Gouden jubileum van het Antnnius-gesticht TE V. M. BAARDWIJK. hoek van de Barbican en de New Zaa land Avenue, op een steenworp af stand van het Metro-station van Al- dersgate. Geweldige watermassa's wer den in 't vuur geslingerd, dat reeds spoedig acht grooie pakhuizen had aangetast, waarvan er vier al spoedig uitgebrand waren. In korten tijd stond het water een voet hoog in de Alders- gatestreet. Groote vlammen sloegen van gebouw naar gebouw over, terwijl een zware rookmassa lot hoog boven de city opsteeg. Het postkantoor in Barbican werd zells bedreigd door 't voortvretende vuur. Tol negen uur 's avonds was niet bekend of ook men- schen levens verloren zijn gegaan. Toen het vuur uitbrak bevonden zich ongeveer 1UU mannen en vrouwen in de verschillende gebouwen. Velen slaagden er in over de daken te vluch ten. Men vreest dat deze brand een scha de zal aanrichten, die tot een millioen pond Sterling zal stijgen. Een honderd tal brandspuiten van allerlei soort mei in het geneel 4U0 brandweerlieden waren ter bestrijding van de vuurzee naar de brandende gebouwen gediri geerd, het grootste aantal, dat ooit in Londen voor de bestrijding van één brand gebruikt is. Voorts zijn brand weren buiten de County Council ge waarschuwd zich gereed te houden, wanneer het noodig mocht zijn elders in het district een brand te blusschcn, aangezien de brandweer van de Coun ty Council ahe materiaal in dienst ge steld had van den strijd tegen dezen brand. MAN GAAT ZIJN VROUW MET MES TE LIJF TE s' HERTOGENBOSCH. Donderdagavond te omstreeks zes uur heeft de 25-jarige E. D., wonende in de Vogelstraat te 's Hertogenbosch, zijn vrouw, de 23-jarige C. H., moeder van drie kinderen, in de Arnoud van Gelder straat te Den Bosch eenige malen met een mes gestoken. De man, die eerst tien dagen geleden uit de gevangenis was ontslagen, kon liet met zijn vrouw niet vinden, weshalve zij haar intrek bij haar moeder had genomen. Donderdagmiddag begaf zij zich weer naar de echtelijke woning, welke zij gesloten vond. Door 't vernielen van een ruitje kwam zij binnen. Nauwelijks was zij daar of haar man kwam thuis. Deze zocht onmiddellijk ru zie, welke zoo hoog liep, dat de vrouw per fiets de vlucht nam. De man zette baar, eveneens met de fiets na en kreeg haar te pakken bij de Arnoud van Gelder straat en direct begon hij het slachtoffer te steken. Hevig bloedend zeeg zij op straat neer, waarop de dader de vlucht nam, waarbij hij het mes in een der voor tuintjes in de buurt wegwierp. Spoedig keerde hij op zijn schreden terug 0111 in handen te vallen van de politie, welke spoedig op de plaats van het misdrijf was en hem arresteerde. Dr. Nettrop ver leende de vrouw de eerste geneeskundige hulp, waarna zij naar het Groot Zieken- gasthuis werd vervoerd, waar direct ope ratief moest worden ingegrepen. Wij vernemen nog, dat er geen levens gevaar meer is voor de vrouw. ROEKELOOZE AUTjO BEST U U R1) EIL De wegenverkeerswet en het geval te Lonneker. Op vragen van het Eerste Kamerlid jhr. von Bönninghausen over het nemen van maatregelen 0111 aan roekelooze be stuurders van motorrijtuigen gedurende hun leven of althans gedurende een groot aantal jaren de bevoegdheid tot het be sturen van motorrijtuigen te ontzeggen, hebben de ministers van Waterstaat en van Justitie het volgende geantwoord De Wegenverkeerswet zal het den rechter mogelijk maken, den bestuurders, die zioh aan roekeloosheid of dronken schap schuldig gemaakt hebben, de be voegdheid, motorrijtuigen te besturen, voor den tijd van vijf jaren en in geval van herhaling binnen vijf jaar voor den lijd van tien jaar te ontzeggen. