Gemeenteraad verslagen. Nieuws uii de Langstraat en Omgeving. Geertruidenberg. Vlijmen. HEUSDEN. DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. MEEUWEN. geluid hoorde, maar kon niet verhin deren, dat hij getroffen werd, Te Der by zag een beambte een blauwe vlam rond een koffer kringelen; hij sprong naar de deur en was juist buiten toen de bom barstte. Verscheiden personen wisten nog net aan de uitwerking der explosies te ontkomen. Een onsmakelijke geschiedenis Stopzetting steun. Vrijdag 30 Juni j.l. kwam de raad in openbare vergadering des avonds 7 uur bijeen. Voorzitter den Edelachtb. heer burgemeester .1. Bianchi. Secreta ris N. G. E. Meijers. Aanwezig alle leden. Aan de orde: Onderzoek der geloofsbrieven van de op 14 Juni j.l. gekozen leden van den Raad. De voorzitter deelde mede, dat de stemgerechtigde Bergenaar die op 14 Juni z'n stem had uitgebracht, kon ver wachten, dat nu de zeven beste incn- schen uit Geertruidenberg tot raads-# lid waren gekozen en feliciteerde de ge kozenen met dit ambt. De heeren Boon, Kieboom en Ok- kerse \verden aangewezen om de ge loofsbrieven te onderzoeken waarvan den uitslag was dat deze in orde wa ren bevonden zoodat tot toelating werd besloten. Overeenkomstig voorstel van bur gemeester en wethouders werden ge wijzigd de gemeentebegrooting, be grooting van het G.E.B. en begroo ting der Stedelijke Godshuizen dienst 1938. Op verzoek werd aan de admini stratie der 'Handelscursussen in het Bisdom 's-Hertogenbosch over 1937 een toeslag op haar subsidie verleend groot ƒ22.zulks in verband met het groot aantal leerlingen tengevolge van de vestigingswet kleinbedrijf. Nu de gemeente van het Rijk ten be hoeve van den luchtbeschermingsdienst een motorbrandspuit cadeau heeft ge kregen moest uitgezien worden naar een geschikte bergplaats. Aangezien de gemeente hierover zelf 'geen beschik king heeft werd met het departement van Defensie een overeenkomst aan gegaan om deze in het brandspuiten huisje van het Rijk te plaatsen. De jaarlijksche vergoeding bedraagt hier voor 10. Destijds is door de gemeente een gemeenschappelijke regeling aange gaan met de gemeente Breda inzake de verpleging en het vervoer van lij ders aan besmettelijke ziekten in het St. Rochuspaviljoen te Breda. De ga ragehouder van Oers te Breda die voor het vervoer zorgdraagt verlangt echter een garantie van 2 zieken aan gezien anders zijn bedrijf niet ren deert. De kosten hiervan bedragen voor de gemeente Geertruidenberg 10.Aangezien de raad de billijk heid hiervan inzag, werd zonder hoof delijke stemming besloten deze ga rantie te verleenen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten aan L. Rutges te verkoopen 00 M2. grond, gelegen aan den Stations weg voor het aanleggen van een sier tuintje naast een der woningen van aanvrager. Een minder smakelijk onderwerp kwam ter tafel toen burgemeester en wethouders voorstelden de overeen komst met den heerschipper A. Faro te 's-Gravemoer betreffende het ledi gen van privaatputten van niet aan het gemeenteriool aangesloten percee- len, op te zeggen. Volgens den voorzit ter kunnen de meeste perceelen aan sluiten en daarom ligt het niet op den weg der gemeente om hiervoor nog langer zorg te dragen. Nadat de heer v. d. Loo en Dirven nog pogingen hadden aangtewend de overeenkomst te handhaven werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming het voorstel van B. en W. aangenomen. Ruiming der putten zal dus na 1* Juli 1939 niet meer van gemeentewege geschieden. Rij de rondvraag wees dhr. J. Dir ven nogmaals op den onhoudbaren toestand van de rolbrug over de ri vier de Donge. Alle leden van den raad waren het er mee eens, dat hier ongelukken niet zullen uitblijven. De brug is echter eigendom van het Departement van Waterstaat en in beheer hij de Pro vincie zoodat de gemeente hierin geen verbetering kan brengen. Wethouder Sassen zou een krachtig protest laten hooren. Ook de