SPORT INGEZONDEN STUKKEN. Zilveren jubelfeest van de Zusters van Berkdijk (Kaatsheuvel), KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. DUSSEN. Zalig het volk, dat het jubelen kent. K&NriMi Als op iemand die zaligspreking mag worden toegepast, dan zeker op 't goede volk van Berkdijk, dat zijn Zusters zo uitbundig heeft toe gejuicht, zo van harte gemeend heelt bejubeld. Wees matig in je verwachtin gen zei me iemand, toen ik Za terdags voor Pinksteren me ter feestviering naar Berkdijk begaf, want ik had het genoegen en de eer (ja, de EEK 1) tot de genodigden te behoren 1 Duidelijk was in die woorden de bittere nasmaak te proeven van de minachting, waar mee »men« in 't verleden op Berk dijk, of 't zogenaamde »Straatje«, in eigen zelfgenoegzaamheid dacht te mogen neerzien. Hadden ze het zilveren bestaans- feest van het Berkdijkse Lieidege- sticht eens van nabij kunnen mee maken, ze zouden zich gedwongen voelen, hun ideeën van waardering te herzien't Was alles tiptop, 't was alles AF Toen we in de late namiddag van uit Kaatsheuvel de parochie Berkdijk binnen reden, wapperde reeds huis aan huis de vaderlandse vlag fees telijk langs de straten. In de voor tuin van het Huis stonden we be- wonderend stil voor 'n zeer smaak volle ereboog, opgebouwd in de stijl van het Gesticht, geschilderd in zachtblauwe, zachtgele en witte tinten, waartegen de gulden letters «HULDE AAN ONZE EEKWAAR- DE ZUSTERS«, zowel als de gloed van de geraniums en het tere groen der asperages in de bloembakken schitterend voldeden. Hoog in 't front van de hoog was, echt fijnge- voeld, het portret aangebracht van den beminden, al te vroeg ontslapen Stichter, Pastoor Eras, die met onbekrompen vrijgevigheid bij zijn zilveren priesterfeest het gesticht met de scholen aan zijn parochie ten geschenke bood. Ook de witgele pyramiden met de prachtige bloem bakken en de witgele vlaggen deden 't uitstekend. In volle lenteglorie ging 's ande rendaags de heerlijke Pinkstermor gen van de jubeldag over Berkdijk op. Na de algemene kindercommunie van meisjes en jongensschool op de eigenlijke feestdatum, 26 Mei, naderden nu onder de eerste H. Mis de volwassenen in dichte rijen ter H. Tafel, om God te danken, voor alles, wat in die 25 jaren van uit het Liefdegesticht door Katholiek Onderwijs, door Wijkverpleging en Verzorging van zieken en ouden van dagen over Berkdijk aanzegen was uitgegaan. Kwart voor tien werden de jubi lerende Zusters aan het Klooster afgehaald voor de plechtige Hoogmis in de kerk. 't Werd een ware triomftocht. Door een stoet van bruidjes, die levende arondskelken droegen, voorafgegaan en begeleid; onder de vrolijke tonen der Berk dijkse fanfare, langs twee hagen van bloemenzwaaiende schoolkinderen, waarachter honderden en nog eens honderden blijgroetende en oprecht meejubelende mensen van Berkdijk zich hadden opgesteld, werden de Feestelingen ter kerke geleid. Op 't kerkplein stonden links de Gilde- meisjes. rechts de Jonge Wachters. In de middelgang der kerk vormden een dertigtal palmendragende enge len in rood-gele kleding een ware erewacht. De solemnele Hoogmis werd op gedragen door een Pater Capucijn, geassisteerd door twee Paters van de H. Familie uit Kaatsheuvel. In stille bewondering mochten de Zusters luisteren naar het meesterlijk orgelspel van den kunstzinnigen Organist en de prachtige zang der koristen, die een driestemmige mis zo fijn beschaafd ten gehore brach. ten, dat een welgeoefend stadskoor 't hun niet zou verbeterd hebben. En sommigen der feestvierende Zusters, die het in haar eerste Berk- dijkse jaren heel anders hadden meegemaakt, hebben stilverheugd dank gebracht aan God, dat Zijn lof door deze eenvoudige mensen in dere majestueuze en toch echt intieme dorpskerk zoo heerlijk werd verkondigd. «Wat een vooruitgang, wat een vooruitgangmoesten ze telkens opnieuw denken. «Wat een voor uitgang zeiden ze fluisterend tot elkaar, toen ze