BUITENLAND 223 wieme preoljes lole-preoljes CORRESPONDENTIE. KANTONGERECHT ADVERTENTIEN ATTENTIE RAAMSDONK. SPRANG—CAPELLE. Reclame-biljetten, uwe affiches WASPIK, j IHKUIJK. inu B t. NOORT 4 v SPRANG. Luchtpact België-Rome Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. -H Uitspraken. Hulde aan de oorlogsslachtoffers Scheepsbouw werkplaaats uitgebrand. Door een drijfriem gegrepen. BEL OP LAAGEINDE 36, WAALWIJK MIET-KATHOLIEKEN ners had Zaterdagmiddag de opening plaats van de festiviteiten bij gelegen heid van liet 75-jarig bestaan van de Koninklijke harmonie „Sophia's Ver- eeniging". Op het feestterrein der fa milie Verheijen speelde het jubilee- rond gezelschap het Wilhelmus, waar na dokter Smals als voorzitter van het feestcomité een openingswoord sprak. Nadat de harmonie „De Volharding" uit Drunen met een tweetal nummers het festival geopend had gaf Sophia's Verecniging in samenwerking met de liedertafel Echo der Duinen een uit stekend geslaagd avondconcert. Op Zondag, 1ste Pinksterdag, had eigenlijk eerst de officieele opening i plaats in de zaal der harmonie. Hier- V """j j bij waren tegenwoordig Jhr. Mr. Fr. lier: La Fiancee du Gladiateur VJ .T i X. A. J. Verheijen, eere-voorzitter der Marsal en als vrij nummer met c J Sophias V ereeniging, henevens de De heer Zwaans, een zeer geziene fi guur in zijn kringen, is Dinsdag 30 Mei met groote plechtigheid van Zangkoor en Harmonie hegraven. De man laat een vrouw en drie kleine kinderen achter. CONCOURS-SUCCESSEN. Opnieuw heeft Kaatsheuvel zijn muzikaal groote naam op schitterende wijze hoog gehouden. De harmonie SI. Jan uit de Berkdijk nam met de Kon. Erk. Harm. Apollo alhier deel aan het groot internationaal muziek concours door de Harmonie Montague te Oss met de Pinksterdagen georgani seerd. Onder leiding van zijn Directeur, de heer A. Stravers kwam St. Jan uit in de 3de afdeeling met als verplicht nummer van I! Centinaio van V. Jacobs. De verwachting van allen, dat St. Jan hoog bekroond uit den strijd zou komen is bewaarheid. Met niet min der dan 346 punten werd een 1ste prijs gewonnen 'onder de zeer bekwame jury, de lieeren Max Guillaume, Roer mond, W. A. C. v. Opstal, Dordrecht en C. J. M. Merkx, Heusden. Reeds om acht uur was de harmonie in haar vereenigingslokaal thuis, waai de ontvangst geleid door de ver. Berk- dij k's Belang allerhartelijkst was. Verschillende bloemstukken van ver- ecnigingen en vrienden sierden de zaal, waar een opgewekte stemming de vreugde van de Berkdijkers uitte. Niet minder liet zich de Kon. Erk. Harm. Apollo gelden. Apollo kwam onder zijn eigen directeur de heer P. B. Bisselink uit in de Superieure af deeling. Als verplicht nummer werd gespeeld: Corteges de Sirenes van Andrieu en als vrij nummer Ballet d'Isoline van Messager. Stelt het eerste werk, ook volgens de jury zeer hooge eischen aan het koperwerk van af pis ton tot B-bas, het ballet vraagt daar naast ook van de houtpartijen tech niek, en samenspel een beroepscorps waardig. Het applaus, dat het koor na zijn prestatie te incasseeren had, bewees reeds, dat Apollo groote indruk ge maakt had. Toen na een half uurtje wachten de uitslag werd bekend ge maakt, verwonderde het niemand, dat ook Apollo in deze hoogste afdee ling met de hoogste lauweren, n.l. een lste prijs met niet minder dan 344 punten bekroond werd. Te meer mag dillen prestatie genoemd worden, nu de eminente Directeur, dit concours geheel zonder instructie van een be roepsmusicus heeft klaar gemaakt. Zoowel voor den heer Bisselink als vóór zijn koor een pracht geslaagde taak. Waar Apollo de zeer vereeren- de taak had in Oss het avondconcert te geven, kwam van een hulde dien avond niets