SCHUDT UW LEVER WAKKER SPORT v/ «n hoeven Mr. C., Loonopzand 45; Maat jes G., 'sBosch 1: Lankhuijzen Szn, D., Raamsdonk 2; Tutein Nolthenius, P. M Princenhage 2; Minderhoud, G., Prin- cenhage 1, totaal 154. R.K. BOND VAN GROOTE GEZINNEN. Dinsdagavond hield de afdeeling Kaatsheuvel van den R.K. Bond van Groote Gezinnen haar jaarvergadering in het Patronaat. De opkomst was niet te groot, wat mogelijk aan het te vroege uur te wij ten is geweest. Onder de aanwezigen merkten we op de Hoogeerw. heer A. J. v. d. Brekel met de kapelaans van St. Jan en de Zeereerw. heer pastoor van Enschot uit de parochie Berkdijk. Onder leiding van den Weled. Zeergel. heer dr. Gapetti had de verga dering een zeer vlot verloop. Na de opening gaf de secretaris dhr. Kleiberg een zeer uitvoerig jaarver slag, waaruit bleek, dat de vereeniging een zeer vruchtbaar en actief oprich tingsjaar gepasseerd is. Het ledental is gestegen tot 110 wat voor een groot deel te danken geweest is aan het ac tieve werk van den 1ste secretaris de heer Snoeren, die hiervoor nog den dank der vergadering bij monde van den voorzitter mocht ontvangen, doch die inmiddels wegens vertrek zijn functie moest neerleggen. Uit het financieel verslag bleek, dat de kas sloot met een batig slot van ruim 43. Besloten werd een kaartsysteem in te voeren voor de contributie-inning. Een voorstel tot statutenwijziging, bereffende de candidaatstelling werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De aftredende leden, de heeren Jos Brouwers en Jos Kleiberg werden herkozen. In de vacature Dankers zal door het bestuur, waar geen candidaten werden ingediend worden voorzien. De geestelijke adviseur, kapelaan Verhoeven sprak aan het eind der ver gadering een propagandistisch woord er op wijzende, dat de groei der ver eeniging door de leden zeil voor een groot deel kan bevorderd worden. Hij wees op wat de vereeniging in het af- geloopen jaar deed en gaf een over zicht van wat op het programma staat in het toekomende jaar, op econo misch en sociaal terrein. De karakter-humorist Harry Wood ward uit Muiderberg hield na al loop van het officieel gedeelte der verga dering de aanwezigen nog een paar uren gezellig bezig, zich als een ge boren humorist-parodist openbarend. De heer P. Bisselink stond hem met de piano bij. Werkloosheid. Bij het plaatselijk bureau voor Ar beidsbemiddeling en Werkloosheid al hier stonden heden ingeschreven 203 geheel of gedeeltelijk werkloozen, waarvan er 95 geplaatst waren in de werkverschaffing en 30 waren opge nomen in de steunverleening. wij het gedenkboek van de Congrega tie der Zusters van Liefde door de Eerw. Zuster Ma. Teresa, weleer Hoofd der Bijz. R.K. Meisjesschool alhier, geraadpleegd. Den 27 April 1906 werd door Z.D.H. den Bisschop van Den Bosch tot Pas toor alhier benoemd, de Zeereerw. Heer Hermanus Maria Eras. Spoedig was de nieuwe herder zeer actief, De ZeeiEerw. Heer H. M. Eras richtte de H. Familie op die dadelijk een groot aantal leden telde, verfraai de Gods Huis door een prachtige kerk- beschiklering, eenige geschilderde ra men, mooie marmeren communie bank, preekstoel en zij-altaren. Ook de jeugd was voor den herder een bron van groote zorg. Toen de Pastoor op zekeren dag bezoek had van z'n familie, verscheen Z.Eerw. met een somber gezicht aan tafel. Hel was in de kerk weer