V Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. NOORD- BRABAND" 1843 Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. 4 v Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD Vogelaars gefluit. Oe Agressie Politiek in een impasse, Koop eerst een andere tandpasta Croquetten en Bitterbollen Automatiek PULLES-HEESBEEN, 62e JAARGANG. <r v- Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Naar aanleiding van den Landdag der N.S.B., 1.1. Maandag te Lunteren gehouden, speciaal wat betreft de rede van den leider ir. Mussert, schrijft de N.Rott. Crt. 't volgende: Hij heeft daar de Nederlandsche grensbeveiligingsmaatregelen belache lijk gemaakt door die te vergelijken met de „methode-Kopeniclj" en de op- geroepenen en uit hun arbeid gehaal de dienstplichtigen, evenals de eigenaars van gerequireerde auto's en boerenkarren, tegen de regeering op gezet. Alleen Duitschland of Italië mag zoo iets doen: de menschen bij hon derdduizenden voor de grensbeveili- ging uit hun werk halen of mobalisee- ren. En zij alleen mogen ook hun man schappen naar de Spaansche slagvel den zenden en zooals Duitschland de kranten dwingen te schrijven, dat er geen Duitsche soldaten in Spanje zijn en bij wijze van camouflage een wet uitvaardigen, die de deelneming van Duitschers aan den Spaanschen burgeroorlog strafbaar stelt. Tot deze „waarheid" in berichtgeving, wetge ving en diplomatie staat natuurlijk de „leugenachtigheid" van de democra tische pers, die zoo geheel anders be richtte, in scherpe tegenstelling. In hetzelfde nummer van het Nat. Dag blad, waarin de rede van den heer Mussert afgedrukt is, ontbreekt in- tusschen het bericht over de vlucht naar Polen en de mededeelingen van den Tsjechischen generaal en gewezen minister Prchala, een bericht, dat alle andere Nederlandsche bladen hebben gebracht. De Tsjechen moeten vooral onder den Duitschen hiel blijven en de Nat.-Soc. lezers mooie opvoe ding van ons volk! mogen niets hooren, dat zou wijzen op een geble ven onafhankelijkheidsgeest. Behalve, dat wij hier te lande de nat.-socialistische kneveling van de vrijheid en verdraaiing van de waar heid moeten krijgen, moeten wij hier volgens nat.-soc. recept ook de benar de toestanden van Duitschland en Italië op economisch en financieel ge bied met hun ontploffingsgevaren zien te verwezenlijken: gebrek aan boter, qieren en melk, gebrek aan grondstof fen voor de industrie, peperdure klee ding, verbod van vrijheid van bewe ging en arbeid voor den arbeider, ge bondenheid ook van den werkgever in allerlei opzichten, schrikbarend hooge belastingen, inflatie van belastingbons, lage buitenlandsche koers van de munt, deviezen-moeilijkheden enz. Kortom, de van nat.-soc. zijde erkende „prolenarische" levensstandaard der totalitaire staten. Mooi van oprechtheid is ook wat Mussert over de taak van de N.S.B. op het terrein der buitenlandsche politiek vertelde, die hierin zou hebben be staan, bet Nederlandsche belang bij een goede verstandhouding zoowel met Berlijn als met Londen te bevorderen en Nederland een brug te laten vor men tusschen Duitschland en Enge land. Daar diende dan het onophoude lijke gescheld van de organen der N. S.B. tegen Engeland en de andere de mocratische mogendheden voor en te vens het afgeven op de houding van Nederland in alle kwesties tusschen Duitschland en Nederland, trouw over genomen door de Duitsche pers. Het laatste rook naar landverraad; het eerste was, voorzoover de kritiek niet de spuigaten uitliep, van nat.-soc.