I fame AKKERTJES Binnenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS. Zaterdag 1 Juli 1939 No. 52 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Het goud van Mr. Kalaghan 's Ministers beleid in de zaak-Oss veroordeeld. In een zitting, die bijna zes uren duurde, heeft de Tweede Kamer Woensdagmiddag een uitspraak gedaan, in de bekende kweste üss. Met 62—28 stemmen alleen de Katholieken stemden tegen werd de eerste conclussie der commissie- Schouten aanvaard. De Tweede Kamer heeft daardoor uitgesproken, dat de maatregel tegen de voor malige Ossche brigade niet door de feiten en omstandigheden gerecht vaardigd wordt, terwijl aan hetgeen nadien is gebleken in elk geval geen motiveering voor dit-n maatregel kan worden ontleend. De tweede conclussie, waarbij de Kamer de nota van minister Gose- ling voor kennisgeving aanneemt, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen met de N.S.B.-fractie tegen. Politieke gevolgen heett het votum van het parlement niet. Minister Goseling, die zijn standpunt hand haafde, constateerde dat er slechts zakelijke verschillen bestaan tusschen de Kamer en hem en dat aan zijn onkreukbaarheid niet wordt getwij feld. Nogmaals verdedigde de mi nister de stappen, die hij tegen de marechaussees heeft ondernomen. Hij deelde mede, dat het contact met het corpscommando verder zal worden verbeterd. In vervolg op hetgeen wij in ons vo rig nummer over de rede van den mi nister en de verdere behandeling zei den, geven we nog een en ander uit de behandeling in de Kamer. De minister ging o.m. de vijf geval len in vijf maanden en drieégevallen in zes weken na, waarin de- maré chaussee te Oss onjuist zijn opgetre den, waarna direct ingrijpen noodig werd. 8pr. heeft nooit niet de kerkelijke overheid eenig contact in deze zaak genua. Voor wenschen van die zijde zou spr. nooit toegankelijk geweest zijn. Het is duidelijk, dat de kerkelijke overheid in deze zaken belang moest stellen. Tegen den p.-g. zijn heel wat felle aanvallen en aantijgingen gericht. Soms scheen het, of het nog feller ging tegen hem dan tegen mij. Spr. is niet bereid het hoofd van den p.-g. te komen aanbieden, daar hij niet de overtuiging heeft, dat hij heeft gefaald. Hij is een man van zeer bijzondere be kwaamheden, onkreukbaar en van on gewone werkkracht. Natuurlijk heeft hij fouten. De p.-g. zag toestanden in ongewenschte richting groeien. Een oordeel achteraf heeft het bezwaar, dat men zich niet in de omstandighe den kan terugplaatsen. Spr. had wèl gewenscht, dat de p.-g. met den nieu wen divisie-commandant betere be trekkingen had onderhouden. Spr. mocht zich niet door een onvervulden wensch laten leiden. De minister heeft niet de bevoegd heid rechtstreeks eorrigeerend op te treden op politioneel gebied. Het toe gepaste middel was nieuw in Neder land. Dit was het zachtste, meest voor de hand liggende middel. Gestraft is er niet. Voor de verdiensten der bri gade heeft de minister oog gehad. Was de maatregel genomen tegenover de rijksveldwaclrt, dan was geen rucht baarheid gevolgd. Spr. heeft zich ver gist in den Weerslag in een deel van ons land. Hij betreurt, dat tegenstel lingen zijn ontstaan. Tegen de wijze van onderzoek in de zaak tegen pastoor V. heeft spr. de zwaarste bedenkingen, zoowel ten op zichte der kinderen, als de vrouwelij ke getuige in den Haag. De opwinding en de onrust zijn thans in Oss verdwenen, de samen werking van maréchaussee en ge meentepolitie is verbeterd. Op dit punt heeft spr. tenminste doel bereikt. Hij ontkent de bedoeling om het gcheele corps te treffen. De gevolgen heeft hij niet kunnen verwachten. Zijn bedoelingen zijn verwrongen. Het vertrouwen in het wapen heeft dt minister nog. Spr.'s conclusies verschillen niet veel