BINNENLAND, NIEUWS UIT DE HET MEISJE UIT DE LUNCHROOM. iPRANÜÜAPELLt. LaNüSTHaaï tN UMGÉVIMG, KAATSHEUVEL. WASPIK. no ven slaagde voor onderwijzer onze oua plaatsgenoot de Eerw. moeder ueoiriaus IJ. Moolenscüot). SPRANG. Predikbeurten Zondag 25 Juni: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.JÜ uur lees- dienst; n.m. 2 uur Ds. v. d. Vlught van Drunen. Gerei. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. drie uur Ds. b. A. van Lummel. deze functie solliciteerde. Deze had eerst de dertien raadsleden bezocht en als no. 14 den burgemeester. Wanneer het voorstel dan in stemming wordt gebracht, blijkt dat de heer P. Achten door 10 leden was uitverkoren, terwyl de heer de Laat 3 stemmen kreeg toegewezen, zoodat dhr. P. Achten was benoemd tot lsten ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Rondvraag Bij de rondvraag beweert dhr. Berkel- mans, dat wethouder van Sprang er de schuld van is, dat er geen vrije artsen keuze meer bestaat. Van Sprang heeft er echter destijds in toegestemd, terwijl hij hier niets meer van schijnt te weten. Spreker acht het in het belang van de gemeente, dat wethouders, die over zoo n kort geheugen beschikken, door anderen worden vervangen. Wethouder v. Sprang kan zich dit ge val niet meer herinneren, maar hij trekt zich niets aan van al de praatjes van de men'schen. Ook verschillende andere leden von den dat er nog al veel „gekletst werd. Vooral de benoeming van den gemeente secretaris had de tongen weer aardig losgemaakt. Dhr. v. Wagenberg snijdt vervolgens t annexatie-vraagstuk aan, waarbij hij zegt dat Engelen en Bokhoven beter bij Vlij men geannexeerd konden worden. Spr. verzoekt B. en W. in deze richting stap pen te doen. De voorzitter staat in deze op hetzefde standpunt dan de heer v. Wagenberg. Hij heeft reeds een onderhoud gehad met verschillende personen die zijn meening deelen. Een actie tot aansluiting by Vlijmen dient echter uit te gaan van Engelen dat een verzoek tot Ged. Staten kan richten. Wethouder Wilgers onderstreept deze- woorden. Dhr. v. Ilelvoirt had personen gehoord, die Vlijmen bij Engelen wilden vragen. Wethouder v. Sprang was van mee ning, dat het ineerendeel der inwoners van Engelen voor aansluiting bij Vlijmen was. Dhr. v. d. Griendt signaleert het groote gemis van een zwembad, waarbij de be sprekingen op de vuilnisbelt belanden. Dhr. v. Wagenberg vond de houding van Den Bosch onbegrijpelijk, terwijl de voorzitter van meening was dat er met de gemeente Den Bosch absoluut niet valt te praten. Verder wees spreker op het optreden van den directeur van de Bossche gemeente-werken. Wanneer spr. hem op gemeentegrond aangetroffen had zou hij hem een proces-verbaal hebben gemaakt. Dhr. v. d. Meerendonk was van mee ning, dat de rechtbank in de procedure van v. d. Dungen niet onpartijdig was. Het parket is ter plaatse een onderzoek komen instellen bij Noordenwind. Dhr. Berkelmans informeerde naar de wijze waarop de leden van den raad den eed zouden afleggen, waarop de voorzit ter antwoordde, dat dit één voor één zou geschieden. Dhr. Berkelmans zeide nog, dat de voorzitter hen dan voldoende tijd moest geven om na te denken, want als het zoo doorgaat, zal de raad over enkele jaren uitsluitend uit geldschieters be staan. Verder zeide hij geen geld genoeg te hebben om vlak voor de verkiezingen voorschotten te geven. Hierna sluit de voorzitter de verga dering. DE 70ste VERJAARDAG VAN DR. H. COLIJN. Belangstelling uit alle deelen der wereld. Onder overweldigende blijken van sympathie en bewondering heeft Dr. H. Colijn Donderdag zijn 7Oen ver jaardag gevierd. Reeds vroeg in den ochtend waren tallooze brieven, kaart jes, bloemstukken en duizenden tele grammen van gelukwensch binnenge komen niet alleen uit Nederland, maar ook van de Nederlanders uit Hong kong, Argentinië, de Vereenigde Sta