opnieuw op de reeds beschreven wijze ook 's namiddags werden afgehaald en ter kerke ge. leid, waar na het plechtig lot Pastoor van Enschot de kansel besteeg, om in een gloedvolle rede hulde te brengen aan zijn voorganger, Pastoor Eras, als aan den milden Schenker van Gesticht en scholen en vervol gens ook aan de zeven Zusters, die in 1914 als Pioniersters het moeilijke werk begonnen en aan die Zusters, die in deze kwarteeuw mètHaaren na Haar het onder Gods zegen steeds zo moedig hebben voortgezet. Vijf van die Pioniersters waren, met eenigen van haar Opvolgsters ter feestviering aanwezig en konden dus met eigen ogen de schitterende vruchten zien, die een beschavende arbeid van vijfentwintig jaren had voortgebracht. Dat bleek, toen de goedgeschoolde Berkdijkse Fanfare, gevormd uit haar vroegere bewaarschool- en catechismusjongens op tweeoe Pink sterdag met lijne muziek de jubilerende zusters kwam huldigen. (Terloops mag hier wel vermeld, dat diezelfde Fanlare op le Pinksterdag kans had gezien,om bij het muziek concours te Oss de Eerste prijs in de wacht te slepen.) Dat bleek nog meer, dat bleek vooral, toen diezelfdedag de kinderen èn van de jongens-èn vau de meisjes scholen waren opgeki men, om door zang en voordrachten hulde en dank te brengen voor alles, wat de Zusters in de voorbije jaren voor en in hun parochie hadden gewerkt. Mogelijk onbewust, maar daarom niet minder krachtig leverden de kinderen zelf 't duidelijkste bewijs van de culturele invloed, die er van goed katholiek onderwijs uitgaat en tevens van datgene, wat er door vriendschap pelijke samenwerking kan bereikt worden. En diesamenwerking, het mag en moet hier even gereleveerd, met het Hoofd der in 1920 opgerichte katholieke Jongensschool, was in elk opzicht en bij iedere gelegenheid voorbeeldig te noemen. Hoe spontaan en gewillig't goede volk van Berkdijk, vooral in zijn kinderen, op al dat werk reageerde hoe graag en gemakkelijk het zich in de loop van die 25 jaren door welmenende pogingen liet opvoeren tot een veel hooger als tot dan toe gekend beschavingsniveau, heeft de fijnbeschaafde uitvoering van meisjes en jongens meer dan voldoende bewezen, 't Is niet wel mogelijk om in 'n krantenverslag de verschillende gezangen, reidansen en voordrachten afzonderlijk te bespreken, al zou ieder stukje, al zouden vooral de Mariahulde, het schitterend uitge voerde Magnificat, het Gloria en het treffende Avondgebed dit ook ten volle verdienen. Onze oprechte dank en bewon dering aan al degenen, die door taai geduld en weken van zelfopofferende toewijdingzulk een resultaat wisten te bereiken. Dank en bewondering aan het Feestcomité, dat de feestviering tot een echt mooi en grootsch geheel wist te maken,.... aan het volk van Berkdijk, dat op zo schitterende wijze, ook door zijn stoffelijke gaven en talrijke bloemstukken, zijn erken telijke toegenegenheid en waardering aan zijn Zusters heeft willen tonen, dank ei? bewondering aan allen, die hoe dan ook, er toe hebben bijgedragen, om het zilveren Jubilé van het Herman-Jozefgesticht van Berkdijk te maken tot onvergetelijke dagen voor de Jubilaressen zelf en ook voor degenen, die het genoegen hadden tot de genoodigden te be- hooren. Berkdijk Vooruit Ad muitos annosl Een Feestgenote. Hulde Apollo. In de zaal van den heer J. Smit had de hulde plaats van de Kon. Erk. Har monie Apollo, ter gelegenheid van het prachtige succes behaald op het con cours te Oss, waar de vereeniging met 344 punten beslag legde op den eersten prijs in de superieure afdeeling. De zaal was versierd met talrijke bloemstukken. De heer M. v. d. Wee, de voorzit ter van Apollo, dankte hier den direc teur, den heer P. B. Bisselink. Namens Bel Canto, Orova en Euphonia sprak de heer C. Snoeren woorden van feli citatie en memoreerde het verlies van den directeur van Euphonia, den heer A. Zwaans. Nadat de verschillende vereenigin- gen eenige nummers ten gehoore had den gebracht, huldigde burgemeester Mallens Apollo met haar prachtig suc ces. Hierna dankte de president van Apollo vor de betoonde belangstelling. Inspecteur v. Helslancl gaat met pensioen. Op 9 Juli 25 jaar bij 't Gem. Pol. corps. Met ingang van 1 Augustus a.s. gaat de heer J. Ch. F. van Helsland, Inspecteur van Politie alhier, den dienst met pensioen verlaten. 