Gouden jubileum van bet Antonius-gesticht - l tf.ü-'>J#r. t f I r** - - Plaatselijke Berichten. *v *-'i 4 w£: - ■- Woensdag 5 Juli 1939 No. 53 TE V. M. BAARDWIJK. De Echo van het Zuiden Tw Onder algemeen spontaan-hartelijk medeleven der ingezetenen van voor malig Baardwijk is j.l. Zondag op waardige wijze het 50-jarig bestaan herdacht van het St. 'Antonius-Liefde- gesticht aldaar. Toen Zaterdagmiddag 6 uur het feest door de kerkklokken werd inge luid stak spoedig van bijna alle huizen de driekleur uit, hetgeen de straten een feestelijk aanzien gaf. Leden van het feestcomité met hunne helpers legden de laatste hand aan de versiering van het gebouw, terwijl van af de poort tot den hoofdingang een fraaie eere-haag werd opgesteld. Jammer dat deze zeer smaakvolle versiering aan het gebouw Zondags zooveel te lijden had van den straffen wind, die enkele lange wit-gele banen afrukte. Doch de keurige versiering voor den hoofdingang bleef gelukkig geheel intact. De Kerkelijke viering. De feestdag werd ingezet met een H. Mis in de St. Clemens-kerk te 7 uur, waarin de parochianen algemeen ter H. Tafel naderden om op de eerste plaats den Gever van alle goeds te danken voor de zegeningen door de stichting van dit klooster over de parochie uitge stort en Zijn zegen over den verderen arbeid der Eerw. Zusters af te smee- ken. Vóór de Hoogmis werden de eerw. zusters aan het klooster afgehaald en in een plechtigen stoet onder feestelijk klokkengebeier naar de kerk geleid. Begunstigd door mooi weer trok de ze stoet heel wat belangstelling. Voorop gingen een 10-tal bruidjes met lelietakken; dan volgden de hee- ren van het feestcomité, vervolgens de eerwaarde zusters, aan weerszijden ge flankeerd door een lange rij bruidjes die een gouden lint droegen, terwijl een 20-tal bruidjes met lelietakken dezen keurigen stoet sloot. Bij het binnenschrijden in de kerk hief het zangkoor een plechtig Magni ficat aan. De plechtige Hoogmis werd opge dragen door den Zeereerw. heer Pas toor van Erp, met assistentie van de weleerw. heeren kapelaan Allard en kapelaan Mutsaerts. In zijn feestpredicatie stelde pastoor v. Erp de groote verdiensten van de eerw. zusters in het licht. Er was alle reden om dankbaar de stichting van 't klooster vóór 50 jaren te herdenken en naast dank aan God bracht Z. Eerw. ook dank aan de zusters van J. M. J. voor haar liefdevolle toewijding aan de ouden van dagen, aan de bewaar schoolkinderen, aan de leerlingen der R.K. Meisjesschool en in zoo menig an der opzicht betoond. Na de Hoogmis werden de eerwaar de zusters weer in denzelfden plechti gen stoet naar het klooster geleid, ter wijl ditzelfde eere-escorte haar ook des middags vóór en na het Lof begeleidde. De receptie. Te half één ving in het feestelijk ver sierde gymnastieklokaal der R.K. Meis jesschool de receptie aan. Behalve de vele bloemstukken die als evenzoovele getuigenissen van waardeering der in gezetenen het feestelijk aanzien der zaal verhoogden, stond er ook het fraai ge schilderde portret van wijlen pastoor v. Haaren, die vóór 50 jaren het kloos ter inzegende, in de receptiezaal opge steld. Nadat de voorzitter van het feest comité, de heer Gerard Veltman, de talrijke aanwezigen had verwelkomd, hield deze een keurige huldigings- speech, waarbij hij tevens het geschenk der burgerij aan de eerw. zusters aan bood. Wij weten aan veler verlangen te voldoen als we deze mooie, gevoelvol uitgesproken rede hier in extenso op nemen, zoodat ook zij die haar niet konden beluisteren er van kunnen ken nisnemen. 