- standpunt hun recht, al betwisten zij eenzelfde recht, hun gewoonte ge trouw, aan andersdenkenden. Maar dan den bemiddelaar tusschen Berlijn en Londen uit te hangen ^iet, dat is ons wel wat al te gortig van schijn heiligheid Ook de Joodsche overheersching van Nederland wordt weer van het Duitsche voorbeeld trouw gecopieerd. Wij krijgen daarbij van den leider de geestigheid te hooren, dat de S.D.A.P. met haar „stemt rood" de bedoeling heeft: „stemt Jood". En deze verstikkende mentaliteit met haar atmosfeer van onwetend heid, haat, spionnage en verraad, die zeil:s tusschen ouders en kinderen zou hangen, deze dilettantische catastro- phenpolitiek, wordt ons dan als een heerlijke toekomst voor het Neder landsche volk geschilderd! Eenigen tijd geleden nog leek het alsof Hitler in staat zou zijn de ge schiedenis te overwinnen, maar thans laat het zich aanzien, alsof ook hij voor deze rots zal moeten buigen. Het Hitleriaansche bewind kan tot op heden voor de buitenlandsche politiek met recht een schrikbewind worden genoemd, want toch voortdurend ging de wereld gebukt onder groote onrust, welke haar oorzaak vond in de daden van agressie van het Duitsche staats hoofd. Thans nu er een soort rust punt schijnt te zijn ingetreden, blijkt de geschiedkundige waarheid, dat men met bruut geweld geen duurzame politiek kan voeren weer eens te dui delijker. Het was een onvergeeflijke fout van de Duitschers om te suggereeren, dat de democratieën oude uitgeleefde vol keren waren en dat het een klein kunstje was om Frankrijk b.v. even van zijn vrienden af te helpen. De Duitsche diplomatie spande haar uiterste krachten in om de Russen builen de groote politiek te houden. Wat is het resultaat hiervan? De Sov jets staan op het oogenblik, jammer genoeg dat dit moest, op het punt de vruchten te plukken van de fouten der nationaal-socialistische politiek. Met een kalm en vredelievend op treden had Hfitler in het Oosten heel wat kunnen bereiken, maar in stede met redelijke voorstellen te komen, zonder de intregiteit van den Tsjechi schen en Poolschen staat aan te tasten, paste hij weer dezelfde methode toe welke de wereld nu zoetjesaan kent en die naar we hopen voorgoed afgedaan heeft. De geschiedenis heeft vermoe delijk de agressie-politiek van Duitsch land achterhaalt. Vroeger was het niet mogelijk om ongestraft een souverei- nen staat in zijn grondgebied aan te tasten. Hitier heeft bewezen, dat hij het wel kon. Zijn groote fout was hier echter, dat hij dezelfde methode te lang toe paste. De buitenlandsche pol,itiek van de nazies zal een anderen kant uit moeten, willen zij nog succes kunnen behalen. De politiek van agressie heeft dank zij de blokvorming, welke weer is ontstaan dank zij de fouten van de Duitsche diplomatie, naar alle waar schijnlijkheid voor onzen tijd voor goed afgedaan. We hopen het van harte! Het kwaad straft zich zelf. II LEVENSVERZEKERING WAALWIJK WEEKEINDRETOURS BIJ HET SPOOR. Met ingang van Zaterag 3 Juni 1939 zullen gewone retourkaarten der Ne derlandsche Spoorwegen, afgegeven op Zaterdag en Zondag voor de terug reis geldig zijn tot en met Maandag. De gewone retours, afgegeven in het tijdvak van 1 Juli tot en met 4 Septem ber 1939 zullen voor de terugreis een maand geldig zijn, met dien verstande echter, dat deze geldigheid zich niet langer zal uitstrekken dan tot uiterlijk 5 September 1939. In een persconferentie gaf presi- dent-derecteur der Nederlandsche spoorwegen prof. ir. J. Goudriaan een nadere uiteenzetting betreffende de tarievenpolitiek bij de Nederlandsche Spoorwegen. Er wordt, aldus zeide hij naar een algeheele vereenvoudiging gestreefd, welke wij door eenige vlotte maatrege len als de onderhavige zoo spoedig mogelijk trachten te bere/iken. Deze wijzigingen moeten meer beschouwd worden als tusschentijdsche maatrege len. Nog voor de zomervacantie een aan vang neemt, hoop ik u een nadere uit eenzetting te kunnen geven van een grondige wijziging /in de thans be staande tarieven, waarbij dan ter sprake zal worden gebracht het vast rechttarief.