meer. Maandagmorgen werd aan huis van den directeur en den voorzitter een aubade gebracht, terwijl de zustervereenigingen Dins dagavond hun opwachting gaan ma ken. Bloemen waren reeds in kleur en geur in de zaal aanwezig. VIER BRANDEN INGOED 24 UREN. In goed 24 uren hadden in onze ge meente vier branden plaats. Zaterdag tijdens het avondconcert, dat de Harmonie Apollo op de Markt gaf werd brand gesignaleerd uit den Berkdijk, waar een boerderij van Jan Verhoven in vlammen opging. Door het branden van een petroleum kacheltje voor een oude zieke man, was een begin van brand ontstaan. De bewoners hadden met veel moeite dezen brand gehluscht en stonden, terwijl zij de rook uit het huis lieten trekken buiten even te verademen, toen o|>- nieuw, thans met groote hevigheid de vlammen naar buiten sloegen. Aan redden was nu niet meer te denken, te meer, daar de brandweer hier niets kon uitvoeren. De geheele boerderij lag in een uur tijd tegen den grond. Een weinig huisraad was het eenige wat kon worden gered. Het vee stond in de wei. Zondagmiddag brak brand uit in de landbouwersschuur van den heer Jan Mertens op het Kraanven. Deze brand ontstond, doordat twee kleine kin deren met lucifers hadden gespeeld. De schuur met haar inhoud, waaron der verschillende landbouwmachines lag zoo tegen den grond. Ook hier kon ile brandweer niets uitrichten. In den nacht van Zondag op Maan dag om half twee - - bijheid gelegen kampeerders brand in de boerderij van de Wed. v. Helvoirt, nabij de Roestelberg. De bewoners ble ken nog van niets te weten. Slecht met groote moeite konden zij zich redden. De slaapstede van een 16-jarige doch ter stond reeds in vlammen, toen zij wakker werd. De geheele boerderij die eigendom is van de gemeente Waal wijk werd met haar inhoud, waaronder een koe en twee varkens een prooi dei- vlammen. Begrijpelijk stond ook hiel de brandweer voor een onmogelijke taak om te blusschen. Burgemeester Mallens met de gemeente politie en de brandweer waren bij de drie branden op hun post. Omstreeks 9 uur brak 'n brand uit in den Duin nabij Efteling, eigendom van Natuurschoon, 'n Groot complex bosch en heide werd 'n prooi der vlammen en met groote moeite was het vuur met vereende krachten omstreeks half twaalf gedoofd. LOON OP ZAND. MUZIEKFEESTEN. Onder geweldige belangstelling, zoo wel van inwoners als van niet-inwo- hijna voltallige familie Verheijen, bur gemeester Mallens, het feestcomité, het bestuur en de leden der jubilee- rende verecniging, zoomede de genoo- digden der verschillende vereenigingen die deelnamen aan het festival. Na een openingswoord van den voorzitter van het feestcomité, dokter Smals nam Jhr. Verheijen het woord en schetste in welgekozen woorden het lief en leed der verecniging gedurende de voorbije driekwart eeuw. Vervolgens bood burgemeester Mallens zijn ge- lukwenschen aan, waarbij hij in het kort de talrijke bekroningen memo reerde, die een trots mogen worden genoemd zoowel voor de vereeniging als voor de familie Verheijen. In een gloedvollen speech dankte de voor zitter voor de woorden van waardee ring, tevens voor de medewerking steeds ondervonden van de familie Verheijen, van de geestelijke en ge meentelijke overheid, waarna hij zijn gelukwenschen aanbood aan de zus tervereniging Concordia uit Hilva- renbeek en Orpheus uit Tilburg, die dil jaar eveneens jubileeren en die hij den steun bij hun festiviteiten toe zegde. De heer J. A. Brekelmans de voor zitter van Concordia uit Hilvaren- beek sprak hierna nog een enkel kort woord. Nadat de eerewijn was geserveerd werd opgetrokken naar het feest terrein en een aanvang gemaakt met het festival. Den gejieelen namiddag was het een af- en