Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 1843 m De zegen van den arbeid. Buitenlandsch Nieuws. „NOORD- BRABAND M Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD PALMPASCHEN. Verkiezingscampagne en Nationaal bewustzijn. Heerlijke Chocoladebollen Automatiek PULLES-HEESBEEN. Een man 'n man. Een woord 'n woord. WC Vastzittende slijm VefostèxJde NUMMER 26. ZATERDAG 1 APRIL 1939. 62e JAARGANG. A Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE j WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Hot einde van .Jezus verblijf op aar de, als Godmensch tusschen de men sehen, kenmerkte zich door markan te tegenstellingen. Zijn intocht in Jeruzalem, welke we thans herdenken, was een grool- sche triomf, een klaarblijkelijk suc cesvolle bekroning van Zijn levens werk, de Zending des Vaders leek volbracht. Hel Joodsche volk erkende Hem, Jezus, als zijn Koning. Het volk begroette zijn nieuwen Koning en wuifde Dezen toe met palmen, terwijl Hij, naar* het gebruik des lands, op een ezel gezeten, de hoofdstad van het Joodsche rijk binnenreed. En slechts enkele dagen later moest de Godmensch den hoon van hetzelfde volk ondergaan! Ten doode toe. Wij zijn thans twee duizend jaar verder, maar de mensch bleef gelijk. Wederom klinken de Hosannah's je gens den mensch onder de menschen, die zijn volk een groot en minstens duizendjarig rijk belooft en de heer schappij over andere volkeren. En opnieuw wordt Hij, de Koning des Vredes, verraden en gekruisigd door hen die liever hel zekere van de we reld, voor luttele jaren, aanvaarden dan hel ongekende geluk van de eeuwige liefde. En duizend anderen geraken ver ward in hun denken, als ze zien, hoe de macht der menschen triomfeert over alles, wat steunt op de basis van geloof en christelijken vrede. Dezen vergeten de nietswaardigheid van luttele jaren, van een perode, welke slechts een menschengeslacht of enkele geslachten omvat. De weg der overwnning, dien Jezus ging, leidde over Golgotha en werd ge kenmerkt door marteling, lijden, ver volging, den dood. Na twee duizend jaar huldigen we Jezus als den Triom- factor, erkennen we Hem als den Ver losser, en zij, die Hem vervolgden, wekken slechts ons medelijden. In de afgeloopen twee duizend jaren heeft de wereld vele en „groote" ko ningen en volksleiders gekend, groot naar menschelijken maatstaf maar alle wereldrijken, die ze sticht ten, zijn vergaan. Maar Christus—Koning regeert nog; de grenzen van het Rijk Zijner Liefde zijn en zullen ongeschonden blijven. Het Rijk van Christus—Koning is on wankelbaar, omdat het is gebouwd op den grondslag van den Vrede en in dat Rijk is plaats voor allen! werkloozen er 20 (twintig) in de werkverschaffing waren geplaatst. Is arbeid enkel voor den platte lander een zegen De overheidsorganen laten geen gelegenheid voorbijgaan om te be- toogen, dat arbeid duizendmaal beter is dan steun. Dus: zooveel mogelijk werkverschaffing. Wij zijn het met deze zienswijze volkomen eens. Steun beschermt tegen honger, werkverschaffing, bo vendien tegen moreel verval. Maar geldt dat niet evenzeer voor den stadsarbeiner De pl ittelandswerkloozen gaan in de werkverschaffing voor 'n loon dat een eind hoven de laagste steun- normen komt. Maar de stadswerkloozen, die van veel hoog >re steunnormen de voor- deelen genieten Het is een zeld zaamheid als er van dezen in de werkverschaffing worden geplaatst. Wij lazen onlangs het verslag van de begrootingsdebatten in den Leid schen gemeenteiaad. Daaruit bleek ons, dat van de tOOO Leidsche De verkiezingsveldlocht voltrekt zich deze keer in een ongewoon rustig tempo. In alle kringen trekt dit feit de aandacht en aan nagenoeg niets is te meiken, dat wij binnen kort een dubbelen gang naar de stembus zullen maken. Ook de pers schenkt weinig aandacht aan de verkiezingen en ware het niet dat men van tijd tot tijd een strooi biljetje in zijn brievenbus vond en 'n berichtje onder plaatselijk nieuws in de krant las, van een slecht be zochte vergadering van een kies- vereeniging, men zou het haast vergeten. Up het eerste oogenbük lijkt dit vreemd en toch is er wel degelijk een verklaring voor aanwezig. De politieke constellatie van ons land heelt zich in den loop der jaren aanmerkelijk gewijzigd. Het democratisch systeem waardoor personen van verschillende gods dienstige en politieke overtuiging gezamenlijk ter tafel zaten om de landsbelangen te behartigen, heeft hen dichter bij elkaar gebracht. De scherpe puntjes zijn er afgegaan en thans