'TjIüïIMI De heer Veltman sprak als volgt: Eerwaarde Overste, Eerwaarde Zusters. De 27e Juni 1889 was zoowel voor Baardwfjk als voor Uwe congregatie een vreugdevolle dag. Dank zij de ondernemingsgeest van den Zeereerw. Heer Pastoor van Haren de vorstelijke gift van 20 duizend gulden van Vrouwe Douairière Antoon Smits, was het St. Antonius-gesticht tot stand gekomen en konden de Eerwaarde Zus ters op dien datum bezit nemen van de 44ste inrichting der congregatie. Welk een blijde dag zal dat zijn geweest voor den ijverigen priester, wiens beel tenis wij als een zwijgende getuige in oris midden hebben gebracht, om daardoor zijn nagedachtenis meer te eeren en om zijn naam hechter te kunnen verbinden aan deze huldiging. Welk een blijde dag ook voor de Eer waarde Zusters, die begroet werden met de mededeeling dat de Parochianen de stichting van het klooster hadden vei kozen boven een nieuwe kerk. Schooner welkomstgroet is haast nie denkbaar: wat een rijke waardeering voor het werk, dat nog moest worden begonnen! Wat een onbegrensd vei trouwen in de toekomst! .Vijftig jaren zijn sinds dien dag voor bij gegaan. Jaar na jaar werd „heden" gleed weg in het verleden en stapelde nieuwe getuigenissen bij de oude, dat die waardeering ten volle was verdiend, dat het geloof in de toekomst niet ijdel was gebleken. En nu staan wij hier voor U met een hart vol erkentelijkheid en dankbaarheid voor al het goede, mooie en edele, dat het St. Antonius-gesticht ons heeft ge bracht. Daar was veel bij, dat U in nauwgezet te plichtsbetrachting van Uzelf eischte, maar meer nog, dat de vindingrijke lief de voor het heil der parochie L' inga*. Te veel om hier alles te vermelden: de liefdevolle verpleging van ouden van dagen, de onafgebroken ijver voor de missie, de zorg voor den eerbied in Gods huis, het onderwijs en de opvoeding op bewaarschool en leerschool. En wanneer ik hier slechts één Uwer werkzaamheden in 't volle licht plaats, dan is dat niet omdat de andere minder waardevol zijn, maar omdat ik door een illustratie U een idee wil geven, van het geen in ons leeft. Ik bedoel hier de jaarlijksche Eerste H. Communie der kleinen. Hun eerbiedige houding, het foutloos opzeggen der gebeden en het gelijkmatig rythme verhalen ons van weken van zorgvuldige voorbereiding en eindeloos geduld. En als zij dan, voorafgegaan door bruidjes, ingetogen tot de H. Tafel na deren en het welbekende belletje weer klinkt, dan wordt het stil in de kerk. Wat daarvóór gebeurt, is zoo rein, zoo teer, zoo subtiel. Dan wordt het de ouders angstig te moede als zij denken aan de onzekere toekomst, welke boven die kinderlijke onschuld huivert. Als zij bedenken dat de minste aanra king met het ruwe leven dat lelieblank gewaad der reinheid kan besmeuren en verflarden. Dan voelen zij de zware verantwoorde lijkheid die op hen rust om te bewaren, wat U in die kinderzieltjes hebt opge kweekt. Maar ook daarin komt U'hen te hulp. Het groote gebeuren met Uwe ceremo niën opgeluisterd, laat een onuitwis- baren indruk achter. En gelijk eertijds de lichtende wolk het Joodsche volk in de woestijn voorging om het voor af dwalen te behoeden, zoo zal de herinne ring aan dezen dag het kind op zijn reis door het leven als een lichte zuil verge zellen om het den weg naar het einddoel te toonen. Als dit, Eerwaarde Zusters, Uw eenig- ste werk was geweest in de parochie, dan hadden wij redenen te over om de- stichters van dit gebouw dankbaar te zijn. Is het wonder, dat de inwoners van Baardwijk deze aangelegenheid hebben aangegrepen om U hunne dankbaarheid te toonen. Zij hebben dat dezen morgen gedaan door een Algemeene H. Commu nie, om God te smeeken Uw verderen arbeid te zegenen en eens honderdvou dig te vergoeden, wat U voor de parochie hebt welgedaan. Zij hebben hunne erkentelijkheid ook willen bewijzen door het aanbieden van een feestgeschenk. Behalve de versiering van gebouw en dit lokaal mag ik U dan nog een bedrag van 400 overhandigen. Dat allen, protestant zoowel als katho liek, niemand uitgezonderd, hieraan heeff bijgedragen, moge voor U meer nog dan de grootte van het bedrag het be wijs