LAATSTE BERICHTEN KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. RAAMSDONK. Nieuwe woningbouw in voorbereiding. Subsidie Centraal Oranje-Comité. WASPIK. SPORT. Sport-Varia Marktberichten Agenda's de in 6. Subsidies voor Buitengewoon Lager Onderwijs. 7. Aansluiting Frauderisico-onder linge voor Gemeente (F.O.G.) 8. Aanschaffing materieel Lucht bescherming. 9. Reclame schoolgeld. 10. Benoeming ambtenaren van den Burgerlijken Stand. 11. Subsidies voor Wijkverpleging. 12. Vaststelling begrootingswijzigin- gen 1938 en 1939. Kermis. De Kaatsheuvelsc-he kermis is be gonnen. Over het algemeen genomen was 't Donderdag een kalme dag. De vreemdelingen, die overal de groote drukte moeten brengen, verschijnen pas de laatste dagen. De Conferencier de dance in de Bel Canto-zaal gat dat typisch weer, toen hij zeide: kennis- vieren zijn we na een jaar weer ver geten en we kunnen het pas weer al de kermis afgeloopen is. De kermis zelf trok natuurlijk belangstelling van 't kleinere volk, dat in vroolijke stemming ronddraaide molen, rupsbaan en autobaan. De grooteren zochten bun verpoo zing in de dansgelegenheden, die nu eenmaal het cachet aan de Kaatsheu velsche kermis geven. Bij Euphoni: in de mooi versierde zaal werkten „De vijf Kroners" en wisten er de goede stemming in te houden. Bij Apollo voert Jan Hombergen uit Tilburg de muzikale scepter met z'n vier jongens Hij kent den smaak van het publiek hier. Bij Bel Canto zitten de Aether Decibels, vijf knapen uit het bekende ensemble „De Avro Decibels", waar bij de heer Tonny Verwey op zeer geestige wijze het werk van Conferen cier de Dance vervult. De matiné en soiree gelegenheden hadden het nog niet te druk, evenmin de andere dans gelegenheden in de plaats. In den Cii! denbond was de zaal uitverkocht in belangstelling, naar wat Klaveren Vijf uit Roosendaal weer brengen zou. Vrijdagavond viert Piet Vink met ,,'n huis vol herrie" in Euphonia weer triomfen. Zaterdagmorgen geeft Apol lo matinee met het revue-ensemble uit Breda. Zondag geeft Bel Canto zijn populair matinee met Arno Klein als humorist-Conferencier. Het versterkte politiecorps heeft de eerste dagen gemakkelijk werk gehad. Het record van 1938 „geen enkel pro ces met de kermis" is echter niet te verbeteren. Op reis. Dat nog velen een kermisreisje pre- fereeren boven kermispret op eigen plaats is bekend. Behalve de velen, die op eigen gelegenheid met fiets, auto of trein in het binnen- of buiten land rondtoeren, gingen ook velen in verband op stap. De Jonge Wacht ging naar de bi rak ken van Schinnen (L.), Soeterberg en Nijmegen per fiets, de Jonge Werk man per autobus naar Valkenburg en Omgeving, de Reisclub van den R.K. Gildenbond naar Arnhem en Omstre ken en de Jocolanders naar Venraaij, waar in het zwakzinnige gesticht dei- Broeders van Liefde Joco II veel suc ces had. CAPELLE. Op initiatief van de afd. „Sprang- Capelle" van hel Groene Kruis, zal a.s. Zaterdag 1 Juli ten bate van de Provinciale Noord-Brabantsche ver- eeniging tot bestrijding der Tubercu lose, een bloempjesdag worden geor ganiseerd. Blijkens de rapporten zijn in den loop van het jaar ongeveer 2/3 dei- patiënten, die gedurende korteren of langeren tijd met steun van het Pro vinciaal verpleegfonds in een sanato rium verpleegd zijn, hersteld ontsla gen. Het meerendeel dezer herstelden kon zijn vroegeren arbeid weer her vatten. Voor uitzending van patiënten heeft 't Provinciaal verpleegfonds over '38 niet minder dan 238 maal een sub sidie verstrekt tot een bedrag van on geveer 22G70. Wel een bewijs, dat er veel geld noodig is. Moge deze korte uiteenzetting een aansporing zijn het mooie werk dezer vereeniging met een milde bijdrage te steunen. We hopen, dat ieders man tel of jas Zaterdagavond voorzien is van het bloempje voor het Provin ciaal verpleegfonds. Voor het mondeling examen ge meente-administratie slaagde de heer G. Boender, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Sprang-Capelle. RAAMSDONKSVEER. De