GEMENGD NIEUWS SPORT INGEZONDEN STUKKEN. RECHTZAKEN. 1/ BURGERLIJKE STAND. BINNENLAND. OUSSEN. RAAMSDONK. WASPIK. GEERTRUIDENBER6. 0 Marktberichten Collecte voor herstellingsoord. Zondag 15 April zal in onze pa rochie een collecte gehouden wor den voor de uitzending van arme kinderen naar een herstellingsoord. Nieuwe fabriek. Naar wordt gemeld zal de heer P. v. Orunen een nieuwe schoen fabriek gaan exploileeren in het in de Torenstraat leegstaande gebouw, waarin voorheen de schoenfabriek was van de firma Jan Pelders. Geen collectes meer! De plaatselijke geestelijkheid heeft besloten na de collecte voor de arme kinderen, die naar een her stellingsoord gaan geen andere col lectes meer te zullen recommandee- ren, dan die welke jaarlijksch terug- keeren. ELSHOUT. De nieuwe voetbalclub. Zooals bekend is er voor enkele maanden een nieuwe voetbalclub opgericht in onze gemeente. Naar wij vernemen heeft de nieuwe voet- balvereeniging aanvraag gedaan voor aansluiting bij den R.K. Voet balbond. Collecte voor de Mei-versiering. In den loop der volgende week zullen de relatricen in de parochie gaan collecteeren voor de versiering der kerk in de Meimaand. Tentoonstelling. Op Zondag 16 April zal in de meisjesschool alhier een tentoon stelling gehouden worden van de door de schoolkinderen in het af- geloopen schooljaar vervaardigde handwerken. Ook zuilen deze din gen van de leer- en naaischool worden tentoongesteld, evenals die van de Fröbelschool. Naar we vernemen hebben zich voor de a.s. gemeenteraadsverkie. zingen voor de Katholieke lijst Dussen vijf candidaten aangemeld, welke gezamelijk met een lijst zul len uitkomen. RAAMSDONKSVEER. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente op gebracht, op het Veer f 19,18 en op het Dorp f 7,30. In deze gemeente is degevrees de ziekie Mond- en Klauwzeer weer geconstateerd, en wel onder het vee van den landbouwer H. J. de B. aan de Schansstraat. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk Eerste Paaschdag en Tweede Paasch dag v.m. half tien Ds. R. de Bruin Door den Ontvanger der Directe Belastingen, Invoerrechten en Acc. te G'berg zullen de navolgende zitdagen worden gehouden voor het afhalen van rijkaarten op de provinciale wegen. Voor de gemeente Waspik Woens dag 19 April 1929 en Donderdag 20 April 1939 telkens van 9—12 uur v m. en van 1—4 uur n.m. in het oude gemeentehuis. Voor Raamsdonkdorp Vrijdag 21 April 1939 des v.m, 912 en nam. 1 4 uur in het perceel Raadhuis straat B 74. Voor Dussen Maandag 24 April 1939 des voorm 9 12 en nam. 1_4 uur en Dinsdag 25 April 1939 des voorm. 9—12 uur in een lokaal in het Gemeentehuis. Voor Hank Dinsdag 25 April 1939 nam. 1,30—4 uur in de R.K. School. Voor Made Woensdag 26 April 1939 en Donderdag 27 April 1939 telkens voorm. 9 12 en nam. 14 uur in het lokaal in het gemeente huis. Daarnaast kunnen te allen tijde rijkaarten worden afgehaald aan het kantoor van den ontvanger te G'berg. Aangifte op den zitdag in April voorkomt echter lang wachten bij latere aangifte ten kantore. De biljetten moeten ingevuld en onder teekend aangeboden worden. Dinsdagavond gaf op verzoek van Jong Katholiek Leven, de heer P. J. Vermeer ambtenaar ter secre tarie alhier, voor de leden een lezing over de bevolkingsregistratie in Nederland. