Plaatselijke Berichten. H.deBont-v.Hulten Hebt U reisplannen? Heerenkleeding naar maat Zaterdag 17 Juni 1939 No. 48 De Echo van. bet Ztiidsn Darde Blad HEUSDEN. NIEUWKUIJK. UITSLAG GEMEENTERAADS VERKIEZING. Enkele opmerkingen over den uit slag: De lijst der Katholieke Staatspartij verliest een zetel en komt van 10 op 0. Dit vindt natuurlijk zijn oorzaak in de dissidente katholieke lijst 2 n.l. P. Brouwer, die ondanks de herhaal delijk beproefde, maar steeds gelaai de pogingen om hem bij de R.K. kie zers-organisatie te krijgen, met 'n eigen lijst kwam en 393 stemmen, dus één meer dan de lijstkiesdeeler behaalde en dus direct gekozen was. Alleen de St. Antonius-parochie gaf aan deze dissidente katholieke lijst 206 stem men! De lijst der R.K. Staatspartij ver kreeg, gezien, ook de aanwas der kie zers, nogal een flink aantal stemmen minder. De lijst v. d. Waerden behaalde slechts een zetel, tegen vroeger 2, van deze zullen vrij wat stemmen naar lijst Brouwer en lijst Mandemakers verhuisd zijn. Lijst 5 (Anti Rev. en Chr. Hist.) kreeg door den grootsten overschot 2 zetels (vroeger 1). Opvallend is het verder op de lijst der Kuth. Staatspartij, dat de af- deeling Baardwijk, die bij de lijstsa- menstelling haar candidaten op de 3e, 4e en 5e plaats bracht, dus op een beslist verkiesbare, bij de stemming deze candidaten toch nog 118, 75 en 33 voorkeurstemmen bezorgde. Wettelijk kan het juist zijn, maar organisatorisch is 't niet en men zal de leden-kiezers hier nog eens beter moeten instrueeren. Een totaal van 169 ongeldige stem men in de vijf stemdistricten is o.i. nog al erg, vooral de Openbare school met 48 maakt geen gunstige indruk. Nieuwe leden zijn: P. A. Buykx, J. .1. M. van Hees wijk, Petrus Brouwer en J. A. Verdoorn. Komen niet meer in den raad terug: Jac. Spijkerman, die niet meer in aan merking wenschte te komen, A. van Gent, die niet meer op de candidaten- lijsl voorkwam, Fr. Passier en G. Th. Strijk, die niet herkozen werden. De zetelverdeeling. Ter toelichting van den eind-uitslag der gemeenteraadsverkiezing geven wij hieronder een korte uiteenzetting van de manier waarop de toewijzing der zetels plaats vond: Het totaal aantal geldige stemmen hcdraag: 5095. Dit aantal gedeeld door 13 gaf als kiesdeeler 391,12/13. De eerste verdeeling der zetels ge schiedde dus als volgt: Injst 1 met 3561 stemmen kr.e^eg 9 zetels, overschot 33,9/13. Lijs 2 met 393 stemmen kréjeg 1 zetel, overschot 1/13. Lijst 3 met 195 stemmen kre-eg 0 zetels, overschot 195. Lijst 4 met 452 stemmen kreeg zetel, overschot 60,1/13. Lijst 5 met 494 stemmen kreeg 1 zetei, overschot 102,1/13. Er konden dus direct 12 zetel s van de 13 worden toegewezen. De kaatste zetel kwam toe aan de lijst m^et het grootste overschot n.l. lijst 5, xoodaf deze 2 zetels kreeg toegewezen. Lijst 3 kon hiervoor niet in aanmerking komen, daar het aantal op dezje lijst uitgebrachte stemmen geen 75% van den kiesdeeler was. Daar geen enkele candidaat een aantal voorkeurstemmen had behaald gelijk aan den lijstkiesdeeler of 50% van den lijstkiesdeeler, was het aan wijzen van de gekozenen heel ee.pvou- dig. Deze kon voor alle lijsten: ge schieden naar de lijstvolgorde. K.O.B. WAALWIJK-HEUSDEN. De afdeeling Waalwijk-Heusden, van den Katholieken Onderwijzers B.ond kwam in hotel Verwiel in vergadering bijeen. Op verzoek van den voorzitter, jden heer A. Froklage sprak de vice-vo-or- zitter de heer Nollen uit Raa;,ms- donksveer een kort openingswoord, waarna de heer Froklage verslag uit bracht over de algemeene vergadering te Oss. Hierbij merkte hij op, dat op die vergadering vooral de noodtoe stand van de jonge onderwijskrachten ter sprake was gebracht. Vervolgens bracht dezelfde spre! verslag uit van de K.O.V.-vergader te Amsterdam, waar het zelfde ona werp was behandeld. Hierna hield pater P. Zoetmul'der een interessante en leerzame lez'ing over de missioneering van MiddW- Afrjka, waarbij hij demonstraties .