24 Febr. 1884 in St. Janssteen gebo ren, bereikte Inspecteur v. Helsland dit jaar zijn 55e levensjaar, wat hem het recht gaf den dienst, die hij met zoo veel ijver en accuratesse, met zooveel tact en eerlijkheid gediend heeft, vaar wel te zeggen. Met ons zullen velen In specteur v. H. noode zien heengaan. De gemeente Loon-op-Zand, speciaal Kaatsheuvel wist, wat zij aan het hoofd van Politie hadden. Begaafd met een zeer practische kijk op de uitvoering van zijn taak, die vaak niet gemakke lijk was, wet-kenner, zooals slechts wei nigen onder zijn collega's, doch daar naast mensch, die in de overtuiging, dat steeds meer bereikt kan worden met een tactisch woord, dan met voorbarig krachtig ingrijpen, gaat onze gemeente een groot verlies in hem lijden. Met hoeveel toewijding en liefde hij echter ook steeds zijn plicht vervuld heeft, dit nam niet weg, dat hij zich op het standpunt gesteld had, dat gezien de velen die op promotie wachten, hij die pensioengerechtigd is een moreele plicht heeft voor de jongeren te gaan ruimen. Dit is dan ook de reden, waar om Inspecteur van Helsland reeds thans heengaat. Intusschen krijgt onze gemeente de gelegenheid, de man, die in zijn werk kring ongetwijfeld zeer veel voor de plaats gedaan heeft, nog voor zijn heen gaan te huldigen. In 1908 kwam de heer v. H. bij het Kon. Wapen der Marechaussee. In 1912 werd hij-gedetacheerd te Kaats heuvel. In 1914 verliet hij het wapen om op 9 Juli van dat jaar benoemd te worden in dienst van de gemeente L.- op-Zand met het vooruitzicht gepromo veerd te worden tot chef veldwachter. Het uitbreken van den wereldoorlog was oorzaak, dat het omvangrijke werk der distributie op zijn schouders werd gelegd en hij in dezen werkkring ge plaatst bleef tot 1916, toen hij voor de keuze werd gesteld in de gemeente administratie, waaronder de distributie ressorteerde werkzaam te blijven of chef bij het politiecorps te worden, tot welk corps hij feitelijk door zijn benoe ming als veldwachter door den com missaris der Koningin reeds van 1914 behoorde. Zijn keuze was gauw ge maakt, daar de politiedienst hem meer aantrok dan de administratie. Op 1 Ja nuari 1918 volgde zijn benoeming tot Inspecteur van Politie. Toen het corps gemeente-politie werd veranderd in gemeente-veldwachters, bleef inspecteur v. H. bij Kon. Besluit in zijn titel van Inspecteur gehand haafd. Wij weten, dat Inspecteur v. Hels land getracht heeft den dienst met in gang van 1 Juli a.s. te verlaten, doch het is hem niet mogelijk gemaakt deze bescheidenheid ten uitvoer te leggen. Met 9 Juli a.s. krijgt alzoo de gemeente Loonopzand de gelegenheid zijn op 1 Augustus scheidenden Inspecteur naar waarde te huldigen. Dat velen van de ze gelegenheid gebruik zullen maken, om hem, die mogelijk in de meening verkeert, dat hij als politieman geen vrienden heeft kunnen maken, hun sympathie te betuigen, weten wij nu reeds. Wij zijn in de gelegenheid hierbij te vens te vermelden, dat Inspecteur van Helsland de bedoeling heeft in Kaats heuvel te blijven wonen. Wij wenschen hem nu reeds in het millieu, waarin hij als politieman weinig van het intieme leven heeft kunnen ge nieten, nog vele gelukkige jaren. Landbouwhuishoudcursus. De landbouwhuishoudcursus door de N.C.B. aangevraagd en waarvoor de gemeenteraad in zijn vergadering van Woensdag j.l. zijn medewerking toe zegde, zal gegeven worden in het gym nastieklokaal der O.L.S. te de Moer. H. Priesterwijding. Z. H. Exc. Mgr. de Jong, aartsbis schop van Utrecht, heeft heden te 's-Heerenberg o.m. 