in de pijp DOUWE EGBERTS De hengel in de hand en FEUILLETON HET MEISJE UIT DE LUNCHROOM. Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen lf« Bij het visschen rookt men natuurlijk een pijp tabak. Want een pijp stemt zoo rustig en is zoo gemoedelijk. In dezen bewogen tijd, al een reden op zichzelf om pijprooker te worden. Denkt er daarbij aan: D.E. tabak geeft „Wolken van genot" FRIESCHE HEEREN-BAAI en BAAI-TABAK mee in de vingers heeft gesneden. Reeds langen tijd deden er ge ruchten de ronde, dat Grandi wre velig zou zijn over het gewaagde Italiaansche experiment Debuiten- landsche politiek van Mussolinizou zijn goedkeuring niet kunnen weg dragen. Ongetwijfeld heeft hij nu een tip van den Duce gehad en naar aanleiding daarvan zijn bekende rede gehouden, waarmee hij zich als gezant practisch onmogelijk heeft gemaakt. De Engelsche en Fransche perscommentaren zijn zeer heftig met hun critiek op den gezant. De »Evening Standard« is er over verontwaardigd, dat een ambassa deur in het land, waar hij geaccre- diteerd is, een zóó heftigen aanval op de democratien doet en gelooft niet, dat Grandi zijn functie langer zal kunnen uitoefenen. «Graaf Grandi aldus bet blad schijnt thans zijn toevlucht te hebben genomen tot de tactiek, die von Ribbentrop tijdens zijn verblijf te Londen toepaste. Tenzij hij de hem door de gecontroleerde Italiaan sche pers toegeschreven woorden kan desavoueeren, lijkt het moeilijk hem langer als «persona grata« aan 't Engelsche hof te beschouwen«. Geldleening van 10.000. Het collectief arbeidscontract Vrijdagmiddag kwam de raad der gemeente Geertruidenberg in openbare vergadering, onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer burge meester Bianchi bijeen. De notulen werden na een kleine wijziging op verzoek van den beer Kieboom goedgekeurd. De voorzitter deed mededeeling van bet proces verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, waarbij al les in goede orde werd bevonden. Een voorstel van li. en W. tot hel aangaan van een kasgeldleening van 10.000 voor den aanleg van straten, ging onder den hamer door. Deze leening wordt aangegaan bij de Bank /an Nederlandsche Gemeenten te Den Haag, tegen een rente van 3r,/»%. De duur van deze leening is 40 jaren. De voorzitter deelde mede, dat de rente iets hooger was dan bij de vorige lee ning, maar zeide, dat alle instellingen baar rente-tarief hadden verhoogd. Dit was de voordeeligste aanbieding die er te krijgen was. In verband met deze leening, dient de begrooting om de jaren '38 en '39 gewijzigd te worden. De voorzitter zegt dat het aanvan kelijk in de bedoeling lag deze 10.000 oj) de begrooting '38 onder te brengen. Thans wil bij echter 7000.op bet jaar 1938 brengen en de resteerende 3000.op de begrooting voor het jaar 1939. Onder de ingekomen stukken zijn enkele berichten van Ged. Staten be treffende goedkeuring van raadsbe sluiten. Verder een schrijven van de Niettemin hebben de diplomaten van hun Pinkstervacantie kunnen genieten. De verantwoordelijke lei ders hebben enkele ongestoorde vacantiedagen gehad en het feit, dal zij dit reces weer ver van de poli tieke centra doorbrachten spreekt voor zich zelf. Alleen in het verre Oosten is het niet tot rust kunnen komen. Japansche berichten maken gewag van een ernstig grensincident tus- schen Mandsjoekwo en Buiten-Mon- golië De gevechten, die daarbij geleverd zijn, worden door Japan sche legerkringen te Shanghai zelfs gekwalificeerd als zeer ernstig en van meer importantie dan het in cident van Tsjang Feng. Vijfhonderd man Buiten-Mongool- scheti oepen, bestaande uit infanterie, cavalerie en zelfs