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een druk gebruik gemaakt. De vice-voorzitter de heer van Alphen bracht den heer Vermeer dank voor zijn keurige lezing. Mijnheer de Redacteur, De hooge sprongen, as Berlijn Rome, zijn voorhands gedaan. Er openbaart zich meer en meer ver zet. De kleine staatjes wordt anders wel geleerd, dat met het steunen op den arm van de groote mogend, heden zij tenslotte toch wel leelijk in den aap gelogeeid zijn. Ons land voert onder alles een geheel zelf standige politiek. Een krachtig leger heeft de regeering daarvoor noodig. De historie spreekt, dat als het gaat om de verdediging van de aloude christelijke vrijheid, in ons land de overheid het zwaard niet te vergeefs draagt. Nu alle mogend heden bijna als om strijd verkon digen, dat zij militair gesproken het sterkste zijn en daarom dan ook den strijd niet vreezen, is het voor ons volk ook goed om te weten en te gelooven, dat, Hij, Die de Overwinning Israëls is, niet verlost door het zwaard noch door de spies. De innerlijke kracht van een volk en natie is gelegen in biddende en werkende handen. Na alles wat er o.a. ook in Uw blad over geschreven is Mijnh. de Red. las ik met een zekere voldoe ning in de pers, dat voortaan in woners van Brabant tot 14-jaar vrij gesteld zuilen worden van de pro vinciale weggeld kaart. Al is het ook maar een wolkje als een kinder handje en kan er ook al heel moei lijk minder gegeven worden als thans aangeboden wordt, kan men toch er rekening mede houdende, dat Keulen en Aken niet in één dag zijn gemaakt, hier neerschrijven: Dankbaar maar niet voldaan''. Het ideaal van Brabants inwoners blijve: Weg met deze provinciale weggeld kaart, die n.b, in geen enkel ander deel van ons sociaal aanvoelende vaderland nog kans ziet ook maar een teen aan de grond te krijgen De vurige fakkel van sociale recht vaardigheid onder deze provinciale belastingschoof moge dit stelsel spoedig tot de laatste stoppel toe verteeren. Hoogachtend, Een inwoner. Waalwijk, 7 April 1939. Biggen Ongemerkt f 8—f 11. Gemerkt f 12 16. Eieren4_5 cent. Overval op een chauffeur. Eergisteravond is op den Amers- foortschen chauffeur van G. in De Bilt een een overval gepleegd. De dader een 17- jarige scholier uit Amersfoort, is gisternacht te Maurik aangehouden en naar De Bilt ge bracht. De jongeman heeftgisteravond met een ongeveer dertigjarigen venter te Amersfoort een auto met chauf feur gehuurd. Zij gaven de chauffeur opdracht naar het ziekenhuis De Licöienberg'' te rijden. Bij het zie kenhuis huis gekomen, stapte de scholier uit. Na eenige minuten kwam hij terug en gaf last naar de Doornschen weg te rijden, waar beide een zekeren P. zeiden te willen bezoeken. Op den Doornschen weg gaf de jongeman den chauffeur orde via Zeist en De Bilt naar Utrecht te rijden. Dicht bij De Bilt riep hij plotseling uit: „Hier is het" en toen de chauffeur uit den auto wilde stappen gafdehjongenhem eensklaps met een hard voorwerp eenige slagen op het hoofd. Van G riep luidkeels om hulp en onmiddellijk schoten omwonenden toe. Het slachtoffer begaf met den venter, die hen te hulp wilde komen, naar het po litiebureau, waar de venter in arrest werd gesteld. De chauffeur kon naar verbonden te zijn, naar zijn woning te Amersfoort terugkeeren. De dader, die inmiddels met den auto was doorgereden, werd op aanwijzing van de politie in De Bilt bij het veer te Maurik aangehouden. Hij was in het bezit van een re volvermet twaal scherpe patronen. Fietser verongelukt. Gistermorgen vervoerde de 39- jarige werkelooze J. de Krijger uit Amsterdam voor zijn