optrekken van muziekcorpsen die met volle muziek door het dorp trokken van en naar het terrein en zoodoende, ondanks den vrij kouden wind, de feeststemming aanmerkelijk verhoogde. Tegen den avond arriveerde het 's Hertogenbosch Muziekgezelschap, dat door zijn keu rig verzorgd uiterlijk opviel om te 8 uur een avondconcert te geven, dat aan dat uiterlijk beantwoordde. Tweeden Pinksterdag was zonnig en in verhouding tot de voorbije dagen was hel zelfs mooi weer te noemen. Dit zal dan ook wel de reden geweest zijn dat al tamelijk vroeg op den mid dag in het dorp reeds een aangename drukte heerschte. Om half twee had wederom de of ficieele ontvangst plaats der deelne mende vereenigingen. Na de gebrui kelijke toespraken en het aanbieden van de meest welgemeende gelukwen schen die allen door den voorzitter werden beantwoord, waarbij deze een «ogenblik herdacht den dezer dagen plotseling ontslapen directeur van hel Koninklijk Muziekgezelschap Euphonia te Kaatsheuvel, de heer A. Zwaans, had de afmarsch naar hel feestterrein plaats, waar wederom den geheelen namiddag de deelnemende vereeni- gingep hun festivalnummers uitvoer den. Des avonds gaf de Kon. Erk. har monie Concordia alhier een avond concert onder leiding van den heer Groot. Wat dit gezelschap bood, was weer als altijd keurig verzorgd en een waardig sluitstuk van dit zoozeer ge slaagde festival. Een daverend applaus ma elk gedeelte bewees ook wel dat wat geboden werd, in den smaak viel. In den loop van den namiddag merkten we nog burgemeester v. Lan- schot op, die geruimen tijd op hel ter rein vertoefde. RAAMSDONKSVEER. Op den len Pinksterdag vierde Zr. Virginia (in de wereld Mej. Ca- tharina Jongbloels) in het Sl. The- resiagesticht te Raarnsdonksveer haar gouden Kloostcrfeest. Na een H. Mis van dankbaarheid opgedragen door den ZerEerw. Pater Theodoor van de H.H. Harten werd de jubilaresse gehuldigd dooi de ZeerËerw. Algemeen Overste uit Schijncel en de leden van het con vent. Voorts mocht de jubilaresse die werkzaam is aan de naaischool nog diverse gelukwenschen en bloemen manden ontvangen van leerlingen en oud-leerlingen. Het verdere gedeelte van den dag bracht de jubilaresse door temidden van de Kloostergemeenschap, waai de feestvreugde hoogtij vierde. Het feest werd voor de familie gevierd op Dinsdag 20 Mei jl. Een groot aantal familieleden en ver wanten waren verlegenwoordigd. Des morgens vond na de II Mis een gezamenlijk ontbijt plaats, waar onder door verschillende van de tafeJgenooten de feestelinge hulde en dank werd gebracht voor haar onvermoeiden ijver gedurende een halve eeuw. Daarna werden de jubilaresse en de familieleden door bruidjes afge haald voor een huldiging door de kinderen van de Fröb. Ischool. Het was werkelijk een prestatie van die kleinen om op zoo'n kinderlijke en daarom roerende wijze in 'n keurige samenspraak de jubilaresse te hul digen. Des namiddags vereenigden de gasten zich aan een gezelligen maal- tijd. Dezer dagen slaagde voor het examen Vakbekwaamheid der Cen trale Vleesch en Veehandel, afge nomen door de Vereeniging tot be vordering van slagersonderwijs te Utrecht de heei H. C. Verschuuren uit deze gemeente. Het bouwen van een melk lokaal voor rekening van den heer P. Pruijssers is gegund aan den aannemer H P. Spuijbroek, alhier. De uitslag van de gehouden verloting, bij gelegenheid van de Missietentoonstelling die alhier ge houden werd len en 2en Pinksterdag en Dinsdag jl,. is als volgt: Zondag 28 Meile prijs no. 273; 2c prijs no. 52; 3e prijs no. 2Ü 4e pr. no. 263 5e pr. no. 2286e pr. no. 139; 7e pr. no. 48; 8e pr. no. 49; 9e pr. no. 479; 10e pr.no 318; lie pr. no. 485. Maandag 29 Mei: le pr. no. 303; 