En voeren daarom ten Hemel harmonische klanken. OP ZONDAG 4 JUNI: OP DINSDAG 6 JUNI: ,,dat de Kerk het recht heeft voor elk vak van onderwijs scholen te stichten, niet alleen lagere, maar ook middel bare en hogere. De belangstelling van den Zeereerw. Jubilaris ging in de eerste plaats uit naar die tak van onderwijs, welke meer bijzonder een sociaal karakter draagt, n.I. het huishoudonderwijs voor de hon derdtallen meisjes, die hier in de fa brieken gaan werken en aldus niet of onvoldoende voor haar taak als toe komstige huismoeder worden voorbe reid. Zoals de toestanden nu zijn gegroeid, is de leuze ,,geen enkel meisje in de fa briek niet te verwezenlijken. Pastoor Heezemans heeft het als zijn plicht be schouwd mede te werken tot wegne ming van de schaduwzijden van die fa brieksarbeid, o.m. door aan die meisjes de gelegenheid te bieden zich practisch en theoretisch te bekwamen in de huis houdelijke vakken. Een ,,R.K. Vereni ging voor nijverheidsonderwijs van Meisjes en Vrouwen'- werd in 1936 opgericht, steun werd verkregen van Gemeente en Rijk. Over een half jaar zal in een schoolgebouw, dat in- en uit- wending aan de hoogste eisen voldoet, aan vele meisjes, naar-wij hopen, dat zo noodzakelijke huishoudonderricht worden verschaft. Een sociale school bij uitnemendheid in onze gemeente is ook de school voor buitengewoon lager onderwijs, de Don- Bosco school genaamd, welke aan kin deren die niet geschikt zijn de lessen in gewone scholen te volgen onderwijs geeft volgens een methode welke aan hun aanleg is aangepast. Deken van Riel had reeds de oprich ting van een dergelijke school overwo gen, maar de plannen waren in het ar chief van het R.K. Kerkbestuur bijna vergeten blijven rusten. Een toevallige ontmoeting, welke Pastoor Heezemans met Rector Goorts z.g. had. is de aan leiding tot de snelle toestandkoming van deze school geweest (1936), waar bij het Kerkbestuur wederom de zeer gewaardeerde steun van ons Gemeen tebestuur mocht ondervinden. Er was nog een categorie kinderen die te Waalwijk geen katholiek onder wijs konden genieten, n.I. de meisjes, die '.u de lagere school te hebben afge lopen, I.aar kennis nog wensten uit te breiden en te verdiepen. Een middel bare school voor meisjes zou hier geen levensvatbaarheid hebben, een volle dige LI.L.O.-school voor katholieke meisjes was hier nodig en voldoende. Anderhalf jaar geleden kwam ook deze school tot stand, waarmede trou wens de zorgen nog niet zijn verdwe nen, want het tegenwoordig schoolge bouw kan niet lang meer dienen tot huisvesting van het lager en uitgebreid lager onderwijs. Aan de St.-Teresi^-scholen is boven dien nog een bewaarschool of liever een school voor voorbereidend lager onderwijs verbonden, een tak van on derwijs, welke niet gesubsidieerd wordt en dus geheel ten laste van het Kerk bestuur komt. Hier gelden de woorden van Vondel: ,.Wij groeien vast In tal en last Ons tweede vaders klagen." Er moeten nieuwe lokaliteiten ko men voor de vele jonge kinderen, die wegens plaatsgebrek niet kunnen wor den aangenomen. Ze moeten boven dien een speelterrein hebben, waar zij zich vrij kunnen bewegen; geheel in overeenstemming met de ideeën van den kindervriend Fröbel. De bouw van een nieuwe bewaarschool met veel licht en lucht is dus een nieuw punt op het programma. Met de enige middelbare school ter plaatse heeft de jubilerende Pastoor al leen directe bemoeiingen gehad in de jaren 1935, 1936 en 1937, toen Z.Eerw. voorzitter van het college van Gecom mitteerden van de toenmalige Hogere Handelsschool was. Het