NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. DUSSEN. GÈERTRUIDENBER6. HERPT. V KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. TILBURG. 'S-HERTOüENBOSGH. VüJMtN. RAAMSDONK. Moergestel, Loeff uit Baardwijk en Koenen uit Holthees. Dankbaar erkennend de groote be langstelling en groote verdiensten voor het Gildewezen van oud-minister mr. dr. L. N. Deckers, werd onder applaus besloten dezen het eere-voorzitterschap der Federatie aan te bieden. De Zeereerw. heer dr. P. C. de Brouwer hield een korte toespraak, waarin hij zeide de Gilden te beschou wen als een prachtige uiting van de Brabantsche bewustwording. Bij het dorpsleven hoort het Gilde- wezen. Onze Gildebroeders moeten zijn Brabantsche menschen, die als katho lieken zich samen één voelen. Er moet ook komen een geest van fierheid en durf. Orde en regelmaat is noodig bij het optrekken. Bij het ontwikkelen der Gilden zal men weer den greep moeten krijgen op de jonge menschen. Bij onderling goedvinden der can. didaten heeft in de R K. lijst voor de a.s. gemeenferaadsverkiezingeen verschuiving plaats gehad, zoodat deze thans als volgt is samengesteld 1 G. Schelle, 2 J. van Etlen, 3 J. Jongbloets. 4 van Schendel, 5 L. v. Moergestel. HANK. Op 6 Mei a.s. hoopt de Eerw. Zuster Richardea, in het klooster te Hank haar 25 jarig jubileum als kloosterzuster te herdenken. Van deze 25 jaren heeft Zuster Richardea ruim '20 jaar in 't kloos ter te Hank doorgebracht, en zich aldaar zeer verdienstelijk gemaakt door 't geven van knip- en naai lessen. HANK. De toestand van het zoontje van A. Leemans alhier, die zich Donder- dagj.l deerlijk brandde met kokende koffie werd Zaterdag plotseling erger en moest op last van Dr. v. Vuuren naar hetZiekenhuis te Raamsdonks- veer vervoerd worden. Een paar uur na aankomst is het aldaarover- leden. Een zware slag voor de diep bedroefde ouders. De alhier gehouden collecte van de Paascheicollecle. ten bate van zwakke kinderen heeft f43.— oogebracht. Na een geslaagd triduum dat Donderdag jl. aanving en Zaterdag avond eindigde en dat door den bekenden pater Justinius werd ge geven, volgde Zondag het St. Jozef, feest dat op bijzondere wijze door de R.K. Werkliedenvereeniging is gevierd Dit feest dat zoowel kerke lijk als buitenkerkelijk werd gevierd kan goed geslaagd heeten. Niet alleen mannen van de R.K. Werklieden vereeniging namen er aan deel, doch ook de vrouwen (K.A.V.) de meisjes (K.A.J.V.) en de jongens (J. W.) Om 7 uur werd een H. Mis op gedragen tot intentie der R K. Werk liedenvereeniging waarna een ge meenschappelijk ontbijt volgde in het parochiehuis. 's Avonds om half acht volgde een feestvergadering waaiin film, tooneel en muziek deaanwezigeuaangenaam bezig hielden. Onder de pauze werd een kleine tractatie aangeboden. A. s. Woensdag hoopt mej. A. de Waard Tactor den dag te her denken waarop zij voor 25 jaar werd aangesteld als kosterin van de Ned. Herv. Kerk alhier. Ongetwijfeld zal de belangstelling dien dag groot zijn. Op verzoek van de Oranje- vereen. öGeertruidenberge maakte de harmonie »Apollo» Maandag avond ter gelegenheid van de ver jaardag van H.K.H. Prinses Juliana een muzikale wandeling door de gemeente. V^oor het eerst werd door het gezelschap gebruik gemaakt van de pas door haar aangeschafte 2 1 icht- fakkels hetgeen voor de muzikanten een uitkomst was. Aangezien enkele leden der har monie onder dienst waren, was de bezetting niet bijzonder groot doch de kinderen zorgden wel voor de aanvulling door de marschen luid mee te zingen. Bij den burgemeester werd halt gehouden, eerst'n marsch gespeeld waarna het «Wilhelmus» weerklonk. Burgemeester Bianchi sprak de harmonieën het bestuur der Oranjevereeniging toe, en sprak den wensch uit dat deinternationale toestand