Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Plaatselijke Berichten. H.deBont-v.Hulten Heerenkleeding naar maat DERDE BLAD. 25 JAAR HOOFD DER SCHOOL. NUMMER 32. ZATERDAG 22 APRIL 1939. 62c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijsper 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel: minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. 2. 3. 4. 5. 6. GEMEENTERAAD WAALWIJK. Openbare vergadering, te houden op Vrijdag 28 April 1939. om 19 uur, ten gemeentehuize. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Van de Gedeputeerde Staten. 1Goedgekeurde raadsbesluiten van 31 Maart 1939 tot wijziging der begrootingen 1938 en 1939. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 31 Maart 1939 tot aankoop van grond aan de Wester-havenka- de van de N.V. ,,Noord-Bra- band". Maatschappij van Ver zekering op het Leven, alhier. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 31 Maart 1939 tot gratis-afstand van een stukje grond aan de ha ven aan de N. V. Provinciale Noord-Brabantsche Electr. Mij. 4. Goedgekeurd raadsbesluit van 31 Maart 1939 tot uitgifte in erf pacht van een terrein aan de ha ven aan de firma Vermeer Beerens, alhier. Voorstel tot vaststelling van nieu we parkeervoorschriften. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor het verbou wen van een winkelhuis aan de St. Crispijnstraat tot twee woonhui zen. Vaststelling, vergoeding ingevolge artikel 101 der lager-onderwijswet 1920 voor de bijzondere scholen over 1937 en tot verrekening dier vergoeding over de jaren 1934 t.m. 1937. Benoeming van een bestuurslid van het Oude-Mannen-Huis te Baard wijk wegens verleend eervol ont slag als zoodanig aan J. A. J. M. van Heyst. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1938 en 1939. PARKEERVERBOD. Prae-advies punt 2. Bij het gereedkomen der herstrating van de straten, waarin de trambaan heeft gelegen, hebben wij overwogen om verandering te brengen in de be staande voorschriften betreffende het tijdelijk in stilstand houden (parkeeren) van motorrijtuigen enz. De thans ter zake geldende voorschriften werden vastgesteld bij uwe besluiten van 26 October 1934, 30 April 1937 en 24 Juni 1938. Na het verdwijnen van de trambaan is het mogelijk geworden om voor de geheele Zuidzijde van den hoofdver keersweg, die gevormd wordt door het Westeinde, de Groote Straat, het Laag einde, de Minister Loeffstraat en het Hoogeinde, één gelijkluidend parkeer verbod vast te stellen. Het is duidelijk, dat de genoemde wegzijde zich daartoe het best leent, omdat aan die zijde de meeste en voor naamste zijstraten en fabrieken met uitritten zijn gelegen, terwijl aan de Noordzijde de meeste winkels, koffie- huizen en andere gelegenheden waar bij voorkeur voertuigen blijven stil staan. zijn gevestigd. Het algeheel parkeerverbod voor het Hoekeinde dient evenwel te worden gehandhaafd, terwijl ook de bestaande voorschriften voor de overige straten ongewijzigd kunnen blijven. In 't belang van de overzichtelijkheid der parkeervoorschriften stellen wij U evenwel voor, alle bestaande voor schriften, vastgesteld bij uwe boven vermelde besluiten, in te trekken en de nieuwe voorschriften samen te stellen nieuwe voorschriften samen te vatten in één besluit, hetwelk wij U hierbij ter vaststelling aanbieden. Burgemeester en wethouders van Waalwijk. De raad der gemeente Waalwijk: In zijn openbare vergadering van 28 April 1939: Gelet op artikel 1 Ibis van het motor en rijwielreglement: Besluit: a. in te trekken de bij zijn besluiten van 26 October 1934, 30 April 1937 en 24 Juni 1938 vastgestelde voorschrif ten betreffende het in stilstand houden van motor- en andere voertuigen op wegen of gedeelten van wegen. b. te bepalen, dat op de navolgende wegen of gedeelten van wegen motor rijtuigen, rijwielen op meer dan twee wielen of rij- en voertuigen, geen mo torrijtuigen of rijwielen zijnde, niet in stilstand mogen worden gehouden an ders dan tot het onmiddellijk uit- of in stappen van personen of het onmiddel lijk laden of lossen van goederen: 1het Hoekeinde, de Wagenstraat, het Raadhuisplein en het gedeelte der Nieuwstraat vanaf perceel nr. 9 in Oostelijke richting. 2. de Zuidzijde van: het Westein de, de Groote Straat, het Laageinde, de Minister Loeffstraat. het Hoogeinde. de Julianastraat en de Nieuwstraat. vanaf perceel nr. 11 in Westelijke richting. 3. de Westzijde van: de Stations straat, de Sint Anthoniusstraat, de Mr. van Coothstraat en de Besoijensche Straat. 