2e pr. no. 337; 3e pr. no. 270; 4e pr. no. 281 5e pr. no. 147; 6e pr. no. 108; 7e pr. no. 380; 8e pr. no. 32; 9e pr. no. 278; 10e pr.no. 161; lie pr no 268. Voor de tentoonstelling waaraan diverse vermakelijkheden verbonden waren was alle drie de dagen veel belangstelling. Begunstigd door frisch zonnig zomerweer werd jl. Maandag (2en Pinksterdag) op een weiland in de Nieuwstraat, daartoe welwillend be schikbaar gesteld door Mej. Wed. M. zoor de Poorte, de 13e landdag uit gaande van den Ring 's Grevelauin Capelle en omstreken van den Bond van Ned. Herv. Jongelingsvereeni- gingin op Geref. grondslag gehouden, welke openluchtbijeenkomst stond onder leiding van den Ruigvooizitter Ds. A, Vroeg in de Wey, Neti. Herv. predikant le Loonopzand, en zich in een buitengewoon groote belang stelling mocht verheugen, waaronder ook velen uil de omliggende ge meenten. Nadat deze bijeenkomst op de gebruikelijk wijze was geopend» werd door den Ringvoorzitter een openingswoord werd gesproken, waarna achtereen volgt ris alssprekers optraden Ds. J. J. Timmer, Ned, Herv. predikant te Ermelo, Ds. J. Kokkema, Ned. Herv. predikant, eertijds te Sprang, thans te Delft, Ds. J. R. Cuperus, Ned. Herv pre dikant te Doornspyk, vroeger te dezer plaatse en Ds. P. Zandt, Ned. Herv. predikant te Delft en lid dei- Tweede Kamer der Staten Generaal eertijds predikant der Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk. De verschillende onderwerpen, welke de sprekers behandelden, werdeu door de aanwezigen met stilte aan dacht gevolgd. Tenslotte sprak de Ring voorzitter nog een slotwoord, waarna deze landdag, welke in alle opzichten geslaagd kan worden ge noemd, met gebed gesloten werd. De postduivenvereeniging„De Lucht- vaart", gevestigd in het calé Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaarf, hield j I. Zondag met oude duiven een wedvlucht vanaf Noyon Fr., waar de duiven om 7 uur in vrijheid werden gesteld. De eerst aan komende duif, welke een gemiddelde snel heid bereikte van 888,66 meter per minuut, werd geconstatee/d om 12.19.21, terwijl de laatste prijswinnende duit, welKe vloog met een gemiddelde snelheid van 743.82 meier per minuut het huk bereikte om 1.05.46. De prijzen we,den behaald door: Gebr. van Onzenoort 1, 15, 19, 27, Adr. Klootwijk 2, 5, Adr. blom 3, 25, 29, P. Bakkeren 4, 23, J. van Doornik 6 26 28, St. van Peer 7 32, J. de Jorg 8 34, J. Roosenbrard 9, Adr. Spierings 10 17, Th. van Beek 11, E. Haverhals 12. J. Versteeg 13 16 20 30, M. Mesch 14 18, W. Versteeg 21 23, Ph. van Tilborg 22, H. Vos 24 en P. Pruijssers 31. Voor de a s. Zondag te houden wedvlucht vaiiaf Corbeii Fr. worden de duiven Don derdag e.k. des avonds van 7 tot 9 uur in het clu lokaal ingekorfd. De echtelieden H Verduijn en Joh. de Rooij, wonende aan de Zandschel, hopen Dinsdag 13 Juni as. hun diamanten huwelijksfeest te vieren. hebben gevoerd. Reiden hebben gesproken over de offers, die de jonge menschen in den wereldoorlog voor den vrede hebben gebracht, en over de noodzakelijkheid, het werk, waai voor zij hun leven hebben gegeven, in hun geest voort te zetten. De Ilaliaansche onderstaatssecre taris van Luchtvaart, Generaal Valle, heelt officieel medegedeeld, aldus United Press, dat de Ilaliaansche en Duitsche luchtmachten weder- keerige accoorden gesloten hebben, óie in staat zijn, „elke poging tot omsingeling ongedaan te maken". De inhoud van het met de Duit sche luchtmacht gesloten accoord hl ij ft geheim. Onmiddellijk nadat het „pact van staal" met Duitsland ge sloten was, hebben de vertegenwoor digers van de Ilaliaansche en Duit sche luchtmacht de aangelegenheid binnen het kader van het pact besproken. De generaal deelde