zijn, hoezeer Uw arbeid door ons wordt gewaardeerd. Wij weten de bestemming die aan het geld zal worden gegeven: een nieuw ta bernakel en verdere vernieuwing van 't altaar in Uwe kapel. Niet iets persoon lijks, maar iets voor het heil van allen. Uw onbaatzuchtigheid geeft mij den moed om een verzoek aan deze feestgave te verbinden. Wil dan, wanneer U 's morgens in de devote stemming van het stille morgen uur voor dat altaar bent neergeknield met Uwe gedachte zoover van de wereld, zoo heel dicht bij God wil dan onze parochie in Uwe gebeden gedenken. Hij die eens heeft beloofd de huizen te zullen zegenen waar zijn H. Hart wordt vereerd, diezelfde Goddelijke Bruidegom zal even mild zijn zegen schenken aan de parochies, waar Zijn Bruiden worden geëerd. Moge het U gegeven zijn tot in lengte van dagen voor het heil der parochie te arbeiden. Moge ons land gespaard blijven voor politieke onlusten, die U van de kleinen verjaagt. Moge U allen eens het eeuwige loon van Uw arbeid ontvangen. Deze keurige rede maakte een die pe indruk op de aanwezigen. Een verzuim hersteld. De heer Veltman zeide nog een ver zuim te moeten herstellen. Door een on verklaarbare vergissing van het uit voerend comité is de naam van een lid van het eere-comité niet in het feest programma en daardoor ook niet in de pers opgenomen. Het betrof den heer Jos. van Heijst, die jarenlang, tot zijn vertrek naar Dussen, regent van dit gesticht is geweest. Uit zijn aanwezig heid op deze receptie mag spr. conclu- deeren dat de heer v. Heijst de excuses van het comité heeft geaccepteerd. De heer v. Heijst dankt voor de De jubileerende Zusters met het Feesl-Comité. r sympathieke wijze waarop het comité zijn vergissing meende te moeten her stellen. Hij richt tevens een hartelijke gelukwensch tot de jubileerende zus ters. De zeereerw. algemeene overste der Congregatie van J. M. J. sprak daarna een woord van oprechten dank voor de schoone woorden door den heer Velt man uit naam der parochianen tot de zusters gericht en voor de schitterende leestgave. Zij zegt-gaarne toe dat de eerw. zusters, zooals gevraagd, voor 't vernieuwde altaar in de kapel steeds zullen bidden voor het geestelijk en tij delijk welzijn van alle ingezetenen van Baardwijk. Nadat de leden van het eere- en uit voerend comité achtereenvolgens hun ne gelukwenschen hadden aangeboden, kwamen de ingezetenen in een onafge broken rij de zusters feliciteeren. Wij merkten o.m. op de edelachtbare heer burgemeester en mevrouw Moo- nen, alsmede de Weleerw. heer en me vrouw Ds. Louwe Kooijmans, Dr. Lan- gemeijer en Pastoor Heezemans. Tot half 2 bleef de toeloop van be langstellenden aanhouden. Serenades. Om 5 uur kwamen de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" en de Har monie ,,Sint Jan" hare opwachting bij de jubileerende zusters maken. Deze, alsmede de algemeen overste en andere gasten, hadden onder het overdekte ge deelte der speelplaats plaats genomen, terwijl het overige gedeelte der speel plaats gevuld was met een dichte me nigte belangstellenden. Beide vereenigingen voerden ver- schillende mooie nummers uit en het was de zusters aan te zien dat deze at tentie buitengewoon op prijs werd ge steld. De voorzitters dezer vereenigingen, de hecren W. v. d. Mee en C. Pullens brachten in keurige toespraken de zus ters hulde voor wat zij in deze 50 jaren voor Baardwijks jeugd en voor de ou den van dagen hadden gedaan. Door pastoor v. Erp werden de ge zelschappen namens de zusters bedankt voor hunne attentie waarbij aan iedere vereeniging een douceurtje werd ter hand gesteld. Het spel van St. Clemens' SleuteL Als waardig slot van dezen zoo ge slaagden feestdag vond 's avonds op het terrein voor den ouden toren aan den dijk de opvoering plaats van het historisch stuk „Het spel van St. Cle mens' Sleutel" van Kapelaan Allard. Het