Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. „NOORD- BRABAND 1843 Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD Automatiek PULLES-HEESBEEN. Staatslieden aan beide zijden van de Rijn» Croquetten en Bitterbollen Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen NUMMER 45. WOENSDAG 7 JUNI 1939. 62e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40, UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel: minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Lebensraum of Lebenstraum. De redevoeringen van de bekende staatslieden staan vooral de laatste jaren in het centrum der belang stelling, ook, nu de actualiteit van de Dantziger kwestie reeds voorbij is en het zich laat aanzien, dat de diplomaten van een ongestoorde zomervacantie kunnen genieten. Weer hebben nu twee mannen gesproken, die elk hun eigen plaats hebben in de twee groepen, die in het oude Europa tegenover elkaar staan: De Fransche minister-presi dent Daladier en de tiihier van het Duitsche volk, Hitier. Over het kleine kringetje toehoor ders, dat zich rond de redenaars verzameld had, richtten zij zich tot het groote auditorium de. wereld en daardoor tot elkaar. Wanneer men den inhoud van de beide redevoeringen kort wil samenvatten, zou men dat het best kunnen doen, met: Hitier verwijt de West-Europee- sche democratieën, dat zij tegen het Derde Rijk e :n omsingelingspolitiek voeren, evenals Frankrijk en En geland voor den wereldoorlog te genover het Keizerlijk Duitsche Rijk gedaan hebben. De omsinge laars zullen nu echter een ander Duitschland dan destijds tegenover zich vinden. Daladier daarentegen beweerde met klem en gestaafd door talrijke klinkende argumenten, dat Enge land en Frankrijk in geenen deele een omsingelingspolitiek voeren.Zij trechtten zich slechts tegen agressie en de politiek voor brute kracht te weren, omdat deze politiek onher roepelijk tot vernietiging van iedere nationale orde moet leiden. Daarom verklaart de Franschman zich bereid tot samenwerking, ook over de verdeeling van de grond stoffen, maar een uitdrukkelijk »neen« geeft hij ten antwoord op de vraag voor afstand van Fransch gebied. g De geheele wereldpolitiek is op het oogenblik samen te vatten in één doel: de vorming van fronten. Aan den eenen kant heeft de Engelsche diplomatie hierbij de leiding, terwijl in het andere kamp de Duitsche diplomaten hun best doen. Het gaat er om, wie in de toekomst het sterkste zal blijken te zijn. Het ziet er naar uit, dat in de buitenlandsche politiek het principe van »het recht van den sterkste«, dat in de burgerlijke rpaatschappij reeds lang is afgedankt, nog steeds agio doet. Tegenover «Het recht van den sterkste« staat echter het «Geweld vernietigt steeds zich zell« dat door de historie wordt bewezenDaarom zou het goed zijn, dat, toen Hitier, in ziju jongste redevoering, niet geheel ten onrechte, »den roofvrede« van Versailles hekelde, er aan had gedacht, dat die zelfde woorden van toepassing zijn, op de overheer- schip.g van Oostenrijk cn Tsjecho- Slowakije, terwijl die gedachten ook in het hoofd van zijn Italiaansche vriend en volgeling geen kwaad zou kunnen, mei het oog op Albanië. De totalitairén bouwen graag op hun kanonnen, maar de kracht van een leger moet gefundeerd zijn op de innerlijke kracht van een volk en al wordt ons door sterk geflat teerde statistieken en andere gege vens deze kracht voorgeschilderd als- het ideaal, van wat er te be reiken is, de «oude afgeleefde en futlooze democratieën«, om in de terminologie van Hiller te spreken, weten dat de innerlijke kracht van een volk, dat gevoed wordt met kanonnen en overzaaid is met con centratiekampen en waar door de regeering de bevolking een afkeer wordt opgedrongen van een bepaald ras en van den Christelijken Gods dienst, nooit zoo groot kan zijn. Van dit standpunt bekeken zou de aanmatigende taal van het Duit sche staatshoofd wel eens op losse schroeven blijken te kunnen zijn gebaseerd, terwijl zijn »Lebensraum« wel eens een »Lebenstraum« kan beteekenen. Samenwerking of overheersing. De rede van Daladier. In een, door de radio uitgezonden rede voor 't bestuur de socialistisch radicale partij, begon Daladier met te wijzen op de veranderingen, die zich onder de tegenwoordige regee ring in Frankrijk hebben voltrokken o.a. de toeneming der productie, de verbetering van de positie der valuta en de versterking van de eenheid des lands. Hij verklaarde, dat de regeering een politiek van nationaal belang" voerl, welke niet bij klassen stenn zoekt, doch bij alle levende krachten der natie. Naar aanleiding van de kritiek op de maatregelen, die de regeering genomen heeft om het hoofd te bieden aan het van buiten komende gevaar, zeide Daladier: Bestaat het buitenlandsch gevaar soms in de verbeelding? Zijn