voorzitter was het er mee eens, dat de toestand niet langer be stendigd kan blijven. Verschillende ma len hebben B. en W. reeds bij de be voegde instanties op den onhoudbaren toestand gewezen. Ook de K.N.A.C. en A.N.W.B. alsmede de Kamer van Koop handel is er mede gemoeid, doch alles heeft tot heden slechts een negatief resultaat opgeleverd. Besloten werd nogmaals een schrijven tot de be voegde instantie te richten. De heer Okkerse was het opgeval len, dat er zooveel doode visch in de vestinggracht ronddreef. Z. i. was dit te wijten aan de slechte akvatering. Graag zou hij zien, dat enkele exem plaren werden opgezonden om de doodsoorzaak vast te stellen. De voorzitter deelde echter mede, dat dit uitsluitend te wijten was aan het weer. Ook op andere plaatsen klaagt men er over. Voorts had de heer Okkerse verno men, dat de steunverleening en werk verschaffing zou worden stopgezet. Graag zag hij dat R. en W. een soepele houding zouden aannemen. De voorzitter deelde mede, dat in derdaad op last van den Minister de steun en werkverschaffing tijdelijk zou worden stopgezet. Hij beloofde men- schelijk te blijven hetgeen hij tot heden nog altijd ook is geweest. De voor schriften moeten echter worden opge volgd. Typisch is het echter wel dat nu bijna alle werkloozen werk vinden. Zij gaan er nu op uit hetgeen anders hij velen niet gebeurd. Donderdag j.l. was het zoover dat er nog maar 1 ge schikte werklooze voor de werkver schaffing was die toen op eigen ver zoek van R. en W. is stopgelegd. Hierna ging de raad over tot een vergadering met gesloten deuren Ier behandeling van eenige reclames in zake hondenbelasting en straatbelas- ting. Installatie gemeente-secretaris Verhooging jaarwedde gem. opzichter. Begroot ingwijziging. Vrijdagavond kwam de raad der ge meente Vijmen in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer burgemeester v. d. Ven. De nieuw benoemde gemeente secretaris dhr. P. v. Achten legt aller eerst in handen van den voorzitter de voorgeschreven eeden af, waarna de burgemeester hem als volgt toe spreekt: Waarde Secretaris, Nu U door hel afleggen van de hij de wet voorgeschreven eeden Uw functie officieel hebt aanvaard, fe liciteer ik U van harte met het groote voorrecht en de eer, die U is te beurt gevallen, doordat de gemeenteraad U bij groote meerderheid van stemmen in dit ambt heeft benoemd. De betrekking van Secretaris, hoofd der secretarie en bewaarder van het archief, is op den dag van heden een zeer gewichtige. De administratie is de laatste jaren dermate uitgebreid, dat een staf van 5 man personeel U ter zijde moet staan en nog steeds blijft de stroom van nieuwe wetten en voor schriften aanhouden. Een en ander eischt den geheelen mensch van 's morgens tot 's avonds. Ik hoop en vertrouw, dat gij er naar zult streven, dat Uwe administratie en ook die van het onder U staande per soneel, steeds tot in de puntjes ver zorgd zal zijn; dat ge uw taak met den grootsten ernst zult waarnemen en U de uitvoering en bestudeering van nieuwe wetten en voorschriften steeds als een eisch van de eerste orde zult willen beschouwen. Ook beveel ik in Uwe bijzondere aandacht het bevorderen eener orde lijke en aangename samenwerking met het personeel ter secretarie. Het ligt dikwijls veel aan het hoofd der administratie, hoe er gewerkt wordt en hoe de verstandhouding is. Wanneer gij Uw personeel in alles correct en aangenaam voorgaat, dan zal zulks ongetwijfeld een goede ver standhouding bevorderen en uiteinde lijk een geest scheppen, waardoor on derlinge vriendschap en waren dienst ijver den ambtenaren in hun zwaren arbeid zal schragen. God geve U de noodige gezond heid en kracht om Uw zware taak steeds met opgewektheid te kunnen vervullen, ter voldoening van U zelf en ter voldoening van mij, de wet houders en de leden van den gemeen teraad. De secretaris dankt vervolgens den voorzitter voor zijn toespraak en B. en W. met den raad