Waalwijks handel en industrie. Hebt U reisplannen? DRUNEN. onze plaats een Comité van Aanbe- g veling gevormd, waarin de volgende personen zitting hebben genomen: E. G. J. Moonen, Burgemeester. A. J. M. v. Erp, Pastoor. H. F. Heezemans, Pastoor. A. Hoffman, Predikant W. Kemps, Pastoor. L. G. Louwe-Kooymans, Predikant. O. U. V. Mühlnickel, Predikant. A. .1. Verhagen, Pastoor. Comité van Voorbereiding: G. Goutière, Voorzitter. A. Meijs, Secretaris. M. G. v. Zeist, Penningmeester. A. Pullens, Lid. 6 Mei zal de jaarli.jksche speldjes dag, in de week van 613 Mei de collecte langs de huizen voor dit doel worden gehouden. K.J.M V. In de dezer dagen gehouden ver gadering van de Katholieke Jonge Middenstands Vereeniging werd met groote meerderheid van stemmen de heer A. v. d. Broek gekozen tot voorzitter. De vacature was ontstaan door vertrek van den heer Baaymakers. Katholieke Filmactie De Katholieke Filmactie, die ten doel heeft de slechte fims te weren en het publiek zooveel mogelijk goede, verheffende producten voor te zetten, zal ook in onze gemeente haar actie beginnen. Morgen zal in de vier parochies, door een pater worden gepreekt over de gevaren, verbonden aan slechte films en het doel en streven van de Katholieke Filmactie, ten einde ook in Waalwijk een afdeeling te stichten. De wijze wachter van 't Vaticaan, de Paus van den modernen tijd, Pius XI z.g. heeft in zijn encycliek «Met waakzame zorg« alle Katho lieken der wereld.gewezen op de gevaren van de slechte films. In deze encycliek deed Z.H. een be roep op allen om dooreen machtige blokvorming dit invloedrijke propa ganda middel in goede richting te sturen. De Katholieke Filmactie is ont staan uit genoemde encycliek, op initiatiet van onze Nederlandsche Bisschoppen. Over het geheeleland telt zij reeds talrijke afdeelingen die reeds veel ten goede hebben bewerkt. Bij alle parochianen is een cir culaire bezorgd, waarin een en ander is uiteengezet en een geteekende verklaring wordt gevraagd van in stemming met deze actie en steun daarvoor. Moge zij ook in onze gemeente succes hebben. Herwonnen Levenskracht. Een tjokvolle zaal. Gisteravond werd door de Waal- wijksche afdeeling van de B.K. ver eeniging tot bestrijding der tuber culose «Herwonnen Levenskracht« in het Bondsgebouw een filmvoor stelling gegeven ter propaganda van «Herwonnen LevenskracbU. De voorzitter van de afdeeling Waalwijk, dhr. H. Kolster opende deze bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord en sprak zijn vreug de uit over het drukke bezoek. Hierna werd de film «Rondom het jubileum van Herwonnen Le venskracht gedraaid, die ons een levendig beeld loonde van de fees telijkheden. bij die gelegenheid op touw gezet. De heer Vuister sprak een kort propagandistisch woord voor de t.b.c.-bestrijding. Hij wees op de noodzakelijkheid hiervan en den plicht van ieder om aan dit mooie doel naar vermogen mede te werken. Hierna werden verschillende ko mische films vertoond die bij de bezoekers zeer in den smaak vielen. Wij verwachten dat deze film avond van Herwonnen Levenskracht rijke resultaten zal afwerpen, want iedere bezoeker heeft nu gezien, wat er met zijn offertje, dat hij aan «Herwonnen Levenskracht schenkt gebeurt. Allen hebben de zegenrijke uitwerking gezien van de t.b.c.-be strijding, die met de dubbeltjes van alle Nederlanders in stand wordt gehouden en uitgebreid moet wor den om haar zegenrijk werk te kunnen blijven verrichten. Winkelruit vernield. Dat ook bij het »steppen« de noodige voorzichtigheid geboden is blijkt wel uit het feit dat Woensdag bij Kleedingmagazijn »Kofa« hier door een groote winkelruit ver. nield is. Het 5-jarig dochtertje van K.