«gaf van occulte verschijnselen, waarge/io- nicn bij de heidenen. Spr. deed een beroep op het ond er- wijzend personeel om een groote lief de bij de leerlingen aan te kweekten voor de missie. Er werd nog besloten dezen zom- er een uitstapje te maken naar Brug} ge. eer er- PLECHTIGE UITVAART. Donderdagochtend 10 uur had in de parochiekerk van St. Jan Baptist de plechtige uitvaart plaats van wijlen den lieer Charles Hoffinans, wiens lijk baar werd gevolgd door een onaf zienbare rij van deelnemenden. Pastoor Heezemans droeg de re- quiem-mis op geassistéerd door de kapelaans van Rooij en van Lierop, terwijl aan de zij-altaren pas,toor Hoff- mans uit Tilburg en pastoor Zijlmans uit Hapert voor zijne zielerust cele breerden. Het zangkoor zong op indrukwek kende wijze de doodenmis. Pastoor Heezemans verrichtte de absoute en diep onder den indruk verlieten de tal rijke familie en kennissen den doo- denakker, waar zij een diepbetreurd huisvader, een geacht burger aan den schoot der aarde hadden toever trouwd. vraagt dan eens prijsopgaaf bij Betere wagens - laag tarief. BEL No. 333 EN U RIJDT PRETTIG. UITTOCHT DER TILBURGSCHE STUDENTEN NAAR WAALWIJK. Tot een der punten van t program ma van den 5en Tilburgschen Hooge- schooldag op Donderdag 1.1. behoorde een gezamenlijke uittocht naar Waal wijk en wij gelooven dat dit niet een der slechtste deelen van t programma is geweest, gezien het enthousiasme der deelnemers en de tevredenheidsbetui gingen van de leiders. Toen het verzoek der Hoogeschool- dag-commissie kwam om met professo ren. oud-studenten en studenten een bezoek aan onze plaats te brengen, ver klaarde Waalwijks Belang zich van zelfsprekend direct bereid, het gezel schap te ontvangen en een programma te ontwerpen. De heeren werden op 't Raadhuis plein door t bestuur van Waalwijks Belang ontvangen en direct daarop werd het raadhuis bezichtigd, o.m. de raadzaal, de trouwkamer met muur schildering van Theo v. Delft. De hee ren prezen om 't hardst ons prachtige, monumentale raadhuis, dat met een be lichting als gistermiddag een bijzonder imposante indruk maakte. Hier kwam onze burgemeester hee ren professoren en de verdere dames en heeren begroeten en moest hij zich met het gezelschap voor 't gemeentehuis laten kieken, waarna professor de Quay in hartelijke en welgekozen woor den den burgemeester dank zei voor de vriendelijkheid het mooie raadhuis te willen toonen en de dames en heeren te begroeten. Daarna werden auto's en bussen be stegen en ging 't door Stationsstraat, Antoniusstraat en Kloosterstraat naar de Hei. Bij den Roestelberg werd halt gehouden en onder leiding van 't be stuur van W. B. een wandeling gemaakt over den Roestelberg door t duin en werd den gasten het prach tige natuurschoon dezer streek getoond, ongerepte natuur, zooals in zijn uitge strektheid, men elders maar zelden zal aantreffen. Men was verrukt over deze schoone streek, vooral vanaf de bergen heeft men schitterende vergezichten, eenerzijds op Waalwijk en het polder landschap, anderzijds op de prachtige heide, bosch, duin en ongekende zandverstuivingen, in de wijde verte begrensd door de torens van Loon-op- Zand, Udenhout, Helvoirt enz. Men was enthousiast over deze wan deling en over 't geen hier aan onge kend natuurschoon te genieten werd gegeven en velen hebben het plan ge vormd en hiervan aan 't bestuur van W. B. de verzekering gegeven, dat zij naar Waalwijk en omgeving zullen te rugkomen. Zoo iets hadden ze niet ge weten, niet verwacht. Na de wandeling volgde onder een frisch en lekker biertje, een heerlijk zitje aan huize Roestelberg, waar de heeren Vissenberg en van Eeuwijk tezamen de verzorging op zich hadden genomen, op een wijze die aller volle tevredenheid had en wat zeker tot recommandatie strekte. De heeren v. d. Straeten en van der Hammen zorgden voor aardige accordeonmuziek, zoodat het er onder de lommerrijke boomen gezellig vertoeven was. Toen de