gemotoriseerde eenheden, hebben Zondag j.l. den aanval geopend op de Japansch- Mandsjoekwosche troepen. Terwijl in Europa de rust dus gedeeltelijk weer terug is gekeerd en verondersteld mag worden, dat de conflicten aan de ronde tafel opgelost zullen worden, eischt thans de toestand aan den anderen kant van de wereld onze aan'iacht. Godsbuizen, waarin bet college van regenten bericht, dat zij een rekening courant-overeenkomst willen aangaan met de Rotterdamsche Bank. De gemeente zal dan borg moeten blijven en de rente en aflossing waar borgen. Aldus wordt besloten. til ül Vervolgens verzochten Gedt Staten, in aansluiting op de in de vorige raadsvergadering aangenomen wijzi gingen, de verordening voor de veld wachters nog op enkele punten te wij zigen, waarbij dan o.m. wordt bepaald dat bij aanstelling van capitulanten dienstjaren doorgebracht bij de Kon. Marechaussee of de Militaire Politie niet meerekenen met betrekking lol 'l bepalen van bet salaris, terwijl bierbij tevens wordt bepaald, dat indien een veldwachter meerdere diploma's beeft bij slechts een extra toelage krijgt voor één diploma. Z.h.st. wordt aldus besloten. Van de inspectie van de Domeinen was bericht ingekomen betreffende de overdracht van een perceel grond aan de haven. Verder deed de voorzitter mededee ling van een schrijven betreffende ren te-verlaging voor de leening van bel Rijk aan de Waterleiding Mij. Noord brabant; de rente wordtg ebracht van 4 op 3:%. De voorzitter zegt, dat de rente-ver laging niet geheel ten goede kan ko men aan tariefsverlaging, aangezien meer moet worden afgeschreven. Toch zal er een tariefsverlaging plaats heb ben. Alleen de laagste tarieven blijven onveranderd. Hierbij wordt echter het aantal M dat men voor bel standaard bedrag mag verbruiken vergroot. Wethouder Sassen signaleert bij de waterleiding-tarieven een achteruil- stelling van bet platteland bij de stad, hetwelk ook tot uiting komt in het tariefsverschil in Brabant en de dichter bevolkte provincies, bv. Zuid-Holland. De waterleiding-tarieven gaan op en neer met de bevolkingsdichtheid, zoo dat ook bier bet platteland weer in een ongunstigere positie staat. Blijkens een schrijven van den Mi nister van Sociale Zaken zal de extra- hulp aan werkloozen, de z.g. B-steun, dit jaar 5.78 per werklooze bedra gen, van welk bedrag 2.komen voor rekening van de gemeente. Voor de gemeente zal dit dus een bedrag worden van 154. Z.h.st. gaat de raad biermede ac eoord. Op last van Ged. Staten moet de gemeente gaan zorgen voor een uit breidingsplan. Aan B. en W. wordt hierbij opgedragen met behulp van een stede-bouwkundige een uitbrei dingsplan samen te stellen. De gemeente móét zich hiertoe ech ter nog in verbinding stellen met de Inspectie van de Volksgezondheid, zoodat B. en W. voorstellen dit schrij ven voorloopig voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. Okkerse vraagt hoe Ged. Sta len hiertoe komen. De voorzitter zegt dal dit zijn oor zaak vindt in het feit, dat eenige per sonen geprotesteerd hebben tegen den bouw van huizen. Dit schrijven wordt dan voor ken nisgeving aangenomen. Dan komt aan de orde een schrijven van de R.K. Bouwvakarbeidershond, waarin deze verzocht, de loonen vol gens hel collectief contract van 35 et. op 40 cl. te brengen. Verder wordt in genoemd schrijven verzocht in de bestekken van werken die in eigen beheer worden uitgevoerd, op te nemen dat de loonen volgens hel collectief contract moeten worden uit betaald. De voorzitter adviseert hierop niet in te gaan. De collectieve arbeidsover eenkomst is een overeenkomst tus- schen de werkgevers- en de werkne mers-organisaties. Al