Nieuws uil de Langstraat en Omgeving. PRESTO Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON SPRANGCflPELLE. KAATSHEUVEL. DE BEDRIEGLIJKE GELIJKENIS. WERKLOOZEN EN GRENS- BEVEiLIGING. Namens den minister van Defensie maakt de Regeeringspersdienst be kend, dat, waar onder de huidige om standigheden aan vermindering van de tegenwoordige sterkte der troepen be- hoorende tot de grens- en kustbevei- liging niet kan worden gedacht, een regeling in voorbereiding is 0111 aan hen, die in de burgermaatschappij noode kunnen worden gemist, groot verlof te verleenen en te doen ver vangen door werklooze dienstplichti gen. Binnenkort zullen hieromtrent nadere mededeelingen worden gedaan. EEN MILLIOEN VOOR CENTRAAL VLUCHTELINGENKAMP. De Regeering, er van overtuigd, dat een zeer groot contingent van de vluchtelingen er niet in zal slagen te emigreeren, stelt thans aan de Staten- Generaal voor de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken voor 1939 te ver- hoogen met een millioen gulden in verband met de oprichting van een centraal vluchtelingenkamp. De minister van Binnenlandsche Zaken aldus de toelichting denkt aanvankelijk aan een totale opper vlakte van het kamp van ten minste 70 a 80 H.A. Het kamp zal niet te ver van de bewoonde wereld mogen afliggen in verband het aanvoer van materia len, geestelijke en medische verzor ging, ziekenhuizen van verschillende richting e.d. De levensduur van het kamp is aan vankelijk gedacht als semi-permanent (15 jaar). De kosten aan de oprichting verbonden zullen, ruw geschat, per onder te brengen persoon bedragen 300 bouwkosten, te verhoogen met plm. 100 voor terrein en inrichting, derhalve plm. 400 per persoon. Het kamp zou aanvankelijk kunnen worden opgezet voor 2500 personen, met mogelijkheid tot uitbreiding. De kosten zullen dan uitkomen op 2500 maal 400 of 1 millioen gulden, welk bedrag hierbij wordt aangevraagd. IN HET GRENSGEBIED. Van militaire zijde wordt ons ge meld, dat in de grensgebieden bij ver schillende hindernissen en versper ringen geen waarschuwingspostcn zijn geplaatst. Mitsdien wordt het publiek, rijdende in die gebieden aangeraden de noodige voorzichtigheid in acht te nemen. PRIJSVERLAGING EERSTE MAAND SPOORABONNEMENT. De Nederlandsche spoorwegen heb ben besloten tegemoet te komen aan den veelvuldig geuiten wensch der rei zigers om den prijs van de eerste maand van een algemeen abonnement te verlagen. De extra prijs voor deze maand is voor de derde klasse ver laagd van 15 tot 10, voor de tweede klasse van ƒ21.50 tot ƒ14.50, en voor de eerste klasse van 25 tot 17. Naar verluidt zouden er bij de Ned. Spoorwegen plannen bestaan om te gen het najaar verdere tariefverbete ringen in te brengen, hetgeen den rei zigers zeer zou aanlokken. SPRANG. Predikbeurten Zondag 23 April: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur lees- dienst; n.m. 2 uur een ringpredikant. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en .n.m. half drie Ds. B. A. van Lummel. De Afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders kwam j.l. Dinsdag avond in de zaal van den Chr. Volks bond alhier in spoedeischende vergade ring bijeen, ter bespreking van de C. A. O. in de Schoenindustrie, die per 1 Juli e.k. afloopt. De voorzitter, de heer C. Braspen ning, opende de vergadering met Schriftlezing en gebed en heette ver volgens allen hartelijk welkom, in het bijzonder dhr. M. J. Kunst, hoofdbe stuurder van den bond. Na het lezen der notulen werd direct overgegaan tot bespreking der C.A.O. De heer Kunst lichtte de C.A.O. met de voorgestelde wijzigingen betreffen de loon en vacantie, duidelijk toe. Uit de besprekingen met de Federa tie van Ned. Schoenfabrikanten was gebleken, dat wegens den slechten toe stand geen verbeteringen konden wor den ingewilligd. Wel waren verschil lende redactioneele wijzigingen ten goede aangebracht. Na breedvoerige bespreking kon de vergadering er, mede op advies van het Hoofdbestuur, mede accoord