ZeerEerw. Heer Pastoor H. F. Heezemans OP ZONDAG 4 JUNI 1939. 1 Pastoor van de Parochie St. Jan Baptist te Waalwijk VAN DEN Zaterdag 3 Juni 1939, No. 44 De Echo van het Zuiden. Derde blad i,liiiiiil,!1.iiiiih1'1,lniih J'mJii.JLiiiiiiJLiiiiih.'LminJ ...iiiihjL.iiii.l.'11 <r Met groote vreugde zullen de pa rochianen van St. Jan, zal onze gemeente den dag begroeten van het zilveren priester-jubileum van pas toor Heezemans. En er is reden tot groote vreugde, omdat op een dag als dezen de gelegen heid geboden wordt om eens naar vo ren te brengen wat de jubilaris voor z'n parochie geweest is als priester en pastoor en om tevens te getuigen van onze groote waardeering en erkente lijkheid. Wij behoeven niet te schetsen de verhevenheid van t priesterschap, ge roepen tot uitvoering van Gods wetten en de sacramentaliën, naast de groote verantwoordelijkheid voor de hem toe vertrouwde geloovigen, maar wij mo gen wel een korte schets geven van hetgeen het kostbaar herderlijk leven van den jubilaris voor ons is geweest, gedurende het weldra vijfjarig tijdperk van zijn pastoraat in Waalwijk. Pastoor Heezemans werd geboren te Hilvarenbeek 1 October 1889. Op 13-jarigen leeftijd ging hij naar het klein en vervolgens naar 't groot seminarie, om 6 Juni 1914 in de St. Jan te 's-Bosch priester te worden gewijd. Op 30 September werd hij benoemd tot kapelaan te Uden en op 30 December 1915 overgeplaatst naar de parochie van St. Catharina bij pastoor Alex Sweens, den huidigen president van 't Groot-Seminarie. Ook daarheen werd kapelaan Hee zemans geroepen, n.l. op 20 April 1920, om er de philosophie te doceeren. 20 September 1934 werd hij benoemd tot 'pastoor van de parochie St. Jan, welke benoeming 13 October inging. Professor Heezemans had aan het Groot-Seminarie z'n werkzaamheid niet alleen bepaald tot de opleiding der toe komstige priesters, neen, hij vond lust en tijd om te arbeiden voor de alge- meene belangen van kerk en maat schappij door woord en geschrift, vurig ijveraar als hij was voor 't vereeni- gingsleven op verschillend terrein als sociaal voelend priester, terwijl ook de missie-actie z'n groote liefde had. Bij studie-dagen, congressen enz. trad hij meermalen op, hield radio-lezingen, was medewerker aan de St. Jansklokken, kortom z'n redenaarstalent en welver sneden pen heeft hij onvermoeid aange wend tot heil van velen en tot propa ganda voor de katholieke zaak. ,,De anticedenten van onzen nieu- „wen pastoor op veelzijdig gebied hou- ,,den dus groote beloften in en wij mo rgen Z. H. Exc. den Bisschop wel „dankbaar zijn dat hij ons wederom een „dergelijk priester als herder zond". Aldus schreven we in ons nummer van 24 September 1934 bij de benoe ming van pastoor Heezemans. En de schoone beloften zijn wel rij kelijk vervuld geworden. Wij behoeven hier niet dieper in te DE VERSIERING. De versiering van het interieur van de kerk. of schoon het voor naamste onder deel, is het een voudigste. De kerk met zijn krachtige, sobere lijnen, versiert zich zelf. Alle drukte bij een versiering werkt hier ont sierend. De le vende baksteen verdraagt geen andere ornamen ten dan groen en levende bloemen. Een enkele uit zondering werd hierop gemaakt door een linten ornament in de boog van het priesterkoor, en een opschrift in vrijhangende let ters in diezelfde boog. De versie ring is zóó in gedeeld. dat de aandacht als van zelf naar het al taar wordt ge leid, dat in alle opzichten het voornaamste punt van het interieur moet blijvén. Op het kerkplein kon een wat uit bundiger toon worden aangeslagen. De versiering is daar drukker en volk- scher dan in de kerk. Een reeks eere- bogen leidt van de straat