Gemeenteraad Sprang-Capelle. Dienstbode JONGENS MEISJES Hulpmonteur EEN MARKIES m ADVERTENTIEN DAG-DIENSTBODE. LOOPJONGEN LOOPMEISJE Daar is het nu tijd voor Fa. CUNEN N.V. Ned. Schoenenunie Bloch en Stibbe-Hollandia Begrootingswijzigingen. Kasgeldlcening van ƒ40.000.-. De begraafplaats. Afscheid van den heer Michaël. Woensdagavond om half acht kwam de raad der gemeente Sprang-Capelle onder voorzitterschap van den edel- achtbaren heer burgemeester A. Smit in openbare vergadering bijeen. De notulen der vorige vergadering werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken waren enkele goedgekeurde raadsbesluiten van Ged. Staten; verder een besluit van den voorzitter van het hoofdstembureau betreffende de benoeming van den heer Kraak, tot lid van den nieuwen raad, wegens het niet aannemen van zijn ver kiezing door den heer J. Sneep; het ver slag van den vleeschkeuringsdienst Waalwijk, waaruit blijkt, dat over het afgeloopen boekjaar een verlies is ge leden van 2435.41, welk bedrag door de vier aangesloten gemeenten zal moe ten worden aangezuiverd. De heer Verheijden vraagt hoe het komt, dat Sprang-Capelle in dat ver slag met zoo'n laag percentage voor den dag komt in verhouding tot Drunen. Hier is het percentage namelijk 0.75 en in Drunen is dit zelfde meer dan 3 Wordt er in Drunen dan zooveel vleesch meer gebruikt dan in Sprang- Capelle? De voorzitter licht even toe, dat de percentages betrekking hebben op de distributie van vleesch. Drunen heeft daarom een veel hooger percentage, omdat Sprang-Capelle slechts vleesch in blik verschaft uitsluitend aan de men- schen die daarvoor in aanmerking ko men. Met 0.75 slaan wij een zeer goed figuur. Dhr. Verheijden vindt het eigenaar dig, dat er van regeeringswege destijds zoo sterk op aangedrongen is om een slachtplaats in Waalwijk te krijgen, ter wijl deze slachtplaats nu beconcurreerd wordt door de regeering, met 't vleesch in blik. Spr. vindt dit niet in den haak. De voorzitter wil hier alleen bij op merken, dat dit al jaren zoo is, zoodat het geval door den heer Verheijden ge signaleerd alles behalve actueel is. Weth. van Wiligenburg zegt dat bij de regeering de bedoeling voorzit, door het verstrekken van vleesch in blik ook de werkloozen e.a. die anders geen vleesch zouden kunnen koopen, dit voe dingsmiddel te verschaffen. Dhr. Verheijden bepleit hierna het weder invoeren van de vrije markt. Aan de orde komt dan een verzoek schrift tot verlaging van pacht. De voorzitter zegt, dat in de vorige raadsvergadering besloten is om aan den heer C. J. de Rooij met het oog op het verlies dat een perceeltje land van hem heeft geleden door de werkver schaffing, een kleine verlaging van pacht te verleenen. Nu blijkt echter, dat genoemde heer twee perceeltjes van de gemeente in huur heeft en dat zijn schade juist op het andere perceeltje slaat. B. en W. willen nu het vorige raadsbesluit in trekken en hem thans bij een nieuw raadsbesluit 10.— vermindering van pacht geven. Dhr. Michaël vraagt waarom zooiets tweemaal in een raadsvergadering moet worden behandeld. Als dergelijke ge vallen zich weer voordoen bepleit hij een nauwgezetter onderzoek. De voorzitter zegt, dat de notaris hem deze inlichtingen verschaft had. Later blijkt, dat het een ander perceel tje betreft. Hij vindt het geval te onbe- teekenend om er over te discussieeren. Het volgende agendapunt betreft de gewone jaarlijksche begrootingswijzi gingen in de begrooting voor het dienst jaar 1938. Hierbij zijn geen bijzondere opmerkingen. Z.h.st. worden de wijzi gingen dan aangenomen. Anders is het echter bij de begroo tingswijzigingen voor bet jaar 1939. Verschillende wijzigingen kunnen geen genade vinden in de oogen van B. en W. Allereerst moeten de 200 gulden die zijn uitgetrokken voor wegen en voet paden worden gebracht op den kapi- taaldienst, en over 10 jaar worden af gelost. Dhr. Michaël wil gaan spreken over het Berghsche pad. Voorzitter: Dit is niet aan de orde. Dhr. Michaël: Oh. Worden die 200 gulden over 10 jaar afgelost? Voorzitter: Ja. Dhr. Michaël: O, dan is het in orde. Voorzitter: Dat had ik toch al me degedeeld. Dhr. Michaël: Ik geloof het toch niet, voorzitter. 