Last van üui zenuwen? BUITENLAND TIMTÜR P* Rüttchen te RECHTZAKEN BINNENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. ADVERTENTIEN GAfilf UIE FIETSEN? WASPIK. DUSSEN. VLIJMEN. KAATSHEUVEL. vraagt en AANKOMENDE MEISJES. TE KOOP: 1 8.S.A. 500 c.c. kopklepper 1 Triumph 350 c.c. zijklepper I Triumph 2 takt 200 c.c. 1 DRIEWIELER DE PELIKAAN WAALWIJK Ijzerwaren C. Brok-v. Helvoirt den secretaris, den heer Johan van Dommelen. In zijn uitgebreid verslag memo reert deze de nagedachtenis van den penningmeester M. de Gouw. Het jaar 1938 heeft bijzonder in het teeken gestaan van de t.b.c- bestrijding. Er werd voor Sanatoria verpleging allien reeds een bedrag van f 1984,95 uitgegeven. Met ge noegen viel er te constateeren dat reeds 2 der uitgezonden patiënten als genezen uit het Sanatorium zijn teruggekeerd. De eerw. verpleegster heeft gedu rende het afgeloopen jaar 2199 be zoeken afgelegd en 780 bezoeken ontvangen in de kliniek. Er werden 162 verplegingsartikelen uitgeleend en 17 bestralingen met de hoogtezon toegepast. Mej. Jansen had in 't begin van 't jaar 149 kinderen onder controle. Het sterftecijfer van zuigelingen is 4.87 procent terwijl het gemid delde over de laatste 10 jaren 5,2 bedroeg. Het ledental bedraagt 265. De kas heeft een batig saldo van f 85,46 hetgeen in hoofdzaak is toe te schrijven aan een ontvangen legaat van f 200,van wijlen den heer Th. de Wilt. In de vacature M. de Gouw werd als penningmeesteresse t.b.c.-be strijding gekozen Mej. Nelly de Goqw. De aftredende bestuursleden C. P. van den Broek, A. van Steensel, Th. van Mierlo en A. Rombouts werden bij acclamatie herkozen. De cursus voor de dames E.H. B.O.'ers begint op 18 Juni a.s. Spoeuig weer opgewekt en gekaimeeiü met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Predikbeurten Zondag 18 Juni 1939 Ned. Herv. Kerk, voorm. half tien en n.m. twee uur Ds. R. de j Bruin. Maandagmorgen kwam men tol de ontdekking dat het café »Het Hof van Holland des 's nachts door zijn bewoners met medenemen van den huisraad was verlaten en het huis onbeheerd hebben laten staan. Het schijnt dat de juffrouw die het café bestuurde haar man die elders werkt is gevolgd. Wat hier in jaren niet meel is voorgekomen gebeurde Maandag 1.1. Wegens geregelde wanbetaling werd een inwoner dezer gemeente met zijn heoben en houden uitzijn woning op straat gezel. De eigenaar namens wie die uitzetting plaats had was lid der Vereeniging van Huiseigenaren welke vereeniging in deze hare medewerking had ver leend en zoodoende getoond heeft zoo noodig op te treden voor de rechten harer leden. Tot leden van den Gemeente raad zijn herkozen de heeren W. Pruisers, J. H. Smits, D. C. van der Rijken, E. J. Rubbens, A. P. Broks, M. van Dongen en G. Zijlmans en zijn gekozen de heeren L. Verduin, L. Kuisters, W. H. Zijlmans, A. P. G. Kamp. Keeren niet meer terug wegens het zich niet herkiesbaar stellen de heeren W. B. Verschu ren, J. J. Smits, A. Verhoeven en M. Mateysen. Zoo zal dan a.s. Zondag alhier we derom hel groote St. Antoniusfeest, dat telken jare honderden pelgrims en belangstellenden naar ons dorp bren gen, piaafts vinden. Ook ditmaal zal de groote processie, welke samenstelling een zeldzaamheid genoemd mag worden, door het dorp trekken. Naar we vernemen is de processie wederom uitgebreid. Het verbouwen van tweetal Rijks woningen aan he.t Capelsche Veer is bij aanbesteding opgedragen aan de aannemers C. Vos te Meeuwen (tim merwerk) en A. v. d. Broek te Dussen (metselwerk). Het vernieuwen van de oprijstoepen aan de Noord- en Zuidzijde aan hel Capelsche Veer is opgedragen aan de firma Vissers te Drunen. Openbare vergadering van den Gemeenteraad op Maandag, 19Juni 1939 des n.m. 8 uur (precies) ten raadhuize der gemeente. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van de kasgeldleening groot f 40.000 vanaf 1 Juli tot en met 31 De cember 1939 ten behoeve van den dienst 1939. 3. Wijziging van de begrooting 1938. 4. Benoeming van een gemeente secretaris. 5. Benoeming van een lsten amb tenaar van den Burgerlijken stand. Openbare vergadering van den raad der gemeente Loonopzand, le houden op Woensdag 21 Juni a.s., des avonds om 7 uur ten gemeenlehuize. AGENDA 1. Vaststelling notulen vorige ver gadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel om de voorwaarden le aanvaarden waaronder door den Staat der Nederlanden aan de ge meenten-aandeelhouders in de N.V. Waterleiding Maatschappij „Noord-West-Brabant" rentedra gende voorschotten werden toege kend. 4. Voorstel om een crediet beschik baar te stellen voor het verleenen van extra hulp aan werkloozen en daarmede gelijkgestelden (B- steun). 5. Adres van 24 caféhouders in deze gemeente verzoekende hel slui tingsuur voor de café's op Zater dag, Zondag en Maandag op 12 uur des nachts te willen stellen. 6. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van de navolgende wo ningen: a. de woning staande aan de Hilschestraat no. 43, toebehooren- (ie aan M. H. van den Hoven te Kaatsheuvel en bewoond door H. IJpelaar; b. de Dreefscheweg no. 73, toebehoo- rende aan L. van der Linden te Kaatsheuvel en bewoond door H. van der Pas; woning slaande aan den c. de woning staande aan den Dreefscheweg no. 70, toebehoo- rende aan Joh. Dirksen en cons., te Kaatsheuvel, welke woning on bewoond is; d. de woning staande aan den Dreefscheweg no. 52, toebehoo- rende aan E. Smulders te Kaats heuvel en bewoond door H. Net ten e. de woning staande aan den Dreefscheweg no. 48, toebehoo- rende aan P. Netten te Kaatsheu vel, die deze woning zelf bewoont; f. de woning staande aan den Hil no. 70, loebehoorende aan en bewoond door Gebrs. W. en J. van Dongen. 7. Behandeling van het adres van L. C. van Cromvoirt te Kaatsheu vel, verzoekende hem de kosten geheel of gedeeltelijk te willen vergoeden, verbonden Aan het be zoeken door zijn kind van de school yoor buitengewoon lager onderwijs te Tilburg. 8. Voorstel tot wijziging van de be grooting van het Burgerlijk Arm bestuur dezer gemeente over het jaar 1938. 9. Voorstel tot wijziging der be rt rijfsbegrootingen van hel gasbe drijf en van de exploitatie der drainagevelden, evenals ook van de gemeentebegrooting, geldende voor het dienstjaar 1938. 10. Voorstel lot wijziging van de al- gemeene plaatselijke politie-ver- ordening dezer gemeente. 11. Schrijven van Gedeputeerde Sta len in zake den verkoop aan M. Hamers te Kaatsheuvel en G. Vos Dzn. te Sprang-Capelle van weggedeelten loopende van de- Framlaan naar den provincialen weg. 12. Voorstel om een bedrag van 1.791.36 disponibel te stellen voor de aanstelling van 2 nieuwe gemeenteveldwachters. 13. Schrijven van A. van Berkel te Kaatsheuvel verzoekende den ont ruimingstermijn van de hem in eigendom toebehoorende onbe woonbaar verklaarde woningen staande aan den Driestapelen- stoel nrs. 63 en 64 le willen ver lengen. 14. Adres van het Parochiaal Kerk bestuur van Berkdijk verzoeken de de huur van de door hem ge huurde en door den heer H. A. de Bruin bewoonde gemeentewoning staande aan den Dongenscheweg no. 117 te will enverlagen. 