catechismus ge weest voor de spespatriae van Berk dijk. Mevrouw van den Heuvel, de eenige zuster van den pastoor bemerk, te dadelijk het ongewone op haar broers gelaat en vermoedde de oorzaak O wel. Op gemoedelijken toon zei ze: „Ging hel weer zoo slecht met 't op zeggen van de les, Herman?" Och Jeanette, praat er maar niet van. Ze kennen er niks, niks van. Ik wilde dat ik daarin maar eens verandering kon brengen. De jongens gaan naar de openbare school waar geen catechis mus mag geleerd worden, terwijl de meisjes door den verren afstand en an dere redenen de Kaatsheuvelsche niet geregeld bezoeken. Bovendien kunnen driekwart der ouders van onze kinde ren lezen, noch schrijven." „Wil ik je eens een goede raad geven?" hernam pastoor's zuster, „Vraag Zusters! Uw twee andere Heerbroers hebben ze ook; waarom zoudt ge het niet doen. Voor de centen hoeft ge 't toch niet te laten". Aan tafel was de herder stiller dan anders. Hij overwoog de raad van zijn zuster na z'n middagdutje en bij de blijde mededeeling van den jubilaris verhoogde natuurlijk zeer de feesi- stemming der BerUdijkers. Het duurde niet lang of met den bouw door den aannemer den heer Broens, onder architect den WelEd. heer v. Hooff, beide uit Tilburg, werd een aanvang gemaakt en juist een jaar later kon het nieuwe huis dat naai den patroon van den stichter „St. Her- man-Josephgesticht" genoemd werd, door de Eerw. Zusters van Schijndel betrokken worden. Er was op den dag van haar entree vreugde in Berkdijk. Van schier alle huizen wapperden de vlaggen en ver sieringen waren aangebracht. Reeds lang voor de twee rijtuigen, waarin de Overste Moeder Rcnuldis met vijf Zusters die het klodster zouden be wonen, arriveerden, stonden de paro- chinanen aan weerszijden van den weg geschaard, niemand was thuis geble ven. Terwijl ,de rijtuigen lusschcn deze dicht aaneengesloten rijen reden, steeg een uitbundig gejuich en gejubel op en verwelkomden de torenklokken de nieuwe bewoonsters. Bij het klooster stonden een drietal bruidjes, nichtjes van den pastoor, n.l. de jonge dames Jo, Phine en Lize v. ,d. Heuvel, die bloemen aanboden, waarna de oudste. Jo, in. een keurige toespraak namens Heeroom, de Berkdijkers en de familie Eras de Eerw. Zusters hartelijk wel kom heette. Bij deze installatie was ook aan wezig de Zeer.Eerw. Heer Sanders uit Tilburg, die de Schijndelsche Zusters had aanbevolen. Tijdens de bezichti ging van het interieur van 't gebouw, bleek, dat de milde schenker ook hier royaal voor alles had gezorgd en in menig waardevol meubelstuk trof men het bewijs aan van de gulle goed- geefschheid van de familie Eras-v.d. Heuvel. Den 27en Mei werd 's morgens een plechtige H. Mis door den Herder op gedragen om den zegen van den Aller, hoogsten over de stichting en haar be woonsters af te smeeken, waarna de inzegening plaats, had. Veel, ja zeer veel zorg baarden het den pastoor met het in orde brengen der kapel. Wegens den grooten oorlog die toen woedde, kon het lang bestelde altaar niet ge leverd worden en bovendien bleef ook de toestemming van Rome tol het be waren van het Allerhëiligste, maar uit. Het duurde ongeveer een jaar voordal ging steeds zegenrijk onder het volk gewerkt. Momenteel zijn twee Eerw. Zusters bij dag en zoo noodig bij nacht in het gareel de lijdende menschheid in de drie parochieën te helpen