—M. reed in volle vaart met haar step pardoes tegen het groote winkelraam op de markt omhoog, waardoor deze geheel en al werd vernield. De scherven vlogen in het rond, zoodat het wel een zeer gelukkig toeval is dat de jeugdige »stepster« er zonder ongelukken is afgekomen. Aanrijding. Toen Mej. van Oirschot Woens dagmiddag om kwart over 12 de Unie-winkel in de Grootestraat ver liet, wilde zij, zonder op het verkeer te letten de straat oversteken. Dit werd haar echter noodlottig, want een 12-jarig meisje uit Els- hout, dat kwam aangefietst, kon niet tijdig meer stoppen en reed mej. van Oirschot aan. Vermoede lijk is zij met haar hoofd op de band van de trottoir terecht geko men. Door bijgeschoten hulp werd zij in bewusteloozen toestand opgeno men en bij apotheek Nijman bin nengedragen. Haar toestand was niet ernstig. vraagt dan eens prijsopgaaf bij Betere wagens laag tarief. BEL No. 333 EN U RIJDT PRETTIG. STROOMIJT VERBRAND. Woensdagmiddag ontstond brand in een stroomijt staande achter de boer derij van den heer J. P. te v.m. Baard wijk. De brandweer werd gewaarschuwd en bestreed het vuur niet een slang op do waterleiding. De stroomijt was spoedig geheel in vlammen gehuld en brandde geheel af. Het was gelukkig windstil en de mijt stond 'n 100 meter van de boerderij verwijderd, zoodat geen gevaar voor uitbreiding bestond. De oorzaak moet vermoedelijk ge zocht worden in het spelen met vuur door kinderen. Verzekering dekt de schade. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: Kindei taschje, 2 portemonnaies met inhoud, een bruine schoen en een kerkboek MARTINUS DE ROON. Te Raamsdonk (Dorp) overleed gisteren in den ouderdom van 85 jaren, de heer Martinus de Roon. De heer de Roon was een in z'n ge meente en de geheele Langstraat zeer gezien persoon, specialiteit op t gebied van landbouw en veeteelt, speciaal paardenfokkerij. Hij was indertijd lid van talrijke pro vinciale en andere commissies op dit gebied, adviseur of jurylid bij land bouwtentoonstellingen, vereenigingen op 't terrein van landbouw en veefok kerij. Ook onze gemeente, haar markten, hare landbouwtentoonstellingen enz. •hadden steeds zijn belangstelling en steun en hij was steeds een der trouw ste steunpilaren der Waalwijksche markten. Ook voor zijn gemeente heeft hij in verschillende functies veel gedaan. Met de heer Martien de Roon is weer een belangrijke Langstraatsche figuur van de oude garde van 't wereldtooneel verdwenen, waaraan ook ons bedrijf en ons blad veel dank verschuldigd zijn. Hij ruste in vrede! „MUSIS SACRUM". VADERTJE LANGBEEN. Met „Pigmalion" getuigde de Ne derlandsche filmindustrie op den goeden weg te zijn en met „Vadertje Langbeen" bewees men dezen weg verder te willen bewandelen. In „Vadertje Langbeen" zien we een zeer gode regie en verdienstelijke fo tografie. De rolbezetting is uitstekend. De frissche pittige Lily Bouwmees ter en de bekende tooneelncteur Paul Storm zorgen voor de talrijke gevoe lige en geestige trekjes. Verder treffen we hier verschillende andere bekende Vaderlandsche too- neelisten aan, waarvan we willen noe men: Aaf Bouber, Lou Ezerman, van Kerckhoven en Jean Ketel. De regie van dit Nederlandsche werk was toevertrouwd aan de vak kundige handen van Friedrich Zelnik, die er van gemaakt heeft, wat er van te maken was. Het verhaal plaatst ons in een ver ouderd weeshuis, dat bestuurd wordt door een stelletje ouderwetsche ge wichtig doende dames en heeren, die zich verdraaid weinig om den gang van zaken bekommeren. Lily Bouwmeester, de afgod der meisjes, maar de zondebok der direc tie, vervult hier de functie van dienst bode, zoodat de directie op deze ma nier de opgegroeide vondeling exploi teert. Lily Bouwmeester haalt nogal eens een gekke streek uit, hetgeen ten slotte voor de directrice aanleiding is haar weg te sturen. Een rijk bankier, Paul Storm, heeft echter belang in het weeshuis gekre gen. Hij zoekt een pupil uit die hij een deftige opvoeding laat geven. Lily -s de gelukkige. Zij kent haar weldoener echter niet, maar aan zijn schaduw heeft zij gezien dat hij over een stel