15. Behandeling van het voorstel door den heer Snoeren in de ver gadering van 4 April 1.1. gedaan tol het benoemen van een com missie, die tot taak zal hebben een onderzoek in te stellen naar het al ol niet in het leven roepen van een crisisregeling voor werkloo zen en andere daarmede gelijk te stellen personen, voor wat betreft de betaling van ziekenfondspre mie. 16 Rondvraag. EEN SPELLETJE BILJART OF ARBEID Op 25 April heeft de 14-jarige bil jartkunstenaar. Keesje de Ruijter, zijn talenten op het groene laken gedemon streerd voor een schare belangstellen den in een hotel café-restaurant te Al phen a. d. Rijn. Onder de toeschou wers bevond zich ook een ambtenaar van de Arbeidsinspectie, die speciaal voor dit doel uit Leiden was overgeko men en die de eigenaresse van het ho tel door een rijksveldwachter op de bon deed zetten, wegens overtreding van art. 61 van de Arbeidswet: het doen verrichten van arbeid door per sonen beneden den leeftijd van 18 jaar in koffiehuizen of café's, 's avonds na 8 uur. De eigenaresse van het hotel had zich héden voor den Kantonrechter te verantwoorden. Als haar gemachtigde trad op haar kleinzoon, de heer Van Zwieten, volgens wien Keesje geen ar beid had verricht, maar eenvoudig een spelletje biljart gespeeld. De ambtenaar van het O. M. was van oordeel, dat het jeugdige biljart- wonder niet louter voor zijn genoegen speelde; hij wordt er bovendien voor betaald, al bestaat er dan geen bepaal de dienstverhouding tot dengeen, die hem zijn honorarium uitkeert. De ambtenaar wees er in zijn requi sitoir op, dat men bij het vaststellen van de bepalingen voor koffiehuizen en café s wel nooit zal hebben gedacht aan een biljartwonder. Nu die bepalin gen er eenmaal zijn, valt echter ook dit er onder. De jongen speelt niet louter voor ontspanning en het doel er van is geld te verdienen. Spr. zag hierin dan ook inderdaad een overtreding van art. 61 der Arbeidswet, maar waar hij het feit niet bijzonder ernstig achtte, eischte spr. een geldboete van 1 subs. 1 dag hechtenis. De kantonrechter was van oordeel, dat het belang van deze zaak mee brengt, dat er eerst eens rustig over wordt nagedacht en besloot derhalve op 28 Juni a.s. schriftelijk vonnis te wij zen. HET DRAMA TE KOEDIJK. Eisch: levenslang. Nog steeds hangt de dreiging van levenslange opsluiting boven het hoofd van den Bergenschen melkrijder J. B., die voor het Hof terechtstond onder verdenking opzettelijk met zijn auto in het N.-H. Kanaal te zijn gereden, waar bij drie zijner,kinderen zijn verdronken. De procureur-generaal, mr. D. Rei- lingh, kwam in zijn requisitoir tot de slotsom, dat verdachte schuldig is aan het hem ten laste gelegde. Hij vorder de daarom vernietiging van het vrij sprekend vonnis der rechtbank en ver oordeeling van verdachte tot levens lange gevangenisstraf. De verdediger pleite vrijspraak. Uitspraak 29 Juni 10 uur. Verklaring van Dr. H. Colijn. De minister president,dr.H.Colijn heeft gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard, dat hij niet bereid is een luchthartige financieele poli tiek, »een politieK van voortdurend regeeren met tekorten op den ge wonen dienst, zooals in onze dagen nog al eens aanbevolen wordt«, met zijn verantwoordelijkheid te dekken of zich daarbij neer te leggen. De ministerverklaardevoorts.dat het budgetair overleg in het kabinet nog niet geëindigd is, doch dat een beslissing