ten, de Kaapkolonie en andere deelen van de wereld, alsmede van vele bui- tenlandsche staatslieden en leidende persoonlijkheden. De jarige heeft Donderdag-ochtend zijn gewone ambtsbezigheden op het departement van Algemeene Zaken verricht. Van de ambtenaren van dit departement ontving hij een met hun hanldteekeningen voorzien boekwerk van Donald Grove Barnes, getiteld: „George III and William Pitt". Tfegen elf uur heeft de minister president zich naar huis begeven, waar hij den verderen dag heeft door gebracht. Toen was gebleken dat er geen of- ficieele huldiging zou plaats hebben, waaraan de katholieken zouden kun nen deelnemen, heeft zich spontaan een comité gevormd uit enkele r.k. autoriteiten, dat den jarige een origi- neele ets van Rembrand „De Emmaüs gangers" heeft aangeboden. Het bedrag voor deze ets is [door honderden giften bijeen gebracht. Prof. Huib Luns, had eigener be wegen het comité aangeboden een al bum met de namen der schennkers te ontwerpen en te teekenen. Het frontblad van dit album, dat de opdracht bevat, is versierd met een drietal figuren voorstellende in het midden „de Kracht" met aan weers zijden „de Matiging" en „de Voorzich tigheid", geïnspireerd op een bekend stuk van Rafaël. Namens het Centraal comité van A.R. kiesvereenigingen, den raad van beheer der Dr. A. Kuyper-stichting, en de A.R. leden van de Eerste en Twee de Kamer der Staten-Generaal is dr. Colijn zijn door den schilder Roeland Koning geschilderd portret aangebo den. Donderdagavond heeft minister van Dijk voor de radio Dr. Colijn geluk- gewenscht en hiermede de gevoelens vertolkt van geheel Nederland „Thans, in deze enkele oogenblik. ken, willen we u zelf, uw persoon, als of we tegenover u stonden, uw hand geklemd in de onze en ons oog in het uwe. We willen het u zeggen, dat er een stroom van hartelijke sympathie naar u uitgaat, om uw werk ja, maar nu allereerst om uw persoon, die in en door uw werk ons vertrouwd is ge worden. U gedenkende, gaan tegelijk met de zelfde gevoelens onze gedachten naar uw echtgenoote, de stille werkster, uit. Wij brengen u met al de uwen onze hartelijke gelukwenschen op dezen dag." Hierna hield oud-minister Oud nog een radio-rede, waarin deze de eerlijke en openhartige persoonlijkheid van den jarige schetste. DE WISSELING DER GOLFLENGTEN. De Nozema deelt ons mede, dat ge durende het tijdvak van 1 Juli tot 1 October 1939 de programma's van A.V.R.O. en V.A.R.A. over den 1875- en den 414.4 M.-zender en die van den K.R.O. en N.C.R.V. over den 301.5 M.- zender zullen worden uitgezonden. DE ZAAK „OSS". Critiek in de Kamer. Donderdagmiddag zijn de debatten over de zaak Oss in de Tweede Kamer begonnen. De heer Wijnkoop noemde het rap port der commissie-Schouten voor den minister vernietigend en eischic zijn aftreden. De Chr.-Hist. leider De Geer, con stateerde dat minister Goseling in za ke Oss niet blijk heeft gegeven van het juiste beleid, doch hij meende, dat een zuiver zakelijke afkeuring hiervan gelijk de meerderheidsconclusie van het rapport der commissie-Schouten bedoelt 'te zijn, geen politieke gevol gen behoeft te hebben. De minister zal bij de te verwachten aanneming van deze conclusie nauwkeurig weten hoe de Tweede Kamer denkt over zijn beleid in zake Oss, maar eenig wan trouwen is in deze afkeuring niet ge legen. Wil de minister toch aftreden dan is dat zijn zaak, doch de Kamei heeft zijn hoofd niet opgeëischt. Voor nog verder gaande politieke consequenties, het mede aftreden van de drie andere katholieke ministers, laat staan voor een algemeene kabi netscrisis, zag jhr. De Geer geen en kelen redelijken grond aanwezig. De derde spreker, jhr. mr. v. d. Goes van Na Iers, die ook weinig bewonde ring had voor het ten dezen door den minister gevoerde beleid, laakte in deze zaak vooral de procureur-gene- raai en zijn systeem. Mr. Van Maarsevecn sprak namens de katholieke fractie en liet het volle licht schijnen op fouten, als bewijzen van te groote activiteit der brigade. Hij concludeerde, dal aanvaarding van de meerderheidsconclusie van hel rap port een slag zou beteekenen voor het gezag en voor de persoonlijke vrijheid en meende, dat men het eerder moet waardeeren wanneer de overheid de burgers beschermt tegen haar eigen organen. 