dames en heeren weer ver trekken moesten om tijdig in Tilburg aan den borrel en 't feestdiner te zijn, sprak Drs. L. de Mast een hartelijk dankwoord tot Waalwijks Belang voor de joviale ontvangst en den inte ressanten middag, die op zoo vriendelij ke en uitnemende wijze door deze ver- eeniging georganiseerd en zoo buiten gewoon geslaagd was. Allen hadden van Waalwijk een nieuwe en gunstige indruk gekregen, niet 't minst door de mooie Gids die ieder was uitgereikt. Zij hoopten spoe dig te kunnen terugkeeren. Na een vriendelijk afscheid verdween de stoet in de richting Tilburg. Hiermede kwam het einde van dezen mooien middag, mooi voor de bezoe kers, mooi voor onze gemeente, omdat dit de weg is om haar meer en meer bekend te maken. Men weet niet dat onze plaats zulke schitterende en monumentale gebou wen heeft met een Raadhuisplein en Markt als weinige gemeenten bezitten, men weet niet dat Waalwijk zoo^ veel industrie heeft, men staat ver baasd als men al die fabrieken in de Gids bekijkt: men kent niet de schit terende omgeving, waar men uren kan wandelen, steeds nieuwe dingen ziet, altijd variabel, maar steeds even mooi. Dat alles weet men nog niet voldoen de. Om dit meer en meer bekend te ma ken, daarvoor werken zulke ontvang sten en daarvoor werkt W. B. OPGEDRAGEN. Het bouwen van een heeren- en winkelhuis voor rekening van liet R.K. Kerkbestuur is opgedragen aan de fa. Wed. A. Aarts en Zonen alhier voor de som van 14000, KINDERHULDE AAN HET H. HART. Gisteren had in onze gemeente weer de jaarlijksche devotie-volle plechtig heid plaats ter gelegenheid van het H. Hartfeest. Zooals gebruikelijk trokken ook nu de leerlingen mei hel onderwijzend personeel naar de St. Antonius paro chie alwaar een grootsche kinderhui- de werd gebracht. Ecu pater Capucijn hield een korte toespraak lot de kinderen, waarhij hij hun liefde aanmoedigde tot den groo- ien Kindervriend. Een schat van bloemen werd hierna door de kinderen hij wijze van dank bare hulde aan het H. Hart geofferd. Begrijpelijk trok deze plechtige ge beurtenis weer veel belangstelling. De gemeente-politie had gezorgd voor een goede verkeersregeling. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast DE K.A.V. OP STAP. Zooals op de laatste vergadering be sloten is zullen de dames-leden van de Katholieke Arbeiders Vrouwenorga nisatie a.s. Zondag een uitstapje gaan maken. De reis leidt naar Nijmegen, waar men o.m. een bezoek zal brengen aan de H. Landstichting en waar men te vens ten volle zal kunnen genieten van het schitterende natuurschoon. GOUDEN PRIESTERFEEST VAN Mgr. A. F. M. SWEENS. Donderdag j.l. was het 50 jaren geleden, dat de president van 't Groot- Seminarie Mgr. A. F. M. Sweens, uit handen van den Bisschop de H. Pries terwijding ontving. In de nieuwe kapel van liet semina rie te Haren werd des morgens een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedragen met Bisschopelijke assis tentie, waarna een drukke receptie volgde. Het is begrijpelijk, dat dit bij uil- stek vruchtbare priesterleven van de hoogste kerkelijke zijde waardeering heeft gevonden, waarvan zijn prela- tenmantel getuigt. HET ZILVEREN JUBILEUM DER P.N.E.M. Ter herdenking van het 25-jarig bestaan der Provinciale Noordbra- bantsche Electriciteits-Maatschappij zal op Zaterdag 24 Juni a.s. door het personeel aan het Bestuur en de Di rectie als huldeblijk worden aangebo den de versiering van de hall van het gebouw van het Hoofdkantoor te HET WERK EEN GRUWELi'i1 HET LEVEN.ÖB^ LAST n Die verlammende vermoeidheid, dat eiken dag wederkeerend gevoel dat..gei Uw' werk niet aan kunt, dat doffe gero voel in Uw hoofd, die prikkelbaarheid,, dat alles zijn de typische verschijnselen van onzuiver bloed. Maak daar een einde aan... Tienduizenden mannen en vrouwen in Nederland voelden zich eens even slap en ellendig als U. tot zij Kruschen Salts probeerden. Kru- schen's ..dagelijksche dosis" zuiverde hun bloed door krachtig aansporende werking op lever, nieren en ingewan den. Doe als zij: Neem Kruschen en zuiver bloed zal weer door Uw aderen stroomen. Uw oude energie zal terug keren en over enkele weken zult ge het oogenblik zegenen, waarop ge dat eerste schepje Kruschen in Uw och tendthee hebt gedaan. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apo thekers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabrikan ten: E. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Engeland). Opgericht 1756. nl 's-Hertogenbosch, uitgevoerd door den kunstenaar Joep Nicolas. Op dien dag zullen Bestuur en Di rectie des middags om half vier ten Gouvernementshuize te 's-Hertogen bosch recipieeren. I)e leden der Provinciale Staten en andere genoodigden zullen op Maan dag 26 Juni een excursie maken ter bezichtiging van bel 100 kV-open- luchtstation te Geertruidenberg. In Hotel „Bosch en Ven" te Oisterwijk wordt den deelnemers aan deze ex cursie een noenmaal aangeboden. Ter herinnering aan haar jubileum geeft de P.N.E.M. een gedenkboek uit. LUXOR—BIOSCOOP. „Ontoerekenbaar". Een uiterst spannend relaas is hier verfilmd geworden. Stephen Ronsart's geestvermogens zijn door den oorlog gestoord gewor den. Het is jaren na bet einde van den oorlog. Sir Robert Conway, de direc teur van een groot spoorwegconcern maakt zich ernstig ongerust over de aanslagen op treinen. De dagbladen brengen de meening naar voren, dat deze aanslagen het werk van een en denzelfden misdadiger zijn, dien zij de bijnaam van „De Bedreiging" ge ven. Om dergelijke aanslagen te voor komen, doet Sir Conway een beroep op,Stephen Ronsart; die een der meest bekende deskundigen op bet gebied van springstoffen is. Stephen komt naar Londen en maakt daar kennis met Anne, de vrouw van Sir Robert. Hij wordt ver liefd op haar en haar rustige invloed werkt heilzaam op zijn ziekelijke» geest. Nadat Stephen zijn onderzoekingen begonnen is, brengt een nieuwe aan slag in den omtrek van de kalkrotsen van Surrey de wereld in beroering. Den volgenden dag vestigt de assis tent van Stephen zijn aandacht erop, dal zijn schoenen en broek vol met kalkstof zitten. Een vreeselijk vermoeden maakt zich meester van Stephen. Zou hij zelf „De Bedreiging" zijn en in oogenblik- ken van ontoerekenbaarheid de aan slagen plegen? Uitmuntend spel van Victor Varco- ni, Clarke Smith en J. Herbert Leslie. De goudzoekers van Canada. In deze film zijn alle factoren aan- wezig om de spanning hoogtij te vie ren. Het is een soort wild-west story die speelt in Canada en waar natuur lijk een heel ijverig en knap lid van de Canadeesche politie in conflict komt met een stel booswichten. In een oude mijnschacht ontdekt hij een lieve jongedame en het gevolg van de ze „ontdekking" ligt voor de hand. Na een reeks van moeilijkheden werpt zijn a.s. schoonvader hem een fortuin in handen en na korten tijd is dan de zaak tusschen Jim en Jane voorgoed beklonken. In de hoofdrollen: Ken Maynard, Monte Blue en Robert Frazer. MUSIS SACRUM »Het Monster van Frankenstein« Een van de meest sensationeele gebeurtenissen, die op het witte doek zijn gebracht is ongetwijfeld de fantastische vertelling van Mary Shelley en zooals gebruikelijk is de film de vertelling ver vooruit ge- loopen, wat het fantastische betreft. James Whale, de regisseur van deze prent heeft al zijn fantasie en de geheele filmtechniek aangewend om de toeschouwers te doen ge nieten en hij is hierin uitstekend geslaagd. Het werk heeft hier en daar nog al overeenkomst met de destijds zooveel opgang gemaakte film King- Kong, want ook hier boeit en ver schrikt men den toeschouwers met het gruwelijke, hei onmenschelijke. In een laboratorium, werkt de bioloog Baron Frankenstein, aan een monsterachtig experiment. Hij heeft zich tot taak gesteld een meDscbelijk wezen samen testellen en pleegt 's nachts grafschennis om 'n complete serie ledematen machtig te worden. Bouten en moeren moe ten het zaakje bijeen