H.deBont-v.Hulten Plaatselijke Berichten. NIEUWS UITnc LANGSTRAAT EN OMGEVING. Heerenkleediog naar maat Gemeenteraad Dussen. Zaterdag 8 April 1939 No. 28 De Echo van het Zuiden Derde Blad DRUNEN. BENOEMING. Naar we vernemen, is de heer L. Verwoerd te Amsterdam, benoemd tot voorzitter van een Kernbureau voor de voorziening van leder en schoenen in qeval van bijzondere omstandigheden. V.v.d.S. INSPECTIE VERLOFGANGERS. Op 13 Juni a.s. zal in het gymna stieklokaal van de Openbare Lagere School, Stationsstraat 24 alhier, het jaarlijksch onderzoek plaats vinden van de verlofgangers der lichtingen 1930 en 1931, uit de gemeenten Waal wijk, Heusden, Eethen, Loon-op-Zand en Drunen. F. L. RATH, f Na eene langdurige ziekte overleed 1.1, Woensdag op 76-jarigen leeftijd in het St. Nicolaas-Ziekenhuis alhier de heer Fians Rath. De heer Rath, die een zeer geacht in gezetene onzer gemeente was, heeft zich niet bewogen op het* terrein van het publieke leven, maar op 't gebied der charitas heeft hij zich groote ver diensten verzameld. Meer dan 20 jaren was hij een waar dig en actief Vincentiaan; was pen ningmeester en magazijnhouder de St. Vincentiusvejeeniging. Vooral in deze laatste functie heeft hij veel en goed werk gedaan en is vele behoeftigen grootelijks van dienst ge weest. De armen zullen in hem een groote steun en helper verliezen. Hij ruste in vrede. BIJZONDERE JUBILEA. 13 April zullen in onze gemeente eenige zeldzame jubilea herdacht wor den, die zeker tot de groote bijzonder heden behooren. Op dien datum zullen de heeren J. van Iersel Sr. en H. Wiesman, die res pectievelijk meermalen voorzitter en secretaris waren, het feit herdenken dat ze vóór 50 jaar gekozen werden als lid der Sociëteit ,,de Gezelligheid" alhier. De heer Willem Timmermans her denkt dezer dagen z'n 40-jarig lidmaat schap. NIEUWE LEDERFABRIEK. Het bouwen der nieuwe overleder- fabriek aan de Haven voor de firma Vermeer en Beerens, is opgedragen aan den heer A. Vermeer, aannemer, alhier. Reeds a.s. Dinsdag gaat de eerste spade in den grond en met den groot sten spoed zal worden doorgewerkt. VERGADERING VAN DEN KATH. ONDERWIJZERSBOND AFD. WAALWIJKHEUSDEN Een dubbel hartelijk welkom wensch. te de voorz. de heer A. Froklage aan het matig aantal opgekomen leden en deelt mede dat door het bestuur als nieuwe penningmeesteress is aangewe zen mej. C. P. Gebbing. De besprekingen der voorstellen voor de algem. vergadering te Oss en de K.O.V.-vergadering te Amsterdam hadden een vlot verloop; het voorstel ,,de kweekeling uit de school" werd uitvoerig besproken. Verkiezing der af gevaardigden verliep vlot. De heer v. Rooij van de Projectie- Onderwijs Centrale te Nijmegen, be sprak. de mogelijkheden van de school- film voor het onderwijs en wees in het bijzonder op het bereikbare in verband met de minder gunstige finantieele om standigheden waarin vele scholen ver- keeren. Hij verduidelijkte zijn uiteen zetting met een demonstratie van een aardrijkskundige en geschiedkundige filmstrook, waarna het nieuwste, de kleurfilmstrook nog werd gedemon streerd. De heer G. Carpay te Heusden biacht nog verslag uit van een gehou den vergadering te Amsterdam over de spellingskwestie. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt. DE LUCHTBESCHERMING TE WAALWIJK. Lezing van Ir. C. v. d. Hoeven. Woensdagavond hield Ir. C. v. d. Hoeven, voorzitter van de Nederland- sche Vereeniging voor Luchtbescher ming. afdeeling Waalwijk, een zeer in teressante radio-lezing over de lucht bescherming in het algemeen en den stand van zaken te Waalwijk in 't bij zonder. Na door den directeur van het dis tributie-bedrijf, den heer C. Th. Kila te zijn ingeleid, beschreef spreker in groo te trekken het verloop van de werk zaamheden der afdeeling. De gemeente is gedecentraliseerd in 7 wijken, in overeenstemming met de indeeling van de brandweer, waarom iedere wijk zelfstandig haar werkzaam heden verricht. Aan het hoofd van iedere wijk