kermis behoort alhier weer tot het verleden. We kunnen er met voldoening op terugzien, want geen enkele wanklank hebben we vernomen. Vooral Zondag j.l. heerschte er DIE EEUWIGE MOEHEID VERGALT UW LEVEN 's Morgens op het laatste oogenblik uit bed. Al moe als U opstaat. U haat de gedachte aan het werk dat wacht. Een zwaar gevoel in Uw hoofd. U is prikkelbaar en snauwt. Dat alles wijst op onzuiver bloed. Waarom zoudt U blijven doorsukkelen? Neem Kruschen Salts! Kruschen reinigt Uw bloed door Uw lever, nieren en ingewanden aan te sporen tot krachtiger werking. Zui ver bloed zal weer door Uw aderen stroomen, het werken zal U weer een #vreugde, het leven, een feest zijn. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.40, ƒ0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opge richt 1756. een gezelligedrukte, de verschillende kermis-attracties hebben toen niet te klagen gehad. Ook de caféhou ders, waar gelegenheid tot dansen was, hebben over het algemeen goede zaken gemaakt. Tot onderwijzer aan de St. Theodorusschool, is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd de heer J. W. C. Oostelbos. De chauffeur A. K. had het ongeluk bekneld te geraken tusschen een woning en zijn auto, met het gevolg dat hij een schouderfractuur opliep. Door een dokter die direct ter plaatse was, is hij behandeld, waarna hij huiswaarts kon worden vervoerd. Predikbeurten Zondag 2 Juli 1939: Ned. Herv. Kerk: alleen voorm. half tien Ds. R. de Bruin. Onze dorpsgenoot, de heer C. Boezer had het ongeluk met zijn motorrijwiel tegen het ijzeren hek van de Ned. Staatsspoorwegen te Raamsdonksveer te rijden. Hij werd zoodanig geblesseerd dat hij naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer moest worden overgebracht maar kon toch na verbonden te zijn naar huis worden vervoerd. Zijn duozitter bekwam geen letsel doch het rij wiel werd danig gehavend. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen zal mogelijk nog dit jaar in onze Parochiekerk centrale verwarming worden aangelegd en zal tevens gelijkertijd de kerk van andere zitplaatsen worden voorzien Beide goede verbeteringen doch vooral de verwarming zal in een groote behoefte voorzien. Naar ons werd medegedeeld zou de Zeereerw. heer A. Kamp Pastoor te St. Joachimsmoer zijn Pastoorschap neerleggen en Rector worden in het Klooster der Eerw. Zusters alhier BOKSEN. GALENTO NEERGESLAGEN. De boksmatch om het wereldkampioen schap zwaar gewicht tusschen Joe Louis en zijn uitdager Tony Galento, is uitge- loopen op een overwinning van den kampioen. Na 11.5 minuut werd Galénto door een technische knock-out volgens de regelen der edele bokskunst uitgesla gen. Niettemin heeft Galento het tegen den neger, die hij naar zijn eigen verklaring in enkele ronden zou neerslaan, niet slecht gedaan. In de tweede ronde sloeg hij den reus voor vier tellen tegen de planken, en daar is ook al heel wat voor noodig. Er waren in het New Yorksche Madi son Square voor de vertooning 35.000 belangstelleyden, die tesamen een dikke vier ton neertelden. Louis strijkt daar 175.000.van op en Galento 75.000.-, wat voor een bloedneus toch altijd nog goed betaald is. Ir. A. P. van Veen te Loosdrecht zal Nederland vertegenwoordigen bij de Eu- ropeesche kampioenswedstrijden in Olympiajollen. De wedstrijden worden van 7 tot 11 Augustus gehouden op het Neckomeer bij Augustov in Polen. Enkele Nederlandsche zwemsters waren uitgenoodigd om op den Nederlandschen dag te Luik, welke op 29 Juni georgani seerd werd ter gelegenheid van den ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, te demonstreeren. *- Kaers l*?eft te Genève het plaatselijk record over de 1000 M. verbeterd door dien afstand af te leggen in 1 min. 11 seconden. Het oude record stond op naam van Dinkelman met 1 min. 12.2 sec. Aan de athletiekwedstrjjden om het kampioenschap van Engeland zullen o.a. deelnemen 19 Nederlanders, 6 Italianen, 6 Belgen, 3 Ieren, 3 Roemenen en 