en bij te staan. Dat haar werk in hooge mate wordt gewaardeerd blijkt wel uit het feit, dat onlangs ter gelegenheid van hel zilveren kloosterjubileum van één der verpleegsters, de Eerw. Zuster Cu- ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ,n Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze nagundis, zij overstelpt werd met ca- stroom van gal onvoldoende is. verteert niet. het bederft. U voelt U opgeblazen. U raaKt deaux en gelukwenschen. verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent Het kleine gasthuis telt op 't oogen- huDT„u,S5\»7£^^^ blik 4 vrouwelijke en 11 mannelijke u moe, -arter s ^RPtuLmEs^ne^n^™ een liter gal vrij te doen stroomen verpleegden die allen steeds vol lof geheel fit zijn. onschadelijk, plantaardig, zacht, on- j overtroffen om de gal te doen stroomen. zijn voor de moederlijke zorgen aan Eischt Carters Leverpilletjes btj apothekers eD hen besteed. drogisten, f. u.75. De Bijz. R.K. Meisjesschool wordt bezocht door 115 leerlingen en heeft 3 leerkrachten. Het onderwijs staat op hoog peil en er wordt met zeer veel ijver en toewijding gewerkt. In het ge sticht zijn 10 Eerw. Zusters, waaron der de Overste Maria Antoinette. Besluiten we dit artikel met den hartewensch, dat de zegen des Heeren steeds moge nederdalen op het ge sticht en dat nog veel mag tot stand gebracht worden tot meerdere eer van God en ook voor de parochianen van Berkdijk. de goedkeuring afkwam en Onze Lieve Heer voor goed zijn intrek kon nemen in het St. Herman-Josephgesticht. Den 2e Juni d.a.v. werden bewaar- en naaischool geopend, (die aanstonds druk bezocht werden. Zelfs uil het BERKDIJK. BERKDIJK'S BELANG. Zondag wordt in de zaal van den heer van Dinteren na de Hoogmis een algemeene vergadering belegd voor de leden van Berkdijk's Belang. De agen da bevat o.m. bespreking candidaten gemeenteraad. Alle leden worden dringend uitge- noodigd. GOUDEN BRUILOFT. Een gedeelte van de viering van de gouden bruiloft van het echtpaar Th. van Gulik-Pruimboom konden we nog plaatsen in ons vorig nummer. We kunnen dan ook gevoegelijk beginnen met de huldiging van het feestcomité tot waar ons verslag reikte. Bij monde van de voorzitter dhr. W. van Boxtel werd het gouden paar ge complimenteerd en een feestgave aan geboden namens de buurtbewoners. Dat dit de jubilarissen op zeer Imo gen prijs stelden laat zich begrijpen. Hierna hielden bruidjes een mooie aanspraak. De kinderen werden floor het feestcomité getracteerd wat na tuurlijk in goede aarde viel. De receptie was druk bezocht en gaf blijk, dat allen met de krasse oud jes meeleefden. De serenade die de harmonie St. Jan des avonds aanbood bracht allen tot groote feeststemming. leden, waarna 's avonds ten 7 uur de jaar- en ieestvergadering plaats had in het parochiehuis. LNa een openings woord van den voorzitter werd door de aanwezigen het strijdlied gezongen, waarna de verslagen van Secretaris en Penningmeester werden voorgelezen. Uit het verslag van den Penningmees ter vermelden we het volgenae: De ontvangsten bedroegen luiü,ö2. De uitgaven 956,70. Het kassaldo be droeg 153,36. Er hadden in den loop van het boekjaar 12 bestuurs- en 5 al gemeene ledenvergaderingen plaats, terwijl de Bestuursraad 7 maal bijeen kwam. Ter afwisseling voerde het knapen koor onder leiding van den heer B. Bankers zeer verdienstelijk