'N MOOIE DAG VOOR SANTOS- Ook de Santos-stand deed op de Kami to, dank de origineele werkwijze van den leider dhr. H. Vrinten, goede zaken. De speldjesverkoop bracht op 128,80, waarvan de dames de Gouw en v. Heeswijk alleen de verkoop van niet minder dan 700 speldjes voor hun rekening namen. De verkoop van de Santos-lucifers, volgens Harry „vonk- en TBC vrij bracht nog 13,07 in het laadje. Totaal alzoo 'n Santos-voordeeltje van 142,53. BURGERWACHT. Uitslag van de 5 hoogste schutters van de schietwedstrijd op 22 Juni zijn: Gijsb. v. d. Hoven 55 punten; Henri v. Nieuwstadt 51 punten; S. J. Pepping 50 punten; J. A. Didden 40 punten; 'H. Moolenschot 41 punten. GESLAAGD. Aan de R.K. Kweekschool te Eind- 5 DES-NIEUWS. Del derde elftal van DES heeft het Zondag te Tilburg tegen Zigo ieelijk laten zitten en niet 30 verloren, in net begin gingen de partijen gelijk te gen elkaar op. De Tilburgers hadden echter meer uithoudingsvermogen en Konden daardoor de wedstrijd tot een beter einde brengen. De competitie is hiermede voor de DKS-elliulien gesloten en alle vier de elltailen bezetten de 2de plaats. Ongetwijfeld is dit een mooi resul taat, doch het volgend jaar moeten er kampioenen komen lui. Dit kan, doch dan ernstig getraind. BERKDIJK. MATINEE. Voor het kermismatinée dal de har monie SI. Jan op Vrijdag 30 Juni geeft is het duo Christje van Gils en v. d. Heuvel uit Breda geëngageerd. Deze staan gunstig bekend, zoodat succes verzekerd is. GESLAAGD. Voor het diploma melk-controleur van den Alg. Ned. Zuivelbond slaagde te Den Bosch dhr. A. A. de Jong al hier. B. V. L. De uitslagen van de Zondag gehou den schietoefening luiden als volgt: 1 C. Nouwens 95 pnt. in 10 schoten; 2 M. v. d. Ven 93; 3 J. de Jong 92; 4 L. Groenendaal 92; 5 J. Huibrechis 92; 6 J. van Kuijk 91; 7 J. Verbovcn 91; 8 J. van Gorkum 89; 9 A. v. Don gen 89; 10 J. Hamers 89; 11 A. ugts 87; 12 C. Groenendaal 85; 13 J. Smul ders 83; 14 C. van Wanrooy 82; 15 A. van Dongen 81; 10 P. Robben 73; 17 J. v. d. Pas 70; 18 H. Oosterweal 68; 19 P. Damen 20; 20 J. Snoeren 15. PRINS HENDRIK. Uitslagen van de Zondag gehouden prijsverschietingen: Afdeeling A: 1 Th. van Boxtel 47 punten; 2 R. Lensvelt 40; 3 A. Soeter- boek 45; 4 J. van Wanrooy 44; 5 A. Lensvelt 43. Afdeeling B: 1 Dollekens 39 punten. Zondag wordt deelgenomen aan hel concours van de Vriendenkring te Dongen. WILLEM TELL. Uitslagen van de Zondag gehouden prijsverschieting: 1 C. van Wanrooy 84 punten; 2 T. van Dongen 83; 3 G. van Wanrooy 81; 4 J. Zébrechts 80; 5 A. in 't Groen 78; 0 W. Sinds 77; 7 J. van Wanrooy 75 en 8 G. Gommers 73. Afdeeling B: 1 M. van Dongen 75; 2 T. Snoeren 73; 3 J. van Wanrooy 70; 4 J. Kops 65; 5 J. v. Wanrooy 63; 6 A. van Dinteren 59. Deze prijzen zijn verdiend in 2 maal 20 schoten. Zondag nemen 14 schutters deel aan hel concours bij Oefening in den Wijn gaard, Fr. Jacob Molenstr. 