Plaatselijke Berichten. Zaterdag 25 Maart 1939 No. 24 De Echo van het Zuiden Derde Blad Openbare vergadering, te houden op Vrijdag 31 Maart 1939, des avonds om 7 uur, ten gemeentehuize. AN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken.. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Koninklijk goedgekeurde ver ordening tot wijziging der ver ordening ingevolge art. 223, derde lid, der gemeentewet, vastgesteld bij raadsbesluit van 30 December 1938. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 24 Febr. 1939 tot wijziging der begrooting 1939. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 24 Februari 1939 tot onder- handsche verhuring der ge meentewoning Stationsstr. 16. b. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten. s-Gra- venhage. Proces-verbaal van kasopne- ming bij den ontvanger, gehou den 2 Maart 1939. c. Van het Agentschap der Ar beidsbemiddeling. Alhier. Verslag over 1938. d. Van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Alhier. Verslag over 1938. e. Van de R. K. Middelbare Han delsavondschool. Alhier. Verslag over 1938. f. Van de R.K. Huishoud- en In dustrieschool. Alhier. Verslag over 1938. g. Van de Besoijensche Woning- bouwvereeniging. Verslag en balans-rekening van verlies en winst over 1938. 2. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ingevolge artikel 72 der lager-onderwijs-wet aan het be stuur der R.K. Jongensschool te Baardwijk, voor het aanbrengen van verbeteringen aan de speel plaats. 3. Vaststelling voorschot op de ver goeding ingevolge artikel 101 der lager-onderwijs-wet over 1939 voor de bijzondere scholen voor l.o. en u.l.o. 4. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe verordening tot regeling van het beroep tegen besluiten van burgemeester en wethouders tot weigering van vergunningen inge volge het reglement autovervoer personen. 5. Voorstel tot aankoop van grond aan de Wester-havenkade. 6. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van een terrein aan de Wester- havenkade. 7. Voorstel'tot wijziging der begroo tingen 1938 en 1939. 8. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening op de heffing van opcen ten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting voor het belasting- Jaar 1939/1940. Prae-advies punt 4. Reglement Autovervoer. Bij Koninklijk besluit van 13 Februa ri 1939, staatsblad nr. 560, is onder intrekking van het bij Koninklijk be sluit van 12 Januari 1937, staatsblad nr. 562, laatstelijk gewijzigd bij dat van 3 Juni 1938, staatsblad nr. 565, vastge stelde „Reglement Autovervoer Perso nen" vastgesteld een nieuw „Regle ment Autovervoer Personen 1939". Schreef het thans vervallen „R.A.P." van 1937 in de artikelen 13, 15, 17 en 18 voor, dat op de aanvragen om een in die artikelen bedoelde vergunning werd beschikt door of vanwege burge meester en wethouders met beroep op den raad volgens door hem vast te stel len regelen, het nieuwe „R.A.P. 1939" schrijft maar nu in de artikelen 15, 17, 19 en 20 eenzelfde procedure voor. Het is op grond daarvan dat wij U voorstellen om, onder intrekking der bij Uw besluit van 27 Augustus 1937 vastgestelde verordening, bijgaande „verordening, regelende het beroep, bedoeld in de artikelen 15, 17, 19 en 20 van het Reglement Autovervoer Personen 1939" vast te stellen. Te uwer toelichting deelen wij nog mede, dat de zakelijke inhoud van de verordening gelijk is aan die der in te trekken verordening. Burgemeester en wethouders van Waalwijk. Prae-advies punt 5. Aankoop Industrieterrein. In het plan van uitbreiding, vastge steld bij raadsbesluit van 1 Juni 1934, goedgekeurd bij besluit der Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant van 7 November 1934, G nr. 350, werden de gronden, gelegen tusschen de Wes ter-havenkade en den Zomerdijk, aan gewezen als industrieterrein. Het grootste gedeelte der