AKKERTJE Muziek in het Ziekenhuis. Zaterdag 8 April 1939 No. 28 De Echo van het Zuiden Tweede Blad GARANTIE r Neem dadelijk 'n en die migraine trekt weg! Gemeenteraad Loonopzand. School voor Bijzonder Lager Onderwijs te Waalwijk. Nog geen later politie-iuir. stemmen staken). De Ziekteverzekering voor werkloozen. Dinsdagavond kwam de raad der ge meente Loon op Zand in openbare ver gadering onder voorzitterschap van den Edelachtbaren Heer Burgemeester Mal leus bijeen. Secretaris de heer M. van der Wee. Afwezig de heer Smit. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een dankbetuiging van den Bond van Groote Gezinnen, een bericht van Ged. Staten, houdende goedkeuring van hel raadsbe sluit tot het aangaan van een kasgeldlee- ning, groot 40.000.eveneens betref fende den verhuur van de gemeente-wo ning aan den heer Tirion en de wijziging van de gemeente-verordening voor de veldwachters; machtiging tot het doen van inkomsten en uitgaven op de begroo ting 1939. Voorts was er hierbij nog een proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger en een mededeeling, dat de meisjesschool in beroep is gegaan over de beslissing van Ged. Staten. Al deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Het verslag van de commissie tot we ring van schoolverzuim werd eveneens voor kennisgeving aangenomen. Thans komt aan de orde het voorstel tot wijziging van de verordening, rege lende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters van de gemeente. De oorzaak van dit voorstel is te vin den in het feit, dat niet in alle vacatures, welke zich bij de gemeente-politie voor doen, door de aanstelling van capitulan- ten kan worden voorzien. In verband hiermede moet de Capitulanten-Raad, blijkens een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken geregeld va catures „vrijgeven". Tegen dit vrijgeven bestaat echter geen bezwaar, aangezien de belangen van de capifulanten er niet door worden benadeeld. De mogelijkheid bestaat nu, dat een gewezen capitulant gaat solliciteeren en benoemd wordt in een functie tot gemeente-veldwachter. De dienstjaren bij de Kon. Maréchaussee of Politietroepen doorgebracht, tellen dan echter ten volle mee. Zoodoende ont staat dus een zeer ongewcnschte toe stand, die de gemeente op hooge kosten drijft. Derhalve acht de Minister van Binnenlandsche Zaken het gewenscht, de bestaande regeling te wijzigen in dier voege, dat bij benoeming van een capi tulant of gewezen capitulant voor de pe riodieke verhoogingen niet worden me- degeteld 0 van de dienstjaren doorge bracht bij de Kon. Maréchaussee of Po litietroepen. Het voorstel van B. en W. om overeen komstig het verzoek van den. Minister te besluiten, wordt z. h. st. aangenomen. JTians komt aan de orde de behande ling van het adres van een 15-tal ouders van kinderen, verzoekende hun de kos ten geheel of gedeeltelijk te willen ver goeden, verbonden aan het bezoeken van hun kinderen van de school voor bui tengewoon lager onderwijs te Waalwijk. Hij het onderzoek dnt B. en W. nnar aanlei ding van dit verzoekschrift hebben ingesteld, is gebleken: a. dat in 10 gevallen het adres door de vrouw Is geteckend, zonder medeweten van haar echt genoot li. dat in 1 geval werd verklaard, dat de on- dertcekening niet van een der ouders is uitge gaan c. dat in 6 gevallen, tengevolge van de voor lichting door de bezoekers, door de ouders werd aangenomen, dat op hen een wettelijk voorge schreven plicht rustte om hun kind naar de school voor B.L.O. te Waalwijk te sturen, in al welke gevallen door de ouders werd verklaard, «lat zij liun kinderen liever alhier op schoei lieten gaan en er geen prijs op stelden, dat hun kinderen de school te Waalwijk zouden bezoe ken d. dat dit ook nog op 3 andere gevallen te rugslaat, waaromtrent voor het eene geval te ver melden is, dat geen onderteekening door een «Ier ouders heeft plaats gehad, voor het ander geval dat men, nu het betreffend kind steeds een goed rapport op school heeft gehad, niet kan