van die van 7 April 1938. Wan neer deze zaak geregeld is, dan zal spr. alles doen om liet contact met het corpscommando te verbeteren. Hel zou spr. verheugen, indien de Kamer conclusies in dien geest zou willed aanvaarden. Als er verschil van meening blijft bestaan, zal dit hem niet verontrusten. Hij heelT door alles heen behouden de rust van zijn gewe ten. Dit kan niemand hem ontnemen. Nu oi later, de erkenning, dat zijn handelen goed is geweest voor het va derland, zal komen. De heer Schouten verdedigde nog maals het rapport der commissie én hield hare conclusie staande en zeide ten slotte: Een „consilium abeundi" (raad om heen te gaan) bevat de conclusie niet. De Kamer zal goed doen bij de aan vaarding van de conclusie er de betec- kenis aan te hechten, welke de com missie er aan geeft en er geen ander karakter aan toe te kennen. Hierbij sloot Jhr. de Geer zich aan en laakte de houding van den lieer Kersten, die een beleediging is van 't protestantisme. De heer Rost van Tonningen viel den heer Schouten, het rapport en den minister aan, daarin bijgestaan dooi den heer Wijnkoop. De heer Zandt had nog steeds geen zekerheid dat hel Nederlandsche recht tegenover geestelijken wordt toege past. Nog spraken de heeren Biersema, van Houen en mevrouw Mackay-Katz, waarop de minister repliceerde. De eerste conclusie komt in stem ming. Zij wordt aangenomen met 62 tegen 28 stemmen. Tegen de Katho lieken. De tweede conclusie wordt z.h.st. aangenomen met aanteekening, dat de N.S.B. wenscht geacht te worden te hebben tegengestemd. Spoor en Bus. De Hond van Bedrijfsautohouders en de Spoorwegen zijn in Botterdam samengekomen om demogelijkheid van samenwerking van het vervoer over rails en langs den weg na te gaan. Prof. Goudriaan, de president directeur van de N. S., heeft hierbij het standpunt van de Spoorwegen uiteengezet. Zijn betoog legt het Vad. in drie punten vast De N. S. is bereid tot elke be- drijfsinkrimping,indien de economie van het Nederlandsche vervoers- apparaat hierbij gediend is. De N. S. zal nimmer trachten de lasten van het motorvervoer op den den weg kunstmatig hooger te maken. De N. S. heeft het grootste belang bij goedgeleide en rendeerende auto busbedrijven en taxi ondernemingen om het vervoersapparaat zoo doel matig mog lijk te laten werken. PRINS BERNHARD's VERJAARDAG. VERRASSING VAN DE KONINGIN. H.M. de Koningin kwam om kwart over twaalf Prins Bernhard op liet Paleis Soestdijk feliciteeren met zijn verjaardag. Een lakei droeg bet ca deau, dat zorgvuldig in papier gewik keld was. Het is een schilderij van de Koningin zelf, voorstellende liet paard van Prins Bernhard. Op een morgen, zes weken geleden ongeveer, toen de Prinses en de Prins uit waren, heeft H.M. het dier op een stille plaats in den tuin geschetst. Er is in den lande overal groote be langstelling geweest voor den verjaar dag van den Prins. Dr. WALTER FUNK NAAR NEDERLAND. Naar wij vernemen, zal de rijksmi nister voor Economische Zaken, te vens president van de Rijksbank, Walter Funk, aanstaanden Dinsdag een officieel bezoek aan Nederland brengen. De minister zal van een klei nen staf medewerkers en adjudanten vergezeld zijn. De minister is door de Nederlandsche regeering uitgenoo- digd; zijn bezoek is te beschouwen als een tegenbezoek na de reis, welke de Nederlandsche minister van Economi sche Zaken, mr. Steenberghe, in Maart naar Leipzig en de rijkshoofdstad beeft gemaakt en waar hij thans be sprekingen zal voeren. TWEE AUTO'S RIJDEN IN HET WINSCHOTERDIEP. Twee vrouwen en een jongen verdronken. Een auto-ongeluk, dat drie men- schenlevens heeft gekost, heeft schrik en ontzetting gebracht in de gemeente Scheemda. Twee personenauto's, die elkaar wil den passeeren, zijn bij deze