spoedig zou opklaren opdat we in Augustus a.s. ter gelegenheid van de geboorte van een prins of prinses weer eens een echt Bergsch feest kunnen vieren. De Boerenleenbank van Herpt hield hare algemeene vergadering. De ontvangen spaar gelden in 1938 waren f 39.561.17 De ontvangen aflossin gen op voorschotten f 7.869.65 Er was ontvangen in loopende rekening van leden f 37.169.52 Van de Coöp. Gentr. Boerenleenbank f 41.953.23 De terugbetaalde spaar penningen bedroegen f 39.814.55 De uitgaven in loopende rekening aan de leden f 33.909 22 Aan de Goöp. Gentr. Boerenleenbank f 51.653.21 De rekening sluit met f 137.102.61 aan inkomsten en uitgaven. Namens de Nederl. Veehouderij Centrale werd ontvangen en uit betaald f 11.936.06. Namens de Gew. Tarwe Organisatie f 6516.45. Per31 December bedroegen de uitstaande voorschotten f 64.334.65, het te goed in loopende rekening van leden f51.145.08. van de Goöp. Gentr. Boerenleenbank f42.235.67. Te vorderen rente van voorschotten f 1615,61, en in loopende rekening f 1.487.60. Het saldo der spaargel den was f 131.493.56 der loopende rekeningen f 16.145.05. IS DIE EVEN GOED In de zaal van den heer Jan van Dun ging Dinsdagavond voor de twee de maal de revue: Is die even goed? Was de eerste maal de zaal uitver kocht, thans was de opkomst maar matig, wat opnieuw demonstreert, dat 't Kaatsheuvelsche publiek zich nog speciaal de Zondag als uitgangsdag voorbehoudt. Daarbij was de entree voor een weeksche dag te hoog. 't Spel was echter niet minder om 't weinige bezoek. De solisten en humoristen ga ven zich totaal, de muziek wist zelfs onder de weinigen stemming te bren gen om niet te spreken van de prima verzorging van decor, tooneel, grime en belichting. R.K. W. V. Zondag 30 April was het de groote jaardag van de R.K.W.V. De dag werd ingezet met een algemeene H. Commu nie in de St. Josefkerk en een daarop volgende H. Mis om 8 uur, opgedragen door den Zeereerw. adviseur Pastoor de Klijn, voor de leden van de R.K. W.V. en de diverse onderafdeelingen, zoowel vrouwen als mannen. Na de Hoogmis werden 10 leden van de Jonge Werkman plechtig geïnstal leerd. Des avonds om 7 uur had in de groote zaal van de R.K. Gildenbond een feestvergadering plaats, die we gens te weinig belangstelling Woens dag j.l. niet had kunnen doorgaan. Thans was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet. De voorzitter van de R.K.W.V., de heer J. Beerens opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom, speciaal aan het adres van den Geestelijken adviseur Pastoor de Klijn en Mej. Reintjes, hoofdbe stuurslid van de K.A.V. Uit hel uitvoerig jaarverslag van den secretaris, de heer J. Gubbens bleek, dat het ledental in totaal be droeg 568, waarbij op te merken viel, dat het aantal mannen was terugge- loopen, doch, dat der vrouwelijke le den was gestegen van 24 tot 78. Door de vereeniging werden acht ontwikkelingsavonden gegeven over de onderwerpen: Geschiedenis van Brabant; De Toestand der H. Kerk in Duitschland; De Democratie in de Branding; Aanvallen van binnen en van buiten; Franciscaansche levens beschouwing; Afgoderij of bijgeloovig- heid; Het werk der Missionarissen in Indië en een praatavond. In het slot van het verslag werd ge wezen op de groote actie: Naar de nieuwe Gemeenschap. Het verslag van den penningmeester wees op een accuraat en zaakkundig beheer. De verslagen van de diverse onder afdeelingen gaven voor: de Centrale Volksbank: ingelegd in 1938/30.631,78 en terugbetaald 18.456,83. Er werden 25 nieuwe boekjes uitgegeven en er zijn 303 boekjes in omloop. Leesbibliotheek. Er werden aan 164 gezinnen 2373 boeken uitgereikt. Adviesbureau64 gevallen werden behandeld, waarvan 38 met gunstige afloop. Herwonnen Levenskracht: De 5- cents-actie bracht 