gaan de C.A.O. alsnog in haar ouden vorm een jaar te verlengen. Aangedrongen werd echter op juiste naleving der C.A.O. en nauwere con trole op de uitbetaling der loonen. Verder werd de agenda voor de twee-daagsche bondsvergadering op 3 en 4 Mei te Zeist behandeld. Tot af gevaardigden werden gekozen de hee- ren J. de Jong en H. Spierings. Na een woord van dank door den voorzitter aan dhr. Kunst en aan de leden voor de opkomst, werd de ver gadering gesloten. Vergadering der A.R. Kiesver- èeniging alhier, op Dinsdag 25 April a.s., des avonds half in de zaal van den Chr. Volksbond. Aan de orde komt o.a. de samenstel ling van den candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Donderdagavond werd vanwege den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle en de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden in de zaal van den Chr. Volksbond alhier een vergadering gehouden, met het doel te komen tot oprichting van een afdeeling Sprang- Capelle van genoemde Vereeniging. Nadat de vergadering door den voorzitter van den C.B.B. met Schrift lezing en gebed was geopend, heette de voorzitter de aanwezige dames en heeren welkom, in 't bijzonder den heer Vermeulen, hoofdbestuurder van ge noemde Vereeniging en wees verder met enkele woorden op den plicht als christen-kantoor- en handelsbedienden zich bij de organisatie aan te sluiten. De heer Vermeulen deelde hierna een en ander mede omtrent de Ned. Ver. van Kantoor- en Handelsbedienden, waarbij hij de oprichtingsgeschiedenis der Vereeniging naging en verder den aard en het karakter der Chr. vakbe weging in het algemeen en zijner Ver eeniging in het bijzonder schetste, om tenslotte te wijzen op de roeping van allen om zich als christen-kantoor- en handelsbedienden bij de Vereeniging aan te sluiten. Bij de hierna gevoerde besprekingen stelde dhr. Vermeulen voor de zaak voorloopig tot deze oplossing te bren gen, n.l. de nieuwe leden bij de afdee ling Waalwijk onder te brengen en de naam dezer afdeeling te wijziging in WaalwijkSprang-Capelle, totdat in Sprang-Capelle een voldoend aantal leden zijn (15) om tot stichting van een afdeeling over te gaan. Spr. is overtuigd dat voor een afdeeling Waalwijk in de naaste toekomst geen levensvatbaar heid bestaat, maar zou voorloopig deze oplossing willen zien toegepast. Door voorz. en secr. van den C.B.B. wordt dit bestreden, die meenen dat in Sprang-Capelle een afdeeling naast de afdeeling Waalwijk kan bestaan, en wordt er op aangedrongen zoo spoedig mogelijk tot stichting van een afdeeling Sprang-Capelle over te gaan, en alzoo den organisatorischen weg te bewan delen. In dit verband wordt er tevens op gewezen dat het noodig is slechts, leden van positief christelijke beginse len bij de organisatie toe te laten. Door een der nieuwe leden werd de houding van enkele leden der afd. Waalwijk ten opzichte van een afdee ling Sprang-Capelle sterk veroordeeld, en werd het hoofdbestuur verzocht de bedoelde leden op hun verkeerde hou ding te wijzen. Na een woord van dank van den heer Vermeulen aan het bestuur van den C.B.B. voor het voorbereidende werk wordt de vergadering gesloten. CAPELLE. De korfbalvereeniging ..K.I.O.L.' hield in het café van Mej. Wed. van der Haart aan de Nieuwevaart, haar jaarvergadering, welke goed bezocht was,. De voorzitter opende deze bijeen- Zèlf Uw wollen dekens wasschen Persil en koud-water-kraan, En een poosje later zegt U Zélf gedaan is bést gedaan. Want dén ziet U, dat Uw deken Weer een échte deken is: Net als nieuw, zoo lekker wollig. Zacht en soepel, héérlijk frisch. Clinge Doorenbos. komst met een woord van welkom en een opwekking om dit jaar stand te houden, opdat het volgend jaar het eer ste lustrum gevierd kan worden. In haar jaarverslag wees de secretaresse er op, dat de resultaten in de competi tie niet schitterend waren geweest, maar dat de clubgeest goed was. Met een krachtige opwekking om vol te houden werd dit keurig verzorgd ver slag