begrijpen, dat dit kind op de school te Waal wijk zou moeten worden ingeschreven en voor het derde geval, dat verzocht werd «lit kind al hier op school te laten; e. dat in 2 gevallen de gezinsinkomsten zijn te stellen op GO,— tot 80,— per week, zoodat het niet kan opgaan deze in de vergoedings regeling van algeheele betaling door de ge meente, lietgeen door de ouders gewild wordt, te betrekken; f. dal men in 1 geval genegen is het kind op «ie school te Waalwijk te plaatsen, niet op grond van het motief, dat aan het kind eenige ontwik keling zal worden bijgebracht, maar „omdat de ouders dan van een last ontslagen zullen zijn"; g. dat in 1 geval door de ouders werd ver klaard, «lat hun kind geen „korrel" verstand of begrip heeft, waarvan de toevoeging was ver bonden, «lat indien men meende, dat op de school van Waalwijk aan het kind cenig begrip kon worden ingeprent van de zijde, der ouders, zonder eenige finantieele verplichting hunner zijds. tegen plaatsing geen bezwaar zal worden gemaakt li. dat in 1 geval door de outlers kon worden goedgevonden hun kind naar «1e school van Waalwijk te laten gaan, doch «laarvan wordt afgezien, indien eenige betaling zou worden ge- vorderd i. dat bespreking van het laatste geval kan vervallen, nu het gezin waartoe dit kind be hoort, naar elders is vertrokken. Naar aanleiding van dit onderzoek mcennen B. en W. tot afwijzing van het verzoek te moe ten adviseeren. Zij vinden daartoe grond in het feit, dat in stede van een objectieve voorlich ting aan «lc ouders te geven, «leze dusdanig zijn bewerkt, «lat zij geheel en al den indruk kre gen, dat zij wettelijk verplicht waren hun kin deren naar een school te sturen, die voor hun pliysiek vermogen geëigend is. On«ler dezen indruk wer«l het adres door het meerendeel der ouders geteekend. In deze omstandigheid mag, zooals bij liet onderzoek is gebleken, het verzoek geen beeld geven van het verlangen, dat in de ouders leeft, die er voor het overgroote deel niet op gestclil zijn om hun kinderen naar Waalwijk te laten gaan. Daarbij mag ten blijke hoe lichtvaardig met «lc onderteekening is omgesprongen niet on vermeld blijven, dat men in het eene geval zelfs niets van dit contrasigne wist. Wanneer als zoodanig gevraagd wordt welke beteikenis aan dit a«lrcs i£" toe te kennen, dan kunnen B. en W. niet anders zeggen dan dat het, gebouwd op een voorlichting die niet au serieux is te nemen en een onderteekening, «lie alle ge dachten heeft van geforceerd te zijn, geenerlci waarde heeft, om daarop een gunstig voorstel te formuleeren. B. en W. stellen derhalve voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Mag het standpunt ten deze gemotiveerd hoetcn door het feit, dat aan liet verzoek ecTi passende grondslag ontbreekt, niettemin zijn B. en W. van «len anderen kant niet ongenegen om elke aanvrage welke individueel mocht worden gedaan in de beoordecling te betrekken en om aan «lc hand daarvan een voorstel tot de gc- vrnagde hulpverleening overeenkomende niet «lc mate van de Rezinsinkomsten te doen. De heer van den Heuvel merkt op, dat men uit het lijvige prae-advies den in druk zou kunnen krijgen, dat B. en W. niet erg sympathiek- staan tegenover dit schoolbezoek te Waalwijk. Hij wil de mo gelijkheid opengesteld zien, dat, wanneer er behoefte bestaal een kind, dat mis deeld is met verstandelijke vermogens, de B.L.O.-school te Waalwijk te laten be zoeken, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hij uitdrukkelijk heeft verklaard, dat elke aanvrage, welke individueel zou worden gedaan, met inachtname van de noodige formaliteiten, steeds de belang stelling van B. en W. zal hebben. Z. h. st. wordt dan dit voorstel aan genomen. Nog geen later politie-imr. Vervolgens stelt de voorzitter het ver zoek aan de orde van een 24-tal café houders om het sluitingsuur, des Zater dags, Zondags en Maandags op 12 uur te stellen. Requostranten gronden hun verzoek o.m. op het feit, dat na sluitingsuur uog bussen in de richting