NAAR DE BIC0H Ni HET VERSCHIL TUSSCHEN UW NIEUWE MANTEL EN UW HUIS! Ruilverkaveling in Vlijmen. Voor een goedkoope schoonmaak en een opknappertje opklonk bewees hoezeer deze rede had ingeslagen. Na een dankwoord van den heer v. Beek werden door den heer L. B. M. v. Agt, secretaris der gewestelijke Landstorm-commissie „De Meijerij", de namen voorgelezen van de prijs winnaars in den laatsten schietwed strijd die hun prijzen, luxe artikelen, thans in ontvangst konden nemen. De uitslag was als volgt Scherpschutters 1 L. Dekkers 84 pnt. 2 L. v. d. Bogaart 84 pnt. 3 J. Wagemakers 82 pnt. 4 M. Alewijn 79 pnt. 5 L. Mombers 74 pnt. 6 G. v. d. Hoek 69 pnt. 7 A. de Rooij 66 pnt. 8 Chr. de Rooij 64 pnt. 9 L. Schapendonk 59 pnt. 10 H. Nou wens 53 pnt. 11 A. Gadellaa 32 pnt. Gewone schutters: 1 W. de Leeuw 2 A. de Negro 3 H. Klerx 4 A. de Graaff 5 A. Boom 6 M. v. d. Wiel 7 M. v. Leent 8 M. Adriaanse 9 W. Duquesnoy 10 M. v. Rijswijk 11 C. Rekkers 12 J. Schapendonk 13 A. v. Hoof 14 J. Reus 15 P. v. Brunschot 16 J. v. Heeswijk 17 J. v. d. Griendt Motordienst 1 Pierre Verhagen 2 J. Trimbach 3 M. v. d. Mee 4 J. v. Wees 85 pnt. 79 pnt. 78 pnt. 73 pnt. 71 pnt. 69 pnt. 68 pnt. 66 pnt. 65 pnt. 62 pnt. 60 pnt. 54 pnt. 50 pnt. 46 pnt. 40 pnt. 40 pnt. 32 pnl. 76 pnt. 68 pnt. 67 pnl. 66 pnt. De heer v. Agt feliciteerde de prijs winnaars en sprak nog een kernach tige aanmoediging tot versterking van den B.V.L. ter handhaving van orde en rust en vrijwaring tegen de revolu tie-ramp. PLECHTIGE GOEDE WEEK VIERING. In de parochie St. Jan Baptist zal de Goede Week-viering zeer plechtig plaats vinden. Palm-Zondag Aanvang der plechtigheid: 10 uur. De intocht van Christus in Jeruzalem. De wijding der palmen. De uitdeeling der palmen. De palmprocessie. De plechtige H. Mis. Witte Donderdag Aanvang der plechtigheid: 8 uur. De viering van 't Laatste Avondmaal. De plechtige Hoogmis. De Sacraments-processie. De altaar-ontblooting. Goede Vrijdag Aanvang der plechtigheid: 8 uur. De kruisdood van Christus. De huldiging van het kruishout. De Sacraments-processie. De nuttiging. Paasch-Zaterdag Aanvang der plechtigheid: 7 uur. Begin van het Paaschfeest. De wijding van het nieuwe vuur. De wijding van de versierde Paasch- kaars. De wijding van het doopvont. De plechtige H. Mis. Op Goede Vrijdag 1 minuut stilte* De R.K. Werkliedenvereniging heeft wederom het mooie initiatief genomen, om 1 minuut stilte te verzoeken in alle fabrieken, werk plaatsen, kantoren, thuis enz. op Goeden Vrijdag des middags om drie uur, teneinde aldus onze verlossing door Jezus'kruisdood te herdenken »De mensch wikt Het schitterende tooneelspel: De mensch wikt.... waarvoor overal een zeer groote belangstelling be. staat zal thans heropgevoerd wor. den en wel in het patronaatsgebouw te v.m Baardwijk. De R.K. tooneelvereeniging Kunst na Arbeid zal ongetwijfeld zorg dragen, dat dit goede werk van Jac. Braun volledig tot zijn rechtkomt. De regie is in handen van den heer C. Mol. Eerste Paaschdag wordt bet stuk gespeeld voor de leden van de R.K.W V. en den Tweeden Paasch dag zal het publiek er van kunnen genieten. Tennisclub Tioltib. In de gisteravond gehouden al- gemeene vergadering der tennisclub »Tioltib» werd besloten de club voortaan te vestigen op de nieuwe baan van Hotel Verwiel De club zal vijf speeldagen krijgen. Het bestuur werd saamgesteld als volgt: Mej. Zus van Delft en de heeren Drs. A. Ettinan, Henri Hoff- mans, Jan van Tilburg en Berry van Loon. JUBILEUM BERGMANS-SM1TS. Bergmans-Smits, de bekende zaak in heerenmode-artikelen, handwerken enz., die zich reeds langen tijd in de belangstelling van het Waalwijksche publiek heeft mogen verheugen, heeft het goede initiatief genomen om, ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een jubileum-prijsvraag uit te schrij ven. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. Katholieke Arbeiders Vrouwen. Maandag 1 Mei zal de K.A.V, des middags om half drie een ver- eenigingsmiddag organiseeren waar op weer allen worden uitgenoodigd. Hier zal worden vertoond de tilm: «Herwonnen Levenskracht«. Deze bijeenkomst is gratis toe. gankelijk. Winkelsluiting. Gedurenpe de Paaschweek mogen de winkels als volgt geopend zijn: 4 tot en met 8 April tot 22 uur; 10 April (Tweede Paaschdag) tot 21 uur; de kapperswinkels behoeven op 4 en 11 April na 13 uur niet gesloten te worden en mogen dan geopend blijven resp. tot 22 en 20 uur; 9 April (Eerste Paaschdag) geldt de gewone Zondagsluiting. Het venlen en verkoopen aan en op den openbaren weg is genoemde data, gedurende denzelfden tijd toegestaan. namens de ouders der leerlingen een prachtig geschenk zal worden aange boden. Verder wordt er een tooneelstuk in gestudeerd, om hoogeren luister aan het feest te geven, terwijl voorts ook plannen onder de leerlingen bestaan om hun „hoofd" een geschenk aan te bieden. Al met al belooft het een mooi feest te worden. Twee vrachtauto's tegen elkaar In de Grootestraat alhier heeft dezer dagen een kleine autobotsing plaats gevonden, die echter beperkt bleef tot materieele schade. Een vrachtauto van de firma Gompen kwam met het achteruit zetten tegen een vrachtauto aan van de fa. van Doorn uit Apeldoorn. De laatstgenoemde wagen werd van voren licht beschadigd. De schade is onderling geregeld. BAT'A TE AMSTERDAM. Hij ontkent, dat de Bat'a - fabrieken naar Nederland zullen worden overgebracht De Cechische groot-industrieel Bat'a die na de instelling van het Duitsche protectoraat over Cecho-Slovakije met zijn privé-vliegtuig aanvankelijk naar Parijs uitweek, is gisteravond met dit vliegtuig een Lockheed Electra, het eenige dat aan de Duitsche beslagleg ging kon worden onttrokken «uit Londen op Schiphol aangekomen en verblijft eenige dagen in Amsterdam. Er is een groot verschil tusschen een nieuwe mantel en Uw huis. ImmersWilt U Uw nieuwe mantel zien, dan moet U voor den spiegel gaan staan, wilt U er zelf plezier van hebben! Feitelijk heeft dus in hoofdzaak een ander plezier van Uw eigen geld. Met Uw huis is dit anders: Daar schenkt een aardig schilderijtje, een smaakvol vaasje met een goed bloempje Uzelf het plezier ervan te genieten. Wij hebben voldoende smaak U het een en ander te kunnen aanbevelen. Het behoeft altijd niet duur te zijn. DAAROM: De »rolschaats-sport«. Wanneer er één tak van sport is, die tegenwoordig bij onze jeugd wel in het teeken van de belangstelling staat, dan is het zeker het rol schaatsen. Voor, tusschen en na schooltijd ziet men geregeld heele drommen kinderen, die onder oorverdoovend lawaai over de trottoirs en het Marktplein rijden. Voorzichtigheid is hierbij echter geboden hetgeen blijkt uit het feit, dat Dinsdag de 13 jarige P. v. d.D. bij de beoefening van deze edele kunst zoodanig kwam te vallen,dat hij zijn pols brak. Dr. Langemeyer verleende eerste hulp. DE HEER P. H. BROOS 25 JAAR „HOOFD". FEESTELIJKE HERDENKING 18 APRIL. Zooals wij reeds eerder in ons blad hebben gemeld, zou de heer P. H. Broos, hoofd der R.K. Jongensschool te v.m. Besoijen in den loop van de maand April zijn