394,op. De bloempjesdag ƒ91,60. Er zijn in 1938 door middel van de filmavond 35 nieuwe Stuiver-vrijwilligers gewonnen. De Tooneelafdeeling van de K.A.V. trad na deze verslagen met een goed geslaagd tooneelspel op: De Hemel. Vooral het spel der kinderen gaf hier in een rijke voldoening. Orova zond een tweetal zangnummers ter afwis seling, die veel bijval genoten. De heer van Engelen uit Waalwijk vulde het programma op zeer amusante wijze aan. In een zeer optimistische toe spraak wist de geestelijke adviseur aan het slot de vergadering te beïn vloeden. Hij schiep een sfeer, zooals hij, de man van den arbeider da! kan. Hij wees op het woord door onzen Hoogeerw. Bisschop Excellentie Mgr. Diepen hedenmorgen in alle kerken van het Bisdom gesproken, waarin het kindergebed tot Maria, om het behoud van den vrede gevraagd was. Alles bijeen een pracht dag in Kaatsheuvel voor den arbeider. LOON OP ZAND. GESLAAGD. De heer B. M. J. de Ruijter alhier slaagde aan de Textielschool te Til burg voor het diploma Textiel-techno- logie. SPRANG. De voorgenomen wandeling door de Chr. Gymnastiekvereeniging ,,Pro Patria", heeft j.l. Zaterdagmiddag geen doorgang gevonden. Bij gunstig weer zal deze nu a.s. Zaterdagmiddag plaats vinden, waarbij te half drie het vertrek vanaf het vereenigingslokaal plaats heeft en om drie uur op het plein voor het gemeentehuis door den Edelachtb. heer Burgemeester de vereenigingsvlag zal worden overhandigd. Dinsdagavond maakte het mu ziekgezelschap „Sirena" uit Vrijh.-Ca- pelle een muzikale wandeling door deze plaats, waarvoor veel belangstelling bestond. De Sociale Studieclub van den Christel. Besturenbond Sprang-Capelle hield Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond haar laatste vergade ring in dit seizoen. Als onderwerp werd behandeld: ,,De ontwikkeling der be drijfsorganisatie", waarop een leerza me bespreking volgde. Een vragenlijst van het C.N.V., be treffende het werk der club in het afge- loopen seizoen werd besproken en be antwoord, waarna met een woord van dank, en een opwekking D.V. in het volgende seizoen wèderom aan de club deel te nemen, de vergadering werd ge sloten. CAPELLE. In het Stationskoffiehuis van den heer P. Pruyssers werd j.l. Vrijdag namiddag 2 uur de jaarlijksche ver gadering van stemgerchtigde ingelan den van het waterschap „Ten Westen der Capelsche Vaart en het Veerpad" gehouden. Na de opening werd inededeeling ge daan van het proces-verbaal van kas- opneming bij den penningmeester, waarna de rekeningen over hel dienst jaar, aangevangen 1 Juli 1937 en ge ëindigd 30 Juni 1938, werden goedge keurd en vastgesteld voor de afd. „Het Voorland" in ontvangsten op ƒ911,96 en in uitgaven op ƒ268; voor de afd. „De Aanwassen" in ontvangsten op ƒ560,21 en in uitgaven op ƒ448,35, ba- lig saldo ƒ111,86; voor de afd. „De Waardjes" in ontvangsten op 270,25 en in uitgaven op ƒ58,18, voordeelig saldo ƒ212,07. De begiootingen voor het dienstjaar, aanvangende 1 Juli a.s. en eindigende 30 Juni 1940 werden eveneens vastge steld voor de afd. „Het Voorland" in ontvangsten en uitgaven op ƒ656,11; voor de afd. „De Aanwassen" op 480,93 en voor de afd. „De Waard jes" op ƒ224,21, terwijl voor het nieuwe dienstjaar de omslag per h.a. voor de afd. „Het Voorland" bepaald werd op ƒ3,voor de afd. „De Aan wassen" op 6,en voor de afd. „De Waardjes" op ƒ1. Het voorstel het dagelijksch bestuur te machtigen tot uitvoering van wer ken in eigen beheer werd aangenomen. J.l. Vrijdagnamiddag 3 uur werd in het Stationskoffiehuis bij dhr. P. Pruyssers een algemeene vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap „De Oostensche en Westensche Buitendellen" gehouden. Na een kort openingswoord van den voorzitter werd mededeeling gedaan van 't proces-verbaal van