voorts mede, dat een accoord werd bereikt bij het jongste bezoek van den Duilschen onderstaatssecretaris van Luchtvaart, generaal Milch, die aan het hoofd stond van een delegatie j De ouders waren den geheelen der Duitscheluchtmacht en Zaterdag avond van huis geweest. Bij hun thuis- worden op de meest smaakvolle wijze door onze drukkerij uitgevoerd Wij hebben voor dit doel sprekende papiersoorten, talrijke series nieuwe mo derne letters in verschil lende grootten. Wij zorgen voor pakkende reclame biljetten. hun ner, een meisje van zes en een jon gen van vijf jaar, is het gelukt de le vensgeesten nog op te wekken, doch 't derde kind, een jongetje van drie jaar, was reeds overleden De j.l. door Mussolini werd ontvangen. in audiëntie DUIVENSPORT WAALWIJK „De Jeugdige Vliegers". Zondag 28 Mei hielden de Postduiven verenigingen „De Jeugdige Vliegers" Waalwijk en „De Postduif" Drunen, een gecombineerde wedvlucht vanuit Noyon (Frankrijk). Afstand 276 K.M. Los om 7 uur; wind Noord. Eerste duif om 12.8.52; laatste duif om 12.55.57. De uitslag was als volgt: A. Verhoeven 1, 21; H. Knippels 2, 14, 11. v. Ravensteijn, Drunen 3, 12, 23; H. Pullens 4, 15; Jos. de Peffer 5, 7, 8, 10, 20; Jos. Hensen 6, 24, 30; Th. v. d. Geld 9, 19, 27, 29; A. Stam 11, 26; B. van der Pennen 13; C .Schuwer 16; Ant. v. Hilst 17; P. Willem.se, Drunen 18, 25; A. v. d. Hoven, Drunen 22; A. van Eeten 28. A.s. Donderdag van 7.30 uur tot 8.30 uur ïnniaiiden voor Corbeii (Frankrijk) 388 K.M. De verschillende uitslagen der Dui venwedstrijden worden in ons volgend nummer opgenomen. S» De Roerenleenbank hiel Maa dag 2e Pinksterdag haar algemeene jaarvci gadci Jng 1 Uit voorlezing presentielijst bleek dat de vereeniging 160 leden telt. De Kassier de heer Wilgers gaf voorlezing van de verslagen en lichtte de cijfers toe. Uit de reke ning bleek dat was ontvangen aan spaargelden f 17,481,47 Terugbe taalde spaargelden f24,1 17,94. Aan nieuwe voorschotten f3190, De uitslaande voorschollen bedroegen volgens balans f4570. De totale omzet aan inkomsten en uitgaven bedroeg f 830O0,— De aftredende bestuursleden Th van Mierlo, C. van de Water en L. van Baardwijk werden herkozen, alsmede de aftredende leden van den raad van toezicht de heeren Th. van Mierlo en Th. Mostermans Een voorstel van 't bestuur om aan den R.K. Boerenbond en aan de R.K. Jongen Roerenstand ieder een subsidie van f5,-toe te kennen, werd goedgekeurd. De rente der spaargelden en credielen werden ongewijzigd vast gesteld op 2,64 en 4 procent. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Zondagmorgen kwam de heer V., bakker der coöperatieve bakkerij »Broederhulp« alhier, lot de ont dekking dat zich dieven toegang hadden verschaft tol de bakkerij en door openbreking vaneen lessenaar daaruit een bedrag van ca. f200 hadden ontvreemd. Hiervan werd aangifte gedaan bij de politie, die zich direct var? de situatie op de hoogte stelde en een onderzoek in stelde. De dader(s) zijn tot heden nog niet bekend. De gewoonlijke jaarlijksche verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier zal plaats hebben op a s. Donderdagavond 5 uur. Een zoontje van R. aan het Oosteinde alhier, was Dinsdagmor gen op een vrachtaulo geklommen en had het ongeluk onder bet rijden eraf te vallen, Het jongetje kwam met het hoofd op de straal terecht en bekwam ernstige en bloedende verwondingen, zoodat het door Dr. Winkelman moest worden behan deld. In den nacht van 25 op 26 dezer werd ingebroken bij den heer G. Kamp. De dader is binnengekomen door een tuimelraam en heelt ge tracht de winkellade te forceeren. Toen de heer Kamp na eenig ge hoord gerucht een onderzoek wilde instellen schijnt de inbreker