is echter ook zijn wens, dat uitbouw tot een volledige H.B.S. A en H.B.S. B voor een plaats als Waalwijk, niet te lang op zich zal laten wachten. We menen duidelijk te hebben aan getoond. dat Pastoor Heezemans in de ruim 4J/2 jaar, dat hij hier werkzaam was. heel wat werk heeft gepresteerd om Waalwijk te maken tot het onder- wijs-centrum van de Langstraat. Er is echter op dit gebied nog meer te doen. Wij hopen, dat God hem daartoe de kracht en energie moge geven en dat Pastoor Heezemans bij zijn gouden feest met voldoening mag terugzien op alles, wat hij hier op onderwijsgebied heeft tot stand _gebracht. DE VRIES, Kerkmeester Par. St.-Jan. Waalwijk, 1 Juni 1939. Het Eere-Comité: De Edelachtbare Heer Burgemeester E, C. J. Moonen, Voorzitter. R. J. van Rooij, W. Vólger, Kapelaans Parochie St. Jan. Ant. van Lierop, J. van Dooren-de Greeff, J. van Iersel, G. van boon. Kerkmeesters Parochie St. Jan. Drs. G. de Vries, Overste Broeders O.L.V. Onbevlekt Ontv. Overste Zusters J.M.J. St. Teresia-gesticht. W. Eibers. Wethouder Gemeente Waalwijk. F. Smolders, Wethouder Gemeente Waalwijk. J. van Mierlo, Secretaris Gem. Waalwijk. Dr. H. Langemeijer, arts. Drs. M. Kolster, arts. J. Timmermans, Voorz. Waalwijks Belang. J. Tielen, Uitgever-Redacteur ,,De Echo van het Zuiden. L. Christ, notaris. H. van Well, Dir. R.K. Midd. Handels avondschool. J. v. Roy, Hoofd Don-Boscoschool. Mej. P. van Slobbe, Dir. R.K. Huishoud- en Industrieschoo.l Th. van Delft, Dir. Avondteekenschool. A. Froklage, Voorz. R.K. Onderwijzersbond. afd. WaalwijkHetisden. H. Minke, Voorz. St. Vincentiusvereeniging. Mevr. C. v. Loon-Gragtmans. Pres. St. Elizabethsvereeniging. A. Jansen-Huys, Wit-Gele Kruis. J. de Leyer, Prefect H. Familie. Mej. M. de Kort, Hoofdprefecte Maria- congregatie. Th. Bakkers, Secr. R.K. Kiesvereeniging. J. van Eijckelenburg, Voorz. R.K. Midden- standsvereeniging. F. Passier, oud-Voorz. R.K. Werkliedenvereen. J. van Loon, Voorz. Ncd. Chr. Boerenbond afd. Waalwijk. Mevr. M. Hoffmans-van der Schoot. Pres. R.K. Vrquwenbond. Mej. Thomas Toonen. Presidente Kath. Arbeidersvrouwenorganisatie. A. van den Broek, Voorz. Kath. Jonge Middenstandsvereeniging. Mej. D. van Delft, Kath. Vrouwelijke Jeugdbeweging. Fr. de Vaan, Voorzitter Jonge Werkman. ONZE BONDSADVISEUR IN HET ZILVER. Onze Bondsadviseur, Pastoor H. F. Heezemans, viert op 4 Juni a.s. zijn zilveren priesterfeest en dit feit is voor ons aanleiding om bij deze gelegenheid een enkel woord te wijden aan de be tekenis van dit Adviseurschap. Gaarne geven wij als Bond bij deze gelegenheid blijken van belangstelling, hoogachting en waardering voor den persoon en het werk van Pastoor Hee zemans, als Adviseur van onze Bond. Pastoor Heezemans werd in Novem: ber door Zijne Hoogw. Excellentie be noemd tot Adviseur van de Bossche Diocesane Werkliedenbond en volgde daarmede op Pastoor de Kroon, die een groot aantal jaren Geestelijk Adviseur van onze Bond was. Reeds voordat Pastoor Heezemans officieel als Bondsadviseur was be noemd. werd er al gemompeld dat de kans groot was, dat de oud-professor van het Groot Seminarie, Pastoor Hee zemans, zou worden benoemd tot Ad viseur van de Bossche Diocesane Werkliedenbond. In onze kring hoopten wij dat de ge ruchten zouden blijken waarheid te be vatten, want Pastoor Heezemans had toen reeds in de sociale beweging in dit Bisdom een goede naam, doordat hij op sociaal terrein vèel en verdienstelijk werk had verricht. Toen de officiële benoeming plaats vond. hebben wij ons hierover ver heugd in de vaste overtuiging