bepalen wij dit niet, dan moeten de werkgevers het contract toch nakomen. Genoemde bepaling in de bestekken stellen heeft alleen dit voordeel, dat dan ook de ongeorganiseerde aanne mers dit loon moeten betalen. Voor werken in eigen beheer is hel ook van geen belang, aangezien de gemeente maar zelden wérken in eigen beheer uitvoert; het werk dat de gemeente z.g. in eigen beheer uitvoert is dooi den regel een soort werkverschaffing. Er worden dan niet alleen bouwvak arbeiders le werk gesteld, maar ook andere werkloozen; daarom kan men het hooge loon niet uitbetalen. In het bedrijf is het collectief contract zeer goed oj) zijn plaats, maar hier in de gemeente niet. Bovendien moet men er rekening mee houden dat het geld is van de belastingbetalers, dat men uit betaalt. Verder zegt de voorzitter nog dal (ie contracten geregeld worden gewij zigd, zoodat het ook op dien grond moeilijk is om op hel schrijven in te gaan. De heer Okkerse is van meenina. dat er voor de gemeente geen risico aan verbonden is; het gaat maar om opname van de bekende clausule in de bestekken. De middenstanders hebben er ook voordeel van, want wanneer de menschen meer verdienen kunnen ze ook meer verteren. Spre ker wil het verzoek inwilligen. De voorzitter zegt, dat het verzoek betreffende het werk in eigen beheer zijn groot bezwaar is. Wanneer dat aangenomen wordt, dan worden er voortaan ook alleen vaklieden te werk gesteld. Dhr. Okkerse geeft dit in zekeren zin toe, maar dan moet toch allereerst het verzoek betreffende de opname van de clausule in de bestekken aan genomen worden. De voorzitter zegt dat dit verzoek van een R.K. Bond komt en of bij den bouw van kerken en scholen de hand wordt gehouden aan het collectief contract. Dhr. Okkerse zegt, dat de gemeente het voorbeeld moet geven. Bovendien kost het niets. De voorzitter is het hier echter niet mee eens, want als er in de bestekken komt te staan dat het collectief con tract gehandhaafd moet worden, dan wordt het bedrag van de aanbesteding hooger. Hij stelt dan voor om in principe 't verzoek, betreffende het opnemen van de clausule betreffende de collectieve loonen in de bestekken aan te nemen, en bij iedere aanbesteding de raad le laten bepalen of de collectieve loonen zullen moeten worden uitbetaald. Dit in verband met het zich tekens wijzi gen van het contract. Dhr. Okkerse blijft echter op zijn standpunt om van dit onderdeel van het verzoek een algemeen geldende regel te maken. De voorzitter wil dan besluiten dat wanneer er een aanbesteding van bouwwerken wordt gehouden de clau sule, dat het loon volgens hel collec tief contract moet worden uitbetaald, in het bestek wordt opgenomen. Wan neer het contract zich wijzigt is het dan nog ongedaan te maken. Dhr. Kieboom vraagt dan om bij gemeente-werken de Heilige-dagen le vergoeden of in te laten halen. Z.h.st. wordt aldus besloten. Bij de rondvraag vraagt de heer Dirven wanneer de beplanting van den Emma-weg plaats heeft, hetgeen vol gens de voorzitter in het najaar zal ge be u ren. Dhr. Okkerse bepleit restauratie van hel oudë-mannenhuis. De voorzitter zegt dat dit buiten de gemeente-werken valt. Hij geeft spr. in overweging zich hiervoor met het college van regenten in verbinding te stellen. Wethouder Sassen merkt op, dat de moderniseering hij de regenten reeds de aandacht heeft. Wethouder v. d. Loo is van mee ning, dat het oude mannenhuis er niet zoo slecht uitziet dan dhr. Okkerse zegt. Nadat de voorzitter een waardige campagne voor de op 14 Juni a.s. ge meenteraadsverkiezing heeft bepleit, gaat de raad in geheime zitting over. HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. van „De Echo van het Zuiden". doen te hebben dan door het leven heen te dansen. Tante moet voor haar eigen brood werken; ik ben er van overtuigd, dat zij natuurlijk is. En ik ben van plan om ook natuurlijk te worden; al is het voorloopig maar voor een half jaar. Daarop nam hij afscheid van het gezelschap en ging met zijn bruid naai de auto, die gereed stond om hem naar het station te brengen. Minister Gre- vi 11e en Tommy gingen toevallig tege-. lijk met Lilian de deur uit en deze vroeg hen met haar mee te gaan thee drinken in haar eigen huis aan de overzijde. - Morgen, zei ze een beetje ge drukt, toen ze met hun drieën in den salon zaten, laat ik alle aanstellerij varen en keer ik terug naar Moeder Natuur. Zij dineert midden op den dag en 's avonds eet ze een boterham. Ze stopt haar eigen kousen en verstelt haar eigen kleeren. Moeder Natuur en tante Martha zijn waarschijnlijk nauw aan elkaar verwant?, veronderstelde Tommy. Ze zijn zusters. Ik heb zes maan den om mij zelf te hervormen. Als wij elkaar weer ontmoeten zal ik mijn losse tong in bedwang hebben; ik zal nooit meer luidruchtig zijn of met mijn ellebogen op de tafel leunen. Ik zal geen scherpe opmerkingen meer maken en nooit oneerbiedig zijn tegen oudere menschen. Wij mogen je toch in je verban ningsoord komen opzoeken?, vroeg Greville. Tommy niet. U zie ik natuurlijk wel, dal hebt u trouwens al beloofd, maar Tommy in geen geval. Als hij in de buurt is, moet ik onhebbelijk zijn of ik wil of niet. Ik ben ook heelemaal niet van plan je te komen opzoeken, gromde Tommy. Als je mij telegrafeert, zal ik je noodkreten negeeren; als je schrijft, krijg je in in het gunstigste geval antwoord van mijn bediende. Beste Tommy, zei Lilian vrien delijk. Tommy kreeg een kleur en zijn lip pen trilden. Maar om niet te laten merken wat er in hem omging, zei hij spottend Om mijn onafhankelijkheid te toonen zal ik een sigaret opsteken zonder permissie te vragen. Hij hield de beide anderen zijn ko ker voor en alle drie rookten een oogenblik zonder iets te zeggen. De laatste sigaret, spotte Grevil le. Een mooi onderwerp voor een schilderij Weer rookten ze zwijgend verder, lol Lilian opeens opstond. Ik heb zoo'n idee, zei ze, dat mijn kamenier bezig is mijn nieuwste avondjapon in te pakken. Dat moet ik haar beletten. Het duurt waarschijnlijk niet zoo lang voor we elkaar weerzien, zei Gre ville, toen hij afscheid nam. Bin nenkort hoop ik me een paar dagen te kunnen vrijmaken en dan ga ik naar Woollacombe om mijn zuster te be zoeken. Dan kan ik meteen mijn neef aan je voorstellen. Ik wil dat hij zoo gauw mogelijk onder de leiding komt. Tommy fronste de wenkbrauwen. Geen enkel werkelijk zachtaardige vrouw belast zich met de taak een ruwen jongeman op te voeden. Als je een greintje gevoel van dank baarheid bezat, of een beetje zelfken nis, zou je dat niet zeggen, riep Lilian. Greville glimlachte in zichzelf. Lord Dunneford wachtte met afscheid ne men, lot de minister weg was. Dag Tommy, zei Lilian. Hij hield haar hand vast. Ik houd zooveel van je zooveel, zei hij heesch; waarom kun je niet een beetje van mij houden? Kom over zes maanden bij me te rug, Tommy, en als je me dan nog noodig hebt, zeg dan nog eens wat je al zoo dikwijls gezegd hebt. Dan zullen we verder zien. Maar ik beloof niets. HOOFDSTUK VI. De treinreis. Den volgenden middag reed Lilian in haar eentje naar Liverpool Street station. Ze had zoo min mogelijk ba gage meegenomen. Ze gaf een witkiel orders om haar kc fers in een eerste klas coupé le brengen en was heel blij dat hij een coupé voor haar uitzocht, waarin alleen