SPORT FEUILLETON HET MEISJE UIT DE LUNCHROOM. De moeilijkheden in Europa en Azië. BIJ DE REEDS GEHOUDEN GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. 1939 1935 w. 593 568 24 194 168 26 618 641 23 544 570 26 447 412 35 276 274 2 159 125 34 48 43 5 85 102 17 9 9 513 583 70 3496 3496 Oudhoogleeraren tegen de benoeming van dr. Romein. VOETBALSPORT K. N. V. B. I.V.C. B. 10 10—11 10 20—10 8 21—21 7 14—12 WIELERSPORT EEN SLECHTE DAG VOOR SLAATS. miljlioen K.M. gevlogen, dat is 450 maal den aardomtrek. Het passagiers vervoer nam overal in de laatste jaren buitengewoon snel (oe. Bijna 20.000 passagiers maakten van de verbin ding gebruik, terwijl in totaal ruim 1 millioen k.g. post en goederen werden vervoerd. geeft een overzicht der gemeenteraads- „Ons Noorden van bet verloop verkiezingen. Volgens de tot nu toe bekende pu blicaties is thans in 343 gemeenten in ons land gestemd. Daar hebben de verschillende partijen de volgende re sultaten behaald. R.K. Staatspartij R.K. groepen S.D.A.P. A. R. C. H. Liberalen Vrijz. Democraten Communisten St. Gereformeerden N. S. B. Kleine groepen V. Uit deze cijfers blijkt allereerst, dat de katholieken zich in een sterken groei mogen verheugen. Ten tweede, dat de S.D.A.P. nu reeds niet minder dan 23 zetels heeft verlo ren. Dat de opleving der liberalen bij de jongste Statenverkiezingen, waarover de liberale pers reeds zoo verheugd was, ook bij de raadsverkiezingen niets om het lijf blijkt te hebben. En dat de groei van de N.S,B. oote bij de raadsverkiezingen in ons land' eigenlijk nul komma nut is. Een aantal oudhoogleeraren van de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, heeft zich gewend tot den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, met een adres van den volgenden inhoud „Ondergeteekenden, allen oud hoogleeraren aan de universiteit van Amsterdam, onthutst over het feit, dat, bij de benoeming van een hoogleeraar in vaderlandsche geschiedenisdoor den gemeenteraad van Amsterdam, niet wetenschappelijke en paedagogische, maar politieke overwegingen den doorslag hebben gegeven van oordeel, dat het onderwijs in vaderlandsche geschiedenis alleen veilig is bij geleerden, wier liefde voor het vaderland onverdacht is, richten tot u het dringend verzoek, te willen bevorderen, dat aan deze benoeming de koninklijke goedkeu ring niet worde verleend." Het adres is onderteekend door de oudhoogleerarenprof. J. G. Appeldoorn, prof. H. Brugmans, prof. H. Burger, prof. M. E. F. T. Dubois, prof. A. F. Holleman, prof. S. Mendes da Costa, prof. J. C. H. de Meijere, prof. J. Rotgans, prof. P. Ruitinga, prof. A. E. G. Swaen en prof. P. Zeeman. de groote Britsche moeilijkheden in China. Ook de toon van de Duitsche pers is weer wat agressiever geworden en zoo \yerkt allés samen om de veron- derstelhjÖFg te wettigen, dat we weer een tijd \%in angstige spanning tegemoet gaan. Misschien echter dat Duitschland eerst de kat nog uit den boom ziet, wat de Britsch-Russische onderhandelingen betreft, want ongetwijfeld zou een nieuwe actie van Hitier de besprekin gen, die ondanks alles nog niet erg schijnen te willen vlotten, gunstig beïn vloeden en zoli zoowel Rusland als Engeland wel eens wat soepeler kun nen worden. Uitslagen van Zondag: KAMPIOENSCHAP VAN D.W.S.