Jaarvergadering R. K. Werkliedenvereeniging GEMENGD NIEUWS Dhr* F* Smolders gekozen tot Voorzitter* Nieuwe parkeer voorschriften* Te werkstelling Waalwijksche arbeidskrachten* Laat men zich echter geen illusie's vormen dat er absoluut geen moei lijkheden zich zullen voordoen. Wanneer uit een waar arsenaal van tooneelspelers, die ons dorp bezit, niet eens één enkele vereeni- ging kan worden bijeengebracht en blijvend bestaan, zoo zal inderdaad hiermede rekening moeten worden gehouden. Hoe het ook zij, mogelijkheden zijn er legio en het lofwaardig ini tiatief mits oordeelkundig gepre senteerd heeft alle kans van slagen. Dat intusschen reeds nu wordt be gonnen, is een goede zienswijze. De tijd tot den winter is nog lang maar voor een goede voorbereiding isdezezekernoodig, opdat alleonder- deelen van eenrevue zich niet even gemakkelijk laten verwerken. Want wil men in een revue meerdere passages brengen van diverse bran ches dan zullen hiervoor ook ver schillende medewerkers noodig zijn. Intusschen willen wij niet op de resultaten vooruit loopen en met belangstelling de verdere verrich tingen volgen. Dat het in den komenden tijd aan alle hulpvaardige niet aan gezellig heid zaJ ontbreken laat zich be grijpen. Wij wenschen aan allen bijvoor baat een goed succes. ANDRÉ, Maandagavond kwam de R. K. Werkliedenvereeniging in het Bonds- gebouw in algemeene jaarvergadering bijeen. De bijeenkomst was zeer goed bezocht, ook de geestelijk adviseur, de weleerw. heer Kap. van Rooij was aan wezig. De voorzitter, dhr. Fr. Passier, open de deze jaarvergadering met een harte- lijk woord van welkom tot de talrijke aanwezigen. Vervolgens nam de heer Fr. Smol ders, penningmeester der vereeniging het woord, die den scheidenden voor zitter, namens de harmonie ,,St. Cris pijn", waarvan de heer Passier ook voorzitter is, nog van harte feliciteerde met zijn 70sten verjaardag en hem na mens St. Crispijn een prachtige bloe menmand aanbood. Een zeer aardige attentie was, dat St. Crispijn op het gesloten tooneel op gesteld was en een drietal pittige num mertjes ter eere van haar 70-jarigen voorzitter uitvoerde. De heer Passier dankte dan de har monie St. Crispijn voor haar mooie se- renade bij zijn zeventigsten verjaardag. Uiteraard moet hij nu ook de functie van voorzitter van de harmonie neer leggen, maar hij hoopt dat het gezel schap zich nog lange jaren in gestadi- gen groei en bloei mag verheugen. De heer C. Didden las hierna de no tulen der vorige vergadering voor, die ongewijzigd werden goedgekeurd en vastgesteld. Jaarverslag secretaris. Vervolgens kwam het jaarverslag van den secretaris, dhr. C. Didden, aan de orde, waarin wij het volgende op merkten Het ledental bedroeg op het einde van 1937 659 leden en op 31 Dec. '38 640 leden. In den loop van het jaar zijn drie leden overleden. Het bestuur on derging in den loop van het jaar geen enkele verandering. De ontwikkelingsavonden hadden niet die belangstelling die men er van verwachtte. In het afgeloopen jaar werden voor het eerst de bestuurders recollecties ingevoerd. Voor het eerst werd met groot succes de Goede Vrij dag-actie ingevoerd, waarbij om 3 uur op alle fabrieken en werkplaatsen het werk een oogenblik werd stop gezet, verder werden er 3 algemeene H. Com munies gehouden. De ontspanning deed dit jaar niet onder voor 1937. Het kin- der St. Nicolaasfeest is verder uitst- kend geslaagd. De propaganda-club maakte zich op velerlêi 'wijze verdienstelijk. Het leden tal dient echter verder uitgebreid te worden. De Coöperatie „Broederhulp" te Kaatsheuvel telde hier ter plaatse 172 i leden, tegen 152 in het vorige jaar. Het totale gebruik van winkel en bakkerij was voor 50.978. Voor Herwon nen Levenskracht werd een bedrag in gezameld van 739.67. De vrijwillige stuiversactie telt thans 204 leden, tegen 144 in het vorige jaar. De werkloozendag is uitstekend ge slaagd.'De K.A.V. heeft een groote ac tiviteit aan den dag gelegd, waardoor het ledental steeg tot 77. Het ledental van het doktersfonds steeg van 2260 tot 2348. Ook het fonds