dit gemerkt te hebben en toen men in den winkel kwam was hij verdwe nen, Er schijnt niets te. worden vermist. De politie stelt een onderzoek in. De werkman P. v. Dongen viel op de thuisreis van zijn werk doordat hij met zijn rijwiel in aan raking kwam met een hond in het Bossche veld van zijn rijwiel. Aan vankelijk liet het ongeval zich goed aanzien doch bij het vervolgen zijner reis werd dit erger en moest hij zich onder geneeskundige behande ling van Dr. Wijffels stellen. J. v. B., Eethen, vuurwapenwet, f 10 boete. Lr. J. v. Z Sprang—Capelle, crisis—rund- veebesluit f 25 boete. M. A. W., Sprang—Capelle, crisis-rund— veebesluit t 10 boete. A. v. d. V., Drunen, crisis—zuivelbesluit, f 20 boete. C. J. O., Sprang—Capelle, links houden, f 25 boete. In üei caie CAPELLE. oa" 4en heer Ant. v. Dijk aan het Bruggetje te Vrijhoeve Capelle werd jl. Vrijdag 26 dezer des avonds halt acht de algemeene vergadering van stemgerechtigde in gelanden van het waterschap «De Binnenpolder van Vrijhoeven Cap- pel» onder leiding van den heer J. J, Pruijssers. Na opening en behan deling der ingekomen stukken, volg de mededealing van het prokes-ver. baal van kasopname bij den pinning meester, waarna de rekening over het dienstjaar, aangevangen 1 Juli 1937 en geëindigd 30 Juni 1938 wordt vastgesteld in ontvangsten op f678.48 en in uitgaven op f 4*4,93, sluitende met een batig saldo van f233,53. De begrooting voor het nieuwe dienstjaar, aanvangende 1 Juli a.s. en eindigende 30 Juni 1940 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f751,35, terwijl voor dit dienst jaar de omslag werd vastgesteld op f 3 per h.a. Na aanneming voorstel 't bestuur te machtigen tot onderhandsche aanbestedingofjuitvoen'ng van voor komende werken in eigen beheer, werd de vergadering door den voor zitter geslolen. A. F. M. R., Heusden, doorgang niet vrii t 10 boete. C. J. de W., Dussen, links houden, f 5 boete. P. W. D., Loon op Zand, links houden f 3 boete. J. A. O., Loon op Zand, rijwiel zonder licht, f 1 boete. La. Aa. de J., Sprang—Capeile, rijwiel zonder licht 2 x^f 2,50 boete. L. van E.. Waalwijk, geen achterlicht, f3 boete. M K. Vlijmen, geen achterlicht.fi boete. J. K., Dussen, geen achterlicht, f 5 boete Z. S., Dussen, geen achterlicht, f 2 boete. Aa. K., Waspik, geen achterlicht, f 3 boete., Tha. van B., Waalwijk, geen achterlicht f3,— boete. L. v. d. L. Loon op Zand, geen achter licht, f3.— boete. L. v. E. Waalwijk, geen bel. f2.— boete. Aa. K. Waspik, geen bel. f2,— boete. C. P., Heusden, venten f3,— toete. J. de V., Vlijmen, geen richting f3, boete. De politierechter te 's Bosch wees o.m. de navolgende vonnissen: L. B., Raarnsdonksveer, verboden vervoer sigarettenpapier f25,— boete of 10 dagen hechtenis. A. v. d. P., Waalwijk, veiboden vervoer van sigarettenpapier, veertien dagen ge vangenisstraf voorwaardelijk. Op het kerkhof van Neuilly is ter nagedachtenis van de Amerikaan- sche soldaten, die in den wereld oorlogzijn gevallen, een monument onthuld, waarbij de Fransche pre mier Daladier, en de Amerikaansche ambassadeur, Bullitt, het woord Tien booten vernield Binnen weinig minuten stond Dinsdagmorgen, omsteeks elf uur, aan de Koenenkade, het houten gebouw van de „V.E.B A." te Am sterdam, waarin de scheepsbouw- werkplaals en winkel van de firma v.d. Veen was gevestigd, in lichte laaie. Eén der scheepsbouwers was even te voren bezig geweest met het menden van huidverf, toen plotseling debus, waarin de ver werd gemengd in brand geraakte, vermoedelijk doordat benzinedampen in aanra king kwamen met een brandende sigaar. Het vuur greep snal om zich heen en in enkele seconden stond de geheele werkplaats in brand. Ook de kleeren