4. de Oostzijde van de Markt. Prae-advies punt 4. ONDERWIJS-TOELAGE. Voorgesteld wordt aan de Lagere, scholen een vergoeding te geven van 8.50 per leerling; aan de Nuts U.L.O. school van 18.41 per leerling. DE VERKIEZINGEN. Deze verkiezingen hebben over 't al gemeen tevoren niet in de gewone be langstelling gestaan als anders 't geval is, maar toen de dag er eenmaal was, toen was men wel weer benieuwd. Aan deze nieuwsgierigheid hebben we zooveel mogelijk voldaan, door vanaf 7 uur de uitslagen te vermelden van de gemeente Waalwijk, de plaat sen in onze omgeving, den kieskring Heusden, de provincie Noord-Brabant en voorts uitslagen en overzichten uit 't geheele land tot 12 uur des nachts. Als steeds was er veel belangstelling, al bleven er begrijpelijk velen op hun gemak aan de radio zitten, waar zij den geheelen avond de uitstekende over zichten van 't A. N. P. konden volgen. In den nacht konden wij den volle- digen uitslag geven en deze hebben we in den ochtend van Donderdag des morgens ten 6 uur bij al onze abon- né's in Waalwijk, Drunen, Sprang-Ca- pelle enz. aan huis laten bezorgen. De stemming in onze plaats heeft het verwachte resultaat gegeven. De K. S. P. is in vergelijking met '35, met een 500 stemmen vooruit gegaan, in ver gelijking met '37 met ruim 200. De an ti-revolutionaire partij ging met 40 ach teruit, tegenover '35 en met ruim 60 tegenover 1937; de christelijk histori sche Unie haalde 454 tegen 354 in 1937 en 287 in '37: de liberale staatspartij 78 tegen 9 in '35 en 58 in '37, procents- gewijze een beteekenisvolle verhooging; de S.D.A.P. 159 tegen 273 in 1935 en 227 in 1937, dus een aanmerkelijke ach teruitgang. Waalwijk kan zich verder de groote eer en 't voorrecht aanrekenen dat 't de N.S.B. 'n grooter aantal stemmen heeft bezorgd dan in '35 en 37; een vermeer dering van 37 sinds 1937 en van 66 sinds '35 is nu wel niet zoo geweldig en onrustbarend, maar toch teekent het een zekere mentaliteit, die men heusch niet onder de arbeiders moet zoeken. Mogelijk ook dat de aantrekkings kracht der speciale candidaten uit onze naaste omgeving daartoe 't zijne wel kan hebben bijgedragen! In elk geval, het voornaamste succes der verkiezingen is dat de N.S.B. op nieuw vrijwel is gehalveerd en dat wij over den uitslag over 't algemeen zeer tevreden kunnen zijn. Van de nieuwe leden, die in de Sta ten komen, noemen we J. D. E. van den Heuvel te Loon-op-Zand. G. J. van Oss te Udenhout, Ir. Z. Th. Fet ter te Eindhoven; van de herkozen le den: E. C. J. Moonen te Waalwijk, M. van Dongen, Waspik, A. v. d. Schans te Andel, H. A. J. Mannaerts, Tilburg, H. G. C. van den Assum te Dongen, Mr. Th. H. A. M. Heere, Raamsdonks- veer. Wij bieden deze heeren, speciaal de drie afgevaardigden van den kieskring Heusden, onze hartelijke gelukwen- schen, met een woord van dank voor 't geen ze in 't belang der provincie en streek deden. Wij verheugen ons dat onze gemeen te als hoofdplaats der Langstraat zijn zetel behield, vooral waar onze burge meester de belangen van plaats, streek en gewest op eminente wijze in de Sta ten behartigt. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds- omstandigh ede n e angepest Em. Deken van Riel. Tot onze groote spijt vernamen wij gisteren dat de toestand van onzen oud-pastoor en deken v. Riel dusdanig was dat hem de laatste H. Sacramenten waren toegediend. Gelukkig vernemen wij thans dat de toestand van Z.Hoog Eerw. weer beterende is. Moge hij onder gunstige omstan digheden a.s. Donderdagzijn 40.jarig priesterfeest vieren. Benoeming. DeZeerEerw. Heer Antoon Witlox geestelijk directeur van het Klein seminarie te St. Michiels Gestel, is door ZEx. den bisschop benoemd tot pastoor te Hoogeloon. Z.Eerw. is geboren Waalwijker, zoon van wijlen den heer en me vrouw H. Witlox-Bressers en die evenals zijn ouderen broeder Mgr. Dr. Jan Witlox, hoofdredacteur van »De Maasbode», zijne studiën begon aan het Klein Seminarie te St. Mi chiels Gestel. Op 14 Mei 1919 werd hij dooi den toenmaligen Coadjutor van Mgr. W. v. d. Ven, Mgr. A. F. Die pen priester gewijd in de St. Jan te 's Bosch. In hetzelfde jaar werd hij be noemd tot tweede kapelaan teGoirle bij Tilburg Kort slechts is hij in de practijk aldaar geweest, want reeds het jaar daarop benoemde Mgr, Ai F. Diepen hem tot vice- prefect in het Klein Seminarie,door dat zijn voorganger de Z Eerw. heer J. J. W. van Erp gepromoveerd was tot Professor. In Juni 