zilveren jubileum als hoofdonderwijzer vieren. Naar wij thans vernemen is de da tum hiervan bepaald op Dinsdag 18 April. Dit jubileum, dat in zich al iets bij zonders is, wordt nog verfraaid door het feit, dat op dien dsig ook het R.K. Jongens onder wijs in v.m Besoijen 25 jaar zal bestaan. Vanaf de oprichting af heeft de heer Broos de teugels der school als „hoofd" in handen gehad, zoodat er alle reden is, dit feestelijk te herden ken. Het feestprogramma is nog niet de finitief vastgesteld, maar zeker kan worden aangenomen, dat de dag na tuurlijk zal worden begonnen met een plechtige H. Mis van dankbaarheid, terwijl voorts door het feestcomité, De heer Bat'a deelde mede, dat hij op het oogenblik zich niet wenscht uit te laten over de onverwachte nieuwe si tuatie, die voor hem is ontstaan sinds Duitschland Cecho-Slowakije in be scherming nam, noch over de voorzie ningen, die door hem zullen worden getroffen. Hij sprak met klem de geruchten te gen, als zou het plan bestaan, de Bat'a- fabrieken naar Nederland over te bren gen. Uitbreiding van den bedrijfstak in Nedr riandsch-Indië is echter t.z.t. wel te verwachten. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: 4 nieuwe rijwtelbinnenbanden, 2 rijwielbelastingmerken, wollen das, 1 rozenkrans en een handschoen. THEATER MUSIS SACRUM. »Rosalie« Een cadet van de Amerikaansche Academie, Dick Thorpe (Nelson Eddy) wordt verliefd op een aardige jonge dame, die achteraf een prinses blijkt te zijn. Dick brengt een serenade aan zijn geliefde en hier horen we de me- lodieuse stem van Nelson Eddy, die in tal van zoete liedjes het lente stuk van de rolprent naar zich toe trekt. De sprookjesprinses is echter ge dwongen om weer naar de bezit tingen van haar vader terug te keeren, maar zij noodigt Dick uit haar een bezoek te brengen en wel op den dag van het jaarlijksche lentefeest. Zij belooft den dag met hem te zullen doorbrengen, wan neer hij haar vinden kan onder de dansende menigte. Zij zegt echter niet wie zij is. Dick belooft te komen. Dick komt in het kleine Balkan staatje dan met zijn vliegtuig over en wordt ontvangen door den ko- VRIJ GOEDE STEMMING ONDER DE INGELANDEN. In het patronaat te Vlijmen was Donderdagavond zooals wij reeds in ons blad hebben aangekondigd een vergadering belegd, waarop de voor deden van de Ruilverkaveling zou den worden toegelicht. De bijeenkomst was zeer druk be zocht. Naast vele stemgerechtigde in gelanden waren er ook veel niet stem gerechtigden aanwezig. Deze vergadering stond onder lei ding van den Edelachtb. heer burge meester v. d. Ven. Verder waren nog aanwezig, de ingenieurs Krügers en Eshuis, resp. van den Cultuur Tecli- nischen Dienst en van de Ned. Heide Maatschappij, de Zeereerw. heer pas toor van Vlijmen, den gemeente-secre taris, de voorzitter van den Vlijmen sdien Binnenpolder, dhr. de Vaan. De burgemeester sprak een kort openingswoord waarin hij uiteenzette, dat in overleg met het bestuur van den Boerenbond door den Vlijmen- schen Binnenpolder deze vergadering was belegd en de heeren ingenieurs uitgenoodigd waren om een en ander uiteen te zetten. Uitdrukkelijk wees spreker er op, dat het hier slechts een een informatorische vergadering be trof. Het doel van deze bijeenkomst was slechts om de stemming van de ingelanden te peilen ten aanzien van de Ruilverkaveling. Ir. Eshuis, die hierna het woord kreeg zette uitvoerig de voordeelen van de ruilverkaveling uit. In ons blad hebben wij reeds meer malen hierb ijstilgestaan, zoodat we deze bij belanghebbenden