Gemeenteraad Waalwijk. BINNENLAND. RAAMSDONK. V WASPIK. r 4> van dc Hengelaarsvereeniging «het Voorntje» die aangesloten is bij den Algemeenen Hengelaarsbond, is be sloten een groot Nationaal Hengel- concours te houden op Zondag 13 Augustus a.s. Het concours waaraan alle hengelaars knnnen deelnemen wordt gehouden in de Maas. Het bestuur' heeft reeds verschillende prachtige prijzen weten te verzamelen waaronder een heerenrijwiel. Ver schillende vereenigingen hebben hun medewerking toegezegd, zoodat te verwachten is, dat de deelname groot zal zijn. Openbare vergaderingvan den Raad der Gemeente yaamsdonk op Zaterdag 24 Juni 1939, des namid dags om zeven uur. Aan de orde is 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel om medewerking te verleenen aan het verzoek van het bestuur der R.K. bijzondere jongens school op het Dorp om beschikbaar stelling van de noodige gelden voor aanschaffing van schoolmeubelen. 3. Alsvoor aan het verzoek van het bestuur der R. K. bijzondere jongensschool op het Veer tot aan schaffing van leermiddelen. 4. Voorstel tot het beschikbaar stellen over 1939 van gelden voor extra hulp aan werkloozen. (steun- verleening B 5' Voorstel tot het aangaan van kasgeldleeningen. 6. Voorstel tot het aanvaarden der gewijzigde voorwaarden, waarop de Staat der Nederlanden aan de ge- meénle-aandeelhouders in de N. V. Waterleiding-maatschappij «Noord- West-Braband» rentedragende voor schotten toekent, als bedoeld in art. 1 der wet van 19 September 1919. Stbl. no. 5S2. ^..Voorstel tot onbewoonbaar- verklaring van de woningen D. 45 en D. 46. 8. Verzoek van den heer B. Knaap om eervol ontslag als gemeente geneesheer, 9. Benoeming van een gemeente geneesheer ter voorziening in de vacature van den heer B.Knaap. 10. Vaststelling kohieren der straat- belasting en der Rioolbelasting A. en B. over 1939. 11. Ontwerp-besluiten tot wijziging der gemeente begrooting dienst 1938 en 1939. 12. Bezwaarschriften tegen plaatse lijke belastingen. Predikbeurten Zondag 25 Juni 1939: Ned. Herv. Kerk v.m. half tien en n.m. twee uur Ds. R. de Bruin. Vrijdag 30 Juni a.s. hopen de kinderen der hoogste klassen van de school voor C. V.O. alhier, onder leiding van het personeel der school, een schoolreisje te onder, nemen naar Breda en omstreken Dinsdag spreekt mr. Goseling. Minister Goseling heeft gistermid dag te kwart over zes in de Tweede Kamer nog een begin gemaakt met de beantwoording van de sprekers ov§r Oss. Hij begon zijn voldoening uit te spreken over het feit, dat de Kamer deze kwestie in de afgeloopen dagen behoudens een enkele ontspo ring zoo in de zakelijke sfeer heeft weten te houden. „Men zal begrijpen", aldus de minister, „dat ik in meer dan één opzicht naar dit oogenblik heb ver langd. Doch ik heb voldoende ge duld en zelfbedwang om te verzoe ken mijn rede in de eerstvolgende vergadering te mogen voortzetten Zijn eigenlijke rede zal de minister dtis Dinsdag a.s. om 1 uur houden. Zeven sprekers. Van de sprekers van gisteren noemen wij mevr. mr. C. F. Mackay- Katz (c. h.) die van oordeel was, dat niet de marechaussee, maar de minister de rechtszekerheid in ge- va&r heeft gebracht. Ir. J. W. Albarda (s. d.) merkte op, dat als de minister onverzette lijk de conclusies van het rapport afwijst, de kans bestaat, dat de tegenstellingen een scherp karakter zullen krijgen. De overige sprekers waren de heeren mr. M. M. Rost van Ton ningen (n.s. b.), H. van Houten (c. d. u.), ds. G. H. Kersten (st. geref mr. A. M. Joekes (v. d.) en dr. S. E. B. Bierema (lib.) ABONNEERT U OP DIT BLAD. Openbare vergadering te houden op Vrijdag 30 Juni 1939, des avonds om 19 uur, ten gemeentehuize. AGENDA: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Koninklijk goedgekeurd ont eigeningsplan in 't belang der volkshuisvesting, vastgesteld bij raadsbesluit van 27 Janu ari 1939. 2. Koninklijk goedgekeurde ver ordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1939/1940, vastgesteld bij raadsbesluit van 31 Maart 1939. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 28 April 1939 tot gratis-af stand van een terreintje aan de haven aan de N.V. Pro vinciale Noord-Brabantsche Electriciteits-Maatschappij 4. Goedgekeurde raadsbesluiten van 28 April 1939 en 26 Mei 1939 tot wijziging der begroo tingen 1938 en 1939. 5. Goedgekeurd raadsbesluit van 26 Mei 1939 tot uitgifte in erf pacht van een terrein aan de haven aan de fa. Gebrs. Teur- lings. 6. Goedgekeurd raadsbesluit van 26 Mei 1939 tot uitgifte in erfpacht van een terrein aan de haven aan de firma Ver meer Beerens. b. Van de Commissie van Toe zicht op t Gemeentelijk Nijver heidsonderwijs. Verslag over 1938. c. Van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Verslag over 1938. d. Van Burgemeester en Wethou ders. Afschriften der processen-ver baal van stembureaux, 't hoofd stembureau en het centraal stem bureau betreffende de gemeente raadsverkiezing op 14 Juni 39. 2. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig artikel 72 der lager-onderwijs-wet aan het bestuur der Christelijke school te Besoijen voor het aanbrengen van verbeteringen aan de schoolloka len. 3. Alsvoor aan het bestuur der R. K. Meisjes-u.1.o. school te Waalwijk voor aanschaffing van leermidde len. 4. Alsvoor aan het bestuur der R.K. Jongensschool te Baardwijk voor het aanbrengen van verbeteringen aan het schoolgebouw. 5. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van een terrein aan de haven aan de firma V. van Laarhoven alhier. 6. Voorstel tot verbouwing der rijks belastingkantoren aan de Mr. van Coothstraat. 7. Voorstel tot wijziging van het uit breidingsplan. 8. Aanbieding verslagen der ge meentebedrijven en -diensten. 9. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1938 en 1939. 10. Voorstel tot wijziging van het reglement van orde voor de verga deringen van den raad. Prae-advies 2 en 3. Onder dagteekening resp. van 6 Mei en 18 Mei 1939 zijn door de Besturen van de R.K. Meisjes-ulo-school en van de Chr. School alhier verzoeken inge diend, waarbij van Uwen Raad mede werking wordt gevraagd voor resp. aanschaffing van boeken en voor het aanbrengen van een kleine verandering van inrichting. Eerstgenoemde school heeft behoefte aan boeken voor het 3e leerjaar. Dit leerjaar wordt per 1 September ge opend. De noodige boeken waren nog niet aangeschaft. Bovendien heeft ze boeken ^oodig voor het 2e leerjaar, omdat het aantal leerlingen daarvan grooter is dan bij de stichting der school werd gedacht. Dit aantal zal in Septem ber a.s., (afgaande op het aantal leer lingen der eerste klasse, dat thans 26 bedaagt) in maximum 24 bedragen, ter wijl bij de schoolstichting gerekend is op 16 leerlingen. De kosten worden geraamd op 1208.30. De kostenbe- grooting is reeds door de inspectrice van het lager onderwijs goedgekeurd. De chr. school heeft behoefte aan betere ventilatie. De constructie yan de draaibare onderramën der school is zoo zwak, dat de ramen praktisch niet als draairamen dienst kunnen doen en reeds 20 jaren geleden zijn vastgespij kerd. Aangezien volgens voorschrift minstens de helft der onderramen draaibaar moet zijn en het schoolbe stuur van meening is, dat de bestaande ventilatie door de bovenramen onprak tisch is en hinderlijk voor de kinderen, wenscht het hierin verbetering te bren gen door de onderramen in tweeën te verdeelen, het bovenstuk vast te zetten en het onderstuk draaibaar te maken. De kosten zullen ongeveer 175.be dragen. Wij stellen voor beide verzoeken in te willigen door de gevraagde mede werking te verleenen op grond van art. 72 der Lager-Onderwijswet 1920. Wij zijn namelijk van meening, dat hier door de normale eischen, aan lager on derwijs te stellen, niet worden over schreden. De boeken voor de ulo-school zijn absoluut noodig en het schoolbe stuur heeft ook overigens aan de wet telijke voorschriften voldaan door een verklaring over te leggen, waaruit blijkt, dat het bereid is 15 als waar borgsom in de gemeentekas te storten. Bij de Chr. school is o.i. sprake van een constructiefout, waarom door in williging ook van dit verzoek de nor male eischen aan lager onderwijs te stellen niet worden overschreden. De kosten kunnen immers niet tot de ge wone onderhoudskosten worden gere kend. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Prae-advies 5. Onder dagteekening van 17 Juni 39 ontvingen wij een verzoek om aan den heer V. van Laarhoven alhier in erf pacht te geven een terrein aan de ha ven, groot 22 bij 2 meter. De heer van Laarhoven heeft aldaar een bouwter rein gekocht van de N.V. Brabantsche Buurtspoorwegen en Autobusdiensten en is voornemens op dat bouwterrein een magazijn te stichten voor zijn han del in leder en aanverwante artikelen. Het in erfpacht gevraagde gemeentelijk terreintje is aan de Westzijde achter bedoeld bouwterrein gelegen en is voor aanvrager onontbeerlijk met het oog op den noodigen vrijdom rond het maga zijn, 't hebben van ramen in den West gevel daarvan enz. Wij stellen U voor, het verzoek toe te staan en het bedoelde terrein in erf pacht te geven tegen een erfpachtsca non van 13,75 cent per M2 per jaar, zooals ook aan andere erfpachters van de gemeente in rekening wordt ge bracht, ingaande 1 Juli 1939, en verder onder de voorwaarden, zooals die zijn vervat in het ter inzage liggende ont- werp-besluit. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. 1. 2. 3. Praeadvies 7. In hel raadsbesluit van 1 Juni 1634 vastgestelde uitbreidingsplan voor deze gemeente, hetwelk is goedgekeurd bij besluit van Ged. Staten d.d. 7 No vember 1934, G. Nr. 350, zijn er een 3-tal industrie-terreinen opgenomen n.l. T.ussehen de Besoijenschestraat en hel stratencomplex langs de Burgemeester van der Klokken- laan; Aan weerszijden van de haven; '1 usschen de St. Antoniusstraat en de Burgemeester Smeelelaan (ten Noorden van de Eerste Zeine en ten Zuiden van de spoorlijn). Hei is gebleken, dat hel sub 1 be doelde industrie-terrein niet aan zijné bestemming voldoet. Gegadigden ko men niet opdagen. Daarentegen is ons meermalen gebleken, dat er wel vraag is naar bouwterrein voor woningen daar ter plaatse. Voorts is gebleken dat het industrie terrein aan de Haven veel geschikter is, zelfs meer dan aanvankelijk werd gedacht. Vooral het terrein ten Wes ten der Haven ligt zeer gunstig, daar het ten Oosten aan de Haven grenst en tep Westen aan den Zomerdijkweg. Deze weg is kort geleden aangewezen als tertiaire weg, waarvoor aldus bij dragen uit het Prov. Wegenfonds in de kosten van onderhoud en recon structie worden verleend. Het ligt in ons voornemen U t.z.t. voorstellen te doen tot reconstructie van dezen weg. Bij de voor tertiaire wegen vastgestel de breedte zal de weg dan aan de noo dige eischen voloen. Nog onlangs bij de vestiging van een leerfabriek op dit industrieterrein was de gemeente in de gelegenheid een perceel grond bij te koopen, waardoor het grondbt van de gemeente een afgerond, geheel is geworden. Het is de bedoeling de terreinen successievelijk op le hoogen, waardoor ze in aantrekkelijkheid en bruikbaarheid toenemen. Zooals U bekend is, is onlangs een terrein ten Westen der Haven in erf pacht kunnen worden afgestaan voor de stichting van een groote leerfa briek, terwijl voor een bestaande olie- en veevoederfabriek het terrein ver groot moest worden. Dezer dagen bereikte ons weder een van het industrieterrein, aanvrage voor erfpacht van een deel Wij hebben in een en ander aanlei ding gevonden U een ontwerpplan tot wijziging van het uitbreidingsplan aan te bieden, (ligt ter inzage). Zooals U daaruit zal blijken is het industrieterrein aan de Burg. v. d. Klokkenlaan daarop aangegeven als woonwijk met blokken van ten hoogste 3 woningen, aansluitende aan de reeds voorgeschreven bebouwing in dit deel der gemeente. Een 3-tal straataanzet- ten zijn daarin geprojecteerd, bestemd voor de verdere toekomst. Het achter liggende terrein in den Binnenpolder van Besoijen is aangegeven als „in hoofdzaak bestemd voor woning bouw", dat wil zeggen, dat het even eens voor woningbouw, dach in de verdere toekomst, is