Plaatselijke Berichten. Woensdag 19 Juli 1939 No. 56 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Twee zilveren jubilarissen aan de Vakschool. EEN TREFFENDE HULDIGING IN DE BIBLIOTHEEKZAAL. Dc directeur spreekt. Zooals wij reeds hebben bericht, her dachten J. Dumoulin en J. Buddingh Za terdag den dag, waarop zij voor 25 ja ren aan de Rijksvakschool werden be noemd. Dit waren de eerste zilveren jubila rissen aan de school, zoodat dit een apart feestelijk karakter droeg. Door een zoontje van den heer Mut- sert werden in de vestibule aan de da mes der jubilarissen bloemen aangebo den. De bibliotheekzaal wac voor deze gelegenheid passend versierd. In tegenwoordigheid van leeraren en leerlingen richtte de heer Ir. H. v. d. Waerden, directeur der school het woord tot de twee zilveren functiona- rissen. Hij feliciteerde den heer Buddingh en wierp een korte terugblik op de^ vierde-eeuw, waaruit blijkt dat de heer Buddingh een respectabele staat van dienst heeft. Door grooten ijver en plichtsbetrachting is hij geworden wat hij nu is, een steunpilaar, die de belan gen van het instituut behartigt zoo goed hij kan, een ambtenaar waarmede het aangenaam samenwerken is, met een gelijkmatig, welwillend humeur, die de administratie en financiën keurig in oi- de houdt, zoodat zelfs de argusoogen der Rekenkamer geen enkele onnauw keurigheid konden ontdekken. Dan richt de directeur zich tot den heer Dumoulin. Ook hier wierp spr. eerst een terugblik op het verleden om vervolgens in den breede uit te weiden over de voortreffelijke capaciteiten van den zilveren leeraar. Het bleek al spoe dig, aldus spr., dat wij ons in Dumou lin, die een stille bescheiden werker is, niet vergist hadden. Met stalen ijver heeft hij zich op het geheele terrein van de schoenfabricage verder inge werkt. Vooral in den begintijd ging het pad niet over rozen, maar nooit versa gend werd hij een zeer gewaardeerd medewerker, die zijn sporen ten volle heeft verdiend. Door zijn groote ondervinding op onderwijs-gebied en zijn groote welwil lendheid is iedereen op hem gesteld en dragen de leerlingen hem op de han den. Hij heeft veel bijgedragen tot den goeden naam, die de school over de geheele wereld geniet. Van harte wenscht spr. hem geluk met zijn 25-ja- rig ambtsjubileum. Daarna dankt en feliciteert spr. de echtgenooten van de jubilarissen. Tot slot biedt de directeur de jubila rissen een cadeau onder couvert aan, bijeengebracht door het geheele perso neel. Nog meer sprekers. De heer C. J. Mustert spreekt dan namens alle leeraren. Hij beschrijft den heer Buddingh als een wijs en voorzich tig financier en liet vooral het licht val len op de genoeglijke samenwerking, welke steeds van den meest aangena- men aard was. Nimmer deden de leera ren een vergeefsch beroep op hem, wanneer het betrof het verkrijgen van inlichtingen aangaande de administra tieve bepalingen, voorschriften enz. Voor de prettige samenwerking be tuigt hij zijn groote erkentelijkheid en welgemeenden dank. Zich tot den heer Dumoulin wen dend, zegt hij, dat het hem een genoe gen is op dezen dag te mogen getuigen, dat deze in al die jaren zijn taak als practijkleeraar op de meest conciënti- euze wijze heeft vervuld. De jubilaris was voornamelijk belast met de practi- sche lessen in de stanzerij en uitpoetse- rij, terwijl in den avondcursus door hem nog lessen werden gegeven in handzwikken en stikken. Daarnaast had hij de zorg voor de materialen, leesten, schachten, enz. De wijze van lesgeven verraadt een groote voorlief de voor ons vak. Voor deze diensten, gedurende zoo vele jaren in de allerbeste verstandhou ding aan het onderwijs bewezen, brengt hij hulde en dank. Namens het proefstation sprak de heer J. N. Gerssen, die naast zijn er kentelijkheid en waardeering voor de vele diensten, getuigde van de uitmun tende verstandhouding. Wanneer er er gens een streven naar de Nieuwe Ge meenschap valt te bemerken, dan is het wel in ons instituut. Na een kort woord te hebben ge richt tot de