drie millioen buitenlandsche soldaten, die aan de overzijde onzer grenzen gemobili seerd zijn, -plotseling geesten ge worden? Niemand zou redelijker wijze kunnen volhouden, dat het gevaar niet bestaat. Na verklaard te hebben, dat alles doet hopen op 'n spoedig en gunstig besluit van de thans aan den gang zijnde internationale onderhande lingen, zei de premier: ,,Ik zeg en herzeg, dat Europa de keus heeft tusschen samenwerking en over- heersching. De Fransche regeering heeft alles gedaan en doet nog alles om Europa in staat te stellen, ge lukkig te leven in vrije samenwer king. Doch tegelijkertijd wil ik de wereld verzekeren, dat Frankrijk in het eerste gelid staal van de mogend heden, die zullen verhinderen, dat Europa geleid wordt naar de ram pen als gevolg van machtsonder nemingen. Wij zijn voor samenwerking, het geen het tegenovergestelde van om singeling is. Doch telkens wanneer wij een schrede gedaan hebben op den weg der samenwerking, heeft men ons met een gewelddadige actie geantwoord. Telkens wanneer wij een aanbod tot samenwerking heb ben gedaan, werd dit van de hand gewezen. Zij die ons aanbod van de hand wezen, wilden ons tegelijkertijd het recht ontzeggen, met anderen samen te werken. Deze samenwer king, welke zij geweigerd hebben, is het. die zij omsingeling noemen. Welk duidelijker bewijs zouden zij nog kunnen geven van hun streven naar hegemonie Hitier sprak te Kassei. Duitschland laat zich niet omsingelen. Hitler is te Kassei geweest, waar hij op een bijeenkomst van oud strijders het woord heeft gevoerd. Na betoogd te hebben, dat Duitsch land in 1914 geen enkel belang had bij het ontketenen van een oorlog, zeide Hitier: Het vredesverdrag van Versailles heeft daarentegen laten zien, wat de werkelijke oogmerken waren van de toenmalige Rritsche en Fransche omsingelingspolitici, namelijk het rooven van de Duit sche koloniën, vernietiging van den Duitschen handel, van de Duitsche Handelsvloot en daarmede van de Duitsche bestaans- en levensvoor waarden, en vernietiging van iedere Duitsche politieke machtspositie. Het waren derhalve destijds dezelfde doeleinden als die welke de Britsche en Franscheomsingelingspolitici ook thans nastreven. LEVENSVERZEKERING 91 WAALWIJK in de beide hoofdsteden bestudeerd. De diplomatieke medewerker van de Times schrijft, dat de nota hoofd zakelijk de argumenten bevat, welke Molotow in zijn jonge rede heeft ontwikkeld. In de nota wordt op nieuw het princiepe van een drie- mogendhedenpact aanvaard. Voorts wordt nog eens Rusland's wensch tot uiting gebracht, dat ook Finland Estland en Letland zullen worden gegarandeerd, voordat Moskou be looft Groot-Brittonië en Frankrijk te helpen indien deze landen in oorlog zouden geraken bij de na koming van hun verplichtingen jegens Polen, Turkije, Roemenië en Griekenland. Teusiotte bevat de nota een scherper gestelde verwijzing naar den Volkenbond, waardoor zeker geen ruimte voor misverstan den zou worden gelaten. Over het geheel ie men te Londen van meening, dat de nota een zake lijk document is en zij zal worden onderworpen aan hetgeen men noemt „een zorgvuldige en vriend schappelijk onderzoek." Te veel op timisme is verkeerd, maar op zoo veel punten bestaat reeds overeen, stemming tusschen dedrie mogend heden en een ieder van haar heeft zoo krachtig uiting gegeven aan haar voornemen om tegenstand te bieden aan agressie dat men zich bijna niet kan voorstellen, dat een over eenkomst onbepaald zou kunnen worden uitgesteld alleen om enkele verschillen van opvatting over den vorm. KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van Ie kwaliteit dat door minister Goebbels was op geroepen, op een zware proef stelde, vond haar oorzaak in een onver wacht lang onderhoud tusschen prins Paul en den Führer. Deze bespreking schijnt buiten gewoon belangrijk geweest te zijn, hetgeen ook in de Wilhelmstrasse wordt toegegegeven. Het besprokene schijnt op de volgende punten be trekking te hebben gehad 1. Het afsluiten van een non agressiepact tusschen Duitschland en Joegoslavië Verschillende punten van een dergelijk pact zouden reeds terloops besproken zijn. 2. Naar wij vernemen, is voorts de mogelijkheid besproken van een loetreden van Joegoslavië tot een groot economisch pact, dat tusschen de »as-mogendheden« en tal van staten in Z. O.