t)t Vil? va straat te Kaatsheuvel tot de grens van Dongen (Dreef); b. de weg van Loonopzand via de Moer naar Dongen met zijtak naar den weg DongenTilburg; c. de weg van Loonopzand naar Udenhout. Al deze wegen zullen op 5 m. breedte worden gebracht en van een asphalt- betondek worden voorzien. d. de Vaartstraat te Kaatsheuvel aansluitend aan de Verlengde Hoofd straat tot den provincialen weg; e. de Kruisstraat te Kaatsheuvel loopende vanaf het nog niet vernieuw de gedeelte tot haar eindpunt. De voorzitter wenscht den raad ge luk met dit succes. De aan te brengen verbeteringen zullen ongetwijfeld ten goede komen aan het verkeer, de nij verheid en de verfraaiing dezer ge meente. Ook de pers brengt spr. dank voor de wijze waarop deze voor dit streekbelang is opgekomen. Het komt spr. voor dat over dit voorstel niet veel gesproken zal behoe ven te worden en de raad het ruime voorschot dankbaar zal accepteeren. De heer Markus sluit zich aan bij de woorden van lof aan den raad en de pers, doch zou hieraan willen toevoegen een woord van lof en dank aan B. en W. voor het resultaat dat zij wisten te bereiken. Het spijt hem echter dat de Stationsstraat niet in het plan kan wor den opgenomen, omdat die aan Sprang- Capelle behoort. Hij wil B. en W. advi- seeren zich met het gemeentebestuur van Sprang-Capelle, dat er evengoed belang bij heeft, in contact te treden om ook tot verbetering van dien weg te komen. De heer v. Nieuwstadt brengt hulde aan B. en W. voor de activiteit die zij in deze kwestie hebben betoond. Spreker wijst er echter op dat de weg loopende van de Kruisstraat naar den Loonschendijk en uitloopende op het kruispunt HeistraatHoogevaart Vrij- hoeve-Capelle in een erbarmelijk slech ten toestand verkeert. Toch komt deze niet op het plan voor. Waarom niet? Spr. kan dan ook niet onderschrijven hetgeen B. en W. in het prae-advies zeggen, dat de gemeente op deze wijze een goed en naar de eischen des tijds verbeterd wegennet zal krijgen en dat op deze wijze zal zijn voorzien in de groote behoefte aan verbetering welke de entre's der gemeente behoeven. De entrée's der gemeente liggen ook in 't westen en noord-westen. En waar onze middenstand, die nog zoo pas blijk heeft gegeven van groote activiteit en van durf en ondernemingsgeest, zich geen moeite en kosten spaart om meer afzet en debiet te krijgen, en vooral ook omdat die middenstand voor haar ach terland is aangewezen op Sprang-Ca pelle, want dat zijn de graag geziene klanten in hunne winkelzaken, daar acht spr. het noodzakelijk dat de ver bindingsweg naar Loonschendijk ook wordt opgenomen in dat z.g. nieuwe wegenplan. Spr. acht dit een groot plaatselijk belang, ook vooral een groot middenstandsbelang. Daarbij acht spr. goede verbindingswegen tusschen de verschillende wijken eener zelfde ge meente nog eerder noodzakelijk dan goede wegenaansluitingen met aangren zende gemeenten, al onderschat hij het belang van de laatsten ook niet. Spr. zou dan ook willen verzoeken aan het z.g. verbeteringsplan van we gen toe te voegen: verbetering van den weg vanaf de Kruisstraat langs Loon schendijk naar Sprang-Capelle en ver betering van den weg vanaf de gasfa briek naar Sprang. De heer Snoeren sluit zich aan bij den lof aan B. en W. en vraagt of de ze vooral hun aandacht er aan willen schenken dat zooveel mogelijk werk- looze arbeiders uit deze gemeente hier aan tewerk worden gesteld. De voorzitter dankt hartelijk voor de aan B. en W. qebrachte hulde. Wat de verbetering van de Stations straat betreft, wijst hij er op dat het niet aangaat zich te bemoeien met een weg die aan een andere gemeente