zwager te Die- men op de fiets een aantal latten. Ter hoogte van de nieuw aan te leggen wegverbreeding op den Mui- derstraatweg waar aan het einde van de huizenrij tijdelijk door de werk zaamheden een vernauwing van den verkeersweg is ontstaan, werd de wielrijder door een auto gegrepen. Hoe deze aanrijding precies is ge- beurd heeft niemand gezien; plotse ling zag men hoe een man door de lucht vloog en ernstig gewond bleef liggen. Dr. Hartman uit Diemen, die onmiddelijk werd gewaarschuwd, constateerde een bekkenfractuur en een inwendige verbloeding. Het slach offer werd naar het O. L. V. zieken huis te Amsterdam vervoerd, korten tijd later is hij aan zijn verwondingen overleden| U EN UW RHEUMATIEK LIGGEN SAMEN ONDER ÉÉN DEKEN. Wanneer U onder de dekens kruipt, blijft Uw rheumatiek niet aan Uw bed staan, al hebt U er 4, 5 of 6. Dacht U nu werkelijk alleen met een groot aan tal dekens Uw rheumatische pijnen te kunnen verdrijven? U als leek weet niet beter. LI denkt: Warmte zal mij goed doen Maar bij de minste afkoe ling is de pijn er weer met verdubbel de hevigheid en te meer, omdat rheu- matieklijders door de bij rheumatische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie, extra gevoelig zijn voor koude, tocht en vocht. Pak de koe bij de horens en gebruik niet langer lap middelen! Ge moet de oorzaak bestrij den en die ligt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Wat ge noo dig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat het urinezuur radicaal doet verdwijnen door aan sporende werking op lever, nieren en ingewanden. Kruschen Salts is uitslui tend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). De automobilist, die den man had aangereden, had van het ongeluk niets eemerkf. f45,000 uit een safe gestolen. Opsporing van een 30 jaiige vrouw uit Groningen verzocht. Gisteren vervoegde zich op het politie bureau aan den Singel te Amsterdam een man, die buiten Amsterdam woont en die aangifte deed, dat een 30-jarige vrouw uit Groningen, met wie hij zeer bevriend was, uitzijn safe in een der banken in de hoofdstad f 45,000 aan bank papier had weggenomen. De vrouw had recht van toegang tot de safe maarzij had geen recht op het zich daarin bevindende geld. De politie heeftgisteravond via de politieradio haar opsporing,aanhoudingen voor geleiding verzocht. Door een auto aangereden en gedood. Woensdagavond is te Haanrade, gemeenteKerkkrade.de zevenjarige jongen J. Dorscheide door een per sonenauto, bestuurd door R. uit Eygelshoven, aangereden en vrijwel onmiddelijk gedood' Uit een treincopé gevallen. Gistermiddag kort na twee uur, is de 69- jarige heer O. Vellinga, gepensioneerde referendaris van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam, op een kilometer afstand van het station Voorschoten uit een eerste klas-coupe van de electrischen trein Den Haag—Leiden gevallen. Nadat geneeskundige hulp was verleend, is V. naar het Academisch ziekenhuis te Leiden gebracht, waar hij om streeks half vijf is overleden, Jongentje verdronken. Gistermiddag is het bijna 4-jarig zoontje van de familie de Haardt tc Beuningen, bij Nijmegen, in de langs de ouderlijke woning loopende sloot geraakt en verdronken. Motorrijder verongelukt. Gisteravond omstreeks zes uur is ter hoogte van de nieuwe verkeers- brug bij Terheijden, de heer Bakker uit Tilburg met zijn motoi fiets tegen een auto uit Den Haag gereden. De B sloeg tegen de grond en