staat een wijkleider, die met zijn plaatsver vanger in een bepaalde wijk het orga nisatorische en instrueerende werk ver richt. De wijkleider vormt met 5 wijkmees ters, de wijkcommissie. Thans zijn 6 van deze commissies samengesteld. De wijkleiders hebben ieder een zoo genaamde instructeurscursus moeten volgen, die gegeven werd door de hee ren Dr. Kolster; van Vliet en de Hoop. Spreker deelde verder mede, dat dit jaar zal worden besteed, om de bevol king zoo goed mogelijk voor te lichten omtrent hetgeen zij in tijden van lucht aanvallen te doen en te laten heeft. Het best hiervoor leent zich een huis aan huis bezoek, dat dan ook zal geschie den. Dit vergt echter veel tijd en moeite van de commissie-leden en spre ker hoopt, dat deze moeite bij de be volking zal worden gewaardeerd en zij goede nota zal nemen van de verschil lende aanwijzingen. Vervolgens gaf spreker enkele tips betreffende de verduisteringsproef, die in het geheele land zal worden gehou den. O.m. legde hij heel duidelijk uit, hoe men een practische lichtafscher- ming kan verkrijgen. Bij een gewone verduisteringsproef kan men eenvou dig het licht uitdraaien, maar in oor logstijd zal het mogelijk zijn, dat wij geruimen tijd achtereen blootstaan aan luchtgevaar. Het zou dan ondoenlijk zijn, steeds in 't donker te zitten. Daarom is lichtafscherming noodig. Twee schuilloopgraven. Hierna deelde spreker mede. dat, op verzoek van het plaatselijk bestuur van den N.V.L. de gemeente zal overgaan tot het aanleggen van twee model schuilloopgraven, n.l. een open en een gesloten type. Deze twee zullen dan dienen als model voor anderen. De plaats waar deze zullen komen, zal nog nader worden vastgesteld. Tevens memoreerde spreker den krachtigen steun die men van gemeen- te-wege heeft ondervonden bij de voor lichting van de jeugd. Jeugdvoorlichting. 26 April zal in zaal 20 va nhet ge meentehuis het personeel van de ver schillende scholen samenkomen, ten einde instructies in ontvangst te nemen rnet het oog op de jeugdvoorlichting. De taak van het schoolpersoneel is dan verder de leerlingen op de hoogte te brengen van de verschillende maat regelen, die zij bij luchtaanvallen te treffen hebben. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast SCHUILLOOPGRAVEN. Zooals men boven in dit blad lezen kan heeft Ir. C. v. d. Hoeven Woens dagavond voor de radiodistributie een rede gehouden over de luchtbescher ming. Hierin deelde hij mede, dat in onze gemeente twee schuilloopgraven ge bouwd zullen worden, een open en een gesloten, die dan als model moeten dienen voor het particuliere initiatief. Naar wij verder nog van goed inge lichte zijde vernemen, zullen deze schuilloopgraven komen te liggen bij het abattoir, naast den spoorweg. 43e JAARVERGADERING AFD. N.-BRABANT—LIMBURG van den Ned. Bond van Jongelingsver- eenigingen op Geref. Grondslag. De afdeeling Noord-Brabant—Lim burg van den Nederl. Bond van Jon- gelingsvereenigingen op Geref. Grond slag houdt a.s. Maandag 10 April 1939 Tweeden Paaschdag in de groote zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging te Waalwijk haar 43ste jaarvergadering. Des vormiddags ten 10.30 uur zal eene huishoudelijke vergadering wor den gehouden, waarin o.a. de voorzit ter de heer J. J. van Oord zal spreken over: .Volharden bij het ideaal". De agenda voor de middagvergade ring die aanvangt om 2.15 uur luidt als volgt: 1. Heropening van de vergadering. 2. Referaat van den Weleerw. heer Ds. C. Veenhof van Haarlem, over: ,,Ons geloof en ons jeugdwerk". 3. Bespreking van dit referaat. 