't H. Priesterschap toegediend aan frater L. v. d. Linden uit Kaatsheuvel, van de Witte Paters. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te Kaatsheu vel en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Mei ingelegd 34016,54 en terugbe taald 13.660,04. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9805. St. JAN BAPTIST. Op het Nationaal scherpschutters concours te Udenhout werd de 7de prijs behaald, terwijl Maandag de 6de prijs kon worden behaald op liet scherpschuttersconcours Kring Maas land te Berkel Enschot. BERKDIJK. ZESDAAGSCHE PRINS HENDRIK. De stand van de zesdaagsche na den tweeden dag is: 1 A. Soelerboek en A. Voogd 164 pnl.; 2 A. Lensvelt en W. van Wanrooy 152 pnt.; 3 J. Voogd en L. van Gorp 152 pnt.; 4 M. Lensvelt en B. Lensvelt 152 pnl.; 5 J. van Wanrooy en Th. van Gooi 149 pnt.; 6 G. Lensvelt en J. Beijenen 149 punten. KRUISBOOG VER. DES. De uitslag van de Maandag gehou den schietwedstrijden zijn: I A. van Gooi 66 in 15 pijlen; 2 J. van Dongen 62; 3 P. Netten 60; 4 1). Netten 60; 5 D. Snoeren 58; 6 A. Snoe ren Jr. 56; 7 A. Snoeren Sr. 56; 8 G. v. (1. Linden 55; 9 G. v. d. Linden 54; 10 A. Verduin 50; 11 Th. Netten 47; en 12 C. Netten 45. GESLAAGD. Voor het diploma van de vestigings wet uitgaande van de R.K. Midden stand slaagde o.m. de heer H. Klijn- dijk. LOON OP ZAND. Van 26 Mei tot en met 1 Juni 1939. Geboren: August Maria, zv. A. .Trommelen en K. Senge Theodora Gerarda Maria, dv. L. M. .1. Vermeulen en J. M. v. d. Loo - Antonius Pieter Maria, zv. M. D. Schelle- kens en .1. Holberg Petrus Josephus Johannes Maria, zv. C. J. Jansen en A. M. Hornman Petrus Andreas, zv. A. .1. v. Kuijk en H. A. de Jong. Overleden: Adrianus Zwaans, echtgenoot van E. van Mierlo, oud 33 jaren. Gehuwd Johannes Kleyssen, oud 31 jaren, wo nende te Waalwijk en Maria Johanna Verhoeven, oud 28 jaren, wonende te Kaatsheuvel -Lambertus Josephus van Rijswijk, oud 29 jaren en Maria Wessels, oud 30 jaren, beiden wonende alhier. Huw. aangiften A. M. Brokx, oud 27 jaren en Ga. Aa. Ma. van Hiel, oud 27 jaren, beiden wo nende alhier J. Dollekens, oud 21 jaren, wonende te Waalwijk en Aa. van Gooi, oud 25 jaren, wonende alhier A. J. van der Velden, oud 24 jaren en Ja. Ca. Hoesen, oud 24 jaren, beiden wonende alhier H. C. Leermakers, oud 26 jaren en Ma. Ha. Bannenberg, oud 24 jaren, beiden wonende alhier A. 4 jaren, beiden wonende alhier A. de werd, oud 27 jaren, wonende te Waal wijk en Ja. Aa. Emmers, oud 25 jaren, wonende alhier. Met de Pinksterdagen is in den Dullaard alhier een schuurtje, eigendom van de Nederlandsche Heide Mij. af gebrand. In 't schuurtje waren eenige gereed schappen opgeborgen, die mede een prooi der vlammen werden. Men vermoedt dat baldadige jeugd hier de hand in heeft. De Kon. Marechaussé te Waalwijk heeft de zaak in onderzoek. CAPELLE. Gfcdurende de maand Mei 1939 werd op het hulppostkantoor te dezer plaatse in de Rijkspostspaar bank ingelegd f9176 40 en terug betaald f 3183,74 Het aantal inlagen bedroeg 49, datderterugbetalingen 27 De in de Nod. Herv. Kerk al hier gehouden collectie ten bate van den Geref. Zendingsbond voor de Zending in Oost Indië heeft ruim f72.— opgebracht, Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien op te treden Ds. Oostenbrug en des namiddags half drie Ds. Kraaij uit Boven Harkinxveld. Bij het te Tilburg gehouden examen slaagde deze week voor het Middenstandsdiploma de heer J. Arts alhier. Hij genoot zijn opleiding bij den heer van Drunen, Laageinde te Waalwijk. A.s, Zondag des morgens half tien en des namiddags twee uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk op te treden Ds. Vroeg in de Weij. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer Fl. Raams alhier is opgedragen aan de aannemers D. v. d. Broek en van Tilburg beiden alhier. Op het te Breda gehouden examen voor het diploma Midden standsexamen Algemeene Handels- kenn s slaagde onze dorpsgenoot den heer J. Verhoeven. Bij de aanbesteding van een woonhuis voor rekening van den heer J. Jongbloets werd als volgt ingeschreven, aan welke inschrijvers het werk werd gegund Timmerwerk van Vugt te Hank f1145.