was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje te Terheijden gebracht. Meer dan honderd uur bedolven. De vorige week Zaterdag heeft zich te Flawinne, bij Namen, een mijninstorting voorgedaan, waarbij drie arbeiders bedolven werden. Sindsdien werd zonder ophouden aan het vrijmaken van de mijngangen gewerkt, om ingeslotenen te bevrij den Gedurende den nacht van Din- dag op Woensdag had een nieuwe instorting plaats, waardoor het op- ruimingswerk vertraagd werd De arbeiders antwoordden niet meer op het geroep der redders, zodat de hoop nagenoeg werd opgegeven. Woens- dagmiddig echter werd er een stem gehoord en spoedig daarop kon vastgesteld worden, dat de drie mijn werkers nog in leven waren. Het reddingswerk werd zoo snel mogelijk voortgezet en om negen uur's avonds werd de eerste mijn werker naar boven gebracht; de be vrijding der twee anderenvolgde spoedig. Allen waren ongedeerd maar ver keerde na een isolement van 106 uur natuurlijk in uitgeputten toe stand. Onder de bij den mijningang samengestroomde menigte, waarbij zich ook degouveneur der provincie had gevoegd, heerschte een onbe schrijfelijke ontroering, toen de slachtoffers naar boven werden ge haald. HUI S ELI J K E ONEEN IGHEID. Een schoenmaker te Waalwijk, ver scheen voor den politierechter te Den Bosch ter zake, dat hij op 23 Januari een ruit stukgeslagen had aan de ouderlijke woning. Zijn vader werd tegen hem als getuige gehoord en zeide, dat deze nog minderjarige jongen door hem op een Zondag de ouderlijke woning uitgezet was omdat er met hem niet te huizen viel, zoo lastig was hij. De Officier van Justitie eischic een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met twee jaren proeftijd. Verdediger Mr. E. Sassen te 's-Herto- genbosch wees erop, dat de moeilijk heden thuis veroorzaakt waren doordat de jongen werkloos -geworden was en dus niets meer inbracht. Dit was buiten verdachte's schuld geweest, want de fa briek waar hij werkte werd gesloten. Thuis was hij er echter erg op aangeke ken dat hij niets meer verdiende. Zijn schuld was zeer gering. Die lag veeleer aan de andere zijde. Pleiter was van meening dat een voorwaardelijke veroor deeling met onder toezichtstelling der reclasseering hier de juiste weg was. De politierechter veroordeelde ver dachte tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van een maand met twee jaren proeftijd en onder toezichtstelling der R.K. Reclasseeringsvereeniging te Den Bosch. STRAATSCHENDERIJ TE SPRANG-CAPELLE. Drie jongens uit Sprang-Capelle stou ten terecht voor den kantonrechter te 's-Hertogenbosch omdat zij eenige weken geleden met steenen hebben gegooid naai de woning van een zekeren v. d. Schans. Daar een van hen nog minderjarig was, werd zijn zaak met gesloten deuren behandeld. De beide anderen zijn meerderjarig en daarom stonden zij in het openbaar te recht. Conform den eisch van den Ambtenaar van het O. M. kregen ze allebei een geld boete van 10 subs. 10 dagen hechtenis. GEEN ACHT GESLAGEN OP stopteeken. Een lederhandelaar, wonende te Sprang-Capelle kwam eenige weken ge leden op een nacht met zijn auto aange reden nabij den spoorwegovergang Ca- pelle-Nieuwevaart. Een rijksveldwachter die op den weg stond, gaf hem een teeken dat hij moest stoppen. Hij reed toch door en kreeg deswege van den rijksveldwachter een bekeuring. Woensdag j.l. stond de autobestuurder terecht voor den kantonrechter te 's-Her togenbosch. Hij had