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Van Lidth de Jeude in verband met een aanrijding op 18 Mei 1939 te Lonne ker, veroorzaakt door een onder invloed van sterken drank verkeerenden auto bestuurder, heeft de minister van Water staat als volgt geantwoord: Ze kreeg een telegram van haar ouders en later een lange brief, waar in ze vertelden, dat ze geluisterd had den en dat ze erg trots op haar wa ren. Dit was het eerste optreden voor de radio, waarvoor ze later nog heel dik wijls zou optreden en toen ze een be kende zangeres was geworden, dacht ze nog dikwijls aan deze eerste keer terug. OPLOSSINGEN RAADSELS van vorige week. 7 Een banaan. 8 Goudhaantje. NIEUWE RAADSELS. 9 Welke zwartjes zouden 't wezen Die nu hoog, dan laag eens staan E11 op stokjes, soms met vlaggen Op en neer langs balken gaan? 10 'kWas man in 't Oude Testament. Nu ben ik van een spel Een zeker iets. Denk maar goed na, Dan vind je 't antwoord wel! Het zou minder juist zijn, alleen met het oog op dergelijke uiterste gevallen, aanstonds een andere regeling in het leven te roepen. Dit standpunt is, zij bet niet in uitdrukkelijke bewoordingen, ook ingenomen bij de totstandkoming van de Wegenverkeerswet. Ingevolge artikel 30, derde lid, dier wet kan de bestuurder van een motor rijtuig, die onder den invloed van alco hol een doodelijk ongeval veroorzaakt, niet gevangenisstraf van ten hoogste drie jaar worden gestraft. Voorloopige hechtenis kan echter, en kele hier niet ter zake doende gevallen buiten beschouwing gelaten, slechts wor den toegepast ingeval van een misdrijf, waarop gevangenisstraf van vier jaren of meer is gesteld. De minister bevordert zooveel moge lijk, dat de Wegenverkeerswet spoedig in werking zal treden. De inwerkingtreding is evenwel mede afhankelijk van het tot stand brengen van een organisatie voor de keuring van motorrijtuigen ingevolge genoemde wet, waarbij de verkeersbon- den medewerking verleenen. Deze orga nisatie is nog niet geheel geregeld. j S. ADVERTEERT IN DIT BLAD Weer tien Arabieren dood geschoten. Te Tel Aviv en omgeving zijn vanmorgen in totaal elf Arabieren dood geschoten en vijf gewond. De Britsche autoriteilen hebben het verkeer tusschen Tel Aviv en de dorpen Petahtikva en Rehovothtot morgen middag vier uur verboden. Onder de dooden bevind zich een bekend Arabisch bendeleider. Moes- tafa Osta, die om het leven kwam tijdens een gevecht met militairen, ten Noorden van Nrbloes. Te Nazareth is voorts een aanslag gepleegd op Fais Fahoem een voor aanstaanden Arabier, die ,n tegen stander was van den verbannen Moeftie van Jeruzalem. Een Britsche politieagent dieals lijfwacht fungeerde werd bij dezen aanslag zwaargewond doch hij wist nog twee aanvallers neer te schieten. Fais Faihoem bleek inmiddels te zijn overleden. Voorts is te Nazareth '11 Arabische spoorwegarbeider door een andere Arabier doodgeschoten. 50 jaren hebben de Eerw. Zusters van J. M. J. zich met toewijding en liefde aan onderwijs en verzorging van ouden van dagen ge wijd. Het St. Antonius-gesticht in de Mi nister Loeffstraat, waarvan wij hierbij een afbeelding plaatsen, staat thans in het middelpunt der belangstelling, in 't bijzonder van de oud-Baardwijkers. Het was j.l. Dinsdag, 27 Juni, juist 50 jaar geleden dat het gesticht in ge bruik werd genomen. Teneinde echter iedereen in staat te stellen aan de vie ring van dit gouden jubileum deel te nemen, werd de feestelijke herdenking vastgesteld op morgen, Zondag 2 Juli. Een comité uit de burgerij heeft zich met de voorbereiding van dezen feest dag belast, waarbij het allerwege ruime medewerking ondervond en daardoor in staat werd gesteld de jubileerende zusters en de Baardwijksche ingezete nen een gedenkwaardigen feestdag te bereiden. Alvorens over de viering van dit ju bileum meer te vermelden, willen wij onze lezers eerst een en ander uit de geschiedenis van dit gesticht en van het vroegere Oudemannenhuis vertel len. Het Oudemannenhuis. De ouderen onder ons kunnen zich nog goed het heel oude gebouw herin neren dat iets meer Zuidwaarts stond dan het tegenwoordige gesticht, n.l. ter hoogte van de Loint, genaamd het Olid- mannenhuis of Provenierenhuis. Het werd in 1544 gesticht door