—N.E.C. AchillesAjax Hoewel er eenigen tijd geleden werd geschreven, dat de diplomaten een rus tige zoinervacantie tegemoet zouden gaan, laat het zich thans toch aanzien, dat dit „rustig" slechts zeer betrekkelijk zal zijn. Zoowel de rust, welke er eenigszins om de Dantziger kwestie was ingetreden, als de spanning in het verre Oosten is de laatste week aan merkelijk gewijzigd. De Japanners nemen een zeer krach tige houding aan tegen de Engelschen, een houding zooals nog nimmer in de geschiedenis is voorgekomen. Nog steeds hoopt Engeland het geschil ter plaatse te regelen, maar hoe moet dit geschieden? Zeer onwaarschijnlijk is het, dat En geland geheel en al zal toestemmen in de Japansche eischen, want voor het Britsche prestige is dit welhaast on mogelijk. De toestand draait hier nu niet meer om de uitlevering van de vier Chineezen, maar de oorzaak van het incident zit dieper, veel dieper, dat hebben de Japansche autoriteiten reeds toegegeven. Met het inwilligen van hun oorspronkelijke eischen, de uitle vering van de 4 „boosdoeners zal To kio geen genoegen meer nemen. Een groote moeilijkheid is hier ontstaan. In dezen hoek van de wereld zijn wij wel iswaar gewend aan ongeregeldheden, vooral tengevolge van de voortduren de Japansche expansie-politiek in Chi na, maar nu wordt de toestand toch ernstiger, om niet te spreken van cri- tiek. Nog nimmer heeft de Britsche re geering zijn onderdanen laten ringeloo- ren en ondanks de vredespolitiek van Chamberlain zal dit ook nu niet ge schieden. In principe is de Engelsche regeering natuurlijk bereid om het ge schil op vreedzame wijze op te lossen, maar hoe moet die oplossing zijn? Japan eischt dat Engeland ophoudt met steun- verleening aan Tsjang Kai Sjek, 'hét roer omgooit en voortaan Tokio helpt de Japansche macht voorgoed in het veroverde gebied te vestigen. Het behoeft natuurlijk geen betoog, dat hierdoor de Engelsche handelsbe langen danig in de knel zouden komen en wanneer men aan den Engelschen handel komt, komt men aan het Engel sche leger. Ook op het andere front is de toe stand er niet beter op geworden. De- betrekkelijke rust die er de laatste we ken rond de Dantziger-kwestie hing heeft plaats gemaakt voor een geheel andere sfeer. Göbbels heeft in de vrij stad een scherpe rede gehouden, welke voor zichzelf spreekt. We kunnen toch maar niet zonder meer aannemen, dat Göbbels op eigen houtje de Dantzigers allerlei mooie beloften voorspiegelt. De Duitsche minister van propaganda schijnt lessen te nemen in rethorica bij Hitier, althans was er maar heel wei nig verschil te bespeuren in den toon, waarop hij zijn wijsheid de wereld in stuurde. Zijn geheele betoog was op- ruiënd en hield geen enkele reserve in ten opzichte van Polen. Hij beloofde de Dantzigers, dat Hitier hen terug bij het Duitsche Rijk zou brengen, „er moge van komen wat wil". Deze paar woorden uit zijn rede zijn duidelijk en commentaar is overbodig. Helder heeft de Duitsche propagan da-minister aangetoond, wat de ver langens van Hitier zijn en even duide^ lijk heeft hij verklaard, dat de Fühfer zijn verlangens ten koste van eiken prijs zal weten te verwezenlijken. Opmerkelijk is het intusschen, dat deze opruiende rede gepaard gaat met NEDERLAND. 7—2 2—5 Promotie 2c klasse. BleijerheideHelmond 02 KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Ajax heeft Zondag haar kansen op de gouden medaille aanmerkelijk vergroot. Practisch gesproken heeft zij het kam pioenschap reeds in den zak, want in den Zondag a.s. Ie spelen wedstrijd tegen Eindhoven behoeft zij slechts een gelijk spel te forceeren om definitief beslag te leggen op den hoogsten titel. Alleen, wanneer het de menschen uil de lichtstad zou gelukken de hoofdstede lijke voetballers- onder de knie te hou den, zou DWS nog