4Sk Voorzitter. Verder willen Ged. Sta ten het presentiegeld voor de leden van den gemeenteraad van 6.op 4. brengen. B. en W. willen hier echter niet aan voldoen, aangezien zij een bedrag van 6.niets te hoog vinden. Dhr. Michaël is het hiermede eens. Verder willen Ged. Staten een post van 175 gulden terugbrengen op 90.-. Dit betreft hier het bedrag, dat den ambtenaar is toegewezen, die de per soonskaarten voor de secretarie moet invullen. Ook deze post wilen B. en W. echter handhaven. Dhr. Michael vraagt zich af, waar om een gemeente-raad eigenlijk nog moet bestaan. ,,Het is maar een dood ding, want van hooger hand regelen ze alles". Hij geeft B. en W. in overwe ging om alle aanmerkingen op de be grooting maar voor kennisgeving aan te nemen. Verder is hij van meening, dat er een groote tegenstrijdigheid be staat tusschen de politiek van Ged. Sta ten en de regeering. Dhr. Verheijden vraagt of de bedoel de kaarten niet in kantoortijd ingevuld konden worden, hetgeen .de voorzitter ontkent. Deze post wordt dan gehand haafd. Voor de luchtbescherming is 100 uitgetrokken. Dit bedrag is goedge keurd, mits bij de aanschaffing van luchtbeschermingsartikelen overleg wordt gepleegd met den betrokken in specteur. Op een vergadering van de burgemeesters uit de omgeving, waar ook de secretaris-generaal van het de partement van Binnenlandsche Zaken, alsmede de inspecteur van de luchtbe schermingsdienst aanwezig waren, heeft men echter berekend, dat de ge meente Sprang-Capelle, om het hoogst noodige aan te schaffen een bedrag van 780.— noodig heeft. De post moet dus verhoogd worden met 680. Dhr. Kraak vraagt of de secretaris generaal soms provisie krijgt. Voorzitter: Een dergelijke'vraag kan ik niet toestaan. Dhr. Michael wil weer een tegen strijdigheid signaleeren. Van den eenen kant zegt Den Haag: bezuinigen, ter wijl van den anderen kant wordt ge zegd: Dit en dat aanschaffen. De voorzitter zegt echter dat dhr. Michael zich hier vergist. Den Haag maakt geen bezwaar tegen dezen post. Dljr. Verheijbden is van meening, dat er veel zal worden aangeschaft dat we toch niet noodig hebben. Hij zegt, dat de regeering er rekening mee moet houden, dat het hier een plattelands gemeente is, waar het gevaar van luchtaanvallen slechts zeer gering is. Niettemin is spr. van meening, dat er zoo goed mogelijk voor de bevolking moet worden gezorgd. Z.h.st. wordt dit voorstel dan aan genomen, met aanteekening da t de heer Kraak tegen is. Verder willen Ged. Staten de subsi die aan het Groene Kruis, die thans 385,bedraagt met 10% verlagen. Ook hier willen B. en W. echter niet aan voldoen. Dhr. Michel vindt het treurig, dat Ged. Staten den moed hebben om aan een vereeniging zooals het Groene Kruis één cent te onttrekken. Ook deze begrootingswijziging wordt dus verworpen. Verder willen Ged. Staten, dat de subsidie van 10 gulden aan Patrimoni um wordt geschrapt. B. en W. hebben hier niets op tegen en aldus wordt besloten. Op verzoek van Ged. Staten willen B. en W. de schoolgeldverordening wij zigen en wel zoo, dat de personen, die hooger aangeslagen zijn in de perso- neele belasting ook wat meer school geld betalen. Het college wil hieraan voorloopig voldoen en dan de zaak eens goed bestudeeren om in de volgende raadsvergadering met uitgebreide voor stellen in den raad te komen. De heer Michaël wil het de menschen die schoolgaande kinderen hebben niet nog moeilijker maken en verder zegt hij den raad te zorgen dat hij baas blijft in eigen huis. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. Ged. Staten willen de uitgaven ten behoeve van de Openbare Lage School met 100 verlagen, zoodat dan per leerling 2.60 gegeven wordt. Het Bij zonder Onderwijs zou dan echter een grooter bedrag per leerling krijgen dan het Openbaar Onderwijs en daarom stellen B. en W. voor, teneinde nog eens duidelijk te demonstreeren dat ze beide takken van onderwijs geheel en al gelijk stellen, aan deze wijziging niet te voldoen. Dhr. Michaël uit zijn vreugde over dit voorstel van B. en W., dat z. h. st. wordt aangenomen. Op verzoek van Ged. Staten willen B. en W. de subsidiën aan de beide muziekvereenigingen met 20 verla gen, zoodat dan 40 gulden zal worden betaald. Ook met dit voorstel gaat de raad accocrrd. De subsidie aan het Burgerlijk Arm bestuur te Capelle willen de Staten met 525.verlagen, maar aangezien het vorige jaar deze post moest worden verhoogd met 725.willen B. en W. aan dit verzoek niet voldoen. Aldus wordt besloten. De laatste begrootingswijziging be treft de vermakelijkheidsbelasting, wel ke in onze gemeente 10.opbrengt. Ged. Staten willen het percentage ver- hoogen, maar ook hier zijn B. en W. op tegen en de raad sluit zich hierbij aan. Dan komt aan de orde: Het aangaan van een kasgeldleening van 40.000 gul den voor den tijd van 3 maanden. De voorzitter deelt hierbij mede, dat er thans twee kasgeldleeningen loopen, namelijk een van 10.000 en een van 40.000 gulden. Hij is er in geslaagd om het bedrag te leenen, tegen het percen tage van 1 Z.h.st. gaat de raad hiermede ac- coord. Het volgende agenda-punt behelst: Aanleggen in werkverschaffing van een begraafplaats in Capelle. Dhr. Verheijden condoleert de Ned. Herv. Kerk in Capelle met dit voorstel en feliciteert de Ned. Herv. Kerk in Loonschendijk. Verder wil hij weten hoeveel het terrein opgehoogd zal wor den. De voorzitter zegt, dat dit 25 c.m. zal zijn, hetgeen zal geschieden met grond die zal worden verkregen uit 'n nieuw te graven sloot. Dhr. Verheijden denkt, dat de kisten spoedig in het water zullen staan. De voorzitter is het hier niet mee eens. Bij de berekeningen is een zeer hooge waterstand aangenomen, zoo dat men zich wat dat betreft gerust ze ker mag achten. Dhr. Michaël zegt. dat het een aar dig werk zal worden, maar dat de be rekening nooit klopt. Hij wenscht het werk uitgevoerd te zien in de vrije werkverschaffing onder toezicht van de Nederl. Heide Maatschappij, maar in de vrije werkverschaffing, zoo dat er ook aannemers naar kunnen in schrijven. Dhr. Verheijden vraagt, wat eigen lijk de bedoeling is van den spreker. Kunnen er dan ook werklooze schoen makers aan worden tewerk gesteld? Dhr. Michaël antwoordt bevestigend. De voorzitter vraagt of de heer Mi chaël er dan van verzekerd is dat de gemeente ook subsidie krijgt. Dhr. Michaël: Ja, zeker. De voorzitter vreest echter van niet. Nu krijgt de gemeente 90 subsidie in de arbeidsloonen. Wethouder van Willigenburg is er niet zeker van dat de gemeente, wan neer het werk in vrije werkverschaf fing wordt uitgevc°rd subsidie zal krij gen, maar voelt toch het argument van den heer Michaël aan. Daarom vraagt hij B. en W. de zaak te onderzoeken en wanneer de gemeente toch subsidie krijgt het werk op de wijze zooals de heer Michaël aangaf te laten uitvoeren. Voor het geval subsidie echter achter wege zou blijven, wil hij niet op het voorstel van dhr. Michaël ingaan. De Voorzitter wil zich in verbinding stellen met den inspecteur van de werk verschaffing, maar is er toch wel een beetje huiverig van, aangezien voor beelden hebben bewezen dat de aanne mers niet iedereen kunnen gebruiken en er veel werkloozen langs den weg zul len komen te staan. Dhr. Michaël deelt deze huiverigheid van den burgemeester niet. Z.h.st. wordt dit voorstel, dus, wan neer de gemeente toch subsidie krijgt het werk te laten uitvoeren in vrije werkverschaffing, zoodat ook aanne mers kunnen inschrijven, terwijl het ge heel zal staan