voldoende bekend kunnen achten. In het kort komt het hierop neer, dat na de ruilverkaveling de percee- len naast een betere ligging ook eeri doelmatigercn vorm krijgen, waardoor tal van voordeelen uit ontstaan. Het Rijk draagt een belangrijk gedeelte in de kosten bij, in verband met een sub sidie voor de arbeidsloonen. Hoeveel die subsidie hier in Vlijmen zal bedra gen druft spreker niet te vertellen, maar in andere plaatsen varieerde het tusschen de 90 tot 100%. Ook de kosten van de landmeters worden door het Rijk betaald. Hetgeen dan door de ingelanden bekostigd moet worden, wordt verrekend bij de grond belasting over een periode van 30 jaar, terwijl contante betaling en betaling in grond natuurlijk mogelijk is. Ir. Krüger zet hierna nog het een en ander uiteen, en licht het betoog van den vorigen spreker op enkele punten nader toe. Spreker is van meening, dat Ruilverkaveling nog niet voldoende bekend is om de groote voordeelen er van te doen inzien. Maar, en met dit een amusant voorbeeld licht spreker toe, wanneer men eenmaal Ruilverka veling heeft is men er over in de wol ken en zou men het nooit meer willen missen. Verder bepleit spreker nog verbetering van het Luisbroek. De Vlijmensche hoeren, aldus spreker dienen er aan te denken, dat ze in den loop der tijden buiten den Dijk terecht zullen komen. Ontginning van het Luisbroek zou een zeer doelmatig werk zijn. Vervolgens schets spreker den weg, die behandeld moet worden om in een bepaald gebied tot ruilverkaveling te komen en hieruit blijkt wel, dat we in Vlijmen nog maar in het allereerst be ginstadium zijn. De vergadering wordt hierna eenige oogenblikken geschorst opdat de in gelanden, alvorens zij vragen gaan stellen met elkander nog eens het een en ander kunnen overleggen. De eerste spreker is dhr. van Mierlo uit Vlijmen, die zich in heftige, alles behalve parlementaire bewoordingen tegen de ruilverkaveling verklaart. „V.r.k. met het heele zooike, loat de meenschen met zitten en opstaon maor is zeggen of ze veur of tegen zèn, dan zal de zien, dat iedereen er tegen is, ze moeten er een bietje aon denken, da ze aon der portemannaie komen." Ir. Krüger zet echter heel kalm uiteen, dat de ingelanden natuurlijk zullen moeten betalen, maar dat is toch geen reden tot opwinding. Wan neer ze dat niet willen, nu...<.../.i<tan komt er geen ruilverkaveling. Verder zegt spreker nog, dat wan neer er menschen zijn, die van de ruilverkaveling door de een of an dere reden in het geheel geen voordeel hebben, omdat hun land al ideaal lag enz. deze ook van de kosten vrijge steld kunnen worden. De heer v. d. Voort wil weten, hoe lang ze er aan zouden werken, hoe lang het land braak moet liggen. Ir. Krügers zegt, dat het land geen dag braak hoeft te liggen, want de werkzaamheden worden zoo uitge voerd, dat het „boeren" gewoon door gaat. De burgemeester zet dan nog uit een, dat het hier een boercnbelang is. Hij is niet van plan de zaak met zit ten en opstaan te doen ophouden. Wij moeten het voor en tegen hooren van de ruilvei kaveling. De heer van Mier lo heef t geen enkel argument tegen de ruilverkaveling aangevoerd. De burgemeester is ervan overtuigd, dal er met ruilverkaveling voor den boe renstand veel te bereiken is. De heer v. Mierlo vindt hierbij ge legenheid de wenschelijkheid van één polderbestuur te bepleiten n.l. in de polders van Vlijmen, Haarsteeg en Nieuwkuijk. De heer Klerks verklaart zich tegen de ruilverkaveling, aangezien hij er nooit heter van kan worden. Ir. Krügers