oegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen: 1843 „NOORD- BRABAND PERS-BESCHOUWINGEN EXTRA 13 AKKERTJES Croquetten Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD Grootste winst voor de R.K. Staatspartijen Vrijzinnig-Democraten. en Bitterbollen Automatiek PULLES-HEESBEEN. vooi /J2<$£&ci>etr Er is stabiliteit in ons politiek leven. NUMMER 32. k. ZATERDAG 22 APRIL 1939. 62e JAARGANG. Dit blad verschiint Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven. Ingezonden stukken., gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. GIRO-No. 50798. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en V rijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De verkiezingen voor de Provinciale Staten hebben weer bewezen dat ons volk niet van „extremiteiten", noch van buitenlandsche voorbeelden gediend is. Het voornaamste kenmerk daarvan is de geweldige opstopper die de N. S. B. na 1937 ook thans weer is toege diend. Van de haar resteerende 44 zetels in den lande, blijven er haar slechts 21 over, een verlies alzoo van 23 zetels. Zij heeft dus vrijwel uitgediend. Voorts constateeren wij eenigen aan was der liberale en christelijk-his- torische partij; de eerste heeft blijkb aar haar stemmen weer terug gebracht naar eigen partij, die zij in 1937 voor een goed deel offerde aan „de sterke man", terwijl ook de tweede daaraan zeker een deel der winst te danken heeft. Hierdoor zijn de Anti-revolutionairen natuurlijk teruggegaan naar hare eigen, nog zeer belangrijke kracht. De R.K. Staatspartij stond weer als een rots in de branding. Ze heeft de groote slagen die men haar van vele zijden, speciaal van de liberalen tracht te toe te brengen, glansrijk gepareerd. Een candidaat ontzag zich zelfs niet de katholieken te signaleeren, als de vijanden met de N. S. B. en de communisten. Deze manier van strijden, door een „Avondpost" zelfs veroor deeld, heeft de Staatspartij geen schade gedaan, integendeel, zij kwam met een aanwas van 60.000 stemmen, met elf zetels meer uit de bus; maar wel heeft deze hetze tegen de katholieken den liberalen vermoedelijk een flink aantal stemmen bezorgd op eigen partij, want er zijn nog velen in den lande die wel voelen voor zoo'n anti-katholiek par tijtje, terwijl het zeker is dat de katho lieken het geheel van eigen partij moe ten hebben, wat bij liberalen, vrijzin nig-democraten, N.S.B. niet gezegd be hoeft te worden. Anderzijds zullen natuurlijk de krachtige economische en sociale maat regelen der regeering verschillenden in handen der behoudende liberale partij hebben gevoerd. De Vrijzinnig-democraten komen ook krachtig versterkt uit den strijd, vooral in Rotterdam e.o. hebben zij sterk gewonnen. De S.D.A.P. heeft zich maar ter nauwernood kunnen handhaven, dus voor haar is de afloop niet gunstig, evenmin als voor de Staatkundig Ge reformeerden, wat wel niet door velen zal worden betreurd. Intusschen is 't zeker dat de z.g. re- geerings-partijen versterkt uit den strijd gekomen zijn. Elders vindt men de totaal-cijfers van t land, meer gedetailleerde cijfers van provincie, streek en plaats. Laten we thans hier volgen de samenstelling der Staten in de verschillende provin ciën en daarbij eenige persstemmen over den uitslag der verkiezingen. Provincie Limburg: R.K. Staatspartij wint 3 zetels en komt van 37 op 40. De N.S.B. verliest deze drie. De S.D.A.P. houdt haar 3 zetels. Gelderland: De R. K. Staatspartij verliest 1 zetel. De Chr. Hist. Unie wint 2, de Anti-Revol. partij 1 zetel, de actie Bouman 1 zetel. De N.S.B. ver liest 3 en de St. Geref. Partij één zetel. Noord-Holland: De R.K. Staatspar tij wint 2 zetels, evenals de Anti-Rev. en de Vrijz. Dcm. partij. Provincie Friesland: De S.D.A.P. verliest 3, de N.S.B. haar eenigste ze tel. Vrijz. Democraten en Troelstra- beweging winnen 8 zetels. Provincie Zuid-Holland. De R. K. Staatspartij wint 2 zetels, de Vrijz. De mocraten en Anti-Revol. winnen 3 ze tels, de S.D.A.P. één zetel. De N.S.B. verliest 4 zetels; de liberale staatspartij, Staatk. Geref. en Herv. Geref., alsook de Kath. Democr. partij verliezen één zetel. Provincie Noord-Brabant. De R. K. Staatspartij wint 2 zetels, de N.S.B. verliest één zetel, terwijl de combinatie Liberalen—Vrijz. Democraten 1 zetel wint. Provincie Groningen: De N. S. B. verliest 2 zetels, de Chr. Hist. Unie 1; de Chr. Dem. Unie wint 2, de libera len 1 zetel. Provincie Overijsel: De R.K. St. Partij wint 1 zetel, de Chr. Hist. Unie en Vrijzinnig-Democraten eveneens; de Rev. Soc. en de N.S.B. verliezen 1 ze- tJ. Provincie Drente: De S.D.A.P. en de N.S.B. verliezen elk een zetel; de li beralen winnen er 2, de Chr. Hist. Unie 1 zetel. Provincie Zeeland: De R.K. Staats partij wint één zetel, alsook de Vrijz. Dem. Bond. Dit ging ten koste der N. S. B. verhoudingen der fracties. Belangrijker dan deze wijzigingen achten wij het echter, dat er een her oriëntatie is geweest onder de kiezers naar de liberale beginselen, welke in deze tijden van internationale en natio nale benauwenis alleen iets voor de toe komst kunnen beloven. Van de katholieke bladen verheugt de Maasbode zich allereerst natuurlijk in den vooruitgang der eigen stemmen en in de tweede plaats in de kracht, die van de anti-revolutionnaire partij uit ging, die, met de R.K. Staatspartij, een zoo voornaam deel van de haast moordende regeeringsverantwoor- delijkheid in deze zware tijden draagt. Wil men de positie van de anti-rev. partij zuiver zien, dan moeten we haar vergelijken, niet met de voor haar ab normale cijfers van 1937, maar met de normale van 1935. En dan blijkt ver heugende winst én in zetels (7) èn vooral: in percentage. Dat de anti-rev. partij bijna 4 achteruitging met 1937 vergeleken zegt niets; dat zijn 1935 met bijna 1.5 overtreft zegt, voor een partij die haar verantwoordelijkheid in moeilijke tijden niet schuwde, zeer veel. LEVENSVERZEKERING ff WAALWIJK Provincie Utrecht: De R.K. Staats partij wint 1 zetel, evenals de S.D.A.P., Anti-Revol. en Vrijz. Democr. partij. De N.S.B. verliest 3 zetels, de Staatk. Geref. partij 1. N. Rott. Crt. (lib.): Van de andere partijen kan de Libe rale Staatspartij zich in de grootste winst sedert 1937 verheugen. Zij klom van 3.95 tot 6.23 pet. Moge dit succes tot nieuwe energie prikkelen. Hoe meer wij de kunstmatige staatsbemoeiing zich in de practijk zien doorzetten, hoe meer de schadelijke gevolgen daarvan voor groepen en enkelingen en voor den oeconomischen toestand in het al gemeen zullen worden ondervonden, hoe meer de menschen, die om meer dan gerechtvaardigden steun hebben gebedeld, zullen bemerken dat de hun verschafte staatskrukken niet helpen, des te krachtiger zal de wind worden, dien het liberalisme in zijn zeilen krijgt. Zoo liggen de Statenverkiezingen van 1939 weer achter ons. In de Provin ciale Staten zijn de grootste winsten voor de R.K. Stsp. en den V.