voor ziekenhuisverpleging neemt gesta dig in ledental toe. Op 31 Dec. '38 be droeg dit 2291 tegen 2207 op denzelf den datum van het voorafgaande jaar. Het ledental van de ziekenkas bedroeg .op dien datum 226 en daalde met 17. Het totale bezit van de ziekenkas is thans 10.400.75. Het iedental van de steenkoolinkoopver. steeg met 43. Het bedrag der inlagen van 't agent schap Waalwijk van de Centrale Volksbank was 1 7065.02. Het bedrag der terugbetalingen 17716.28. Het assurantiewezen heeft nog steeds wei nig belangstelling. Het ledental van de Levensverzekering-Maatschappij Con cordia breidt zich echter meer uit. De ontspanningsverenigingen deden allen hun best en lieten vaak hun kunnen zien. Vervolgens sprak de secretaris een afscheidswoord tot den heer Pas- sier. Hij sprak als volgt: „Wij moeten in deze vergadering af scheid nemen van onzen geachten voorzitter, den heer Passier, die wegens gevorderden leeftijd zich niet meer voor een herkiezing zal beschikbaar stellen. Wij moeten afscheid nemen van iemand die is samengegroeid met onze vereeniging en wiens leiding, vooral bij de huidige actie „Naar de Nieuwe Ge meenschap" als het ware onmisbaar is. Voorzitter, ik zou hier de woorden willen gebruiken, die Pastoor Heeze- mans sprak bij 't afscheid van den voorzitter van den Dioc. Bond: „Noode, zeer noode zien wij U vertrekken", of schoon wij de motieven voor Uw heen gaan alleszins kunnen billijken en be grijpen. Het is verklaarbaar dat U bij het bereiken van Uw 70ste levensjaar naar rust verlangt, een rust die U van ganscher harte gegund is en ook wel verdiend is. Ruim 25 jaar, waarvan 22 jaar als voorzitter, hebt gij onze mooie stands- oiganisatie gediend. Bijna een kwart eeuw hebt gij onze vereeniging geleid op de meest verdienstelijke wijze. Gij hebt moeilijke dagen gekend, da gen van strijd voor ons ideaal, strijd voor de belangen van onze vereeniging. Echter niet alleen voor de Stands-, doch ook en vooral voor de Vakorga nisatie hebt Gij gestreden. De ouderen onder ons herinneren zich nog levendig den tijd dat op de leden van de organi satie met minachting werd neergezien, zoo niet erger. In dien tijd vooral hebt gij getoond het groote belang, de nood zakelijkheid van de organisatie te be grijpen. Gij stond steeds op de bres voor Uwe medearbeiders, Gij hebt de beginselen van Rerum Novarum ver dedigd en gestreden in de eerste gele deren. Voorzitter, Gij hebt rust verdiend! Zeventig jaren. Hoe weinigen valt 't te beurt tot op dezen leeftijd een werk zaam aandeel te kunnen nemen in het vereenigingsleven. Gij hebt dit voor recht wel gehad en tot op heden had Gij niet alleen een werkzaam aandeel in onze vereeniging, doch waart Gij zelfs haar leider, van welke taak Gij U op lofwaardige wijze hebt gekweten. Bij al 't groeiende organisatiewerk, vooral in de latere jaren, veroorzaakt door het tot stand komen van nieuwe verbonden en plaatselijke instellingen en door in 't leven roepen van diverse commissies voor plaatselijke acties, was U niets te veel. Nooit werd tevergeefs een beroep gedaan op U. waar 't gold de belangen van onze vereeniging. Behalve Uw werk in de Stands- en Vakorganisatie, hebt Gij door Uw lid maatschap van openbare lichamen ook buiten de organisatie jarenlang voor de arbeiders op de bres gestaan. Voorzitter, Gij gaat thans heen en laat een leegte achter. Weliswaar zal Uw plaats worden ingenomen door een ander. Uw leidende functie zal door een opvolger worden overgenomen en toch zal die leegte langen tijd blijven. Vooral uwe medebestuurders, met wie Gij zoovele jaren in de beste verstand houding hebt gewerkt, zullen U mis sen in hunne vergaderingen. Wij allen zullen U missen in onze vereeniging, waarmee Gij zooveel jaren zoo nauw verbonden waart. Steeds zullen wij ons met dankbaarheid Uwe goede leiding indachtig blijven en wij zijn ervan over- tuitgd. dat, al hebt gij dan ook afscheid van onze vereeniging genomen, Uw hart ook wederkeerig voor haar zal blijven spreken. Gij zult de vereeniging waaraan Gij de beste jaren van Uw leven hebt