kasopname bij den penningmeester, waarvan de rekeningen over het dienstjaar, aan gevangen 1 Juli 1937 en geëindigd 30 Juni 1938 werden vastgesteld voor de afd. „De Oostensche Buitendellcn" in ontvangsten op 389,55 en in uitgeven op 329,26, sluitende met een batig saldo van ƒ60,29 en voor de afd. „De Westensche Buitendellen" in ont vangsten op 336,25 en in uitgaven op 149,13, voordeelig saldo 187,12. De begrootingen voor het dienstjaar, beginnende 1 Juli e.k. en eindigende 30 Juni 1940, werden eveneens vast gesteld voor de afd. „De Oostensche Buitendellen" in ontvangsten en uit gaven op 370,58 en voor de afd. „De Westensche Buitendellen" op 322,46. Hel bedrag der omslagen voor het nieuwe dienstjaar werd voor de afd. „De Oostensche Buitendellen" be paald op 10% en voor de afd. „De Westensche Buitendellen" op 4% der belastbare opbrengst ongebouwd. Het bestuur werd machtiging ver leend tot uitvoering van voorkomen de .werken in eigen beheer. ^-Tengevolge van een windhoos wer den j.l. Vrijdagmorgen op de kweeke- rij van den tuinder Jac. van Hooren in de Tolsteeg een 19-tal tuindersra- men vernield. De melk is te dezer plaatse met één cent per liter verlaagd, zoodat deze door de slijters thans verkocht wordt vcjor 8 cent per liter. De korfbalvereeniging KIOL speelde j.l. Zaterdagnamiddag een vriend schappel ij ken wedstrijd te Alm- kerk tegen A.K.C. aldaar, welke ont moeting in een 63 overwinning voor A.K.C. indigde. Op hel sportterrein aan de Wil lem van Gentsvaart werd j.l. Zater dagnamiddag door de voetbalvereeni- ging Wit Zwart voor de lsle klasse van den B.V.B. een wedstrijd gespeeld legen Stormvogels uit Woudrichem, welke wedstrijd door de bezoekers met 40 werd gewonnen. Gedurende de maand April 1939 werd ten hulppostkantore alhier in de Rijkspostspaarbank ingelegd ƒ4981,40 en terugbetaald ƒ11527,30. Het aantal inlagen bedroeg 36, dat der terugbe talingen 57. \J— In het Stationskoffiehuis bij den heer P. Pruyssers zal heden des avonds half acht een vergadering worden ge houden met het doel te geraken tot het oprichten van een neutrale kiesver- een)ging. VRIJHOEVE—CAPELLE. Voor de Geref. Zendingsvereeni- ging „U.K.K." alhier, hoopt Donder dagavond half acht in de Geref. Kerk op te treden Ds. Merkelijn. De heer J. Versteeg stelt zich voor de komende gemeenteraadsver kiezing niet meer beschikbaar, in ver band met zijn arbeid elders. DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. De candidatenlijsten van de R.K. Staatspartij voor de gemeenteraads- verkiezing op 2i Juni as. zijn als voigi samengesteld: KiesKring 1: L. G. A. M. Janssens L,zn.dr. H. W. E. Moller; ir. J. K. Mercx; J. A van leisel; M. .1. Bedaux; H. Eijkemans; A. H. F. Segers; drs. A. F. M. van Vugt; M. J. H. Denteneer; A. H. Mank; G. C. M. van Bilsen; M. G. Schelle; J. H. B. Hofhuis. Bierkring 11: 'Mr. H. J. A. Scheide- laar; Mr. J. C. A. M. v. d. Mortel; Mr. F. M. Arts; A. J. M. Kolen; A. C. Fort- gens; A. J. Prins; J. L. van Nunen; F. A. F. van lerlant; Mr. Th. G. J. van Eijl; A. H. J. Jansen; J. Hendriks; W. .J. Al. Geers; Th. W. H. van Geiten Kierkring HI: A. H. C. Mannaerts; A. G. van Acker; H. Priems; H. F. van Dullemen; A. J. Remmers; J. van Amelsfoort; J. A. M. van Dooremaal; J. J. M. Stok; F. V. A. Teurlings; H. F. A. Eekelaar; N. F. Th. van den Dries; A. J. 1). Sparidaens; C. \an Beeredonk. Met ingang van 8 Mei is benoemd tot wijkverpleegster te Hoogland bij Amersfoort, zuster v. d. Klei, thans verpleegster van het WitGele- en Groene Kruis alhier. Burg. stand: Geboren: Razewina d.v. H. van Oosterhout-v. Bladel Elisabeth d.v. R. Verhoeven-Keunen Mariëtte d.v. A. van Seters-Otto. DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Bij de stemming in de afd. 