zeer lange beencn beschikt, wat voor haar aanleiding is hem „Vadertje- Langbeen" te noemen. De interesse voor zijn pupil Wordt bij Paul Storm al gauw een groote liefde voor hel bekoorlijke meisje dat er achter steekt, en na tal van gevoe lige en komische trekken eindigt deze goede Nederlandsche film in een hu welijk tusschen voogd en pupil. LUXOR BIOSCOOP. Meisjes van 17. Luxor brengt ons deze week de zeer bekende Lumina film:"Meisjes van 17" die onder de beproefde regie van Helbig tot stand is geko men. Karl Ludwig Diehl Dorothea Wieck en Jutte Freybe spelen hierin de hoofdrollen, Het verhaal brengt ons in een meisjesgymnasium, waar een nieu we Duitsche leeraar is gekomen. Spoedig is de geheele klas ingeno men, met jongste aanwinst, maar bij een van de leerlingen, Kerstin(D. Wieck) ontplooit het gevoel van sym pathie voor den nieuwen leeraar al spoedig in een groote liefde. Ook de leeraar voelt zijn liefde opkomen voor het meisje, maar hij strijd wanhopig teger. dit gevoel. Hij stort zijn hart uit bij een vrouwe lijke collega, die hem aanraad! de school te verlaten. Dit vindt de lee raar (Karl L. Dielh) echter laf hij vindt dat een man zijn gevoelens meester moet zijn en besluit om te blijven en zijn hart te pantseren tege de steeds sterker wordende liefde voor zijn leerlinge. In deklas treedt hij bijzonder streng tegen haar op en op een tuinfeest komt het tot een ernstige botsing tusschen beide jon gelui die Kerstin met een gevoelige oorveeg moet betalen. Zij roept dan de hulp in van een onbekend vriend die haar geregeld zoete anonyme minnebrieven schrijft en van wien zij verlangt, dat hij den leeraar straft. De minnebrieven waren echter overgepend" uitbeen door den lee raar geschreven boek, zoodat ten slotte bij Kerstin het vermoeden ontstaat, dat haar leeraar den biief- schrijver is hetgeen voor haar aan leiding wordt zijn kamer in te drin gen om het een ander te onderzoeken Hier vindt zij een foto van haar, en de leeraar kan thans niet meer veinzen. Hij bekend het meisje lief te hebben. Hij zegt zijn betrekking op en verlaat de stad, met de be lofte aan Kerstin haar te komen halen, wanneer zij examen heeft gedaan Pachtbureau opgericht voor onze provincie. Bovengenoemd bureau werd te Tilburg opgericht in samenwerking metde volgende organisaties: Noord- brabantsche Cristelijke boerenbond Noordbrabanlsche Maatschappij van Landpouw, Cristelijke Boeren- en Tuindersbond, R. K. Vereeniging van eigenaren en beheerders van landelijke bezittingeu en Vereeniging Het Grondbezit" te Utrecht. In het bestuur van het Pachtbu reau voor Noord-Brabant hebben zitting de volgende heeren: Aangewezen door den Noordbrab. Crist. Boerenbond: Mr. H. J. M. Loeff teVucht, J. C. van Beek te Deurne Jac. Koenraads te Teteringen, M. Brooijmanste Steenbergen, A. Jacobs te Duizel, Jos. Ketelaars te Tilburg Jos. Zegers te Schaik, Cas Arts te Haps; Aangewezen door de Noordbrab Mij van Landbouw: Ant. J. Korte, weg Anz te Zevenbergen, en W. G- de Waard te Werkendam; Aangewezen door den Crist. Boe ren Tuindersbond: C. Dane Gnz te Willemstad: Aangewezen door de R.K Vereen van eigenaren en beheerders van landelijke bezittingen: Jhr. Mr. van Rijckevorsel te Berlicum; Aangewezen door de Vereen. Het Grondbezit: H. R. Tutein Noltheni nus te Breda; Aangewezen door de beide vereeni gingen van grondeigenaren samen: J. A M. v. d. Mortel te Cuijk Tot voorzitter werd benoemd Mr. H.J.M. Loeff te Vucht; het bestuur voegde zich als secretaris toe Mr. Jos Besouw te 's Hertochenbosch, ABONNEERT U OP DIT BLAD. II. De meubelfabriek D. V. O. Nadat wij in een vorig nummer de kousenfabriek ,,Seta", als een der be- teekenende industrieën buiten „schoe nen en leer aan een beschrijving heb ben onderworpen, komt thans de meu belfabriek D.V.O. aan de beurt, een bedrijf, van welker beteekenis men hier en elders nog maar weinig begrip heeft. Als