waardeert men vaak de hou ding van zijn tegenstander, ook al is dit een overtuigd politiek anders georienteei de. Dit is aanleiding geworden, dal ook de radicale beginselen van sommigen meer gematigd werden, waar de partij op zich weer steik door werd beinvloed. Het duidelijkste bewijs is hiervoor wel de veranderde houding vann de S. D A. P. Van een revoiutionnaire partij is zij een democratische par 1 ij geworden, evenals vele andere,ook al zijn haar uitlatingen dan soms wel een beetje gewaagd. Er zal geen enkel sociaal demo cratisch kamerlid meer zijn, (iat nog de houding aanneemt van 1918. Ook zijn er onder de liberalen die ordening in menig opzichl goed keuren en ook die een matig be schermde eigen industrie in de hui dige omstandigheden niet verwer pelijk achten. Wij bedoelen niet iemand als professor Telders, de voorzitter der liberale Staatspartij, die in de regee ring, vooral in de katholieke mi nisters Goseling, Romme en Steen- hergen ongeveer alle kwaad ziet. Maar de 4 pet. liberalen zullen het land wel een „nationale regeering" geven. Er is echter nog een andere reden aan te wijzen voor de verkiezii.gs- rust en die moet gezocht worden in den moeilijken buitenlandschen toe stand. Het'dreigende oorlogsgevaar waaraan de geheele wereld op het oogenblik bh otstaat is oorzaak, dal men ook in ous land de handen ineen slaat. Het nationale bewustzijn in ons land met zijn vele partijen en partij tjes is werkelijk ontwaakt. het betrekkelijk kleine BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. DALADIERS REDE. Daladier heeft Woensdag op Musso lini's rede van Zondag geantwoord. Hij verklaarde, dat als belangrijkste argument van Italiaansche zijde voor opzegging van het accoord van 1935 naar voren is gebracht, dat de vor ming van het Italiaansche imperium nieuwe rechten zou hebben geschapen ten gunste van Italië. Dit is niet aan vaardbaar, daar iedere nieuwe ver overing of iedere concessie dan nieuwe practisch onbegrensde recht zou doen ontstaan. In de Italiaansche nota van 17 De cember zijn geen eischen geformu leerd. Zijn de eischen die, welke dooi de pers of op straat onder woorden werden gebracht? Zoo ja, dan heelt LEVENSVERZEKERING 99 WAALWIJK Frankrijk geantwoord! Frankrijk zal geen duimbreed van zijn grondgebied of van zijn rechten afstaan. Overigens weigert Frankrijk geens zins voorstellen te bestudeeren, die zouden worden gedaan. Hij zeide o.m. nog: Verdragen zijn geteekend, maar, nog voordat zij van kracht zijn geworden, zijn zij voor den een al geen waar borg en voor den ander geen hinder paal meer. Zij, die niet handelend op treden, gevoelen zich de medeplichti gen van het geweld, zij, die wel han delend optreden, vreezen een koorts achtige herbewapening die elke andere activiteit doodt. Hoe zullen de menschen nog vrij kunnen denken en handelen? Het is door eenzelfde fataliteit, dat de on gerustheid weer nieuwe ongerustheid verwekt, dat bewapening tot uitbrei ding der bewapening leidt. De oorlog is reeds vele malen uitgebroken. Wat Frankrijk wil. Deze situatie verplicht mij u te zeg gen, wat Frankrijk wil, wat zijn kracht is, welke besluiten het heeft genomen. Frankrijk wil den vrede van vrije menschen. De kracht van Frankrijk, dat is de materieele cn moreele eenheid, nog eens te meer tot stand gekomen in het aangezicht van het gevaar. Hel besluit van Frankrijk, dat is de verdediging van zijn ideaal en zijn rechten. Nooit is Frankrijk eensgezinder ge weest, nooit was het meer vastberaden en sterker. Het hoopt, dat de vrede gered zal worden, want het haat den oorlog. Maar mocht het tot een oorlog KOMT EVEN SMULLEN. met slagroom. We hebben een typische uitdruk king in onze taal om kenbaar te ma ken, dat geen onderling maatschappe lijk verkeer mogelijk is, wanneer dit niet kan steunen op de waarachtig heid van hei gegeven woord. Een man 'n man, een woord 'n woord, wil zeggen, dat je geen kerel bent, met wien is te handelen, wanneer 'n be lofte niet wordt nagekomen. Geldt dat voor menschen onder ling, nog meer is het van waarde in het verkeer der volkeren. In dat ver hand herinneren we er aan: le. Dat Hitier na de militaire be zetting der Rijnprovincies vrijwillig de verklaring heeft afgelegd, dat van Duitschen kant geen verrassingen op het gebied der Europeesche politiek waren te verwachten. 