toepasselij ke liederen uit. Door den Secretaris van de Jonge Werkman werd vervolgens een zeer breedvoerig en goedgedocumenteerd jaarverslag uitgebracht dat van groote activiteit getuigde. De heeren iVl. Snoeren en A. v. d. Velden, die periodiek aftredend waren werden bij acclamatie herkozen, terwijl dé eerste tot voorzitter werd benoemd. Kapelaan v. Vugt hield een spreek beurt naar aanleiding van de viering van het St. Jozeffeest en schetste St. Jozef vooral als patroon van den werk man. Zijn eerw. spoorde de jongeren aan lid te worden van de R.K. Vakor ganisatie, terwijl hij dezen oproep aan de ongeorganiseerde leerlooiers speci aal beklemtoonde. Na het huishoudelijk gedeelte der feestvergadering had de opvoering plaats van een heel aardig blijspel ge titeld: ,,Bij den fotograaf". Een tractatie verhoogde de gezellig heid. De St. Jozefviering is dit jaar goed geslaagd. doet ie jf LOON OP ZAND. Van 14 tol en met 20 April 1939. Geboren Clasina Cornelia Maria Gerarda, dv. P. P. E. H. Steenbergen en M. G. Jansen Bartholomea Maria, dv. A. Siemons en J. M. Damen Petrus Cornelis Huber- tus, zv. A. W. v. Wanrooij en P. v. Riel Johannes Adrianus, zv. J. F. de Jong en P. in 't Groen. Overleden Antonie Moolenschot, echtgenoot van P. v. d. Wiel, oud 86 jaren. Huw. aangiften: Petrus Antonius van Laarhoven, oud 29 jaren en Adriana Johanna v. Scters, oud 29 jaren Adrianus Antonius Ver hoeven, oud 34 jaren en Adriana Cor nelia Klis, oud 34 jaren. Gehuwd: Josephus Johannes Opperman, oud 28 jaren en Johanna Maria van der Lee, oud 29 jaren. Ingekomen J. J. C. van Bakel, van Eindhoven Th. A. Kwanten, van Fijnaart M. M. Ilombouts, van Tilburg P. C. M. Els- hout, van Dongen A. J. M. Gootjes, van Melissant S. M. Kwanten, van Melis sant E. J. Snoeks, van Gemert M. C. G. M. Schalken, van Geffen P. H. A. Schapendonk, van Delft. Vertrokken: J. M. van der Lee naar Tilburg A. Heeffer naar Tilburg. ST. HERMAN-JOSEPHGESTICHT BERKDIJK. 1914—1939. Zoetjesaan nadert de dag, waarop de parochie Berkdijk het zilveren ju bileum van de stichting „SI. Herman- Joseph gesticht" gaat vieren. Al eeni- gen tijd is het Comité druk in de weer om het grootsche feest dat voor de deur staat, schitterend te doen slagen, terwijl de overige collectanten met succes hun opgenomen taak vol brengen en de parochinanen door hun milde bijdagen toonen, dat zij dank baar en erkentelijk zijn voor het vele goede, dat in de afgeloopen 25 jaar door de Eerw. Zusters is verricht. Daar het wellicht velen zal interes seeren hoe de stichting is tot stand gekomen, willen wij de oorzaak en reden met wat daarmee verband houdt, uiteenzetten. Daarvoor hebben thee zei hij plotseling: „Ge hebt ge- t naburige Kaatsheuvel kwamen ver- lijk, Janette! Ik zal trachten Zusters te krijgen en dan een klooster met school bouwen, dit zal een mooi ca deau zijn voor m'n. parochianen op mijn aanstaande zilveren priester- jubilé. Nog vóór den avond van dezen dag ging de pastoor nog met z'n zus de plek uitzoeken, waar het klooster zou komen staan. Tegenover de pas torie aan de andere zijde van den weg lag een groote weide, die behoorde bij de boerderij, die het eigendom van den pastoor was. Dit terrein was er zeer geschikt voor cn werd dan ook als bouwplaats bestemd. Nu kwam echter nog een groote moeilijkheid, grooter dan Z.Eerw. ver moed