besloten. Uit het financiëel verslag van de penningmeesteresse bleek, dat het ver- eenigingsjaar 1938—1939 sluit met een ruim voordeelig saldo. De rekening en verantwoording werden nagezien en in orde bevonden en onder dankzegging aan de penningmeesteresse goedge keurd. Bij de bespreking van het zomerpro- gramma werd besloten, daar de com petitie wegens het zich terugtrekken van een drietal vereenigingen niet kan doorgaan, dezen zomer zooveel moge lijk vriendschappelijke wedstrijden te spelen en zoo mogelijk seriewedstrijden bij te wonen. Verder werd besloten evenals vorige jaren op het sportterrein aan de Willem van Gentsvaart met Hemelvaartsdag a.s. seriewedstrijden te organiseeren. Tot leden van het bestuur werden gekozen de dames Jennie Colet, Crada Stevens en Tine van der Waals en de heeren J. Quirijns en P. Konings. Als voorzitter, secretaresse en penning meesteresse werden benoemd J. Qui rijns, Jennie Colet en Grada Stevens. Als leden der twaalftal-commissie wer den aangewezen mep. Bets van den Hoek en de heeren K. Addink en J. Quirijns. Bij de rondvraag werd o.m. nog be sloten het eerste lustrum volgend jaar op waardige wijze te vieren, waarna de vergadering door den voorzitter met een woord van dank voor de belang stelling wordt gesloten. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. T. H. Oos- tenbrug. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk hoopt Zondagmorgen half tien en 's nam. 2 uur op te treden Ds. Vroegindewey. kost enkele centen spaart talloze guldens PRESTO ZEEPPOEDER SLECHTS 5 CENT PER PAK J.l. Donderdag 20 dezer herdach ten de echtelieden A. van der Werken en A. P. van der Werken-van Ooyen den dag, waarop zij voor 40 jaar in den echt werden verbonden. Tal van schrif telijke gelukwenschen hadden de jubi larissen dien dag in ontvangst te ne men, terwijl ook velen persoonlijk van hun belangstelling blijk gaven. De voetbalvereeniging Excelsior speelt a.s. Zaterdagmiddag voor de le klasse van den Brab. Voetbalbond een wedstrijd te Werkendam tegen Kozak ken Boy. De jaarlijksche vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap ,,Ten Westen der Capel- sche Vaart en het Veerpad" zal plaats hebben op Vrijdag 28 April a.s. des namiddags twee uur in het Stations koffiehuis van den heer P. Pruijssers. Aan de orde komt o.m. de verkiezing van een lid van het dagelijksch bestuur ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer G. J. Heijmans. Uitslag verkiezing Prov. Staten Loonop-Zand. Lijst 1 R.K. Staatspartij: van Haaren, P. J., Tilburg 3847; van Rijen, A. Th., Tilburg 6; Mannaerts, H. A. J., Tilburg 7; Willekens, M. J... Hilvarenbeek 2; van Susante, H. J., Boxtel 3; van Oss, G. J., Udenhout 2; van de Mortel, Mr. J. C. A. M., Til burg 5; Janssens Cz., L. C. A. M., Til burg 3; v. d. Heuvel, J. D. E., L.-op- Zand 258; Sweens, J. J. M., Udenhout 15; Fransen, A. J., Tilburg 1; Remmers, A. J., Tilburg 2; Arts, Mr. P. M., Til burg 6; Verster, A. B. J., Gilze 2; Mal- lens, J. A. F., Kaatsheuvel 149; Jan sen, F. M. J., Boxtel 1; van den Boo gaard, A. H., Oisterwij 3; totaal 4314. Lijst 2 S.D.A.P.: van Pelt, N. J., Tilburg 87; van Lien- den, C. J., Eindhoven 6; Jansen, J., Eindhoven 2; Janssen, C. J., 's-Bosch 12; Moelands, E., Tilburg 1; Both, M. M. Ginneken 4; Struik J. Roosendaal 1, totaal 113. Lijst 3 N.S.B.: Vroegindewey, J. Chr. A., Eindho ven 16; de Jong, P. A. J. P., Ossen- drecht 1; van der Waals C., Capelle (gem. Sprang-Capelle) 1; Geleyns, C., Tilburg 1; Ryks, F. Chr., Eindhoven 1; Vissenberg, M. P. J., Kaatsh. (gem. Loonopzand) 15, totaal 35. Lijst 4 Anti-Revol.: Bax, Gzn., A., Zevenbergschenhoek 27; van der Schans, A. D.t Andel 16: Knook, H., Klundert 1; Scheffelaar Dz., M. J., Bergen op Zoom 1, totaal 45. Lijst 5 Vrijz. Democr.: Fetter, Ir., Z. Th., Eindhoven 4; Nie- veen, G., Tilburg 1; de Waard, W. G., Werkendam 1; ten Broeke, J. A. M., Tilburg 1, totaal 7. Lijst 6 St. Geref.: van Wijk Az., D., Wijk en Aalburg 