naar den in gang, ondersteund door een rij zuilen, die een voortzetting vormen van de reeds bestaande zuilen aan de voorzij de. De pastorie is daarmede eenigszins in overeenstemming gebracht. Op de voorgevel van de kerk, boven den hoofdingang staan de woorden „pastor bone in populo", waarmede het volk aan zijn vreugde over den „goe den herder'' in zijn midden uiting geeft. De spreuk „tu es sacerdos" in de kerk is weer eenvoudiger, maar nog rijker van inhoud, omdat deze voortdurend bij alle feestelijkheden in herinnering brengt, dat het hier gaat om een pries terfeest, en voor iederen priester is het de hoogste eeretitel, dien men hem ge ven kan, dat men hem waarlijk priester noemt. Voor den jubilaris zelf is dit dan bij zijn binnenkomst in de kerk een herinnering aan zijn hooge uitverkie zing. gaan op het rijke priesterlijk en herder lijk leven, op het vele wat pastoor Hee zemans gedaan heeft op het terrein van de verheffing van den eere-dienst, ver levendiging der plechtigheden en de versiering der Kerk; denken we maar even aan de plechtigheden in de Paaschweek, de processie op den jaar- lijkschen Christus-Koning-dag, de prachtige bloemen- en gordijnen-deco ratie van het Hoog-Altaar enz.; wijzen we er maar even op wat pastoor Hee zemans was en is voor velen als raads man in geestelijke en tijdelijke za ken en niet minder voor de armen der parochie. Wat heeft hij vanaf 't begin niet ge daan voor 't onderwijs in onze gemeen te, waar een B. L. O.-school door zijn werk tot stand kwam, gevolgd door een U.L.O.-school voor meisjes en ten slotte een R.K. Huishoud- en Industrie school voor meisjes, waarvan de verkrijging een unicum in deze tijden mag genoemd worden en voor welke school binnen korten tijd een schitte rend gebouw zal verrijzen. Noemen we verder nog even de ver- eenigingen, waaraan de jubilaris als adviseur, directeur, voorzitter of lid is verbonden, dan zal men zien dat z'n arbeid zich uitstrekt op zeer verschil lend terrein, welke werkzaamheid hier onder nog nader zal worden belicht. Pastoor Heezemans is adviseur van den R. K. Vrouwenbond, het Wit-Gele Kruis, den Diocesanen Werklieden- bond, den R.K. Ned. Bond van Leder fabrikanten, van den Bond van Groot grondbezitters, van de H. Kindsheid; Directeur van de K.J.V., K.J.M. en der Maria-congregatie; Voorzitter van 't K. J. C.-bestuur, Maria-stichting, Comité voor Bijzondere Nooden, R.K. Nijver heidsschool en van t bestuur der R.K. Lagere bijzondere scholen; lid van het Diocesaan Bestuur der Kath. Soc. Ac tie en der redactie der St. Jansklokken en commissaris van „St. Donatius". Wij gelooven dat ieder met respect zal zijn vervuld, als hij bovenstaande lijst leest, voor den arbeid van pastoor Heezemans, temeer als men van nabij weet hoe de jubilaris deze functies op-, vat, wat een arbeid hij daarvoor ver zet, niet 't minst wat hij heeft'moeten verzetten ter vestiging der talrijke on- derwijs-instellingen in onze gemeente. En nog steeds koestert hij nieuwe plannen, noemen wij b.v. de belangrij ke uitbreiding van het St. Nicolaas- Ziekenhuis, de verbetering van den toe gang daarheen, e.m.a. Wij meenen dat uit bovenstaande korte opsomming duidelijk naar voren treedt wat pastoor Heezemans voor parochie en gemeente beteekent, hoever z'n activiteit zich uitstrekt. Dit alles mag ons met groote dankbaarheid ver vullen, naast de groote verdiensten van z'n priesterlijken arbeid, die wij natuur lijk niet naar waarde kunnen bepalen. Wijzen we terloops nog even op z'n groot talent als redenaar, die z'n pre dicates niet alleen tot stichting en lee ring, maar tevens tot een groot genot maken. Is het wonder dat wij schreven, dat bij