Binnenlandsch Nieuws. Gemeenteraad Raamsdonk* FEUILLET™ DE BEDRIEGLIJKE GELIJKENIS. en rassenleer, die den godsdienst be dreigen. In enkele kleine plaatsen verlieten groepjes van een tiental personen de kerken uit protest tegen de voorlezing •van den bisschoppelijken brief. Ernstiger waren de incidenten te Eupen. Onder de Hoogmis in de St. Nicolaaskerk begon een honderdtal nazi's, o.w. zich provocateurs uit Aken bevonden, eerst te hoesten en daarna te fluiten. Vervolgens slaakten zij kreten. De incidenten werden uitgelokt door leden van de Duitsch-gezinde orga nismen „Hitlerjugend", „Bund Deut- scher Madel" en „Kameradschaften". DE OORLOG IN CHINA. NAN—TSJANG GEVALLEN. De Japansche troepen hebben Nan- tsjang, de hoofdstad der provincie Kiangsi, veroverd, nadat zij over de ten noordwesten van Tantsjang stroo- mende rivier Han waren getrokken. Medegedeeld wordt, dat de Chinee- sche regeering besloten heeft de voor naamste centrale regeeringsorganen uit Tsjoenking te evaeueeren en onder te brengen op verschillende plaatsen in 'n omtrek van 100 K.M. van Tsjoeng King. DE TOESTAND IN SPANJE. De onderhandelingen over den vre de hebben nog niet dat verloop, dat iedereen er van verwacht had. De re publikeinen hebben aan Franco condi ties gesteld, die deze heeft verworpen en onvoorwaardelijke overgave ge- eiseht; en als bewijs daarvan moest de luchtmacht direct worden uitgele verd. Daarover is men in het linksche kamp aan delibereeren gegaan, maar Franco laat er geen gras over groeien er is tot een nieuw grootsch offensief overgegaan. Het in Cordoba begonnen nationa listische offensief heeft zich tot ver schillende andere sectoren uitgebreid. Van Talavera en Toledo rukken de troepen naar 't Zuiden. Zonder moei lijkheden zijn zij over den Taag ge lrokken in de richting van Navaher- mosa. Hel strategische doel van dit offensief generaal Queipo Liano gaat van Cordoba Noordwaarts, ge neraal Valino van Toledo Zuidwaarts is den inham in 't nationalistische gebied, welke begrensd wordt door Cabeza del Buey en Casas de Don Pedro, te doen verdwijnen. „In de centrale zone hebben onze troepen, die uit Toledo zijn vertrok ken, het front doorbroken. Zij zetten den opmarsch voort en overmeesteren alle verdedigingswerken van den te genstander, zonder dat verzet kan worden geboden. In Andalusië blijven onze troepen vorderen. Er zijn talrijke gevangenen gemaakt." van „De Echo van het Zuiden". Hij probeerde overeind te komen om zich naar de rivier te sleepen, maar deze poging deed zijn hoofd kloppen en branden alsof er gesmolten metaal in gegoten werd. Toch moest hij het probeeren! Maar wat was dat? Aan den oever van de rivier richtte zich iets langzaam van den grond op iets groots en zwarts. Halfont's zenu wen begaven hem en hij voelde zijn bloed verkillen. Het „iets" was reus achtig. In het maanlicht kon hij zien dat't bovendeel van 't gezicht ver dwenen was, maar de kaken, met hun lange rijen witte tanden gaapten hem angstaanjagend aan. Een vreemd ge luid, half gehuil, half gerochel, ont- snapte de keel van het „iels", toen het op hem afkwam. De handen, die veel op klauwen leken, werden naar hem uitgestrekthel geheel maakte onte genzeggelijk den indruk van een lugu- ber-groole spin. Verstijfd van angst en afschuw- bleef Halfont liggen, hij was zelfs niet in staat zijn blik af te wenden. Met een gekronkel kwam het „iets" weer dich ter bij hem. En toen zag hij, dat van wat eens een mensch geweest was, de beenen waren versplinterd. En op het zelfde oogenblik drong het tot hem door, dat dit monster het overblijfsel was van den reusachtigen wilde, dien hij in het boscli nagezet had. Halfont was verstijfd; hij kon niet anders; hij moest naar dat „iets" sta ren. Dat „iets", dat als uit het graf om wraak kwam. Het breede lemmet van een assegaai glinsterde in 't maan licht en 'n boveninenschelijke inspan ning