f^T^nrTr^i Buitenlandsch Nieuws. Tweede Blad Zaterdag 22 April 1939 No. 32 De Echo van het Zuiden Het goud van Mr. Kalaghan Hct/d#2- tfijüHARiï V- GEEN TEGENVOORSTELLEN OP ROOSEVELT'S BOODSCHAP? In het Giornale d'Italia verklaart Gayda, dat niet verwacht moet wor den. dat Rome en Berlijn met tegen voorstellen op de boodschap van Roo sevelt zullen antwoorden. Tegenvoorstellen, zoo zegt hij, wor den gedaan tusschen partijen, die op voet van gelijkheid en wederzijdsch vertrouwen staan..Gayda ontkent, dat Italië op instructies uit Berlijn zou heb ben gewacht voor het antwoord, dat door middel van de pers op de bood schap moet worden gegeven. Hij komt tot de conclusie, dat Roose velt's boodschap ,,de zaken in Europa laat, zooals zij waren". BREIDT POLEN ZIJN BEWAPE NING UIT? «Voor miLiaire samenwerking met Litauen, Letland en Eestland. Volgens berichten uit betrouwbare bron heeft Polen besloten, zijn bewa pening uit te breiden, met het doel, op militair gebied samen te werken met Litauen, Letland en Estland. Vernomen woidt, dat Polen geen garanties aan de Baltische staten zal geven en dat Polen noch de Baltische staten accoord zullen gaan met een sovjet-Russische garantie of met Rus sische interventie, teneinde niet in con flict te komen met de neutraliteitspoli tiek van de Baltische staten en Polen, die een evenwicht vormen tusschen Duitschland en sovjet-Rusland. ENGELAND VOERT GEEN OMSINGELINGSPOLITIEK. De opmerkingen van verschillende sprekers in het Hoogerhuis zijn door minister Halifax beantwoord. Er behoeft geen ongerustheid te be staan. Op grond van de ontvangen in lichtingen behoeft niet al te veel geloof te worden gehecht aan de geruchten over den aanleg van versterkingen door Duitschers bij de Fransche grens in Spanje, zoo zeide hij. De voornaamste beginselen der Brit- sche buitenlandsche politiek kunnen worden samengevat in enkele woorden: handhaving van een werkelijken vre de in de wereld en bescherming van de wettige belangen van Britsche onder danen in het buitenland. De hoop, dat na September 1938 door onderhandelingen een algeheele regeling tot stand zou komen, is teleur gesteld. Het is een van de moeilijkhe den, dat de regeering. wanneer zij He- sprekingen voorstelt, van zwakheid be schuldigd wordt, en wanneer zij zich besloten toont de Britsche belangen en de beginselen, waarop de maatschappij rust te verdedigen, 't verwijt van agres sieve bedoelingen te hooren krijgt. Desniettemin zette de regeering haar streven voort, tot het door de Duitsche militaire actie tegen Tsjecho-Slowakije duidelijk werd, dat de basis van weder- keerigheid voor een dergelijke politiek op dit oogenblik blijkbaar niet bestaat. Het is een fantastische bewering, dat de beraadslagingen, waarmede wij een begin hebben gemaakt, en de garanties, welke wij verstrekt hebben, eenige agressieve bedoeling hebben. Het ge roep van omsingeling is met duidelijke bedoelingen aangeheven. De Britsche regeering heeft niet het verlangen de nationale welvaart van welken anderen staat ook, te bedrei gen. Zij hoopt, dat de thans aanvaarde politiek van weerstand tegen verdere agressie, op den duur zal leiden tot den terugkeer van agressie tot vriendschap pelijke bespreking. Ten aanzien van Rusland zeide Hali fax niet meer te kunnen mededeelen dan dat de onderhandelingen met dien staat worden voortgezet. Halifax zeide verder, dat geen enkel land moeilijkheden heeft gehad bij het verkrijgen van grondstoffen uit het Britsche rijk. MUSSOLINI'S VREDESWIL. In de Julius Ceasarzaal van het Ka- pitool heeft Mussolini Donderdagoch tend om elf uur een „rapport" ge houden voor de wereldtentoonstelling van 1942. Behalve de noodige fascistische