NIEUWS UIT DE INGEZONDEN STUKKEN RECHTZAKEN. U Woensdag 5 Juli 1939 No. 53 De Echo van het Zuiden Nieuwe woningbouw in voorbereiding. Subsidie Centraal Oranje-Comité. Derde Blad LANGSTRAAT EN OMGEVING. HAAMSDONK. GEERTRUIDENBERG. SPRANG—GAPELLE. (Reeds in een gedeelte der vorige oplaag opgenomen). Vrijdagavond kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtb. Heer burgemeester E. C. J. Moonen. Afwezig met kennisgeving van verhindering wegens ziekte de heer Roxs. In deze kennisgeving werd voorts medegedeeld dat de heer Roxs morgen het ziekenhuis te 's Bosch zal verlaten om verder in zijn gezin algeheel herstel af te wachten. De Voorzitter spreekt de hoop uit den heer Rox spoedig weer in de raadsvergadering aanwezig te zien en maakt tevens van deze gelegenheid gebruik om den heer E. van Beijnen geluk te wenschen met zijn herstel. De notulen der vorige vergadering worden zonder opmerking goedge keurd. Aan de orde 1Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Koninklijk goedgekeurd ont eigeningsplan in 't belang der volkshuisvesting, vastgesteld bij raadsbesluit van 27 Janu ari 1939. De heer Spijkerman informeert naar aanleiding van deze goedkeu ring of er reeds een bijeenkomst met de belanghebbende grondeige naren heeft plaats gehad. Spr. had gehoord dat er reeds overeenstem ming zou zijn bereikt. De voorzitter zegt dat men met onderhandelen bezig is doch dat er nog geen overeenstemming, zeker geen algemeen accoord is bereikt. 2. Koninklijk ^goedgekeurde ver ordening óp de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1939/1940. vastgesteld bij raadsbesluit van 31 Maart 1939. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 28 April 1939 tot gratis-af stand yan een terreintje aan de haven aan de N.V. Pro vinciale Noord-Brabantsche Electriciteits-Maatschappij 4. Goedgekeurde raadsbesluiten van 28 April 1939 en 26 Mei 1939 tot wijziging der begroo tingen 1938 en 1939. 5. Goedgekeurd raadsbesluit van 26 Mei 1939 tot uitgifte in erf pacht van een terrein aan de haven aan de fa. Gebrs. Teur- lings. 6. Goedgekeurd raadsbesluit van 26 Mei 1939 tot uitgifte in erfpacht van een terrein aan v de haven aan de firma Ver meer 6 Beerens. b. Van de Commissie van Toe zicht op 't Gemeentelijk Nijver heidsonderwijs. 1 Verslag over 1938. c. Van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Verslag over 1938. d. Van Burgemeester en Wethou ders. Afschriften der processen-ver baal van stembureaux, 't hoofd stembureau en het centraal stem bureau betreffende de gemeente raadsverkiezing op 14 Juni '39. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig artikel 72 der lager-onderwijs-wet aan het bestuur der Christelijke school te Besoijen voor het aanbrengen van verbeteringen aan de schoolloka len. (Zie prae-advies van B. en W. in ons blad van Zaterdag 24 Juni.) Wordt z, h. st. goedgekeurd. 3. Alsvoor aan het bestuur der R. K. Meisjes-u.l.o. school te Waalwijk voor aanschaffing van leermidde len. (Zie prae-advies in ons blad van Zaterdag 24 Juni). Wordt z. h. st. goedgekeurd. 4. Alsvoor aan het bestuur der R.K. Jongensschool te Baardwijk voor 4 het aanbrengen van verbeteringen aan het schoolgebouw. Wordt z. h. st. goedgekeurd. 5. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van een terrein aan de haven aan de firma V. van Laarhoven alhier. (Zie prae-advies in ons blad van Zaterdag 24 Juni). Wordt z.h.st. goedgekeurd. 6. Voorstel tot verbouwing der rijks belastingkantoren aan de Mr. van Coothstraat. Wordt z.h.st. goedgekeurd 7. Voorstel tot wijziging van het uit breidingsplan. Deze wijziging, welke speciaal de industrie-terreinen betreft, werd in het prae-advies van B. en W., op genomen in ons blad van Zaterdag 24 Juni, uitvoerig uiteengezet. Na een enkele toelichting gaat de raad z. h.st. hiermede accoord. 