de herdenking van dit alles, op de zen gedenkwaardigen dag, vreugde heerscht in de parochie, in de gemeen te. Door het geschenk der parochianen (een Kruisweg-fonds), door onze bloe men en versiering, door onze spontane herdenking en belangstelling, door ons hartelijk gebed, zullen wij op dezen dag uiting geven aan onze dankbaar heid zoo n Herder te bezitten. Wij bieden den geachten jubilaris van harte onze gelukwenschen en niet minder de parochie zelf; wij spreken de hoop uit dat de gevierde jubilaris met Gods zegen nog vele jaren aan 't hoofd moge staan zijner mooie parochie, dat hij in goede gezondheid z'n groote werkkracht en veelzijdig talent moge blijven wijden aan den opbloei zijner parochie en 't belang der gemeenschap, die hem haar medewerking, hare op rechte liefde en onverdeelde aanhan kelijkheid zal blijven toedragen. Dat geve God tot voldoening van den jubilaris, tot geluk der parochie, tot heil van Kerk en Maatschappij en van onze gemeente. PASTOOR H. F. HEEZEMANS EN HET ONDERWIJS Dl Zeereerw. Jubilaris van deze dag heeft in een feestpredicatie eens gezegd: „Om het grote ge luk te kunnen beseffen, dat een jonge Priester gevoelt, wanneer hij voor het eerst het H. Misoffer opdraagt, moet men zelf priester zijn." Het „tu es Sa cerdos". gij zijt Priester, blijft immers voor ons een ondoorgrondelijk myste rie. Het is voor een leek nog veel minder mogelijk de gevoelens te peilen van een jubilerenden zieleherder, die reeds een kwart eeuw zijn verheven taak heeft vervuld, te meer, waar een groot deel van die priesterlijke arbeid voor de we reld verborgen blijft. Het is echter minder moeilijk een feestartikel te schrijven, wanneer een priester ook buiten het kerkgebouw Gods roepstem heeft gehoord: „Pastor bone in populo' (Goede Herder onder het volk), wanneer hij naast zijn eigen lijk-priesterlijke arbeid een bewonde renswaardige activiteit heeft ontplooid in het volle sociale leven, wanneer hij de rijke talenten, welke God hem mis schien geschonken heeft, heeft aange wend tot veelzijdige geestelijke en stof felijke verheffing van degenen, die aan zijn kerkelijke zorg toevertrouwd zijn en van velen, die in maatschappelijke organisaties onder zijn leiding zijn ge steld. Wij gedenken hier met weemoed, hoe de nobele voorganger van Pastoor Heezemans zijn rijke gaven van hoofd en hart, maar ook zijn laatste krachten heeft besteed, om hier naast onze mo numentale St.-Janskerk een ziekenhuis te stichten, dat meer en meer een so ciale weldaad en een zegen blijkt te zijn voor Waalwijk en omgeving. Pastoor, later Deken van Riel, was in October 1934 door ziekte gedwongen zijn ontslag te nemen en werd opge volgd door Pastoor Heezemans, die 14 jaar lang als professor in logica en phisica met het hoger onderwijs van de priester-studenten was belast en daar bij steeds blijk had gegeven van een bijzondere belangstelling voor vraag stukken van sociale aard. Het is dus geen wonder, dat Profes sor Heezemans, pastoor geworden, met terdaad heeft getoond, dat „een priester „door roeping en Goddelijke opdracht „de bijzondere apostel en onvermoei bare bevorderaar van de Christelijke „volksopvoeding is en dat hij het meest „bijdraagt tot de oplossing of minstens „tot verzachting van de sociale tegen stellingen". (Encycliek over het Ka tholieke Priesterschap). Pastoor Heezemans heeft zijn in structieve taak niet beperkt tot het ge ven van onderricht in de kerk en ka- techismuslessen op de katholieke scho len in onze parochie. Hem stond steeds voor de geest Canon 1375 van de nieu we Codex, welke de bepaling bevat, Zilveren Priester-]ubilé

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 9