van den heer v.d. Veen vatten vlam, doch hij kon dil vuur spoedig blusschen. De eigenaar rende naar de telefoon en waarschuwde de brandweer, doch nog voordat de eerste motor, spuit van den post Omstel veensche- weg arriveerde, was het vuur over. geslagen naar de bootenbergplaats, waar tien pas vervaaidigde booten waren geborgen. Nadien deelde het fel brandende vuur zich reeds mede aan den winkel, waar elleg, wat maar eemgszins brandbaar was. werd vernield De vlammen sloegen hoog boven het dak uit toen de brandweer arriveerde en onder lei ding van brandmeester Hill het blusschingswerk met kracht kon worden begonnen. Vier slangen werden uitgelegd. Ondanks het feit, dat de brand met groote felheid woedde, slaagde de brandweer er toch spoedig in het vuur te overmeesteren. Het houten gebouw met den inventaris en de kostbare booten brandde totaal uit. Het gebouw en inventaris waren voor f 10.000 verzekerd. Arbeider gedood. Gisterochtend omstreeks 7 uur was in de fabriek van de n.v. Olie slagerij en Graanhandel v/h, F. Eikelhof aan het Weesperzandpad te Weesperkarspel de 37-jarige ge huwde Damhuis bezig in zijn afdee ling. Daar is de man door een drijfriem gegrepen. Men vond hem in deerniswekkenden toestand lig gen. Onmiddellijk werd geneeskun dige hulp ingeroepen, hetgeen echter niet meer mocht baten. De man is kort na het ongeluk overleden KIND IN DEN ROOK GESTIKT. In een der gemeentewoningen aan den Wijkermeerweg te Beverwijk zijn drie kinderen van de familie G. door rook bewusteloos geraakt; bij twee komst bemerkten ze, dat er een ver stikkende rook in de woning heerschte. Oogenblikkelijk werd de politie ge waarschuwd, die alles in het werk heeft gesteld, wat mogelijk was. Men heeft kunstmatige ademhaling toegepast on der leiding van dr. Duterloo en ook nog gebruik gemaakt van den zuurstof- koker. Het jongste kind kon niet meer gered worden. DE TERRORISTEN IN ENGELAND. Ontploffingen in bioscopen. Gasmaskers en bioscopen daarop hadden de lersche terroristen het hoe-vreemd de combinatie ook is gedurende de Pinksterdagen voorzien. Maandagavond laaiden op vijftien plaatsen tegelijk in de straten van Belfast de vlammen op, bijna twee duizend gasmaskers, door I.R.A.-man- nen uit de huizen gehaald, werden in hel openbaar verbrand, omdat zij „een symbool waren van het Britschc be wind. Op één punt werden de terroris ten door de politie verrast en ontstond een schietpartij. In een bioscooptheater te Liverpool ontplofte een traangasbom elf vrou wen en negen mannen moesten zich als gevolg daarvan in het ziekenhuis onder behandeling stellen. In biosco- l pen te Birmingham werden magnesi- umbommen gelegd. De autoriteiten vermoedden reeds voor Pinksteren dat er iets broedde er waren speciale maatregelen getrof- <Bw fen, doch het is de vraag of men voor zien heeft, dat de activiteit van de l.R.A. zich gedurende de feestdagen op zulk een ongewone wijze zou de- monstreeren. De l.R.A.-leden werden gemobili seerd via een radio-omroep van een ge heimen zender, die zich ergens in Ier land bevond. Opdracht werd gegeven een groot aantal gasmaskers te ver branden. TAXI nOODIG? kunnen inlichtingen over de leer en gebruiken der Katho lieke Kerk gratis verkrijgen bij het 51491 Diocesaan Inlichtingen.Bureau - Papenhulst 5 DEN BCrSCIï Lectuur wordtgraRstoegezcndei. Wij hebben nieuwe monsterboeken met een keur-collectie en gereed. Bij voorkomende gele genheid gelieve deze be slist in te zien. Bij bestelling aan tus- schen-personen, gelieve men uitdrukkelijk te vragen naar het monsterboek van onze firma. Hoogachtend, aanbevelend, Xulwijkeclie Stoomdrukkerij Antoon Tillen

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6