onder toezicht van de Heide Maatschappij, aangenomen. Een voorstel van den heer G. van der Hoeven om aan dhr. Werther 37.50 bij te betalen, omdat dhr. Hom mel ook gunstiger verkoopsvoorwaar- den heeft bedongen bij den verkoop van het stuk grond aan de gemeente wordt niet voldoende, gesteund. Dhr van der Hoeven zou dit hebben willen doen om een onrechtvaardigheid weg te nemen. Aan de orde komt dan een wijziging van de verordening op de haven- en kaaigelden. De voorzitter deelt mede, dat er moeilijkheden zijn gerezen bij de inning van de havengelden. Een schipper die loste vóór de kade weigerde havengeld te betalen, omdat hij z.i. nog niet in de haven lag. B. en W. willen nu de bestaande ver ordening wijzigen, om voortaan derge lijke moeilijkheden te voorkomen, wat zou kunnen geschieden door aan den ingang van de Haven, dus bij het Oude Maasje een bordje te plaatsen, dat daar de Haven begint. Dhr. Michaël wil hebben, dat de ha vengelden voortaan ook besteed wor den aan de haven, om deze voortdurend uit te baggeren, waarop de voorzitter antwoordt dat het vorige jaar deze gel den hebben opgebracht de som van 900. waaraan verbaggerd is het bedrag van 870. Z. h. st. wordt dit voorstel dan aan genomen. Van de gemeente-veldwachters is een verzoekschrift ingekomen tot invoe ring van de Rijksregeling voor de kin dertoelage. De Voorzitter zegt, dat de tegen woordige regeling inhoudt, dat men 5% krijgt na het derde kind. De nieuwe re geling, die nu reeds in meer dan 70 van de Nederlandsche gemeenten gel dig is verleent 3 toeslag voor ieder kind, dus te beginnen vanaf het eerste. Dhr. Verheijden vindt de salarissen van de heeren veldwachters al hoog genoeg. Bovendien hebben zij kinder aftrek in de personeele belasting, zoo dat hij geen reden ziet om aan dit ver zoek te voldoen. Spr. begrijpt de hou ding van de wethouders niet meer. Toch moeten de heeren niet denken aan een wraakmaatregel, want ik scheid wel degelijk personen van zaken. Dhr. Jac. Vos antwoordt den heer Verheijden, dat iedereen kinderaftrek krijgt in de personeele belasting, zoo dat dit niet als motief kan dienen. De menschen vragen hier slechts om hun recht en daarom wil hij aan hun ver zoek voldoen. Dhr. Michaël merkt op dat het 205 kost. Wanneer dit bedrag komt ten koste van de gemeente-kas is hij tegen het verzoek. Wethouder van Willigenburg ver klaart zich voor het voorstel. De voorzitter zegt, dat hij verschil lende opmerkingen van den heer Ver heijden niet begrijpt. Overigens blijkt duidelijk dat spr. weer het oude libera le standpunt van 100 jaar geleden heeft ingenomen. De heer Verheijden betoogt dan met klem dat „we weer terug moeten naar de oude liberale economie". De voorzitter meent dat de heer Verheijden toch de toestanden van een 100 jaar geleden wel kent en al de el lende die daaruit is ontstaan. Spr. wil den heer Verheijden wel eens wat lit teratuur leenen, om zich eens over die toestanden te oriënteeren. Moet die toestand dan weer terugkomen? Dhr. Verheijden. U bent veel jonger dan ik. Ongeveer 52 jaar geleden kwam ik als leerjongen op een looierij. De toe standen zooals U ze beschrijft heb ik echter nooit meegemaakt. Wel werden er toen arbeiders met 4 of 5 gulden per week naar huis gestuurd, maar dat lag grootendeels aan hen zelf, omdat ze niet hard genoeg werkten. Van litteratuur moet ik niet veel heb ben. Ik spreek liever van ondervinding. De voorzitter zegt, dat de heer Ver heijden van een zeer beperkten ge zichtskring uitgaat en hij alleen den toe stand bekijkt vanuit den toestand in de looierijen. „Uw haren zouden te bergen rijzen, wanneer U deze toe standen eens goed kende". Dhr. Verheijden zegt, dat de praat jes over dien toestand niets dan propa ganda van de S.D.A.P. was. Ja, de toe stand is slecht geweest, maar dat was veel langer geleden. Dat was ongeveer vlak na den tijd van Napoleon. De heer Kraak