6 In diërs. Aan het wielercriterium te Zandvoort dat op 8 Juli wordt gehouden, zullen deelnemen van Overweel, Syen, Gysen, van Swelm, Braspennincx, de Korver en van Nek e.a. De wereldkampioen biljarten 71-2 Bel le verbeterde in het tournooi te Luik het wereldrecord gemiddelde door het van 15.62 te brengen op 16.47. Gisteravond kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtb. Heer burgemeester E. C. J. Moonen. Afwezig met kennisgeving van verhindering wegens ziekte de heer Roxs. In deze kennisgeving werd voorts medegedeeld dat de heer Roxs morgen het ziekenhuis te 's Bosch zal verlaten om verder in zijn gezin algeheel herstel af te wachten. De Voorzitter spreekt de hoop uit den heer Rox spoedig weer in de raadsvergadering aanwezig te zien en maakt tevens van deze gelegenheid gebruik om den heer E. van Beijnen geluk te wenschen met zijn herstel. De notulen der vorige vergadering worden zonder opmerking goedge keurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gecfeput,eerde Staten. 1Koninklijk goedgekeurd ont eigeningsplan in 't belang der volkshuisvesting, vastgesteld bij raadsbesluit van 27 Janu ari 1939. De heer Spijkerman informeert naar aanleiding van deze goedkeu ring of er reeds een bijeenkomst met de belanghebbende grondeige naren heeft plaats gehad. Spr. had gehoord dat er reeds overeenstem ming zou zijn bereikt. De voorzitter zegt dat men met onderhandelen bezig is doch dat er nog geen overeenstemming, zeker geen algemeen accoord is bereikt. 2. Koninklijk goedgekeurde ver ordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1939/1940, vastgesteld bij raadsbesluit van 31 Maart 1939. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 28 April 1939 tot gratis-af stand van een terreintje aan de haven aan de N.V. Pro vinciale Noord-Brabantsche Electriciteits-Maatschappij 4. Goedgekeurde raadsbesluiten van 28 April 1939 en 26 Mei 1939 tot wijziging der begroo tingen 1938 en 1939. 5. Goedgekeurd raadsbesluit van 26 Mei 1939 tot uitgifte in erf pacht van een terrein aan de haven aan de fa. Gebrs. Teur- lings. 6. Goedgekeurd raadsbesluit van 26 Mei 1939 tot uitgifte in erfpacht van een terrein aan de haven aan de firma Ver meer Beerens. b. Van de Commissie van Toe zicht op t Gemeentelijk Nijver heidsonderwijs. Verslag over 1938. c. Van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Verslag over 1938. d. Van Burgemeester en Wethou ders. Afschriften der processen-ver baal van stembureaux, 't hoofd stembureau en het centraal stem bureau betreffende de gemeente raadsverkiezing op 14 Juni '39. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig artikel 72 der lager-onderwijs-wet aan het bestuur der Christelijke school te Besoijen voor het aanbrengen van verbeteringen aan de schoolloka len. (Zie prae-advies van B. en W. in ons blad van Zaterdag 24 Juni.) Wordt z. h. st. goedgekeurd. 3. Alsvoor aan het bestuur der R. K. Meisjes-u.l.o. school te Waalwijk voor aanschaffing van leermidde len. (Zie prae-advies in ons blad van Zaterdag 24 Juni). Wordt z. h.st. goedgekeurd. 4. Alsvoor aan het bestuur der R.K. Jongensschool te Baardwijk voor het aanbrengen van verbeteringen aan het schoolgebouw. Wordt z. h. st. goedgekeurd. 5. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van een terrein aan de haven aan de firma V. van Laarhoven alhier. (Zie prae-advies in ons blad van Zaterdag 24 Juni). Wordt z.h.st. goedgekeurd. 6. Voorstel tot verbouwing der rijks- belastingkantoren aan de Mr. van Coothstraat. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 7. Voorstel tot wijziging van het uit breidingsplan. Deze wijziging, welke speciaal de industrie-terreinen betreft, werd in het prae-advies van B. en W., op genomen in ons blad van Zaterdag 24 Juni, uitvoerig uiteengezet. Na een enkele toelichting gaat de raad z. h.st. hiermede accoord. 