bracht de assegaai weer dichter bij Halfont, die nog steeds niet in staat was zich te veroeren. Hij kon slechts hulpeloos staren en op het einde wach ten. En zoo lagen zij daar in 't bosch, waar de spoken rondwaarden. Het blinde gezicht scheen haat en venijn in het ziende van den ander te storten; en steeds kwam het dichterbij; steeds Geen staking te Rotterdam. Overeenstemming bereikt. In de Maandag onder leiding van den Rijksbemiddelaar, prof. mr. A. C. Josephus Jüta, te 'sGravenhage voortgezette vergadering van partijen betrokken bij bet dreigende conflict op de vier werven te Rotterdam en Schiedam, is overeenstemming tus schen partijen bereikt. Vastgesteld zijn bepalingen voor de ploegenregeling, de vacantie, de be taling van overuren en algemeene loonregelingen voor de jongere ar beiders. Besloten is tot een bespre king omtrent de werkwijze van het register. H. M. de Koningin naar Luik? Naar wij vernemen, is het niet uitgesloten, dat H M. de Koningin tijdens haar officieel bezoek aan België op 23-26 Mei a s., zich op 25 Mei met Koning Leopold naar Luik zal begeven, om aldaar een bezoek te brengen aan de inter nationale tentoonstelling van het water, waar, zooals men weet, zich ook een belangrijk Nederlandsch paviljoen bevindt, aan welke afwer king men momenteel druk bezig is teneinde het tegen bovengenoemden datum volledig gereed te hebben. Kiezers van 24 jaar. De stemmiug voor de samenstel ling der Prov. Staten op Woensdag 19 April e.k. bepaald, zal op den grondslag der huidige Kieswet een bijzonderheid opleveren. Met inacht neming van een vrij recent arrest van den Hoogen Raad der Neder landen kunnen namelijk aan die stemming personen deelnemen, die nog maar vier en twintig jarenoud zijn. De zaak zit aldus. Om als kiezer te kunnen optreden, moet men in casu ingezetene der provincie, tevens Nederlander of door de wet als Nederlandsch onderdaan erkend zijn. Wel is waar stelt artikel 1 der Kieswet voorts den eisch, dat der gelijke personen „den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt", doch die regel ondergaat aanstonds een beperking. Want: „Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die den leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15en Mei". Het gaat er nu maar om, welke 15de Mei voor de uitoefening van het kiesrecht beslissend is. Onze casatierechter heeft uitgemaakt,dat onder die tijdsbepaling is te ver staan de vijftiende Mei „van het jaar, waarin de kiezerslijst wordt vastgesteld''. Zoodoende zal dit jaar een beperkt aantal 24-jarigen ter stembus op gaan, Aangezien de stemmingen voor de nieuwe gemeenteraden eerst in Juni zullen plaats hebben, is als- dan de genoemde politieke „minder jarigheid" niet meer van belang. (Tel.) Bezwaren tegen Nationale Inkomsten en Winstbelasting. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft zich met een adres tot den raad van ministers gewend naar aanleiding van de in uitzicht gesielde nieuwe belastingmaati egelen. Zij heeft dit gedaan na terzake gepleegd onderling overleg met de Kamers van Koophandel en Fabrie ken Je Alkmaar, Breda, Delft, Dor drecht, Eindhoven. Gouda, 's Gra- venhage, Groningen, Haarlem, Hen gelo, 's Hertogenbosch, Hilversum. Meppel, Middelburg, Nijmegen, Roermond, Tiel, Tilburg, Utrecht, Veendam, Venlo, Vlaardingen, WaalwijK, Zaandam en Zwolle, die met de strekking van het adres haar instemming hebben betuigd. De Rotterdamsche Kamer ont wikkelt ernstige bedenkingen tegen de voorgestelde nationale inkomsten en winstbelasting, voor zoover deze betreft een heffing van 2 procent van de winst van de binnen het rijk gevestigde rechtspersonen en van de niet binnen het rijk gevestigde voor haar Nederlandsche inkomsten,zoo mede tegen de daarnaast in het uit zicht gestelde bijzondere winstbe lasting van rechtspersonen, welke naar een tarief van 8 pet. zal worden geheven van de