behoort; dit zou op het betreffende gemeentebe stuur een eigenaardige indruk maken. Een betere manier acht spr. dat een der raadsleden, die ambtenaar ter secretarie in dè betreffende gemeente is, het re sultaat van onze actie eens onder de aandacht van dat gemeentebestuur brengt. Mogelijk vindt het daarin aan leiding om in samenwerking met B. en W. van Kaatsheuvel ook langs dezen weg tot verbetering te komen. Uitbrei ding van het wegenplan met andere wegen van meer plaatselijk belang, zooals door den heer v. Nieuwstadt bepleit, moet spr. ontraden, want daar mee zou men het geheele plan in gevaar hebben kunnen brengen. Op de vraag van den heer Snoeren, inzake plaatselijke werkloozen, kan hij slechts mededeelen dat de afdeeling werkverruiming van Sociale Zaken de voorwaarde vaststelt waarop het voor schot wordt verleend. O.a. moet alles bij aanbesteding worden uitgevoerd. Wel heeft het gemeentebestuur onlangs moeten opgeven welke beroepen de plaatselijke werkloozen uitoefenden. Mogelijk houdt dit hiermee verband. Het voorstel wordt hierna m. a. st. aangenomen. 15b. Voorstel om het voormalig ge meentehuis in te richten ten dien ste van de luchtbescherming en de distributie van goederen voor het geval het noodig is daartoe over te gaan. De kosten hiervan worden op 1000 geraamd. Het is een uitgaaf die van hoogerhand wordt opgelegd en welke naar verwacht mag worden wel zal worden gecompenseerd. Wordt goedgekeurd. 16 Rondvraag. De heer Markus wijst er op dat eeni- 'gen tijd geleden de maximum snelheid in deze gemeente is opgeheven. Des te gevaarlijker is nu het in- en uitrijden van dammen door fietsers. Hij zou B. en W. in overweging willen geven dit bij verordening strafbaar te stellen. De voorzitter zegt dat zulks niet meer bij plaatselijke politieverordening verboden behoeft te worden. Het uitrij den uit dammen is volgens de algemeen geldende verkeersregels reeds verbo den en het is slechts een kwestie van coulance als de politie geen verbaal maakt. Hierna gaat de raad over in geheime zitting, waarin de voorzitter, naar hij verklaarde, nog een mededeeling aan den raad had te doen. Dit wordt met 5 tegen 9 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren v. Laarho ven. Elshout, v. Lier, Snoeren en Grootswagers. Tegen de heeren Markus, v. Nieuw stadt, Vrinten, Snaphaan, v. Valderen, v. d. Heuvel, Verhoeven, de Jong en Smit. 7. Behandeling van het adres van L. C. van Cromvoirt te Kaatsheu vel, verzoekende hem de kosten geheel ol' gedeeltelijk te willen vergoeden, verhonden aan het be zoeken door zijn kind van de school voor buitengewoon lager onderwijs te Tilburg. De raad besluit z. h. st. het adres in handen van B. en W. te stellen, die zullen beoordeelen hoeveel de vergoe ding zal bedragen. 8. Voorstel tot wijziging van de be- grooling van het Burgerlijk Arm bestuur dezer gemeente over het jaar 1938. De wijzigingen, welke zoowat alle posten omvatten, strekken zich uit over een totaal bedrag van 5.303.03 aan meer uitgaven en 2.527.29 aan meer ontvangsten. Derhalve resteert er een verschil van 2.775.74 dat door ver hoogde subsidie zal behooren te wor den gesuppleerd. De raad gaat z. h. st. hiermee ac- coord. 9. Voorstel tot wijziging der be- drijfsbegrootingen van hel gasbe drijf en van de exploitatie der drainagevelden, evenals ook van de gemeentebegrooting, geldende voor het dienstjaar 1938. Wordt z. h. st. goedgekeurd. 10. Voorstel tot wijziging van de al- gemeene plaatselijke politie-ver- ordening dezer gemeente. Deze wijziging is slechts een forma liteit zonder eenige beteekenis en de raad gaat er dan ook zonder opmerking mee accoord. 