Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. n h V De waarde van één stem Hieienlikkerij „NOORD- BRABAND 1843 Binrieniandsch Nieuws. Verspilling i Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD Croquetten en Bitterbollen Automatiek PULLES-HEESBEEN, T JUMMER 50. ZATERDAG 24 JUNI 1939. 62c JAARGANG. en. t [en ien id. en Ien de en id. ge en te en sje r as ge )e- en de en an ;in an Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven. Ingezonden stukken, gelden, :nz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO- GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. de lij. rd, eft ■k- m li. rd. ne en ijk ijk lts re, int an ior :rd en sn, en en °g ek ,S. rt- ol. an fé- op f9 :ht it)' :n. Het verloop der jongste gemeente raadsverkiezingen heeft in verschil lende plaatsen bewezen, dat ook bij het stelsel der Evenredige Vertegen woordiging één stem van groote en zelfs van beslissende waarde kan zijn. Enkele raadsleden hebben bun uit verkiezing aan een gedeelte van één stem te danken. Een opmerkelijk geval deed zich voor in 's-Hertogenbosch. Men beeft daar steeds naast de officieele R.K. lijst, een lijst van de groep-Kuypers. Deze groep bestaat eveneens uit Room- schen, maar zij treden buiten partij verband op. De R.K. Staatspartij nu, won deze keer één zetel en zag daarmee baar aantal zetels stijgen tot 19; de groep- Kuypers kreeg er 5 toegewezen van de 0, welke ze thans nog bezet. Dal was voor de Kuyperianen een tegenslag, te erger gevoeld, omdat de Staatspartijers dien zetel slechts dooi de meerderheid van een fractie van één stem hadden verworven. Zij hadden met een beter lijstgemiddelde van 076,3/19 't zeteltje van de Kuyperianen met 070 lijstgemiddelde afgesnoept! En nu waren de Kuyperianen nog wel zoo op bun qui vive geweest. Op een der stembureaus hadden ze de ongeldig-verklaring afgedwongen van 'n social, stem, omdat de desbetref fende kiezer niet enkel bet vakje vóór nummer één van de roode lijst bad roodgemaakt, maar bovendien een punt had gezet achter het desbetref fende lijstnummer. Toen de biljetten verder werden gesorteerd, kwamen nog twee biljetten te voorschijn, die eveneens zóó waren be- of mishan deld,, met dit verschil echter, dat de eerste Kuyperiaan bier was roodge maakt. Het vakje wel te verstaan vóór zijn naam. En toen volgde de con sequentie. Waren de Kuyperianen niet zoo pie tepeuterig geweest, dan zouden ze twee stemmen méér hebben verworven en een hooger lijstgemiddelde dan de Staatspartij. Zij zouden dan géén zetel hebben verloren. In feije was bet protest der Kuype rianen .ongegrond en dus hadden ze ook zelf recht op twee stemmen méér. Maar als de uitslag eenmaal is vast gesteld, valt deze althans niet in bet onderhavige geval er was niet for meel tegen geprotesteerd) niet meer te wijzigen. Tot de „uitrusting" van leden van het stembureau behoort een uittreksel uit de Kieswet, waarin o.m. wordt be paald, dat „bijvoegingen" op het bil jet de stem ongeldig maken. Schrijver dezes was bij de jongste verkiezing zelf bij de telling op een stembureau aanwe zig, waar op dien grond twee biljet ten van onwaarde werden verklaard. He aanduiding van den kiezer was weliswaar op wettelijke wijze ge schied, maar achter het lijstnummer stond ook nog een punt. Wij hebben toen betoogd, dat zoo'n plint bet biljet niet van onwaarde maakt. En dat bleek ook uit een noot in de gedrukte instructies voor de le den van steinbureaux, vermeldende, dat als „bijvoegingen" niet worden aangemerkt: punten, strepen, krassen, vlekken e.d. Men bad deze interpretatie van de wet over bel hoofd gezien en veran derde daarop gulweg de aanvankelijke beslissing. „Stemmen", hoe eenvoudig ook, is en blijft voor vele menschen moeilijk. Ze zoeken met zorg het lijstnummer op, dat ze wenschen en als ze dat heb ben gevonden, laten ze even het pot lood rusten, teneinde bet lijstnummer „vast te houden" en naar den naam van den candidaat te kunnen gaan zoeken. Met dat neerzetten staajt er al een punt. Anderen zijn wat beverig en bijzien de, krassen met het volstippen van bet vakje over deszell's kanten been. Waardoor strepen ontstaan. In zulke gevallen is bet biljet toch geldig. 