dat Pas toor Heezemans een zeer goed Bond- adviseur voor ons zou zijn. De praktijk heeft bewezen dat onze overtuiging op goede gronden berustte. Pastoor Heezemans stelt belang in het werk van onze Bond en hij bepaalt zich niet tot een belangstelling vanuit zijn pastorie, maar hij leeft met onze organisatie mede door het steeds bij wonen van al onze bestuursvergaderin gen. Centrale Raadsvergaderingen en andere bijeenkomsten, welke door onze Bond gehouden worden. Gaat de belangstelling van Pastoor Heezemans uit naar het gehele bonds- werk, meer speciaal heeft een bepaalde zijde van de werkloosheidszorg zijn grote belangstelling. Pastoor Heezemans voelt de materi ële nood waarin zeer veel werklozen verkeren zeer goed aan, maar nog meer zorg heeft de Pastoor voor de morele noden der werklozen. Een aantal maanden geleden werden door den HoogEerw. Pater Provinciaal der Capucijnen een zestal Paters be schikbaar gesteld, die in de Bossche Diocesane Werkliedenbond tot taak kregen de geestelijke belangen der werklozen te behartigen. Dit werk staat onder de stimulerende leiding van onze Bondsadviseur, die voor dit werk grote en daadwerkelijke belangstelling aan de dag legt. Vervolgens wordt in onze Bond het z.g. Segoba-werk gedaan, waardoor de werklozen op nuttige en aangename wijze worden beziggehouden en waar door getracht wordt de werklozen ge heel van de stempellokalen weg te hou den. Ook voor dit werk heeft Pastoor Heezemans zeer veel belangstelling en zijn bijzondere zorg gaat wel hier naar uit dat dit Segoba-werk moet blijven in handen van de Bossche Diocesane Werkliedenbond en dat dit werk niet door de Regering uit onze handen zal worden genomen. Pastoor Heezemans heeft in deze het begin#! der subsidiariteit verdedigd en veilig weten te stellen doordat de Mi nister van Sociale Zaken in een circu laire aan de gemeentebesturen heeft medegedeeld dat het Segoba-werk voor dit bisdom in handen ligt van de Bos sche Diocesane Werkliedenbond, wel ke organisatie door Zijne Excellentie den Minister van Sociale Zaken is er kend. Pastoor Heezemans is groot voor stander van de zelfwerkzaamheid der individuen en groepen van individuën en hij bevordert ook zo veel mogelijk de practische toepassing van dit voor name sociale beginsel. De Bossche Diocesane Werklieden bond feliciteert U van harte met Uw Zilveren Priesterfeest en wenscht U toe een rijk priester- en sociaal leven. F. J. J. HOOGERS, Voorzitter Bossche Dioc. Werkliedenbond. BIJ HET ZILVEREN PRIES TER JUBILEUM VAN ON ZEN GEESTELIJKEN - AD VISEUR: PASTOOR HEEZEMANS. Nu mij door de Redactie van ,,De Echo van het Zuiden" de vriendelijke gele genheid geboden wordt om bij het Zil veren Priester-Jubileum iets in het openbaar over den geachten Jubilaris te zeggen, wil ik dit zeer gaarne doen. Allereerst onderschrijf ik de zeer waardeerende woorden die onze secre taris, de heer Ger. Veltman, heeft ge richt in zijn verslag over de afgeloopen kwart-eeuw van ,,Het Wit-Gele Kruis" aan het adres van den ZeerEerw. heer Heezemans. Ik voeg hieraan het volgende toe: Mag van iederen medewerker van ,,Het Wit-Gele Kruis" op de eerste plaats verwacht worden, dat hij voelt voor charitatief werk in het algemeen en voor hulp aan zieken, vooral aan arme zieken in het bijzonder, dan con stateer ik tot mijn overgroote vreugde, dat Pastoor Heezemans in onze Ver- eeniging op zijn juiste plaats is. Heerlijk is het voor mij te weten, dat wij in onzen Adviseur mogen zien een hartelijk voelend medewerker, die ons actief en daadwerkelijk zijn grooten