had, n.l. bewoonsters voor het' nieuwe klooster te krijgen. In den tijd dat hij kapelaan was te Nieuwkuijk, had hij de Zusters van Veghel, die daar ook een huis hadden, leeren kennen. Hij zou trachten ook Zusters van de Congregatie hier te krijgen, doch bij het onderhoud dat hij in den winter 1912 met de Overste te Veghel had, vernam hij, dat er minstens in twee jaar geen kans was om te slagen en dan was er nog geen zekerheid. Ontmoedigd deelde Z.Eerw. dit on derhoud aan z'n familie te Tilburg mede cn ook sprak hij er met pastoor Sanders aldaar over. Deze vroeg Zijn Eerw.„Moeten het persé Veghelsche Zusters zijn? Zoö niet, dan weet ik misschien wel een oplossing." „Wel neen, het is mij om 't even, als het maar Zusters zijn", hernam pastoor Eras. „O, zoo, dan zal ik U een handje helpen". Pastoor Sanders wendde zich nu tot het Hoofdbestuur der Schijndel sche Zusters, waar hij vroeger Rector was geweest en slaagde erin een toe zegging te krijgen. Na dit blijde nieuws spoedde pastoor Eras zich naar Schijn del en al spoedig was daar alles in kannen en kruiken, zoodat hij op 26 Mei 1913, den dag van zijn zilveren priester-jubilé, klooster met zuster school als feestgave zijn parochianen kon aanbieden. Deze onverwachte en SPRANG. N. E. O. Op het terrein van N.E.O. aan het Oosteinde alhier zal Zaterdagmiddag wederom een wedstrijd plaats hebben voor de Zaterdagmiddag-competitie van den Brab. Voetbalbond. I N.E.O. krijgt Sparta uit Andel op De voorzitter der harmonie, dhr. P. I bezoek. Dit belooft een spannende wed- schillende meisjes naar de naaischool om onder de bekwame en kundige lei_ ding van de Eerw. Zuster Margaretba Maria veel kennis cn vaardigheid op te doen. Na een plechtige H. Mis op 8 Juni werd de zes-klassige meisjesschool met haar mooie lokalen cn rijk voor zien van de beste en allernieuwste leermiddelen, ingezegend. Het perso neel bestond aanvankelijk uit 2 leer krachten, die aanstonds ijverig met 'l onderwijs en opvoeding aan het werk gingen. Wat was de stichter in zijn nopjes met zijn Zusters. Stee,ds toonde hij zijn goed hart voor haar. In den herfst b.v. werd de groote boomgaard in drieën afgedeeld, waarvan de Zus ters het eerste en beste deel ontvingen. Helaas! Niet lang heeft hij het genoe gen mogen smaken de rijke verrich tingen te aanschouwen op godsdien stig, maatschappelijk en charitatief gebied. Plotseling kwam den 17en April 1917 door bloedvergiftiging van het vruchtbaar leven van den goedigen en milden gever een einde, diep be treurd door zijn parochianen, maar vooral ook door de Zusters. Zijn nagedachtenis zal den paro chianen niet ontgaan, hetgeen telken jare blijkt als een plechtige H. Mis voor den overleden Herder door den tegenwoordigen pastoor wordt opge dragen. Bijna alle huisgezinnen zijn nog in het bezit van zijn bidprentje, waarop o.m. voorkomt: „Hij was de vader der armen, ondersteunde het Huis Gods, verheerlijkte heilige plaat sen en verrijkte de sieraden des teir - pels". Ongeveer het jaar 1918 werden in Kaatsheuvel door eenige notabelen pogingen aangewend om het Wit Gele Kruis op te richten. Men stuitte ecliler op het groote bezwaar Zusters te krij gen.Eindelijk spande de Zeer.Eerw. heer J. v. Enschot er zich voor en wist van het Schijndelsche Moederhuis de toestemming te verkrijgen, dat de Berkdijksche Zusters, de zware, doch