gronden, gelegen ten Westen der havenkade, werd reeds vroeger door de gemeente aangekocht en benut als stortingsgele genheid van havenbagger. Na den aan koop der landerijen van de erven M. A. van Loon, waartoe het vorig jaar door de gemeente werd overgegaan, is thans het geheele industrieterrein met uitzondering van de perceelen sec tie A nr. 882 en sectie C nr. 2537, ter gezamenlijke grootte van 2 hectare 9 are eigendom der gemeente. Ge noemde perceelen zijn thans eigendom der N.V. „Noord-Braband". Maat schappij van Verzekering op het Leven, alhier en zijn gedeeltelijk gelegen on middellijk achter de bestaande gebou wen aan de havenkade. Deze ligging brengt mede, dat de daar gevestigde bedrijven met betrekking tot uitbrei dingsmogelijkheden uitsluitend zijn aan gewezen op het achterliggend terrein, hetwelk daarvoor thans echter niet ge schikt is wegens te lage ligging. Het moet derhalve van belang wor den geacht, dat de gemeente ook over dat terrein de beschikking krijgt, te meer. daar de behoefte aan baggerstor- tingsgelegenheid blijft bestaan en de belangstelling voor h^t industrieterrein aan de haven steeds toeneemt. De N.V. „Noord-Braband" werd bereid gevonden, genoemde perceelen aan de gemeente te verkoopen voor den prijs van 6500. welke prijs, in ver band met de bestemming van den grond, aanvaardbaar is. B. en W, stellen mitsdien voor, de genoemde perceelen van de N. V. „Noord-Braband tegen den bedongen prijs aan te koopen. Erfpacht fabrieksgrond. De firma Vermeer en Beerens alhier is voornemens om op het industrie terrein aan de haven een lederfabriek te stichten en heeft daarom verzocht, haar in erfpacht te willen geven een strook grond, gelegen achter de ólie- fabriek der firma Teurlings, ter lengte van 100 meter en ter diepte van 16 meter. Wij stellen U voor, dat verzoek in te willigen en de gevraagde strook grond in erfpacht te verstrekken tegen een erfpacht te verstrekken tegen een erf pachtcanon, berekend naar 13,75 cent per vierkante meter, zijnde de gebrui kelijke prijs voor terreinen aldaar. In afwijking met de gewone voor waarde, zijn in het ter inzage liggende ontwerp-besluit een tweetal voor waarden opgenomen, welke in dit bij zondere geval over en weer moesten worden gesteld (zie de voorwaarden onder 5 en 13.) De voorwaarde be treffende het maken van een over- stortinrichting moet door de firma Vermeer Beerens worden gesteld, omdat uiteraard niet kan worden toegelaten, dat het vuile water der fabriek rechtstreeks in de haven zou worden geloosd. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. BELANGRIJKE BELASTING-VERLAGING. B. en W. stellen voor de opcenten op de gemeentefondsbelasting met 8 te verlagen en te brengen van 50 op 42. Bij de vaststelling der begrooting voor 1939 in uwe vergadering van 28 October 1938, kwam in behandeling een voorstel der begrootingscommissie om het bij post 393 uitgetrokken aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1939/1940 met 5 te verlagen en aldus terug te brengen tot 45. Zooals bekend, staakten de stemmen over dit voorstel en zou de begrooting voor 1939 niet in die vergadering kun nen worden vastgesteld. Na een be spreking van den daardoor geschapen toestand nam de commissie toen haar voorstel terug, waarna met algemeene stemmen werd besloten, bij post 393 voorloopig 50 opcenten uit te trekken. Ons college zou dan vóór de Maart vergadering nog eens nauwgezet na gaan, welk aantal opcenten uiteindelijk zou moeten worden geheven. Te dien einde hebben wij ons nader met den inspecteur der directe belastin gen verstaan met betrekking tot de op brengst der onderscheidene belastingen. Volgens mededeeling van den in specteur is de opbrengst der gemeente fondsbelasting voor 1939/1940 niet hoo- ger te ramen dan het bedrag, waarvan bij de begrooting voor 1939 is uitge gaan. De opbrengst van de hoofdsom der gemeentefondsbelasting over het belas tingjaar 1938/"39 raamt hij thans even wel hooger en wel op 79.000.