manoeuvre op elkaar en daarna in het diepe Win- schoterdiep gereden. Drie inzittenden van de aanrijden de auto konden zich uit de auto be vrijden, den inzittenden van den an deren wagen lukte dat niet. Ondanks het kranig optreden van een juist pas- seerenden soldaat, R. Boersman, zijn drie hunner verdronken. De slachtoffers zijn: de 32-jarige mevrouw A. G. WiersmaHarding, haar zesjarig zoontje, Siebrand Ger- brand, en haar ongeveer zestigjarige moeder, mevrouw H. Harding-Schu ring, allen afkomstig uil Bierum. De vierde inzittende van deze auto de heer Wiersma, bracht er het levend af. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Op den Amersfoortschen straatweg onder Nijkerk is een ernstig verkeers ongeluk gebeurd, waarbij een motor rijder om het leven kwam en een ze venjarig meisje is gewond. Twee motorrijders uil Hilversum, de heeren L. C. de Frenne en A. Hui gen waren op weg naar de T.T.-races te Assen. Ter lioogtè van den Laak- weg moest de heer de Frenne plotse ling uitwijken voor het dochtertje van de familie van der Bunt te Nijkerk, dat daar fietste. Nog juist raakte de motorfiets het rijwiel van het meisje, tengevolge waarvan de motorrijder de macht over het stuur verloor en aan den linkerkant van den weg tegen een boom reed. Hij werd zwaar aan het hoofd gewond en is enkele oogenblik- ken na het ongeluk overleden. Het meisje sloeg tegen den grond en brak een been. Na verbonden te zijn is het kind naar de ouderlijke woning vervoerd. Het stoffelijk overschot van der» motorrijder is naar het lijkenhuisje te Nijkerk gebracht. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Te Enschedé is in de De Ruyterlaan de 71-jarige heer A. A. Rakers bij hel plotseling oversteken van den rijweg door een bestelauto aangereden. De oude heer kreeg een schedelba- sisfractuur en werd naar het R.K. zie kenhuis te Enschedé vervoerd. Daar is hij later op den middag aan de ge volgen overleden. GEWELDIGE BRAND IN LONDEN. Acht pakhuizen in vlammen. Alle beschikbaar brandweennate- i'iaal van de Londensche County Coun cil is uitgerukt tot bestrijding van een geweldigen brand, die in het hart van de city was uitgebroken in een uit vijf verdiepingen bestaand pakhuis op den door M. BURGHOUTS. Ieder wist wat daar mee bedoeld werd. Alle geweren werden in aanslag gehouden en ieder zocht een mikpunt uil. De mitrailleurs ratelden op volle kracht en daar doorheen hoorde men de ontelbare geweersalvo's van de andere mannen. Dit duurde enkele minuten. De verliezen aan de over zijde waren geweldig. Er ontstond een grote aarzeling onder de aanvallers en een ogenblik nadien sloegen zij op de vlucht, met achterlating van talrijke doden en gewonden. Beekman, de tactiek van de negers kennende, waarschuwde echter di rect, dat deze terugtocht slechts een tijdelijk karakter droeg. Natuurlijk gingen de zwarten andere plannen be ramen, nu zij gezien hadden, dat zij op deze manier te grote verliezen leden. „In ieder geval mensen, nu zijn we er van af en kunnen we eens even uit puffen." „Ja Wim, en dan kunnen we hen weer dubbel zoo goed onthalen" zei Konoyo. De mannen legden de geweren neer Rn strekten hun ledematen uit in het zachte gras. De stilte deed weldadig aan, na het donderende krijgsrumoer. Janus en twee Abessijnen hielden de wacht, terwijl de anderen het een en ander na gingen kijken. Niemand was gewond, zodat men het er voor de eerste °iaal dus wel bijzonder goed had af gebracht. Nu was thet maar de vraag, wan neer zouden de zwarten terugkomen en hoe zouden ze hun volgende aan val beramen, want het was wel zeker, (lat ze het er nog niet bij zouden la ten zitten. Konoyo veronderstelde, dat ze nu de vesting aan verschillende kanten onder hun pijlen-regen zouden nemen, terwijl