-Europa zou moeten worden gesloten. Een dergelijk pact zou behalve Duitschland en Italië, ook Slovakije, Hongarije, Bulgarije, Joegoslavië en zoo mogelijk ook Roemenië omvaiten. Tol-unie Hel invoeren van een algemeene dit verzacht onmiddellijk en geneest spoedig. Tube 45, doos 60 en 30 ct. Bij Apoh en Drogisten Ik zie, zoo vervolgde Hitier, inde herinnering aan de vier jaren oor log, die ik het geluk heb gehad zelf mee te maken, slechts een reden tot vast vertrouwen in mijn Duitsch volk en als soldaat ook in mijn eigen persoon. Deze jaren maken mij in mijn diepste binnenste, in het bewustzijn van de verschrikkingen van den oorlog, even vredelievend alsook vastbesloten, in de overtuiging van de waarde van den Duitschen sol daat voor de verdediging van onze rechten. Zoo de Britsche omsingelings politiek al dezelfde gebleven is als vóór den oorlog, dan is daarentegen de Duitsche afweerpolitiek grondig veranderd. Ik heb er zorg voor gedragen, dat alles, dat ook maar eenigszins met de staatsleiding te maken heelt, slechts voor honderd procent een man en soldaat kan zijn. Mocht ik echter bemerken, dat de houding var, eenigerlei persoon lijkheid zulk een toets niet kan doorstaan, dan zal deze, wie het ook is onmiddellijk van zijn post ver wijderd worden. Wij hebben den plicht, de natie tot het uiterste tot afweer en haar afweerkracht te sterken. Ik verwacht dat deze politiek van versterking der Duitsche afweerkracht in 't bijzonder door de oude soldaten gesteund wordt. Het Britsch-Russisch accoord. Het Russische antwoord op de Fransch-Britsche voorstellen, waar van de tekst Vrijdag aan de Fran sche en Britsche ambssadeurs te Moskou is overhandigd, wordt thans Japan en de as. Geen onvoorwaardelijke steun. De Japansche minister president Hirannoema zal in de conferentie van leden van het kabinet heden verslag uitbrengen over de nieuwe bijzonderheden der nieuwe regee- ringspolitiektenaanzien van Europa. Volgens Reuter zou de te volgen politiek niet voldoen aan de Duit sche en Italiaansche eischen omtrent onvoorwaardelijken steun aan de as. De Japanners zouden slechts mili taire verplichtingen willen aangaan, uitsluitend voor bet Verre Oosten. Voorzorgsmaatregelen te Praag. De laatste dagen is het te Praag herhaaldelijk tot demonstraties ge komen. Bij wijze van voorzorg tegen Tsjechische fascistische betoogingen zijn alle openbare gebouwen te Praag bezet door krachtige afdee- lingen politie. Alle naar Praag lei dende wegen worden streng bewaakt op instructies van de regeering van het protectoraat. Veel opzien heeft een rede gebaard van staatssecretaris Frank, den vroegeren afgevaardigden van Hen- lein, thans afgevaardigde voor Von Neurath, die in zijn toespraak tot ruim 20.000 leden der Duitsche nat. soc. partij en S. S.-mannen de Tsjechen waarschuwde tegen ieder verlangen naar de methoden van den vroegeren president Benesj. Nonagressiepact en nauwe economische samenwerking. Kort onderhoud tusschen Hitier en prins-regent Paul, Het bezoek van prins-regent Paul van Joegoslavië is nog met een sensatie geëindigd. Prins Paul, die om halftwee voor de laatste maal op de rijkskanselarij met den Führer het middagmaal gebruikte en daarna om halfzes zou vertrek ken, stelde zijn vertrek op het laatste oogenblik tot acht uur uit. Deze vertraging, die het geduld van de militairen langs den geheelen weg, en zeker ook van het publiek, tol-unie schijnt daarbij een belang rijk onderwerp van bespreking te hebben gevormd. Intusschen werd nog niets besloten, daar de prins regent natuurlijk niet bij machte is zelfstandig beslissingen te nemen. Prins Paul heeft den Führer toe gezegd alle voorstellen aan zijn re geering te Belgrado te zullen over brengen. In de komende weken zal moeien blijken, in hoeverre van deze vrij vergaande voorstellen iets zal kunnen komen. De Paus zet zijn vredesactie voort Nadat Paus Pius XII dezer dagen in zijn rede officieel de resultaten van zijn enquête bij de verschillende regeeringen omtrent het behoud van den wereldvrede heeft medegedeeld, doen thans opnieuw geruchten de ronde, dat de Paus een actie voert voor het houden van een vredes conferentie. Men verneemt van gezaghebbende zijde uit Vaticaanstad, dat de Paus aan de nuntii te Berlijn, Rome, Parijs en Warschau, alsmede aan den apostolischen delegaat te Lon den instructies gezonden heeft, de resp. regeeringen te winnen voor het denkbeeld van een gemeen schappelijke conferentie ter bespre king van den internationalen toe stand. De Paus zou hiertoe zijn overgegaan omdat op zijn eerste poging gunstig gereageerd is. Naar United Press verneemt,zou het Vaticaan vreezen, dat een bond genootschap tusschen Frankrijk, Engeland en Sovjet-Rusland, den weg zou openen voor een bolsje wistische peneratie in Europeesche aangelegenheden. Koning Zogoe naar Versailles? Volgens een bericht van Havas uit Versailles heeft koning Zogoe van Albanië het kasteel de la Maye waar verleden jaar de Hertog en Hertogin van Windsor gelogeerd hebben, voor drie maanden gehuurd. Men verwacht de koninklijke familie hier tegen het einde van de volgende week. De Echo van het Zuiden, Waahvljfesclie en Langstraatscbe Courant, kal(Qulaa«i<h

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1