een schriftelijk verweer inge diend, waarin hij den rijksveldwachter van zeer ontactisch optreden beschul digde. Dit verweer werd door den kanton rechter verworpen die hem conform den eisch van den ambtenaar van het O. M. veroordeelde tot (i boete subs 6 dagen. De lederhandelaar zal zooals hij verklaarde hooger beroep tegen dit vonnis aanteekenen. WAALWIJK. Van 31 Maart tot en met 7 April '39. Geboren Sophia Jansje, dv. J. C. Wilhelm-de Raden Johannes Cornelis, zv. C. J. Hamers-Knops Gatharina Maria Eli sabeth, dv. A. J. A. Verhoeven-Hantsch Wilhelmina Johanna, dv. L. A. van den Hoven-Pullens Helena Dymphina Wilhelmina, dv. W. A. J. Jansen-van de Velde Gerdina Johanna, dv. H. G. J. Brok-van Bavel Laurentius Theodo- rus, zv. L. M. Klerks-de Jong Hendrika Petronella Maria, dv. A. A. Leytens-van de Griendt Petrus Leonardos, zv. P. A. van Woensel-van der Pluijm. Overleden J. B. Pullens, oud 67 jaren, echtgenoot van Wa. Brok. Huw. aangiften: J. II. van Dijk, oud 26 jaren, wonende te 's Bosch en Ma. Ha. van Helvoirt, oud 26 jaren, wonende te Waalwijk H. Chabot, oud 26 jaren, wonende te Rot terdam en C. Hoogendoorn, oud 26 ja ren, te Waalwijk. Huwelijken: Geen. Ingekomen personen: A. H. J. Ebben van Wormerveer. M. J. H. Hcincn van Heerlen. Ma. J. Sie- belink van Weesp. G. J. Herman en gezin van Vlijmen Ca. A. Hitters, van Breda J. Schaerlackens, van Lichten voorde W. A. M. Vos, van Tilburg J. H. A. Weiten, van Zaltbommel. Vertrokken personen: D. J. F. Roxs naar Soest. L. van Hooft naar 's-Gravenhage. W. A. Chr. Pfaue en gezin naar Wolfenbüttel. H. J. van den Meerendonk en gezin naar Vlijmen. Tha. Ma. Bakkers naar Hil versum Ja. Ma. Bakkers naar Hilver sum. Ja. M. Lukassen naar Weesp. Aa. M. H. van Erven naar Heerlen. Aa. C. Klis naar Loonopzand. SPRANG-CAPELLE. Over de maand Maart 1939. Geboren Adriana, dv. A. van der Bijl en A. van der Sijde. Jan Adriaan, zv. M. Vos en C. A. van de Laar Helena, dv. J. Ster renburg en S. van der Schans. Jozua, zv. P. J. Rijken en D. J. den Hollander. Johannes, zv. M. van Druncn en D. H. de Graaf. Pieter Arnoldus, zv. J. A. van Oversteeg en Chr. Snijders. Adri- anus, zv. J. Konings en C. Broeders. Johannis Leendert, zv. A. van Zeist en E. P. van der Linde. Willem Jacobus, zv. P. van den Hoek en G. van Gijzel. Arnoldus Adriaan, zv. A. W. Konings en C. Paans. Reindert Cornelis, zv. P. W. Brocks en I. J. de Roon. Lamber- tiis Hendrikus, zv. II. Bogers en J. A. de Rooij. GehuwdGeen. Overleden: B. J. Verhoeven, oud 85 j. Jac. de Bic, oud 44 j. echlg. van M. M. N. Stam. E. M. Boll, oud 36 j. echtg. van P. van Beek. A. Christ, oud 43 j. echtg. van D. J. Molegraaf. St. Verhoeven, oud 75 j. R. J. Timmermans, oud 79 j. wedn. van A. M. Quirijns. RAAMSDONK. Van 25 Maart t./m. 31 Maart 1939. Geboren Wilhelmina J. L. J. dv. Cornelis Huij- gens en Wilhelmina A. de Vries. Jo hannes Fr. zv. Mathijs de Bruijn en Adri ana M. Smans. Franciscus P. A. zv. Antonius Adriaanse en Joanna W. van der Pluijm. Marinus W. zv. Antonius C. Vissers en Cornelia M. Baaijens. Maria A. P. dv. Johanes H. Vissers en Cornelia E. Ligtvoet. Adriana C. dv. Petrus J. Waas en Johanna M. Fijneman. HuwelijkenGeen. Overleden: Maria A. Snellens, echtge. van Theo- dorus W. Groenendaal, oud 42 jaren. Gerardus Jos. van Aalst, echtgt.' van Jo hanna C. Simonis, oud 63 jaren. Pe trus van Seeters, echtgt. van Anna C. van vugt, oud 73 jaren. Adriana M. de Bruyn, echtge. van