steun op velerlei gebied geeft. Het is mij daarom een groote be hoefte, Hem hiervoor openlijk dank te brengen, mede namens 'mijn mede-be stuursleden. Ik houd mij" overtuigd, dat ik tevens de gevoeleps vertolk van velen onzer leden, vooral van hen. die wij mede door Zijn steun en hulp verpleging en verzorging konden geven. Pastoor Heezemans, Hooggeachte Jubilaris, blijf ons met raad en daad helpen in de toekomst! Uit naam onzer zieken, vooral uit naam onzer arme zieken, vraag ik U dit beleefd doch met aandrang. U kunt m.i. geen daad van grootere charitatieve waarde stellen. Er is bij ons nog zooveel te doen: ei zijn helaas nog zooveel arme tobbers, mede-menschen die gebrek lijden. Intusschen: Hartelijk gefeliciteerd! Muitos Annos! ,,Het Wit-Gele Kruis ARN. VERWIEL, Voorz. HET AVONDFEEST VAN DE JEUGD. Het is moeilijk, het avondfeest Van de jeugd, dat Zondagavond op het raadhuisplein gevierd wordt, met een woord in te leiden. Omdat een feest niet met een woord wordt begonnen het feest en de blij de feeststemming is er, wanneer het woord wordt gesproken. Daar wordt Zondagavond op het raadhuisplein een feest gevierd, een feest van de jeugd. Daar wordt geen tooneelstuk ge speeld, daar wordt geen uitvoering ge geven, want een feest wordt niet ge speeld en wordt niet uitgevoerd, maar wordt gevierd. Dat zal er te zien en te hooren en vooral mee te vieren zijn: het feest van de jeugd, de jeugd die zelf feestviert, omdat de Pastoor feest heeft. Met deze opzet is het natuurlijk on mogelijk te vertellen wat er precies al lemaal zal gebeuren. Omdat je een feest zelf mee moet vieren. En er van te voren niets van verra den mag. Kap. ANT. VAN LIEROP. 1914. „PASTOR BONUS." 1939. Bloemen geuren vlaggen wapp'ren kinderstemmen juichen blij nu wij heden mogen vieren 't Zilv'ren-Priester-jubeltij, van den Herder der parochie onzen leidsman onzen trots, overladen met talenten Priester, bij de gratie Gods. Dankbaar stijgen de gezangen, hemelwaarts op dezen stond, Gode prijzend voor Zijn goedheid. Die ons zulk een Herder zond! Blakende van zielenijver onophoudelijk in de weer, als de onvermoeide werker, in den wijn gaard van den Heer. Strijder voor zijn Koning Christus, met als wapen, slechts, het kruis, brengend steeds weer pracht en luister - en méér volk in Godes Huis! Met ons allen medelevend in ons lief, zoowel als 't leed, dat Gij met Uw groote visie telkens weer te louteren weet. Op katheder of den kansel waar of men Uw tale hoort. toont Gij U aan heel de schare kunstenaar van 't Goddelijk woord! Als socioloog van grootsch allure steldet Gij Uw scherp verstand in dienst als geestelijke raadsman van geheel den werkmansstand. Pracht-Pastoor en stralend Priester - Herder - Leeraar - menschenvriend, door Uw overvloed van deugden hebt Gij onzen dank verdiend. En wij Uwe parochianen bidden heden dankbaar blij: ,,Ad Muitos Annos!" Pastor Bonus, tot heil van Kerk en Maatschappij! H. van Engelen. V Aan den Zeereerwaarden Heer Pastoor H. HEEZEMANS. FEEST-GEDICHT ter gelegenheid van zijn 25-jarig Priesterfeest. Eerbiedig opgedragen door Corn. v. d. Wiel Zeereerwaarde, Zilveren Jubilaris! O, zeer beminde Heer Pastoor-, Wij jubelen mee met heel het Hemelsch Engelenkoor. Hoe vaak heeft de Heer in die 25 jaren, Voor U dagelijks uit den Hemel komen varen; Voor dat wonder kunnen wij Hem niet genoeg danken Want voor een Priester is er geen grooter genot. Da^i het dagelijksch ontvangen van Zijn Heer en zijn God Niets dat hem van Zijn Altaar scheidt, Geen aardsch genot, geen ijdelheid. Over zoo n echt Priesterlijk leven Zal de Heer Zijn Zegen geven. En Hij schenkt hem bij zijn dood, 't Aanschouwen van het Hemelsch morgenrood. Met Zijn Eerwaarde leven wij vertrouwelijk mee. Hij is de stichter van de K.J.C. 