4. Opwekkende slotrede, uit te spreken door de Hooggeleerden heer Prof. Dr. K. Dijk te Zwolle, Voorzitter van den Bond: ,,Wat blijft 5. Sluiting. CAFé CITY. Eersten en Tweeden Paaschdag zal in het bekende café City een eerste klas Volendammer muziek- en zang ensemble optreden. Des middags, bei de dagen van 12 tot half drie matinee en des avonds van half zeven tot half twaalf. De heer de Ruijter heeft kosten noch moeiten gespaard om dit ensem ble voor de twee Paaschdagen te enga- geercn. Voor muziek- en zangliefheb bers is het een mooie afwisseling, spe ciaal voor de buitenlui uit de omge ving, om eenige uurtjes gezellig door te brengen in café City. Wij wenschen den heer de Ruijter veel succes. VERWONDING. Zooals wij in ons vorig nummer on der Sprang hebben gemeld, werd Dins dagavond door den gemeente-veld wachter Overeem aldaar K. uit Waal wijk gearresteerd. Hij werd in de cel opgesloten. Toen hem Donderdagmorgen een kop koffie gebracht was en men eenigen tijd later opnieuw de cel betrad, lag K. hevig bloedend uit een verwonding aan z'n pols op den vloer uitgestrekt, terwijl het koffiekopje in scherven naast hem lag. De polsslagader bleek geraakt en hij had reeds veel bloed verloren. Hij ver klaarde gevallen te zijn toen hij door het raampje wilde kijken en alstoen met z'n pols op 't kopje terecht te zijn geko men. Hij is direct naar 't St. Nicolaas- Ziekenhuis te Waalwijk vervoerd, al waar hij ter verpleging is opgenomen. Gisteren is hij naar 's-Bosch. overge bracht. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politiebureau zijn inlichtin gen te bekomen van de navolgende ge vonden voorwerpen: Gouden ring, zilveren kettingtje, scapuliermedaille, sleutel, portefeuille met inhoud en portemonnaie met in houd. MARKTBERICHT. Handelsmaatschappij Rio Grande N.V. De huidenmarkt was deze week iets kalmer en toonde verder een min of meer afwachtende stemming. In verband met de ophanden zijnde feestdagen ontbreekt vrijwel alle acti viteit. EERVOL ONTSLAG Mgr. Dr. P. J. M. VAN GILS ALS BISSCHOPPELIJK INSPECTEUR VAN HET KATHOLIEK L.O. Z.H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Leinmens heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den hoogeerw. heer Mgr. dr. P. J. M. van Gils, als bisschoppe lijk inspecteur van het katholieke la ger onderwijs en in diens plaats be noemd den zeereerw. heer P. H. van Nieuwenhoven. In een afscheidsartikel zegt de Nieuwe Koerier te Roermond o.m.: Dr. van Gils was voortdurend een onzer groote strijders voor de rechten van liet katholiek onderwijs, van de bewaarschool tot de universiteit. Hij heeft met anderen door taai volhou den veel resultaten bereikt en van alles wat in moeizamen strijd de laatste tientallen jaren verkregen werd, mag hij een aanzienlijk deel naar zich toe rekenen. Met onstuimige liefde diende dr. van Gils de katholieke zaak. Hij was een baanbreker met een forsche hand en even forsch geluid. Wie zijn tempo niet konden houden, of niet verkozen bij te houden, hebben hem niet altijd volledig gewaardeerd. Maai er zal niemand zijn, die niet oprecht dankbaar is, dat Nederland en Lim burg een dr. van Gils hebben bezeten in een voor het onderwijs zulk een belangrijken tijd als die van de laatste dertig jaren. Berlijn, waar men hem in een dei- grootste hotels een appartement gere serveerd had en waar hij met de grootste onderscheiding bejegend werd. De autoriteiten van het ministe rie van economische zaken waren van oordeel dat niemand anders dan Ian Bata in staat was de enorme fabrieken van Zlin te leiden. De heer Bata stelde zijn condities en men gaf hem voor verscheidene jaren „carte blanche" om hem in staat te stellen het geld, dat men hem in het buitenland schuldig is, te doen binnen komen. I)E BOSSCHE VUILNISBELT BIJ VLIJMEN. Blijkens een bekendmaking ingevol ge de Hinderwet is op 29 Maart 1939 door Gedeputeerde Stalen van Noord- Brabant aan burgemeester en wethou ders van 's-Hertogenbosch en hunne rechtverkrijgenden voorwaardelijk ver gunning verleend tot het oprichten van een vuilnisstortplaats op de per- ceelcn ten Zuiden van den Prov. weg van 's-Bosch naar Vlijmen (de be staande vuilnisstortplaats). Voorts is voorwaardelijk vergunning verleend tot het oprichten van een vuilnis stortplaats op enkele perceelen, gele gen ten Zuiden van den Prov. weg van 's-Bosch naar Vlijmen, en ten