2. Dat Hitier na den Anschluss van Oostenrijk verzekerd heeft, dat Duitschland thans geen aspiraties in zake gebiedsuitbreiding, voor wat Europa betreft, meer had. 3. Dat Hitier na de annexatie van hel Sudeten Duitsche gebied nog maals een verklaring in gelijken geest heeft afgelegd. Nochtans is thans Tsjechië cn Mo- ravië, het gebied dus van vreemde volkeren, gewelddadig bij Duitschland ingelijfd, werd Slowakije tot een Duitschen vazallenstaat gedegradeerd en wordt een nog volkomen onafhan kelijk Europeesch rijk, Roemenië, voorgeschreven, wat het met zijn pro ductieoverschotten heeft te doen (uitlevering aan Duitschland) en op welke wijze het Roemeensche volk in de toekomst aan zijn eigen bestaan zal mogen werken (landbouwcultuur) En wanneer men straks in Berlijn eens tot de conclusie komt, dat 't Duitsche volk aan Hollandsche Kaas cn -kool en Hollandsche zeehavens evenveel be hoefte heeft als aan Roemeensche gedwongen worden, of mocht de oor log gesteld worden als eenig alterna tief voor vernedering en eerloosheid, dan zouden wij als één man opsprin gen voor de verdediging van onze vrij heid. En Frankrijk is in staat die vrij heid te bewaren. DE DUITSCHE FINANCIERINGS- POLITIEK. De rijksminister van Economische Zaken, Funk, die tevens president van de Rijksbank is, heeft in een rede voor de centrale commissie van de Rijks bank verklaard dat voortzetting der, na de bezetting van Tsjecho-Slowakije afgebroken handelsbesprekingen met Frankrijk en Engeland, noodzakelij ker dan ooit is. petroleum, dan zou het met ons on afhankelijk volksbestaan zijn gedaan, wanneer we niet Laten we er niet te veel over spre ken. Maar laten we op de mogelijk heid er van, altijd zijn voorbereid. Door den uitbouw van onze weer macht en een moderne toerusting van ons leger. In de naaste toekomst zal elk Euro peesch volk vergaan, dat niet bereid is om, zoo noodig, te vechten voor zijn bestaan. Ook Mussolini heeft liet duidelijk gezegd ten opzichte van Tsjecho Slowakije. Veel mannen, veel leger- voorraad en geen verzet, niet waard om zelfstandig te bestaan. De trotsch van Holland van Neder land, is het, dat het volk onder lei ding van Oranje, laatstelijk onder leiding van koningin Wilhelmina, al tijd heeft geijverd voor den vrede, in en huiten zijn grenzen. Niet minder echt was het innner onze trots, dal we voor ons bestaan en onze onafhankelijkheid hebben ge offerd en geleden, zooals maar weinig andere volkeren. Geen oogenblik -mogen we welke macht ter aarde ook, in het onzekere laten, dat het Nederlandsche volk, als liet moet, opnieuw zijn vrijheid en on afhankelijkheid zal weten te verdedi gen; er althans tot het uiterste voor zal vechten. Als de oorlog eenmaal ontbrandt in Europa, zullen de vlammen zich naar alle kanten verspreiden. Iedere buitenlandsche macht moet er zich van overtuigd houden, dat ge weld aan de Nederlandsche grens strijd beteekent, een strijd, welke on getwijfeld den inzet van een grooten Europeeschen oorlog, wellicht van een wereldoorlog, zou beteekenen. M tPf-i AKKER'S Verder deelde hij mede, dat zich in handen van buitenlanders bevindende rijksbankaandeelen gerepatrieerd zul len worden; de buitenlandsche bezit ters zullen loyaal schadeloos gesteld worden. Het doe van de nieuwe Duitsche fi- nancieringspolitiek heelt hunk len slotte als volgt samengevat: 1. De lasten zooveel mogelijk op de toekomst afwentelen. 2. Het Rijk vrijstellen van ondraag lijke rentelasten. 3. De kapitaalmarkt weer openstel len voor het particuliere he il rijf sleven. VERSTERKING DER ENGELSCHE WEERMACHT. Chamberlain heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de regeering be sloten heeft het territoriale leger, dat thans zijn vredessterkte van 130.000 man heeft, met handhaving van het vrijwilligcrssysteem, terstond tot oorlogssterkte uit te breiden, hetgeen een vermeerdering met ongeveer 40.000 man meebrengt. Het aldus op oorlogs sterkte gebrachte territoriale veldleger zal verdubbeld worden en zoodoende een sterkte krijgen van 340.000 man. Waalwpscbe en Langstraatscbe Courant* ACONITUM werken Uw ademhalingsorganen niet voldoende. Hun werking wordt gehinderd doordat de slijm de lucht - toetreding belemmert en de slijm vliezen prikkelt, waardoor bij het ademhalen benauwdheden ontstaan. Neem die hinderpaal zoo snel mo gelijk weg door het gebruik van Abdijsiroop. De heilzame krulden, w. o. de zeer actieve Aconltum en Drosera lossen die benauwdheid- veroorzakende slijmlagen op, die Uw slijmvliezen verontreinigen, maken ze los van het weefsel en zorgen dat U in den kortsten tijd weer heerlijk vrij kunt ademhalen. tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1