hiërarchen, vertegenwoordigers van universiteiten en andere wetenschap pelijke instellingen, waren ook de ver tegenwoordigers van verschillende vreemde landen aanwezig, die reeds besloten hebben aan de tentoonstel ling deel te nemen. Op deze bijeenkomst heeft Musso lini een toespraak gehouden, welke volgens Reuter heel kalm was en veel applaus oogstte. Mussolini zeide, dat de bewering, dat de spil den oorlog zou willen vol strekt onjuist is. De spil wil vrede en samenwerking en daarom is het ge makkelijk de paniekzaaiers tot zwij- te brengen. „Onze leus is vrede met rechtvaardigheid." De bijeenkomst van vandaag, zoo zeide de Duce verder, is het begin van een groolc mobilisatie. Ik hoop, dat hysterische lieden over de grenzen hierdoor niet verschrikt zullen wor den, aangezien het een burgelijke mo bilisatie van arbeiders is. Met het aan vaarden van de uitnoodiging deel te nemen aan de tentoonstelling van 1942 hebben vele landen getoond gelijke vredelievende denkbeelden te hebben als wijzelf. Een verschrikkelijke geo grafische pyramide is opgebouwd door menschen, die niet het minste begrip hebben van de Europeesche zaken. Doelende op de voorstellen van Roosevelt tot een internationale con ferentie zeide Mussolini, dat hoe meer menschen deelnemen aan een confe rentie, des te minder kans er op suc ces bestaat. Mussolini deelde verder nog mede, dat de nieuwe gebouwen de afmetin gen zullen hebben van den Sint Pieter en het colosseum. HITLER'S 50STE VERJAARDAG. Nog nooit heeft Berlijn en willicht nog nooit heeft een van de honderd duizenden langs de „Via Triumphalis" en op de reusachtige tribunes voor de Technische Hoogeschool zulk een in drukwekkend militair schouwspel aanschouwd als de machtige parade ter eere van den 50sten verjaardag van Hitler. Zij was het hoogtepunt van de feeslelijkheden van dezen dag en ongetwijfeld heeft zij op de tal rijke buitenlandsche gasten, die op uitnoodiging van den Führer de revue zijner soldaten bijwoonden, een onuit- wischbaren indruk gemaakt. Bijna vier en een half uur lang trokken de troepen (400.000 maft) in parademarsch langs de eeretribunes en zij gaven een imposant beeld van de veelzijdigheid, van de gediscliplineerdheid en van de hooge technische hoedanigheid der verschillende wapenen van het Duit sche leger. Het was een stoet van 140 kilometer. Des avonds was er een gala-voor- stelling in de opera, die door de vele buitenlandsche gasten werd bijge woond. Hitler is thans naar de Beiersche Alpen vertrokken om daar rustig z'n rede van 28 April a.s. te kunnen op stellen. BELANGRIJKE F1NANCIEELE EN ECONOMISCHE MAATREGELEN OP KOMST IN FRANKRIJK. Ministerie in VAN BEVOORRADING ENGELAND. Minister-president Chamberlain heeft Donderdag m het Engelsche Lager- nuis meuegedeeld, dat de regeering Pe- sioicn iiad tot de instelling van een ministerie van bevoorrading over te gaan en dat burgin, de minister van transportwezen, met de leiding be iast zou worden. Voorloopig zou het nieuwe departement zijn zorgen slechts bepalen tot de behoeften van het leger, de luchtbescherming en de passieve verdediging. Op de vraag van Altlee waarom de regeering niet da- ueiijK aan den nieuwen minister de volledige bevoegdheid had gegeven voor de behoeften van alle 3 de par- tementen, antwoordde Chamberlain, dat de bevoorrading van de vloot en de luchtmacht zoo uitstekend geregeld was op het oogenblik, dat iedere in menging de productie en aflevering der betrokken fabrieken slechts zou kunnen vertragen. UFISTEL VAN KONING KARELS BEZOEK AAN PRINS PAUL. Men heeft te Boekarest vernomen, dat Koning Karei voor het oogenblik afgezien heeft van zijn bezoek aan Prins Paul van Zuid-Slavië op aan dringen