Noor den van den spoorweg van 's-Bosch naar Waalwijk (Nieuwe vuilnisstorl- plaaats). De gemeente Vlijmen gaat in beroep bij de Kroon. IAN BATA BLIJFT AAN HET HOOFD I)ER SCHOENFABRIEKEN TE ZLIN IN MORAVIë. Volgens de Daily Mail heeft één dei- rijkste Tsjechische industrieelen, de heer Ian Bata, eigenaar der bekende schoenfabrieken, Berlijn verlaten met de belofte door de Duitsche autori teiten verkregen, dat hij de leiding zijner fabrieken te Zlin kan hervatten. Het Duitsche gouvernement wensc-.t de voortzetting dezer fabrieken. Zij brengen inderdaad een massa buitcn- landsche deviezen in het rijk ten be drage van ongeveer 4500 pond sterling per week. De heer Bata kwam wel een beetje tegen wil en dank te Berlijn. Toen de Duitschers Tsjecho-Slowakije bezetten vluchtte hij met zijn persoonlijk vlieg tuig. Hij doorreisde vervolgens ver volgens verscheidene landen, kwam te Boekarest, te Amsterdam, te Parijs en te Londen, maar niet in Berlijn. Hij eindigde zijn rondreis te Belgrado met het doel zijn fabrieken over te bren gen naar Joego-Slavië. Maar bij zijn aankomst in deze Hoofdstad, vond hij in de luchthaven, Duitsche officieele personen, die hem opwachtten. Zij verklaarden hem, dal zijn tegenwoor digheid in Berlijn verzocht werd. De heer J3. vertrok met hen per auto naar De leden van de stembureaux benoemd en presentiegelden vastgesteld. Donderdagmorgen kwam de raad der gemeente Dussen onder voorzitter schap van wethouder J. van Etten in openbare vergadering bijeen. De notulen werden ongewijzigd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een jaarverslag van de Centrale Ai- beidsbeurs, een proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvan ger, welke voor kennisgeving werden aangenomen. Verder was er een schrij ven van den zoon van oud-burgemees ter Snijders, waarin deze hem mach tiging verleende den raad der gemeen te een zilveren ambtsketting aan ie bieden, die onder dankzegging werd aanvaard. Een schrijven van Ged. Staten, waar in zij mededeelden, dat het uurloon volgens het colleciiel contract in deze gemeente 23 et. is en in Almkerk 24 cent. Het uurloon in de werkverschaf fing bedraagt derhalve respectievelijk 21 en 22 ct. Ged. Staten willen hier nu wijziging in brengen. De heer van Rijswijk betwijfelt het dat het uurloon in collectiet contract te Almkerk 24 ct. bedraagt. Hij wil zich bij deze zaak niet neerleggen, maar stelt voor om te onderzoeken ol het loon in Almkerk inderdaad 24 et. bedraagt en wanneer dit niet zoo blijkt te zijn, hetgeen spreker wel veronder stelt, de zaak opnieuw ter behande ling naar Ged. Staten te zenden. Aldus wordt besloten, nadat dooi den heer Koekoek nog naar voren was gebracht, dat de moeilijkheid niet zoo gemakkelijk weg was te werken, aan gezien er veel mensehen zijn die in den Bieschbosch werken. Verder was er een schrijven inge komen van den Commissaris der Ko ningin, waarin deze het K. B. mede deelde, waarin de heer H. J. M. Mol was benoemd tot burgemeester van de gemeente Dussen. Eenzeltde schiijven was er, waarbij werd bepaald, dat de functie van burgemeester en secreta ris voortaan gescheiden zou zijn. Voorts was er een schrijven inge komen van den R.K. Bouwvakarbei ders Bond, waarin deze verzoekt de werkzaamheden aan de rivier te Dus sen zoo spoedig mogelijk te laten uit voeren. Een schrijven van den Bond van arbeiders in hel landbouw, tuin bouw en zuivelbedrijf, verzocht om te zoeken naar nieuwe werkverschaf fingsobjecten, waarbij zij het uitdie pen en uitbaggeren van de rivier noemde, zijnde noodzakelijk met hei ook op de instandhouding en den wa terloop. De voorzitter deelde mede, dat men ten dezen aanzien spoedig met voor stellen in den raad zou komen. De heer van Rijswijk bepleit hier om voortaan zooveel mogelijk werkvei- schaffingsobjecten in de gemeente zeil te laten uitvoeren. Bij de werkzaam heden aan het Zuiderveld heeft men geen enkele klacht gehoord, en wan neer de erbeiders buiten