besteedt, niet vergeten. Voorzitter, wij zijn U dank, veel dank verschuldigd. Wij willen onze dankbaarheid toonen door God te bid den dat Hij U nog een aantal jaren van een welverdiende rust laat genieten en dat Hij U eenmaal duizendvoudig loone voor alles wat Gij in 't belang van Uw mede-arbeiders tijdens Uw leven hebt verricht". De voorzitter dankt dan den secre taris voor zijn prachtig jaarverslag. Hij heeft er echter een aanmerking op. Er staat n.l. in dat hij de vereeniging gaat verlaten. Dit nu is onjuist. Hij legt al leen den voorzittershamer neer. ders, leest dan de begrooting en ver volgens het financieele overzicht voor. Hieruit stippen wij het volgende aan: Begrooting 1939. De Inkomsten worden geraamd op 5000. waarvan 3993.60 aan con tributie. De Uitgaven zullen ditzelfde bedrag beloopen. De doorslag geven hier de posten: contributie 13.65.60: aan rentekas 1500. ontspannings verenigingen 825. vergoedingen bestuursleden en wijkboden 350. De begrooting van de exploitatie van het gebouw en café sluit met inkom sten en uitgaven op 5400. De buf fet-inkomsten worden geraamd op 3400.en de zaalhuur op 500. Financieel overzicht. Inkomsten Bondskas 5274.31, waar van aan contributie 4073.50. Uitgaven 5274.31, waarvan aan: contr. Bossche Dioc. Bond ƒ1460.91, ontspanning 1096.61, vergoeding be stuursleden en wijkboden 333.25, werkloozendag 147.55, kinder St. Ni colaasfeest 187.88 en steunactie win ter 429.40. De exploitatie van het gebouw en ca fé geeft een totaalbedrag aan inkom sten te zien van 5566.99. Hiervan 3298.06 buffetinkomsten, 665.99 zaalhuur. De uitgaven bedroegen hier ƒ5315.58, waarvan aan verkoopsartikelen buffet 2013.87, rente, aflossing, belasting en assurantie 1701.64. Salaris consierge, bedienden enz. 819.50. Hier rest dus een batig saldo van 251.41. Het bezit van de vereeniging be draagt thans 2606.55. De voorzitter dankt den heer Smol ders voor zijn keurig jaarverslag, ter wijl de controle-commissie, bestaande uit de heeren Sleenhof, v. Duijl en de Jong mededeelt, dat zij de boeken en bescheiden in orde heeft bevonden. Thans komt aan de orde: de verkie zing van een nieuw bestuurslid wegens aftreden van den heer Passier. Aangezien geen candidaten waren ingediend waren de aftredende leden Buykx en Stokwielder reglementair herkozen. Candidaat voor de vacature voor den heer Passier zijn gesteld de heeren C. J. van Duijl, L. van Loon, W. v. Erf rijk en J. Schalken. De heeren v. Duijl en van Loon zijn als dubbeltal door den bestuursraad overgenomen. Na herstemming werd de heer van Duyl met 75 tegen 56 stemmen op den heer van Loon gekozen. Onder deze schriftelijke stemming sprak de vice-voorzitter, de heer N. v. Gorkum, woorden van afscheid tot den heer Passier, waarbij hij de mooie woorden van den secretaris onder streepte. Verder bracht hij dank aan de echtgenoote van den scheidenden voorzitter en offreerde haar een schit terende bloemenmand. De heer Passier eere-voorzitter. Ook de geestelijk-adviseur sprak woorden van waardeering tot het adres van den heer Passier en wenschte hem nog geluk met zijn zeventigsten ver jaardag. De heer Passier kon, aldus spreker, terugzien op een rijk en vruchtbaar so ciaal leven. Nu hij door den druk der jaren heeft moeten besluiten den hamer neer te leggen, biedt de R.K.W.V. hem het eere-voorzitterschap aan als bewijs van waardeering voor zijn 22-jarigen arbeid als president. Een Juid gejuich in de zaal begroet deze mooie geste, waarvoor de heer Passier in treffende woorden dank brengt en zegt dat hij dit eere-voor zitterschap gaarne aanneemt. Vervolgens worden tot leden van de kascommissie benoemd de heeren Schalken en Siegenthaler. Dhr. Fr. Smolders voorzitter. Begrooting en financieel overzicht. De penningmeester van de Werk liedenvereeniging, de heer Fr. Smol- De heer Passier hanteert dan voor de laatste maal den hamer en stelt de verkiezing van een nieuwen voorzitter aan de orde. Hij zegt, dat het bestuur in overleg met den bestuursraad heeft gemeend advies te moeten uitbrengen op den heer Fr. Smolders, aangezien zij heb ben gemeend dat deze, gezien zijn ca paciteiten en practische kennis van de organisatie hiervoor de aangewezen persoon is. Na schriftelijke stemming wordt de heer Smolders dan met overgroote meerderheid gekozen. Uitgebracht wer den 131 stemmen, waarvan van on waarde 14. De heeren v. Gorkum, v. Delft, Buykx en Didden verwierven resp. 14. 