men weet dat deze fabriek ge huisvest is in de oude B-fabriek van „Hollandia" in de le Zeine, en er i+= 50 arbeidskrachten werkzaam zijn, dan zal men hierop een andere kijk krijgen en met ons van meening zijn, dat deze zich thans snel uitbreidende industrie van groote waarde is voor de werkge legenheid en den naam onzer plaats. In het groote pand. vol lucht en licht, worden hier de meubels gemaakt op verschillend gebied, meubels die men in de etalages van tal van meubelma gazijnen in ons land aantreft. Over het algemeen leent zich het productie-proces van meubelen, niet zoo gemakkelijk voor een beschrijving, maar toch willen wij probeeren onze lezers een indruk te geven van het in terieur van D.V.O. In den jare 1898 begon de heer Dirks Sr. te Tilburg, in een klein pandje een bescheiden meubelmakerij, die alras door het goede werk bij de klanten veel aftrek vond. De zoons van den heer Dirks breidden de zaak geleide lijk aan uit, totdat men in 1933 over ging tot aankoop van het tegenwoor dige pand alhier en daar op groote schaal de fabricage ter hand nam. Thans voeren de vier gebroeders Dirks het beheer over dit flinke Waalwijk sche bedrijf. Het hout dat voor de fabricage noo- dig is, komt grootendeels uit het bui tenland en wordt direct na aankomst opgeslagen in een aparte groote loods, die achter de fabriek is gelegen. Voor namelijk wordt het z.g. fineer gebruikt. Dat is mooi generfd, uiterst dun hout, wij zagen het o.a. in dikte van 0.7 mm. De boomen, waarvan dit hout wordt gewonnen, moeten een aparte be werking ondergaan, alvorens men ze zoo dun gezaagd kan krijgen. Van dit uiterst dunne fineer nu worden onze moderne meubelen gemaakt. In de fa briek is een aparte afdeeling, waar lat ten worden gemaakt op verschillende dikte en afmetingen. Die worden sa mengevoegd tot een soort plank en daarop wordt het fineer gelijmd. Deze platen worden vervolgens geruimen tijd geperst, alvorens ze verwerkt kunnen worden. Doorgaans is het patroon van de fi neer zeer fraai en vandaar de vaak zoo mooie houtnerf die wij tegenwoordig op onze nieuwe meubelen zien. Wanneer nu dit materiaal verwerkt wordt, heeft de fabrikant de zekerheid, dat onder alle omstandigheden de kwa liteit en de stand van het hout hetzelfde blijft. Krom trekken dooi de warmte of andere werkingen zijn niet meer mogelijk. Uit deze platen nu worden allereerst de verschillende onderdeelen vervaar digd, waaruit de meubelen worden saamgesteld. Aangezien de platen fineer in het eer ste stadium reeds in verschillende af- metingen zijn vervaardigd, ligt in groo te trekken het model reeds gereed. In de beneden-afdeeling der fabriek worden de verschillende onderdeelen verder afgewerkt. Op de eene plaats zien we enkele „draaiers" die uit eën onaanzienlijke paal of klomp hout een heel fraaie stoelpoot weten te vervaardigen. Er gens anders weer staan enkele men- schen de hoofdeinden van ledikanten in den gewenschten vorm te brengen,' weer verder worden in serie moderne soorten nachtkastjes gemaakt. Dan komen wij bij den „beeldhou wer" die de noodige ornamenten aan brengt. Vervolgens worden al deze half fabrikaten aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen, om verder ge schuurd te worden. Het volgende productieproces speelt zich op de eerste verdieping af. Hier heeft allereerst de eigenlijke montage plaats. De onderdeelen wor den hier aan elkaar bevestigd en in een minimum van tijd zien wij een zeer fraaie tafel, een kast, een buffet, een dressoir voor onze oogen verrijzen. Allereerst het geraamte, daarna wor den de deurtjes, laden, sloten en orna menten aangebracht. In een aparte afdeeling worden de meubelen gespoten en met deze „damp van sterk zuurtjeswater" geeft men de meubelen direct de gewenschte kleur. Enkele minuten nadien zijn ze droog en kunnen afgewerkt en inge pakt worden. De meubels staan dan ter verzending gereed. De