een kans hebben. Er zou dan n.l. een beslissingswedstrijd moeten worden gespeeld tusschen deze twee. De stand is: dagmiddag een wedstrijd plaats voor de Zaterdagmiddag-competitie van den Brab. Voetbalbond tusschen de eerste elftallen van N.E.O. en Sparta uit Vrij- hoeve-Capelle. Het was een spannende match, waarin van beide zijden goed voetbalspel te zien gegeven werd. Door beide ploegen werd hard gewerkt om de overwinning te behalen, maar de partijen bleken goed tegen elkaar te zijn opgewassen. Hoewel N.E.O. het voordeel van eigen veld had, moest zij ook genoegen nemen met een gelijke verdeeling der punten. De uitslag was 22. S. D. O. Het eerste elftal van S.D.O. had j.l. Zaterdagmiddag een uitwedstrijd te spelen tegen Wilhelmina te Aalburg, voor de competitie van den B.V.B. S.D.O. toonde zich hier de meerdere en wist de winstpunten mee naar huis te brengen. Eindstand 2-0 voor S.D.O. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. was blijkbaar nog niet voldoende fit' om koi daarna een zoo zwaar programma tegen Aimar af te werken. De Wanlwijker werd in alle ritten gedecideerd geslagen doch in den strijd achter de lichte mo toren laaide hij volkomen. Na vijf ron den achterstand gaf hij enkele ronden voor het einde zich gewonnen. In de achtervolging ging het beter, doch Slaafs kon niet voorkomen dat hij nïet 'at) meter geklopl werd. DE WIELERWEDSTRIJD E N RIJSWIJK. TE Schijn delVost a V.V.A.Kerk rade 1—0 1—1 Het schijnt dat de Zuidelijke matado- ren eerst nu het te laat is, zich bewust gaan worden van hun kracht, want Schijndel kon van het leidende Vosla twee puntjes ontfutselen, terwijl de hek kensluiter V.V.A. een kostbaar punt af handig maakte. Jammer dat zoowel Schijndel als Kerk- rade geen kans meer hebben op de hoog ste eer, die Vosta of zal vallen. De stand Ajax D.W.S. N.E.C. Eindhoven Achilles 3 12—28 Vosta V.V.A. Spartaan Sc h ij n del K er k rade V.V.A. is nu 3 2 wel Ie beurt 12— 8 11—13 8— 9 9— 9 8— 9 Promotie 2e klasse. Ook Helmond promoveer'.. De beslissingswedstrijd tusschen Bleijer heide en Helmond is in een 20 over winning voor de Brabanders geëindigd, zoodat wij het komende seizoen de Hel mondenaren in de eerste klas zullen ont moeten. Het is ongetwijfeld een bittere pil voor Bleijerheide om hel eerste klas- serschap af te staan. Wij zijn nu benieuwd naar wat Hel mond in de hoögtre afdeeling zal pres- teeren. De eindstand is: Limburgia 0 2 Helmond Bleijerheide Middelburg II 8 1 7 1 7 5 l,2 9 10 1(1 10- a - 7 -11 -10 WAALWIJKSQHE IfEU GD COMP E TIT I E. r 3 Uitsalgen 2e en 3e week: WSC b -Wit Zwart 3—2 RWBJuliana a 13 WSC c—WSC a 2—12 SDONEO 3—0 Juliana a-WSQ c 101 WSC a Juliana b 80 Wit ZwartSDO 11 NEO—WSC b 2—0 Wedstrijden 4e week: Vrijdag 23 Juni: Juliana bWSC b J. Spui broek. Donderdag 22 JiiniWSC cWit Zwart" A.' van Beek. Vrijdag 23 Juni,: NEO—RWB (omgezet) AI. Ley tens. Vrijdag 23 Juni SDOJuliana a L. v. d. Heuvel. SPRANG. N. E. O. Op het voetbalterrein van N.E.O. aan het Oosteinde alhier had j.l. Zater- DUSSEN. R.K.V.V. DUSSENSCHE BOYS. Zondag j.l. speelde het herrezen elf- lal der Dussensche Boys een wedstrijd tegen de oud-leden, bij welke gelegen heid de doelnetten, aangeboden door de oud-leden, werden overgereikt bij mon de van den heer van Dijk. Namens dg Boys sprak de heer v. Moergestel. Hierbij werden bloemen aan geboden. De wedstrijd zelve werd door de Boys met 75 gewonnen. SLA ATS EINDIGT TE MILAAN ALS DERDE. Tijdens internationale wedstrijden op de Viggorellibaan Ie Milaan won de Ita liaan Severgnini