DRUKWERK BOEKBESPREKING. Waaiwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen 3e Radiorede van den Minister van Eco nomische Zaken omtrentde landbouw- crisispolitiek. OP ELK GEBIED I)e 3e radiorede van den Minister van Economische Zaken over de land- bou w-crisismaatregelen was gewijd aan de veehouderij. Deze overtreft in ons land den akkerbouw nog in be- teekenis. Vooral sedert het begin dezer eeuw, toen men zich meer op de ver vaardiging van kwaliteitsproducten toelegde: boter, kaas, melkproducten en bacon, breidde deze tak van den landbouw zich sterk uit. De produc ten vonden door de toenemende wel vaart niet alleen in, maar vooral bui ten ons land een groeiende afzetge bied. De belemmeringen voor den uitvoer, welke in 1931 begonnen op te treden, troffen ook de veehouderij, al profi teerde deze aanvankelijk van den la gen prijs van het graan, dat als vee voeder wordt gebruikt. Hierdoor werd het zelfs voordeelig zich op de vee teelt toe te leggen, zoodat de rundvee stapel zich van 1930—1933 uilbreidde met 500.000 stuks of ruim 21%, de varkensstapel zelfs met 700.000 stuks of 35%. Deze uitbreiding was even wel oorzaak van een nog diepere in zinking, toen later de veeteeltproduc ten den algemeeneïi prijsval volgden. Wanneer de Regeering toen niet had ingegrepen zou onze veehouderij, waarop wij nog steeds met recht, trotsch kunnen zijn, aldus de Minister, den doode zijn opgeschreven. Het rundvee. De Regeering greep daarom in; zij beperkte den rundveestapel door af slachting en teeltregeling. De in 1934 vastgestelde teeltregeling komt op het volgende neer. Jaarlijks stelt de Re geering het totaal aantal kalveren vast, dat de veehouders gezamenlijk mogen bezitten. Voor 1939 bedraagt dit 380.000, welk aantal voldoende wordt geacht voor het behouden van een normalen veestapel. Naar gelang van den omvang van de veeteelt in de ver schillende provincies wordt dit aantal daarover verdeeld. Voor eiken veehou der bepaalt de provinciale Landbouw- Crisis-Organisatie het aantal kalveren, dat hij mag houden en opfokken, waarbij met den aard van het bedrijf, de oppervlakte grasland en het aantal melk- en kalfkoeien rekening wordt gehouden. Voor de controle wordt van elk kalf een schets gemaakt, waarop de voornaamste kenteekenen van het kalf zijn aangegeven; het houden van ongeschetste kalveren is verboden. Soms zijn naast de teellregeling nog bijzondere maatregelen noodig; hij da ling van de vleeschprijzen b.v. worden van Regeeringswege runderen uit de markt genomen, zooals is gebeurd in het najaar 1938 en het begin van 1939, toen door het mond- en klauwzeer veel koeien, welke voor de melkerij onge schikt werden, als slachtvee op de markt kwamen. Omgekeerd kan bij te groote stijging van de vleeschprijzen de Overheid zorgen, dat meer vleesch op de markt komt, b.v. door meer kal veren toe te wijzen Het doel dezer teeltregeling was tweeërlei: beperking van melk, dus ook van boter en kaas, en minder aan voer van rundvee voor de vleesch- markt, zoodat de veeprijzen zouden stijgen. In zake het laatste heeft de re geling zeker aan haar doel beant woord. In 1931 was de prijs van 1ste kwaliteits vet vee te Rotterdam ge middeld nog ƒ0.88 per kg. levend ge wicht; in 1932 daalde deze prijs door het buitensporige aanbod tot gemid deld 0.68, in 1933 en 1934 tot 0.57 en ƒ0.59 en in 1935 werd het dieptepunt n.l. gemiddeld 0.50 per kg. levend ge wicht bereikt. Indien men nu ziet, al dus spreker, dat in 1937 deze prijs ge middeld 0.73 en in 1938 0.74 per kg. levend bedraagt, dan mag men zonder twijfel constateeren, dat de teeltrege ling voor de verbetering van de