capaciteit van een meubel fabriek laat zich moeilijk in een con creet getal uitdrukken, maar de heer Dirks verzekerde ons toch, dat wan neer er geen ander werk tusschen door zou komen en men met man en macht aan een bepaalde order kon werken, hij er ongeveer een dertig ameublemen ten per week uit zou kunnen krijgen. Onder een ameublement dan te ver staan, het huiskamer genre: dus 4 stoe len, 2 crapeaux, 1 tafel en een dressoir. Dit demonstreert wel heel duidelijk de beteekenis van dergelijke industrie. Verder hoorden wij hier een zeer optimistisch geluid. Het bedrijf is n.l. voor het geheele jaar van orders voor zien, dus wel een teeken dat het zich in de belangstelling van de Nederland sche afnemers mag verheugen. Gaarne hopen wij dat dit gunstig verschiet bestendigd mag blijven vóór ondernemers en niet minder voor onze plaats, die bij de uitgroei ook van dit 1 mooie bedrijf slechts alle belang heeft. HOE MOET MEN I)E STEMMEN- CIJFERS IN NOORDBRABANT BEKIJKEN. Beschouwen we de cijfers van Noordbrabant eerst in vergelijking met de gelijkwaardige stemming van 1935 vier jaar geleden. Het aantal geldige stemmen is toe genomen met 430.329-390.373 is 39.956; dat is dus ten opzichte van 1935 met 10.28%. Op de katholieke lijst is de toena me 345.597-293.940 is 51.657 st.; dat is een toename van 17.57%. Die toe name is dus ruim 7.3% meer. Voor 't grootste deel zijn die gekomen van de opgeheven K.D.P. en weer verminderd met die van de Bouwman-partij in het district Grave. Als er dus in de vol gende vier jaar geen nieuwe scheiding komt en Bouwman's partij is z'n na tuurlijke uitputtingsdood gestorven, dan stijgen ze nogmaals. Een ander deel van de stijging is toe te schrijven aan het natuurlijke accres der katho lieke bevolking en het beter „katho liek-stemmen"'. Nu de socialistische lijst. Deze is in 1939 33.613 st., in 1935, met die toen nog apart komende communisten: 28.534 en 1626 is 30.160. De vermeer dering is dus in stemmen: 3453 en in percenten 11.45%. Hieruit blijkt een geringe toename der S.D.A.P.; die vooral aanwezig is in Eindhoven. Nemen we nu de Liberale en Vrijz. Democratische partij le samen zij gingen in Noordbrabant gezamen lijk ter stembus, zooals socialisten en communisten dit ook deden. In 1939 haalde de combinatie 10.967 st. en in 1935: 8211 stemmen; zij kreeg dus nu meer 2756 st. of in procenten van 1935: 3.47%; dus ver beneden de toename der kiezers. Vervolgens de A.R. bekeken; deze steeg van 12.640 st. tot 13.305 st., dus een toename van 665 st.; niet waard om deze vermindering te bezien. De Chr. Hist. Unie steeg van 11.557 st. tot 1313.640 st., dat is een vermeer dering van 2083 st.; in procenten 18%. Hier zien we dus een krachtige stij ging. En als laatste in ons overzicht: de N.S.B. Deze daalde in de vier jaar van 11.430 tot 6556, dat is met 4874 st.; of in procenten 42.6%. Zelfs ten op zichte van 1937 is er nog een daling van ruim 6.6%. Het is natuurlijk moeilijk uit te maken naar wie ze zijn teruggegaan! Een aantal naar de Liberalen, een aantal naar de Chr.-Hist, lijst. Ook misschien een aantal naar de katholie kenhet aantal stemmen' dat de N.S.B. verloor omvat een kleine 5000 stemmende katholieken en socialisten zullen er wel niet veel aan verdiend hebben! Av. Zilverpapier enz. voor de Missie. Wij mogen er de inwoners van Drunen aan herinneren, dal heden middag de J.W.'ers de huizen langs zullen komen om dingen te verza melen, die voor de Missie een klei nigheid opleveren. ELSHOUT. Kermis. f Vanaf hedenmiddag tot en met Dinsdagavond wordt alhier de jaar- lijksche kermis gehouden. Diverse attracties zijn op het kermisterrein opgesteld, terwijl in verschillende café's dansmuziek of cabaret gege ven wordt. Film. Maandagmiddag om half twee zal in de zaal der jongenscongregatie een filmvoorstelling worden gegeven.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 10