- Dat wij nu reeds met eenige tus- schenmaatregelen zijn gekomen, vindt zijn oorzaak in de uitspraak van den Hoogen Raad /inzake het bussen- vraagstuk. Dank zij den minister van Water staat, met wien een enkel telefoontje reeds de zoo noodzakelijke toestem ming bracht, hebben wij reeds de Pinksterretours kunnen invoeren. Over de ontvangsten tijdens de Pink sterdagen zijn wij bijzonder tevreden. Wij willen het vervoer zoo goedkoop mogelijk maken. GRENSTROEPEN EEN MAAND VERLOF. De minjster van defensie heeft bij beschikking bepaald, dat zoo spoedig als de omstandigheden zullen toela ten een regeling zal worden ingevoerd, waarbij telkens aan een tiende ge deelte van de opgeroepenen een maand verlof zal worden gegeven. Het ligt in de bedoeling voor dit verlof in de allereerste plaats in aanmerking te doen komen, de militairen, die uit de burgermaatschappij noode kunnen worden gemist. KATHOLIEKE BEDIENDEN ORGANISATIE WORDT STEEDS HECHTER. Op 4 en 5 Juni a.s. houdt de Nederl. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en inkelbedienden „St. Franciscus van As^isië" zijn twee-jaarlijksche bonds vergadering. Intusschen verschenen als lijvig boekdeel de verslagen van den secre taris en den penningmeester over de jaren 1937 en 1938. Uit het voorwoord blijkt, dat de katholieke bedienden-organisatie z<ieh gedurende de verslagperiode buiten gewoon heeft beijverd voor de eman cipatie van het bediendenelement /in de zich ontwikkelende sociale- en econo mische ordening hier te lande. Ook op het terrein van de handels- en vakontwikkeling voor de kantoor bedienden, doch wel heel in het bij zonder voor de winkelbedienden, was zij actief werkzaam. Haar propagandistische kracht moge blijken uit het feit, dat volgens de gegevens uit bovengenoemd verslag de moderne bediendenorganisatie in 1938 vooruit ging met 2.4%, de neutrale met 1.7% de christelijke met 3% en de katholieke met 10.2%. DE KINDERTOESLAG. Blijkens de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de wettelijke regeling inzake kindertoe slagverzekering was het den minister van Sociale Zaken een genoegen te vernemen, dat zeer vele leden hun instemming hebben betuigd met het betuigd met het beginsel, dat aan dit wetsontwerp ten grondslag ligt, en met de wijze, waarop dit beginsel in de memorie van toelichting is ontwik keld. De minister is overtuigd van de persoonlijke verantwoordelijkheid van KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van le kwaliteit kalfsvleesch het gezinshoofd voor het onderhoud van zijn gezin. Maar juist de handha ving van die verantwooredlijkheid maakt het noodzakelijk, dat niet het gezinshoofd in de organisatie der loonvorming in het algemeen een be lemmering ontmoet voor het onder houden van zijn gezin, zoodra d/it groo- ter is dan de feitelijk-gemiddelde ge zinsomvang in de maatschappelijke sa menleving, waartoe hij behoort. De minister ;is van oordeel, dat met de bestaande voorzieningen voor groo- tere gezinnen niet kan worden vol staan. Ook bij de loonbepaling dient met bet grootere gezin rekening te worden gehouden. Overweging van de aangevoerde ar gumenten om den kindertoeslag eerst bij hel vierde kind beneden den 15- jarigen leeftijd te doen aanvangen, heeft den minister niet er toe kunnen doen besliijiten, op dit punt een wijzi ging in het ontwerp aan te brengen. Opneming in het ontwerp van een loongrens, als door verscheidene