Mr. Aart Wouterse, genoemd Boekelaer van de Lange Straeten, R.K. Priester, licentiaat in de beide rechten, advocaat aan het Hof van den Graaf van Ludiek van Besoeyen. Deze had bij zijn overlijden zijn goe deren en landerijen gelegen te Besoijen, Almkerk en Baardwijk vermaakt aan de armen, en wel in dier voege dat zijn hoeve te Baardwijk voor een oude mannenhuis zou gebruikt worden, waar ten eeuwigen dage 8 arme mannen tus schen 50 en 60 jaar verpleegd zouden worden. De jaarlijksche opbrengst van al de voornoemde goederen zou daarvoor gebruikt worden. In datzelfde testament benoemde Mr. Aert Wouterse de Hee- ren van Baardwijk en hunne opvolgers tot uitvoerders van zijn wil en belastte hen met het beheer der goederen. Tot omstreeks 1800 schijnt dit goed gegaan te zijn, doch daarna liet het be heer heel wat te wenschen over en gingen er veel van de bezittingen van het Oudmannenhuis verloren. Vanaf 1802 weigerden de Heeren van Baardwijk de subsidiën aan het ge sticht uit te keeren, dat zoodoende hoe langer hoe meer in bestaansmoeilijkhe- den kwam. Bij een Keizerlijk decreet van 1812 kwam de administratie van het Oud mannenhuis in handen van het Bureau de Bienfaisance te Waalwijk, welk de creet vernietigd werd door een later besluit van den Souvereinen vorst van 31 December 1814. Niet alleen door de wederrechtelijke handelingen der Heeren van Baard wijk, doch ook door de weigering van de gemeenten Baardwijk en Drunen om de intresten te betalen van de kapita len die deze gemeenten aan de stich ting verschuldigd waren, werd de stichting met vernietiging bedreigd. Het Bureau Central wendde zich daarom in 1814 tot het Gouvernement van Braband (de Provincie), dat zich nadien met de zaak ging bemoeien en krachtige maatregelen nam om aan de ze onbillijkheden een einde te maken. O.m. beslisten Ged. Staten dat de Hee ren van Baardwijk zich niet aan hun verplichtingen konden onttrekken. Daaraan is het te danken dat de stichting in dien tijd niet geheel heeft opgehouden te besta-an. Tot 1881 heeft de gemeente het be heer over de stichting gehad. In dat jaar werden door den raad tot regenten benoemd: Pastoor Bazelmans (voorzit ter), A. Loeff en Joh. J. van Deursen. In 1884 werden er nog slechts 2 mannen in het Mannenhuis verpleegd en toen de dienstdoende maagd stierf, werden de oude mannen bij particulie ren in den kost besteed en werd het Oudmannenhuis aan enkele gezinnen als woning verhuurd. Waar de oude mannen gewoonlijk in behoeftige gezinnen werden uitbe steed, liet hun verzorging vaak veel te wenschen over en het was dan ook ge lukkig voor hen dat de ZeerEerw. heer van Haaren, die in 1884 tot pastoor van Baardwijk was benoemd, zich hun lot aantrok. Pastoor van Haaren, die met groote toewijding en voortvarendheid de ziel zorg van deze arme parochie op zich had genomen, wilde tegelijk met deze oude mannen-kwestie ook die van het R.K. Onderwijs der meisjes oplossen en streefde naar de stichting van een nieuw klooster, met school en oud-man nenhuis. Hij sloeg voor het mannenhuis met omliggenden grond te verkoopen en aan het komende gesticht een mannen huis te bouwen, waar zooveel mannen zouden verpleegd worden, als onder houden konden worden van de renten der nog bestaande goederen. Dit voor stel vond bij den heer van Baardwijk grooten bijval. Het kerkbestuur kocht het gebouw met het daarbij behoorende land voor de som van 2350.en be taalde het uit eigen kas. Daarbij gaf de gemeente, met goedkeuring der Ged. Staten 8000 voor het gesticht, zoodat pastoor van Haren onmiddellijk aan den bouw kon beginnen. In dien tijd behoorde de heerlijkheid Baardwijk aan Vrouwe Douairière An- toon Smits, wonende te St. Nicolaas in België. Deze edele vrouw deelde den pastoor mede, dat hij over 20.000. mocht beschikken voor den bouw. Zij wilde hiermede vergoeden, wat hare voorzaten ooit de stichting van Mr. Aert Wouterse zouden tekort gedaan hebben. Het