11. Schrijven van Gedeputeerde Sta ten in zake den verkoop aan M. Hamers te Kaatsheuvel en G. Vos Dzn. te Sprang-Capelle van weggedeelten loopende van de Tramlaan naar den provincialen weg. Daarin behoort, naast de vermelding van de namen van de aangrenzende eigenaren, alsnog te worden opgenomen dat door Vos, ten behoeve van een aan grenzend perceel recht van uitweg naar de Tramlaan moet worden verleend. Deze voorwaarde is op gemakkelijke wijze te verwezenlijken, waarmede Vos zich heeft gecontenteerd. Wordt goedgekeurd. 12. Voorstel om een bedrag van 1.791.30 disponibel te stellen voor de aanstelling van 2 nieuwe gemeenteveldwachters. Bij beschikking van 8 Juni 1.1. Anr. 2 heeft de Commissaris der Koningin in deze provincie het aantal bezoldigde veldwachters voor deze gemeente be paald op 7, tengevolge waarvan het po litiecorps met 2 personen moet worden uitgebreid. De Procureur-Generaal bij het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch, fungee- rend Directeur van Politie acht het noodzakelijk dat daaraan nog dezen zomer wordt voldaan. Het ligt dan ook in het voornemen van den burgemeester te bevorderen, dat deze uitbreiding met ingang van 1 Augustus a.s. tot stand komt. Dienovereenkomstig is het noodza kelijk dat voor het jaar 1939 verhoo ging van de daarop betrekking hebben de posten plaats vindt, welke verhoo ging in totaal 1791.36 bedraagt. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten, onder mededeeling dat het ver zoek tot de regeering is gericht om in deze kosten, welke als een verplichte uitgaaf kunnen worden aangemerkt, door het toekennen van een verhoogde extra bijdrage te willen voorzien. De heer v. d. Heuvel vindt het zeer eigenaardig dat destijds de aanstelling van één nieuwe veldwachter niet werd goedgekeurd door dezelfde hoogere autoriteiten die thans directe uitbrei ding met twee veldwachters noodzake lijk achten. Hij vertrouwt dat B. en W. er in elk geval in zullen slagen die ver plichte hoogere uitgaven vergoed te krijgen. Het voorstel wordt hierna met alge- meene stemmen aangenomen. 13. Schrijven van A. van Berkel le Kaatsheuvel verzoekende den ont- ruimingstermijn van de hem in eigendom toebehoorende onbe woonbaar verklaarde woningen staande aan den Driestapelen- stoel nrs. 63 en 64 te willen ver lengen. Voor B. en W. bestaat er geen en kele aanleiding te adviseeren dezen ter mijn te verlengen waar voldoende tijd voor de ontruiming is gelaten, maar bo vendien ook wijl van deze woningen er nog slechts één en dit door een vrij gezel -bewoond wordt, voor wie ver plaatsing practisch te allen tijde moge lijk is te achten. De voorzitter voegt hieraan nog toe dat v. Berkel bij Ged. Staten in beroep is gegaan doch nul op request heeft ge kregen. Nu tracht hij weer de zaak te rekken, doch B. en W. zijn er niet voor daarop in te gaan. De heer Snaphaan wijst er op dat v. Berkel de inkomsten uit het eene huisje dat nog verhuurd wordt voor 1.10 per week niet kan missen. Hij kan nu nog zelfstandig in zijn onder houd voorzien, doch als die woning ontruimd moet worden, zullen de mid delen van bestaan niet meer toereikend zijn. Spr. bepleit nog een half jaar uit stel. Ook de heer de Jong zou nog een half jaar uitstel willen geven, omdat de alleenwonende man die het huisje huurt niet gemakkelijk een andere wo ning zal kunnen huren. De voorzitter meent dat de raad respect moet hebben voor eigen beslui ten en niet later weer moet gaan uit stellen. Z.i. zullen die 1.10 per week bezwaarlijk oorzaak kunnen zijn van al of niet zelfstandig kunnen bestaan. Het is niet de bedoeling van B. en W. di rect ontruiming te gelasten, doch alleen als de woning gevaar gaat opleveren, moeten B. en W. gerechtigd zijn in te grijpen. Als er zich binnen een half jaar niets voordoet, laten B. en W. den man rustig zitten. Wordt besloten deze aangelegenheid aan het beleid van B. en W. over te laten. 