echtgenooten, spreekt hij de hoop uit, dat deze dag voor de twee jubilarissen een onvergetelijke zal mo- 9en ziïn- r Ook de amanuensis, de heer M. v. d. Ven, spreekt een kort woord van felicitatie en ook hij maakt gewag van de voortreffelijke samenwerking. Hij eindigt met een Lang Leve voor superieuren, jubilarissen en instituut. Namens de leerlingen spreekt de heer R. Klerks een kort woord van geluk- wensch en biedt den heer Dumoulin een horloge aan. De directeur deed vervolgens mede- deeling van bericht van verhindering van den heer J. L. van Rijn, voorz. van de commissie van adviesen den heer E. C. J. Moonen, burgemeester van Waal wijk. Verder waren nog tal van schrif telijke en telegrafische gelukwenschen binnen gekomen. Hierna werd nog even het woord ge voerd door den heer Fred. Hoek, oud ste leeraar der school, die evenals de voorgaande sprekers de goede kwali teiten en hoedanigheden van de beide jubilarissen in het zonnetje zette. Hij waardeert hen als mensch en als ambtenaar en feliciteert hen van harte met dit zilveren jubileum. De Jubilarissen danken. Als dan de lange rij sprekers het hunne gezegd hebben, voelen de beide jubilarissen zich geroepen een kort dankwoord te spreken. De heer Dumoulin dankt voor de prettige verstandhouding welke er ge durende de 25 jaar heeft geheerscht en hij is vol lof over de voortreffelijke sa menwerking v/elke er steeds heeft be staan. Hij uit zijn dank voor de prach tige huldiging en de mooie geschenken en bewondert steeds de kameraad schappelijke geest, die er in het insti tuut bestaat. De heer Buddingh spreekt dezelfde woorden en memoreert daarbij enkele herinneringen uit het verleden. Hij weet nog goed, dat de directeur 25 jaren ge leden bij zijn benoeming de hoop uit sprak, dat zij lang en goed zouden kun nen samenwerken Hij hoopt dat hij zijn overigen dienst tijd even gezellig mag doorbrengen, dan de kwarteeuw die thans tot het verleden behoort. Onder het genot van enkele verver- schingen bleef men nog eenigen tijd, genoeglijk keuvelend over verleden, he den en toekomst bijeen. Het kermisterrein zelf bood een zeer woelig beeld. Vooral Zondag krioelde het van menschen. Burgers, boeren en buitenlieden we melden door elkaar en de kermisstem- ming was uitmuntend. Op verschillen de plaatsen was er nagenoeg geen doorkomen aan. Tot laat in den nacht zag men Zondag de bekende koetsjes rijden, volgepakt met pret-makende jongelui. Zij gingen huistoe. De kermis „zat er op". WAALWIJKS BELANG. Het voorloopig programma van den jaarlijkschen feestdag, georganiseerd door Waalwijks Belang, thans op Zon dag 30 Juli 1939, luidt als volgt: \iy2 uur: Matinée door de harmonie St. Jan. 4 uur: Groote Rolschaatswedstrijd op 't Raadhuisplein voor jongens en meis jes. (Hard- en Schoonrijden) 5]/2 uur: Gymnastiek-demonstratie door W.G.V.—S.S.S. (dames- en hee- ren-afdëeling) op 't plancher op 't raad huisplein. 8)^2 uur: Groot Avond-concert door de Kon. Harmonie „Sophia's Vereeni- ging te Loon-op-Zand. Directeur de heer P. van Abeelen. (De harmonie „Generaal Karei van der Heijden" uit Zaltbommel heeft be richt dien dag door onvoorziene om standigheden verhinderd te zijn). ONDERNEMERSOVEREEN- KOMST LEDERBEDRIJF. Zaterdag is uitgegeven Staatsblad no. 678, besluit van 12 Juli 1939, houdende voorwaarden, waaronder een onderne mersovereenkomst in het lederbedrijf algemeen verbindend kan worden ver klaard. (Datum van inwerkingtreding 17 Juli 1939). ROLSCHAATSWEDSTRIJD. De jeugd wordt er aan herinnerd dat men zich heden-Woensdagmiddag kan opgeven voor deelname aan de Rol- schaatswedstrijden op Zondag 30 Juli a.s., aan 't Secretariaat van W. B., Grootestraat 205. JEUGDHUIS EN FANCY-FAIR. De plechtige inzegening van 't Jeugd huis in de Sf. Aritonius-parochie, de opening der fancy-fair en van de ten toonstelling van de naai- en bewaar school, zullen plaats hebben op Zater dag 29 Juli a.s. des namiddags om 3 Zichtbaar onder den indruk dankte de oudste zoon, de heer J. de Nijs na mens z'n ouders voor de hartelijke