8. Aanbieding verslagen der ge meentebedrijven en -diensten. De heer v. d. Waerden vraagt naar aanleiding van het verslag over het gasbedrijf enkele inlichtingen, welke hem door wethouder Smolders worden verstrekt. Wat het Electriciteitsbedrijf betreft merkt de heer v. d. Waerden op, dat hij er reeds vroeger op gewezen heeft dat het electriciteitstarief hier bijzonder hoog is. Als hij ziet dat een winst van 24890.'gemaakt wordt, wat nog 1700.meer is dan geraamd, dan vraagt hij zich af of het tarief niet ver laagd zou kunnen worden. De voorzitter merkt op dat deze aan gelegenheid beter bij de behandeling der begrooting naar voren kan worden gebracht, daar deze zaak hiermede nauw verband houdt. De heer v. d. Waerden kan zich daarmede vereenigen, doch wil verder nog iets in het midden brengen in ver band met het verslag betreffende Wo ningbouw en woningtoezicht. In dat verslag vond hij het resultaat vermeld van een gehouden enquête naar de woningtoestanden voor gezin nen met 5 en meer kinderen. Van de 182 in het onderzoek betrok ken woningen voldoen er 59 of 32 niet aan de minimum eischen die ge steld moeten worden. Dit percentage vindt spr. bijzonder hoog. De toestand van vele woningen blijkt zoo primitief te zijn dat hierin zoo spoedig mogelijk verbetering moet komen. Hij had gaarne een voorstel van B. en W. gezien om dezen toestand ten spoedigste uit den weg te ruimen. De voorzitter merkt op dat hij reeds bij de bespreking van het uitbreidings plan er op gewezen heeft dat het de be doeling van B. en W. was tusschen Putstraat en Stationsstraat een aantal arbeiderswoningen, speciaal voor groo- te gezinnen, te bouwen om het oprui men van krotwoningen te bevorderen. Dergelijke woning-complexen wil men liefst zooveel mogelijk verspreid over de gemeente bouwen om voortaan het kweeken van,.pauper-wijken" te voor komen. Op het oogenblik is geen ter rein voor het bouwen van dergelijke woningen beschikbaar, tenzij in de Bur gemeester Smeelelaan. B. en W. zijn ook van plan aan 't einde der St. Cris- pijnstraat (Oost), waar vroeger een boerderij gestaan heeft, een 6-tal wo ningen te bouwen. Er zal dus zooveel mogelijk getracht worden in het groote gebrek aan woningen dat thans in onze gemeente heerscht te voorzien. De heer.v. d. Waerden vraagt of de gemeente over middelen beschikt om de eigenaren te dwingen de noodzake lijke voorzieningen aan hun huizen te treffen. De voorzitter zegt dat men een stok achter de deur kan zetten door te be palen dat zekere huizen alleen door kinderlooze, althans kleine gezinnen mogen worden bewoond of door ze on bewoonbaar te verklaren. We moeten daarmee echter voorzichtig «zijn zoo lang niet voldoende andere woningen beschikbaar zijn. Wethouder Smolders wijst er op dat B. en W. reeds herhaaldelijk hun aan dacht aan het woningvraagstuk, speci aal voor de groote gezinnen, hebben besteed. Het rapport waarvan hier ge sproken wordt is op last van B. en W. opgemaakt, omdat zij precies met een en ander op de hoogte wilden zijn. De heer v. d. Waerden hoopt dat met den meesten spoed stappen tot ver betering zullen worden gedaan. De heer Pullens zegt eveneens het bewuste verslag te hebben bestudeerd. Hij had zich voorgesteld bij de behan deling der begrooting over deze wo ningtoestanden te spreken. Hij stelt zich evenals de heer v. d. Waerden op het standpunt dat deze toestanden niet langer bestendigd mogen blijven. Spr. betwijfelt of B. en W. de eigenaren wel kunnen dwingen hun huizen te verbeteren en daarmee zal men z.i. deze zaak niet afdoende kunnen oplossen. Een herziening krijgt men alleen door den bouw van nieuwe woningen. Ook hij vraagt