't Is wel één van zijn prachtigste werk En t maakt de jeugd ook innerlijk sterk. Wij kunnen er hem niet genoeg voor roemen, En strooien ter zijner eer de geurigste bloemen. Want veel heeft hij voor de parochie gedaan. Waar wij als menschen verbaasd van staan. En Zijn Eerwaarde z'n liefste werk. Dat is de luisterrijke versiering in de Kerk; Want als daar eens vreemdelingen binnen gaan. Dan blijven zij eerbiedig staan, En zeggen, lof-prijzend, tot elkaar: ,,Wat een bloemen-paradijs daar aan het Altaar!".- Ik hoop dat God nog vele jaren, Zijn Eerwaarde in zijn Priesterlijk ambt mag sparen. Dat zijn van mij de innigste wenschen En ook van alle Parochie-menschen. Ja. dat U eens de 50 jaren moogt vieren En U de gouden Kroon mag sieren. En daarna 't diamanten-feest, Zooals t maar zelden is geweest. PROGRAMMA DER FEESTELIJKHEDEN. OP ZATERDAG 3 JUNI: Om 7 uur n.m.: De feestklokken luiden, in heel de parochie waaien de vlaggen uit. Des morgens onder de H. H. Missen: Algemeene H. Communie vati de parochianen uit dankbaarheid. Om 10 uur: Plechtige Hoogmis met assistentie, opgedragen door den Jubileerenden Pastoor. Voor den aanvang der Hoogmis zal de Pastoor aan de pastorie worden afgehabld. De feestpredicatie zal gehouden worden door den Weleerw. Heer Kapelaan van Rooij. Door het Zangkoor zal met Jongenskoor de Missa Brevis van Palestrina worden uitgevoerd. Om half één: Officieele receptie in de groote zaal van den R.K. Werk liedenbond. Openingswoord door den Weleerw. Heer Kapelaan van Rooij. Priester-Cantate door Zangkoor met Jongenskoor. Aanbieding van het feestgeschenk door den Voorzitter van het Eere-Comité, den Edelachtbaren Heer Burgemeester E. J. C. Moonen. Gereserveerd. Gelegenheid tot persoonlijke felicitatie en feestlied. De receptie is voor alle parochianen toegankelijk. Vanwege de plaatsruimte kunnen echter geen kin deren worden toegelaten. Om half zes: Plechtig Lof met Te Deum en toespraak van den Pastoor. Door het Zangkoor zal het Te Deum van Th. Ettema worden uitgevoerd. Om half acht: Serenade aan de pastorie door de Harmonie St. Crispijn, de Liedertafel Oefening en Vermaak en de Liedertafel „de Vereenigde Zangers". Om kwart over acht: Op het Raadhuisplein Avondfeest van de jeugd. Door de mannelijke en vrouwelijke jeugdbeweging met medewerking van de Harmonie St. Crispijn. Om half acht: Plechtige H. Mis voor de kinderen, die dan ook een Al gemeene H. Communie voor den Pastoor zullen horden. Verder in den voormiddag kinderhulde op de verschillende scholen. melodie: frysk folksliet HET FEESTLIED: Nu stijg' een lied uit harten en uit monden, een feestlijk lied op dezen dag, nu de Pastoor, en wij met hem verbonden, zijn priesterfeest hier vieren mag: viere den priester een lied en een feest, siere den priester God Zelve het meest. (bis). Dat stijge luid: om vijf en twintig jaren in éénen, schoonen dag gevierd, een lied om God, een dank om Zijn bewaren, een bede om wie dit vieren siert: viere den priester een lied en een feest, siere den priester God Zelve het meest. (bis). Zoo moet een feest en een gebed verbonden, een feestgebed op dezen dag: dat de Pastoor, door God tot ons gezonden, nóg jarenlang dat blijven mag viere den priester een lied en een feest, siere den priester God Zelve het meest. (bis).

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 10