen opmerken, dat de maréschaussée aan de spits staat. Mr. Hofdijk bleek eenigszins veront rust, door de geruchten over reorgani satie der rijkspolitie en door de vast staande feiten, dat reeds geruimen tijd ongeveer 50 procent der maréchaussée aan Drente onttrokken is, om dienst te doen aan de grenzen in het Zuiden des lands. Een inkrimping van het wapen der Koninklijke Maréchaussée, zal vol gens spr. een niet te herstellen schade toebrengen aan de werkzaamheden der justitie. ULTIMATUM AAN DE ROTTER- DAMSCHE WERVEN. De samenwerkende metaalbewer kersbonden hebben aan den Metaal- bond te 's-Gravenhage den volgenden brief gericht. De besprekingen met den Rijksbe middelaar omtrent het geschil met de betreffende ondernemingen: Wilton- Fijenoord, R.D.M., Nieuwe Waterweg en P. Smit Jr., hebben tot onze teleur stelling geen bevredigend resultaat ge bracht. In verband daarmede besloten onze Bi van „De Echo van het Zuiden". 32) Halfont had zich niet als vrijwilli ger opgegeven, maar zich bij de troe pen van de militaire politie gevoegd als een soort „amateur-oorlogscorres pondent". En de politie had last ge noeg met hem. Altijd weer ging hij ei op zijn eigen houtje op uit; reeds ver schillende keeren had men hem als verloren beschouwd, maar steeds was hij weer glimlachend teruggekomen met een omstandig verhaal, hoe hij een wilde beslopen had, en hoe hij hem bijna gevangen had. Door dit her haalde „bijna" waren er meerderen, die aan de waarheid van zijn verha len twijfelden. Maar verder was hij bij de manschappen van luitenant Gay- thorpe zeer gezien. En zoo kwam het ook, dat de bevelvoerende officier ge zegd had: We hebben hier geen kinderjuf frouw voor je, Halfont. Je moet dus op jezelf passen en als jij zulke gek- kenstreken uithaalt, dan is dat voor je eigen verantwoording! Na hun redding door sergeant Iior- rabridge en zijn „troepen", waren Har- land en Halfont van elkaar gegaan. Ze hadden veilig Emvati bereikt en toen was er een stilstand in de vijandelijk heden gekomen, waarvan Harland ge bruik gemaakt had om te verdwijnen. Hij was op een goeden dag vertrokken zonder te zeggen waarheen hij ging. Zijn vrouw was nog wat langer geble ven, maar kort daarop ook op een vrijwel gelijke manier afgereisd. Bei den hadden allerhartelijkst van Hal font afscheid genomen. besturen gebruik te maken van de door de personeel-ledenvergaderingen ver leende machtiging tot het stellen van het ultimatum en deelen u mede, dat, wanneer voor of op Woensdag 29 Maart ten opzichte van de in onze brief van 13 Februari 1939 genoemde pun ten inzake verhooging van loonen en verbetering van andere arbeidsvoor waarden, geen bevredigend resultaat is verkregen, op 30 Maart de arbeid niet zal worden hervat. Wij voegen hieraan toe, dat onze be sturen in 's lands belang (defensie-wer ken) hun medewerking willen verke nen om een conflict bij de betrokken ondernemingen te voorkomen, en zich bereid verklaren arbitrage met binden de uitspraak voor beide partijen over de nog in het geschil zijnde punten te aanvaarden. INDIË, MET 60 MILLIOEN TE KORT OP DE BEGROOTING-1940, VRAAGT HULP AAN NEDERLAND. De Telegraaf verneemt uit Indië: In een vergadering hebben de de partementshoofden de begrooting 1940 behandeld. Het tekort wordt thans be rekend op 60 millioen, hoofdzakelijk als gevolg van de defensieuitgaven. Aan gezien dit tekort niet te overbruggen is, is overleg over de financieele situatie met den minister van Koloniën aange vangen. Indië kan de zware lasten van de de fensie onmogelijk dragen, ook al zou worden overgegaan tot de scherpste bezuinigingen. Er wordt niet gedacht aan inkrimping der welvaartsdiensten voor de bevolking, terwijl ook ten aan zien van het onderwijs geen