100 te Til burg. ADVERTEERT IN DIT BLAD Tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier werd beroepen Ds. Sierack van Henkeren. CAPELLE. Op de muziektent over de Binnen haven zal a.s. Zaterdagavond door liet muziekgezelschap Kunst na Arbeid en de gemengde zangvereeniging 't Uo- zeknopje een concert worden gegeven. Indien het weer medewerkt, twijfe len we niet of dit concert zal weder veel belangstelling trekken. GL De voetbalvcreeniging Wit Zwart speelt a.s. Zaterdagmiddag voor de competitie van den Brab. Voetbal bond een wedstrijd op het sporlter- ren aan de Willem van Gentsvaart le gen Wilhelniina uil Aalburg. -c/ Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens hall tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. A.s. Zondag hoopl voor de Neu. Herv. gemeente a.d. Loonschendijk op te treden Ds. Vroeg in de Wey en wel des morgens halt tien en des namid dags twee uur. y Evenals vorig jaar, toen een neltö-bedrag van ruim 1UU,aan den penningmeester van hel Groene Kruis kon worden afgedragen, zal de postduivenvereniging De Luchtvaart dezen zomer weer een extra-wedvlucht ten bate van de plaatselijke afdeeling van liet Groene Kruis organiseeren. Bij het deze week aan het Gym nasium te 's-Hertogenbosch gehouden loelatings-examen slaagde o.m. de jongeheer J. Smit Azn. te Vrijhoeve- Capelle. De Spaarkasvereeniging „Vele Kleintjes ma*ken één Groote", geves tigd in het cale Wed. A. v. d. Haart, houdt a.s. Zaterdagavond half acht een ledenvergadering ter uitkeering van de gespaarde gelden. Maandag maakte de Harmonie een rondwandeling door de ge meente. Al lag het niet in de be doeling deze een serenade te brengen werd toch bij de gekozen Raadsleden even gepauseerd. De prachtige muziek onzer Harmonie lokte heel wat bewoners uit hunne huize en bracht op straat een gezellige drukte. Onze gemeente-veldwachter Schools kwam op den 's.Graven- moersche weg in botsing met een uit het land komende boerenwagen. Het ongeluk liep goed af, daar hij er met eenige ontvellingen en een kleine schade aan zijn motor is af gekomen. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING. KXIIH CTfHI van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van NORMAN CHARLTON. 13) Hoe ziet die vriend er uit? vroeg Lilian. Ze had onmiddellijk een anti pathie tegen het gezicht en de kleeren, tegen den heelen man. O, die jongeman, met wien ik meestal thee drink. Een jongen met een geruit pak en een roodgestreepte das. Daar zit hij. Schijnt zich te amuseeren, grin nikte de man; hij zal mij niet dank baar zijn als ik hem stoor. Misschien kan ik eerst beter een praatje met u maken. De man keek haar met brutale be wondering aan. Ik kan mij niet herinneren dat ik u hier eerder ge zien heb. Dat is heel goed mogelijk. Zeker versch? Ja, heel versch! Net als onze eieren. Wilt u er een paar bij uw ge roosterd brood? De man knikte en ging op een van de stoelen bij de toonbank zitten. Li lian gaf order door de spreekbuis. U ziet er niet uit als een winkel juffrouw, merkte hij op. Hoe zie ik er dan uit? vroeg Li lian ondanks al haar antipathie tegen den man, verheugd over wat ze ten slotte als een compliment beschouw de. Kijk, riep Lilian die vond dat de conversatie haar incognito gevaarlijk ging bedreigen. Kijk, uw vriend wacht op u. U hebt gelijk, zei de man, ter wijl hij opstond. Ik ben blij, dat ik kennis met u gemaakt heb; misschien spreken we elkaar nog wel eens meer. Hij knikte haar beminnelijk toe en liep zwierig den winkel door. - HOOFDSTUK IX. Op het golfterrein. Lilian kwam den volgenden morgen op het golfterrein en werd door me vrouw Amherst met een stroom van verontschuldigingen begroet. Het spijt mij zoo, zei ze, maai mijn man heeft juist getelefoneerd, dat ik direct thuis moet komen. Er is iemand bij ons binnengebracht die 'n ongeluk heeft gekregen en ik moet helpen. Hel is erg jammer, want ik had mij bijzonder op een spelletje ver heugd. U hoeft zich niet te verontschul digen, antwoordde Lilian en houdt u zich voor mij niet langer op. Ik kan zelf wel rondgaan om een partner te vinden. Dat is niet noodig, vertelde me vrouw Amherst ik weet wel iemand voor u. Meneer Hemmeings speelt al leen en ik heb een ballenjongen naar hem toegestuurd om te vragen, of hij met u spelen wil. Lilian schrok. Bedoelt u meneer Hemmings van Chorn Hall?. Mevrouw Amherst knikte, Een al leraardigste jongeman, die buitenge woon lief voor zijn moeder is. Er is toch geen reden waarom u liever niet met hem spelen zou? O, maar ik kan niet. .