verheven taak mochten vervullen, en sinds dien tijd heeft de ziekeverple- Robben feliciteerde het gouden paar waarna de heer W. van Kuijk namens het jubileerende paar en feestcomité dankte voor deze mooie geste. De buurtbewoners verzamelden zich in café Netten waar den avond verder i gezellig werd doorgebracht. Het feest comité heeft zich keurig van zijn taak gehouden. PRINS HENDRIK. Uitslagen van de Zondag gehouden schietwedstrijden: 1 Sj. Voogd; 2 Th. v. d. Houdt; 3 M. v. d. Houdt allen 45 punten; 4 G. Lensvelt, 5 A. Lens- velt 42 punten; 6 G. v. d. Linden; 7 A. Soeterboek; 8 Th. v. Boxtel; 9 A. van Gooi; 10 M. Lensvelt allen 41 punten. Bijdoel: 1 A. Soeterboek; 2 M. Lens velt; 3 A. Lensvelt; 4 Sj. Voogd allen 14 punten. Er waren mooie prijzen aan deze verschieting verbonden. R.K.V.V. BERKDIJK. Berkdijk speelde Zondag zijn laatste uitwedstrijd legen Wik te Goirle. De rust ging in met blanco stand 0—0. Na de thee werd de wedstrijd leven diger. Wik wist ten slotte te winnen met 32. Voor Berkdijk scoorden Snoeren en A. van Gooi. LOON-OP-ZAND. Burgerwacht. Donderdagavond hield de Burger wacht alhier een algemeene ledenver gadering in café Wijtvliet. Besloten werd om aan te sluiten bij den op te richten kring Waalwijk der Burgerwachten. Daarna werden de nieuwe statuten en een nieuw huishoudelijk reglement vastgesteld. Na de rondvraag, die weinig nieuws opleverde sloot de voorzitter de verga-1 dering. R.K. Werkliedenbond. Zondag vierde de R.K. Werklieden- vereeniging alhier haar jaarfeest te vens St. Jozeffeest. 's Morgens nader den de leden allen ter H. Tafel. Om 10 uur werd de Hoogmis opgedragen tot welzijn van de vereeniging en haar strijd te worden. Wij vertrouwen dat de N.E.O.-ploeg zich van het begin tot het einde geheel zal geven, dan durven wij hen kans op een goed einde te ge ven. S. D. O. S.D.O. gaat Zaterdag naar Wijk, om een competitie-match te spelen te gen Noad aldaar, voor de Zaterdag middag-competitie van den Brab. Voet balbond. Hoewel beide partijen hier in gelijke sterkteverhouding zijn, is het toch noodig dat S.D.O. flink aanpakt, wil er kans bestaan de puntjes mee naar Sprang te brengen. WIELRENNEN VIJANDIGE HOUDING TEGENOVER DUITSCHE EN ITALIAANSCHE RENNERS. De gespannen internationale toestand heeft ook in de sport haar terugslag ge kregen. Het bekende Duitsche zesdagen- koppel KilianVopel, heeft van diverse wieierdirecties te New York e.a. de wenk gekregen, zoo spoedig mogelijk naar Duitschland terug te keeren, daar het Amerikaansche publiek een vijandige houding tegenover hen aannam. Ook de Italiaansche renners hebben dergelijke ervaringen opgedaan. Een groot gedeelte van het publiek bleef demonstratief weg wanneer de ren ners der as-mogendheden op het pro gramma vermeld werden. VEILING DRUNEN. Klumpkes 1820; Culemans 1213; Pippeling 1516; Court pendu 1213; Witlof 316; Spinazie 214; Sjalotte 820; Juin 14; Postelijn 1517; An dijvie 16—18; Pre ij 10—18; Sla vellen 8_13; Wortelen 2^74; Kroten 3—4; Roode kool 1013; Gele kool 78; Wit te kool 25 alles per k.g. Sla 29.1/3; Knolselderij 22i; Kom kommers III 1010*; Bloemkool II 5 13 alles per stuk. Rabarber 25; Keelen 12; Radijs 3/41.3/4; Juin 11.1/4; Peterselie 1— 14; Tulpen 45 alles per bos. Kervel 2030 per kistje. ABONNEERT U OP DIT BLAD.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7