antwoordt, dat indien dit inderdaad zoo is, spreker in aan merking zou kunnen komen voor vrijstelling van de ruilverkavelings- kosten. Verder wordt er nog naar voren ge bracht, dat er hier in Vlijmen heel veel zeer klein grondbezit ligt in ver band met den tuinbouw, varieerend van 10 tot 40 Are. Hebben de heeren hier wel voldoende rekening' mee ge houden. Ir. Eshuis antwoordt, dat dit bij zondere omstandigheden zijn, waarop hij niet vooruit kan loopen, dat alles moet nog nader bezien worden. De heer van Kuijk brengt naar vo ren, dat er wel eens moeilijkheden zouden kunnen ontstaan met de kruis- besbosschen, die op sommige gronden groeien. Ir. Eshuis is echter van meening, dat dit geen doorslaggevende moeilijk heid zal vormen, aangezien men daar mede rekening zal houden, zoowel wat de waardebepaling aangaat als het feit, dat sommige bezitters liefst hun eigen kruisbesbosschen terug hebben, de wet laat deze mogelijkheid open. Staat ze zelfs voor. De stemming die er voor de ruilver kaveling bestaat, is in den loop der vergadering aanmerkelijk veranderd en wanneer dan de heer van Engelen opstaat en zonder meer verklaart, dat hij een voorstander is van de ruilver kaveling, dan is er zelfs een licht ap plaus hoorbaar. De burgemeester hierna het woord nemende deelt dan de verdere plannen mede: Na Paschen zal er een tweede vergadering worden belegd alwaar de heeren met kaarten zullen verschijnen van het gebied, dat men denkt te ver kavelen. Ook dan is het slechts een in formatorische vergadering, en ook dan krijgen de ingelanden gelegen heid hun bezwaren naar voren te brengen. Verder deelt hij mede-, dat het gebied waarschijnlijk zal omvat ten: De Mortel, Naaktehoek, Kamp, Vijf hoeven en de kleine- en groote ka veling. De hooge- en middenheide zal er waarschijnlijk buiten vallen. ning, die belooft hem te helpen zoe ken naar de jongedame in kwestie. Dick weet Rosalie (Eleanor Po- wel) te vinden, een kus bezegelt hun liefde, maar dan maakt de Kanselier de verloving bekend tus schen Rosalie en een ander Dick vertrekt, maar toch komt er een happy end aan deze gezellige luchtige, muziek, dans en speelfilm. LUXOR-BIOSCOOP. Hotel de la Poste. De bekende sterren Harry Baur, Jeanine Crispin, Georges Rigaud en Charles Dechamps treden in deze Fransche film op den voorgrond. «Hotel de la Poste« is een van de laatste creaties van de Fransche filmkunst en staat evenals de overige Fransche films op een zeer hoog peil. Het verhaal plaatst ons in het Russische officiersmilieu, zooals dit destijds inderdaad was, egoïstisch en losbandig. De dochter van een herbergier verovert de liefde van een luitenant, die zich echter met andere minder fraaie bedoelingen naar de uit- spanning was gekomen. Een kolonel staat er echter op, dat de liefhebbende luitenant trouwt met een rijke erfgename, die hij voor hem op 't oog heeft. Er ontstaat dan een intrige, waarin Rusland destijds en ook thans nog zoo rijk is. De diepe liefde tusschen den her bergier en zijn dochter verdwijnt, maar bet einde van het lied is, dat de officier, die echler genoodzaakt werd ontslag te nemen met Dounia trouwt, terwijl ook de vrede met Virine, (Harry Baur) de vad,er van de jonge vrouw wordt geteekend. R.K. Gymnastiekvereniging W. G. V.-S. S. S. Zooals wij reeds vroeger mede deelden, zijn reeds verschillende malen pogingen aangewend om te komen tot fusie der beide gymna stiekverenigingen R. K. W. G. V. en S. S. S, Na herhaaldelijke s tranding kwam

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 10