de gemeente moeten gaan werken zijn de klachten niet van de lucht. Spr. is van meening dat ook het Noorderveld aanmerkelijk verbeterd kon worden en dit ook een schitterend werkverschaffingsobject zou zijn. De voorzitter merkt op, dat, om werken in de gemeente te laten uit voeren, de medewerking moet worden verkregen van de polders. Verder is er onder de ingekomen stukken het verslag van de commis sie tot wering van schoolverzuim, een schrijven van Ged. Staten betreffende wijziging van het ambtenaren-regle ment, dal, zooals door dit college was aangegeven, geschiedt. Benoeming leden stembureaux. Hierna komt aan de orde de ver kiezing van de leden voor de steni- reaux. Tot leden van het stembureau te Dussen, waarvan de burgemeester voorzitter is, worden gekozen, nadat de stemmen respectievelijk twee en drie malen niet tot overeenstemming hadden kunnen komen, de heeren van Bijswijk en Koekoek. Tot plaatsvervan gende leden werden eveneens na her haalde stemming de heeren J. van Ellen en Millenaar gekozen. Voor het stembureau in Hank wordt bij de derde stemming de heer van Balkom tot voorzitter gekozen, terwijl voorts bij iedere stemming een groot aantal stemmen op den heer van Dalen werden uitgebracht. Tot leden van dit stembureau werden ten slotte gekozen de heeren v. d. Zouwen en J. Snijders, tol plaatsvervangers de heeren A. Vughts en Leeggangers. Voor het hoofd-stembureau, waar van de burgemeester ambshalve voor zitter is, werden gekozen, ook nadat weer verschillende keeren gestemd was, de heeren van Rijswijk en B. Koekoek, A. Berm en A. '1v. Dalen en tot plaatsvervangers de heeren Leeggangers, A. Heesters en J. van Balkom. De presentie-gelden voor de leden der stembureaux worden zonder op merkingen vastgesteld op 12.per stembureau. Hierna komt nog aan de orde een wijziging van de begrooting 1939, die, aangezien zij slechts enkele admini stratieve punten inhoudt, eveneens onder den hamer doorgaan. Rondvraag. Bij de rondvraag zegt de heer de Wijs, dat in de voorlaatste raads,ver gadering besloten is om op den hoek van de Nieuwe Steeg en den Provin- cialen weg een wegwijzer te plaatsen: in dit verband bepleit spreker samen werking met den K.N.A.C. Verder vraagt hij nog of de schuiltenten die in huur zijn gegeven aan de Heide- Maatschappij iéts in de gemeente-kas hebben gebracht, waarop de voorzit ter antwoordt, dat bij de afrekening met de Nederlandsche Heide Maat schappij hiermede rekening is gehou- Gouden bruiloft Op 2 Mei a.s. hoopt 't echtpaar J. van Drunen-de Leijer den dag te herdenken, waarop zij voor vijftig jaar in het huwelijkbootje stapten. De buurt wil dezen dag niet ongemerkt voorbij laten gaan. -Er is vergaderd en het resultaat is geworden, dat er reeds een drietal commissies zijn benoemd. Heeren buurtcommissie voorzitter, Marie Elshout, secr., P. de Bont, penning meester, W. Luyben, leden J. v d. Heijden en Piet Elshout. Damesbuurtcommissie presi dente, Dina Veltman, secr. Jo Ver hoeven, penningm. Dina Smits, leden Jaen Vesters en Anna Vughts. Adviescommissie: Jan IJpelaar, Kees van Dal, G. Nelis, J. Vissers en Jan Merkx. Naast deze commissies zal nog een eere-comité worden benoemd. Met de voorbereidende werkzaam heden is reeds een aanvang ge maakt. Bouwvakarbeiders De bouwvakarbeiders kwamen in veigadering bijeen onder presi dium van den heer 'lh. Kuys. Uit het jaarverslag ontleenen wij, dat het ledenaantal per 31 Dec. '38 30 bedroeg. De afdeeling had een batig saldo over het afgeloopen jaar van f26,47. Onder dank aan den penningmeester werden de diverse bescheiden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden Th. Kuys en W. Kiviets werden herkozen, terwijl Th. Kuys wederom tot voor zitter werd benoemd De vrijgestelde van den Bond, de heer Chr. de Gier sprak nog over »de Nieuwe Gemeenschap», waarna besloten werd op 15 April a.s. daarvoor een propaganda— vergadering te beleggen.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 9