1927 werd hij na de benoeming van den Z.Eerw. heer C. J. A. Sprengers destijds tot Pastoor te Heesch aangewezen als Geestelijk Directeur in het Semina rie, waarop thans zijne benoeming volgt tot pastoor te Hoogeloon. Terwijl wij hem en zijne geachte familie onze felicitaties aanbieden, wenschen wij Z.Eerw. een langdurig en gelukkig pastoraat. V.m. Besoij'cn huldigt een Zilveren Jubilaris. Zooals we reeds hebben gemeld, vierde de heer P. Broos Donderdag zijn zilveren jubileum als hoofd der B.K. Jongensschool in v.m. Besoijen en wij spraken toen de verwachting uit, dat het een ware leestdag zou worden en inderdaad 't is geworden een dankbare, feestelijke herdenking van een belangrijk feit. De heer P. Broos is een bekende en sympathieke figuur, met groote werkkracht. Jarenlang was hij vice-voorzitter van den K. O. B Thans zetelt de heer Broos nog in de commissie tot wering van schoolverzuim en is reeds 25 jaar directeur van het Zangkoor, waarbij hij ook nog de functie van organist bekleedt. Dit alles is voor de Be soijensche bevolking aanleiding ge worden om den jubilaris in de bloemetjes te zetten en zoo is het geschied. 's Ochtends om 9 uur werd de dag begonnen met een plechtige H. Mis van dankbaarheid, die door het onderwijzend personeel, leerlingen en vele oudleerlingen werd bij gewoond. Om half twaalf had de huldiging plaats in het Patronaat. Allereerst huldigden en feliciteerden de schoolkinderen den jubilaris met een spreekkoor, dat door de jongens goed was ingestudeerd en dat hen dan ook gemakkelijk afging De heer Bominaar bood hierna een prachtig H. Hart beeld aan, zijnde bet cadeau van de onder wijzers en de leerlingen. Dan kreeg de ZeerEerw. Pastoor Kemps het woord, die het zilveren „hoofd''schetste als een hard werker een goed schoolhoofd en een actief lid van den, K. O. B. Spreker bood den jubilaris het geschenk aan van de oud.leerlingen, en de ouders der leerlingen, een prachtig schoorsteengarnituur met zilveren vaas. In een treffende speech dankte de jubilaris voor deze huldiging. Hij dankte voor de vele mooie woorden die tot hem zijn gesproken en prach- tige geschenken. Aanvankelijk zag hij op tegen de feestelijkheden, maar toch heeft hij er zich niet aan onttrokken, aan gezien persoonlijke verdiensten een dergelijke mooie huldiging niet zouden kunnen veroorzaken, maar omdat spreker daarin ziet een hul diging van en dank aan het katho liek onderwijs. De receptie die vervolgens plaats vond, was zeer druk bezocht. Om 3 uur werd door een groep sehoolkinderen de aardige kinder operette »De wraak der Kabouters« opgevoerd. Hierbij waren aanwezig jubilaris en echtgenoote, pastoor Kemps en talrijke familieleden van den jubila ris en verdere genoodigden. De jongens bleken hun kabouters, rol stevig te pakken te hebben, want het werd vlot gespeeld met zeer goede rol-typeeringen. Vooral de vecht-scène ging hen zeer goed af en men vergat bijna, dat men op't tooneel stond. Ook de tendens van dit stuk, anti-alcoholisme, was zeer goed en dank zij het vele werk, dat de neeren Gerlag, Bominaar en Hurkmans zich hiervoor hebben getroost, is het geworden een prach tige bekroning van de openbare feestelijkheden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van het hoofd der R K. Jongensschool in v.m. Besoijen. GEESTELIJKE EN MOREELE HERBEWAPENING. Donderdagavond is in zaal 20 van het gemeente-huis door den edelachtb. heer E. J. C. Moonen een commissie geïnstalleerd, die ten doel heeft de verhouding te regelen, met betrekking tot de richtlijnen van de Geestelijke en Moreele Herbewapening, tusschen werkgevers en werknemers. In deze commissie hebben de vol gende heeren zitting: J. Blok, P. A. Buijkx, H. Greve, B. Gompen, G. Eibers Jr., G. de Jong, R. Klinkhamer en W. Kuijsten. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Evenals het vorig jaar hebben de samenwerkende Reclasseerings-instel- lingen, waarvan de grootste zijn het Nederlandsch Genootschap tot zede lijke verbetering der gevangenen, de Roomsch-Katholieke Reclasseerings- vereeniging, het Leger des Heils en de. Protestantsch Christelijke Reclassee- rings-vereeniging, het voornemen een Nationale Reclasseeringsdag te orga- ni seeren. Deze collecte-dag zal gehouden wor den op Zaterdag 6 Mei a.s. Ten einde de collecte bij alle ge zindten aan te bevelen, is er ook voor De Echo van het Zuiden, Waalwykschc en Laiigstraatsche Courant*

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 9