woorden en mooie bloemen en wees zijnerzijds op de bijzonder prettige sa menwerking. Daarna werd de eere-wijn aangebo den. Ook het personeel van den heer van Berkel bood bloemen aan, terwijl de heer Klein, voorzitter van O.O.G., na mens deze vereeniging beide families in hartelijke bewoordingen huldigde en bloemen aanbood. Ook andere ter plaatse gevestigde vereenigingen bo den hun hulde aan, terwijl van de daaropvolgende receptie door vele be langstellenden een druk gebruik werd gemaakt. De heer J. de Nijs sprak ten slotte een dankwoord tot allen die, in welken vorm ook aan deze huldiging hadden deelgenomen. En hiermede was deze aardige huldi ging ten einde, waarvan we in ons blad een mooie kiek geven. Nadien had de huldiging plaats van den heer Siegenthaler, die het ju bileum herdacht dat hij gedurende 25 jaren bij den heer A. van Berkel als kelner in betrekking was. De heer Frans Slaals complimen teerde den jubilaris namens de fami lie van Berkel en bood hem een ge schenk aan onder enveloppe. Namens het personeel werden den heer Siegen thaler bloemen aangeboden en vele vrienden en bezoekers maakte van de gelegenheid gebruik den zilveren ju> bilaris geluk te wenschen. De heer Siegenthaler sprak een har telijk dankwoord tot de familie van Berkel en allen die blijk van belang stelling hadden gegeven. Wij bieden jubilarissen ook onze ge lukwenschen. EXPOSITIE. uur. TOELATINGS- EN OVERGANGS EXAMEN. Voor het toelatings-examen St. Jans- Lyceum te 's-Bosch slaagde L. Christ alhier. Bevorderd van de le naar de 2e klas St. Jans-Lyceum: J. Hoffmans; van de 2e naar de 3e klas: A. Spijkerman (gymnasium). Bevorderd van de 3e naar de 4e H. B. S., F. Langemeijer, van 4 naaf 5 H. B. S., C. Christ. Aan t Stedelijk gymnasium te Den Bosch bevorderd van de le naar de 2e klas Annemarie van der Waerden; van de 2e naar de 3e klas Henriëtte Mor tier. Voor het practijk-diploma Boek houden van de Vereeniging van Leera ren in de Handelswetenschappen, dat afgenomen werd op 26, 27 en 28 Juni te Waalwijk, slaagde o.m. de heer H. Westenburger, alhier. DIPLOMA COSTUMIÈRE EN LINGERIE. Voor diploma costumière slaagden de dames: A. v. d. Heuvel, Genderen, J. Doremalen. Waalwijk, R. Kuiisten, Waalwijk, J. Jansen, Vrijhoeve-Capel- le en J. Timmermans, Sprang. Voor diploma lingerie slaagden de dames: J. Vos, Hill, S. Molegraaf, Sprang, A. Straver, Drongelen, A. Vos, Meeuwen, J. van Gammeren, Dronge len, J. de Graaf, Meeuwen, G. Colet, Meeuwen, P. Vos, Drongelen, J. Wa terman, Sprang. Alle leerlingen van de Vakschool der Eerw. Zusters van het St. Teresia- Gesticht. WETHOUDER ELBERS Wethouder Eibers is ter behandeling van een oogontsteking voor een 10-tal dagen in 't Groot-Ziekenhuis te Den Bosch opgenomen. DE KERMIS. De kermis behoort weer tot het ver leden en het duurt weer een heel" jaar vooraleer Waalwijk wordt vergast op zooveel vermaak! Intusschen heeft men het er de laat ste twee dagen nog eens goed van ge nomen en over het algemeen hebben zoowel kermisexploitanten als zaken- menschen in de gemeente goed ver diend. De verschillende café's enz. had den het erg druk en vooral Zondag konden velen de bezoekers niet meer herbergen. Hier en daar groeide de dansende menigte aan tot een groote klis en van dansen kwam natuurlijk niet veel meer, maar vermaak was er des te meer. Musis Sacrum was weer stampende vol even als het Bondsgebouw. Ook de schouwburgloge van den heer Dassi had niet te klagen over belangstelling. WEER EEN MOOI SUCCES VOOR ONZE WAALWIJKSCHE ZEILERS. Onze Waalwijksche zeilers hebben bij de zeilwedstrijden die werden ge houden op de Maas bij Heusden weer een fraai succes geboekt. Nagenoeg de geheele Waalwijksche zeilwereld nam hieraan deel en zoo za gen wij aan den start verschijnen de heeren N. Gragtmans, N. Pessers, de Leijer, Jos v. d. Ven, G. Sars en G. Klerks. Het team van Trident, waarin de heeren N. Gragtmans en G. Klerks mee streden, wist beslag te leggen op den fraaien wisselbeker. De heer N. Gragtmans met Maria Christina