8. Aanbieding verslagen der ge meentebedrijven en -diensten. De heer v. d. Waerden vraagt naar aanleiding van het verslag over het gasbedrijf enkele inlichtingen, welke hem door wethouder Smolders worden verstrekt. Wat het Electriciteitsbedrijf betreft merkt de heer v. d. Waerden op, dat hij er reeds vroeger op gewezen heeft dat het electriciteitstarief hier bijzonder hoog is. Als hij ziet dat een winst van 24890.— gemaakt wordt, wat nog 1700.'meer is dan geraamd, dan vraagt hij zich af of het tarief niet ver laagd zou kunnen worden. De voorzitter merkt op dat deze aan gelegenheid beter bij de behandeling der begrooting naar voren kan worden gebracht, daar deze zaak hiermede nauw verband houdt. De heer v. d. Waerden kan zich daarmede vereenigen, doch wil verder nog iets in het midden brengen in ver band met het verslag betreffende Wo ningbouw en woningtoezicht. In dat verslag vond hij het resultaat vermeld van een gehouden enquête naar de woningtoestanden voor gezin nen met 5 en meer kinderen. Van de 182 in het onderzoek betrok ken woningen voldoen er 59 of 32 niet aan de minimum eischen die ge steld moeten worden. Dit percentage vindt spr. bijzonder hoog. De toestand van vele woningen blijkt zoo primitief te zijn dat hierin zoo spoedig mogelijk verbetering moet komen. Hij had gaarne een voorstel van B. en W. gezien om dezen toestand ten spoedigste uit den weg te ruimen. De voorzitter merkt op dat hij reeds bij de bespreking van het uitbreidings plan er op gewezen heeft dat het de be doeling van B. en W. was tusschen Putstraat en Stationsstraat een aantal arbeiderswoningen, speciaal voor groo te gezinnen, te bouwen om het oprui men van krotwoningen te bevorderen. Dergelijke woning-complexen wil men liefst zooveel mogelijk verspreid over de gemeente bouwen om voortaan het kweeken van,.pauper-wijken" te voor komen. Op het oogenblik is geen ter rein voor het bouwen van dergelijke woningen beschikbaar, tenzij in de Bur gemeester Smeelelaan. B. en W. zijn ook van plan aan 't einde der St. Cris- pijnstraat (Oost), waar vroeger een boerderij gestaan heeft, een 6-tal wo ningen te bouwen. Er zal dus zooveel mogelijk getracht worden in het groote gebrek aan woningen dat thans in onze gemeente heerscht te voorzien. De heer v. d. Waerden vraagt of de gemeente over middelen beschikt om de eigenaren te dwingen de noodzake lijke voorzieningen aan hun huizen te treffen. De voorzitter zegt dat men een stok achter de deur kan zetten door te be palen dat zekere huizen alleen door kinderlooze, althans kleine gezinnen mogen worden bewoond of door ze on bewoonbaar te verklaren. We moeten daarmee echter voorzichtig zijn zoo lang niet voldoende andere woningen beschikbaar zijn. Wethouder Smolders wijst er op dat B. en W. reeds herhaaldelijk hun aan dacht aan het woningvraagstuk, speci aal voor de groote gezinnen, hebben besteed. Het rapport waarvan hier ge sproken wordt is op last van B. en W. opgemaakt, omdat zij precies met een en ander op de hoogte wilden zijn. De heer v. d. Waerden hoopt dat met den meesten spoed stappen tot ver betering zullen worden gedaan. De heer Pullens zegt eveneens het bewuste verslag te hebben bestudeerd. Hij had zich voorgesteld bij de behan deling der begrooting over deze wo ningtoestanden te spreken. Hij stelt zich evenals de heer v. d. Waerden op het standpunt dat deze toestanden niet langer bestendigd mogen blijven. Spr. betwijfelt of B. en W. de eigenaren wel kunnen dwingen hun huizen te verbeteren en daarmee zal men z.i. deze zaak niet afdoende kunnen oplossen. Een herziening krijgt men alleen door den bouw van nieuwe woningen. Ook hij vraagt B. en W. zooveel mogelijk spoed met hun maatregelen te willen betrachten. Wethouder Eibers merkt op dat B. en W. gedaan hebben wat mogelijk was. Er is geen geschikt bouwterrein meer voorhanden. Aan het einde der St. Crispijnstraat zullen nu 6 woningen van een iets beter type arbeiderswo ning gebouwd worden en ook het win kelpand op den hoek St. Crispijnstraat- lste Zeine wordt verbouwd. Het wach ten is nu weer op het uitbreidingsplan om tusschen Putstraat en Stationsstraat te gaan bouwen. Tot nu toe hebben B. en W. niet meer kunnen doen. De aangeboden verslagen worden z.h.st. goedgekeurd. 9. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1938 en 1939. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 10. Voorstel tot wijziging van het reglement van orde voor de verga- j deringen van den raad. (Zie prae-advies van B. en W. in ons blad van Zaterdag 24 Juni). De heer Pullens, die geen gelegen heid had de voorgestelde wijzigingen voldoende te bestudeeren, vraagt of deze van ingrijpenden aard zijn. De voorzitter zegt dal er enkele noodzakelijke correcties zijn aange bracht, over hel algemeen van weinig beteekenis. Bij het andere reglement konden zich o.a. bij stemmingen over personen gevallen voordoen, die niet op te lossen waren, tenzij misschien met een nieuwe stemming in een vol gende vergadering. Voorbeeld: Er wordt gestemd over 3 candidaten met als uitslag: 5-4-4. Een tweede vrije stemming wordt ge houden die wederom als uitslag heeft: 5 - 4 - 4. Wie kwamen er nu in her slemming? Het ander reglement gaf daar geen oplossing voor, doch volgens het nieuwe wordt er voortaan een tus- schenstemming gehouden tusschen de beide candidaten die 4 stemmen had den om uit te maken wie van die twee in herstemming komt. Na eenige gedachtenwisseling hier over worden de voorgestelde wijzigin gen z.h.st. goedgekeurd. De voorzitter zegt nog een punt aan de agenda te willen toevoegen n.l. een voorstel van B. en W., om, voor het geval in ons kroonprihselijk gezin een prins wordt geboren, een bedrag van 400.— ter beschikking te stellen van het Centraal Oranje-comité voor hel organiseeren van feestelijkheden. Dit voorstel wordt z.h.st. aange nomen. De voorzitter zegt in geheime zit- ting nog een mededeeling aan den ,iaad te willen doen en sluit daarop de openbare vergadering. Waalwijk, 30 Juni. Eieren: 3"/a—4 cent. - VEILING DRUNEN. Aardbeien 14—39; D E voor 't vat 32— 32.1/4; Juc voor 't vat 36—36.1/2; Kersen 20—36; Roode bessen 617; Witte bes sen 1(113; Snijboon 1432; Wagenaars 1727; Dubbele boon 2538; Tuinboon 2.1/23.1/2; Krombek 813; Erwten 11; Peulen 620; Stam cuiten 57; Asperges 15—41; Spinazie 2—6; Poste- 1 iJ11 4—6; Rabarber 2.1/23.1/2; Was- peen 1.1/24; Aardappelen 3.1/46; Sjalotte 5—8; Savoien 1.1/2—3.1/2; Spits kool 24; Roode kool 6;7; Tomaten 1430 alles per k.g. Bloemkool 28; Komkommers 23; Meloenen 10—29; Andijvie 1/2—1; Sla 1/21.1/4 alles per stuk. Peen 2.1/2—3.3/4; Selderij 1/3—1.12/; Peterselie 1/2—1.3/4; Kroten 1.1/2 —.1/2 alles per bos. Zaterdag 1.30—2.45 uur Dames aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Liedei tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zaterdag en Zondag Theater Musis Sacrum »Drie man in de Sneeuw«. Zaterdag, en Zondag Luxor- Bioscoop »Vroolijke Muzikanten«. Maandag 89.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gymnastieklokaal O.S Dinsdag 7—8.30 uur. Gymnastiek dames K. enV. Gymnastieklokaal O.S. TOENEMENDE SPANNING IN DANTZIG. Er is een Poolsch communiqué, waarin wordt verklaard, dat er on danks alle officieele ontkenningen van Berlijn, wel degelijk een nationaal- socialistisch vrijcorps in Dantzig wordt gevormd. In officieele kringen hier zegt men er niet aan te twijfelen, dat het Poolsche communiqué op goe de gronden berust en tevens wordt er kend, dat in de laatste dagen Duilsche kanonnen in Dantzig zijn gearriveerd en opgesteld. Dit laatste wordt ern- stiger geacht dan de vorming van vrij corpsen, aangezien het Polen juridi sche gronden voor een protest en zoo noodig voor tegenmaatregelen geeft. GERUCHTEN OVER DANTZIG. Op het oogenblik doen weer allerlei geruchten de ronde over nieuwe span ning rond Dantzig. „Duitschland zou een putsch voor bereiden", aldus wordt gezegd en „in verband daarmede zou concentratie van soldaten en officieren hebben plaats gehad. taeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6