14. Adres van het Parochiaal Kerk bestuur van Berkdijk verzoeken de de huur van de door hem ge huurde en door den heer H. A. de Bruin bewoonde gemeentewoning staande aan den Dongenscheweg no. 117 te willen verlagen. In hun prae-advies zeggen B. en W.: De huur van deze woning werd in dertijd door Uwen raad bepaald op 300.per jaar. Toen dit verzoek vóór eenigen tijd tot ons kwam, hebben wij daarover met den betrokken huurder gecorrespon deerd, wien wij te kennen gaven dat wij wel bereid waren de kosten van de waterleiding voor rekening van de ge meente te nemen, doch dat wij tot ver dere concessie niet te vinden waren. Overeenkomstig eigen opgave zou voor waterleiding een bedrag van 26.80 per jaar moeten worden be taald. Indien dit van het bedrag van 300 wordt afgetrokken, resteert er nog een huur van 273.20 overeenkomende met 5.25 per week. Wij meenen dat voor deze woning een huur van 5.25 niet te hoog ligt. Wij stellen U als zoodanig voor af wijzend op het verzoek te beschikken. Bij de overweging van het verzoek waarvan hier sprake is, hebben wij ons de vraag gesteld of het voor de ge meente niet gewenscht is dit huis te verkoopen nu daaraan voor haar gee nerlei belangen meer vastzitten. Wij zouden er dan ook 't meest voor voelen deze woning te verkoopen tegen een waarde die door 3 nader aan te wijzen schatters kan worden bepaald, waarbij een recht van voorkeur om dit te koopen zou kunnen worden gegeven aan het R.K. kerkbestuur, dat er mo gelijk belang bij heeft dat deze woning i eigendom aan de kerk komt, nu school en huis als het ware één geheel vormen. De heer Verhoeven acht de huur prijs veel te hoog. B. en W. zijn van het standpunt uitgegaan dat het hier een bewoonbaar pand betrof, maar spr. is na bezichtiging tot de conclusie ge komen dat dit huis den naam van wo ning niet meer mag dragen. Er zijn geen woorden voor te vinden om den toe stand van verval te beschrijven en het is onbegrijpelijk hoe zooiets voor kan vallen met een woning van de gemeen te. Met 150.— huur vindt spr. dit huis rijk betaald. Met het voorstel om te trachten dit huis te verkoopen kan spr. zich wel vereenigen. De heer Markus wil in overweging geven de aanwijzing der schatters even tueel als volgt te regelen: één door de gemeente, één door het kerkbestuur en én door deze beide taxateurs zelf. De heer Elshout vindt het verschrik- celijk als het huis in zulk een toestand verkeert als de heer Verhoeven aan geeft en het slechts 150.— huur waard zou zijn. Dan zou hij er geen kosten meer aan gaan maken. Dan is iet sop de kool niet waard. Hij zou het dan tegen eiken prijs verkoopen. De voorzitter wil geenszins beweren dat die woning in orde is. Aan den ïeer de Bruijn is echter reeds tot drie maal toe verzocht eens een „waschlijst" in te dienen, dus een schriftelijke op gaaf wat er naar zijn meening behoor de hersteld te worden. Men wacht ech ter nog altijd op die opgave en men crijgt sterk den indruk dat het hem meer te doen is om huurverlaging te crijgen dan om verbetering. Dat 150.