werd van zijn team nummer twee, achter Bouman, terwijl ook onze overige plaatsgenooten zich goed wis ten te klasseeren. De watersport gaat in onze gemeen te steeds meer aanhangers tellen en te recht, want het is en blijft de zomer sport bij uitnemendheid. Het aantal zeiljachtjes en kano's neemt langzamer hand een dergelijke omvang aan, dat het bezit van een gemeenschappelijk jachthaventje geen kwaad zou kunnen. Het „Stukske" biedt hiervoor een uitgelezen gelegenheid. Met weinig kosten was hier een comfortabele „jachthaven" te scheppen. Door onderling overleg met de wa tersporters was zulks mogelijk gemak kelijk te bereiken. HULDIGING KO DE NIJS. Zondagmiddag had zooals wij heb ben aangekondigd, onder groote be langstelling in café A. van Berkel al hier, de huldiging plaats van den heer Ko de Nijs uit Oosterhout, ter herden king van het feit, dat deze gedurende 25 jaar onafgebroken in genoemd café met Waalwijksche kermis de dans muziek heeft verzorgd. Namens den eigenaar der zaak den heer A. van Berkel, sprak de heer Sie genthaler den heer de Nijs in harte lijke woorden toe, waarin hij wees op de prettige samenwerking, de vriend schappelijke verhouding tusschen de families de Nijs en van Berkel gedu rende de afgeloopen 25 jaren en de bijzondere wijze waarop de heer de Nijs al dien tijd de dansliefhebbers op z'n uitstekende dansmuziek vergastte en daardoor de goede naam dezer zaak steeds heeft gediend. Hij bood de familie de Nijs een prachtige bloemenmand aan. A.s. Zaterdag en Zondag zal in de school der Eerw. Zusters te voormalig Baardwijk wederom de jaarlijksche ten toonstelling van de handwerken der meisjes en het fröbelwerk van de kleu ters gehouden worden in de gymnas tiekzaal en de lokalen der Bewaar school. De expositie is te bezichtigen Zater dagmiddag van 36 uur en Zondag na de Hoogmis tot 12.30 uur en na 't Lof tot 6 uur. Aan belangstelling, speciaal van de zijde der ouders, zal het ook dit jaar zeker niet ontbreken. KONINGSCHIETEN ST. CRISPIJN EN ST. CRISPINIANUS. Zaterdag had achter het café van den heer J. v. d. Meijs in v.m. Besoijen weer het vier-jaarlijksch koningschie- ten plaats vanwege het Gilde St. Cris- pijn en St. Crispinianus. Hieraan namen 12 personen deel, die ieder tien schoten hadden te lossen op de bekende witte vogel over een afstand van 24 Meter. Na de eerste ronde bleven er nog 8 candidaten voor het Koningschap over die onderling moesten kampen. Tot slot werd de heer Nic. van Dongen, die in den geheelen kamp geen enkele maal gemist had, koning. De heer N. Verhagen, de hoofdman van het Gilde, feliciteerde den nieuwen koning van harte met dit mooi resul taat, waarna de secretaris, de heer A. Duquesnoy het Koningskruis met de schilden overhandigde. In vol ornaat had vervolgens een wandeling door de parochie plaats, waarbij voor de woning van ieder lid vendel werd gezwaaid. Na afloop wer den de schutters door den nieuwen ko ning onthaald op ververschingen. EEN ONEERLIJKE VINDER OP DE KERMIS. Oneerlijke menschen zijn overal te vinden en natuurlijk ook op een kermis. Zoo gebeurde het dat een jonge dame in de auto-skooter, waarmede velen tij dens de kermis een ritje maakten, haar beursje verloor met als inhoud een be drag van iets meer dan 7 gulden plus een fietsplaatje. De jonge-dame had dit feit nog niet zoo spoedig bemerkt. Een der kijkers zag echter hoe een van de employé's het beursje opraapte en kalm in zijn zak liet verdwijnen. De politie werd gewaarschuwd, die den man fouilleerde. De portemonnaie was spoorloos verdwenen, echter niet het geld, want dat had een schuilplaats ge kregen in de zakken van de auto-skoo- ter-man, terwijl het fietsplaatje in een der autotjes werd gevonden. Onder he vig protest en lang niet vleiende be woordingen werd de dader gearres teerd en naar 't politie-bureau overge bracht.'Toen de man Dinsdag-ochtend door de marechaussée zou worden over gebracht naar den Bosch, verzette hij zich heftig tegen hen en agent Nijsten. De man moest formeel overmeesterd worden en in de boeien geklonken en had nog gelegenheid den agent flink te bijten. Aldus werd hij geboeid naar 's-Bosch overgebracht, waar intusschen nog gebleken was dat hij volgens 't Po litieblad nog 6 weken te goed had. IEDER VAKMAN MOET Z'N VAKBLAD LEZEN! Abonneert U op 't vakblad „de Schoen" wekelijksch orgaan voor dc Schoen-, Leder-, Lederwaren en aan verwante artikelen. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door J. A. Mclhado, Hercu lesstraat 13a, Amsterdam. Deze week verschijnt een extra nummer in kleuren verzorgd en in groote oplage, dat op aanvrage gratis wordt toegezonden. Kynologie. Mevr. C van Schijudel-van Wely yaut voort om op iedere kynologen- bijeenkomst succesen te boeken. Op de Zondag te Breda gehouden tentoonstelling behaalde zij U. met haar Bedlington terrier Abbydale Krasnoje Selo. Matinês Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst." Oen laatsten Zondag van de kermis gaf de Liedertafel »Tot Bloei der Toonkunst» een volksmatinée inde zaal van den heer P. v. Cromvoirt. De publieke belangstelling was zeer groot, de zaal was tot de laatste plaats bezet en er heerschte een prettige stemming. De diverse koren werden onder leiding van den heer Chr. Thijssen uitstekend vertolkt. Vooral de koren •>Kikkercantale» en «.lagerkoor», met piano-accompagnement van den heer Jos. Lombarls Jr. vielen zeer in der. smaak. Diverse solisten, zooals de heeren A. Boom, M. Pullens, Fr. Mol en M. Tnijssen (declamatie) zorgden voor een zeer geapprecieerde variatie in het programma, ter wijl een vroo- lijk stukje muziek ook tusschen de nummers de stemming er in hield. Het was een zeer geslaagd Kermis» matinée. Pees doorgesneden door broodmes. In het gezin van den heer Caste- leijns, in de St. Autoniusstraat alhier is een droevig ongeval gebeuld. Terwijl het doch leitje van C. bezig was met broodsnijden liet zij in een onbewaakt oogenblik het broodmes ud haar hand glippen, aal zeer ongelukkig op haar voet leiechi kwam en wel zoo, dat haar Achillespees finaal werd doorge sneden. Dr. Kolster werd gewaarschuwd, die overbrenging naar bet zieken- te 's Bosch nooüig oordeelde. Ons Prinsesje loopt. De bekende sinaltitm »Ons Prin sesje loopt« door Prins Bernhard zeil vervaardigd, is door den Neder- landschen Bioscoopbond omgezet in een normale kleurenfilm en zal als zoodanig in alle bioscopen kunnen worden vertoond. Naar men ons verzekerd zal deze interessante rolprent zeer spoedig in Musis Sacrum draaien. Het feit in aanmerking genomen dat dit lilmpje ui Amsterdam, Bot terdam, Den Haag enz. wekenlang volle zalen trok, spreekt voor zich zelf. üok in de Langstraat bestaat een groote liefde voor ons Vorsten huis in het algemeen en voor ons kleine prinsesje in het bijzonder zoodat ook hier zeker groote be langstelling voor deze tilm zat bestaan. Indien de definitieve datum waarop de film hier zal draaien bekend is, komen wij er nader op terug. Openluchtspel te Oisterwijk. Don Quichotop da bruiloft van Kamacho. De jeugdige kunstenaar Carel Briels, pas afgestudeerd aan de Amsterdamsehe tooneelschool en onder wiens regie het tooneelspel »Don Qnichot op de bruiloft van Kamachoft werd ingestudeerd en opgevoerd, heeft een bijzonder goed debuut gemaakt. Carel Briels heeft blijk gegeven een goed altist te zijn en een nog beter regisseur, wien het gegeven is om met weinige middelen een goed geheel en aangename voorstellingen te verkrijgen Zondag had de eerste opvoering plaats van dit stuk van Pieter Lan- gendijk in het fraai en stemmings vol gelegen natuurtheater van Ois terwijk. De spelers gaven een goede ver tolking van het sp l, terwijl zijstuk voor stuk hun rollen goed typeer den. Alles sloot goed in elkaar zoo dat de eerste opvoering van dit tooneelspel een waar succes is ge worden. Ook de belangstelling was groot. Vooral het laatste bedrijf was goed. Met zeer sobere middelen wist de regisseur hier een sterkeinpres- sie te krijgen, waardoor de t agiscb-

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5