den wedstrijd achter motoren over 80 K.M. met 30 meter voor sprong op den Duitschen wereldkam pioen Erich Metze. Achter Metze plaat sten zich Evert, Slaats en Michaux. Metze werd eerste in den wedstrijd over 1000 meter tegen het horloge. Hij ifiaakte een tijd van 39,8 sec., hetgeen een nieuw baanrecord beteekende. Severgnini noteerde 40 sec. Metze maakte een gemiddelde uursnelhcid van 90.450 K.M. WIELRENNER DOODELIJK AANGE REDEN TE TURNHOUT. De wegwedstrijd voor junioren, die Zaterdag gehouden is, heeft een droevig ongeval veroorzaakt. De 22-jarige renner Leon Dumont uit Esschcn is op den weg naar Turnhout bij Starrenhof door een auto waarin vier geestelijken zaten, aan gereden en op slag gedood. Te La Croix de Berny werd ter ge legenheid van een wielerfeest een om nium verreden tusschen Slaats en de be kende Fransche renner Aimar. Slaats kwam kort voor den aanvang der wed strijden per vliegtuig uit Milaan aan en Ook ditmaal mochten de wielerwed strijden te Rijswijk zich/ mede dank zij het mooie weer in een groote belang stelling verheugen. Een teleurstelling was het echter dat Kaers, tengevolge vyn een auto-ongeval niet aan de start kon ver schijnen. Bij den wedstrijd achter groote motoren dient opgemerkt te worden, dat het zeer eigenaardig was, dat Slaafs-, die in de tweede manche een goede kans op ile overwinning had, zelfs geen poging deed om Lesueur voorbij te loopen, doch rustig achter hem zijn rondjes bleef draaien. De voornaamste uitslagen lui den: Omnium; klassementwedstryd over 10 ronden: 1 Dekuysscher 18 p. in 9/min. 22.8 sec.; 2 Pijnenburg 20 p.; 3 Schulte idem en 4 Demmenie 22 p. (lekken band). Persoonlijke aehteryolging over max. 2 Dekuysscher op 30 M.; 2e rit 1 Schulte 4 K.M.; 1 Pijnenburg in 5 min. 29.8 sec.; ïni min. 38.0 sec.; 2 Demmenie op 00 M.; 3e rit: 1 Dekuysscher in 5 min. 28.4 sec.; 2 Demmenie op 140 M.; 4e rit: 1 Schulte in 5 min. 24.2 sec.; 2 Pijnenburg op 45 M. Puntentelling Schulte 1 p.; Pijnenburg 2 p.; 3 Dekuysscher 3 p.; 4 Demmenie 4 punten. Wedstrijd achter kleine motoren over 10 K.M.1 Schulte in 9 min. 48.8. sec.; 2 Pijnen burg op 300 M.; 3 Demmenie op 35(1 M.; 4 Dekuysscher op 700 M. Totaal-uilslag omnium: 1 Schulte 5 p.; 2 Pijnenburg 0 p.; 3 Dekuysscher 8 p.; 4 Demmenie 11 p. Wedstrijd achter groote motorert"over 80 K.M. in twee manches van 40 K.M. le manche: 1 Kraus in 32 min. 45 4'/5 s.; 2 Paillard op 100 meter. 3 Saais op 230 meter; 4 Lesueur op 300 meter enMi chaux op 320 meter; 2e manche; 1 Mi chaux in 32 min. 49 4/5 sec.; 2 Lesueur op 230 meter; 3 Slaats op 380 meter; 4 Kraus op 480 meter en 5 Paillard. In den totaal-uitslag werd Slaats no. 4. „DONKER"AVONTUUR VAN WALS EN PELLENAARS. Aanrijding en koop van een mand aardbeien. Een corr. van de Maandagmorgen meldt uil Kopenhagen: Wals en Pellenaars hebben in Dene marken een avontuur beleefd, dat naar omstandigheden zeer goed is afgeloupen. Na afloop van de wedstrijden van Vrij dagavond in Kopenhagen reden de beide renners huiswaarts. Ongeveer 30 K.M. ten Zuiden van Kopenhagen in de buurt van het plaatsje Köge verdwaalden zij in den donkeren naclit en kwamen op een landweggetje terecht. In de hoop, dat zij spoedig weer op het rechte pad zouden terugkeeren, reden zij echter door. Plotseling deomde er echter een paard en 'wagen voor hun auto op. Wel pro beerde zij hél stuur nog om te gooien om zoodoende een aanrijding te voorko men; het was echter le laat. Hy yced pardoes op den wagen in. Zóówel zijn eigen wagen, als die van den groente boer kregen een flinke