-. Voor 1938/1939 worden 50 opcenten gehe ven welke een opbrengst geven van 39.500. Van dit bedrag komt inge volge de rekeningsvoorschriften ten bate van den dienst 1938: 24.666. zijnde het bedrag dat bij de vaststelling van het aantal opcenten voor 1938/'39 is geraamd, zoodat ten bate van den dienst 1939 blijft 14.834. Op de begrooting voor 1939 is te dezer zake slechts geraamd 13.334. zoodat deze ontvangst verhoogd kan worden met 1.500. Verder is blijkens ontvangen opgave model 43 van den inspecteur der direc te belastingen de opbrengst van de op centen op de grondbelasting (onge bouwde eigendommen) voor 1939 te stellen op 1600.—. Bij de begrooting is uitgegaan van een opbrengst van 1400.—, zoodat ook deze ontvangst- post kan worden verhoogd en wel met f 200.-. Voorts hebben wij onder dagteeke- ning van 21 Maart 1939 van den Mi nister van Financiën bericht ontvangen, dat de uitkeering uit het gemeentefonds ingevolge artikel 3, letter c, der wet op de financieele verhouding voor het uit- keeringsjaar 1937/1938 thans uiteinde lijk is vastgesteld. Aan uitkeering inge volge artikel 3, letter c, dier wet, als mede aan uitkeering ingevolge de ga rantiebepaling, ontving de gemeente bij voorschot te samen 73.828.40, terwijl deze uitkeeringen thans te samen uit eindelijk zijn vastgesteld op 77.535.46, zoodat de gemeente te dezer zake nog uitgekeerd krijgt 3707.06. Aangezien deze slotuitkeering volgens aanschrij ving der Gedep. Staten ten goede komt aan de begrooting van het jaar, waarin die uitkeering uiteindelijk wordt vast gesteld, wordt de begrooting hierdoor gunstig beinvloed met een bedrag van 3.707.06. De ontvangsten zijn derhalve door een en ander hooger te stellen 5.407.06. Tegenover deze verhoogingen staat echter, dat bij de hierboven bedoelde opgave model 43 de opbrengst van de opcenten op de hoofdsom der perso- neele belasting door den inspecteur der directe belastingen slechts wordt ge raamd op 45.000. Bij de vaststel ling der begrooting werd uitgegaan van een opbrengst van 45.800. het geen dus neerkomt op een verlaging van inkomsten ten bedrage van 800.-. Uiteindelijk wordt de begrooting dus tot een bedrag van 4.607.06 gunstig beinvloed. In verband hiermede zou het aantal te heffen opcenten op de gemeente fondsbelasting voor het belastingjaar 1939/1940 ook geen 50 behoeven te be dragen, zooals op de begrooting is uit getrokken, doch zou dit aantal met 8 kunnen worden verlaagd en aldus kun nen worden teruggebracht tot 42. De opbrengst van 42 opcenten, naar een door den inspecteur geraamde hoofd som van 78.000.—, is te stellen op 32.760.—. Van dit bedrag komt 2/s of 21.840.— ten bate der begrooting 1939 en de rest ten bate van dien dienst 1940. Deze opbrengst is 4160.lager dan thans te dezer zake onder nr. 393 op de begrooting 1939 is uitgetrokken. Daar hiervoor een hoogere ontvangst is becijferd van 4607.06 rest er dus nog een bedrag van 447.06, dat om een sluitende begrooting te houden bij den post: Onvoorzien kan worden ge schreven. Op grond van vorenstaande becijfe ring stellen wij U dan ook voor, het aantal opcenten op de gemeentefonds belasting voor het belastingjaar 1939/ 1940 te bepalen op 42. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Zilveren bestaans-jubileum Wit-Gele en Groene Kruis te Waalwijk. Door het bestuur van »Waalwijks Belang» is de volgende circulaire huis aan huis in onze gemeente bezorgd M. M. Zooals U allen gelezen zult hebben werd op de laatstgehouden alge meene vergadering van «Waalwijks Belang» het Bestuur gemachtigd maatregelen te nemen om te komen tot eene huldiging van 't Wit-Gele Kruis en 't Groene Kruis ter gelegen heid van beider 25 jarig bestaan. Wij meenen niet veel woorden noodig te hebben om Uwe mede werking voor dit doel te vragen, waar ieder Waalwijker overtuigd moet zijn van het vele goede dat deze beide vereenigingen gedurende al die jaren voor de ingezetenen, van welken stand of opvatting ook, hebben verricht. Zij hebben de lijdende menschheid bijgestaan in de moeilijkste om- standigheden des levens en dat op een onverbeterlijke wijze, zoodat wij ons gelukkig mogen prijzen thans gelegenheid te hebben een klein bewijs onzer dankbaarheid te geven. Nog te meer zal daartoe eenieder willen meewerken, nu beide ver eenigingen zich het allerliefst ge huldigd zagen door een bijdrage voor haar gezamenlijke T.BC.-fonds. Het geld dat wij gaan olferen, komt dus weer de Waalwijksche T.B.C.-lijders ten goede. Kan het mooier? Een daad van hulde en dankbaarheid en tevens een daad van nulpverleening aan den lijdenden meaemensch. Daarom hebben wij de vaste over tuiging, dat elk Waaiwijker naar de mate zijner krachten gaarne voor de huldiging in dezen vorm zal bijdragen. 'De aanbieding van 't geschenk zal op nader te bepalen en te publiceeren wijze plaats hebben. 'We vertrouwen op aller spontane medewerking. Namens »Waalwijks Belang», J Timmermans Phzn. Voorz. H. Hoffmans, Vice-Voorz. Jan Tielen, Secretaris. N. van Loon, Penningm. A. Meijs C. Pullens Cl. Raming Jacq. Spijkerman Gerard Verwiel, Commissarissen. In de a.s. week wordt deze cir- culairen opgehaald en wij vertrou wen dat iedereen naar de mate zijner krachten zal bijdragen. Laat men nu voor dit mooie doel eens vlot voor den dag komen, niet herhaaldelijk laten vragen, maar mee afwerken, opdat het bestuur van «Waalwijks Belang» weldra in staat is de twee jubileerende ver eeniging een mooi geschenk aan te bieden als een bewijs van waardee ring en dankbaarheid voor wat deze beid eK r uis ver eenigii) gen voor geheel Waalwijk hebben gedaan in de af geloopen 25 jaar. Hier is nu eens eer. doel, waar voor een ieder wil, kan en moet geven, een sympathieke inzet voor een collecte, waaraan elk ingezetene spontaan en vlot zal meewerken. Maar denkt erom, er moet een tlinke som bij elkaar komen 1 R.K. Vrouwenbond. ï)Leuenslangy> en »Ziende Handen.» 't Zijn de titels van twee nieuwe pakkende tilms, vervaardigd door een werkgroep van de K.F. A. atd. 's Bosch, welke handelen over de blinden zeer speciaal over de blinden in Noord-Brabant. Ze zijn gemaakj op verzoek van de Noord Brab.R.K. BlindenzorgvereenigingSt. Antonius van Padua. Om het met andere woorden te zeggen, ze zijn gemaakt voor hen, die het licht niet zien. Deze ge dachte alleen zal voldoendezijn om de sympathie en belangstelling op wekken. Nog meer belangstelling moet gewekt worden als wij zeggen, dat het is voor een categorie van blinden, die men helaas! niet of veel te weinig kent, Men weet hel niet of eigenlijk gezegd, men denkt er niet aan, dat de meeste blinden ni ti in de instituten zijn opgenomen, doch in de groote maatschappij den zwaren strijd om 't bestaan moeten voeren, Men denkt er niet aan, dal bovengenoemde Blindenzorg haar zorgen moet uitstrekken totzoovelen die zonder de hulp van zienden, onmogelijk kunnen voorzien in de zorg voor vrouw en kinderen. De ziende medemensch moet overtuigd worden, dat zonder zijn hulp een naamloos leed wordt ge laden door zoovelen, datmeteenige samenwerking kon afgeweerd wor den. Welnu op Woensdag 29 Maart zal U in de zaal van den R.K. Werk. liedenbond 's avonds om kwaï t over 8 een genotvolle avond worden be reid door de vertooning van twee alom zeer geprezen blindenfilmsen we zijn er van overtuigd, dat allen naar huis zullen gaan met het vaste voornemen de Noord Brabantsche Blindenzorg te steunen want het zal dan duidelijk zijn, dat ook iedereen kan helper.. Gerekend wordt op een tjokvolle zaal. Tijdens de pauze zal de blinde Capucijner pater Andreas een woord spreken voor en over zijn lotgenooten. Deze film «is toegankelijk voor