aangewezen, waarom een nadere indeeling en om schrijving van dezen woningbouw thans nog niet behoeft plaats te heb ben. Voor- en achtergevelrooilijnen zijn voor dit nieuwe bouwterrein voor woningen aan de Burg. v. d. Klokken laan aangegeven. Het industrie-terrein aan de Haven is op het nieuwe ontwerpplan uitge breid. Het geheele als zoodanig aan gegeven terrein is thans eigendom der gemeente. Een voorgevel-rooilijn is aangegeven voor het ten Westen der Haven gelegen terrein aan den Zomer dijkweg en voor het ten Oosten dei Haven gelegen terrein aan de zijde dei- Haven. Een achtergevel-rooilijn ach ten wij voorshands niet noodig. Tot nog toe waren hier in het geheel geen rooilijnen aangegeven. Voor 'n eenigs- zins ordelijke bebouwing achten wij 'n voorgevel-rooilijn evenwel gewenscht. Opgemerkt zij, dat wij het wenschelijk achten voor deze terreinen art. 4 van de bestaande bebouwingsvoorschrif ten (bijl. 2 van het uitbreidingsplan van 1934) aan te vullen. Dit artikel schrijft o.a. voor, dat voor industrie terrein, waarvoor door Uwer. Raad een achtergevel-rooilijn niet is vast gesteld, tusschen den achtergevel en de achterliggende afscheiding van het perceel een afstand moet zijn van lü meter. Deze bepaling vervangt dus de leemte, welke er in het algemeen ge acht wordt te zijn bij gemis van een achtergevel-rooilijn. Deze laatste biedt o.in. waarborgen voor onbelemmerde toetreding van licht en lucht aan de achterzijde der bebouwing. Voor de in dustrie-terreinen aan de Haven is hel niet noodig ter zake nadere waarbor gen te stellen. Het terrein ten Westen van de Haven immers grenst aan de achterzijde aan de Haven en het ter rein ten Oosten van de Haven grt aan de achterzijde aan den wijden Bui- lenpolder, waarin absoluut geen be bouwing' te verwachten is, zoodat ook daar licht en lucht vrijen toegang heb ben. Wij stellen daarom voor het noemde artikel 4 aan te vullen met de bepaling: „Voor de industrie-terreinen langs de Haven gelden de bepalingen van dit artikel niet". Het ontwerp-plan tot herziening van 't uitbreidingsplan, is opgemaakt dooi den gemeente-architect in overleg met den Inspecteur van de Volksgezond heid (Volkshuisvesting). Wij stellen U voor vast te stellen: Bijgaand ontwerp-besluit le tol vaststelling van het ontwerpplan tot wijziging van het plan van uit breiding van 1934; 2e tot wijziging van de „verorde ning, regelende de bebouwing van de terreinen, welke in het uitbrei dingsplan der gemeente Waalwijk zijn begrepen". De vaststelling van het definitieve plan kan eerst geschieden nadat het ontwerp-plan 4 weken ter gemeenl secretarie ter inzage heeft gelegen. Voor zooveel noodig zij opgemerkt, dat een schadevergoedings-verorde- ning is vastgesteld bij besluit van 27 April 1934. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Prae-advies 10. Het geldende reglement van orde voor de vergaderingen van Uwen Raad vastgesteld 31 Juli 1925, is het laatst gewijzigd 23 Dec. 1931. Sindsdien heeft de praktijk zich op enkele punten losgemaakt van de be palingen van dat reglement. Hoewel dit tot nog toe tot geen moeilijkheden aan leiding heeft gegeven, achten wij het toch wenschelijk, dat die praktijk in het reglement wordt verankerd en dat te gelijk de bepalingen van Hoofdstuk V van dat reglement „Van het benoemen en voordragen van personen", op en kele punten worden aangevuld. Zooals bekend, worden de van een vergadering te houden notulen niet meer in een register ingeschreven, doch worden deze door mjddel van een cy clostyle vermenigvuldigd en aan de le den in afdruk toegezonden. In de thans voorgedragen redactie van art. 10 wordt een en ander vastgelegd. Artikel 24 wordt gelezen als volgt: Er hebben zooveel stemmingen plaats Scheppend werk door de Moreele Herbewapening De oorzaken van de heerschende verdeeldheid liggen op redelijk ge bied. Zelfzucht, gebrek aan ver trouwen en gebrek aan naasten liefde hebben ons land in een im- panse gebracht en spanning doen ontstaan tusschen de naties. Het verlangen naar verbetering