hier te lande door rechtspersonen gemaakte bedrijfs winsten. De Kamer is van oordeel, dat nieuwe inkomsten om aan de eischen van het oogenblik te kunnen vol doen, voor zoover dat de rechts personen betreft, gevondea dienen te worden uit een verhooging van de dividend- en tantiemebelasting. ABONNEERT U OP DIT BLAD. De eerste aardbeien achttien cent per stuk. Op de groenten, en vruchten veiling «Utrecht en Omstreken» werden Woensdag j.l, de eerste aard beien van het nieuwe seizoen aan gevoerd, die gekocht werden voor i8 cent per stuk Maadag j 1. werden reeds de eer ste princesseboonen aangevoerd door de kweekerij »ae Koppeldijk» te Zeist, waarvoor de enoime prijs van f7 per kgr. werden besteed en die gekocht werden door den heer W. Gaag te Doorn. Stemdistricten Ontginning „rietput" Centrale werk plaats voor jeugdwerkloozen. Zaterdagavond kwam de raad der gemeente Raamsdonk in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtbaren Heer Burge meester Th. H. A. M. Heere. De voorziter opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom, waarna de notulen der vorige vergade ring zonder op- of aanmerkingen wer den goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken was een bericht van Ged. Staten, waarin de heffing van opcenten op de gemeen tefonds-belasting en personeele belas ting werden goedgekeurd. Idem be treffende machtiging voor het doen van inkomsten en uitgaven op de be grooting 1939. Evenzoo betreffende 't aangaan van een kasgeldleening. Ook was er een schrijven van Ged. Staten ingekomen, waarin de aansluiting bij het Middenstandsborgstellingsfonds werd goedgekeurd. Verslag van de commissie voor schooltoezicht en wering van school verzuim. 1. Voorstel van B. en W. tol het intrekken van de aan het bestuur van de vereeniging „De Eersteling" tot 't hebben van een weegbrug aan den openbaren weg verleende machtiging, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 2. Evenzoo het voorstel om toe stemming te verleenen tot het ophef fen der door den gemeente-ontvanger, ten behoeve van de gemeente gestelde zekerheid, dit in verband met het feil, dat de gemeente ecnigen tijd geleden besloten is toe te treden tot de Fraude risico. 3. Thans komt aan de orde het voorstel tot aanwijzing der stemloka len, bedoeld in artikel 63 der kieswet. De gemeente zal bij de komende ver- kiezingen verdeeld zijn in vier stern- districten. waarvan de stemlokalen zijnin het Henricusgebouw, het Leo- poldgebouw, de TheodorusschooL en het St. Leogebouw in het Dorp. De volgende leden zullen zitting hebben in de steinbureaux HoofdstembureauBurgeméëster Heere, voorzitter; leden: de heeren Schoenmakers, De Jong en Lonkhui zen. Stemdislrict 1Burgemeester Heere, voorzitter; leden: de heeren Klein en Kieboom. Jdü Stemdistrict 2: De heer J. de Jong, voorzitter; leden: de heeren Mertens en Willeins. Stemdistrict 3: De heer v. Woerden, voorzitter; leden: de heeren v. Seeters en Breeart. Stemdistrict 4: De heer J. C. Schoenmakers, voorziterledende heeren I). Lankhuizen en Kieboom. Z.h.st. wordt dit voorstel aangeno men. 6. Voorstel om aan de besturen van de bijzondere scholen een voorschot te verleenen op de exploitatie-vergoeding bedoeld in artikel 103 der lageronder- wijswet 1920. De voorzitter deelt mede, dat het bedrag hier in de gemeente voor L. O. 6.50 is en voor het U.L.O. 12.50. De R.K. Jongensschool in het Dorp zal derhalve een bedrag krijgen van 812.50. De R.K. Meisjesschool aldaar 773.50 en de protestantsche school 383.50. In het Veer zal de R.K. Jongens school een bedrag van 2312.33 toe gewezen krijgen. De R.K. Meisjes school 2238.17. De Herv. School 959.67 en de U.L.O. 591.67. ook dit voorstel lokt geen opmer kingen uit en gaat onder den hamei- door. 7. Ook een voorstel tot vaststelling van een verordening op de winkelslui tingswet 1930, waarbij dan wordt be paald, dat de patates-frites