B. en W. zooveel mogelijk spoed met hun maatregelen te willen betrachten. Wethouder Eibers merkt op dat B. en W. gedaan hebben wat mogelijk was. Er is geen geschikt bouwterrein meer voorhanden. Aan het einde der St. Crispijnstraat zullen nu 6 woningen van een iets beter type arbeiderswo ning gebouwd worden en ook het win kelpand op den hoek St. Crispijnstraat- lste Zeine wordt verbouwd. Het wach ten is nu weer op het uitbreidingsplan om tusschen Putstraat en Stationsstraat te gaan bouwen. Tot nu toe hebben B. en W. niet meer kunnen doen. De aangeboden verslagen worden z.h.st. goedgekeurd. 9. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1938 en 1939. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 10. Voorstel tot wijziging van het reglement van orde voor de verga deringen van den raad. (Zie prae-advies van B. en W. in ons blad van Zaterdag 24 Juni). De heer Pullens, die geen gelegen heid had de voorgestelde wijzigingen voldoende te bestudeeren, vraagt of deze van ingrijpenden aard zijn. De voorzitter zegt dat er enkele noodzakelijke correcties zijn aange bracht, over het algemeen van weinig beteekenis. Bij het andere reglement konden zich o.a. bij stemmingen over personen gevallen voordoen, die niet op te lossen waren, tenzij misschien met een nieuwe stemming in een vol- gende vergadering. Voorbeeld: Er wordt gestemd over 3 candidaten met als uitslag: 5-4-4. Een tweede vrije stemming wordt ge houden die wederom als uitslag heeft: 5-4-4. Wie kwamen er nu in her stemming? Het ander reglement gaf daar geen oplossing voor, doch volgens het nie,uwe wordt er voortaan een tus- schenstemming gehouden tusschen de beide candidaten die 4 stemmen had den om uit te maken wie van die twee in herstemming komt. Na eenige gedachtenwisseling hier over worden de voorgestelde wijzigin gen z.h.st. goedgekeurd. De voorzitter zegt nog een punt aan de agenda te willen toevoegen n.l. een voorstel van B. en W., om, voor het geval in ons kroonprinselijk gezin een prins wordt geboren, een bedrag van 400.ter beschikking te stellen van hel Centraal Oranje-comité voor het organiseeren van feestelijkheden. Dit voorstel wordt z.h.st. aange nomen. De voorzitter zegt in geheime zit- ting nog een mededeeling aan den raad te willen doen en sluit daarop de openbare vergadering. RAAMSDONKSVEER. Onze Kon. Erk. Harmonie »de Eendracht« behaalde op het op 2 Juli jl. te Roosendaal gehouden internationaal muziek- en zangcon cours. uitgeschreven door het Roo- sendaalsch Mannenkoor, in de Af- deeling Uitmuntendheid den 2den prijs. Als verplicht nummer werd ge blazenScènes Pittoresques van J. Massenet terwijl als eigen gekozen nummer werd uitgevoerd Les trois Graces van G. Cornez Juryleden waren Jules E Strauwen uit Brussel, A. Soraers uit Roosendaal en H. J. Tiebosch uit Breda. In aanmerking nemende dat dit de eerste maal was waarop de har monie in de afdeeling Uitmuntend, heid optrad, terwijl het verplichte werk dat 20 minuten duurde, feite lijk te zwaar was voor deze afdee ling, hetgeen naast verschillende rapporten van musici ook wel be wezen wordt door het feit dat de harmonie »St. Cecilia« uit Echt, in de eereafdeeling met hetzelfde werk als eigen gekozen nummer uitkwam, kan deze 2de prijs voor de harmo nie een groot succes genoemd worden. Een woord van felicitatie tot de muzikanten, die getoond hebben dat we hier in Raamsdonksveer toch wel een degelijk muziekgezelschap bezitten en een speciaal woord van lof tot den eminenten directeur N. Snijders, die het met zijn staf zoover heeft weten te brengen, is hier wel op zijn plaats Aan het Postkantoor alhier en het daaronder behoorende ambts gebied is gedurende de maand Juni jl. op de Rijkspostspaarbank inge legd f 