Buitenlandsch Nieuws. De juffer van de Beukenhoeve Zaterdag 15 Juli 1939 No. 55 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant Het goud van Mr. Kalaghan Weinig verandering rond den internationalen toestand De laatste week is er rond de kwestie Dantzig weinig verandering te bespeuren geweest, zoodat de spanning blijft aanhouden. Chamberlain heeft in het Britsche Lagerhuis een rede gehouden waarin hij o.m het volgende ver klaarde »Uit chronologische opeenvolging der gebeurtenissen blijkt dat de Duitsche bewering omtrent een Britsche aansporing aan Polen tot onverzoenlijkheid geen steek houdt. Hitier zelf achtte tot voor kort Dantzig geen urgente kwestie. Wij hebben den waarborg ge geven, dat wij onzen bijstand zou den verleenen aan Polen, in geval van èe'n duidelijke bedreiging van zijn onafhankelijkheid, welke het van vitaal belang zou achten om te weerstaan met „zijn nationale strijdkrachten en wij zijn vastbe sloten om deze verplichting ten uitvoerde leggen. In Engeland is men dus nog steeds bezig de Duitschers duidelijk te maken dat het nu ernst is. De onderhandelingen tusschen Moskou eenerzijds en Londen en Parijs anderzijds vlotten nog steeds niet. In Parijs heerscht te dien aanzien zeer weinig optimisme. De anti Engelsche actie in het Verre Oosten duurt intusschen nog steeds voort. Ook hier heeft de Engelsche diplomatie nog geen tastbaar succes weten te behalen. Verder is nog van belang de uitwijzing van de vreemdelingen uit de Italiaansche provincie Bol zano. Tot nader order is hier het verblijf aan alle vreemdelingen, ook touristen verboden. De reden van den betrokken maatregel schijnen van politieken en militairen aard te zijn. Grenzen van Polen's bereidheid tot onderhandelen. De kalme atmosfeer, die op het oogenblik in Polen heerscht, trekt Dijzonder de aandacht van diplo matieke en journalistieke kringen te Warschau, aldus meldt een cor respondent van Havas in die stad. De Poolsche pers wijst er met na druk op, dat de regeering nog sfeeds bereid is de geschilpunten te regelen die haar van de Duitsche regeering scheiden, de kwestie Dantzig en die van den Coriidor, langs den weg van onderhandelingen in een vreed zame sfeer, waarbij iedere unilate rale oplossing zou zijn uitgesloten. De Neutraliteitswet In politieke kringen verluidt, dat Booseveldt nog in den loop van deze week een speciale boodschap aan het congres zal richten waarin hij verlangen zal, dat de neutrali teitswet nog in deze zittingsperiode afgehandeld en het verbou op den uitvoer van wapenen opgeheven zal worden. Deze speciale boodschap, zoo wordt gemeld, zal een verklaring betreffende de buitenlandsche poli tiek inhouden, waarin waarschijn lijk zal worden opgemerkt, dat de Vereenigde Staten «moreel verplicht« zijn om alle middelen, met uit zondering van oorlog, aan te wen den, om de onathankelijkheid van de kleine naties te beschermen. Churchill-knoopen. Pressie op Chamberlain, om Churchill in kabinet te nemen. Een aantal parlementsleden van alle partijen heeft een witten knoop, waarop in blauwe drukletters het woord »Churchill« gedrukt staat, ontvangen. Men weet nog niet, wie deze knoopen heeft gedistribueerd. Het is intusschen duidelijk, dat de campagne om Chamberlain te dwingen, Churchill in zijn kabinet op te nemen, thans ook in de parlementskringen is doorgedrongen Bovendien wordt nog gemeld, dat 10 millioen van deze knoopen besteld zouden zijn. Grandi Minister van Justitie Grandi, de Italiaansche ambassa deur te Londen, is oenoemd tot minister van justitie. Solmi, de afgetreden