— Metselwerk A. v. Dongen Dussen f 1584.Schilderwerk de Joode Dussen f45.— Lood, zink en electriciteit van*Mierlo, Dussen f 130. - SPRANG. N. E. O. NEO gaat Zaterdagmiddag naar Vrijh.-Capelle, om tegen Sparta aldaar voor de Zaterdagmiddag-competitie van den Brab. Voetbalbond een match te spelen. Wij verwachten dat onze club het er nu beter af zal brengen dan bij het bezoek van Sparta alhier. S. D. O. Zaterdagmiddag gaat S.D.O. naar Werkendam, om Nova te gaan be kampen voor de Zaterdagmiddag-com petitie van den B.V.B. Dit belooft een spannende match te worden en wij wa gen ons hier niet aan eenige voorspel ling omtrent den uitslag, waar beide elftallen" aan elkaar gewaagd zijn en alles in het werk zullen stellen om de winstpunten in de wacht te sleepen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur, 't Heeft me wel erg verwonderd, dat niemand in Uw blad eens gesignaleerd heeft de houding der liberale of neutrale kopstukken in onze gemeente. Die heeren hebben door stemming of overleg een lijst samengesteld, waardoor een paar nieuwe krachten boven de zit tende leden worden geschoven. Een wordt zelfs geplaatst boven den wethou der en twee nieuwelingen komen boven het zittende lid A. M. Verheijden. Het getuigt niet van heel veel tact en goed inzicht, nog minder van dankbaar heid en waardeering. Is er een lid van den raad geweest, die de belangen van de ingezetenen en van de partij die hem afvaardigde, krachtiger, eerlijker en openlijker heeft verdedigd dan 't raads lid Verheijden. Hij nam geen blad voor den mond, zeer zeker, maar hij stelde zijn ontwikkeling en ervaring beschikbaat voor het dienen van 't algemeen belang, en zulke raadsleden met kijk op zaken, vooral speciale, komt men niet eiken dag tegen. Inplaats van z'n werk op prijs te stellen, plaats men hem op de 4e plaats, maar hopenlijk zullen de kiezers er an ders over denken dan zijn eigen partij bonzen.... Of kan men ook hier weer geen gemeente-zaken van personen schei den? Treurig. EEN CAPELSCHE KIEZER. Verboden te smokkelen! Geachte Redactie, Nog enkele dagen en de kiezers der gemeente Loonopzand, R.K. zoowel als Protestant, trekken weer op ter stembus, elk om te trachten eigen richting in den gemeenteraad naar behooren vertegen woordigd te krijgen. iTot ontstemming van het overgroote deel der aanhangers van heide richtin gen en bovendien tot nadeel van 't aan tal R.K. vertegenwoordigers, komt nu de groep „Van den Heuvel" met lijst 3 roet in het eten gooien door te trachten als no. 2 een niet-R.K. binnen te smokkelen, die, naar van meerdere zijden verluidt, met een eigen lijst bitter weinig kans op succes zou hebben. Terecht heeft de groep „Van Nieuw- stad" geweigerd aan dit aftredend lid een plaats in te ruimen op haar lijst. Verkiezing van een vertegenwoordiger voor Loonschen Dijk ligt nu eenmaal uitstuitend op den weg van de Protes- tantsche kiezersgroep aldaar. Wanneer desniettegenstaande de groep „Van den Heuvel" aan het meerendeel der Loon- schendijksche bevolking een door haar niet langer gewenschte vertegenwoordi ger toch wil bezorgen, dan is dat een ongepaste inmenging in de zaken van andersdenkenden. Met de zuiver Protes- tantsche lijst no. 5 maakt deze buurt een redelijke kans een eigen vertegenwoordi ger in den Raad terug te krijgen, wat haar van harte gegund is. Daar de Protestanten niet vragen om een tweeden vertegenwoordiger ten koste van de R.K. en het ons niet geoorloofd is mede te werken aan de verkiezing van personen, die afkeerig zijn van onze be ginselen, is er inaar één advies mogelijk, namelijk: „R.K. kiezers, smokkelt niet met Uw stem, maar geef Uw stem uit sluitend aan de zuiver R.K. lijsten!" EEN R.K. KIEZER.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 12