vleeschprijzen haar uitwerking niet heeft gemist. Op de resultaten ten aan zien van de melkproductie kwam de Minister later terug. De varkens. ongeveer gelijk aan die voor de kal veren. Voor 1939 bedraagt het aantai biggen, die mogen woruen opgeiokt 2.109.999, terwijl er nog een extra toe- wijzigingsmogelijkheid is van 800.000 icn helioeve van kleine boeren en land arbeiders, die varkens voor gezins- verbruik telen. Rovendicn wordt het aantal varkens vastgesteld, dat mag worden aangehouden; voor geheel Nederland bedraagt dit in 1939 1.500.000. Ook hier zijn soms bijzondere maat regelen noodig ter aanvulling, zooals liet aankoopen van varkens bij te laag dalende prijzen en meer aanbod van vleesch bij een te hoog stijgende markt. Sedert half November werden b.v. lot steun van de prijzen 110.000 varkens in het bacongewicht en in be gin 1939 ook zware varkens uit de markt genomen. Ter voorkoming van te hooge kosten der varkensregeling en om te bereiken dat werkelijk de veehouders van de hoogere prijzen zouden profiteeren, was het gewenscht de teelt- en uit voerregeling in handen te leggen Van één lichaam, de Nederlandsche Vee houderijcentrale (vroeger genaamd Varkenscentrale). Ook voor de ver betering van de kwaliteit der bacon was deze centralisatie nuttig, daar nu van de boeren slechts varkens werden aangekocht, die voor de baconberei- ding het meest geschikt zijn. Voorts kwam de invoer van spek in Duitsch- iand meer en meer in handen van de Overheid daar te lande, waardoor ge centraliseerde uitvoer uil Nederland nog meer noodig was. De Veehouderij- centrale heeft zeer veel critiek onder vonden. Daarbij werd echter wel eens vergeten, dat de centralisatie van den uitvoer het noodzakelijke gevolg is ge weest der geheele varkensregeling en dat de Centrale hier min of meer als particulier handelaar en exporteur moet optreden. Wanneer, de particu liere handel fouten maakt, komt dit niet zoo naar buiten, de Veehouderij centrale echter zit als het ware in een glazen huis. Hoewel de Minister zeker niet van meening is, dat deze centra lisatie van den uitvoer een gewensch- te toestand is en hij grootere deelne ming van den particulieren handel en de exporteurs zou toejuichen, indien dit mogelijk was, meende spreker toch goed te doen de taak van de Veehou derijcentrale iets duidelijker te be lichten. De Zuivel De varkensteelt, welke voor meer dan een derde van haar productie op den uitvoer was aangewezen bacon naar Engeland, versch varkensvlee'sch, later spek, naar Duitschland begon in 1931 de gevolgen van de prijsdaling te ondervinden. Het aantal slachtin gen van baconvarkens daalde van 20.000 tot 4 a 6000 per week. De boe ren, die een gunstige wending ver wachtten, weigerden n.l. aanvankelijk hun varkens tegen de lage prijzen af te staan. In 1932 echter kwam het aanbod los en vielen de prijzen tot 8 a 9 cent per pond, dit is minder dan de helft van de productiekosten. Boven dien ging Engeland over tot beperking van den bacon-invoer en werd de uit voer van varkensvleesch naar andere landen vrijwel onmogelijk. Tienduizen den kleine boeren werden door deze débacle met den ondergang bedreigd, zoodat de Regeering wel moest in- grijpen. Zij paste een teeltregeling toe Aan de hand van enkele cijfers be toogde spreker vervolgens de betee- kennis van de zuivel voor ons land. In 1928 bedroeg de uitvoer van zuivel producten 225.000.000. Dit was onge veer 1/3 van de waarde van onzen ge- heelen uitvoer aan landbouwproduc ten. Het was dus niet te verwonderen, dat door de belemmeringen van den uitvoer, die in 1930 lot 1931 optraden hel zuivelbedrijf hiervan een funesten