minister, is doorden Koning voorgedragen ter be noeming tot senator. Graaf Dino Grandi. die thans 44 jaar oud is, behoort tot de oudste medewerkers van Mussclini. Bij den marsch naar Home was hij chef van den staf van 't quadrum- viraat, dat den marsch leidde. Hij werd in 1924 onder-staatssecretaris van binnen- en in 1926 van buiten- landsche zaken. In 1929 werd hij benoemd tot minister van buiten- landsche zaken, welken post hij tot 1932 bekleedde, toen hij' benoemd werd tot ambassadeur te Londen. Hij is hoofd geweest van verschil lende Italiaansche Volkenbonds delegaties, van de delegatie naar de vijf-mogend heden-conferentie van 1930, de ontwapeningsconferentie van 1932 en de Donauconferentie van 1932 te Londen. De Britsche luchtmacht. 150 toestellen naar Frankrijk. De Britsche weermacht heeft Chamberlain's woorden kracht bij gezet door een demonstratievlucht van 150 zware bommenwerpers naar Zuid-Erankrijk en terug. Een vlucht, welke zonder ook maar één onge lukje is volbracht, In luchtvaart kringen te Londen wees men er op, dat... Zuid Frankrijken terug gelijk is aan een vlucht naar Berlijn of München en terug. üok op heden, Vrijdag, zullen verscheidene Britsche vliegtuiges kaders deelnemen aan militaire oefeningen, welke te Parijs in ver band met den nationalen feestdag van 14 Juli zullen worden gehouden. Er wordt op gewezen, dat de Britsche luchtvaartdemonstralies in Frankrijk de luchtvaardigheid en betrouwbaarheid zullen bewijzen van de laatste moderne dienstvlieg- tuigen, maar tevens de nauwe Britsch-Fransche samenwerking en et onderlinge vertrouwen. In Duitschland is men hierover zeer gebelgd. Thans denkt men aan een derge- lijken tocht naar Polen. In Duitsche kringen verwacht men, dat indien de Engelsche lucht vloot, zooals gemeld, evenals aan Frankrijk ook een dergelijk bezoek aan Polen zou willen brengen De nemarken aan Engeland de toe stemming tot het overvliegen van Deensch grondgebied zal weigeren. Mocht Denemarken de toestem ming verleenen,- dan zal daarvan ongeacht het recente niet-aan vals- verdrag een 'sterke spanning tusschen Denemarken en Duitsch land het gevolg zijn. De groote volksverhuizing. Zuid Tirol wordt ontruimd Blijkens bepaalde maatregelen der Italiaansche autoriteiten is het zeker, dat de ontruiming van het door Italië na den oorlog geannexeerde Duitsche (Oostenrijksche) gebied. Zuid-Tirol, spoedig zal beginnen. De menschen moeten allen vertrek ken van den grond, waar ze zijn geboren en hun voorouders in den schoot der bergen rusten. Bij dit tragische gebeuren begeert men blijkbaar geen vreemde be langstelling of nieuwsgierigheid. Spanning te Hankau De mogelijkheid van een blok kade der Fransche concessie alhier is toegenomen, daar de Fransche consul gisteren de eischen van den Japansch-gezinden gemeenteraad te Hankau met betrekking tot een op 8 Juli j.l. door de autoriteiten der Fransche concessie uitgevaardigd verbod, een pro-Japansche parade te houden, van de hand heeft ge wezen. Een ambtenaar van den pro— Japanschen gemeenteraad heeft in een interview gezegd, dat, indien geen voldoening van de Fransche concessie zou worden ontvangen, de water-en electriciteitsvoorziening van de Fransche concessie zou worden afgesneden en ook andere toevoer zou worden belemmerd. De uitwijzing uit Zuid-Tirol Het Italiaansche persbureau »Stefani« meldt omtrent de uit wijzing het volgende: Het ministerie van Binnenland- sche Zaken heeft drastische maat regelen moeten nemen ten aanzien van de buitenlanders, die in het gebied van den Boven-Adige ge