Plaatselijke Berichten. Hebt U reisplannen? Zaterdag 8 April 1939 No. 28 De Echo van het Zuiden Vierde Blad Gemeenteraadsverkiezing Zooals bekend is het heden (Zaterdag) candidaatstelling voor den gemeenteraad in de R.K. Kies- vereeniging. Naar wij vernemen zullen benaive de aftredende leden (de heer J. Spijkerman stelt zich niet meer herkiesbaar) vermoedelijk gecandi- deerd worden de heerenMath, van Loon, J. J. van Heeswijk, H. Boers, J. W.^ de Graaft, H. van Mil-van Sprang, A. J. van Seters, J. A. Buijkx en H. J. Bergmans. Post-, Telegraaf- en Telefoon dienst op 2den Paaschdag 1939. De post-, telegraaf- en telefoon- inrichtingen zullen voor het publiek zijn opengesteld als op Zondag. Tijdens de openstelling voor den postdienst worden ook gewone aan- geteekende stukken ter verzending aangenomen. De verzending van de briefpost geschiedt als op Zondag. In het geheele land vindt een volledige brief- en pakketpostbestel ling plaats, ook in de buitenwijken. Ia verband daarmede vervalt voor niet-busrechthouders de gelegenheid voor afhalen van poststukken op de postinrichtingen. NED. HERV. KERK. Voor de Ned. Herv. Gemeente hoopt D.V. op te treden: Vm Besoijen, len Paaschdag. v.m. 10 uur en n.m. half drie Ds. Hofmann. Bevestiging van nieuwe lidmaten. 2en Paaschdag v.m. 10 uur Ds. Hof mann. Waalwijk, len Paaschdag. v.m. 10 u. met medewerking van de zangvereeni- ging, en 2en Paaschdag v.m. 10 u. Ds. Mühlnickel. V.m. Baardwijk, len Paaschdag. v.m. 10 uur den Weleerw. heer W. A. Smits uit Zutphen; 2en Paaschdag, v.m. 10 u. Ds. Louwe Kooijmans. Huldeblijk Wit-Gele en Groene Kruis. Naar wij vernemen loopt de col lecte voor 't huldeblijk van het jubileerende Wit-Gele en Groene Kruis ter gelegenheid van hun 25-jarig bestaan, deze week ten einde in Waalwijk (centrum) en St- An- tonius-parochie en is het comité zeer tevreden over den afloop daarvan. Vooral 't feit dat zoovelen bij dragen, al is het soms maar een bijdrage van enkele centen, is zeer verheugend, al zijn er natuurlijk en niet de minsten onder ons, die zich met een »daar doen we niet aan« of een andere uitvlucht van hun plicht tot dankbaarheid af maken. A.s. Dinsdag wordt een aanvang gemaakt in v.m. Besoijen en dan v.m. Baardwijk. Als deze zich nu ook zoo goed houden dan komt er een aardig bedrag beschikbaar voor deze hulde betuiging, een prachtige versterking van het gezamelijk T. B. C. fonds van deze beide vereenigingen. Jaarvergadering R.K. Klesvereeniging. Wij vestigen de aandacht op de jaarvergadering van de Afd. Waal wijk der R.K. Staatspartij, welke a.s. Donderdag 13 April gehouden wordt. In deze vergadering zal niemand minder dan Generaal-Majoor Jhr. Alting von Geusau een lezing hou den over de strategische positie van Nederland en de eischen, aan hare verdediging te stellen. Iedereen zal zich de laatste maan den wel eens afgevraagd hebben, of wij bij een eventueelen oorlog in staat zouden zijn onze onafhanke- lijkheid te bewaren. Het onderwerp dat deze bekwame spreker zal behandelen, is zoo ac tueel, dat wij dien avond een stamp volle zaal verwachten. R.K. Gymnastiekvereeniging »W.G.V.-S.S.S.» Dr. Kolster voorzitter. Zooals wij reeds hebben bericht is men vorige week gekomen tot fusie van de twee Waalwijksche Gymnastiekverenigingen W.G.V. en S.S S. onder den naam R.K. Gym nastiekver. »WGV—SSS«. Bereids is door beide oud-vereeni- gingen een commissie benoemd, die Dinsdag 11 April zal samenko men om de fusie nader te regelen. Verder vernemen wij, dat Dr. M. H. C. Kolster als voorzitter der nieuwe vereeniging zal optreden. Ouderavond O. L. S. Alhier werd in een der lokalen der Openbare Lagere School een ouderavond gegeven. De bijeenkomst, die goed was bezocht, werd geopend door het hoofd der O. L. Schooi, den heer Froklage, die ineen kort welkomst woord het doel van dezen ouder avond uiteenzette, waaruit bleek dat men hierdoor samenwerking beoogt tusschen ouders en schoolpersoneel met betrekking tot de opvoeding van het kind. Nadat het werk van de leerlingen was bezichtigd, waarbij door het onderwijzend personeel voor de noodige toelichting werd gezorgd, werd een tweetal