Tilburg en 's-Hertogenbosch vertrekken, waarvan het publiek gedwongen is buiten te blijven wachten. Naar de meening van B. en W. kan of mag deze omstandigheid voor «1e bewilliging van het verzoek kwalijk als motief dienen, nu alleen op Zondag «leze late bussen loopen en niet op Za terdag en Maandag. Bovendien is het vervoer met deze bussen zeer miniem. Mag derhalve aan deze reden die overigens slechts op 16 request rant en kan terugslaan, wijl 8 onderteekenaars niet wonen aan de route, welke door «lc autobus wordt gepasseerd geen doorslaggevende beteekenis worden toegekend, dan kunnen zij waarvoor naar vroegere be handeling van adressen als deze mag worden verwezen ook voor het verdere geen aanlei ding vinden den raad te adviseeren om het ver zoek in welwillende overweging te nemen. De Voorzitter legt er den nadruk op, dat thans reeds voor de vijfde maal dat verzoek binnenkomt. Het respect, dat men voor het raadscollegc schijnt te' hebben, blijkt niet erg groot tc zijn. Adressanten hebben verkeerd gezien, dit verzoek thans voor de 5e maal in te dienen, aangezien van tevoren geen over leg is gepleegd met B. en W. en het hoofd der plaatselijke politie. Dhr. v. .(1. Heuvel is echter van mee ning, dat de aanhouder wint en in dien verstande is het te begrijpen, dat thans dit verzoek voor de 5e maal in den raad komt. Verder merkt spreker op, dat de burgemeester, als hoofd van de plaatse lijke politie, bet verzoek op moreele gronden niet zou kunnen afwijzen. Spre ker is van meening, dat het afwijzen van dit verzoek door B. en W. in wordt ge geven door een centenkwestie. De ge- heele gemeente wordt door de hooge be lastingen zwaar gedrukt, maar in het bij zonder toch wel de caféhouders. Deze- groep middenstanders wordt wel het zwaarst door de belastingen getroffen. Verder acht spr. het latere politie-unr bevorderend voor het vreemdelingen verkeer, aangezien men daarvoor een goed gcoutileerd en waardig hotelbedrijf moet hebben. Spr. stelt dan voor hel late politie-uur toe te staan op Zaterdag en Zondag. Dhr. Marcus betoogt, dat het (le café houders allesbehalve voor den wind gaat, hetgeen wel wordt bewezen door de voortdurende verwisseling van eige naars, terwijl er eenige hun deuren zelfs al moesten sluiten. Al mag dan het motief dat door de caféhouders is aangehaald, niet doorslag gevend zijn, hij wil adressanten toch te gemoet komen, door hen Zaterdags en Zondags toestemming te verleenen tot 12 uur open te zijn. In dit verband merkt spr. op, dat door de verhooging van het vergunningsrecht, hetgeen op deze agen da staat, de vergunninghouders nog zwaarder zullen worden belast. Dhr. Roestenberg is echter een andere meening toegedaan. Hij acht er veel moed voor noodig om een dergelijk verzoek in deze tijdsomstandigheden te kunnen steu nen. Dat de café's gedurende 2 of 3 da gen een uur langer open zijn, kan geen grondslag vormen om de zaak in stand te houden. Spreker verklaart zich abso luut legen verlating van het politie-uur, vooral met het oog op de abnormaal slechte tijdsomstandigheden. Het adres is in strijd met de belangen van de gc- heele gemeente, ook met het belang van de caféhouders. De voorzitter antwoordt dhr. van den Heuvel, dat wanneer men hem, als hoofd van de plaatselijke politie, buiten deze vergadering om, zijn zienswijze zou vra gen, hij zonder moreele gronden er bij te halen, afwijzend op dit voorstel zou adviseeren. Ook kan dit nooit een „cen- tenkwestie" worden, aangezien hooger- hand hier wel voor zou zorgen. Verder hebben wij in de gemeente vol doende goed geoutileerde en plaatselijk waardige zaken. Verder zegt hij den heer Marcus, die vooruitgeloopcn is op de verhooging van het vergunningsrecht, dat dit eerst volgend jaar in werking treedt. Verder moet hij dhr. v. d. Heuvel rec- tificeeren. Deze kan er n.l. geen voor stel van maken om het late sluitingsuur Zaterdags en Zondags van kracht te doen zijn. Hij kan echter wel een amendement vragen. Dit moet dan echter gaan op den