- begon Lilian, maar mevrouw Amherst legde haar het zwijgen op. U hoeft niet bang te zijn; ik zou het niet gezegd hebben als ik niet vol komen zeker was dat meneer Hem mings in ieder opzicht respectabel was. Maar er zijn andere redenen, werkelijk U bedoelt. och, maar dat hin dert niet. (Mevrouw Amherst dacht, dat Lilian op haar relaties met den winkel doelde). Wij zijn in onze club heel democratisch; iedereen speelt met iedereen. Lilian fronste ongeduldig de wenk brauwen. Zij vond het vooruitzicht George Hemmings te ontmoeten, alles behalve aangenaam. Ik ben van plan heelemaal niet te spelen vandaag, zei ze in wanhoop. Ik ga tenslotte maar liever wande len. Och, wat een onzin, protesteerde mevrouw Amherst, daar komt me neer Hemmings al aan. Ik zal u voor stellen en dan ga ik gauw weg. Op dat oogenblik kwam George hel clubgebouw binnen. Lilian wendde zich af en bestudeerde een bord aan den wand waarop mededeelingen over de wedstrijden stonden. Meneer Hemmings, zei mevrouw Amherst, dat is aardig van u om terug te komen! Ik wilde u vragen of u zoo vriendelijk zoudt willen zijn, met een jongedame, een kennis van mij te spelen. Ik ben onverwachts weg geroepen. Met het grootste genoegen, ver klaarde George. Erg lief van u! Juffrouw Turner, mag ik meneer Hemmings aan u voor stellen? Ik ben er van overtuigd, dat ,u samen prettig zult spelen. Ze glimlachte tegen hen en met een vriendelijk knikje verdween zij uit 't clubhuis. Toen Liian zich omkeerde, keek George haar met groote oogen aan. Weer een ontmoeting, meneer Hemmings, ze ze gedwongen vroolijk en weer zonder mijn schuld. Dat is een verrassing, antwoord de George verward. Lilian merkte dat hij zich niet op zijn gemak voelde. Er was even een pijnlijke stilte; toe zei George: Ik heb begrepen, dat we samen zouden spelen. Zijn vraag bracht haar heelemaal tot zichzelf en op zakelijken toon ant woordde ze: Speelt u goed? Gaat nog al, klonk het beschei den. Ik deed het altijd tamelijk goed, maar mijn spel heeft weer eens een opfrissching noodig. We zullen er njaar het beste van hopen, zei Lilian. Ze gingen het clubhuis uit, nadat ze twee jochies hadden uitgezocht. Lilian sloeg het eerst en maakte een mooien bal. George sloeg een paar keer mis; hij scheen niet erg op dreef. Als u misschien liever een poos je wilt uitrusten, stelde Lilian voor doet ,u dat dan gerust; er komt nie mand achter ons aan. Pak den bal op, zei George tegen het ballenjochie. Deze „hole" sla ik over. Zij liepen naar de volgende. Hoe komt het toch dat ik altijd in de minderheid ben als we elkaar ontmoeten? vroeg hij geprikkeld. Bent u in de meerderheid als we elkaar niet ontmoeten? was Lilian's scherpe wedervraag. Waarom doet u altijd zooveel moeite om onvriendelijk legen mij te zijn? Ik ben niet onvriendelijk. Als mijn gouvernante mij vroeger bestraf te omdat ik mij onbehoorlijk gedroeg iets wat dikwijls gebeurde be schuldigde ik haar nooit van onvrien delijkheid. U beschouwt mij van een geheel verkeerd standpunt. Voelt u zich dan soms als mijn gouvernante? vroeg George. Gouvernante of goede engel, of een mengsel daarvan, net zooals u wilt. Zeker door u zelf aangesteld? O neen, heelemaal niet. Vrijwil lig zou ik nooit zoo'n ondankbare taak op mij genomen hebben. Mag ik u dan vragen, wie uw belangstelling in mijn bescheiden per soontje opgewekt heeft? Lilian schudde het hoofd. Op '1 oogenblik mag ik dat nog niet zeggen; misschien vertel ik het u later wel, tenminste als u vorderingen maakt. Welke fouten van mij stelt u zich voor te verbeteren? Voornamelijk één. En die is? Zoetsappigheid. Hij zette groote oogen op. Ik be grijp niet wat u bedoelt. (Wordt vervolgd). I iUar-M

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7