verkoop inrichtingen langer dan hij de winkel sluitingswet is bepaald, open mogen zijn, (ingevolge ministerieele beschik king, de ijsco-verkoop-inrichtingen echter niet). Wordt z.h.st. aangeno men. 8. Hierna komt aan de orde. liet voorstel om aan Ir. Siebers te Ulven- hout opdracht te geven voor de ge meente een uitbreidingsplan te ont werpen legen een honorarium van 2436.30 gulden en verder door den- dichterbij. En de maan reeds hooger en höo- ger en de uren verstreken. HOOFDSTUK XX. Het was vroeg in den zomer en de oude kamer van de boerderij van de Bicksteds was weer verhuurd. Agnes Ingatrew zat aan de ontbijttafel te wachten op de thee, die trekken moest en Paul, die nog niet binnen geweest was. Het was moeilijk zich in te denken, dat het bijna een jaar geleden was, dat zij deze kamer voorliet laatst gezien had. Er was niets veranderd, niets in de kamer en niets in de heerlijke na tuur buiten. Toch was het meisje zich bewust, dat er iets aan de vroolijkheid van de natuur ontbrak, dat er verleden jaar wel geweest was. Ofschoon liet bijna een jaar geleden was en zij juist op tijd de waarheid ontdekt had en ge leerd had die zomer-idylle te vergeten, geprobeerd had haar vroegere leven onveranderd weer op te vatten, toch was het niet allemaal weer hetzelfde. Het was maar goed, dat Paul op dat oogenblik met zijn gewone luidruch tigheid kwam binnenstormen. Wat zullen we vandaag doen? vroeg hij, toen zij aan hel ontbijt za ten. Je zult den eersten den besten dag toch niet met klodderen verdoen? Laten we naar de bosschen bij Canon- bury gaan en daar picnicken. Vandaar kunnen we alle kanten op. Een lichte schaduw trok over het gezicht van zijn zuster. Neen, laten we daar liever niet naar toe gaan, antwoordde zij half-af- wezig. Laten we liever in de vlakte blijven; ik voel er vandaag niet veel voor om tegen heuvels op te trappen. Paul begreep haar weigering. Aan de bosschen bij Canonbury waren mis schien meer herinneringen verbonden dan aan andere plaatsen in de buurt. Maar even later zei Agnes tot zijn groote verbazing: Laten we toch maar naar Canon bury gaan; ik geloof dat het er juist een goede dag voor is. Spoedig waren zij gereed voor het vertrek. Juist toen ze hun fietsen te voorschijn hadden gehaald, kwam een jongen met de ochtendbladen. Zoo, zei Paul, laten we ons even op de hoogte stellen van de merkwaar digheden, die er op dit ondermaan- sche hebben plaats gehad. Laten we liever opschieten, zei zijn zuster. Stop de krant in je zak; dan kunnen we ze wel lezen als we picnicken. Toen ze met hun buitenluneh klaar waren, stak Paul een pijp aan en, op hel gras liggend, vouwde hij het mee genomen ochtendblad open. Hij keek vluchtig de verschillende berichten door, tot zijn aandacht plotseling sterk geboeid scheen en na een paar minuten sprong hij op. Allemachtig! riep hij uit, nee maar Het was duidelijk, dat hij erg ge schrokken was. Hij gaf de krant zwijgend aan zijn zuster, met zijn vinger bij het bericht je, dat hem zoo getroffen had. Zij las: OPSTAND IN NATAL. ERNSTIG GEVECHT. Onze troepen vielen drie dagen ge leden een groote Zoeloestrijdmacht in het dal der Gcoma aan. Den ge- heelen middag werd in het bosch en tusschen de bergen verwoed gevoch ten. Er waren honderden dooden, onder wie enkele van de voornaam ste opperhoofden. Verliezen aan onzen kant: twee officieren, drie cavale risten en verschillende gewonden. Halfont burger vermist. Het was een telegram, dat gevolgd werd door een kleine opmerking. De heer Halfonl was een burger, die nog niet zoo lang geleden weer uit Engeland naar Natal vertrokken was, waar hij met de militaire po litie meestreed. Er is niet veel hoop, dat hij nog gevonden zal worden. Het berichtje scheen in steeds groo- tere letters voor haar oogen te staan. Haar vingers pakten de krant met een zenuwachtigen greep, zoodat het pa pier kreukelde. Dit