vestigd zijn. Deze maatregelen zijn van politiek-militairen aard en zijn gegrond op politierapporten om trent de activiteit van bepaalde elementen, die lot Westersche naties behooren en die in de provincie Bolzano verblijf houden. Alle vreemdelingen, die tijdelijk in deze provincie verblijf houden moeten onmiddellijk de grens over of zich naar andere Italiaansche provincies begeven. Alle vreemde lingen, die in het gebied van de Boven-Adige gevestigd zijn, moeten dit gebied verlaten. Hun zal een zeker uitstel worden toegestaan ten einde hun in staat te stellen, hun zaken te ïegelen. Graaf Ciano bij generaal Franco Een ontvangst, zooals geen bui tenlandsch bezoeker in Spanje na den oorlog is ten deel gevallen, wachtte den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, toen hij op het Vliegveld van Victoria daalde. Van hieruit begaf hij zich naar de badplaats Zarauz, waar hij voor de eerste maal generaal Franco ontmoette. Deze ontmoeting had plaats in het historisch kasteel Narros, waar Isabel II in 1816 den eersten ambassadeur van het Vereenigd Italië in Spanje ontving. Het pro gramma liet den beiden staatslieden ruimschoots den tijd, in alle rust met elkaar te spreken, om zes uur in den avond arriveerde Ciano op kasteel Narros, tegen tien uur vertrok hij naar San Sebastiaan, waar zijn Spaansche ambtgenoot, Jordana, een diner te zijner eere gaf. De meeste waarnemers zijn het er over eens, aldus United Press, dat FYanco en Ciano de geheele buitenlandsche situatie onder het oog hebben gezien, met inbegrip van de wederzijdsche problemen in Noord-Atrika. Ook neemt men aan, dat het bezoek, dat Franco in September aan Italië denkt te brengen, ter sprake is gekomen. Japan's hooge spel. De Japansche pers blijft voortgaan het volk vertrouwd te maken met de gedachte aan een oorlog met Engeland. De Britten te verslaan wordt als een kleinigheid èn als 'n noodzakelijkheid voorgesteld. Een Soort oorlogsdelirium? Japan voert reeds oorlog met China, in feite ook met Rusland en Buitenmongolië, zal men te Tokio thans ook Brittannië tot vijand verklaren? Ook op de vriendschap met de FVanschen blijken de Japanners geen prijs te stellen. De Fransche con cessie te Woe Ham wordt met een blokkade bedreigd «wegens belem mering van de beweging tot het scheppen van een nieuwe orde in Oost-Azië«. De Amerikanen worden evenmin ontzien. Te Washington heeft men den Japanschen ambassadeur het zóóveelste protest der Ver. Staten doen geworden, dezen keer wegens het bombardement van de Ameri- kaansche zending te Tsjoeng King. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Amilda-crème, die tevens zoo goed Is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 ct. door M. BURGHOUTS. 19) Het was een krioel van vech tende menschen, waarin de blanken het zwaar te verantwoorden hadden. Onophoudelijk klonken de schoten van de verdedigers en aan de an dere kant werden zware verliezen geleden, maar ook in het kamp vielen slachtoffers. Verschillende negers bleken te beschikken over geweren en revolvers en hoewel zij er erg onhandig mee waren richt ten zij toch nog al wat onheil aan Verschillende Abessijnen waren al gewond uit de strijd genomen, maar dit vermocht de overigen niet te ont noedigen, want verwoed stre den zij door, wetende dat het hun enige kans op redding was. Vooral de vleugel waar Wim Konoyo en een handje vol Abessijnen stonden opgesteld moest het danig ont gelden en het groepje dat zich hier met hand en tand verdedigde werd steeds kleiner. Ingespannen keken allen naar den Egyptenaar "iet zijn twee helpers, die de leiders ..n dit conflict waren en dan ein delijk, ontdekte Wim de lange ma gere Abessijn. De gedachte, dat hij nu een daad kon stellen, misschien beslissend voor het verdere verloop, maakte hem bijna overmoedig en dan plots ontwaarde hij ook den Egyptenaar. De lafaards verbleven nog steeds in de achterste gelederen, zich dekkend achter dikke bomen. Af en toe was er slechts iets van hen te zien. Hij merkte dat hij een weinig zenuwachtig werd en deelde daarom Konoyo, die vlak bij hem stond zijn ontdekking mede. Hij zou n.l. eens mis kunnen schieten. Konoyo stak zijn vreugde over dit nieuws niet onderstoelen of banken en onder het schieten door gaf hij zijn instructies aan Wim, terwijl beiden voortdurend de boom in het oog hielden. Zoodra een van de twee iets bijzonders zou zien zou hij roepen. Dan was het een kwestie van zuivei mikken en de twee schurken zouden buiten gevecht zijn gesteld. Ongetwijfeld zou dit van veel invloed zijn op het verdere verloop van de strijd. Intussen woedde de strijd onver minderd voort en met de grootste moeite konden de verdedigers de negers van het lijf houden. Deze ziende, dat het aantal menschen in het kamp slonk werden overmoedig, klommen roekeloos boven op de auto's en wilden zoo het kamp inspringen. Slechts een heel enkele keer gelukte hen dit en ook toen hadden zij met hun manouevre slechts weinig weinig succes, want een moment daarna werden zij te gen de wereld gewerkt, Konoyo begreep echter, dat, wan neer hij de hoofdfiguren uit het complot niet onschadelijk zou kun nen maken, het slechts een kwestie van tijd zou zijn, vooraleer zij zich gewonnen zouden moeten geven, want op den duur was het tegen deze overmacht niet uit te houden, Wanneer de negers plotseling alle maal, aan alle kanten tegelijk met al hun mannen op de auto s zou den klimmen, zou het kamp als verloren moeten worden beschouwd, want tot op heden hadden zij het alleen aan hun sterke vesting te danken, dat zij het zolang hadden kunnen volhouden. Dan boven alle krijgsrumoer mi schreeuwde de vader van Wim plotseling: »Hé ze hebben hier bijna de verbinding verbroken tus sen de twee wagens«. Konoyo schreeuwde naar Beckmann, dat hij onmiddellijk de wielen in wer king moest zetten, maar deze, die verwoed aan het vechten was aan de andere kant hoorde het niet. Het werk was levensgevaarlijk, aan gezien men enkele oogenblikken zou bloot staan aan de pijlen en kogels van de negers. Daarom gaf bij enkele bevelen aan Wim en vloog zelf naar de bedreigde plek om de motor van de auto, die de wielen zou aandrijven in werking te stellen. Dan zag Wim plotseling hel lichaam van den Egyptenaar, een schot, nog een schot en de man bleef liggen. Hij wilde bepaald een paar meter meer naar rechts gaan om daar nog beter dekking te zoe ken, doch de kogels van Wim hadden hem dit verhinderd. Terwijl de jongen steeds door vocht tegen, naar het scheen, een groeiende overmacht, hield hij toch zijn oog gericht op het lichaam van de Egyptenaar, dat op het slagveld lag. Hij redeneerde, dat de Abessijn, die mede achter die boom zat wel zou trachten het lichaam naar zich toe te trekken en na enige ogenblikken geschiedde dit ook i derdaad. De jongen was echter op zijn qui vive en weer trof zijn schot doel. In. wendig vol vreugde over dit mooie resultaat streed hij voort. En hoe wel de menigte negers steeds woe dender werd hielden de mannen dapper stand. Dan hoorde men plotseling het brommen van de auto en juist op het moment dat de laatste kisten door de negers onder de