73; Kornet G., Werkendam 1, totaal 74. Lijst 7 Actie Bouman: v. Roosmalen, M.. Huisseling (gem. Ravenstein) 17; van Houting, G. J., Oss 2, totaal 19. Lijst 8 Chr. Hist. Unie: Dane Gzn., C., Willemstad 101; Put man Cramer, J. W., Eindhoven 2; Ver- van „De Echo van het Zuiden". Het heeft geen nut om langer te wachten, zei Ainberley geprikkeld. Wij hebben ons lang genoeg opgehouden Wat zeg jij ervan, Horrabridge? Zou den wij maar niet verder gaan? Ik dacht van wel, dokter. Het is tenminste een voordeel dat het gauw donker is, antwoordde de sergeant. Wij zijn gauw genoeg in het open veld en de negers blijven 's avonds in het struikgewas en de bosschen. Zij hou den er niet van om 's avonds en 's nacht uit te gaan. Terwijl zij nog eens goed hun hart luchtten over het wegblijvende escor te en over de officieren, die er verant woordelijk voor waren, keerden de drie mannen terug naar het kamp en gaven order de wagens in te spannen. Ik geloof, dat het gehakt zal be- teekenen, als wij tegen een impi aan hotsen, hè sergeant? zei Amberley vermoeid. Horrabridge zei niets. Hallo, riep iemand, die met moei te opstond na een slaapje. Is het es corte er al? Loop rond met je escorte! ant woordde de dokter. Maak je niet be zorgd, Halfont. Klim in je wagen en blijf goed zitten. Wij gaan verder. Ja? Nu, ik zou wel op een paard kunnen zitten als er een voor me was. Er is er geen, was het korte ant woord. Hè? Wat is er aan de hand? Dit als antwoord op de woorden van een der mannen in den wagen een vrijwilliger die op gebiedenden toon te kennen gaf dat hij wenschte le weten wat voor den dit en dat het te beteekenen had, dat ze verder gehobbeld werden op zoo'n laat uur, als zij gezellig en rustig bij elkaar wa ren. Het zou verstandiger zijn om tot den zonsopgang te wachten veiliger ook. Maar Amberley en zijn collega keurden hem geen antwoord waardig. De wagens waren ternauwernood ingespannen en klaar om te vertrek ken, of een man van de inlandsche po litie, die op een verkenning was ge weest, kwam vertellen, dat op een mijl of vier afstand een groote impi zicht baar was, die in de richting marcheer de, waarin de ambulance zich moest bewegen om haar bestemming te be reiken, zoodat een ontmoeting onver mijdelijk was. De doktoren en Horra bridge keken elkaar aan met wanhoop in de oogen. Zij waren niet groot ge noeg in aantal om een gevecht te kun nen wagen. De mannen liepen zwijgend den heuvel op, vanwaar zij tevoren de om geving hadden verkend. Zij gingen plat op den grond liggen en keken het ter rein voor hen af. La pa Kangala! fluisterde de inboorling. Langs den weg, geen drie mijl van hen af, zagen zij een dichte groep zwarte figuren zich voortbewegen. Door den kijker zagen zij een sterke, zwaar-gewapende macht, geheel in oorlogstoerusting, alhoewel de hem den en andere onderdeelen van Euro- peesche kleeding een eigenaardig con trast vormden met de gepluimde schil den en assegaaien. Het terrein was open, onderbroken door lage heuvels, maar aan hun rechterhand eindigde het in een scherpe donkere lijn, waar het woud van Makanya over rotsen en kloven omhoog ging tot de vallei; tweeduizend voet beneden hen. Dat beteekent gehakt net wal ik gezegd heb, mompelde Amberley. Wat moeten we beginnen? Niemand antwoordde. Toen, plotse ling hield de impi halt en schoolde te zamen. Een paar minuten was er geen beweging, toen hervatten zij hun marsch. Maar zij waren van richting veranderd. Zij hielden niet langer den weg, zij bewogen zich van den weg af in de richting van het bosch, waarin zij betrekkelijk spoedig verdwenen waren. De Britsche militairen adem den verlicht op. Zij zijn in het bosch verdwenen, zei Horrobridge. Als we snel en voor zichtig weg kunnen komen, hebben wij een kans en Goddankhet is gauw donker. Zij keerden naar hel convooi terug. Er werden nadrukkelijke orders ge geven, dat er niet geschreeuwd mocht worden of met de zwepen geknald en dat er onder geen omstandigheden licht mocht worden