vóór het einde dezer maand verwacht kan worden. Deze mededeeling deed dr. Colijn naar aanleiding van deinterpellatie over 't aftreden van minister De Wilde. De bezwaren van mr. De Wilde golden niet zoozeer bepaalde uit gaven, aldus de minister-president, als wel de verstoring van het bud getair evenwicht in het algemeen door nieuwe uitgaven en het ont breken van de noodigebezuinigingen als tegenwicht daarvan. Andere verschillen dan die over den budgetairen toestand zijn erin het kabinet niet geweest. Ook was er geen verschil van opvatting tus- schen dr. Colijn en mr. De Wilde. Hel streven van den laatste naar budgetair evenwicht voor 1940 had de volle instemming van den pre mier. Er zijn geen bepaalde bezuinigin gen geëischthet begrotingseven wicht moet verkregen worden door de gezamenlijke inspanning van alle ministers. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben in Mei, voor wat de niet-directe belastingen be treft, 36.538.534 opgebracht, of 4.864.970 minder dan in dezelfde maand van 1938. In de eerste vijf maanden van dit jaar was de opbrengst 185.585.371, of 7.139.156 meer/ EDEN OVER DEN TOESTAND. De Britsche oud-minister Eden heeft in Parijs een lezing gehouden over den huidigen internationalen toestand. Sprekende over de Britsche politiek zeide Eden: De komst van de Duit- schers te Praag heeft met één slag tot stand gebracht wat geen der vroegere gewelddaden of bedreigingen met ge weld had verwezenlijkt. Thans zijn wij eensgezind. En terugkeeren is onmo gelijk geworden. Het staat vast, zoo besloot hij, dat thans niemand zich meer kan. vergis sen, in de vastberadenheid van Fran krijk en Engeland. Hij zou de meest tragische vergissing begaan, wanneer hij, door zich ondanks alles geen re kenschap te willen geven van onze op rechtheid en onze vastbeslotenheid, zich zou storten in avonturen van ge weld, die een wereldoorlog zouden ont ketenen. Zou hij daarentegen tenslotte inzien, dat agressie niet meer een goede zaak kan zijn, dan zullen wij ons op den weg naar een duurzamen vrede bevinden. FRANSCHE DUIKBOOT BIJ SAIGON VERGAAN? Ruim 70 man aan boord. Na de ramp van de ,,Squalus" en de „Thetis" dreigt thans ook de Fransche marine door een ontzettenden slag ge troffen te worden. De Fransche duik boot ,,Phénix", welke in de Chineesche wateren dienst doet en 71 man aan boord heeft, is nabij Saigon gezonken. Dertig uur bevindt zich de ..Phénix" reeds onder water, zoodat gevreesd wordt, dat alle opvarenden zijn omge komen. DE DUITSCHE RIJKSBANK ONDER GEZAG VAN DEN FüHRER. Hitler heeft Donderdag de „wet op de Duitsche rijksbank" onderleekend.' welke lieden in werking treedt. Bij deze wet wordt de rijksbank on middellijk ondergeschikt gemaakt aan den Führer en wordt het onbeperkt gezag van den staat over de circulatie bank hersteld. Dit brengt mede, dat alleen de Führer beslissingen kan ne men over bijv. de hoogte van het be drijf scrediet van de bank, het bedrag van de schatkistwissels e.d. De aandeelen van de rijksbank wor den onttrokken aan de speculatie door de bepaling, dat zij niet meer dan vijf procent mogen opbrengen, de evenlueele hoogere winst komt het rijk ten goede. DUITSCHLAND BEBOET VOOR 50 MILLIOEN DOLLAR. In het hooggerechtshof te Washing ton heeft rechter Roberts als scheids rechter voor de gemen.gde Duitsch Amerikaansche commissie voor de schadevergoedingen eischen tot een be drag van ongeveer 50 millioen dollar ontvankelijk verklaard, welke tecjen Duitschland waren ingediend