tevens andere groepen pogin gen zouden doen, en ook aan verschil lende kanten om een bres in de sterke muur Van auto's te krijgen. Daarom werd nogmaals alles nagekeken, maar veel was er niet meer aan te verbete ren, want de borstwering had niets geleden. I)e rust deed hen goed en de stem ming in het kamp werd vrolijk. Men lachte om de strijd van de negers en met de pogingen van den Egyptenaar om het goud van Mr. Kalaghan in han den te krijgen. Het zou hun lang niet glad zitten, daar zouden ze van over tuigd kunnen zijn. Het was beter ge weest voor de 300 negers en ook voor den Egyptenaar met zijn handlangers om de expeditie maar met rust te laten. Zelfs de Abessijnen waren hun sombere stemming te boven gekomen en werden weer wat optimistischer, vooral toen ze van die heerlijke koe ken kregen, die de moeder van Wim en Annie met haar dochter voor de mannen had gebakken. Dan verscheurde plots een door dringende kreet de betrekkelijke stilte. Janus en een van de Abessijnen waren voor een kijkgat gaan staan, beiden aan verschillende kanten, 0111 de even tuele nadering van de negers spoedig te kunnen zien. De andere Abessijn echter was tegen het uitdrukkelijk bevel van Konoyo in, in de uitkijk post geklommen 0111 een beter over zicht te hebben over het terrein. In geen velden of wegen kon hij den vijand bekennen, doch nauwelijks had hij zijn hoge post beklommen of hij hoorde het bekende suizen van een pijl en even nadien voelde hij een stekende pijn in zijn schouder. De mensen beneden in het kamp, za gen alras wat er aan de hand was en aangezien de gewonde man zich nau welijks vast kon houden en zeker niet langs de stijle ladder naar beneden kon komen, klauterde Beekman naar boven, 0111 het eerste slachtoffer te halen. Hij nam hierbij de uiterste voorzich tigheid in acht, zodat hij buiten schot van den vijand bleef. Boven gekomen, nam hij de man op zijn sterke schou ders en droeg hem naar beneden, waar direct de eerste hulp werd verleend. Hel bleek dat de wonde niet levens gevaarlijk was, en hoogstwaarschijn lijk zou de onvoorzichtige binnen een paar dagen hersteld zijn. Dan klom Beckmann behoedzaam op nieuw naar boven, zo voorzichtig mo gelijk, ten einde ook niet verrast te worden op een vijandelijk presentje. Hij liet zijn ogen over de wil dernis dwalen, maar kon niets ontdekken. Nogmaals keek hij rond enststststst, rakelings vloog een pijl langs hem heen. Hij zocht nog verdere dekking en liet nogmaals zijn arendsogen door de omgeving gaan. Ja, daar in die bomengroep, daar zaten de heren. Drie negers hielden daar toezicht op het kamp en begrij pelijkerwijs hadden zij gaarne eens een staaltje van hun kunnen laten zien. Snel legde Beckmann aan een schoten een van de negers tuimelde onder een luide kreet aan de voet van de eeuwenoude boom. De twee anderen kozen eieren voor hun geld en lieten zich behoedzaam zakken. Zij hadden het blijkbaar niet op den blanken scherpschutter begrepen. Zich zoveel mogelijk schuil houdend ach ter de bomen verdwenen zij in de veste. - (Wordt vervolgd). ELLY's EERSTE OPTREDEN. door Iet Hoogers. Vervolg. De kennismaking met Ina Hesker Toen ze de volgende keer bij haar zanglerares, juffrouw Veger kwam, was daar een andere juffrouw. Juf frouw Vegers stelde Elly aan haar voor en zei: „Elly, dit is Ina Hesker,, je weet wel, die dame, die zo dikwijls voor de radio zingt!" en lachend zei ze daarna tegen Ina Hesker: „Elly Brugge is mijn beste leerling. Eigen lijk moest u haar eens horen zingen, ze is nog heel jong, maar ze zingt al bijzonder goed en zuiver. Wil je iets zingen, Elly?" Eerst wilde Elly nee zeggen, maar toeii dacht ze er opeens aan, dat Ina Hesker dikwijls in de studio kwam en dat die haar misschien wel zou kun nen helpen. Daarom