bezuiniging van eenige beteekenis mogelijk is. Verondersteld wordt, dat een der eerste suggesties tot bezuiniging zal zijn „Korting op de pensioenen", welke met ingang van 1 Januari v.j. door minister Weiter weer ongedaan is gemaakt. De ze maatregel zou direct eenige millioe- nen opbrengen, vooral van een gedeel te der oude pensioenen, die zeer hoog zijn. Men hoopt, dat de Indische regee ring er in mag slagen om het Opper bestuur te doordringen van den plicht om Indië bij te springen, hetgeen door den ernst van den toestand wordt ge- eischt. WERKLOOSHEIDSPERCENTAGE GEDAALD. Het werkloosheidspercentage voor alle bij de werkloozenkassen aangeslo tenen was in de week van 6 tot en met 11 Maart 21,9 (in de week daarvoor 23,8). Men zou tot 1931 terug moeten gaan om in dezen tijd van het jaar een lager werkloosheidspercentage aan te treffen dan het thans bereikte. Blijkens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte voorloo- pige gegevens waren in de week van 6 t.m. 11 Maart 1939 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aan gesloten 577.538 personen (onder wie 75.702 landarbeiders). Van de 501.836 verzekerden, buiten de landarbeiders, was het werkloosheidspercentage 22.8 (in de vorige verslagweek, 20 t.m. 25 Februari '39, was dit percentage 24.6). In de overeenkomstige verslagweek van Maart was het werkloosheidsper centage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haak jes zijn vermeld de percentages indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten) 1932 26.5 (25.9) 1933 30.3 (30.7) 1934 25.4 (27.0) 1935 30.6 (33.0) 1936 32.0 (34.7) 1937 29.6 (30.6) 1938 25.8 (27.1) 1939 21.9 (22.8) Op 11 Maart 1939 waren bij de or ganen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 378.407 werkzoekenden, van wie er 360.731 werkloos waren (nl. 346.462 mannen en 14.269 vrouwen). ONTPLOFFING TE BIRMINGHAM. Een geheimzinnige ontploffing heeft te Birmingham een kleine auto aan stukken gereten, de ruiten van de in den omtrek staande huizen vernield en een dertig centimeter diep gat in de straat geslagen. Men gelooft, dat de ontploffing heeft plaats gevonden in het achterste deel van de auto, die op dat oogenblik reed, doch de politie kan niet zeggen, of zich iemand in het voertuig bevond. Men meent te weten, dat reeds vijf arrestaties verricht zijn. ONTPLOFFING IN GOUDA. Woensdag was de drogist A. Kemp- kes in een lokaal, achter zijn winkel te Gouda bezig met het smelten van was, waartoe hij een blikken bus met was en terpentijn op een fel branden de kachel had gezel. Als gevolg van 5 jaar is het reeds geleden, dat onze geliefde Koningin-Moeder overleed. In verband hiermede heeft het college van B. en W. van de residentie een krans gelegd aan de voet van het standbeeld van wijlen H. M. Koningin-Moeder. Burgemeester mr. S. J. R. Monchy (achter) en prof. ir. C. L. van der Bilt leggen de krans. zich ontwikkelende dampen ontstond een ontploffing waarbij de kleeren van den drogist vlam vatten. Hij wierp zich op den grond en trachtte door zich om te wentelen de vlammen te dooven. Daar dit niet ge lukte, klom de man over een schut ting, zoodat hij de straat bereikte. Hier schoten menschen toe, die met dekens het vuur wisten te blusschen. Met ernstige brandwonden is K. naar het Ziekenhuis te Gouda vervoerd. DOOR TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Op de spoorbaan tusschen de Vlas akkers en het station Soestduinen, op Soester grondgebied is het lijk gevon den van een ongeveer 60-jarigen in woner van Amersfoort. Gebleken is dat de man door een trein is overre den. AUTO TEGEN EEN BOOM. Op den Amersfoortschen weg onder Doorn is een auto, waarin zes leerlin gen van het gemeentelijk gymnasium te Nijmegen waren