maar een oudere dame zat. Deze dame scheen bezorgd over een zwarten koffer met een witten band en deed zooveel vragen aan verschil lende menschen op hel perron die er niets van wisten, dat Lilian zich ver plicht gevoelde haar diensten aan te bieden, die dankbaar werden aan vaard. Toen zij weer van den bagage wagen terugkwam met de geruststel lende mededeeling, dal de koffer daar in-veilig was opgeborgen, wist de da me haast niet, hoe ze haar bedanken moest. Ik reis zelden alleen, legde ?e uit. Ik heb altijd zoo'n verloren ge voel in Londen. Ik kan me volkomen in uw ge voelens indenken, antwoordde Lilian vriendelijk; ik heb hetzelfde gevoel als ik buiten ben. De stilte van een landweg doet mij heimwee krijgen naar de aanwezigheid van een politie agent. Haar reisgezellin kon dit niet begrij pen en zei dit ook Buiten voel ik mij heelemaal thuis; daar bestaat voor mij geen een zaamheid. De vogels zingen en de bla deren ritselen en dan voel ik mij nooit alleen.. Ik ben van plan thee uit hel res tauratierijtuig te laten komen, zei Li lian mag ik een extra kopje voor ,u vragen? (Wordt vervolgd). Naar het Engelsch van NÖRMAN CHARLTON. Nadruk verboden. fi) Kom nog eens bij me als je groot bent, vervolgde ze op haar gewone spottende manier, dan zal ik een aardig vrouwtje voor je zoeken. Ik zou je graag gelukkig getrouwd zien, want het leven is vol gevaren voor knappe jongelui met geld en een adel lijken titel. Daar is mijn vader. Dag Tommy Hij liep in een sombere stemming verder en Lilian haastte zich naar haar vader. Zullen we naar huis loopen, va der? Ik wou met u praten en we kun nen door het park wandelen. Haar vader had er geen bezwaar le gen en ze stak haar arm door den zij ne. Vader, zei ze vertrouwelijk, ter wijl ze samen voortwandelden, ik vind'het heerlijk naar tante Martha te gaan. Ik heb genoeg van Londen. Er is hier veel te veel geld. U hebt te veel en iedereen dien ik ken, heeft te veel. Ik vind de atmosfeer hier afschuwe lijk; de menschen, die ik spreek, zijn geen van allen in staat een ernstig ge sprek te voeren. Ze kunnen alleen maar gekheid maken. Niemand van onzen kring voelt zich eigenlijk geluk kig en niemand schijnt iets anders te HOOFDSTUK V. De laatste sigaret. Veertien dagen daarna werd Jo- siah's huwelijk voltrokken in de kerk op Hannover Square en lady Shephard was van nu af mevrouw Turner. Vóór het pas-getrouwde paar de huwelijks reis aanvaardde, omhelsde de stief moeder Lilian hartelijk. Ik ben nu je moeder, Lilian; ver geet niet, dat je huis hier is, hij ons. Als het bezoek aan je tante kortei mocht duren dan je denkt, zou ik graag willen, dat je direct hier kwam. Ik houd er niet van, dat jonge meisjes zonder geleide op reis gaan. Natuurlijk is een bezoek aan je tante wel iets an ders, maar om je de waarheid te zeg gen, en ik vind dat ik er het recht toe heb openhartig met je te praten je heele manier van doen is naar mijn smaak, een beetje te onafhankelijk. Ik weet het. Ik ben te modern naar uw zin. Een beetje, zei mevrouw Turner op vergoeilijken toon. Een béétje, maar dat kan gelukkig gemakkelijker verholpen worden dan een lichaams gebrek. We zullen het samen best kunnen vinden! Wees lief voor papa, vroeg Lilian ernstig. Ik doe altijd mijn plicht, ant woordde mevrouw Turner plechtsta tig- Lilian omhelsde haar vader. Vergeet vooral niet mijn groeten aan tante Martha te doen. «v-vMï /w-. 4#*eem$ i 1 i v/v\ K H O' dit verzacht onmiddellijk en geneest spoedig. Tube 45, doos 60 cn 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten Gemeenteraad Geerlrnidenberd

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2