voor het vertrou wen in hem geschonken. Zooals de burgemeester reeds heeft gezegd, zijn de talrijke wetten en voorschriften nog dagelijks groeiend en hij is er dan ook van overtuigd, dat het ambt van gemeente-secretaris geen sinecure is. Hij hoopt op een aangename samen werking met den burgemeester, de beide wethouders en de leden van den gemeenteraad, waardoor er nog veel werk tot heil der gemeente zal kun nen worden verricht. De voorzitter deelt hierna mede, dat de notulen der vorige vergadering den leden nog zullen worden toegezonden. Onder de ingekomen stukken zijn enkele goedkeurende raadsbesluiten van Ged. Staten, enkele processen- verbaal van kasopname en voorts hel verslag van de commissie betreffende de sloot in de Mommersteeg. De slootaffaire. De voorzitter zegt, dat de commis sie adviseert om bij de looierij een re servoir te bouwen en daar hel water met behulp van een perspomp in te pompen, hetgeen vervolgens zal moe ten afvloeien in den Binnenpolder van Hedikhuizen. Verder merkt de voorzitter op, dat de uitvoering van dit plan afhangt van de medewerking van den Binnen polder van Hedikhuizen en de looierij. Hij stelt voor om deze idee hij de looierij in overweging te geven. De heer v. d. Griendt vraygt of de kwestie dan afdoende is opgelost, het geen de voorzitter bevestigt, maar hierbij tevens opmerkt, dat het een groote uitgave beteekent. De heer v. Meercndonk had graag een kostenberekening gezien, terwijl de boterfabriek gehoord had moeten worden. Gezamelijke besprekingen zouden meer resultaat gehad hebben. Spreker heeft gehoord, dat de af watering niet deugt en hij is in de ver onderstelling, dat wanneer de sloot eens goed opgegraven zou worden, het euvel verholpen zou zijn. Dil laatste geeft hij aan de heeren in overwe- g'ng- De heer vanengelen antwoordt, dat :1e commissie.flalle mógelijke liioeito heeft gedaan, om een kostenbereke ning te krijgen. Wat de oplossing van den vorigen spreker betreft zegt hij, dat dit niet afdoende is. Het water moet beslist een anderen kant uil. Ook de voorzitter blijkt van mee- nin'g te zijn, dat opgraven niet vol doende is. Z.h.st. wordt vervolgens besloten het besluit van de commissie aan de looierij in overweging te geven. Dan stelt de voorzitter aan de orde: Het voorstel van R. en W. tot ver hooging van de jaarwedde van den gemeente-opzichter tot 1000.per jaar. Het blijkt de bedoeling te zijn om te komen tot een bureau van gemeen te-werken. De heer van Meerendonk vindt de idee om alle werken in een derge lijk bureau "onder te brengen heel juist. Er moet dan échter iemand aan het hoofd staan, die zoowel kijk heeft op wegen als op landerijen. Dil voorstel gaat dan onder den hamer door. Hierna wordt besloten om op een desbetreffend 'verzoek aan de zwem- vereeniging in Haarsteeg 100,— sub sidie te verleenen. De heer v. d. Griendt vraagt, of er wel voldoende toezicht in dat zwem bad is. Hij heeft wel eens gehoord, dat er nog al eens gemengd wordt ge zwommen. De voorzitter antwoordt, dat dit on mogelijk is. Op een vraag van dhr. v. Meeren donk zegt de voorzitter, dat uitbrei ding van het ondiepe bad niet moge lijk is, terwijl hij belooft de school hoofden te verzoeken den nadruk te leggen van het gevaar dat er voor niet- zwemmers gelegen is in het diepe basin. Daarna besluit de raad tol on- derhandschen verkoop van een ge meente-woning te Nieuwkuik no. 233. Dit pand is een erfenis van de v.m. gemeente Nieuwkuik en verkeert in desolaten toestand. De huur ervan be draagt 2.per week, maar er moet zooveel aan opgeknapt worden, dat men de eerste jaren van de huursom niets overhoudt. Hel pand kost de gemeente geld. De tegenwoordige eigenaar, die er zelf veel aan kan re- wil het nu koopen voor plaatsen van gebruikte bouwmateria len, tot regeling van het berijden van voetpaden, geen deel uitmakend van rijwegen en tot wering van middelen ter voorkoming van zwangerschap worde z.h.st. aangenomen. Aan