't Is nuttig, dat dit meer algemeen bekend worde. De zaak van den niet eervol ont slagen burgemeester van Ootmarsum is voor bet Ambtenarengerecht ge weest. De man ondervindt sypmpa- thieën in NSB-kring waarmen tegen over hem 't recht geschonden acht. De broer van den ex-burgemeester, bet NSB-sche senaatslid Von Bönninghau- sen, verdedigde den ontslagene en trachtte aan te toonen, dat bet niet waar was, dat zijn broer zou hebben verklaard, dat Nederland bij Duitsch- land behoorde te worden ingelijfd en dat hij de eerste zou zijn om de Duitsche troepen toe te juichen, wan neer ze ons land zouden binnenruk ken. Niettegenstaande 4 geloovenswaar- dige getuigen de lezing van de be schuldiging handhaafden. Laat echter enkel waar zijn, wat van alle kapten vaststaat, b.v. -- ik citeer uit de bladen „dat de lieer von Bönninghausen 'n portret van zijn Fübrer en een haken- kruisvlag op zijn bureau bad; dal bij een verzoek der S.D.A.P. om een ver kiezingsauto in Ootmarsum toe te la ten, met een grove kantteekening wei gerde; dat bij een der zeer weinige burgemeesters was, die de nationale collecte ten bate van 0111 den geloove vervolgden, niet toestond. „Neen!" stond er op het formulier gekrast. En dat hij door zijn gemeente liep met „Volk en Vaderland' en „Zwart Front" onder den arm." Dan zal elke waarachtige Neder lander onderschrijven, wat de rijksad vocaat bij dit rechtsgeding tot uiting bracht „Het moet nu maar eens gezegd worden, dat de regeering moeilijk kan dulden, dat er vlak aan de grens een burgemeester zetelt, die gevoelens beeft als de beer Von Bönninghausen erop na blijkt te houden." Herhaaldelijk, zoo zei deze regee- ringsvertegenwoordiger nog, had de beer Von Bönninghausen moeilijkhe den. Met zijn wethouders waren er kwesties, ook in de vorige zittings periode. Met het provinciaal bestuur lag bij voortdurend overhoop. Het is voor ons volk onduldbaar, dat een burgemeester een hoogere autoriteit toevoegt: „Zwijg jijzooals hij tegen een lid van Ged. Staten gedaan beeft. Elke Nederlandsche politieke bewe ging, die zich tot pleitbezorgster maakt van zulk een burgemeester, kan zich in de oogen van bet eigen volk slechts compromitteeren. weg af. Maar of het nu enkel goud is, dat er blinkt na de maatregelen tegen de wilde bussen betwijfelen wij. Prof. Goudriaan wil bet ons doen gelooven. LEVENSVERZEKERING WAALWIJK Prof. Goudriaan zegt: door concen tratie bevordert men de zuinigheid. I oen H.S.M. en S.S. samensmolten, hadden beide maatschappijen tezamen 51.000 man personeel, de staats spoorwegen doen hun zaken thans met 30.000 man af. En toen de wilde bussen waren opgeheven, aldus de professor, kwamen wel eenige duizen den chauffeurs op straat, maar de spoorwegen hadden niet één man extra noodig om de buspassagiers in de treinen op te vangen. 