42525,53 en terugbetaald f 35823,79. Op 10 September a s. zal Ds. Mr. J. Visser zijn intrede doen te Geer- truidenberg, nadat hij in den mor. gendienst zal zijn bevestigd door prof. Dr. F. W. A. Korff, hoogleer aar aan de Universiteit te Leiden. Voor het examen gemeente—ad ministratie te 's Gravenhage slaagden de heeren G. A. H. Boender, voor heen werkzaam op de gemeente secretarie te Genderen en H. Boender werkzaam op de secretarie te Giessen en H. J. A. C. Wittebol, werkzaam op de secretarie te Genderen. CAPELLE. In een%der lokalen van de Chr. School aan den Loonschendijk, welk lokaal voor deze gelegenheid fees telijk versierd was, werd jl. Zaterdag morgen het 40 jarig jubileum van Mej. J. Goldschmidt als onderwijzeres bij het Chr. onderwijs, waarvan ongeveer 5 jaar aan den Loonschen dijk, gevierd met kinderen, perso neel en bestuur der school. Het hoofd der school, de heer M. de Kruis, opende deze feestelijke bijeenkomst, las Psalm 103 en ging daarna voor in gebed. Verschillende sprekers voerden 't woord. De heer B. Verhoeven, voorz. van het schoolbestuur, namens het bestuurde heer M. de Kruis namens personeel en leerlingen Ds. A. Vroeg in de Wey als vertegenwoordiger van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente en G. Koenen als oudste lid van het bestuur. De verschillende sprekers felici- teerc.en Mej. Goldschmidt hartelijk met haar jubileum en brachten haar dank voor haar werk, haar opvoe ding en onderwijs der kinderen, die haar hun liefde gaven en nog geven. Telkens vanuit een anderen gezichts hoek werden haar eigenschappen, haar beschaving, haar gansche per soonlijkheid geroemd. Het gemeen, schappelijke in de woorden, van allen die gesproken hebben, was, ondanks de groote dankbaarheid en vreugde, dat tenslotte toch niet den mensch in het middelpunt stond, maar dat God de eer werd gegeven. Zeer terecht werd door het hoofd der school gtzegd «Wanneer erin Gods Koninkrijk een medearbeider jubileert,wil Hij dat zoo'n jubileeren- de medearbeider de dank van de menschen ontvangt, want dan is dat dank aan Hem. Dat is dus dank en lof om Zijnentwil.» Cadeaux en bloemen werden aan geboden. Door Betsy Kruijf werd op keurige wijze de jubilaresse een easy-chair aangeboden. Van tijd tot tijd werden door de kinderen toe passelijke liederen gezongen, waar van twee op oud-Hollands papier gedrukt Mej. Goldschmidt werden aangeboden. Aan hel eind van deze huldiging dankte de jubilaresse, zichtbaar ge roerd, voor de hartelijke woorden tot haar gericht, alsmede voor de cadeaux en bloemen haar aange boden. Het typeerde weer echt Mej. Goldschmidt, dat ze wees op haar tekor'komingen en bekende, dat wat ze was ze te danken had aan Gods genade. Na dankgebed door Ds. A. Vroeg in de Weij verlieten de kinderen met blijde, dankbare harten en gevulde handen de school. Moge het doel geslaagd zijn en dezen dag voor de jubilaresse tot een onvergetelijken gemaakt zijn. Tot diaken der Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk is benoemd de heer A. van Dommelen, die deze benoeming heeft aangeno men. De postduivenvereeniging »De Luchtvaart«, gevestigd in het café Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart, hield met oude duiven een wedvlucht vanaf Pont St. Maxence (Fr.), waarbij deeerstaan- komende duif, welke met een ge middelde snelheid van 1274,29 m. per minuut vloog, om 10 51.09 werd geconstateerd, terwijl de laatste prijswinnende geconstateerd werd 11.07.28. De prijzen werden behaald door Gebr. van Onzenoort 13 6 9 10 13, J. van Doornik 2 16 18 21, Klootwijk 4, P. Pruyssers 5 7, Adr. Bakkeren 8 14 20, J. Versteeg 11 24, Adr. Blom 12 25, Ph. van Tilborgh 15, J. Meter 16, Vos 19, St. van Peer 20, C. Rosenbrand 23. Eerste overduif: J. de Jong. Aangetoonde duiven: J. van Doornik, Gebr. van Onzenoort en Adr. Blom. Voor de as. Zondag.te houden wedvlucht vanaf Melun (Fr.) worden de duiven Donderdagavond tusschen 7 en 9 uur in het clublokaal aan de Nieuwevaart ingekorfd, terwijl voor een oefenvlucht met jonge duiven de inkorving a.s. Zaterdag, namiddag zal plaats hebben. Gedurende de maand Juni 1939 werd ten hulppostkantoor alhier in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 13786,06 en terugbetaald f 2088,74. Het aantal inlagen bedroeg 82, dat der terugbetalingen 30. VRIJHOEVE-CAPELLE. In de gehouden vergadering van het algemeen Oranje Comité is be sloten dit jaar het initiatief niet te nemen om feestelijkheden te orga niseeren maar dit over te laten, in verband met de naar vorenge- brachte wenschen van verschillende wijken, om zelf het organiseeren van feestelijkheden ter hand te ne men, gezien ook het verloopen van vorig jaar. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur Volgens uw laatste blad zullen de electriciteitstarieven bij de e.v. be grootingen onder het oog gezien worden. De vraag rijst of de plaat selijke tarieven niet lijden aan eenige verstarring. Met gezinssterkte wordt b.v daar- bij geheel en al geen rekening ge houden. Toch lijkt mij dit noodig. Of men nu met 2 of 8 menschen bij de lamp zit blijft gelijk. Anders is het b.v. gelegen met het water. Of men met twee of acht menschen het met 15 M3 water per kwartaal moet doen is een heel verschil. Het behoefte-element ontbreekt hierin, m.i geheel en al ten onrechte. Voor een gezin van 5 personen of meer zou b.v. een jaarverbruik van 80 M3 water geheel geen weelde zijn. Als men niet meer naar het zwem. bad kan, is het toch, ook voor kinderi ijkegezinnen geenovermatige luxe, thuis flink te kunnen baden, men moet dan niet direct in het peperdure water van f0.30 per M3 vallen. Mede gelet op de winst, die het waterbedrijf maakt, zou gevraagd mogen worden of die wel geheel en al sociaal-economisch te vei ant woorden is. De gemeente zij niet al te karig met het toemeten van water. De volksgezondheid wordt er mede door bevorderd. Met vr. dank en hoogachting. Z. Mishandeling te Waspik. A. J. P., landbouwer te Waspik, had zich voor den politierechter te 's Herlogenbosch te verantwoorden wegens mishandeling van P. K., dien hij enkele malen geschopt had, omdat hij met verdachte's zoontje vocht. Na dat tegen verdachte een geldboete van 15.of 15 dagen hechtenis was ge- eischt, heeft de politierechter hem de lichte hoete van 3.opgelegd. Gemeente-veldwachter van Sprang- Capelle beleedigd. Het echtpaar T. uit Sprang-Capelle had in echtelijke eensgezindheid den gemeenteveldwachter Keynemans te Sprang-Capelle uitgescholden met den naam die de platte zesgwijze aan zeke re plaats toekent. De veldwachter voelde zich beleedigd en de twee kwa men voor den rechter. Vijftien gulden boete of vijftien dagen eischte de Of ficier. „Zijn jullie in gemeenschap van goederen getrouwd?" vroeg de politie rechter en toen dit beaamd werd von niste hij: „Nu dan veroordeel ik jul lie gemeenschappelijk tot tien gulden boete, dat is ieder tot vijf gulden!" ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING. VEILING DRUNEN. Aardbeien 1238; Aardbeien voor het vat D E 3232.1/2; Aardbeien voor het vat Juc 3134.1/2; Kersen 2036; Roode bes 7—17; Witte bes 6—12; Kruisbes 6- 15; Appelen III 212; Snijboonen 25 39; Dubbele boonen 3241; Wagenaars 2231; Tuinboon 23.1/2; Slamsnij- boon 1724; Asperges 1436; Postelijn 57; Rabarber 12.1/2; Savoien 25; Spitskool 2.1/25; Roode kool 58; Aardappelen 2.1/245.1/2; Waspeen 1.1/2 3; Erwten 512; Krombek 614; Peu- Gemeenteraad Waalwok. |»!K

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 9