gezeten, door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een boom gereden. De wagen werd grootendeels in elkaar gedrukt. Drie der inzitten- Harlands vertrek wekte bij de ach terblijvers verdenking en er waren er verscheidenen, die meenden, dat hij naar den vijand overgeloopen was en in elk geval naar Dinuzulu en zijn raadgevers gegaan was, die op dat oogenblik erg in de benauwdheid zaten en bij gevolg voor alle inlichtingen rij kelijk zouden betalen. Voor Harland was niets te laag of te gemeen, zoolang hij er maar wat mee verdienen kon was de algemeene opinie, maar er was er altijd één die den afwezige verde digde, en die éne was Halfont. Wel ik geloof, dat gij met hem onder één hoedje speelt, had een van de lasteraars Halfont brutaal in zijn gezicht gezegd, toen deze het weer eens voor zijn dubbelganger op nam. Een fijn stel, ze lijken op elkaar als twee druppels water, vervolgde hij tegen de omstanders. O, vindt u dat? Als we dit eens uitvochten? zei Halfont koel. Best. Tot uw dienst, antwoordde de ander, direct bereid. Ze vochten verschillende ronden, waarbij Halfont zich als een fiksche vechterbaas deed kennen, wat niet na- deelig was voor zijn populariteit. En toen Malina afscheid van hem nam, bedankte ze hem nog eens hartelijk. Misschien zien we elkaar nooit terug, zei zij, misschien ook wel. Maar ik zal nooit vergeten, wat u gedaan hebt. En als ik u ooit een dienst kan bewijzen dan kunt u op mij rekenen. De wereld is zoo klein; je kunt nooit weten Algemeen was de meening over den afwezigen Harland zeer ongunstig. Sommigen beweerden, dat de politie hem in het oog moest houden. Maar de politie kreeg spoedig wel wat an ders te doen, toen de vijandelijkheden hervat werden en ze naar het Gcoma- dal gecommandeerd werd. Zooals de lezer reeds weet, trok Halfont met hen mee. Hij was op zeer vriendschappelij- ken voet met Horrabridge gekomen en deze had alle verdenking, die hij eens gekoesterd had omtrent de medeplich tigheid van Halfont aan zekere stre ken van Harland, van zich afgezet. De troepen in het Gcoma-dal kwa men tusschen de hoornen uit naar een open plek, met hoog gras begroeid, en in de verte was weer bosch. Inlanders waren in geen velden of wegen te zien. Luitenant Gaythorpe beval zijn man nen halt te houden en zich voorbereid te houden op een vijandelijken aanval. In tirailleur-linie, de geladen gewe ren in de hand, gingen ze stap voor stap voorwaarts. Plotseling bewoog het lange gras als het door den wind bewogen zeeopper vlak en een honderdtal donkere figu ren sprongen overeind. Joesoetoe!! De kaffers waren vlak bij. Schilden werden gezwaaid, speren flikkerden, duistere gestalten kwamen dreigend nader. Vuur! Het salvo ratelde. De getroffenen vielen, in hun vaart gedood, voorover en zij, die achter hen kwamen, holden zonder op of om te zien, over hen heen. Weer spraken de geweren en de tweede rij kaffers viel dood ter aarde. De aanval was gebro ken. Nergens waren meer vijanden le zien, als er nog overlevenden waren, waren deze op de vlucht geslagen. De vervolging werd voortgezet. Steeds verder drongen de vervol gers vooruil en ook in steeds sneller tempo, want de wilden gaven den strijd langzamerhand op, al waren er nog genoeg om onder de blanken slachtoffers te maken. Maar dank zij den steun der artillerie, die de vlakte en het bosch onder vuur hield, drong de militaire politie de wilden heele- maal naar het bosch terug. Een donkere lijn, die de dood ge trokken had, teekende den weg, dien de strijd gevolgd had. Een hoornsignaal beval den man nen de vervolging te staken; sergeant Horrabridge gaf het bevel aan zijn mannen door en zij bleven op de ui terste flank waar zij zich bevonden, staan. Alleen de allerlaatste