aardige films vertoond, nl. de bekende bedrijfs film over de Philips fabrieken te Eindhoven en een komische rol prent. De heer J. Oudbier, periodiek aftredend lid van de oudercom missie werd in dezefunctieherkozen. vraagt dan eens prijsopgaaf bij Betere wagens - laag tarief. BEL No. 333 OP EN U RIJDT PRETTIG. R.K. Vrouwenbond. Vandaag en morgen lsten Paasch dag zullen er speldjes verkocht worden, waarvan de opbrengst voor de Missie wornt besteed. Het Bestuur vertrouwt, dat ieder een een speldje zal koopen om het Missiewerk te steunen. Gouden Bruiloft. Woensdagavond 12 April zal in het café van A. v. d. Pluim een vergadering worden gehouden, ter voorbereiding van het gouden hu welijksfeest van het echtpaar J. Wingels—v. Riel. Buurtver. »De Sticht« De Buurtvereeniging »De Sticht« zal op Vrijdag 14 April om 9 uur in café H. de Ruijter haar jaarver gadering houden. Op de agenda staan behalve de gebruikelijkejaarverslagen Bestuursverkiezing, wegens perio diek aftreden van de heeren N. Scholten (voorzitter), A. Mahieu (penningmeester), L. van Adelberg, P. de Haan en de dames J, Wilde man en A. Jonkers leden, allen zijn terstond herkiesbaar. Verder zullen er 2 nieuwe dames bestuursleden worden benoemd, voor de wekelijksche inning der contributie. 4 Tegencandidaten moeten voor de vergadering bij 't bestuur worden ingediend. BEZOEK NED. TOERISTEN- KAMPEERCLUB. Hedenmorgen bracht de Nederland- sche Toeristen-kampeerclub met hare Engelsche en Belgische gasten, die ge durende de Paaschdagen in Oisterwijk kampeeren, het aangekondigde bezoek bezoek aan Waalwijk. Een gedeelte maakte den tocht naar onze gemeente per fiets en werden on der de hoede van een paar Waalwijk sche Padvinders vanaf Udenhout door de prachtige Loonsche Duinen over Roestelberg naar Waalwijk geleid, waar zij de rest van 't gezelschap, dat per autobus hierheen gekomen was, aantrof. Op 't Raadhuisplein werden de be zoekers verwelkomd door bestuursleden van Waalwijks Belang en nadat zij ons mooie Raadhuis uitwendig bezichtigd en bewonderd hadden, werd hun in Hotel Verwiel en Hotel de Twee Ko lommen namens W. B. een kop koffie aangeboden. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Timtur-fabrieken, waar zij door den ontvangen en rondgeleid en zeer grooten lof hadden voor deze pracht- fabriek, hare schitterende installatie en niet-minder voor het mooie Timtur-fa- brikaat. Om 11 uur werd de tocht voortgezet naar Breda. Wij gelooven dat het weer een goede reclame is geweest voor onze gemeen te en de schoenindustrie. HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. ONGEVAL. Toen Vrijdagmiddag dhr. J. Z. uit Sprang door de Grootestraat te voorm. Besoijen per fiets naar huis reed, had hij het ongeluk, doordat hij tegen een voor hem rijdenden wielrijder die plot seling stopte aanreed, te vallen. Juist kwam uit de tegenovergestelde richting de auto van dhr. E. alhier aangereden. Hoewel de chauffeur uit alle macht remde en de wagen als 't ware oogenblikkelijk tot staan wist te bren gen, kon hij toch niet verhinderen dat Z. werd aangereden. Z. werd bij dhr. R. binnengedragen en is later per auto van dhr. E. naar zijn woning vervoerd. De ontboden geneesheer Dr. Lange- meijer constateerde een hersensschud- ding. Den chauffeur treft absoluut geen schuld. WAT DEED DE CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG IN 1938 Deze Centrale werd in 1932 ge sticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom. Heel de Protestantsche Christen heid in Nederland in al zijn geledingen steunt dus dit belangrijke werk. De negen kampen der Centrale voor de jeugdige werkloozen (gelegen te Ede, Rockanje, Bussum, OudeMir- dum, Roden, Rumpen, Chaam en Beekbergen) stonden in 1938 open. Er kwamen 4551 jongens en verble ven daar 154798 dagen. Het internaat te Haarlem leidde in het afgeloopen jaar 120 meisjes op voor het huisgezin en werden daar in geplaatst. De vrouwen van de werklooze man nen werden ook betrokken in de orga nisatie der Centrale. Dank zij onze subsidie werden 647 vrouwen gedu rende eenige dagen naar vacantiehui- zen gezonden om weer nieuwen moed te