wagen waren weggesleept en zij met een luide vreugdeschreeuw er onder door wilden kruipen vlogen de wielen met de daaraan bevestigde bajonetten in suizende vaart in het rond. Enkele negers werden er door getroffen en een wilde angst maakte zich van hen meester. Zij werden bang voor de mysterische kracht van de blanke mannen, dat zeker toch nog grotere tovenaars waren dan de mannen, die hen in deze strijd hadden gesleurd. Zij draalden en het scheen dat dit dralen ook opgemerkt werd aan de andere zijde, want ook daar werd de strijd veel minder fel. Konoyo was intussen weer vlug naar zijn plaats terug gekeerd en ten einde van dit dralen zoveel mogelijk voordeel te trekken schreeuwde hij enkele bevelen, waarop een onop houdelijk en zeer snel geweervuur klonk, 'terwijl de machine-geweren op volle kracht hun monotoom geratel lieten horen. En dan, als een wervelwind zo vlug vlogen de achterste negers, die zeker de lijken van den Egyptenaar en den Abessijn hadden ontdekt, waardoor dus werd bewezen dal het geen tovenaars waren, terug de wildernis in. De voorste gelederen, toch al angstig door de nieuwe gevaren waar tegenover zij zich geplaatst zagen, bemerkten de vlucht van hun makkers, enkele schreeuwen weerklonken en in wilde vaart vlogen zij weg, zo vlug als hun benen hun dragen konden. De aanval was wederom afgesla gen en naar het scheen thans voor goed. Het aantal dooden en gewon, den dat buiten het kamp laguitge. strekt was zeer groot, maar helaas hadden ook de verdedigers ernstige verliezen geleden. Oom Koos was ernstig aan zijn schouder gewond, Janus had enkele vleeschwondenin zijn rechterarm, vier Abessijnen waren gesneuveld terwijl er nog drie ernstig en vier licht waren gewond. (Wordt vervolgd). door LIES HELGERS. Het ongeluk. Het paard werd angstig, itoen het de kinderen voor zich zag, het maakte 'n paar onverwachte sprongen, schop te toen de wagen omver, struikelde, trapte een paar maal en stond toen hijgend stil. Doodsbleek hield Norma zich aan de teugels vast en keek ach ter zich, waar ze nu alleen het snik ken van het oudste meisje-hoorde. De wagen lag omver getrapt, het kleine kindje lag er onder en bewoog zich niet. Het oudere zusje hield huilend haar handen om haar been geklemd. Norma bedacht zich even. stapte toen af en liet Marion alleen staan. Het kindje in de wagen lag met haar ge zichtje in het zand en er kwam bloed uit een diep gat in haar hoofd. Het zusje keek wanhopig naar Norma en huilde: „Mijn been! Mijn been! Wat is er met Marietje gebeurd? Pak Ma- rietje eens op!" Norma draaide de wagen om en pak te het kleine kindje op. Norma keek even naar de dunne, armoedige kleren en toen naar het doodsbleke gezicht je. Wat had ze gedaan! Het was haar schuld, zij had nog wel kunnen in houden! ze legde 't kindje weer neer, haalde een zakdoek uit haar zak en legde dat op de gapende wond. Toen zei ze: „Ga mee, ik zal jullie weg brengen! Waar woon je?" „In de Kerkstraat, juffer! Maar ik kan haast niet lopen, mijn been doet zo'n pijn. O juffer, als Marietje maar niet dood is!" Dood? Daar had Norma nog niet eens aan gedacht. Angstig keek ze naar het meisje, dat voor haar lag, 't kleine gezichtje was heel bleek en hel bloed kleurde de zakdoek heelemaal rood. „Kan jij hier blijven zitten? Hoe heet je? Annie? Goed, blijf jij maar rustig zitten, Annie. Marietje is niet dood, geloof ik". Norma in de Kerkstraat. Ze pakte het kleine meisje op en droeg haar weg. En zo kwam Norma Erkerbeek van Leuven voor het eerst

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5