weer hield zich vrij goed, al had het dan voor een verblijf van enkele uren in de avondlucht wat zachter mo gen zijn. De toeloop van belangstellenden voor deze première was zoo groot dat de getroffen voorbereidingen wat het aan tal zitplaatsen betrof bij lange niet toe reikend bleken, waardoor in het begin veel stagnatie werd ondervonden. Jammer dat door een en ander zoo aat met de opvoering kon worden aan gevangen. Dit oponthoud, de vrij pri mitieve tooneel-accomodatie en enkele andere kleine tekortkomingen bij deze eerste openlucht-opvoering zien wij echter gaarne over het hoofd bij de waardeering van den inhoud van dit ijne, zinrijke spel en van de wijze waarop de spelers het hebben opge voerd. Kapelaan Allard, die juist dezer da gen de St. Clemens-parochie heeft moe ten verlaten, heeft zich met dit mooie werk als een fijnvoelend denker doen cennen en een blijvende herinnering achtergelaten. Hij heeft den ouden to ren, het historische monument dat wij dagelijks onverschillig zijn voorbij ge gaan, in de volle belangstelling ge plaatst en deze toren zal, evenals in dit mooie spel, ons voortaan iets te zeggen hebben: behartenswaardige lessen uit iet grijze verleden. Na de beschrijving van den inhoud van het stuk in ons vorig nummer, zul len wij thans niet verder hierover uit wijden, al zouden wij gaarne verschil lende pakkende fragmenten nog even willen belichten. Hulde aan den auteur, aan de beide regisseurs de heeren Sassen uit Geer- truidenberg en W. v. d. Mee alhier, welke laatste ook bij de opvoering als Heer van Baardwijk zijn tooneel-talen- ten toonde, en aan de overige spelers de heeren G. Maas, M. v. d. Mee, Kos ter, v. d. Westen, de Kloe, Jos. de Gouw, C. Lombarts, Adr. Leijtens en L. Schapendonk. De kinderhulde. Maandag was het de dag voor de kinderen om op de hen eigen onge kunstelde wijze hun hulde aan de jubi leerende zusters te brengen en het zoo lang verbeide gouden feest mede te vieren. s Morgens te 9 uur woonden alle leerlingen der lagere school-klassen een H. Mis in de St. Clemenskerk bij. In den voormiddag werden de'kleu ters der bewaarschool-klassen, nadat zij voor de eerw. overste en de andere zusters hun liedjes hadden gezongen, elk op een zakje suikergoed getrac- teerd. Ook de jongens, leerlingen der St. Clemensschool, ontvingen een versna pering. Des middags half drie zaten alle meisjes van de zusterschool in hun Zon- dagsche pakje in de feestelijk versier de gymnastiekzaal, waar ze de eerw. overste en de overige zusters met de eerw. heeren geestelijken en enkele co mité-leden onder vroolijke muziek een „blijde incomste" bereidden. In een vlot tempo werd hierna een keurig, varieerend programma van 15 nummers afgewerkt. Elke klas kwam met iets bijzonders voor den dag: leuke voordrachten, rei dansen, gezamenlijk gezongen liedjes en tal van andere aardige nummertjes wisselden elkaar af, terwijl een prach tige bloemenmand en een teekening van het klooster als huldeblijk werden aangeboden. Alles bleek uitstekend te zijn voorbereid en ook wat aankleeding enz. betreft tot in de puntjes verzorgd. Wat een arbeid en geduld moet het gekost hebben om dit alles met de kin deren ig te studeeren en voor te berei den. Hulde aan mej. A. van Dooren, on derwijzeres aan deze school, die zich al deze moeite heeft getroost om de jubi leerende zusters deze hartelijke kinder hulde als een blijde verrassing aan te bieden. Het gouden jubileum van het St. An- toniusgesticht is inderdaad op waar dige wijze gevierd, 't Is een onverge telijk feest geworden voor allen die er getuigen van waren doch in het bijzon der voor de eerwaarde zuster dié bij deze gelegenheid op ondubbelzinnige wijze ondervonden hebben hoe haar ze genrijk werk door iedereen wordt ge waardeerd en hoe groot de genegen heid is die zij zich daarmee bij alle in gezetenen hebben