was ontzettend; 't leek pas gisteren, dat hij hier gezeten had, hier met haar en dat zij gelukkig was geweest, omdat hij bij haar was. En zij zag weer dat oogenblik voor zich, dat hij haar in die wei van den dood gered had. En nu was hij dood. Neen, niet dood vermist. Wat nog erger was, want ze had van hem ge hoord, dat je veel beter gedood kon worden dan door de wilde gevangen genomen want dat dat de verschrik kelijkste marteling beteekende. Terwijl dit allemaal door haar geest flitste, stond Paul haar met geheimen angst aan te kijken. Hou je dapper kind, zei hij en legde een hand op haar schouder. Het is verschrikkelijk, vooral omdat jullie zooveel samen waren. Ik mocht hem ook graag, dat weet je wel, maar per slot van rekening. er staat niet bij. dat hij gedood is, alleen maar „ver mist". Alleen maar vermist. Dat is nog veel erger, antwoordde zij, met droge lippen. Dat heeft hij mij eens verteld. Maar kijk eens, poogde Paul haar gerust te stellen, er staat dat er in 't bosch gevochten is. Het is best moge lijk, dat Halfont zich ergens verbor gen heeft, tot de wilden afgetrokken zijn. Hij is pienter genoeg en hij zal wel weer komen opduiken. Je hoort zoo vaak van menschen, die als ver mist gerapporteerd worden en dan toch later gezond en wel te voorschijn komen. Ja, dat is waar, zei hij, bereid om zich aan een stroohalm vast te klemmen. Ze gingen snel naar huis terug en op hun terugweg kocht Paul in Stynhurst alle kranten, die hij maar krijgen kon en twee gaven na dere berichten. De strijd in Gcoma- vallei werd in de details beschreven en de namen van de dooden opgege ven. Het artikel eindigde Van den vermisten burger is ver der niets vernomen. Bij het aan breken van den morgen heeft een afdeeling van de militaire politie de buurt waar hij het iaatst gezien werd, doorzocht; maar ondanks een langdurig en grondig onderzoek konden ze geen spoor ontdekken. Er zijn twee mogelijkheden; dat hij overvallen is en door een vluchten den vijand meegenomen, of dat hij zich nog ergens schuil houdt. In hel eerst werd er niet veel gewicht aan zijn afwezigheid gehecht, daar hij wel meer op eigen gelegenheid op standelingen nazette en dan eerst na eenigen tijd weer in 't kamp ver scheen. De heer Halfont is iemand van grooten moed, welke echter soms aan roekeloosheid grenst. Hij heeft een 'jarenlange ondervinding in Natal, zoodat er alle hoop bestaat dat hij zich uit de moeilijkheden, waar hij zich misschien in bevindt, zal weten te redden. Kijk, daar heb je het al! riep Paul optimistisch. Hij komt wel weer boven water, wees maar niet bang. Hebt u de krant al gelezen, mr. Ignatrew? vroeg de boerin somber, toen zij thuis kwamen. Ja, dat hebben wij, juffrouw Bicksted. We zijn nog naar Stynhurst geweest voor de avondbladen. Hier zijn zij, de berichten zijn een tikje hoopvoller. Zij nam de kranten met een haastig gebaar aan. Die arme meneer! Te denken, dat hij door die afschuwelijke wilden doodgemaakt is. Maar misschien is hij het ook wel niet. Laten wij het hopen! Hij staat nog slechts als vermist gerapporteerd, er is dus nog een goede kansLdat hij weer boven water komt; ik zou wel eens willen weten hoe zijn familie het opneemt. Agnes was doorgeloopen naar haar kamer. Dood of levend, Halfont kon voor haar niets zijn! Maar nu had zij berouw over de koude en hartejooze manier, waarop zij hem dit meege deeld had. Ze had geen antwoord meer van hem gekregen en ze kende hem goed genoeg om te begrijpen, dat haar briefje zijn trots gekrenkt had. En kort daarop had hij Engeland verla ten en met haat en wrok over wat hij haar wreedheid zou noemen in zijn hart was hij den dood tegemoet gegaan. De eerste dag van hun verblijf, op de boerderij, waarvan ze zich zooveel had voorgesteld, was wel droevig ge ëindigd. (Wordt 'vervolgd). 33) De eerste berichten.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2