klap. En dat in het holst van den nacht op een eenzamen landweg. Wat te doe»? Wals 'ging even met den groenteboei praten. Deze scheen hem van de laatste Kopenhaagsche Zesdaagsche te kennen en zoo ontwikkelde zich een vlot gesprek dat hier mee eindigde, dat Wals.... een mand aardbeien kocht en hij het rechte spoor te weten kwam. Hierover was de boer zoo verrukt, dal hij alles vergelen en vergeven scheen te hebben en Wals niet de minste moeilijk heden meer in den weg wilde léggen, toen deze wilde wegrijden. Zonder schrammen, builen en schade vergoedingen, slechts met een deuk in van „De Echo van het Zuiden' Naar het Engelsch van NORMAN CHARLTON. Nadruk verboden. 12) Mevrouw Amherst vertrok. Latei- op den dag vertelde zij haar medebe stuursleden van het nichtje van juf frouw Watt een keurig jong meisje was, dat haar plaats in de maatschap pij uitstekend begreep! Het bestuur, dal zich verbaasde over het feit, dat dames uit den winkelstand tegen woordig ook al golf speelden, besloot haar als tijdelijk lid aan te nemen en terwille van de royale tante vriendelijk tegen hef nichtje te zijn. Lilian bracht den morgen verder door met een wandeling door de om streken te maken. Na het vroege mid dagmaal deed zij een wit schortje voor en aanvaardde haar taak als extra- hulp in den winkel en de tea-room. Zij had er zelfs pret in en ze vond van zichzelf, dat zij een geboren kel nerin was. Als zij een kleine fout maakte (wat een paar maal gebeurde) maakte zij op een allerlefste manier haar excuses en vertelde, dat zij nog „nieuw was-. Verscheidene dames, die na hun boodschappen kwamen thee drinken, waren aangenaam verrast door haar prettige verschijning en vroegen haar een en ander over haar zelf. Zij antwoordde bescheiden dat zij hel nichtje van juffrouw Watt was en zij hielp de dames met hun parapluies en hun pakjes en deed het zóó opge wekt en vlug en vriendelijk, dat zij alle harten won. Doch éénmaal ver gal zij haar rol bijna. Mevrouw Hem- mings stevende binnen en ging aan een tafeltje hij de deur zitten. Lilian kreeg een kleur want ze was er van overtuigd, dat de deftige dame hoofd zakelijk kwam met de bedoeling om haar te vernederen. Ze ging naar haar toe. Wal- is er van uw dienst, me vrouw? Thee met cake, antwoordde me vrouw Hemmings, eerder verward dan uit de hoogte. Lilian had haar dus ver keerd beoordeeld. Zij was niet met booze bedoelingen gekomen, maar en kel uit nieuwsgierigheid. Ik hoop, dat uw koffer veilig thuis gekomen is, zei Lilian vriende lijk, toen zij het bestelde voor haar neerzette. Mevrouw Hemmings verschoof het theegerei met trillende vingers. Er is tot mijn verbazing niets ge stolen, antwoordde zij. Verwacht u altijd diefstallen als u van huis bent? klonk Lilianjs ver baasde vraag. Men ontmoet tegenwoordig on derweg zooveel verdachte typen, ant woordde mevrouw Hemmings prompt. Lilian had geen antwoord gereed; ze verdween en liet haar de zegepraal. Ze ergerde zich vreeselijk toen ze iels triomfantelijks in de houding van me vrouw Hemmings ontdekte, alsof deze zich over haar eigen vermetelheid ver heugde, en ze kreeg haar zelfbeheer- sching pas terug toen de dame ver dwenen was; er lag een fooi in den vorm van een tweestuiverstuk op hel bord. Om zes uur was de drukte afgeloo- pen en de dienstmeisjes waren met ander werk bezig, terwijl Lilian ach terbleef voor hel geval er nog een late bezoeker bediend zou moeten worden. Zij was juist vriendschappelijk aan t praten met het aardige rozige meisje dat als cassière dienst deed, toen