invloed onderging. Vooral de boter- positie werd uiterst slecht. De boter- uitvoer daalde van 37 millioen kg. per jaar in 19291931 tot 20 millioen in 1932, die van kaas van 79 millioen in 1929 tot 36 millioen in 1932. Geen wonder dat de melkveehouder met verlies werkte; op elke kg. melk legde hij plm. 2 cent toe. Op de ongeveer 4 milliard kg. melk welke in dien tijd jaarlijks werd gewonnen, beteekende dit dus een zwaar verlies voor ons land. Ook hier was snelle hulp gebo den. In 1932 kwam de Crisis-Zuiveiwet tot stand, welke steunmaatregelen voor de veehouderij bevatte. Deze wet werd in 1935 ingetrokken toen d ;ze steunmaatregelen, lie thans nog van kracht zijn, op de Landbouw-Crisis- wet werden gebaseerd. Om den boeren ten minste den kost prijs van de zuivel te verzekeren, werd de prijs van de boter, die tot plm 0.90 per kg. was gedaald, door mid del van een heffing tol plm. ƒ1.40 per kg. verhoogd. Ook de binnen- landsche prijzen van kaas en andere zuivelproducten werden verhoogd. Om het groote overschot aan boter te ver werken werd menging van boter en margarine voorgeschreven. Deze maat regel is echter in Augustus 1937 in getrokken. De maaregelen ten behoeve van de boter maakten het noodzakelijk, dat ook de vervangingsproducten aan een regeling werden onderworpen. Zoo werd de margarine door middel van een heffing in prijs verhoogd om een redelijke verhouding tot den verhoog den boterprijs te krijgen, terwijl de productie van margarine werd be perkt. Gelijke regelingen werden ge troffen voor de spijsvettcn en -oliën. Deze maatregelen hebben tot onder linge regelingen in de olie- en vetin- dustrie geleid, waardoor de zgn. spijs olie- en vetconventies tot stand zijn gekomen. De Minister deed nog uitkomen, hoe, wat onzen boteruitvoer betreft, Duitschland en Engeland in den loop van de crisisjaren van plaats zijn ge wisseld. Vóór de crisis was Duitsch land ons belangrijkste afzetgebied, thans gaat het grootste kwantum naar Engeland. De prijs dien de boter in net buitenland opbrengt (op de Engel- sche markt plm. 0.80 per kg.), is nog steeds lager dan de productiekosten hier te lande, welke in den winter plm. 1.45, in den zomer plm. 1.30 bedra gen. De opbrengsten van de heffingen op margarine, spijsvetten en -oliën worden gebruikt om den boeren ook voor de uitgevoerde boter deze op brengst te kunnen verzekeren. Deze financiering van den boteruitvoer uit gelden door het minst draagkrachtige deel der bevolking betaald, acht de Minister wel is waar in het geheel niet fraai, doch hij ziet geen anderen weg en ondanks alle critiek heeft nog nie mand een heter voorstel gedaan. De noodige bedragen: plm. 39 a 35 mil lioen per jaar, zijn niet gemakkelijk op andere wijze te verschaffen. Men moet ook niet vergeten, dat de heffingen eveneens tot doel hebben een bepaald prijspeil voor de margarine en vetten te handhaven. Het armste deel der be volking behoeft hieraan echter niet mee te betalen, daar voor werkloozen en armlastigen goedkoope margarine en vet voor 9.44 per kg. ter beschik king wordt gesteld. In zake de critiek op de zich steeds uitbreidende melkwinning en boter- productie, deed de Minister uitkomen, dat door de grootere hoeveelheid, die gewonnen wordt, de productiekosten zijn gedaald. Bij beperking van de melkwinning zou de kostprijs weer stijgen en de boer dus een hoogeren toeslag per kg. moeten ontvangen dan thans. Wal den verliesgevenden uit voer betreft, stelde spreker de vraag waar men anders met het te veel aan melk zou moeten blijven. De boter prijs verlagen om het verbruik in eigen land te bevorderen? De erva ring heeft geleerd, dal