't ls inderdaad geweldig voordee- lig- Maar waar is het bestaan gebleven van de 21.000 spoorwegmannen, die bij de fusie H.S.M.S.S. zijn uitgezui- nigd en bet bestaan <ler duizenden, die bij de wilde-bus-diensten waren geïnteresseerd? Er kan in dien geest van prof. Gou driaan veel meer worden bezuinigd. We kunnen b.v. ook den middenstand opdoeken en groote centrale distribu tiebedrijven oprichten. Waartoe echter leidt alle té ver doorgedreven effiency en ordening? Er is nog altijd een zuinigheid, welke de wijsheid bedriegt. Wij hebben geen bezwaar tegen de beteugeling van bet wilde-bus-ver- keer, - wel zijn wij voor een geordend, aanvullend busverkeer. Wilde dien sten mogen het geordende spoorweg bedrijf niet nekken; dan raken we in verkeersopzicht ver van den goeden DE LEIDING VAN PHILIPS. Blijkens bel verslag van commis sarissen der N.V. Philips' Gloeilam penfabrieken, zullen er belangrijke wijzigingen in de leiding van bet com cern plaats vinden. De heer G. van Mesdag heeft mede gedeeld voor herbenoeming als com missaris niet in aanmerking te willen komen. De heeren dr. ir. G. L. F. Philips en mr. Aug. Philips hebben den wensch te kennen gegeven als commissaris te willen aftreden. Aan de algemeene vergadering van aandeelhouders op 6 Juli a.s. zal wor den voorgesteld te benoemen tot com missarissen dhrn. mr. D. Crena de Iongh, president van de Nederland sche Handel Maatschappij, mr. L. A. Nijpels, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden en mr. H. L. Wol- tersom, directeur van de Rotterdam- sche Bankvereeniging. Tevens acht dr. A. F. Philips het oogenblik gekomen zijn functie van president der Directie neer te leggen. In verband met het aftreden van dr. A. F. Philips als president der directie wordt voorgesteld in zijn plaats te be noemen ir. P. F. S. Otten en tot direc teuren te benoemen de heeren mr. H. F. van Walsum, O. M. E. Loupart en ir. F. J. Philips. DE KONINGIN BIJ DE GRENS TROEPEN. Een militaire inspectietocht. De Koningin maakte Donderdag een tocht door het Noordelijk grensgebied, ter inspectie van de grensbewaking. H.M. was daartoe 's ochtends om zes uur per auto van het Loo vertrokken, vergezeld door de hofdame barones Van Asbeck, de adjudanten van H.M. majoor Phaff en kapitein Romswin- ckel en den ordonnans-officier eerste luitenant echter van Wissekerke. H.M. droeg een donker-paarsen mantel met een wat lichteren, eveneens paarsen, hoed. Achtereenvolgens heeft de Koningin de legering van de troepen geïnspec teerd in De Krim in Noord-Overijsel, te Coevorden en te Dalen. De bevolking legde in de verschil lende plaatsen een spontane belang stelling aan den dag, hoewel het karak ter van dezen tocht meebracht, dat er zoo min mogelijk ruchtbaarheid aan het programma was gegeven. Men wist dus uiteraard nergens nauwkeurig bet tijdstip van aankomst. TWEEDE KAMER. Kinderbijslag op het loon. S. O. S. De Kamer begon de week in vrede, zich wijdende aan de voortzetting der algemeene beschouwingen over het ontwerp-Kinderbijslagverzekering van minister Romnie. Om het populair uiteen te zetten; er wordt een fonds gevormd, waarin de werkgever waarschijnlijk 1 pet. van de totale loonen der werknemers stort, opdat daaruit worden bekostigd: toeslagen op het loon, welke verband houden met de gezinsgrootte. Deze toelagen zullen 3 pet. van het loon bedragen, per kind boven de twee kinderen, dus van het derde kind af. En tot den 15- jarigen leeftijd. Het gaat om een 300.090 kinderen, voor wie gemiddeld een gulden per week toeslag wordt verleend, per jaar 15 millioen gulden. En rond 1500 mil- lioen gulden worden per jaar in ons land verloond. Het ontwerp vond vrij algemeen waardeering. De beer van der Waer- den (s.d.) echter voelde er niet veel voor; hij zag liever éérst iets voor de ouden van dagen gedaan. Zijn partij genoot Drees echter juichte bet toe, dat zoovelen geholpen werden om de lasten, die gezinsvreugde eigen zijn, met wat minder stoffelijke zorg te kunnen dragen. Er waren natuurlijk ook voorstan ders met bezwaren. De een achtte het tijdstip niet geschikt, 'n ander zag liever een ander uitvoerend orgaan, 'n derde wilde een loongrens zien ge steld, waarbij de bijslagenregeling op hield, 'n vierde wilde de kleine zelf standigen in de regeling betrekken enz. Over al deze zaken werden amen dementen geredigeerd. Minister Romme heeft zijn ontwerp in een kloeke rede van anderhalf uur verdedigd. Een loongrens achtte hij principieel onjuist; opname van de kleine zelfstandigen in de regeling is misschien een zaak voor de toekomst, als we de practijk van deze wet (welke op z'n vroegst begin 1940 in werking kan treden) kennen. Tenslotten werd de wet aangeno men met 66 tegen 22 stemmen. Het ging Woensdag gesmeerd met de verdere afhandeling, want ieder een hunkerde naar het S.O.S.