grond, die in het verzoek staat, want wanneer men het op de financiën wil baseeren, valt het in den Haag. De burgemeester betoogt, dat het mo tief. door de adressanten aangehaald, een fictie is. Van de 250 bussen die er per week vertrekken, zijn er slechts 2 die Zondags na het politie-uur nog rijden. Verder heeft hij opgemerkt, dat de men sehen dit op de bus wachten, altijd bui ten staan, 's Morgens vroeg, wanneer al le zaken nog gesloten zijn, vertrekken er ook bussen. Die menschen zijn toch ook genoodzaakt buiten te wachten. Maar ook midden op den dag, terwijl het stortre gent, loopen de reizigers niet zoo ge makkelijk een café binnen om dan op de bus te wachten. Hieruit blijkt dan wel overduidelijk, dat het motief van adressanten niets waard is. 30 bussen vertrekken voor er een zaak open is. Verder heeft hij een onderzoek ingesteld naar het aantal passagiers, dat Zondags na het politie-uur vertrekt en dat is gemiddeld l3/t. Dus doorgaans maken nog geen 2 personen van den la ten dienst gebruik. Het request is zeer Binnen 'n kwarlier voell Ge U als her boren. Ge hebl Uw dag gered! Wer ken verrassend snel. Onschadelijk! Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. jammerlijk uitgedrukt en heeft als zoo danig geen waarde. Slechts 3 zaken en wel de hotels van Dun, Euphonia en Smit hebben van het late politie-uur eenig betrekkelijk voordeel en hiervoor zouden wij dan de gemeentebelangen moeten schaden? Nadat dan vervolgens de heeren van den Heuvel en Roestenberg hun ingeno men standpunt hadden onderstreept, komt het voorstel van B. en W. in stem ming, waarop de stemmen staken, zoo dat het verzoek tot een volgende verga der in«i zal worden aangehouden. Vóór de heeren Grootswagers, v. Lier, Roestenberg, van Elshout, v. Laarhoven, Snaphaan en Snoeren. Thans komt aan de orde een schrij ven van Ged. Staten, houdende wijziging van den begrooting voor het dienstjaar 1939. Ged. Staten schrijven, dat zij over de ze begrooting overleg hebben gepleegd met de door de regeering ingestelde commissie van overleg, die het bedrag dat de gemeente voor bijzondere bedra gen zal worden toegekend, heeft bepaald op 24.712.Gevraagd was 34.390.57. Bij het bepalen van dit bedrag heeft de commissie rekening gehouden met de climineering van het nadeelig slot over '37, groot 2.461.98 en van de aflossing op de voor het tekort van de bouwver- eeniging „Volksbelang" gesloten geldlee- ning. De subsidie van het Burgerlijk Armbestuur heeft de commissie voorts moeten verminderen met 400.ter wijl zij het vergunningsrecht verhoogd wil zien van ƒ7.50 tot ƒ12.50 per ƒ50 huurwaarde. Verder is er nog op enkele andere pos ten bezuinigd. Zoo zal n.l. de vergoeding die aan de leden der stembureaux wordt gegeven, van 5.op 4.worden ge bracht, terwijl ook op de begrooting van het gasbedrijf enkele uitgaafposten wor- door LIES HELGERS. Op haar tenen liep Lieneke dooi de lange, stille gang. Wat een vreem de lucht hing er toch altijd in een ziekenhuis en wat was het overal stil. Alleen hoorde ze in een andere gang 'n paar verpleegsters met elkaar spre ken. Hun stemmen klonken hol door het grote gebouw. Daar stond een wa gen niet een laken er overheen. Ze wist wel, dat het een verbandwagen was. Daar stonden alle flesjes en pot jes op, die de zusters bij het verbin den nodig hadden en ook watten en verband waren erop. Lieneke liep zo vlug ze kon, maar ze durfde toch niet te hollen. Ze wist wel ongeveer in welke zaal Jansje lag en even later stond ze al voor de deur. Het was toch wel een beetje griezelig om zo heel alleen naar binnen te gaan, maar dat kwam, omdat ze buiten het bezoekuur om mocht komen. Jansje was vandaag jarig en daarom mocht ze meer bezoek ontvangen dan anders. Lieneke liep tussen de rij bedden door. Jansje was helemaal aan het eind van de zaal geschoven, in de kleine serre. Nu kon ze daar bezoek ontvangen en hadden de andere kin deren er toch geen last van. Haar moeder en haar broertje zaten bij haai en ze was erg