5, 1 en 1 st. en de heer Fr. Smolders kreeg 96 stemmen. v Nadat de scheidende voorzitter zijn opvolger had gefeliciteerd, dankte de nieuw benoemde de vergadering voor het groote vertrouwen dat zij in hem stelt. Hij dankt dan den heer Passier voor het vele werk, dat deze gedurende 25 jaren voor de R.K.W.V. heeft ver richt. Hij dankt hem ook voor de per soonlijke vriendschap. Spr. zeide, dat hoewel het donkere tijden zijn, er toch ook een lichtzijde aan de medaille is en wijst in dit ver- Reeds in een gedeelte van on ze vorige oplaag opgenomen.) Gisterenavond kwam de raad onzer gemeente in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer burge meester E. C J. Moonen. Afwezig met kennisgeving, wegens uitstedigheid de heer Spijkermen. De notulen der vorige vergade ring worden zonder opmerkingen goedgekeurd. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Van de Gedeputeerde Staten. 1Goedgekeurde raadsbesluiten van 31 Maart 1939 tot wijziging der begrootingen 1938 en 1939. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 31 Maart 1939 tot aankoop van grond aan de Wester-havenka- de van de N.V. „Noord-Bra- band". Maatschappij van Ver zekering op het Leven, alhier. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 31 Maart 1939 tot gratis-afstand van een stukje grond aan de ha ven aan de N. V. Provinciale Noord-Brabantsche Electr. Mij. De voorzitter merkt hierbij op, dat in de vorige raadszitting ge sproken is over een stukje grond van 4 x 4 M. doch thans vraagt de PNEM afstand van een stukje van 5 x 57a M. met het oog op het overstekend dak van het te bouwen huisje. De raad gaat hiermee accoord. 4. Goedgekeurd raadsbesluit van 31 Maart 1939 tot uitgifte in erf pacht van een terrein aan de ha ven aan de firma Vermeer Beerens, alhier. Alle ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel tot vaststelling van nieu we parkeervoorschriften. (Zie prae-advies in ons blad van Zaterdag j.l.) Dit voorstel wordt z.h, st. vast gesteld. 3. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor het verbou wen van een winkelhuis aan de St. Crispijnstraat tot twee woonhui zen. Op een vraag van den heer Fr. Passier welk huis het hier betreft antwoordt de voorzitter dat hier het winkelhuis wordt bedoeld op den band op de Nieuwe Gemeenschap en de geestelijke en moreele herbewape ning. Spr. belooft zijn beste krachten in dienst van deze grootsche taak te zullen stellen. De heer Passier neemt dan afscheid van de vergadering als voorzitter en merkt op, dat het voorzitterschap bij zijn opvolger in goede handen is. Hij zegt, dat hij zijn functie moest neerleg gen wegens zijn hoogen ouderdom, an ders zou hij het zeker niet hebben ge daan. Hij hoopt, dat er in de toekomst door de organisatie veel goeds tot stand mag komen en hij bidt God, dat ook zijn opvolger tot zijn 70sten ver jaardag den hamer mag hanteeren. Hierna overreikt' hij den nieuw be noemde den voorzittershamer. Bij de rondvraag breekt de heer Du- quesnoy eens lans voor een betere be handeling in de werkverschaffing, waarop de nieuwe voorzitter ant woordt dat wanneer men over concrete gegevens beschikt, de vereeniging alles zal doen om hierin verbetering te bren gen. Spr. zegt dat gebleken is, dat de me- dedeelingen van de werkloozen hierbij vaak niet heelemaal juist zijn. De geestelijk-adviseur feliciteert dan de heeren Smolders en van Duyl en spreekt de hoop uit, dat de leden het zullen weten te waardeeren dat zij weer een model-voorzitter hebben. Verder spreekt hij nog een propa gandistisch woord voor de processie naar Elshout. Hierna wordt deze vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. De brand van de „Paris". De justitie volgt verschillende sporen. Uit Havre wordt aan de »Dernière Heure» bericht, dat men op't spoor zou zijn van een Duitsche vrouw, wonende te Parijs, die daags voor den brand van de «Paris» in het gezelschap van twee vreemdelingen op de kadé van Havre zou zijn gezien. Deze vrouw wordt verdacht van spionnage Een nauwkeurig onderzoek heeft geleerd, dat zij verre boven haar inkomsten leeft. Zij zou voor een tweetal maanden hoek van de St. Crispijnstraat-Twee- de Zeine. Dhr. van Gent vraagt nog of er reeds huurders voor de nieuwe wo ningen zijn, waarop de voorzitter ontkennend antwoordt. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 4. Vaststelling vergoeding ingevolge artikel 101 der lager-onderwijswet 1920 voor de bijzondere scholen over 1937 en tot verrekening dier vergoeding over de jaren 1934 t.m. 1937. Dit voorstel gaat eveneens onder den hamer door. 5. Benoeming van een bestuurslid van het Oude-Mannen-Huis te Baard wijk wegens verleend eervol ont slag als zoodanig aan J. A. J. M. van Heyst. Door B. en VV. worden aanbevo. len Nr. 1 1 h. van LeentVermeer en als Nr. 2 Jos. Loefl-Verhoeven. Bij stemming behaalt de heer van Leent 11 stemmen en deheerLoeff 1 stem, zoodat de heer van Leent is benoemd. 6. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1938 en 1939. Wordt z.h.st. goedgekeurd. De voorzitter zegt verder nog, dat in de vorige vergadering door den heer Pullens de vraag is gesteld of B. en W. pogingen wilden aan wenden om Jte bevorderen dat zoo veel mogelijk Waalwijksche ar beidskrachten bij vacatures zoudeh worden te werk gesteld. B. en W. hebben zich daarover beraden en zijn gaarne bereid in die richting stappen te doen. Zij stellen voor nog twee raadsleden aan hun college toe te voegen, waarbij zij de aandacht zouden willen vestigen op de heer Passier en Pullens. De raad blijkt het zoowel met het beginsel als met de voorgestelde personen eens te zijn en verlangt geen stemming over dit voorstel. Aan het slot der vergadering deelt de voorzitter nog mede, dat in de volgende raadszitting de wijziging van het uitbreidingsplan aan de orde komt, in verband met de nieuwe aanwijzing van industrie terrein. zijn gehuwd met een schepeling van de «Paris» om de Fransche natio- naliteid te verkrijgen. Andere sporen wijzen naar autono- misten in den Elzas, waaronder er zijn, die 'tot de familie van César Franck behooren. Ook is het ver moeden gerezen, dat in het geheim voorraden alcohol in de bakkerij van het schip zijn geplaatst om de snelle uitbreiding van den brand te bevorderen. Zooals men weet, is in deze bakkerij de brand vermoedelijk ontstaan. Neger gelyncht. Een 43-jarige neger, die van dood slag beschuldigd werp, is Zondag te Daytonabe Ach (Florida) door een groep blanken, die hem uit de auto van de politie sleurde, gelyncht. Tien matrozen verdronken. In de haven van Oskarsham is een sloep van een depotvaartuig der Zweedsche marine omgeslagen. 10 matrozen kwamen om het leven. Gravin van n'rots omlaag gestort en gedood. In de rotsketen van Becz tot Marche-les-Dames te België, op slechts enkele honderden meters van de rots, waar koning Albert om het leven is gekomen, heeft zich opnieuw een tragisch ongeval afgespeeld. Bij het beklimmen van een steilen rots wand zijn twee jonge sportbeoefe naars, de 20-jarige gravin Sybille de Liedekerke en baar oudere broer Philippe de Liedekerke, die in den Belgischen adel zeer bekend zijn, eergisteren van rots tot rots omlaag gestort. De jonge gravin liet er het leven bij, terwijl de graaf zwaarge wond werd opgenomen. Sovjet-vliegers te New-York aangekomen. De Sovjet-vliegers Kokkinaki en Gordjenko, die op het eiland Miscou een noodlanding moesten maken, zijn te New-York aangekomen. Zij hebben nu het einddoel van den tocht MoskouNew-York bereikt, al is het dan geen non-stop-vlucht geworden. Het traject, dat zij zonder tusschenlanding hebben afgelegd, is 8000 K M. lang, een prestatie, waar voor zij heden een felicitatie, telegram van Stalin ontvingen. Gemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3