een jongniensch den wintel kwam binnen stappen. Hij leek een jaar of achttien en in zijn gezicht was iets van on schuldige schoonheid van een engel uil een gekleurd kerkvenster in glas- in-lood. Zijn oogen warén transparant blauw en zijn weelderige haardos was goudblond en krullend. Hij droeg een geruit sportpak en een bruine vilL- hoed stond zwierig op zijn lange lok ken. Hij ging zitten in een nis, die het verst van de deur verwijderd was. jongen! zei brengen? vroeg eigenaardige tegen de cassière, die Amy Wat een Lilian heette. Eigenaardig?, riep Amy, die zich uitrekte óm een glimp van den bezoe ker op te vangen. Ik vind hem een snoes: ikmoem hem altijd den Engel. O, 14en je hem? De oogen van het meisje begonnen le schilleren en zij bloosde hevig ik heb hem nog nooit in mijn leven gesproken. Den kaatsten tijd komt hij haast iederen dag hier, maar ik weet niet wie hij is. Lilian keek glimlachend naar hel blozende gezicht van het meisje en ging toen naar haar klant toe. Wal een roman, dacht ze. Het meisje, dat daar in het kleine kashokje zat en tien shilling in de week verdiende, was verliefd op een onbekende engel in een duur sportpak. Wat een wereldje in het klein was de winkel van haar tante! De Engel scheen in verheven over peinzingen verdiept, want Lilian stolid al een poosje bij zijn tafel, voor hij haar aanwezigheid bemerkte. Hij had zijn hoed afgezet en de glans van zijn krullebol had wel iels van een aureool. Wat mag ik u Lilian eindelijk. De jongeling keek op. Is mijn vriend ook hier geweest? vroeg hij verstrooid. Ik wist niet dat u een vriend had. Misschien ook niet, zei de Engel, verre van vriendelijk, maar ik be doel den man, den heer, dien ik hier meestal ontmoet. Ik ben hier vandaag voor het eerst en ik ken hier de klanten nog niet; ik zal eens aan de toonbank vra gen. O, doet u geen moeite. Geeft u me maar wat geroosterd brood met boter en thee. He jongeman hervatte zijn over peinzingen, Lilian gal' de bestelling door de spreekbuis door en ging toen naar het meisje in de kas. De Engel vraagt of zijn vriend al hier is geweest. Neen, die is er nog niet geweest. Was dat het, dat hij je vroeg? Anders niet. Amy zuchtte. Als hij je ooit naar mijn naam vraagt, wil je het mij dan zeggen? n Hel meisje werd vuurrood. Ik zei het maar voor de grap, zei ze verward. Ik verbeeld me zoo graag, dat hij een sprookjesprins is. Hij kan niet een Engel en een sprookjesprins tegelijk zijn, besliste Lilian. Ik voel meer voor de theorie- dal hij in de leer is op een hoender park of zooiets. Je moet je wel eens wat verheel den, verklaarde Amy ernstig ahÜers gaat de lijd zoo langzaam voorbij en is alles zoo saai! Op dat oogenblik klonk 't fluitje van de lilt. Wil jij je sprookjesprins zijn thee brengen? bood Lilian aan. Mag ik? vroeg Amy gretig. Zij gleed van haar hoogen stoel af en streek met de hand over het haar. Met blozende wangen bracht zij de thee en het geroosterd brood naar den biauwoogigen jongeling. Geamuseerd, en vol belangstelling bestudeerde Li lian van achter de toonbank het, twee tal. Wat een snoezig paar, zei ze bij zichzelf: ze kirven als een paar duiven. De twee duiven waren al gauw in een vriendschappelijk gesprek en Li lian was heelemaal verdiept in de idylie. Is mijn vriend al hier geweest? klonk plotseling een grove stem bij haar oor. Zij keek snel op. Een groote man met een ordinair gezicht en met eenigszins versleten maar opzichtige kleeren aan, was den winkel binnen gekomen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2