St. Antoniusgesticht. Uit dankbaarheid voor deze vorste lijke gift, gaf men het nieuwe gesticht den naam van St. Antoniusgesticht, en erkende men H. Ed. als stichteres van het klooster. Op den 6en Augustus 1888 werd de eeréte steen gelegd namens de vrouwe van Baardwijk Douairière Antoon Smits, door hare dochter'Douairière Louis Janssens-Smits uit St. Nicolaas bij Antwerpen. Deze steen was tevoren gewijd door haar zoon den weleerw. heer J. Janssens, kapelaan te Zeven- eiken die ook eenigen tijd heer van Baardwijk geweest is. Die eerste-steenlegging moet een feest van belang zijn geweest, waarovet ouden van dagen thans nog enthousiast kunnen verhalen. Vooral het bezoek der hooge gasten uit België schijnt de groote attractie te zijn geweest. Men stelde zich de intocht van deze adelijk- ke familie in hunne Heerlijkheid als een echte hofstoet voor! De stellingen rondom het gebouw waren met ..alderhande vlaggen"' ver sierd! Men kwam van alle kanten toe- stroomen. zelfs uit Kaatsheuvel, Dru nen en Elshout. Twee harmonieën n.l. uit Waalwijk en Drunen haalden de hooge gasten in en zouden hen uitge leide doen. De verwachtingen waren tot 't hoogste gespannen. Het was dus alleszins begrijpelijk dat de toegestroomde menigte eenigszins teleurgesteld was, toen er uit het rijtuig een gewone deftige oude heer stapte en een oude juffrouw met een wit hoofd!" Op den feestdag van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand, 27 Juni 1889 werd door Pastoor G. van Haaren z.g. des morgens om 9 uur in onze pa rochiekerk n plechtige H. Mis opgedra gen om God te bedanken voor den gun- stigen afloop van de werkzaamheden aan het nieuwe Gesticht en om den ze gen des hemels te vragen voor allen die het zouden gaan bewonen. Door ge noemden Pastoor werd het Gesticht daarna plechtig ingezegend en nog dien zelfden dag betrokken door vier zusters van het Gezelschap van Jezus, Maria en Jozef uit Den Bosch. Uit de opbrengst van de nog aanwe zige bezittingen van het Oudmannen huis kon de opname van 4 oude man nen in het nieuwe gesticht bekostigd weftden. Op 1 Juli 1889 werden als eerste verpleegden opgenomen: P. Ley- tens, Adr. v. d. Heuvel Sr., Adr. v. d. Heuvel Jr. en P. Kogels. Later werden nog meer mannen in het gesticht opge nomen, die de kosten hiervan zelf kon den betalen of wier opname door fa milieleden of anderen bekostigd werd. Gemiddeld werden 16 a 17 oude man nen verpleegd. Op dit oogenblik zijn er nog 9 man nen opgenomen. Met het Bewaarschool-onderwijs werd door de zusters eveneens op 1 Juli 1889 aangevangen en wel met 150 kinderen. Twee weken later werden 2 taal scholen geopend. Later kwam er nog een naaischool bij voor meisjes van 12 jaar die niet meer naar school gingen. Het aantal zusters, in den beginne slechts 4, breidde zich steeds uit met de toename van het aantal leerlingen. Mo menteel zijn er reeds 12 zusters werk zaam, waarover Sr. Marie Auxilia als overste is aangesteld, terwijl het aantal kinderen dat de school bezoekt thans 271 bedraagt. Algemeen is de waardeering voor het zegenrijk werk door de eerw. zusters in die 50 jaren verricht, haar liefdevolle verzorging der verpleegden van het Oude mannenhuis, haar toewijding aan de bewaarschoolkleuters en aan het on derwijs in R.K. geest aan de vrouwe lijke jeugd, haar stichtende voorberei ding der kinderen voor verschillende kerkelijke plechtigheden als Eerste H. Communie, H. Vormsel, H. Harthulde, Processies, enz. en haar zorg bij tal van andere gelegenheden als bij optocht H. Kindsheid. St. Nicolaasfeest, enz. Alle parochianen van St. Clemens bewaren een dankbare herinnering aan deze liefdevolle toewijding der Zusters die zij zelf in hun jeugd mochten onder vinden of die thans aan hun kinderen zien bewezen. Is het wonder dat er zoo groote be langstelling bestond voor het op han den zijnde gouden feest van het St. Antoniusgesticht en dat allen zonder uitzondering gaarne