blij, toen ze Lieneke zag. Lieneke moest alles vertellen van school en van de kinderen uit de klas. Van meneer en van de gymnastiekles. Jansje's ogen glansden, toen ze alles hoorde. Wat. was hel fijn om weer al les te weten, wat er gebeurde. Ze was zo plotseling ziek geworden en ze vond het zo naar, dat ze nu een tijd in het ziekenhuis moest blijven liggen. „Het ergste vind ik, dat ik niet op de feestavond van school kan komen", zei ze. „Bob en jij moeten ook iets spelen, hè? Gaat het al goed? Ik vind het zo jammer, dat ik jullie niet kan horen, ik had het zo leuk gevonden." Het plan van Jansje. „Ja", zei Lieneke, „eigenlijk moes ten we hier voor jou kunnen spelen. Het is wel niet zo erg mooi, tenminste, dat geloof ik niet, maar het is toch wel een aardig stukje en moeder zegt, dat het al heel goed gaat". En toen kreeg Jansje een inval. „Waarom zou je het eigenlijk niet hier kunnen spelen! We kunnen het aan de zuster vragen. Moeder wilt u niet aan de zuster vra gen, of Lieneke hier eens een muziek- stukje mag spelen met haar broer?" Lieneke kreeg een kleur als vuur, want zij had het niet echt zo bedoeld. Ze zou niet eens in het ziekenhuis durven spelen! Mevrouw Kerve, de moeder van Jansje, begon te lachen en vroeg: Zou je dat graag willen? Ja, vandaag hen je jarig, (lus nu kan ik je niets weigeren. Ik wil het wel eens aan de zuster vragen. Maar zou jij het wel willen, Lieneke? Vind jij het leuk om hier in het ziekenhuis te spelen voor de kinderen?" Lieneke trok even haar schouders op. Ze wist het werkelijk niet en ze was er een beetje verlegen van van geworden. Ach, als de kinderen het leuk vonden en als het mochten als Bob ook wildemisschien durf de ze dan wel eens te spelen. Ze moest op de schoolavond toch ook voor pu bliek spelen. Juist kwam er een zuster aan. Me vrouw Kerve ging naar haar toe en even later kwam ze weer terug en zei: „Zuster Annie kan het niet zeggen. Ze moet het eerst aan de directrice vragen, en dan komt ze het wel zeg gen, maar nu heeft ze geen tijd." Wat de directrice zei. Ze praatten een tijdje over andere dingen en juist toen Lieneke weer wilde opstappen, kwam de directrice in de zaal. Ze liep meteen naar de serre door en kwam voor Jansje's bed staan. „Zo meisje", zei ze vriendelijk. „Ik hoor, dat jouw vriendinnetje wel eens hier piano zou willen spelen en dat jij dat erg prettig zoudt vinden. Het is wel eens meer gebeurd, dat er een paar mensen muziek maakten voor de patiënten van het ziekenhuis. Het zou dus niet de eerste keer zijn en daarom geloof ikdat ik het maar zal goed vinden. Je bent toch jarig vandaag en jarige kinderen krijgen altijd hun zin! Ik denk wel, dat de andere kinderen het ook leuk zullen vinden. Wil jij wel spelen?" Lieneke antwoordde niet direct. Ze vond het aan de ene kant wel leuk om te mogen spelen, maar aan de andere kant. „Ik moet het aan mijn broer vragen" zei ze toen. Ze kon het toch ook niet zo ineens heslissen. Dal begreep de directrice ook wel en ze spraken af, dat Lieneke er eerst met Bob over zou spreken en dat ze dan bij haar volgende bezoek zou zeggen of ze het deden. Ze vertelde alles thuis aan haar ou ders en aan Bob en eindelijk besloten ze om het te doen. Zo gingen ze op een middag naar het ziekenhuis. Bol) had zijn fluit hij zich. Het concert. Ze werden heel hartelijk ontvangen door de directrice en toen gingen ze naar een kleine hal, waar de lange gangen op uitkwamen. „In deze gangen zijn de meeste ka mers en zalen", zei de directrice. Alle deuren staan open, zodat de patientjes jullie goed kunnen horen en allemaal mee kunnen genieten. Kijk, we heb ben hier een piano neergezet en je vind hier verder alles, wat je nodig hebt." Even later haddqn ze alles klaarge zet en konden beginnen. Lieneke vond het nu toch wel griezelig, maar Bob zag er zo rustig en kalm uit, alsof ze thuis in de huiskamer gingen spelen. En tooen begonnen ze. In het begin klonken de tonen van de piano erg

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5