verzamelen. Ook het werk voor de werklooze mannen werd bevorderd en 796 man nen brachten een week door in de kampementen der Centrale, waarvan bet adres is: Stadhouderslaan 43-45, Utrecht. Dat is nog niet alles. Daarover in een volgend bericht, Meerdere inlichtingen verstrekt het plaatselijk comité te Waalwijk adies. .1. A. Mandemakers, Groote Straat 95b. Daar kunt U zich ook opgeven voor deelname aan de vijlde collecte, die van 8 tot 13 Mei gehouden wordt. MUSIS SACRUM. „Drie kameraden". giamma. De bekende sterren Dick Powell, Pat O'Brien en Priscilla Lane vertolken de hoofdrollen in dit amusant en on derhoudend Warner Bros-product. Dick Powell en zijn twee vrienden komen op een ranch terecht, die wordt beheerd door Pa en Ma Hardy, hetgeen de ontstemming verwekt van Dick Po- ran, een cowboy op de ranch. Nadat langen tijd het vlotte spel en tal van schlagers om de belangstelling hebben gestreden, tal van komische momenten naar voren zijn gebracht en enkele moeilijkheden door Priscilla La ne uit den weg zijn geruimd, waarvoor zij een bekend hypnothiseur te hulp had geroepen, eindigt dit gezellig on derhoudend verhaaltje met een vroolijk slot. De directie van Musis Sacrum ver zocht ons nog te wijzen op de Musis Sacrum Service: besproken plaatsen n.l. kosteloos thuisbezorgd. LUXOR BIOSCOOP. DE PIONIER VAN KENTUCKY. In Luxor draait deze week de ro mantische avonturenfilm van den be kenden regisseur David Howard, waar in we naast George O'Brien nog ver schillende andere sterren van naam op het witte doek zien. De R.K.O.-product behandelt een hitorische periode uit het leven der voortrekkers, op route van Noord Carolina naar Kentucky. In den tijd, waarin het verhaal speelt, ongeveer 1875 was deze streek een uitgestrekte wildernis, waarop reeds vele blanken als slachtoffer dei- Indianen waren gevallen. Deze film is in haar beschrijving van de toestan den, voor zoover dit een film zijn kan, zeer nauwkeurig en daarom zeer mooi. Boone, die reeds vanaf zijn 20-jari- gen leeftijd de Indianen heeft bevoch ten is door de roodhuiden gevangen. Hij weet echte te ontvluchten en kan na een moeilijken avontuurvollen tocht door de wildernis de stad Boones- horungh waarschuwen, dat de India nen een aanval beraamden, met bet gevolg, dat de Indianen verslagen wer den. In deze film zien we schitterende staaltjes van massa-regie en uitmun tend spel. Vooral Georg O'Brien, Heather Angel en John Caroline mun ten uit. Al met al, is het een film, vol op winding, sensatie en romantiek, welke laatste factor natuurlijk zorgt voor het gebruikelijke „liefdesdraadje". HOE LANGER HOE GEKKER. NIETS VOOR ONS, NEDER LANDERS. Hitier, de leider van meer dan 80 millioen Duitschers, overrompelt Tsje- cho-Slowakije, een land van 9 millioen Tsjechen, waar geen enkel Duitscher meer was te redden of te beschermen. Mussolini, de leider van 44 millioen Italianen, overrompelt Albanië, een land van 1 millioen Albaneezen, hoewel ook hier geen enkele Italiaan was te beschermen of te redden. En toch werden met een overweldi gende overmacht steden gebombar deerd, mannen en vrouwen gedood, een vrij volk van z'n vrijheid beroofd, zon der een enkel steekhoudend motief. Machtswellust! En dat zijn nu de leiders en dat is nu het regime, dat ons door N.S.B., van Rappart en meer dergelijke satelie- ten als onze toekomst, als ons voor beeld ter navolging worden voorge steld! Welk rechtgeaard, vrij Nederlan der, kan na dit alles nog N.S.B. stem men, zouden we willen vragen! ,,Drie kameraden de verfilming van het boek met den zelfden naam van Erich Maria Remarque, van wiens hand ook verschenen ,,Im Westen nichts Neues" en „Dei Weg zurüch welke werken ook op het witte doek werden gebracht is overal bijzonder goed ontvangen. Het sociale en politieke element, dat in het boek sterk tot uiting komt. is in deze film tot een minimum gereduceerd. Daarvoor in de plaats heeft de regis seur Frank Borzage verschillende ge voelige en vroolijke nuances gelegd. Dit feit gecombineerd met het zuivci uitbeelden der verschillende tYPfn- is oorzaak geworden, dat men „Drie ka meraden" gerust tot de categorie: goe