-Bond (resp. 11 en 12 zetels), terwijl het zwaarste verlies geleden is door de N. S. B. (23 zetels). In de Eerste Kamer zal de veranderde samenstelling der Staten in 1940 aanleiding geven tot enkele verschuivingen in de sterkte- Dat geldt ook voor de katholieken en christelijk-historischen: ook deze laat- sten, en dat is een nieuwe reden tot voldoening, handhaafden zich ruim. Zij wonnen 2 zetels en gingen in percen tage met 1937 vergeleken bijna 2j^ vooruit. Zij herstelden het toen gele den verlies dubbel en dwars en lieten ook 1935 met bijna een half procent achter zich. De Maasbode zegt verder, dat de verkiezingen bewezen hebben, dat de huidige regeering het volle vertrouwen des lands geniet, hetgeen nog sterker blijkt door de winst van de Vrijzinnig- Democraten, die partij ter linkerzijde, aldus het blad, welke mede door den sterkeren christelijken inslag, dien zij den laatsten tijd vertoont, maar ook in haar politieke en sociale aspiraties wel het dichtst bij 't regeeringsbeleid staat. En de slechts matige winst van de li beralen, zegt het blad, stemt in dit ver band tevens tot bevrediging Een lange beschouwing wijdt de Maasbode aan de resultaten van de N. S. B. en concludeert o.a.: „De N.S.B. is een episode gebleken, die men als afgesloten kan beschouwen, ondanks de stuiptrekkingen, waarop wij vermoedelijk nog wel vergast zul len worden." De A.R. kranten zijn tevreden. De Standaard noemt het A.R. stemmen- aantal van 1937 „abnormaal hoog" en De Rotterdammer erkent dat de A.R. met hun 17 zetels boven hun stand le ven. De tevredenheid vindt dan ook haar grond in den vooruitgang verge leken met 1935. Maar ook zijn de A.R. deTsR °Ver dÜn- acht«"i'8ang van de N.S.B., waar beide bladen met veel nadruk op wijzen. De Standaard meent dat de libera len moeilijk verheugd gunnen zijn over hun verkiezingsresultaat. Hun felle anti-papistische actie, zoo schrijft het blad, hun „grootsche" ver kiezingscampagne. hun scherpe be strijding van het regeeringsbeleid, en in het bijzonder van de anti-revolutio- nairen heeft hun weinig baat gebracht. De Nederlander (c.h.) schrijft over de verkiezingen onder het opschrift: „Verheugend resultaat'. Het blad is \erheugd over de winst van de CH vergeleken bij 1937. in welk jaar ook deze groep een veer moest laten door de trekkracht van dr. Colijn op de A.R.-lijst. De liberale winst en het ver lies van de A.R. beteekent herstel van den normalen toestand. Over de vraag of de verkiezingsuitslag een aanwij zing geeft omtrent het oordeel der kiezers over de politiek van het zit tende kabinet schrijft het blad: De grootste „regeeringspartij", waar van de ministers volgens de N.S.B.- en de liberale pers hun stempel op de geheele regeeringspolitiek drukken, handhaafde zich volstrekt. De C.H. Unie ging hij 1937 sterk vooruit. De A.R.-partij sterk achteruit. Een critiek op de regeeringspolitiek, "p het kabinet als geheel, kunnen wij hieruit dan ook niet distilleeren. „Het olk" (S.D.A.P.) constateert: Met groote duidelijkheid leert ook deze stembus, dat voor dictatoriaal extre misme, om het even of het zijn hevelen in Moskou of in Berlijn haalt, in Ne derland geen plaats is. Dit blad constateert verder, dat de coalitie vrijwel intact is gebleven, en zegt dan: Wij hopen, da de heeren hierin vooral geen reden zullen zien om zich op de borst te slaan. Want