le den bepleit, zou de minister niet juist achten. Met de opmerking van sommige leden, dat men in de huidige omstan digheden met het opleggen van nieuwe lasten op het bedrijfsleven uiterst voorzichtig moet zijn, kan de minister instemmen. Hij meent, dat met de be vordering der onderhavige regeling aan deze voorzichtigheid geen geweld zal worden aangedaan. HET DUITSCHDEENSCH VERDRAG. Het non-agressiepact tusschen Duitschland en Denemarken, dat door minister von Ribbentrop en den Deen- schen gezant te Berlijn, Herluf Zahle, op het departement van buitenland sche zaken is onderteekend, bestaat uit twee artikelen en een onderteeke- p,ingsprotocol. Het verdrag, aldus liet D.N.B., fae- teekent een belangrijke bijdrage voor de verzekering van den vrede in Europa. De onderteekening werd van Duitsche zijde bijgewoond door staats secretaris von Weizsaecker, onder staatssecretaris Gaus en gezantschaps- raad von Grundherr. Van Deensche zijde was mede aanwezig de legatie raad SteensenLeth. RUSLAND EN DE WESTERSCHE MOGENDHEDEN. In de Woensdag gehouden rede in de Hoogste Sowjet te Moskou, heeft Molotov, volkscommissaris van Bui tenlandsche Zaken, verklaard, dat de BritschFransche voorstellen inzake het non-agressiepact op verscheidene punten een voorbehoud bevatten, waardoor het te sluiten accoord on doeltreffend zou kunnen worden. Molotov zeide, dat de Sowjet-Unie staat op een pact van uitsluitend de fensieven aard, een garantie aan alle buren van de Sowjet-Unie en een con creet accoord voor wederzijdschen bij stand voor het geval een der onder teekenaars wordt aangevallen. Wij moeten ons aldus Molotov wel de waarschuwing van Stalin her inneren, ons rviet te laten gebruiken om voor andere volken de kastanjes uit het vuur te halen. Voorts zeide hij dat de jongste Britsch-Fransche voorstellen op het beginsel der wederkeerigheid berust ten, hetgeen een schrede voorwaarts is. .Hij gaf echter te kennen, dat daar de Oostzee-staten nog niet gegaran deerd zjjn, de Sowjet-Unie geen ver plichtingen op zich kan nemen ten aanzien van neutraal blijvende landen, die niet in staal zijn hun neutraliteit te verdedigen. Na de aanvallerstaten in het alge meen scherp te hebben gelaakt, wees Molotov op de verbeterde betrekkin gen met Italië, waarna hij vervolgde: Wij zijn niet ongenqigd onze handels betrekkingen met Duitschland te ver beteren. De Duitscb-Russische han delsbesprekingen, welke onlangs ge voerd zijn, zijn weliswaar afgebroken, doch er zijn teekenen, die er op wij zen, dat de besprekingen hervat zullen kunnen worden. Molotov her,innerde verder in hel kort aan de verbetering in de betrek kingen met Polen. Ten aanzien van de betrekkingen met Japan zeide Molotov, dat de Ja- pansche bedreigingen tegen Buiten Mongolië belachelijk en onzinnig zijn. Er is echter een grens aan dezen onzin en het is tijd dat de Japanners met al deze provocaties ophouden. Gezien ons pact van wederzijdschen bijstand met BuitenMongolië zullen wij de grenzen van BuitenMongolië verde digen als onze eigen grenzen. De Hoogste Sowjet keurde Molotovs verklaring met algemeene stemmen goed. POLITIEKE RUST? De berichten uit Londen en Rome, volgens welke de eerstkomende maan den een politieke zomervacantie voor Europa in het verschiet zou liggen, kunnen wij vanuit Berlijn, zij het met NUMMER 44. ZATERDAG 3 JUNI 1939. De Echo van het Zuiden, Wailwjjkstlie m LiBsslrulsrkt («irtit, *4 en liefst de duurste die er is en probeer daarna Tvorol. Dan neemt U waar hoc Ivorolin reinigend-, wifmakend- en schuimend vermogen alle andere verre overtreft. Tube 60, 40 cn 25 ct

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1