in zaken, arbeid en bestuur kan alleen worden omgezet in scheppend werk door de moreele herbewapening van iederen man, iedere vrouw en ieder kind, zoowel onder de leiders als hen die volgen. als er personen zijn te benoemen, voor te dragen of aan te bevelen, tenzij de Raad in een voorkomend geval anders besluit. In de bestaande redactie van art. 26 was de wijze van stemmen op een zeer eenvoudige en tegelijk oppervlakkige wijze geregeld. Daarbij kon men in een labyrinth van stemmingen geraken, waar men, bij wijze van spreken, niet uit kon komen. Artikel 26 wordt gelezen als volgt: 1. Wanneer niemand bij de eerste stemming de volstrekte meerderheid heeft verkregen, wordt tot een tweede vrije stemming overgegaan. Eveneens wordt tot een tweede vrije stemming overgegaan als in een voltallige verga dering de stemmen staken. 2. Is ook bij deze tweede vrije stemming geen volstrekte meerderheid verkregen of staken, in een voltallige vergadering of in de vergadering tot welke het nemen van een beslissing wegens het staken van stemmen in een vorige onvoltallige vergadering is uit gesteld, de stemmen andermaal, dan wordt een herstemming bepaald tot 2 personen. 3. De herstemming wordt bepaald tot de 2 personen, die bij de tweede stemming de meeste stemmen hebben verkregen. Indien door gelijkheid van stemmen niet is uitgemaakt, tot wie de herstemming zal worden bepaald, zal een tusschenstemming plaats hebben ten einde te bepalen, wie van de per sonen met een gelijk aantal stemmen in de herstemming zal zijn begrepen. 4. Blijft bij die tusschenstemming het aantal stemmen gelijk, dan beslist het lot, wie in herstemming zal komen. (Indien bij herstemming de stemmen staken, beslist het lot, art. 58, derde lid, der gemeentewet). In art. 24 is ook de mogelijkheid voorzien, dat bij één stemming meerde re personen tegelijk worden benoemd, voorgedragen of aanbevolen. In het geldende reglement is echter niet geregeld op welke wijze dan de stemming zal worden gehouden. Dit is een onvolledigheid, welke hersteld dient te worden. Wij meenen dat de regeling, opgenomen in het na art. 26 in te voegen nieuw artikel in de thans bestaande leemte voorziet. 1. In het geval, dat verschillende personen tegelijk bij een en dezelfde stemming, benoemd, voorgedragen of aanbevolen worden, heeft, wanneer niet het vereischte aantal personen bij de eerste stemming de volstrekte meer derheid verkregen heeft voor de nog blijvende vacatures een tweede vrije stemming plaats. 2. Blijven daarna nog vacatures over, dan heeft een herstemming plaats tusschen tweemaal zooveel personen als er nog vacatures te vervullen zijn. Voor deze keuze komen in aanmerking diegenen, die de meeste stemmen op zich vereenigd hebben. Indien bij de tweede stemming tengevolge van gelijk aantal stemmen niet is uitgemaakt tot wie de herstemming zal worden be paald, zal een tusschenstemming plaats v-nden teneinde te bepalen, wie van de personen met gelijk aantal stemmen in de herstemming zal zijn begrepen. Blijft bij die tusschenstemming het aan tal stemmen gelijk, dan beslist het lot, wie in herstemming zal komen. 3. Indien bij een collectieve benoe- m>ng, voordracht of aanbeveling het aantal personen, die de volstrekte meer derheid hebben verkregen, grooter is dan het aantal vacatures, dan zijn die genen benoemd, voorgedragen of aan bevolen, die de meeste stemmen op zich vereenigd hebben Bij een gelijk aantal stemmen beslist het lot. Dokter bij het zwemmen verdronken. Gistermiddag 5 uurisdr. B. J. de Jong, arts te Urk, bij het zwemmen bij den staart aldaar, verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Dr.de Jong, die ongeveer 40 jaar oud, gehuwd en vader van een kind is was sinds twee jaar op Urk geves tigd. Hij had juist kortgeleden zijn nieuwe dokterswoning betrokken. Nader wordt gemeld Het stoffelijk overschot van den dokter is op aan wijzing van een dame, die in de nabijheid gewandeld bad gisteravond om half acht gevonden,

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 11