— voldoende huur zou zijn acht spr. niet waar. Hij zou willen leginnen met te trachten het huis te verkoopen; de mindere huurwaarde zal dan wel in den prijs tot uitdrukking ko men. Wat de taxateurs betreft heeft spr. er geen bezwaar tegen het R.K. (erkbestuur, indien dit gegadigde is, in de benoeming te laten meespreken. Den heer Snoeren verwondert 't dat de heer de Bruijn geen andere woning zoekt als de toestand zoo slecht en de huurprijs zooveel te hoog is. Hij is daar toch vrij in. De heer v. d. Heuvel is ook eens een kijkje gaa nemen in dat huis en geeft een opsomming van de gebreken die hij overal geconstateerd heeft. Spr. vindt den toestand allertreurigst en kan heel goed begrijpen dat de heer de Bruijn er tegenop ziet een „waschlijst" op te maken, want dan zou hij heel wat pa pier moeten volschrijven. De taxatie van 150.door den heer Verhoe ven vindt spr. echter te laag. De be doeling van den heer de Bruijn is al leen een geschikte woning te hebben voor den prijs dien hij betaalt. Het zou echter naar spr.'s meening billijk zijn hem eenigermate tegemoet te komen door de huur wat lager te stellen, te meer waar hij zelf reeds veel aan het huis heeft ten koste gelegd. De voorzitter heeft er geen bezwaar tegen de huur gelijk te stellen met die van het schoolhoofd te Loonschendijk, n.l. 250.maar zou toch vooral aan verkoop bijzondere aandacht willen be steden. De raad kan zich met een huurprijs van 250.en met de plannen tot verkoop geheel vereenigen. 15. Behandeling van het voorstel door den heer Snoeren in de ver gadering van 4 April 1.1. gedaan tot het benoemen van een com missie, die lot taak zal hebben een onderzoek in te stellen naar het al of niet in het leven roepen van een crisisregeling voor werkloo zen en andere daarmede gelijk te stellen personen, voor wat betreft de betaling van ziekenfondspre mie. In hun prae-advies zeggen B. en W. o.m.: In Uwe vergadering van 4 April 1.1. werd het voorstel gedaan een commis sie als waarvan hierboven sprake is, in het leven te roepen, waarvan de op dracht, zulks behoudens goedkeuring van Uwen raad, nader door ons zou worden omschreven. Wanneer wij ons van deze taak kwijten dan wenschen wij als onze mee ning te herhalen dat deze commissie door ons niet noodig wordt geacht, waaromtrent wij naar de besprekingen in de bovenaangehaalde vergadering mogen verwijzen. En indien Uw raad er toch toe wenscht te besluiten een zoodanige commissie te creëeren, dan ware aan haar primair de vraag ter beantwoor ding voor te leggen of het wel noodza kelijk is tot de gevraagde crisisregeling te komen. Wij achten dit onderzoek van belang nu de geneeskundige armenzorg in deze gemeente naar onze meening voldoende is geregeld. Voor ons toch staat het vast dat nie mand, wie dan ook, van geneeskundige behandeling behoeft verstoken te blij ven, omdat gratis behandeling voor een ieder die niet tot betaling in staat is, ppen staat. Het zal wel niet noodig zijn er op te wijzen dat de medische armenverzor ging in deze gemeente een niet onbe langrijke uitgaaf vraagt, waartegenover niet dan in uiterst matige evenredigheid diensten behoeven te worden gesteld. Reeds vroeger werd daarover in U- wen raad gesproken, bij welke gele genheid werd aangetoond dat in slechts weinig gevallen de hulp van het bur gerlijk armbestuur voor gratis genees kundige behandeling werd ingeroepen. Bijaldien nu de gevraagde regeling tot stand komt, zal deze dienst nog meer geld gaan kosten en zullen gelden moeten worden uitgegeven voor iets waarover de gemeente gratis kan be schikken. Geheel logisch mag dit niet genoemd worden. Daarbij zien wij niet voorbij dat ook specia'istenhulp en ziekenhuisverple- ging kan gevraagd worden waarin voorzoover noodzakelijk, evenwel door het armbestuur steeds tot tevredenheid werd voorzien. In hun zeer uitvoerig prae-advies ge ven B. en W. verder nog tal van pun ten ter overweging betreffende de tech nische uitvoering van de eventueel te treffen regeling. De Voorzitter licht nog nader toe dat de commissie zich niet alleen aan de aangegeven punten behoeft te houden. B. en W. kunnen wel een of ander over 't hoofd hebben gezien. Hij acht dit een zaak van importantie en wil over de samenstelling der commissie liefst geen aanwijzing doen, doch de raad schrif telijk hierover laten stemmen. Gekozen worden de heeren Ver hoeven, Snoeren en Snaphaan. 