de stembuscijfers leeren toch ook nog wat anders, namelijk, dat meer dan derde deel van ons volk zich heeft uitgesproken ten gunste van een voor uitstrevend sociaal bewind. In deze machtige volksgroep staat de S.D.A.P. met een stemmenpercentage van 21.35 onveranderd als een vast gegeven. DE VOLGENDE EERSTE KAMER VERKIEZINGEN. Berekend volgens den uitslag van Woensdag. Volgens den uitslag van de Woens dag gehouden Statenverkiezingen zal het volgend jaar bij de verkiezing van leden van de Eerste Kamer in de Pro vinciale Staten van Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg, alsmecje van Noord-Holland en Friesland mo gelijkerwijs het navolgend resultaat verkregen worden: In groep 1 (Noord-Brabant, Zee land, Utrecht en Limburg): R.K. Staatspartij 9 zetels, S.D.A.P. 1 zetel. Anti Rev. 1 zetel, Chr. Hist. Unie 1 zetel, Liberale Staatspartij, in geval wordt samengegaan met den Vrijz. Dem. Bond 1 zetel. In dat geval zou de N.S.B. 1 zetel verliezen, welke bij samengaan tusschen liberalen en vrijz.-democraten aan één dezer partijen ten goede zou komen, of indien dit niet gebeurt, ten profijte van de S.D.A.P. In groep 2 (Noord-Holland, Fries land): Anti Rev. Partij 2 zetels, S.D.A.P. 3 zetels, R.K. Staatspartij 3 zetels, Chr. Hist. Unie 1 zetel, Lib. Staatspartij 1 zetel, Vrijz. Dem. Bond 1 zetel, Comm. partij 1 zetel. In dat geval zou de S.D.A.P. 1 zetel verliezen en de R.K. Staatspartij 1 ze- KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van Ie kwaliteit kalfsvleesch. tel winnen, terwijl de N.S.B. haar zetel zou moeten afstaan aan de Comm. Par tij. Het kan wel als vaststaand worden aangenomen, dat de N.S.B. bij deze verkiezing van het volgend jaar haar 2 zetels in beide groepen zal verliezen en dus van 4 op 2 zetels in de Eerste Kamer zal terugvallen. Een koker "AKKERTJES" van 12 stuivers bevat thans 13 "AKKERTJES". Als U een origineele glazen bui« koopt, heeft U twéé voordeelen» U heeft er één extra. En U heeft ze dan altijd in huis bij nacht en ontij, bij plotseling opkomende Hoofdpijnen, Kies pijn, Migraine, Rheumatische pijnen, Kou, Griep en Koorts. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Per koker met glazen buis van 13 De Telegraaf heeft den minister-pre sident gevraagd, welke zijn aanvanke lijke indruk was van de beteekenis van den uitslag der gisteren gehouden ver kiezingen voor de Provinciale Staten. Dr. H. Colijn machtigde het blad daaromtrent de volgende verklaring te publiceeren: „De eerste gevolgtrekking uit den uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale Staten wijst heen naar een groote stabiliteit in ons politieke leven. De eenige uitzondering, het zetelver lies van de N.S.B., doet daaraan niet te kort. Daar de Provinciale verkiezingen ditmaal iets meer dan gewoonlijk in het teeken van de algemeene regeerings politiek hebben gestaan, is de uitslag er van voor de regeering zeer bevredi gend. De drie het naast bij het kabinet staande volksgroepen verwierven sa men 20 nieuwe zetels (R.K. 11, A.R. 6 a 7 en C.H. 3 a 2), terwijl van de an dere partijen de twee, welke gewoon lijk aan de kabinetspolitiek haar steun niet onthouden, samen 13 zetels won nen (V.D. 11, liberalen 2)." HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. I Wailwijltsclic et Zniden T Lugstraitseie Courant DE DITSLIt Dit VEUIE2IU. I I I I I I I I

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1