man van het gelid. liep door! Halfont had weer op zijn eigen hout je gevochten. Voor hem uit hadden drie groote Zoeloe's geloopen, die hem op hun vlucht telkens bedreigden. Plotseling waren er nog maar twee geweest en op het oogenblik dat het signaal klonk, was er nog maar een van het drietal overgebleven. Halfont hield dien eenen voor den aanvoerder, dien hij al eens eerder ge zien had. Dien moest hij gevangen nemen of dooden! Reeds was hij in de schaduw van het bosch. Zijn kameraden, die achter gebleven waren op het signaal en de bevelen, zagen hem niet. Het bosch was dicht en liep door tot aan de oevers van de Gcoma. Ook hier lagen door granaat-vuur onher kenbare lijken. Dit was weer een van die dwaze streken, zooals Halfont er al meer uitgehaald had. Op het bevel halt te houden" was nu het bevel ge volgd om terug te gaan. Halfont ging echter dieper de scha duw van het bosch in. Ha! Eindelijk! De krijger, dien hij zocht, lag ach ter een boom. Halfont mikte juist op hem, toen de Zoeloe opsprong en zijn speer ophief. Er was een verward ge luid en daarna duisternis. Een vluch tig beeld van een door haat vertrok- den, de heeren H. de M. van L„ J. L. en van N., werden ernstig en twee licht gewond. De zesde persoon bleef vrij wel ongedeerd. De slachtoffers zijn ongeveer twin tig jaar oud en allen leerlingen van de hoogste klasse van genoemd gymna sium. UIT AUTO GEVALLEN. v Het driejarig dochtertje van den veehandelaar Neppelenbroek uit Le- melerveld, dat naast haar vader in diens auto had plaats genomen, is, even nadat de wagen startte, uit de cabine gevallen en tegen den grond gesmakt. Het kind was op slag dood. SCHIPPER VERDRONKEN. De 2ö-jarige ongehuwde schipper A. Smits uit De Lier onder Genemoi- den, is van zijn schuit gevallen en verdronken. Het lijk is nog niet [Op gehaald. Door de gemeente-politie te Sprang-Capelle ;s dezer dagen proces verbaal opgemaakt terzake overtreding der Arbeidswet. Bij den gemeenteveldwachter J. D. Overeen te Sprang zijn inlichtingen ken kaffergezicht, een doffe pijn, toen hij probeerde de speer af te weren en Hal font wist niets meer. Door de boomen en de verwarde slingerplanten scheen de maan. Twak en half bewusteloos door zijn wonden, lag Halfont ter aarde. Een vreeselijke dorst kwelde hem, de rivier was niet ver weg, maar hij durfde zich niet be wegen. Maar hij verzamelde .zijn moed die voor geen levend mensch bang ge weest was, vreezen voor de dooden? Met een ruk richtte hij zich op en sleepte zich den kant van de rivier uit. Wat was dat daar, dat bewoog? Pijn lijk en versuft als zijn hoofd was, be gon zijn verbeelding hem parten te spelen. Iets, iemand, kwam uit dc schaduw op hem af. Onbestemde ge luiden.... alsof er iets langs den grond sleepte. was het een wilde, die op hem toekwam om zijn wraak te koelen?. .of een luipaard, die door bloedlucht aangetrokken, op prooi afkwam? Instinctmatig greep hij naar een wapen. Hij had er geen. In zijn val had hij het verloren en in zijn pijn en zwakte begon hij angstig te worden. sni^i' Fluisterende stemmen schenen in z'n ooren te spelen. Afzichtelijk-vermink- te gezichten van verslagen vijanden grijnsden hem tegen. Weer viel hij be wusteloos neer. De uren verstreken. De ademhaling van roofdieren, die op het slagveld van den vorigen dag hun prooi kwa men zoeken, werd luider en luider. De heele lucht rook naar dood en bloed. Zoo nu en dan kwam Halfont weer bij om door ontzetting over al die ver-> schrikkingen het bewustzijn weer te verliezen. Hij moest drinken of ster ven, het zwakke gekabbel van den stroom, dat zijn oor bereikte, was een onverdragelijke kwelling. VI in nornr»-! 'tri, rn.rt '3bf>r r

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6