's-Her- togenbosch van de R.K. Staatspartij over de candidaten voor den gemeen teraad werd de volgorde vastgesteld als volgt: Kieskring I: H. v. d. Velden; L. Meeuwese; L. Vermeulen; J. v. Gena- beek; mr. J. Hengst; A. Briels; A. Schampers; H. de Graaf; J. v. Hoof Jzn.; A. Mulders; mej. B. Moubis; J. Tulkens. Kieskring II: Mr. C. Kruse; Jos Meyring; H. Damen; A. v. Veldhoven; Theo Jansen; mr. L. Baudoin; drs. H. van de Laar; B. Cuyten; Th. Brouns; F. de Bruyn; C. Wijffels; N. de Jager. Kieskring III: M. van Soestbergen Aiej. A. Tilinan; Th. van de Mortel; i\. dciiuurmans; A. van ilen Dries; I'll. Fos; mr. F. van Meerwijk; J. AiaFls; W. Veld; H. Bonnier. Openbare vergadering van den raad uezer gemeente.op Vrijdag o Alei 193u oer nannudags ten 7.3U uur precies ten rauunuize der gemeente. i e benandelen onderwerpen 1. ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herziening van raadsbesluit van 2 Maart j.l. lol vaststelling van eene verorde ning van politie. 3. Voorstel van B. en W. lot- na dere wijziging van het reglement op de burgerlijke armbesturen van Vlijmen en van Nieuwkuik in verband met art. 17U, tweede lid van de gemeentewet. 4. Voorstel van B. en W. tol ophef fing van de zekerheid ten be hoeve van de voormalige ge meente Nieuwkuik, gesteld dooi den oud-ontvanger dier gemeen te. 5. Brief van Ged. Staten, houdende uilnoodiging tot aansluiting bij hel borgslellingsfonds voor den kleinen middenstand. 6. Verzoek van de afd. Vlijmen van den N.C.B. lot het toekennen v.an een bijdrage van 50.in de kosten van een proefveld voor hop over 1939 met voorstel van Burgemeester en Wethou ders. 7. Voorstel aan den raad tot be schikbaarstelling van gelden lot bestrijding van den colorador- kever. 8. Wijziging van de begro'oting 1938. 9. Wijziging van de begrooting 1939. 10. Verzoek van A. van Hest 0111 eervol ontslag: a. met ingang van 25 Mei.a.s. als ambtenaar van den bur gerlijken stand. b. met ingang van 1 Juni a.s. als secretaris der gemeente. 11. Verzoek van Dr. H. Weijers om eervol ontslag als gemeente-arts ingang 1 Juni 1939. 12. Voorziening in de geneeskundi ge armenpraktijk. In café Prinsen werd Maandag onder land. georgan. aannemers aan besteed het bouwen van een dubbel- woonhuis, voor rekening van den heer G. H. van Engelen, alhier. Archi tect, dhr. Antoon von Stokkum. Inschrijving als volgt: .1. M. Smits, Boxtel ƒ6142 J. C. Meys, Den Dungen 'f 5970 M. Kleijngeld, Waalwijk ƒ5850 Adr. v. Uden, Heeswijk 5845 C. van Wijk, Aalburg ƒ5660 G. Nieuwkoop, Heesbeen ƒ5600 Fa. Th. en F. de Graauw, Waspik 5600 L. Fitters, Waspik ./"5504 A. F. Kramer, Heusden 5475 L. Verboord, Vlijmen ƒ5460 M. Kramer, Genderen ƒ5460 A. Smits, Heusden 5457 F. v. Suylekom, R'veer 5453 H. A. Brok, Oud-Heusden -ƒ5275 J. van Liemde, Nieuwkuik 5263 M. Siegers, Haarsteeg ƒ5170 J. van Veluw, Haarsteeg 5157 Gebr. van Oyen, Vlijmen ƒ5120 A. Herrijgers, Drunen 5090 Gebr. v. Hout, St. M.-Gestel 5086 J. v. Bokhoven, Vlijmen 5000 M. J. Luyben Zn., Vlijmen ƒ4990 Gunning volgens bestek. RAAMSDONKSVEER. Zondag 30 April jl. had in he St. Henricusgebouw de stemming plaats voor de groslijst voor de leden van den Gemeenteraad, van de R.K. Staatspartij, afd. R'veer.. De uitslag der gehouden stemming is als volgt Het aantal uitgebrachte stemmen bedroeg 285. Van onwaarde 7. 1. N. H. van Seters, (aftred 219 2. J. J. de Jong (aftred.) 214 3. H. J. Boelaars 183 4. J. W. Mertens (aftred,) lt| ,182 5. G, J. A. Nollen 172 6. H. J. de Bruijn (aftred.) 148 7. J. J. Simonis-Poppelier 133 8. M. J. de Ruijter 111 9. M. J. de Jongh HO 10 W. J. Thuring 108 11. A. M. Vermeer 88 Zes candidaten moesten gekozen worden. HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KONÏJ VEELVOUDIG TERUG. •i.ub i f

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6