de orde komt dan het voor stel van R. en \V. tot beschikbaarstel len van gelden aan het bestuur der R.K. Meisjesschool in Nieuwkuik voor den bouw van een vierde leslokaal, het aanschaffen van de noodige leermid delen en meubelen, en het vergrooten en verharden van de speelplaats. Hier aan word gecombineerd het voorstel lol het aangaan van een geldleening van ƒ8.000,a 3Y2% af te lossen in 10 jaar lot dekking van de bijzondere uitgaven. De heer van Meerendonk vraagt of dan die school dan eindelijk alles in orde is. Zij heeft de gemeente al heel wat geld gekost. De voorzitter denkt van wel. Aldus wordt besloten. Voor 1939 zal voor B-steun aan werkloozen worden beschikbaar ge steld een bedrag van 5.78 per werk looze. Het gemiddeld aantal werkzoeken den over de eerste 10 maanden van het jaar bedroeg 208, zoodat het een bedrag vormt van 1202,29. Voor R boeren en R tuinders wordt 2.89 per persoon beschikbaar ge steld. Voor B boeren komen er 40 in aanmerking en voor R tuinders 14. Wethouder Willigers vindt hel niet eerlijk, dat de werkloozen meer toegemeten krijgen dan de boeren. De voorzitter is echter van meening, dat een vergelijking tusschen werk loozen eenerzijds en boeren en tuin ders anderzijds niet op gaat. De laatste twee catagoriecn krijgen steun van de regeering in hun bedrijven. De heer van Meerendonk vindt het niet billijk, dat als norm wordt geno men het gemiddeld aantal werkzoe kenden over de eerste 10 maanden, ter wijl bij de uitkeering alleen de steun trekkers in aanmerking komen, dus niet alle werkzoekenden. De raad gaat dan met de bepaling van dit bedrag accoord. Z.h.st. besluit de raad om aan dhr. M. de Laat met ingang van 1 Juli aan stelling te verleenen als bezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand op een jaarwedde en een pensioens grondslag van 60. De wijzigingen van de begrooting voor de jaren 1938 en 1939 gaan onder den hamer door. Volgens het Rijksverkeersreglement wordt de maximum snelheid voor mo torrijtuigen in de kom der gemeente vastgesteld op 45 K.M. per uur. De heer van Meerendonk: Wanneer gaat dit in. Voorzitter: Met ingang van 16 Juli. De commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw-benoemde raadsleden concludeeren alles in orde en stellen voor alle nieuwe leden toe te laten. Aldus wordt besloten. Rondvraag. Op een desbetreffende vraag van den heer v. d. Griendt antwoord de voorzitter, dat hel verzoek van den Bond van groote gezinnen, betreffen de flinke arbeiderswoningen, spoedig in behandeling zal worden genomen. De heer van Helvoirt bepleit verbe tering van de Heistraat en den Dijk. De voorzitter belooft de zaak eens te zullen bekijken, maar vindt toch, dat er nog noodzakelijker werken zijn. Verder bepleit dhr. v. Mierlo, ver hanging van een lantaarn, op den weg naar de Paters. pareeren, 600,—. De heer Schuurmans: Ik zou het hem maar gauw geven. Het voorstel van B. en W. tot wijzi ging van artikel 4 der verordening op ontsierende reclame en van opslag- PASTOOR MOMMERS TE HEUSDEN GEÏNSTALLEERD. Vrijdagavond werd de Zeereerw. lieer Mommers geïnstalleerd als pas toor der parochie Heusden. Tegen 't uur van aankomst zag men de kinderen der katholieke scholen, bruidjes, leden der Jonge Wacht hun plaats innemen. Talrijke heeren geestelijken uil 's-Rosch en de omgeving van Heusden waren aanwezig o.m. pastoor Lange van de St. Catharinaparochie in Den Bosch en zijn kapelaans, die bij de plechtigheid van de installatie als pastoor van hun kapelaan wilden te genwoordig zijn, pastoor v. d. Kant, die met pastoor Lange getuige zou zijn bij de installatie door den Hoogeerw. heer Deken Goossens uit Drunen, Rec tor Deckers, de „voetbalkapelaan" M. Pijnenburg. Uit Tilburg waren aanwe zig twee zonen der parochie Heusden, de zeereerw. heer Dr. Jan Verhoeven en de weleerw. heer Arn. Verhoeven. Verder waren zeer veel familieleden overgekomen, terwijl Burgemeester en secretaris