Hubertus Jac. Oome, oud 59 jaren. GEERTRUIDENBERG. Geboren Antonius Petrus zv. Gerit H. Heijne- Zijlmans. Sebastianus Johannes Ger- trudis zv. Simon Zijlmans-Damen. Ondertrouwd: Adrianus J. Broeken, 26 jaar en Eme- rentiana M. van Boekei, 21 jaar. Gevestigd: Adriaan G. de Geus uit 's-Gravemoer. Jacob Vastenhoudt, Gerardus J. van Hooft en Bernardus C. A. Weyenberg uit s Hertogenbosch. Petronella C. Broe ken uit Oosterhout. Johanna A van Vessem uit St. Michiels-Gestel. Vertrokken Cornelia M. Nooten naar Wassenaar. Frcderik .1. Rhebergen en Andries de Rootle naar Breda. Cornelia Ligtvoet en Marie H. M. van Rossum naar Raams- donk. Johannes P. v. Vclthoven naai* Tilburg. DRUNEN. Geboren Adr. Jos., zv. Joh. v. d. Putten en Joh. kleijberg. DRUNEN. SPORTERS. Sporters spelen weer een zeer span nende wdstryd op eigen terrein. De Blauw-Gclen uit Veghel moeten daar als gasten fungeeren. Blauw-Geel heeft in haar laatste wedstrijden een aardige partij gespeeld, zoodat Sporters in hen flinke tegenstanders mogen verwachten. Na de spannende wedstrijden in Veg hel die er steeds waren tusschen de beide ploegen, nemen wij ook aan dat er voor de Drunensche voetbal-enthou- siastGp Maandag weer voldoende te be leven is op het terrein langs het kanaal. Sporters 2 hebben vrijaf, terwijl Spor ters 3 op een nederlaag mogen rekenen bij Concordia 3. DUSSEN. R.K.V.V. BE READY. Maandag (2den Paaschdag) ontvangt Be Ready het Raamsdonksche WVR. In dien gespeeld wordt als in de vorige thuiswedstrijden kan een overwinning worden behaald, hoewel deze niet zoo groot zal zijn. Een gelijk spel is lang niet uitgesloten. DISTRICT DEN BOSCH. Overzicht voor Maandag a.s.: Eerste klasse. Jan v. Arkel staat op den drempel van het kampioenschap. Toch zal zij het morgen nog niet worden ondanks de overwinning die voor haar is weggelegd in den wedstrijd tegen Nieuwkuyk. De Zwaluw-reserves spelen by Avanti. Zij zullen er echter de handen vol hebben en blij zijn met een gelijk spel. De Gestel reserves achten wy in staat om de beide punten bij ODC 2 mee te nemen. Ten slotte wacht Juliana geen gemakkelijke taak tegen MSV. Wij achten haar echter wel in staat om MSV met een kleine ne derlaag naar huis te sturen. Tweede klasse. De eenige wedstrijd in deze klasse, waarbij de Boys uit Herpt als gasten moeten fungeeren bij Concordia, wordt een nederlaag voor de Herptsche jon gens. Derde klasse. De Vlymensche Boys 3 mogen zich voorbereiden op een nederlaag bij OSC 2, terwijl SVD 3 de punten zal meenemen bij Nieuwkuyk 2. Sporters 3 mogen bij Concordia 3 op een nederlaag rekenen. Studenten richten zich tot H. M. de Koningin. Uiting van offervaardige aanhankelij heid en trouw. Gevolg gevend aan den oproep van H. M. de Koningin in het bij zonder tot de Nederlandsche jonge ren betreffende de geestelijke en moreele herbewapening heeft de Nederlandsche studentenwereld van alle universiteiten zich met het vol gende manifest tot H. M. de Koningin gericht. Zij zeggen o.m.: Wanneer wij gezien onze op leiding de verantwoordelijke staats burgers van morgen onzen wil kenbaar maken bij monde van dit manifest: dat wij later, in een vrij, welvarend Nederland, bestierd door een telg uit het Huis van Oranje, wenschen te leven, dan stellen wij daartegenover den eisch, dat thans het gansche volk paraat worde en met ons het land remmende tegen stellingen weg te nemen en zonder (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 10