weten te verwerven. EXAMENS. Voor t examen L.O. slaagden aan 't Juvenaat der Broeders Onbevl. Ontv. te Maastricht J. van Loon en J. van Meeuwen, beiden geboren t£ Waal wijk. UITSLAG EIND-EXAMEN VAN DE R.K. HOOGERE BURGERSCHOOL A TE WAALWIJK. Geëxamineerd 13 candidaten. Geslaagd: P. Beitels, W. Marinus, A. Spitters, J. Spijkerman, L. Verwiel en E. Weijers te Waalwijk; R. Bakker en B. Speetjens te Geertrnidenberg; J. Colijn en R. v. d. Schans te Eethen, G. van Drunen te Drunen; P. Hooger- waard te Raamsdonk en A. Kools te Waspik. Afgewezen geen. Zeer zeker een prachtig succes voor onze H.B.S., dat alle examinandi slaag den. Het examen werd afgenomen onder toezicht van de volgende, door Z.Exc. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen benoemde deskun digen: Mevr. Dra. N. Boelen-Ranneft te Bloemendaal, den Weledgestr. heer J. L. Baas, accountant te Maastricht en den Zeereerw. heer J. Steinhardt, vroeger leeraai' R.K. Gymnasium en H.B.S. te Rolduc, thans wonende te Bleijerheide. DE WINKELSLUITING. Eenigen tijd geleden hebben B. en W. vhn onze gemeente bepaald, dat in verband met de levering aan militai ren ontheffing van de winkelsluitings wet werd verleend. Naar men ons thans mededeelt, wordt deze vrijstelling vanaf heden ingetrokken, zoodat men weer aan de gebruikelijke .uren gebonden is. RIJKSVAKSCHOOL. Onlangs hebben wij de aanbesteding gepubliceerd van de uitbreiding der looierij-afdeeling der Rijksvakschool, waarmede men thans druk bezig is. Deze uitbreiding zal goed te pas komen, want de toeloop tot de looierij cursus is thans reeds zeer groot. Er zijn nu reeds 7 leerlingen voor den nieuwen cursus der looierij-af deeling ingeschreven, terwijl nog een tiental aanvragen loopende zijn. Als men nu weet, dat er slechts 10 leerlingen geplaatst kunnen worden, dus dat er nog slechts 3 plaatsen te be zetten zijn, dan mogen belangstellen den wel goed hun aandacht hier aan- wijden. Het kan anders mogelijk zïjri~dat eventueele (Waalwijksche) belangheb benden achter 't net zouden visschen! VERGADERING ORANJE-HUIS. Maandagavond om 8 uur kwam de vereeniging „Het Oranje-Huis" in ho tel „De Twee Kolommen" in vergade ring bijeen. De voorzitter, dhr. J. van Mierlo, opende met een hartelijk woord van welkom tot zijn mede-bestuursleden en het lid, dat de vergadering bijwoonde, terwijl hij er tevens zijn spijt over uit drukte, dat zoo weinigen van hun be langstelling blijk gaven. Vervolgens las de secretaris dhr. J. van Hees wijk het jaarverslag voor, waaruit wij opmerkten, dat het leden- lal iets is teruggeloopen. De heeren Froklage en van Eij ke lenburg, die als bestuurlid periodiek aftraden werden bij acclamatie her kozen. De reglementaire aanvulling van het bestuur met drie leden, kon door het slechte bezoek niet plaats vinden. De heer Adelberg wenschte niet in aan merking te komen. Van de rondvraag maakte verder de heer van Adelberg gebruik, door enkele vragen te stellen, die alle door den voorzitter afdoende werden beant woord. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Waalwijk en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Juni 1939 ingelegd ƒ98.190,08 en terugbetaald ƒ74.091,79. Het laatste door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het nummer 21736. VERGADERING VAN LEDER FABRIKANTEN. Maandag werd te Tilburg een ver^ gadering gehouden van de Fed. van Vereenigingen van Nederlandsche Le derfabrikanten. Het doel van dë vergadering was: het collectief contract en de verbin dend-verklaring van de leverings- en betalingscondities. Aangezien niet voldoende leden aan wezig waren, kon men geen besluit nemen. Derhalve is de vergadering, welke onder presidium stond van den heer Uitendaal uit Rijen verdaagd tot a.s. Maandag. ADVERTEERT IN DIT BLAD n' - Hf' S'.<

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5