de films mag rekenen. De drie jongemannen, behooren tot de menschen die reeds jeugdig, met een vuurwapen in de hand, in den ooi log gestort zijn en een groote leegte rond zich voelen nu het vrede is. Er is echter een hechte vriendschaps band tusschen hen en samen beginnen Een van hen wordt verliefd en de liefde treedt ook binnen in de harten van de vrienden, zij het dan in een an deren vorm. Het noodlot drukt echter zijn stem pel op deze mooie groote liefde, want het meisje is zwaar tuberculose. Op verzoek van een van de twee overige jongemannen, verzwijgt zij dit geheim echter en door dit zwijgen wint het angstig-beklemmende in deze film steeds meer veld om aan het einde een zeer sterke climax te bereiken. In deze gevoelige film valt vooral ieders aandacht op het spel van Maga- ret Sullevan, die op ontroerende wijze het tuberculeuse meisje met haar groo te tragische liefde uitbeeldt. Haar spel is vaak zeer aangrijpend. Frank Borzage, die achter zijn spc len het zuiver menschelijke zocht, is met deze keuze wel uitstekend geslaagd. Verder zien we nog de bekende ster ren Franchot Tone en Robert Young, de twee vrienden van Robert Paven, die het meisje trouwt, die alle drie in hun rollen uitmuntend zijn. Met „Drie kameraden'' is een film verschenen, gevoelig ontroerend soms zelfs fatalistisch-tragisch van inhoud, die ieder zal voldoen. Maandag (2e Paaschdag) komt Mu sis weer met een geheel nieuw pro- De beroemde filmclows Bert Whee ler en Robert Woolsey, stappen uit het heden terug in den jare 18^9 en wel in de film „Silly Billies* die 'onder den naam „Hoe langer hoe gekker' in Nederland in roulatie werd ge bracht. Het verhaal speelt zich af in het oude Indianengebied als de goldruch naar Californië juist begonnen is. De twee komieken treden hier op als kwakzalvers, die lal van alles behalve benijdenswaardige avonturen meema ken. Zij trekken kiezen onder bedrij- ging van vuurwapenen, leveren een chloroform gevecht met de Indianen, worden gevangen genomen, zakken in het drijfzand, worden bijna gelyncht enz. De regiseur Fred Guial heeft al zijn fantasie bij deze film te hulp geroe pen, en is daarin uitstekend geslaagd. Dorothy Lee is „het schattige meis je", Harry Woods, Delmar Watson, Jim Thorpe, Chief Thunderbird en an dere bekende acteurs, evenals een troep van vijftig Roodhuiden in orgi- neel costuum en honderden figuran ten, helpen deze humoristische rol prent te maken tqt een van de heste WheelerWoolsey kluchten, die er zijn. MIDDENSTANDS-EXAMEN. Het derde Middenstandsexamen staat thans voor de deur. Voor de derde maal zal den Middenstand de gelegen heid worden geboden te toonen, wat zij op cursussen, uit boeken of in de prak tijk zich eigen hebben gemaakt aan kennis, welke hun bij de bedrijfsvoe ring van eigen of andermans zaken ten goede zal komen. Het is een verheugend teeken, dat de Middenstand de behoefte aan een algeheele commercieele vorming heeft ingezien. Voor dit derde examen heb ben zich bijna 14.000 candidaten aan gemeld. Velen van hen zullen hun wer ken en zwoegen met het behalen van het diploma bekroond zien. Dat de om standigheden, waaronder de vereischte kennis is verworven, niet altijd even gemakkelijk zijn geweest, is bekend. Er zijn n.l. onder de deelnemers velen die voor het volgen der lessen na volbrach te dagtaak ettelijke kilometers per fiets moesten afleggen^m den cursus te vol gen, wellicht zijrf'er andere onder hen. die kostwinnaar zijn of die in hun hui selijk leven met ziekte of andere zor gen te kampen hebben gehad, maar niettemin toch hun studie hebben vol bracht. Als bewijs van zijn groote belang stelling voor de ontwikkeling van den Middenstand heeft de Minister van Economische Zaken besloten een zil veren medaille uit te loven aan hem of haar, die het beste examen heeft afge legd. De traditie getrouw trekt op den Woensdag voor I a schen de schooljeugd van Helvoirt langs de huizen en boerderijen, om bij de bewoners eieren in te zamelen, die zij later onder elkaar verdeelen, Een Brabantsche boerin brengt haar Paaschoffer. zij een garage.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 13