van invloedrijke kringen, die er op hebben gewezen, dat, zoolang de positie van Zuid-Slavië niet duidelij ker is omlijnd, het bezoek geen doel zou hebben. Zaterdag vertrekt een uit drie per sonen bestaande Roemeensche com missie naar Berlijn, teneinde met de Duitsche regeerings-departemcnten de wijze van uitvoering van het onlangs geteekende Duitsch-Roemeensche han delsverdrag te bespreken. GEVOELEN KLEINE LANDEN ZICH BEDREIGD DOOR DUITSCHLAND? De Fransche Ministerraad is Vrij dagmiddag om vier uur voor belang rijke bespreking bijeengeweest. In deze vergadering zijn gewichtige decielen den president der republiek ter teekening worden voorgelegd. Men meent te weten, dat de finan- cieele en economische maatregelen waartoe besloten is, in strek king en doeltreffendheid alles zullen overtreffen, wat tot dusverre op dit gebied is ondernomen. In gezaghebbende kringen bewaart men een volkomen stilzwijgen. Men weet wel dat de maatregelen den om vang zullen hebben, die door de na tionale defensie gebiedend wordt op gelegd en het land in staat zullen stel len de door de omstandigheden ge- eischte inspanning aan de wapening te wijd en i door M. BURGHOUTS. 7) „Weet jij de plaats precies Beck- mann?" „Ja Konoyo, het is zowat een uur buiten de stad, in een klein gebouwtje zullen de heren elkaar ontmoeten". „Hoe ben je er eigenlijk achter ge komen?" „Wel, ik was op het vliegveld en juist landde er een klein vliegtuig uit Caïfo, waaruit twee Egyptenaren stap ten. Zij schenen veel haast te hebben, want onmiddellijk stapten zij in een a/t' ^^vauto en reden naar Addis Abeba. Mijn belangstelling voor Cairo en alles wat daar aan vastzit is natuurlijk zo toe genomen, dat ik hen onmiddellijk in een andere wagen volgde. Zij gingen naar het hotel waar Hor- balt logeert en ik hoorde hen de naam „Horbalt noemen. Daarna begaven zij zich naar de kamer van Horbalt. Ik deed het den directeur voor komen alsof ik ook juist in Addis ik Abeba was gekomen en in het hotel een kamer zocht. Al gauw had ik ge- dal Horbalt's kamers op de verdieping lagen en na een o loven en bieden wist ik beslag te 'eggen op een kamer er naast. De afscheiding bestaat daar slechts een bouten beschot en na voor vlak bij het plafond een stuk- merkt eerste weinig te 1 E uit zichtig, je behang te hebben verwijderd ge lukte het mij, met behulp van mijn mes een kleine opening in het hout te krijgen. Ook aan de andere kant zat er echter behang tegen geplakt. Heel voorzichtig maakte ik dat een weinig los, zodat ik het met de punt van mijn mes terug kon duwen en zo kon ik alles zien en horen wat er in de kamer naast mij gebeurde. Ik zal er niet over uitweiden. Het komt hierop neer, dat Horbalt telefonisch de twee Egyptenaren uit Cairo had opgeroepen om direct per vliegtuig hierheen te komen. Het be trof hier een zeer winstgevende zaak. Kort en goed, er werd overeen ge komen om vannacht een conferentie te beleggen in dat kleine gebouwtje buiten de stad, waar dan ook een paar Abessijnen aanwezig zouden zijn. Dat is alles". „Alles goed en wel, maar is er hele maal niet over ons gesproken". „Zover ik weet met geen woord, maar dat doet niets ter zake. Het feit alleen, dat alles zo geheimzinnig gaat belooft niet veel goeds en dus moeten we op onze hoede zijn en zien dat we meer te weten karnen." „Sssttt, ik geloof dat we er bijna zijn. Zie je daar dat kleine houten ge bouwtje, hel klopt geheel en al met de beschrijving, dat moet het zijn". „Ja, ik denk het ook, nu zullen we heel voorzichtig moeten zijn en dooi de stuiken heen moeten kruipen. Ik zie ge£n licht". Langzaam kropen Beckmann en Konoyo in de donkere nacht verder, alles vermijdend wat maar enigszins leven