van Heusden met 't voltallig kerkbestuur de komst van den nieu wen herder afwachtten. Omstreeks kwart vóór zeven arriveerde Zijn Zeereerw. en begaf zich naar de pas torie. Korten tijd later werd de deur weer geopend, familieleden en heeren geestelijken posteerden zich op de stoep en het trottoir, met in hel mid den pastoor Mommers naast Deken Goossens. Burgemeester Steemers voerde het eerst het woord en heette den nieuwen pastoor hartelijk welkom als Heusde- naar, releveerde de noodzakelijkheid van nauwe samenwerking tusschen geestelijke en wereldlijke overheid, vooral op charitatief en sociaal ter rein en hoopte, dat beide machten el kaar als tegengestelden polen zouden aantrekken. Onmiddellijk daarop nam de oudste kerkmeester, de heer Hubert Verhoe ven het woord om pastoor Mommers wélkom te heeten namens alle pa rochianen van Heusden. Vlak voor de pastorie opgesteld, zongen de schoolkinderen hun nieu we 'Herder een 'hartelijk welkomstlied toe. Daarna naïn de tocht naar de kerk een aanvang. Voorop de talrijke bruid jes, de weg bestrooiend voor de voeten van den pastoor, die begeleid door deken Goossens en gevolgd door den langen stoet van geestelijken, familie leden en officieele personen. Onder de machtige toonen van het orgel, bespeeld door den heer P. de Man, hoofd der R.K. school te Herpt, schreed de stoet naar voren, waar de ken, pastoor, getuigen en enkele gees telijken, de gebruikelijke plechtigheid begonnen. Nu sprak deken Goossens eenige woorden van gelukwensch tot den pastoor, herdacht zijn voorganger, de ken Wouters, wien hij nog eenige ja ren van ongestoorde rust toewenschte, terwijl hij de parochianen verzocht, Zijn Hoogeerw. in 't gebed niet te ver gelen. Vervolgens richtte pastoor Mom mers het woord tot zijn parochianen, dankte God voor zijn roeping tot het priesterschap, Z.Hoogw. Exc. den Bis schop voor zijn benoeming tot pas toor in Heusden en hoopte, dat hij veel zou kunnen doen voor 't heil van de parochie, waar hij zoo graag naar kwam. Dan werd het Tantum Ergo gezon gen, de pastoor gaf voor het eerst den zegen met het Allerheiligste aan de overvolle kerk, waarna het koor op verdienstelijke wijze een toepasselijke Priestercanlate zong, getoonzet dooi den Directeur van het Zangkoor, den heer C. J. M. Merkx, op woorden van den heer G. G. Carpay. Onder de toonen van het orgel ver liet nu de stoet weer hel kerkgebouw, om op dezelfde wijze als bij het heen gaan naar de pastorie terug te keeren. HANK Een zekere v. B. boerenknecht alhier, reed Zaterdagmiddag j.l. met paard en kar over de Buitenkade alhier. Toen hij een weiland in wilde rijden, begon hij heelemaal links van den weg te rijden, en reed aldaar tegen een wielrijdster, de jonge juffrouw S. alhier aan. Deze kwam met haar rijwiel (te vallen, met als gevolg 'n zwaar beschadigd rijwiel, terwijl zij zich aan een been flmk bezeerde. Aangifte bij de plaatselijke politie volgde, die een onderzoek naar de schuldvraag instelde. Het 2'/2-jarig zoontje van den slager M. J. van Rooij alhier, dat lijdende was aan nekkramp, is ten gevolge daarvan overleden. Vrijdag j.l. hield de »Afdeeling Land van Heusden en Altera der Nederl. Pomologische Vereeniging te Meeuwen» ten huize van den heer Smits alhier, haar jaarver gadering. Voorzitter de heer W. G. J. Branderhorst. Secretaris de heer P. W. Sprong. Aangeboden en goedgekeurd werd de rekening over 1938. Wegens periodieke aftreding werd herbenoemd tot Voorzitter de heer W. G. J. Branderhorst, die dez benoeming weder aanvaardde. De voorzitter betreurde het dat de belangstelling voor deze ver gadering maar zeer matig was. In overleg met den afgevaardigde van den Fruitkoopersbond te Veen werd de jaarlijksche fruilverkcopiig bepaald op 10 Augustus a.s. De voorwaarden voor de vr- pachting werden na eenige bespe- king gewijzigd, in dien zin at voortaan de rachter, inplaats an

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2