15a. Voorstel om de voorwaarden te aanvaarden waaronder door het Rijk (Werkfonds) een voorschot groot 155.000.- wordt verstrekt, ten behoeve van verbetering van diverse wegen. De verbetering waarvan hierboven sprake is, omvat a. de weg loopende vanf de Kruis- P. v. Achten f/emeente-secrelaris De annexatie-kwestie Vuil nisbelt. Woensdagavond kwam de raad der ge> meente Vlijmen onder voorzitterschap van den edelachtbaren heer burgemees ter v. d. Ven in openbare vergadering bijeen. De voorzitter opende met den christe- lijken groet, waarna de notulen der vo rige vergadering ongewijzigd werden goedgekeurd. Na de ingekomen stukken kamt aan de orde: een voorstel van B. en W. tot verlenging van de kasgeldleening van 40.000 tot en met 31 December. De ren te hiervan bedraagt 2%. Na een opmerking van den heer v. d. Meerendonk wordt dit voorstel z.h.st. aangenomen. De wijzigingen voor de begrooting van het jaar 1938 behouden de gewone jaar- lijksche wijzigingen in en gaan onder den hamer door. Benoeming gemeentesecretaris. Overeenkomstig art. 102 der gemeente wet worden voor de benoeming in deze betrekking door Burgemeester en Wet houders aanbevolen: 1. P. M. C. Achten, ambtenaar ter se cretarie van Vlijmen; 2. G. A. Thien, commies-chef ter secre- tarie van Woerden. Dhr. v. Wagenberg had, alvorens zijn stem aan een van de candidaten te geven, gaarne een uiteenzetting van de capaci teiten. De voorzitter achtte het overbodig hierop nader in te gaan, aangezien de bedoelde stukken alle ter inzage hebben gelegen. Dhr. v. Meerendonk wil de discussies in geheime vergadering houden, waar tegen dhr. v. Helvoirt zich echter verzet, aangezien er voldoende tjjd is geweest om hierover na te denken. Daar alleen de heer v. Wagenberg het voorstel van dhr. v. d. Meerendonk, om deze kwestie in geheime vergadering te behandelen, steunde, kon het niet in stemming worden gebracht. Dhr. v. Wagenberg hield vervolgens een lezing over de functie van den ge meente-secretaris. Hierbij wees hij o.a. op de routine en het prestige dat deze functionaris moet bezitten en daarom achtte hij zich niet verantwoord zijn stem op no. 1 van de aanbeveling uit te bren gen. Dhr. Schuurnians merkte op, dat Vlij men niet moet worden vergeleken met een groote stad, terwijl bovendien ook de examinatoren wel weten wat zij doen. Hierna werd tot stemming overgegaan. Dhr. P. Achten behaalde 9 stemmen, dhr. C. A. v. Thien 2 stemmenen dhr. de Laat, ambtenaar ter secretarie te Vlijmen even eens 2 stemmen. Dhr. P. Achten was hiermede benoemd. Ambtenaar Burgertaken Stand. Voor de benoeming tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand waren dezelfde candidaten voorgedragen. Dhr. van Mierlo zegt dat hij deze func tie liever zag toegewezen aan den twee den ambtenaar. De voorzitter was echter van meening dat er dan een scheeve verhouding zou ontstaan. Dhr. v. d. Griendt was van oordeel dat dit een onprettige verstandhouding zou scheppen. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat hij eerst Woensdagmorgen had ge hoord dat ook de heer de Laat naar ii 7 1 Gemeenteraad Vlijmen. Tegen zonnebrand Purol

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6