wegens in den oorlog veroorzaakte schade. De rechter zeide, dat hij de eischen ten behoeve van de Amerikaansche eischers tot een bedrag van 25 millioen dollar zou toewijzen uit de Duitschie fondsen, waarop het Amerikaansche departement van financiën beslag ge legd heeft. De eischen zijn ingediend naar aan-r leiding van daden van sabotage, die1 gedurende den oorlog gepleegd zouden zijn in de munitiefabrieken te Black-) to nen Kingsland. De rechter vernietig-1 de de vorige beslissing ten gunste van Duitschland, waartoe hij aanvoerde, dat sommige Duitsche getuigen zich aan meineed hadden schuldig gemaakt. GEEN GRATIE VOOR WEIÓMANN. De president der Fransche repu- bliek heeft het door den massamoor denaar Weidman n ingediende ver zoek om gratie afgewezen. De terecht stelling is op Zaterdagochtend vast gesteld. Zijn collega kreeg levenslang. Ook Amerika heeft belangen in Tientsin. De Vereenigde Staten hebben zich{ uitgesproken over de blokkade van. Tientsin. Naar Reuter verneemt heeft de Amerikaansche zaakgelrstigde te Tokio op het Japansche departement van Buitenlandsche Zaken med.e- gedeeld, dat de Vereenigde State n belangen in Tientsin hebben en zic h bezorgd maken over een mogelijke bedreiging dezer belangen door «de blokkade. Deze zakelijke belangen hebben betrekking od een omzet van ongte veer 26 millioen dollar per jaar. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur Het lag niet in mijne bedoeling om nog terug te komen op de Sprang Capelsche raadsverkiezing. Na het ingezonden stuk van eenijge leden der Neutrale Kiesvereenigijng alhier in uw nummer van ,1.1. Woensdag, zie ik mij echter daar toe genoopt. i Veel zat ik er niet van zegg en, aan den heer Verheijden overlatende of hij dat al of niet zelf wil doen. Alleen dit Hoe is 't mogelijk dat men aan voorstanders van de candidal uur Verheijden euvel duidt, dat ze v oor DE GROOTSTE BEHOEFTE. Waaraan in de eerste plaats be hoefte bestaat, is een geest van Moreele Herbewapening op ieder gebied van het nationaleleven. Door dezen geest bezield zullen Arbeid en Industrie op de bestt wijze het alge meen belang kunnen dienen en aan de geheele wereld blijk geven van die eenheid die alleen een waarborg is voor vrijheid en vrede. Robert F. Wagner. hem gewerkt hebben; dat is toch wel het toppunt en ik vraag me af: «mag dat ook al niet meer»! Dat hadden de leden der neutrale kiesvereeniging ook voor bun lijst moeten doen, maarachterafschrijven «dat de uitslag er anders uitgezien zou hebben als men er ook voor gewerkt had» is nogal erg naïef en kinderachtig, 't Geelt zoo 't idee van «wrevel en speit» maar dan te laat 1 Intusschen kan dat geschrijf niet wegnemen, dat er met de samen stelling van de lijst «een blunder» is gemaakt. Dat is niet te ontkennen, noch te herstellen. Dank voor de plaatsing. Een Capelsche Kiezer. Door inruil VOORDEELIG met I. L. 0. Motor an Laadbak. Alles prima en onder garantie. S.tationsstr. 158, WAALWIJK. Een voetbad qeeft verlichting. 5t*ti onsstr*&.L.69. Tel. 280. LAAT UW RIJWIELEN IN ORDE MAKEN, Rijwielen opmoffelen. nieuwe kettingkast en Jasbeschermer a f 7,50. Buitenbanden f0 75 Binnenbanden f0.40 Kettingkast met opzetten f 0.90 Jasbeschermer f0 50 Rijwielen vanaf f20,— met garantie. Electrische Waschmachines, Wringers, Schoppen, Schoffels, Harken, Tuinslangen enz. enz. Aanbevelend, Stationsstr. 120 - Waalwijk. Slikslers, Msters (DR O GISTER IJ. D O .van OSS-v. BUR EM.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 10