hun bijdrage heb ben gegeven om het feestcomité in staat te stellen een passend huldeblijk bij deze gelegenheid aan te bieden. Zelfs zij die door de werkloosheid zwaar getroffen waren, offerden gaarne hun penningske voor dit doel en we mogen tevens niet vergeten te vermel den, dat ook bij deze gelegenheid de ideale verstandhouding tusschen Ka tholieken en Protestanten van Baard wijk is gebleken doordat ook van deze laatsten algemeen een bijdrage werd ontvangen. De tegenwoordige Vrouwe van Baardwijk Douairière Janssens de Va- rebeke heeft door een ruime gift weder om van haar medeleven doen blijken; het eere-comité gaf eveneens een goed voorbeeld en zoo zal morgen aan de jubileerende zusters als blijk van waar deering voor haar zeer verdienstelijk werk een flinke bijdrage kunnen wor den ter hand gesteld voor het nieuwe altaar in de kapel van het klooster, waarvan wij hierbij een afbeelding plaatsen. Door het algemeen uitsteken der vlag, door een algemeene deelname aan de kerkelijke viering en door een druk be zoek op de receptie zullen de oud- Baardwijkers voorts op spontane wijze aan hun medeleven en erkentelijkheid uiting geven. Het klooster der Eerw. Zusters zal voor deze gelegenheid feestelijk wor den versierd. Het eere-comité is als volgt samenge steld: Adr. van Erp, Pastoor. F. Allard, Kapelaan. E. C. J. Moonen, Burgemeester. W. P. C. Eibers, Wethouder. F. C. Smolders, Wethouder. J. van Mierlo, Gem. Secretaris. Douairière Janssens de Varebeke, Vrouwe van Baardwijk. Med. Th. Loeff. Mevr. Donkers. Mej. Jos. van der Mee. Jos. Loeff. Nic. Klerx. E. P. v. Beijnen. Th. van Leent. Wij laten voorts het programma vol-1 gen dat door het feestcomité werd sa mengesteld: Zaterdag 1 Juli 1939: Van 6 uur tot kwart over 6 n.m. lui den der klokken. Uitsteken der vlag gen. Zondag 2 Juli 1939: 7 uur H. Mis met Algem. H. Com munie der Parochianen. uur Afhalen van de Eerw. Zus ters door het Feest-Comité en een stoet van Bruidjes onder het gelui der klok ken. 10 uur Plechtige Hoogmis met assis tentie en Feest-predicatie door den Z. Eerw. heer Pastoor. Na de H. Mis in dezelfde volgorde terug. \2]/2 uur Aanbieding van het feest geschenk door den Voorzitter van het Feest-Comité, waarna receptie tot 1 x/i uur. (Ingang speelplaats). 3J/2 uur Plechtig Lof. 5 uur Serenades door de Harmonie St. Jan en de Liedertafel Tot Bloei der Toonkunst. 7J/2 uur Opvoering van het Open luchtspel ,,Het spel van Sint Clemens' sleutel op het plein vóór de oude to ren. (Bij ongunstig weer in 't Patronaat). Over ,.Het spel van Sint Clemens' sleutel" van den Weleerw. heer kape laan Allard, dat bij deze gelegenheid zal worden opgevoerd, hebben we reeds eerder een en ander verteld. Wij geven hierbij nog een reproductie van de fraaie omslagteekening voor het pro gramma, van de hand van den heer Jac. Bergmans alhier, terwijl we tevens de volgende beschrijving van den in houd aan dat programma ontleenen: Ie LUIK. Laat ons Baardwijk zien 20 jaar na de St. Eliezabeth's-vloed, in 1443, als Ridder Diederik van Merwede, Heer van Eethen en Meeuwen en Kasteleijn van St. Gheertenberge, Heer is van Baardwijk. Onder de St. Clemensto- ren woont de smid mr. Gosewinus. Als Pelgrim vermomd bezoekt St. Clemens den smid en troost hem in zijne vele beproevingen. De Heer van Baardwijk, die St. Clemens een ex- voto wil schenken uit dankbaarheid voor de genezing zijner vrouw, draagt den smid op een gouden sleutel te ma ken ter versiering van diens beeld in de kerk. Deze hemel-sleutel is het zinnebeeld van St. Clemens geestelijke hulp en gaf dezen titel aan dit spel, Een korte epiloog doet de toren zelf sprekend optreden als degene die het verleden met het heden verbindt. lie LUIK. Verplaatst ons naar het einde der vorige eeuw de jaren 18801890: „de goede oude tijd". Wij zien het schoen- i makershuisje waarin een kamer dient i

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 10