kan zich echter ook niet met de toestanden van vroeger vereenigen, want: ,,Ik werd met mijn 11 jaar den tuin ingeschopt, van des morgens 5 tot 's avonds 9 uur, voor de somma van 100 centen per week, bui ten de kost". Dhr. Verheijden antwoordt hierop, dat landarbeid altijd slechter betaald werd dan fabrieksarbeid. Dhr. Michaël toont door het vertel len van zijn levensgeschiedenis aan, dat ook hij de vroegere toestanden alles be halve aangenaam vond. Het voorstel van B. en W. om aan de beide gemeente-veldwachters de rieuwe kindertoeslag-regeling toe te staan wordt dan met alg. stemmen aan genomen, met aanteekening dat de heer Verheijden tegen is. Na het onderzoek van de geloofs brieven der nieuw benoemde raadsle den wordt besloten allen tot den raad toe te iaten. Hierna richt de burgemeester het woord tot den heer Michaël, die met den heer Versteeg niet meer in den nieuwen raad zal terugkeeren. Hij dankt hen voor het werk, dat zij in het belang van de gemeente hebben ver richt. De heer Michaël was meer dan 20 jaren raadslid, waarvan 8 jaren als wethouder en steeds heeft hij op zijn eigen bekende wijze de belangen van de gemeente behartigd. H dankt hem voor alles wat hij in het belang van de gemeente heeft gedaan en hoopt dat hij nog veel genoegen zal mogen beleven van den raad, ook al heeft hij er geen zitting meer in. Dan spreekt de heer Michaël: ,,Ik dank U en alle raadsleden, ook de verschillende burgemeesters gedu rende de 20 jaren, voor de samenwer king. Voor mij is het een moeilijk ge val, maar toch geloof ik dat ik niets teveel zeg, wanneer ik hier verklaar, dat er in die 20 jaren hier iets is tot stand gekomen. Wij hebben veel lief en leed met elkander gedeeld, er wa ren zorgzame tijden die weer gingen, maar die ook weer zijn teruggekomen. Ik hoop dat ik het als buitenstaander mag beleven, dat de gemeente Sprang- Capelle uit de put komt, waar ik ze misschien zelf mee ingeholpen heb. Verder spijt het mij, dat ik nooit geen medewerking heb kunnen krijgen voor de brandweer. Mijn heer de Voorzitter, ik zal er niet veel meer van zeggen. Ik hoop dat het de gemeente steeds goed zal gaan en dat de tegenwoordige en de nieuwe raadsleden steeds goed de gemeentebelangen zullen behartigen, zonder inschakeling van het persoon lijk of particulier belang. We hebben hier in den raad wel eens hoog loopen- de discussies gehad, maar we hebben elkaar altijd de hand kunnen geven en ik hoop, dat dit ook in de toekomst zoo zal mogen zijn". Applaus begroette deze afscheidsrede van den heer Michaël, die dan vervol gens de raadszaal verliet. Hierna sprak dhr. Jac. Vos nog een kort dankwoord namens het andere af tredende lid dhr. Versteeg. Daarna ging de raad in geheime zit 1 ting over. ONDERTROUWD: ANTOON v. d. GOUW en MIET v. d SLUIJS 24 Juni 1939. Waalwijk, Dongen, Huwelijksvoltrekking 13 Juli. Toekomstig adres Laageinde 146. GETROUWD: KEES VAN OERS en BETSIE VAN WOENSEL die mede namenswederzijdsche familie hartelijk dankzeggen voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk on dervonden. Waalwijk, Juni 1939. Mevrouw TIMMERMANS- Kalis te Waalwijk vraagt we gens huwelijk der tegenwoor. dige, een flinke zelfstandig kunnende werken en koken. 61398 DIR ECT GEVRAAGD: EEN NETTE Niet beneden 16 jaar. ROXS-v. DELFT Grootestr. 37. GEVRAAGD: OF KLEERMAKERIJ DE GREEFF—VERWIEL EN GEV RAAGD van 1416 jaar. SCHOENFABRIEK DÉWÉ 61397 DRUNEN. WAALWIJK vraagt voor direct een voor de machine-reparatie- afdeeling. 61408 TE KOOP: van pl.m. 10 Meter lang, zeer geschikt voor fabriek. Ook ge makkelijk in tweeën temaken. Compl. met draaibeweging voor spotprijs. 61406 MARKT No. 3 WAALWIJK. Tuinmeubelen Tuinparasols Wandelwagens Reiswiegen Koffers Lederwaren VOOR EEN MOOIE COLLECTIE en toch niet duur alléén naar OSS WAALWIJK VEGHEL Hoogelnde 13, Oranjeplein 60

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2