er weinig valt te zeggen omtrent den invloed, dien de prijsverhooging van boter op het verbruik zou uitoefenen, aangezien de algemeene koopkracht hierbij van groot belang is. Wel is zeker, dat de boer voor de boter die in het binnen land wordt afgezet dan een lageren prijs zou ontvangen. Voor het verschil zou hij dus weer een hoogeren toeslag moeten krijgen. Voorts zullen de mar garine en het vet, dat dan ook in prijs verlaagd moet worden, dan minder aan heffingen opbrengen en zoo zitten er nog meer kanten aan dit moeilijke vraagstuk. Ten slotte vermeldde de Minister nog de huidige regeling voor de melk, bestemd voor gebruik als zoodanig, de zgn. consumptiemelkregelingen, welke thans voor het gebied in het Westen van het land, rondom de groote steden, door de organisatie van de melkveehouders, de Consumptie- Melk-Centrale en de organisatie van den melkhandel, de Algemeene Ver- eeniging voor Melkvoorziening, ter hand zijn genomen, zoodat de Regee ring hiermede geen rechtstreeksche be moeiingen meer heeft. Ook in ver schillende andere streken en plaatsen van ons land zijn door vereenigingen van belanghebbenden consumptie melkregelingen getroffen. Deze ver eenigingen kunnen beschouwd worden als de eerste organen van belangheb benden, die een deel der landbouw- crisismaatregelen zelf in handen heb ben genomen. Hoewel het er wegens de groote con currentie van andere landen voor onze zuivel niet zoo fraai uitziet, be hoeft toch aan de toekomst daarvan niet getwijfeld te worden, aldus de Minister, indien gestreefd wordt naar verbetering van het product en naai den hoogsten graad van samenwer king van alle belanghebbende groe pen. NEDERLAND—BELGIë. STERK GEWIJZIGD ORANJE-TEAM. Morgen heeft dan te Amsterdam de ont moeting plaats tusschen ons nationale elftal en de Roode Duivels. De opstelling, waarmede wij een mooie overwinning op,de Hongaren bevochten, maar waarmede wij tegen het Belgische elftal verloren, al was het dan op het kantje af, heeft diepgaande wijzigingen ondergaan. Doelman Dijkstra is in de plaats ge komen voor Van Male en, laten wij eer lijk zijn, de eerste boezemt ons meer ver trouwen in. Ieder herinnert zich no« zijn schitterend spel tegen Luxemburg en wanneer de K.F.C.-man morgen in de zelfde conditie is, belooft dat veel goeds. Verder is in de verdediging Blomvliet vervangen door Wilders, die, hoewel niet bchoorende tot de sterren van het voet balfirmament, toch wellicht beter is dan Blomvliet. In de middenlinie is alleen Anderies- sen gehandhaafd. Stam is na zijn .mislukten wedstrijd tegen België weer van het tooneel ver dwenen en de „oude" Pauwe heeft de rechtshalf plaats weer ingenomen, het geen onherroepelijk een verbetering moet zijn. Schubert heeft plaats moeten maken Minister-president Dr. H. Colijn werpt voor de Provinciale voor den G.V.A.V.-man, Bonsema. Ook dit is er een van de oude garde. Het laat zich aanzien dat de keuze-commissie van haar „jonge-krachten-experiment" is terug gekomen. Ook te veel van het goe de is immers schadelijk. De voorhoede is, ondanks de zwakke momenten van de buitenspelers in den vorigen wedstrijd onveranderd gebleven. Wanneer we echter in aanmerking nemen, dat de middenlinie weer stu wend werk zal verrichten, dank zij haar nieuwe samenstelling, kunnen we ge voeglijk aannemen, dat ook de voorhoede activer zal zijn. Het Belgische elftal is behoudens een kleine wijziging in haar oude samenstel ling gebleven. Buyle is in de plaats ge komen van Isemborghs, een oude rot, die het vlugge spel van de Roode Duivels niet zoo goed meer bij kan „pooten". In een nieuwen, sterk gewijzigden vorm, zullen de