besloat ze om maar iets te zingen. Ze zong een van haar lievelings liedjes en toen dit uit was, klapte de zangeres in haar handen en zei: „Je zingt werkelijk heel goed, meisje. Je moet maar flink blijven oefenen, mis schien wordt je nog wel eens een be roemde zangeres!" Elly straalde bij die lof en ze voelde zich de hele dag opgewonden van ple zier. Een onverwachte gelegenheid. Het was bijna twee maanden later, toen juffrouw Vegers plotseling op belde en zei: „Kind, maak heel gauw voort. Ik heb reuze nieuws voor je! Morgenmiddag moest Ina Hesker voor de radio zingen in een speciaal uurtje niet kinder- en wiegeliedjes. Nu is ze plotseling ziek geworden en belde mij op om te vragen of ik een plaatsver vangster voor haar wist. Dat is wel niet de gewoonte, maar in dit geval, zou het wel erg goed zijn. Ik dacht di rect aan jou en ze vond het goed. Ze beeft met den directeur over je ge praat en hij zei, dat je vanmiddag maar moest komen voorzingen!" Elly kon niets antwoorden van schrik en verbazing. Ze hoorde nog naar een r-ar bijzonderheden en liep een warn- 1 later a' iri een droom naar de studio. De portier schoot weer uil zijn loge en wilde haar tegenhou den, maar ze zei: „Ik wordt verwacht, belt u maar op!" en toen liet hij baai- verbaasd door. De directeur was een aardige man en bij stelde haar al gauw op haar ge mak. „Dus dat is de jeugdige zange res?" vroeg hij en knikte haar eens toe. Toch zal ieder wel begrijpen, dat Elly nog erg zenuwachtig was, toen ze haar eerste liedje voor moest zingen. Haar stem trilde een beetje, maar bij het tweede was ze er al beter in en toen hel was afgelopen, zei de directeur: „Dat is goed. Het is natuurlijk nog lang niet zo goed als de stem van Ina Hesker, maar dat kan ook nog niet. Kom vanavond maar repeteren en dan morgen om 3.45 uur zingen. Afgespro ken?" Elly had een kleur gekregen en knikte alleen maar. Ze was te opge wonden 0111 iets te zeggen. Ze holde weer naar huis, vroeg of ze een tele gram mocht sturen naar Engeland en toen ze alles verteld had, vond 00111, dat dadelijk goed. Even later vlogen de woordfcn al door de lucht naar een plaatsje in Engeland: „Luister 0111 3.45 uur op station X. Grote verras sing. Elly." Voor de radio. En zo kwam het, dat Elly Brugge de volgende middag al om kwart over drie bij de studio was en zenuwachtig op haar beurt wachtte. Ze had van iedereen veel goede wensen meegekre gen en juffrouw Vegers zei, dat ze zich maar niet te bang moest maken. Het zou best gaan. Het half uur wach ten kroop 0111. Het leek wel of het nooit haar beurt werd, maar eindelijk gloeide liet lichtje aan en met knik kende knieën liep Elly naar de micro foon. De omroeper zei: „Nu boort u de jeugdige Elly Brugge, die in plaats van Ina Hesker vanmiddag de kin derliedjes voor u zal zingen. Het is de eerste keer, dat dit jonge zangeresje voor u optreedt!" Toen begon de piano te spelen. Elly slikte een paar maal en begon toen te zingen. Zacht en trillerig in het be gin, maar daarna werd het steeds be ter. Ze zag in gedachten haar ouders en zusjes en kleine broer luisteren, verweg in Engeland en het was op eens alsof ze alleen voor hén zong. P Waarom zoudtGe nog hoofd- Eijn hebben, als Ge in een warder er van af kunt zijn! Neem 'n AKKERTJE het nieu we merkwaardiae middel, dat alle pijnen vlug verdrijft en Uw lichaam niet schaadt. "AKKERTJES" zijn de geluk kige vinding van Apotheker Dumont in den gemakkelijk, in te nemen ronden cachet- vorm, veel nagemaakt en toch nog nooit geëvenaard! Laat U niets anders aanpra ten en iet op 't AKKER-merk. tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou Doos: 1» stuks - 12 stuivers: 2stuks - 2 stuivers. 17).

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 9