heeren en dames. De leden van den R.K. Vrouwen bond hebben vrijen toegang op de kaarten van hun lidmaatschap. Gouden Bruiloft. In aansluiting op het bericht in ons vorig nummer over een paar op handen zijnde gouden bruiloften AAN DE LUS, doornat geregend, koud en rillerig van 't wachten op overvolle trams. Wie is Uw mede-passagier? RHEUMATIEK! Onzichtbaar, nu nog voor U, doch bin nenkort zult U hem voelen. En hoe! Hij bezorgt U de vreeselijkste pijnen, on dermijnt Uw gezondheid en berooft U van Uw levensvreugde. Geef hem geen kans! Verban hem met het eenig juiste middel Kruschen Salts. Eiken morgen „de kleine, dagelijksche dosis" en hij heeft op U geen vat. Kruschen Salts, uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothe kers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). kunnen wij nog melden dat op 15 Augustus van cut jaar het echtpaar A. Kroot-—v. d. Velden in de 3e Zeine alhier eveneens zijn 5U jarig huwelijksleest viert. In verband hiermee hebben de buurtbewoners gisteravond reeds in calé Trompen vergaderd en een comité benoemd dat de verdere vooi bereiding voor een waardige herdenking ter hand neemt. In het comité hebben zitting de heeren K. van Hullen, (voorzitter), Jos. van Bladel (secretaris), C. de Graaft' (penningmeester), P. Schoon- dermark en J. Sprangers. AANBESTEDING. Uitslag der aanbesteding van twee wonirf^en voor den heer M. van Zeist, architect de heer A. van Huiten Jr.. De uitslag was als volgt: Gebr. v. Berkel, Tilburg 6858 C. B. Timmermans, Sprang 6397 G. Verduin, idem 6378 Mauritz, Heeswijk 6300 v. Alphen, Geertruidenberg 6300 A. Roovers, Waspik 6297 H. Molenschot, Kaatsheuvel 6125 A. Kleijngeld, Kaatsheuvel 6100 v. Zuilekom, idem 5997 M. Verhagen, idem 5960 M. Kleijngeld, Waalwijk 5929 J. Nieuwenhuizen, Sprang 5910 J. Michaël, Capelle 5897 Gebr. Spierings, Capelle 5888 H. de Wit, Drunen 5880 A. Kramer, Heusden 5847 A. Hereijgers, Drunen 5790 C. de Graauw, Waspik 5646 v. Liempde. Nieuwkuijk 5599 H. Kramer, Waalwijk 5598 C. Treffers, idem 5595 H. Brok, Drunen 5589 Th. de Grauw, Waspik 5549 L. Fitters, Raamsdonk 5538 Suijbroek, Waalwijk 5505 A. Smits, Heusden 5520 M. Wijnands, Waalwijk 5495 J. v. d. Meijs, idem 5398 Hoogendoorn, Waalwijk 5442 A. den Teuling, Waalwijk 5399 Kersten, Raamsdonk 5312 C. Vos, Meeuwen 5300 Het werk is aan. den laagsten in schrijver, C. Vos te Meeuwen, gegund. JAARVERGADERING R. K. MIDDENSTANDSVEREEN. Woensdagavond a.s. wordt in Hotel „De Twee Kolommen" alhier de jaar vergadering gehouden van de R. K. Middenstandsvereeniging. Deze dag wordt begonnen met een H. Mis. Op de jaarvergadering die om 8 uur aanvangt, zullen wij allereerst de jaar verslagen van den secretaris, penningj meester en Santos-commissie te hoo- ren krijgen, terwijl vervolgens de ballo tage der nieuwe leden plaats vindt. De Weleerw. heer Kapelaan Bekkers zal verder een causerie houden over de Santos-Actie. Ook zal nog een bespre king van de winkeliersvereeniging wor den gehouden. Aan deze feestvergadering zullen verschillende attracties zijn verbonden. „KEESJE" IS 14 JAAR. In Waalwijk en ver daarbuiten weet iedereen wie Keesje is. De roem van het Waalwijksche bil j art wonder gaat hem ver vooruit en meer men- schen dan Keesje kent, kennen hem. Donderdag heeft Keesje dan den dag herdacht waarop hij voor 14 jaren het levenslicht aanschouwde en wie zou toen hebben gedacht dat de baby reeds op 14-jarige leeftijd „meester" zou zijn op de queue. In ieder geval, de baby is 14 ge worden en iiet land zal n.u kunnen gaan genieten van zijn werk, hetgeen hij gisteravond aanving te Wagenin- gen. Natuurlijk heeft de jarige uit hel geheele land en ook van daarbuiten tal van gelukwenschen ontvangen, waaronder zelfs één van den werelo- kampioen-biljarter Gabriëls. t Gemeenteraad Waalwijk. JU

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 9