-signaal dat de debatten over O.S.S. zo,u in luiden GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Woensdag hadden de laatste ge- KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van Ie kwaliteit kalfsvleesch. meenteraadsverkiezingen in den lan de, speciaal in de groote steden plaats. Het resultaat is dat de lijn der laatste verkiezing gehandhaafd is, n.l. dat de partijen van 't christelijk beginsel, van orde en recht de grootste winst be haalden. Het succes der R.K. Staatspartij is prachtig, ondanks de heftige aanval len van vele zijden. Zij behaalde winst in Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Rotterdam, alsook in onze provincie als Tilburg, Bergen op Zoom enz. De anti-revolutionairen en Cbr. Historischen wonnen eveneens zetels bij. De liberalen wonnen bier, verloren daar, groei is hier niet te constatee- ren, wel bij de vrijzinnig-democraten. De partij die overal vrijwel klappen opliep is de S.D.A.P. De N.S.B., die alleen in Amstercfam aan de verkiezing deelnam, behaalde daar drie zetels, die ze van de S.D.A.P. afsnoepte. De Amsterdamsche roode raadsmeerderheid is thans gebroken, evenals te Rotterdam. Dongen. Totaal aantal uitgebrachte stem men 4124 Lijst IR.K. Landbouwers, 623 st. Lijst II: R.K. Arbeiders, 1693 st. Lijst III: Janvier, 827 st. Lijst IV; C. H. Unie, 212 st. Lijst V: R.K. Middenstand, 139 st. Lijst VI: Boeren, 282 st. Lijst VII; A. Snels, 348 st. Gekozen zijn: H. P. de Jong, R.K.; M. J. Loonen, R.K.; M. J. v. d. Bosch, R.K.; J. A. Verharen, R.K.; P. Peeters, R.K.; J. A. C. Gijsbrechts, R.K.; J. Wijnants, R.K.; P. Verbunt, R.K.; P. Boudewijns, R.K.; H. M. Janvier, R.K.; J. J. v. d. Dussen, Chr. Hist. Unie; A. in 't Groen, R.K.; A. D. C. Snels, R.K. Niet herkozen werden; P. Leijlen, R.K.; C. J. v. Beek, R.Iv.; N. j. C. Janssens, R.K.; Cbr. v. Alphen, Chr. Hist. Unie. Te Tilburg. Totaal uitgebracht 42.541 stemmen. R.K. Staatspartij 28.613 st.; R.K. Zuiderfront 3.454 st.; Lijst-Donders 3.181 st.; Sociaal-Democraten 3.518; Rechit voor Allen 907 st.; Lijst-Hosli 662 st.; Communisten 860 st.; Prol. lijst 1.346 stemmen. Gekozen zijn: R.K. Staatspartij 26; Soc.-Dem. 3; Lijst-Donders 2; R.K. Zuiderfront 3; Recht Voor Allen 0; Protestantsche lijst 1Communisten 0; Lijst-Hosli 0. In 1935 was de uitslag: R.K. Staatsparty 18 zetels (17940 st.) Lijst-Donders 5 zetels 5661 st.) Zuiderfront 5 zetels 5071 st.) Soc.-Deniocralen 4 zetels 3801 st.) Kath. Derii. Partij 2 zetels 2186 st.) Lijst-v. Nunen 1 zetel 967 st.) Protestantsche lijst 0 zetels 878 st.) Communisten 0 zetels 334 st.) Te Bergen op Zoom. R.K. Staatspartij 5551; S.D.A.P. 1111; lijst Becht 409; lijst Bruins 485; lijst v. d. Vlugt 692; lijst v. d. Meerén 71lijst Weyts 934; lijst Someren 135; lijst Zigt 126; lijst Frenken 1185. "k Gekozen: R.K. Staatspartij F. Broek mans, E. Kiepe, J. de Moor, S. Mus- Iers, Mr. J. v. Hasselt, J. Bekker, J. Meerbach, P. van Kaam, A. Juten, Pb. Buys, P. Havermans; S.D.A.P.: H. M. Walder, J. Schuyl, R.K. Werklieden M. Franken, M. Broos; lijst Weyts: P. Weyts, J. Hal; Liberale Staatspar tij: J. Bruins; Chr.-Hist, en A.-R.J. v. d. Vlugt. Waalwjjksclie en Lauptraatsche Ciirail. 211, 2D. )I- Lil V«. >ii 99

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1