kon maken. Konoyo tikte Beckmann op zijn schouder en fluisterde: „Daar staat iemand". „Waar?" „Bij die grote boom, vlak bij hel huis, zie je hem niet". „Ja verdraaid, wat nu, zo komen we nooit in het huis". „We zullen het aan de andere kant proberen." In een grote boog trokken zij om 't huis heen en daar was geen sterveling te zien. Het hele gebouwtje lag echter in 't donker gehuld en niets verraadde de aanwezigheid van mensen. Alleen de schildwacht voor de deur bewees, «at er iets bijzonders moest zijn. „Het is een heel geheimzinnig zaak. je, Beckmann, en het zou me niets verwonderen wanneer de heren in een soort kelder zaten te vergaderen. Je kunt in dit land van alles verwachten. In ieder geval, nu we zover zijn gaan we niet naar huis, voor we weten wat hier gebeurt. Over dat balkon kunnen we in dat huis komen." Met behulp van het gjote touw trokken de beide mannen zjch op hel balkon en gingen het geheimzinnige donkere huis in. „Hier is een trap, die naar beneden leidt. Langs het kantje lopen, Beck mann, anders kraakt ze." „Zo, hier zijn we weer gelijkvloers, maar ik hoor of zie niets." „We moeten verder. Kijk hier is weer een trap, laten we die afgaan en zien waar we terecht komen. Wat is het Uier donker". „Volstrekt geen licht maken hoor. Kom, dan gaan we. (Wordt vervolgd). Naar vernomen wordt, heeft de Duitsche regeering zich gewend tot de regeeringen van eenige kleine landen, welke werden genoemd in de nota van president Roosevelt, met het verzoek Berlijn te willen mededeelen of zij zich bedreigd gevoelen door Duitschland in den door Roosevelt bedoelden zin. De Fransche regeering kreeg Don derdag bericht, dat de stap in dezen zin in verscheidene hoofdsteden is ge daan. Het doel er van is duidelijk. Voor een klein land zou het zeer moe lijk zijn de Duitsche regeering mede te deelen, dat zij zich door Duitschland bedreigd gevoelt, en als het in nega tieven zin antwoordt, zal Hitier zulk een antwoord ongetwijfeld gebruiken om Roosevelt's initiatief in discretie te brengen in zijn rijksdagrede op 28 April a.s. UITVINDINGEN WAAR MEN OM LACHTE. De uitvinders te vroeg geboren. IS DIT HITLERS VERJAARDAGS CADEAU VAN SLOWAKIJE? De verjaardag van Hitier heeft ge diend tot sein voor anti-semietische uitspattingen in geheel Slowakije. Te Bratislava waren opschriften aange bracht, zooals „leve Hitier", „weg met de Joden". De muren der synagoge waren bekalkt. Er stond opgeschre ven „wij zijn Joden en wij zijn toch nog hier". Na het invallen van de duisternis reden manschappen van de Hlinka- garde in van Joden opgeëischte auto mobielen langs de koffiehuizen. Zij sommeerden de Joden deze inrichtin gen direct te verlaten. Onder het voor wendsel, dat deze bevelen niet direct werden opgevolgd, werden verschei dene Joden door leden der Hlinka- garde geslagen. Verscheidene perso nen moesten naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Te Trnava, hebben leden der Hlinka- garde chic gekleede dames gedwon gen auto's schoon te maken, welke haar vroeger toebehoorden. Te Pie- stany werden twee oude Joden ge dwongen een bord te dragen, waarop een caricatuur stond, met als bij schrift „de schimmel, die in Slowakije woekert, Sano Mach zal hem reini gen". De oude mannen werden ver volgens op een plein aan de bespottin gen van voorbijgangers blootgesteld. WEER UITSTEL OVER- WINNINGSDEFlLé. Italiaansche bladen publiceeren een bericht uit Burgos, volgens hetwelk de overwinningsparade, die eerst tot 15 Mei was uitgesteld, thans,weer tot 30 Mei zou worden uitgesteld. MOSKOU ZONDER VOORBEHOUD NAAST WEST-EUROPA? Over de Britsche besprekingen met Moskou weet de diplomatieke mede werker van de „Daily Telegraph" me de te