gemaakt. Vlug kwam de duisternis vallen en bij het licht van myriaden sterren trokken zij over de stille vlakte urenlang 't convooi van gewonde, hulpelooze mannen met hun sober geleide en het gevaar van den loerenden dood bij iedere wenteling van de wielen. Het goed-ingerichte hospitaal bij Ezulwini was geheel gevuld met ge wonden van het front en ook Halfont behoorde tot hen. Hij kreeg tengevol ge van zijn wonden hevige koorts, zoo dat Amberley en de verpleegsters een poosje voor zijn leven vreesden, maar zijn krachtig gestel deed hem dit alles toch te boven kojnen. Na eenigen tijd kon hij het hospitaal verlaten en nam hij zijn intrek in het Nodwengy-liotel om geheel te herstellen. Zijn plaats in het ziekenhuis was spoedig genoeg weer ingenomen door een ander, die thans meer dan hij de hulp van de artsen en de deskundige verpleegsters noodig had. Een van de eersten, die hij in zijn nieuw verblijf ontmoette, was Malina. Wel, dat is een aardige verras sing, zei hij, nadat ze elkaar hartelijk begroet hadden. Ik heb me vaak afgevraagd, wat er wel van u en van uw man geworden mocht zijn. Is hij ook hier? Neen. Halfont meende op te merken, dat zij liever niet over de verblijfplaats van Harland sprak, waaruit hij de ge volgtrekking maakte, dat deze op een minder aangename manier met de ge stelde machten in aanraking was ge komen. Zijn gedachten hielden zich hiermee bezig en hij was daardoor niet in staat het gesprek voort te zetten. Doch Malina had het gesprek onmid dellijk een andere wending gegeven en praatte opgewekt over den tijd, dien zij in eikaars gezelschap hadden doorgebracht. Halfont nam haar eens goed op. Ze zag er moe en ziekelijk uit, meende hij, lang niet zoo knap als toen hij haar in het Berg-hotel gezien had. Ik hoop, dat u voor u zelf hebt kunnen zorgen, zei hij veelbeteeke- nend. Ze kreeg een beetje meer kleur. Ja, dat ging wel, zei zij, maar ze keek hem niet aanze scheen niet te durven. Het is de laatste keer geweest in het Berg-hotel en het kostte allen bijna het leven. Dat doet mij genoegen! zei hij. U zoudt er slecht uit gaanzien, als u niet op uzelf paste, en dat zou jam mer zijn Ze praatten verder over alles en nog wat. Halfont vertelde haar niet alles wat hem overkomen was; hij wilde zijn laatste ondervindingen liefst zoo spoedig mogelijk vergeten en het was dus maar het beste, om er maar zoo min mogelijk over te praten. Het viel hem op, dat, ofschoon zij werkelijk blij scheen te zijn, dat zij hem weer zag, er in haar heele houding en in haar toon iets was alsof zij zich niet op haar gemak voelde. Hoelang ik nog hier blijf? zei zij eindelijk op een vraag van Halfont. Morgenochtend ga ik hier vandaan. Om de waarheid te zeggen, ik ben al leen maar hierheen gekomen om u te spreken en ik heb moeten wachten, tot u weer wat beter was. Wilt u een raad van mij aannemen? U moet zoo gauw mogelijk naar Engeland terug gaan; zoo gauw ,u weer in staat is te reizen. Nee, vraagt u mij niet verder! Toen wij bij Emvati van elkaar gingen heb ik u gezegd, dat, als ik ooit in staat zou zijn u een dienst te bewijzen, ik het doen zou; die gelegenheid is nu gekomen. Hij kon, hoeveel moeite hij ook deed, geen woord verder uit haar krij- gen. Hij behoefde zich niet bezorgd te maken, zei ze nog, maar het was ab soluut noodig, dat hij haar raad op volgde. Nadat zij vertrokken was besloot Halfont nog een paar dagen te blijven en dan de eerst-vertrekkende mail boot van Durban te nemen. Hij nad het best naar zijn ziner gingen man nen heen en er kwamen weer nieuwe bij en die bleven waren gezellig en spraakzaam. Hij had nog een paar kal me dagen en sterkte flink aan. Er kwam veel nieuws van het oorlogs- tooneel; het voornaamste ervan was, dat aan het verzet de kop was inge drukt; tenminste in Zoeloeland. Toen kwam het bericht, dat Ndabamatoba en twee andere hoofden zich overge geven hadden. (Wordt vervolgd). 0* PRO 36-0419 A 40)

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6