houden en Frankenstein hoopt daarna met behulp van electriciteit 't individu tot leven te brengen. De verloofde van Frankenstein maakt zich ongerust over hem en haalt eenige vrienden over om hem gezamenlijk te bezoeken, Dit ge schiedt juist als de uitvinder bezig is aan de finishing touch van zijn werk. Het nog levenlooze brok vleesch wordt op een operatietafel gelegd, waarna de wanstaltige armen met draden verbonden worden aan het ingewikkelde, monumentale elec- trische apparaat. Dan wordt een handle overgehaald, vonken spatten rond en een enorm voltage doet het lichaam op de tafel trillen. De spanning stijgt van oogenblik tot oogenblik. Dan een ontzettende slag en de afschuwelijke hand van het menschelijk proefkonijn beweegt. Het bovennatuurlijke ex periment is geslaagd Het monster, log en onbeschrijfe lijk sterk, wordt geketend in den kerker van het huis opgesloten. Het blijkt alras, dat een fout, be gaan door den dwerg, oorzaak is van hel feit, dat het monster de hersenen van een misdadiger in zijn hoofd heeft en derhalve belust is op moord en roof. Een vreese- lijke uitbarting van woede kost den dwerg het leven, maar Dr. Waldman steekt het vreeselijke wezen een injectiespuit in den rug en stelt het zoo tijdelijk buiten ge vecht. Dan zien we een reeks gebeurtenis sen en waarnaar de toeschouwers met open mond en bonzend hart kijken, die wij hier echter niet zullen verha len. In de hoofdrollen: Wijlen Colin Clive, Mae Clarke, John Boles, Boris Karoff e.a. OPBRENGST COLLECTE. De alhier gehouden collecte «voor de reclasseering heeft het aanzienlijk be drag opgebracht van 170.10. MET LUCIFERS SPELEN. Gisterenmiddag omstreeks 1 uur is in den dam van den heer J. Leijtens in de Stationsstraat alhier een stapel den- nehout verbrand. Het hout was afkomstig van de ver siering van de kerk en lag op een groote hoop in genoemden dam opge stapeld. De heer L., die bezig was het hout in zijn bakkerij te dragen, werd onder deze werkzaamheden even in den winkel geroepen en tijdens zijn korte afwezigheid zullen hoogstwaar schijnlijk kinderen die met lucifers heb ben gespeeld het ongelukje hebben ver oorzaakt. Direct laaiden de vlammen hoog op, maar met een slang op de waterleiding kon het vuur worden gebluscht. Waarschuwing De Commissaris van Politie te Haarlem geeft belanghebbenden in overweging om, alvorens in relatie te treden met Arnoldus Petrus van Rijn, geboren te Sassenheim 22 October 1893, bollenkweeker, wo nende te Haarlem, Westergracht 43 rood, met betrekking tot de levering van bloembollen en de door dezen persoon aangeboden z.g. Calystegia-roos, inlichtingen in te winnen aan zijn bureau, afdeeling Recherche, Smedestr. 9 te Haarlem. A. P. van Rijn voornoemd doet ook zaken onder den naam Erste Haarlemmer Blumenzwiebelzüch- terei und Handlung«, »Culture et Commerce des Vignons Fleursde Harlem, Maison Renommèe«, en j)First Haarlem Bulbnarsery and Bulb Trade«. MARKTBERICHT. Vrijdag 16 Juni. Biggen: onveranderd. Eieren: 3Yi4 ct. Op Zondag 25 Juni a.s. zal de Hoogeerw. heer Deken Wouters in de beide H H. Missen van 7 en 10 uur afscheid nemen van zijn pa rochianen. In verband met zijn 35-jarig pastoraat zal door de parochianen een geschenk worden aangeboden In het Bondsgebouw hield het Wit-Gele Kruis haar algemeene jaarvergadering. Wegens ziekte van den voorzitter werd de vergadering geleid door nun TT- 2uo arriveerden Donderdagmid dag een 6-tal groote bussen en een tiental grootere en kleinere wagens, voorzien van corpsvlaggen enz. op de Markt, die pl.m. 180 gasten naar hier brachten. Hieronder zagen we o.in. Dr.J. de Quay, rector-magnificus, de professoren Cobbenhagen, Kaag, van Berkum en de Block, lector van de Ven, voorts Drs. A. C. J. Rottier, voorzitter der T.A.E.K., Dra. Riet Cobben, voor zitster en Drs. Visser, secretaris der Hoogeschooldag-commissie, een 60-tal reünisten en studenten.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 9