deelen, dat de Sovjet-rcgeering thans ondubbelzinnig te kennen heeft gegeven, dat zij bereid is zich met Groot-Brittannië en Frankrijk aaneen te sluiten, ten einde, met inzet van al haar strijdkrachten en hulpmiddelen, zonder restrictie of voorberoud, agres sie door de as-mogenheden in Europa tegen te gaan. Er is een spreekwoord: Een profeet wordt nooit in zijn eigen land ge erd. Het waren door alle eeuwen heen vooral de uitvinders, die om hun nieuwe plannen en uitvindingen be spot en uitgelachen werden, tot er ein delijk iemand anders kwam, meetal pas jaren later, met dezelfde uitvin ding en daardoor dan plotseling be roemd werd. De stoomboot werd b.v. al meer dan 400 jaar geleden uitgevonden. In de 10 eeuw beweerde een Spanjaard Garay, die op de eeste ontdekkings tochten van Columbus was meege gaan, dat men waterdamp kon ge bruiken om een schip of een machine in beweging te brengen. Hij zei, dat het mogelijk was om een groot rad in een schip door middel van water damp in beweging te brengen en daar door het schip zelfs zo hard te laten varen, dat het niet langer afhankelijk was van de wind. Garay was al bijna 70 jaar en hij werd door iedereen har- lelijk uitgelachen. Maar eindelijk lukte het hem om keizer Karei V voor zijn uitvinding te interesseren en deze stond hem toe hel eens te proberen. In een paar dagen tijd bouwde de uitvinder een zeilschip, de „Trinidad" voor zijn doel, om. Hij legde een grote as over 't dek en maakte aan de einden daarvan een paar schroeven vast, waaronder een stang op en neer ging. Die stang was met riemen aan de as verbonden. Nu kwam de keizer ook aan boord en de proef lukte werkelijk! Het schip legde in 2 uur 8 zeemijlen af. De uit vinder kreeg een grote beloning van den keizer, maar daarna werd noch van den uitvinder noch van de uitvin ding meer iets gehoord. EEN NIEUW LUCHTSCHIP. In hel jaar 1844 werd een verzoek schrift bij het Engelse parlement in gediend, waarin een maatschappij toe. stemming vroeg om een nieuw plan te mogen uitvoeren, dat betrekking had op de luchtvaart. Ze waren n.l. door de „Vliegende Walvis" van Niirn- berg op het idee gekomen om een ge weldig grote vliegmachine te bouwen, die, naar ze beweerden, de afstand LondenBombay in twee dagen zou kunnen afleggen. Deze vliegmachine zou twee reusachtige grote vleugels krijgen van 450 voet in het vierkant en een staart van 50 voet lengte, die doo een machine met een sterkte van 4 p.k. in beweging gezet zou worden. Er konden 12 reizigers mee en boven dien nog elcn en bagage. Bij het star ten zou de machine van een grote stel lage van 500 voet hoogte, langzaam langs een schuin aflopende baan glij den, totdat de vleugels en de staart door de kracht van de stoommachine in beweging gezet zouden worden. Ook van deze uitvinding werd nooit moer iets gehoord, maar nog jaren latei- heeft men diezelfde gegevens weer ge bruikt en omgewerkt. i OPLOSSINGEN RAADSELS van vorige week. 1 Geen paasbrood, geen paas-ei, geen paasvacantie, geen paasweek, enz. 2 Een vloer- of tafelkleed. 3 Draadnagels. 4 Geld, dat men niet heeft. 5 Een klokhuis. 0 Boterbiesje. NIEUWE RAADSELS. Welk land is er, mijn kleine vrinden, Hoe ver je reist, wel nooit te vinden? Wat heeft men 's morgens al gedaan Eer men uit bed is opgestaan? Wat zfjn er vast in alle landen Bij mensen jonger dan de handen? Wat is er in een huis, mijn kind, Dat je omgekeerd in d'appel vindt? Toe, zeg mij toch eens, kleine guit, Wie kan er thuis zijn en toch uit? Bij welk een meester, zeg dit even, Is nooit een leerling school gebleven? „Ja...." t/CtAt Per «tuk 5 ct. 12 «tuks 50 cl. Bij Apotheker» en Drogiiten. I

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5