Oranje-mannen morgen onze Zuidelijke buren bekampen. Het zal weer een wedstrijd worden zooals van ouds, watersnel, vol afwisseling en span nend, waarin vooral aller oogen geves tigd zullen zijn op het debuut van Dijk stra. Wij zijn optimistischer dan de vo rige maal en geven onze 11 mannen die Oranje morgen zullen verdedigen een goede kans op succes. Dat de Nederlandsche Leeuw zich handhave. I. V. C. B. Programma voor Zondag Eerste klasse. SVBKolping MuloSchijndel TreffersVenlosche Boys Brabantia—RKTVV WilhelminaZwaluw Tweede klasse. St. MichielsgestelWit Zwart Derde klasse. HilvarenbeekWaspik Uno AnimoRKTVV 2 45 min. Overzicht Eerste klasse. De voornaamste wedstrijden voor de onderste plaats zijn hier MuloSchijndel en TreffersVenlosche Boys. Mulo kan nog gelijk komen met Venlosche Boys, doch dan moet zij van Schijndel winnen en moet Venlosche Boys van Treffers ver liezen. Dat Mulo wint is zeer onwaar schijnlijk, maar een kat in het nauw, maakt soms rare sprongen. De Treffers zullen het ook maar niet cadeau geven, doch de VenlOnaren kunnen toch wel een gelijk spel uit het vuur sleepen, waar mee ze gered zijn. Tweede klasse. In de tweede klas is SVD kampioen geworden ten koste van DES en zal Tu- bantia uit Helmond degradatiewedstrij den moeten spelen. De strfjd in Gestel tusschen Victoria en Wit Zwart is van geen belang meer. De gastheeren kunnen winnen. Derde klasse. In de derde klas kan Hilvarenbeek Waspik kloppen, terwijl Uno Animo de resteerende 45 minuten tegen RKTVV 2 met den stand 10 moet afspelen en de score nog wel zal kunnen verboogen. SPORT-VARIA. De Ronde van Hoogerheide zal dit jaar op 19 September worden verreden. De mogelijkheid bestaat, dat de kampioen schapswedstrijden van de N.W.U. even eens in Hoogerheide plaats zullen vinden. het stembiljet voor de verkiezingen Staten in de bus. De Ronde van Wouw zal plaats vinden op 12 September. Behoudens toestemming van de be treffende autoriteiten zullen de indivi- dueele kampioenschappen van Neder land op den weg 1939 worden verreden op Maandag 12 Juni a.s. te Valkenburg op een traject, waarin de Cauberg is op genomen. Joe Louis, de wereldkampioen-zwaar gewicht sloeg te Los Angelos in een ge vecht, waarbij de titel op het spel stond, zijn uildager Jack Roper, in de eerste ronde k. o. Op 2 Juli a.s. zal te Stuttgart een boks wedstrijd plaats vinden tusschen den Europeeschen kampioen zwaargewicht Heuser en den ex-wereldkampioen Max Schmeling. Karei Kaers zal zich niet meer beschik baar stellen voor het wereldkampioen schap achtervolging, dat voor het jaar 1939 te Milaan zal worden gehouden. Erfenis in Canada. Bij Leopolds Uitgeversmaatschappij in den Haag verscheen de roman met bovenstaanden titel. Dit boek, dat allereerst bijzonder goed verschillende karakters typeert schetst ons de tallooze moeilijkheden die de pioniers in Canada hebben moe ten doorstaan. Twee sterke karakters, te sterk bijna, worden hier tegenover elkaar gesteld hetgeen op werkelijk uitstekende wijze is geschied. Schitterend komt tot uiting: de aan geboren hartstocht tot zwerven, die aanvankelijk sterker blijkt te zijn dan de liefde. In Erich typeert de schrijver de zwerver, zooals hij zich in zijn goeden vorm openbaart en in Evelyn spreekt duidelijk het sterke boerenmeisje, met haar groote liefde voor den zwerver, die echter gepaard gaat aan een groote gehechtheid aan haar boerderij. Een roman die aan volwassenen uren van intens genot zal schenken. Lilly Bouwmeester, die de hodfdrol vervult m de schitterende Hollandsche film «Vadertje Langbeen« (Musis Sacrum.)

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 8